fa. B. ENGELENBERG Beverwijk en V eisen Noord deden tot beider genoegen samen De radio geeft Dinsdag „Kracht van éénstemmig Europa kan vredelievende zege behalen" QWereli Kennemers kampioen en tweede klasser Ernst en luim in harmonische potpourri samengevoegd Groot tournooi Nitro Rubbol Cellulose lakken In kleuren en blank. Cellulose verdunningen Heringa Wathrich MINISTER STIKKER: Wij moeten blijven geloven, dat wij het mirakel kunnen verrichten Stormvogels won in Schagen van Noordhollands elftal Prins Bernhard onthulde verzetsmonument in Roermond Generaal Eisenhower komt morgen naar Nederland (^JPANDA EN BE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR Men ws Castris Ag lendavoorBewnfl11 MAANDAG 7 MEI 1951 Benoorden het kanaal ER LIEP EEN RLCHTE LIJN door de gemeente Velsen, die de twee parten ervan op vijf Mei duidelijk scheidde: Velsen-Noord heeft deze dag de troeven in eigen hand gehouden en samen met de stad Beverwijk is er een goed-opgebouwd feest ge vierd, dat zich als een stemmig en toch feestelijk verhaal voortbewoog van ochtend tot late avond van Westerhout tot Scheybeeck. En daar tussenin hebben de fanfares geklonken op de groene sportvelden van Velsen-Noord, is er gelachen en onbezorgd feest gevierd op een zomerkermis, zodat deze vijfde Mei ook voor de gemeenschap benoorden het kanaal een benijdenswaardige eenheid heeft opgeleverd. Na het jeugdappèl dat, al vroeg in de morgen werd gehouden, ontwaakten Beverwijk en Velsen-Noord en overal gingen de vlaggen uit, zodat stad en „voorportaal" een feestelijk aanzien kregen. De Hoogovenharmonie en de Beverwijkse Harmonie Kapel hebben later op de dag muzikale rondwandelingen gemaakt, welke door de bevolking kennelijk werden gewaardeerd. Op bijna alle sportvelden is er wat te doen geweest: de voetballers konden hun hart ophalen op het Gemeentelijke Sportpark en het Beverwijk terrein, de aspirant-athleten op „Adrichem" van de R.K. Sportver. D.E.M. Van de jongens in de leeftijd van 8-11 jaar waren 12 elftallen naar het Bever wijk-terrein gekomen. In dit tournooi be zetten de jongens van Kennemerstaten de eerste plaats. Tweede werd SSH 1 en de derde en vierde plaats werden respectieve lijk veroverd door de sportvereniging „Wa tervliet" en „St. Jozefgroep I". De oudere jongens in het Gemeentelijke Sportpark hebben met zes elftallen gestre den om de bovenste plaats. Het resultaat was hier: 1. Goede Raad I; 2. Brederode Stam. Op het D.E.M.-terreih waren liefst 200 jonge en zeer prille athleetjes bijeen. Bij de vijfkampen viel het goede hoogspringen op van Th. Eijking, die in de leeftijdsgroep van 12 tot 16 jaar met 1.40 m een uitste kend resultaat boekte. Voor de winnaars van voetbal en athle- tiek was een wit vaantje beschikbaar ge steld met: „Bevrijdingsdag 5 Mei 1951. Beverwijkse jeugdraad Sport en Spel". Zomerkermis en „lachvoetbal" Het hoogtepunt in „Noord" was de ker- messe d'été, in het sportpark „Watervliet", die drie weken voorbereiding en het comité „Bedrijfsontspanning Hoogovens" met de heren Veltkamp, Van Leusden, Van Wijk en vele anderen voor de uitvoering drie dagen onafgebroken werken kostte. Binnen het uur was de drukte enorm en kon men met moeite voor de verschillende vermakelijkheden een plaatsje bemachti gen. De draaimolen had de grootste aftrek. Hiervan mochten de kinderen gratis ge bruik maken, wat bijna elke tocht tot „over- bemanning" aanleiding gaf. In de zes uren, die deze kermis duurde hebben enigen dui zenden kjnden een rit in de draaimolen ge maakt en de overige attracties hebben het. zeker niet minder druk gehad. Om vijf uur trok een gecostumeerde voet- balwedstijd het kermisterrein leeg. Onbe daarlijk is gelachen om de verkleedpartij, waarbij het voetbal eigenlijk bijzaak was. De scheidsrechter, een vervaarlijke politie man, werd het „slachtoffer" van een scher mutseling midden op het veld, zodat hij per brancard moest worden afgevoerd. De prijs voor het beste costuum ging naai de enige medespelende dame, die als „doel- vrouwe" het er ook wel naar maakte. De kermis, die ook over een gratis dans vloer beschikte, werd opgeluisterd door de muziek van „The Velno's" en het Velsense pierement draaide de hele middag vrolijke tonen. De kermis beviel de vele aanwezigen zo goed dat de politie moeite had om 's avonds na acht uur het publiek van het terrein te krijgen. Men verzekerde ons, dat niet minder dan ruim 3500 betalende bezoekers de toe gang waren gepasseerd en men schatte met het gratis bezoek van de kinderen het to- ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 Officiële verkoop Sikkens' lakken HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Kamerkoor. 7.30 Lichte muziek. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 1:1.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amu sementsorkest. 14.00 Fluit, viool en altviool. 14.30 Platen. 15.00 Franse liedjes. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Platen. 18.00 Voor jonge mensen. 18.15 Sport. 18.24 Dit is leven. 18.30 R.V.U. 19.00 Nieuws. 19.15 Actulaiteiten 19.23 Hier is Europa. 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Kamermuziek. 20.40 Klank beeld. 21.00 Bariton en piano. 21.20 Causerie. 21.30 Conucertgebouw-orkest. 22.34 Gesprek met mijn zoon. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7,50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9:30 Populair concert. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Viool en piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Walsen. 12.30 Weerbericht. 1-2.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Financieel over zicht. 13.30 Amusementsmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 15.30 Onze Ameri kaanse buren. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.20 Dansmuziek. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Platen. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Orgel. 19.25 Fanfare-orkest. 19.50 Cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 De Antwoord man. 21.35 Opera. 22.05 Goede moed. 22.20 Clavecimbel. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Opera. 12.30 Weerberichten. 12.32 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tuinbouwkroniek. 13.20 Omroepkoor. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Schoolradio. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Piano trio. 15.50 Platen. 16.00 Omroep-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Uitzending voor de U.N.O. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang. 19.50 Causerie. 20.00 Platen. 20.30 In ternationale Dag van het Rode-Kruis. 21.00 Hoorspel. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek, 22.45 Platen, 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. taal op ongeveer 10.000 belangstellenden voor deze werkelijke feestkermis. De jeugdsportmiddag culmineerde voor „Noord" in een drietal handbalwedstrijden op het terrein aan de Koningsweg, waar een zestal ploegen van IJmond, Watervliet, SSH en andere verenigingen elkander be- kampten. Openluchtbios De muzikale rondgang van de R.K. Har monie „St. Caecilia" door „Noord" miste wegens de kermis de gebruikelijke be langstelling maar de openluchtbioscoop kon, dank zij het prachtige stille avonduur, bogen op een werkelijk massaal getal kij kers. Het filmprogramma was geheel afge stemd op de bevrijdingsdag. Een documen taire gaf beelden van de geallieerde oor logvoering; de opleiding van Nederlanders in de strijd tegen de overheersers van onze gebieden; de Koninklijke familie en de in vasie in Frankrijk. Zangfestijn aan de Breestraat In de grote veilinghal aan de Breestraat te Beverwijk was het 's avonds een waar zang- en muziekfestijn. Alle koren, be halve één, werkten er eendrachtig samen om' het bevrijdingsfeest ook in dit opzicht te doen slagen. De Beverwijkse Accordéonvereniging zorgde onder leiding van directeur C. Brouwer voor genoeglijke harmonica- muziek. zodat de feestruimte zich al spoe dig vulde. De vrolijke marsen, die de Be verwijkse Harmoniekapel (aangevoerd door zijn tamboerscorps) in marsorde de zaal binnenkomend, ten gehore bracht, trokken aller aandacht. Het werd een grandioze inleiding tot de openingsrede, uitgesproken door de heer H. A. J. J. van den Bergh, de voorzitter van de organisatie, die dit feest op touw heeft gezet. De Beverwijkse Orkestvereniging bracht in kleine bezetting Beaulie's „Jean de Paris". Het ensemble trad hiermee voor het eerst in de openbaarheid, waarschijnlijk omdat het zijn medewerking ditmaai niet had willen onthouden. Het uitgevoerde was echter nog geenszins als directeur L. Stiens het zich gewenst had. De heer H. van Dijk zong met zijn dub bel mannenkwartet „De verenigde zangers" o.m. Nico Hoogerwerf's Nocturne. Het zat deze zangers niet mee, want er was geen accoord dat niet zweefde. Het Toonkunstkoor bracht het er met twee koren uit „De Schepping" beter af. P. J. Potgieser liet even horen hoe vlot en zuiver zijn zangers reageren; vooral het „De hemelen vertellen" tintelde van muzi kaliteit. „Zanglust", het mannenkoor door H. van Dijk geleid, gaf een forse uitvoering van Giessen's „Domine salvam fac". „De stem des Volks" wijdde zich aan het „Ave Verum" en Otto de Nobels „Aan de strijders", die Ben Nuijen fraai genu anceerd uitvoeren liet. Het prachtige motet van Palestrina „Po- pule meus", klaagzang op de Goede Vrij dag, werd onder Lou Tervoorts voortreffe lijke leiding subliem vertolkt door het Pa rochiaal kerkkoor Onze Lieve Vrouwe van Goede Raad, dat stemmenmateriaal van de eerste orde bezit. Met een koor uit Mendelssohn's „Lauda Sion" bleef het Doopsgezind Zangkoor in de sfeer van het kerkelijke lied. Kortge leden voerde dit ensemble het onder H. van Dijk's leiding met succes uit. Het bekende Largo uit Handei's opera „Xerxes" hoorde men van Kennemerlands gemengd koor, directeur Ben Nuijen. Het was muzikaal, helder van klank en met subtiel verzorgde nuanceringen. Het Parochiaal kerkkoor van de Heilige Agatha gaf de andere kerkzangers niet veel toe. Leo Pielage had het echter in minder veeleisende nummers gezocht, die knap gezongen zijn, maar enkele sterk domi nerende stemmen te horen gaven. Van Verdi's „Slavenkoor" maakte de Beverwijkse koorklas (directeur Ben Nuijen) een tam operakoor, dat deze slot zang uit „Nebucadnezar" in rustig tempo uitvoerde. Het was maar één stap van dit Slaven koor naar het bevrijdende Wilhelmus, dat door alle 200 zangers onder Pielage's di rectie ten gehore werd gebracht. Naar Scheijbeeck De feestelijkheden zijn met de opvoe ring van een symbolisch openluchtspel in het park „Scheybeeck" besloten. Het spel, dat de strijd tussen het goede en het kwade schetst, wijdt woorden van herinnering aan hetgeen voorbijging en wekt daarna op dé wereld ter wille van het komende geslacht beter te maken. G. Barbiers stelde dit spel, waar velen aan medewerkten samen; hij heeft reeds eerder bewezen de kunst te verstaan op dit gebied iets pakkends te componeren en ook ditmaal mag men het Bevrijdingsfeest 1951 in menig opzicht als geslaagd be schouwen. Niet in elk opzicht echter: de declamatoria tijdens een lege speel ruimte waren te lang van stof en wer den te nadrukkelijk gezegd. Dit verslapte de aandacht. Sterker is Barbiers waar het betreft het scheppen van het décor en de massale volksgroepen. Het prachtige, natuurlijke décor van het park, feëriek belicht door vele schijnwerpers en het suggestieve to neel, waar de ontwerper zijn fantasie de vrije teugel had gelaten, waren een voor treffelijke combinatie en de vlaggenparade als apothéose voldeed evenzeer. Het Faust- ballet, door de leerlingen van de Bolhoven- balletklas gedanst, was als inlas wel aan nemelijk, maar getuigde toch niet van ori ginaliteit. De geluidsweergave was door vrijwel aanhoudende luidspreker-pech niet Ideaal» ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Burgemeester mr. H. J. J. Scholtens heeft voor de aanvang van het spel een korte rede uitgesproken, waarin hij allen, die aan deze avond medewerkten (en dat waren er vele honderden) dank heeft gebracht. En de Breestraat heeft tot diep in de nacht de feestende Beverwijkers de vrije teugel gelaten. Sulky rijden en een corso meer naar het Noorden Op het land van de „Fijne Winkels" aan de Torenstraat te Castricum vonden Za terdag verschillende volksspelen plaats, die dank zij het mooie weer volledig slaagden. Hier had Castricum de primeur van het sulky-rijden voor paren. De rare sprongen die het geblinddoekte „paard" gemend door een vrouwelijke jockey voor de sulky maakte verwekte enorme hilariteit. Het winnende „paard", de heer De Bruin, had na afloop een forse taart in ontvangst te nemen. In Limmen vormde een luisterrijk kin- der-bloemencorso een der hoogtepunten. Met bloemen versierde fietsjes, kruiwagen- tjes. autopeds en twee boerinnetjes met een grote mand zuivelproducten, plus een boe renjongen en -meisje met de melkwagen ontbraken niet in de stoet, die langs de in volle bloei staande bollenvelden trok. De V.V.V. was vertegenwoordigd met een grote versierde vrachtwagen: een waar juweeltje. Het Limmens fanfare corps vro lijkte het geheel op evenals de 's middags gehouden volksspelen op het terrein der V.V. Limmen. Tot slot van de dag had op het terrein de gecostumeerde voetbalwed strijd plaats waar de beide „elflallen" luide aangemoedigd door een grote schare supporters de dolste capriolen hebben gemaakt. In Uitgeest rustte men nog uit van de vermoeienissen van de Koninginnedag viering. ADVERTENTIE Feest in het Kennemer Theater Toen het duidelijk werd dat de Kenne mers het begeerde kampioenschap in de zak had, werd de Beverwijkse Harmonie kapel gewaarschuwd, die na afloop van de wedstrijd het terrein opwandelde. Met de Rood-Zwarten in een autobus werd ver volgens achter de Harmonie een rondgang door Beverwijk' gemaakt. Nadat het gezelschap een „etentje" had genoten werd des avonds in het Kennemer Theater een feestelijke bijeenkomst belegd waar enkele uren gezellig is gedanst. Hier sprak de voorzitter van de Kennemers de heer M. Lindner het openingswoord. Hij was uiteraard verheugd dat dit fraaie resultaat v/erd bereikt. Tevens sprak hij een woord van dank aan de trouwe sup porters, die elke Zondag, weer of geen weer de wedstrijden van de Rood-Zwarte ploeg bezochten. Ook de vertegenwoordi gers van diverse andere voetbalverenigin gen spraken hun felicitaties uit, waarbij meerdere bloemstukken werden aange boden. Behalve de voetballers was ook de heer Antonio van de toneelvereniging „Kunst na Arbeid" aanwezig, die zowel spelers en bestuursleden uitnodigden gratis de eerst komende toneeluitvoering van deze ver eniging te komen bijwonen. Al met al kan Beverwijk trots zijn weer een tweede klasser te bezitten. De wedstrijd Het was vooral in technisch opzicht, dat Kennemers beter voor de dag kwam dan DCG. Een ver schot van J. v. d. Sluijs was doelman Van Raaij in de twaalfde minuut te machtig. De hierdoor ontstane 10 voor sprong van de Beverwijkers kwam spoedig in gevaar door schoten die enkele centi meters hun doel misten. Plet was echter weer Kennemers dat succes boekte. DCG kwam er steeds beter in en het werd dan ook 21. Toen Koster onmiddellijk na de hervatting de stand op 22 bracht, zag het er voor Kennemers slecht uit. Spil Brakké wist II. v. d. Sluijs te bedwingen, maar toen de Beverwijken het leer voor de voeten van Stek speelde, scoorde deze laatste op beheerste wijze. Daarna ging het weer wat beter bij de rood-zwarten, hoewel DCG zich fel bleef verzetten. In de 27ste minuut kopte Jansen een hoekschop van Stek in en toen linkshalf Schaap er even later 52 van maakte, stond de promotie van Kennemers vast. Sluiters bracht in de laatste minuten de stand nog op 62. STRAATSBURG, (ANP) Minister Stikker heeft als voorzitter van hel ministers- comilé en van de organisaties voor Europese economische samenwerking" hedenochtend een toespraak tot de Europese Assemblée te Straatsburg" gehouden. Hierbij legde hij liet eerste rapport van de O.E.E.S. en liet jaarlijkse rapport van de raad van ministers met een boodschap van deze ministeriële commissie aan de Raad van Europa over. In de conclusie van zijn uitvoerige rede zeide mr. Stikker, dat de tijd, waarin de wereld in „waterdichte nationale hokjes" was verdeeld, voorbij is. De federalisatie van Europa zal zijns inziens de vele banden, die dit continent met andere delen van de wereld binden, eerder versterken, dan afsnijden. „De morele kracht van een eenstemmig Europa kan nog altijd een vredelievende overwinning behalen op degenen, die tot dusver niet van zins waren om voorrang te geven aan de kracht van de rede boven bruut ge weld", zei hij. In de inleiding tot zijn beschouwing over de rapporten, zei mr. Stikker verheugd te zijn over het feit, dat de Raad van Europa, zij het ongeschreven, grotere bevoegdheden heeft gekregen. Naar zijn mening zal een gezonde ontwikkeling' van de parlementaire procedure in deze Assemblée niet op papier, doch langs spontane en natuurlijke weg plaats vinden. „Zelfs de meest overtuigde cynicus zal niet kunnen ontkennen, dat dc gewoonte van Europees overleg groeit", aldus mr. Stikker. „Deze gewoonte groeit tot mijn genoegen sneller, dan het constitutionele skelet, dat voor het werk van de raad werd gebouwd". De minister zeide te hopen, dat het wijze besluit van ae Assemblée om langzaam maar zeker voort te gaan. teneinde geen krachten van verdeeldheid inplaats van eenheid op te roepen, ook dit jaar gehand haafd zal worden. Hij gaf de verzekering', dat voorstellen, strekkende tot de ontwik keling van de consultatieve functies van de Assemblée met de grootste zorg worden overwogen. Hierover bestaat volledige overeenstemming tussen de deelnemende regeringen. Beslissingen op dit punt zijn nog niet genomen, omdat de regeringen een formulering bestuderen, welke rekening houdt met grondwettelijke implicaties van dit verreikende besluit. Ten aanzien van de Europese politiek merkte minister Stikker op, dat de samen werking niet slechts uit idealisme, doch evenzeer uit bittere noodzaak is ontstaan. Het gewicht van de Europese invloed op internationale zaken is gedaald, maar er is geen tijd daarover te klagen. Uitsluitend indien wij onze verliezen afschrijven en groter wilskracht en eenheid van actie tonen zal ons oude continent kunnen blij ven leven en terugwinnen, wat men heeft moeten prijsgeven. In Lake Success begin nen de contouren van een gezamenlijke Europese politiek zich langzamerhand af te tekenen. Muur van Jericho Sprekende over de taak, die de Straats- burgse Assemblée met betrekking tot de regionale en functionale Europese organi saties (zoals het plan-Schuman) kan heb ben, gaf mr. Stikker als zijn mening te kennen, dat terwijl de nationale parlemen ten de nationale aspecten hiervan bezien, de Assemblée het Europese belang in zijn geheel kan bekijken. De Assemblée, be staande uit de vertegenwoordigers van de nationale parlementen, zou een „Europees" oordeel kunnen vormen over de doelmatig heid en werkzaamheid der organisaties Als onderdeel-van de feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan dei- voetbalvereniging „Schagen" speelde Stormvogels gisteren een opluisterings- wedstrijd tegen een Noordholland's elftal, bestaande uit: Lingbeek (HRC), Molenaar (Schagen), Maassen (Alc. Victrix), Puhl (Helder), Langendijk (West-Frisia), De Werker (HRC), Rijkers (HRC), Danger- mond (West-Frisia), Simons (idem), Stel ling (idem) en Nieuwstad (HRC). Daar tegenover stelde Stormvogels een elftal, waarin drie spelers uit het derde waren opgenomen, te weten Blinkhof Jr., Blinkhof Sr. en Zwemmer, 'zulks ter ver vanging van Van Onselen, Snoeks en Venus. In de eerste helft liepen beide ploegen aanvankelijk naar hun vorm te zoeken. De Noordhollanders vonden die het eerst. Het Enkhuizer binnentrio zette vaak aardige aanvallen op en Stelling zag kans Kraak te passeren. De verzwakte Stormvogels voorhoede slaagde er niet in om te doel punten. Weliswaar schoot Deuling langs de niet al te zekere HRC-doelman Lingbeek, maar de scheidsrechter floot op advies van de .Stormvogels-grensrechter voor buiten spel. Na de rust speelde Stormvogels beter dan daarvoor. Men beheerste thans meer het middenveld, wat tot gevolg had, dat de eigen aanvallen gevaarlijker werden en die van de tegenpartij juist in kracht af namen. Toen Lingbeek een schot van Blinkhof Sr. niet klemvast kon krijgen, doelpuntte Snoeks Jr. van dichtbij. (11). Stormvogels bleef het meest i<n de aan val. Uit een voorzet van Blinkhof kopte Zwemmer de bal in het net. (1—2). Toen ontlastte zich een hevige onweers bui boven het veld, dat nu zeer moeilijk te bespelen werd. Doelpunten kwamen er dan ook niet meer. voor Europese samenwerking, die hun rapporten aan Straatsburg overleggen. Een verenigde markt is slechts mogelijk indien de tariefmuren definitief gesloopt zijn. Muren, die sommige industrieën soms voor meer dan een eeuw beschermd heb ben. Dit zijn geen muren, die zullen omval len als die van Jericho, nadat zeven maal op een trompet is geblazen. Ons vraagstuk echter heeft met dat van de helden van het oude testament gemeen, dat de formidabele sterkte slechts kan worden genomen, in dien het geloof blijft dat wij mirakelen kunnen verrichten. Daarom zal de volledige kracht van de Europese publieke opinie moeten worden gemobiliseerd om over het gehele continent de overtuiging te doen postvatten, dat het algemeen profijt van integratie de individuele nadelen verre zal overtreffen. In zijn beschouwing over het rapport van de organisatie voor Europese economische samenwerking bracht minister Stikker hulde aan de nagedachtenis van Ernest Bevin op wiens impuls het 'Marshallplan tot ontplooiing kwam. Hij noemde de O.E.E.S. een levende en doelmatige organisatie. De belangrijkste successen van het laatste jaar acht minister Stikker de pogingen om pro gressieve liberalisatie te bewerkstelligen en het instellen van de Europese betalings unie. Tot de belangrijkste taak in de toe komst behoort" de verdeling van schaarse grondstoffen. Op dit gebied is waardevolle .ervaring verkregen bij de verdeling van het meest schaarse der onmisbare hulpmid delen de Amerikaanse dollar. Atlantische samenwerking: Europa is in de loop der eeuwen nooit afgesloten geweest. Om te kunnen leven, produceren en materiële, sociale en morele waarden te kunnen ontwikkelen, welke waarden "de grondvesten van de vrije Wes telijke beschaving werden, moest Europa geven, handel drijven en ontvangen, zowel wat-goederen als ideeën betreft. De onzichtbare oorlogsschade van Europa was welhaast nog groter dan de zichtbare. Het zeer tere mechanisme van de inter- en buiten-Europese handel werd vernield. Het economisch verband tussen West- en Oost- Europa werd verstoord. De driehoeksver houding tussen het verre Oosten, Europa en het Westelijke halfrond is ontwricht door de economische consequenties van de Aziatische conflicten en door de politieke spanningen, die de volkeren van dat werelddeel en van de Pacific beroeren. Al deze moeilijkheden tezamen vormen het dollarprobleem. Naast de Marshallhulp was een tweede bijdrage der Noord-Ameri kaanse democratie de organisatie van het Atlantisch verdrag. Beide hebben de be doeling onze erfenis door handhaving van de vrede te beschermen. Zaterdagmiddag heeft Prins Bernhard een monument onthuld ter ere van de ge vallenen van het verzet in Limburg op het Swartbroekplein te Roermond. Nadat het Koninklijk Roermonds Man nenkoor „Beati Mortui" had gezongen nam de Prins het omhulsel van het monument weg en legde hij een krans van witte se ringen en Aronskelken aan de voet van het gedenkteken. Namens Prinses Wilhel- mina legde haar secretaresse mejuffrouw Geldens eveneens een krans. I-Iet Tweede Kamerlid de heer J. Peters hield een rede waarin hij de achtergrond van het verzet schetste. Generaal Eisenhower zal deze week een tweedaags bezoek aan Nederland brengen. Morgen, Dinsdag, wordt hij om 16 uur op Schiphol verwacht. Het doel van zijn be zoek is zich op de hoogte te stellen van de opbouw van de Nederlandse strijdkrach ten, waarvoor besprekingen zullen worden gehouden met militaire autoriteiten. 4. We hebben gezien, dat Panda eerst niet veel van het tuinieren begreep, maar toen dat eerste crocusje in zijn tuin begon te bloeien, Icreeg hij er werkelijk aardigheid in. Hij liet het het tere bolgewasje aan niets ontbreken, en hij voelde zich zo trots alsof hij het zelf gemaakt had. „Zie je wel?", riep hij uit. „Ik heb talent voor het tuinwerk! Zaaien en maaien en kweken en al die dingen meer daar heb ik gevoel voor! Dat heeft lang niet iedereen. ïlc be grijp de natuur, zie je? Ik zou eigenlijk buiten moeten gaan wonen„Ik kwees," antwoordde JóUïepop, „dat ik ons tegen moet spreken. Het wil mij voorko men, dat wij ons het bezit van een land goed in de provincie niet kunnen veroor lovenMaar Jolliepop bereikte het tegenovergestelde van wat hij wilde be reiken, want hij bracht Panda op een gedachte. „Een landgoed in de provincie!", riep Panda. „Maar ddt is het zvat ik wil! Dat lijkt me heerlijk! Dan word ik een deftig landheer met dankbare pachters, zoals je dat altijd in verhalen leest. En ik kan het me best veroorloven, want ten slotte ben ik millionnair!" „Wanneer ik ■ef. van gewaagde, dat wij ons iets derge lijks niet kunnen veroorloven, dat meende ik geenszins iets eenvoudigs als het geld!", sjirak Jolliepop. „Ik had het oog op andere zaken, wanneer u mij veroorlooft het op te merken! Ik bedoelde, dat wij geen titels of onderscheidingen bezitten. Het is hoogst bedenkelijk, wanneer lieden zonder titels of onderscheidingen zich landgoederen aanschaffen. Wij zouden de juiste verde ling tussen rangen en standen uit het oog verliezen! Wij zijn immers niet eens een kolonel buiten dienst.Het is de vraag, of Panda naar deze wijze raad zal luiste ven* Onwaar. Een Amerika^ tionaris heeft Zoml COn^N verklaard, 8 lal Mac Arthur voor de VS!1^-- si.es, dat Hongta„"^»< nistisch China uitZ^^J onjuist" is. Volgens een "^5 van het bestuur van S uitvoer van olie naar Ue^l van het vorig. jaar oorlog", ly er boden nikow heeft als poiitiefvttSji; gevraagd. Hij wordt thaï?^- en vertelde, dat hii denr<* weest bij de generale staf Jan?.V!' leger op de afdeling, öh delijk is voor het uitwerJn tueel uitvoeren van oorW dus Reuter. oorl°gspla^t, StrHf;TeS6n Erich KaedinS- verte»- diger van een ijzer- en staalprodi>2* 4 Duitsland smokkelde is i* vangenisstraf en een'hit338 marken geëist. Sfc? tout 18 maanden gevÏ2 en een boete van 50.000Sfi** Gespannen De politie vanfcL* Panama heeft Zaterdag een «Sj tal prominente personen gfij On rfTTde bekendte^e3 Onder de gearresteerden bevinfaï een vroegere president van de r- bliek, Delaguardia en Roberto to zoon van ex-president Harmed^, en neef van president Arnulfo to Arrases uitgever van het dagbbH1 Hora Zaterdagavond werd de tórf in Panama City omschreven als m maar gespannen. Feest. De Champs Elysées bereide? fflj voor om het tweeduizendjarig best- van Parijs op waardige wijze te vi Hiertoe wordt van 3 tot 17 Juni", boulevard geheel in de weelderige van het tweede keizerrijk hersc Andere Parijse wijken zullen a* tijdperken uit de Franse geschiede kiezen, zodat men al wandelend eea tien eeuwen geschiedenis onder k: krijgt. In kleine herbergen uit de doos zal men een apéritif kunnen c;. ken, er zullen venters met zoete oublies lopen, de „ouvreuses" en koopsters zullen in crinolines g zijn en er zullen oude karossen# Executie. Het West-Berlijns dagbl; Abend" meldt, dat veertig R soldaten zijn terechtgesteld deelneming aan een grootscheepse snappingspoging uit een Oost-" militaire gevangenis. Volgens i gaat -het om manschappen, die den tot een groep van honderd olna Russische soldaten, die in een.nl! gevangenis te Bernburg hun stol: zaten. Toen zij vernamen, dat een heid van het Russische ven- was aangekomen, om hen Sovjet-Unie te voeren wisten 73 te ontsnappen, De Russische veil: politie kon 40 ontsnapten opnieuw houden en naar'Bernburg lenigt: gen, waar zij door agenten NKVD, in het bijzijn van de aan elkander geketende gev werden neergeschoten. Ondergronds. De democratische Warren Magnuson heeft verklaard, binnenkort ondergronds een atoom' tot ontploffing zal worden gebrach' Amerikaanse regering wil deze nemen om vast te stellen, wat1 beurt wanneer een saboteur een lijke bom in een ondergrondse in een stad zou laten ontplofte, proef zal waarschijnlijk op de Al worden genomen. Parade. Zondag is de bevrijding van. herdacht met een parade voor pres Gottwald. Aan deze parade werd c genomen door 40.000 man infame..1 pantsertroepen. In een redevoennf klaarde Gottwald onder meer, sterk en doeltreffend legerja volksmilitie geenszins m strip-» vredelievende bedoelingen zijn. merendeel van dc troepen oroeg het eerst de nieuwe uniformen Russisch model. Alleen een parachutisten droeg nog de rottim in navolging van de Engelse - dingstroepen. Op de tribune zich ook maarschalk Ivan Ko| opperbevelhebber van ae R landstrijdkrachten en Valerian Russisch plaatsvervangend minister^ Buitenlandse Zaken. rJ Vliegramp. Een zware bommwwOT het type B-36 is Zondag bi] een op de luchtbasis Kirtland bij querque (Nieuw-Mex.co vjg Het toestel stond onmiddellijk -- ferial Het vuur «JgJ transporttoestel van de luc het type C-54 lier transportvliegtuig. J0 stond machteloos. 28 inzittenc loren het leven. -•] Export-slop. De Oostende A Arbeid heeft een protg "J'J de Oostenrijkse commissie tenlandse handel legendev«jt J toeneming van de exports .1 timmerhout, en heef een vu-., «ttinivanhetvertj^jy vergunningen voor Nedfl» ^1 land en Engeland vwkreg^ ^1 voert aan, dat ee „nfoossiBs uiteindelijk zal leiden tot on. werkloosheid. CASTRICUM NAAR M ,uithetbevo!kM«*bgEl het aantal inwoner» dei Naar droeg op 1 - Het April 9395 personen- j* rrei zwakke gesjacht tegenwoordigd namehj er 4599 mannen in Ca»tr.cun zijn. maandag ïvennemer Theatei. e heim van dne g 15' uur: i;'! Luxor Theater, 7 en 9.io met de trompet. Noodlotfge vr.^1 W. B. Theater, 8 uur. rw DINSDAG 8 MEI Kennemer Theater, 7 en 9.D JJ"H heim van drie vrouwen- luxor Theater, 7 eö 9.» toet trowpet»

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2