Tante Els Geheime opdracht J Verlovingsringen Voor jonge hersens In Castricum draaide de spinazie door ^SPECIAAL-VERKOOP SPORTCOLBERTS IJ muider Kledingmagazijn c Kort en Bondig -Clowntje Riek WL 1 DONDERDAG 10 MEI 1951 Het hoekje van P. .DE GROOT - Juwelier Ons nieuwe maandraadsel Beverwijk „Slamat" besloot het seizoen Agenda voor Beverwijk „Alles voor Adriaan" Confectieprijzen dalen, „ondanks alles" Santpoort Santpoort beroept een nieuwe Hervormde predikant Velsen Velsen grossierde gisteren in ongelukken K E f P Veertien kleine munitie rovers achterhaald Ruim 346.000 motorrijtuigen in Nederland SCHEEPVAART Voor de kinderen jp^ vyjl 1^7,7 IJmuiden, 10 Mei Beste kinderen, Voor we aan onze brievenbus begin nen, kan ik de uitslag van de April- wedstrijd bekend maken, de zogenaam de „geheimschrift-prijsvraag". Eerlijk gezegd is jullie enthousiasme me tegen gevallen, er kwamen dit keer niet meer dan 26 inzendingen binnen, waar van die van HARDLOPER de beste was. Hij had een geheimschrift gete kend, maar deed het helaas niet met Oostindische inkt, zodat ik het jullie niet kan laten zien. Nogmaals: alles wat je aan tekeningen instuurt, doe dat met Oostindische inkt, anders is het niet in de krant af te drukken. De zin, die Hardloper in zijn aardig gevonden geheimschrift had bedacht luidde: „WIE HIER DE OPLOSSING VAN VINDEN KAN IS EEN SLIM EN HANDIG MAN". Gelukkig had hij er voor mij de sleutel bijgedaan, anders had ik mezelf vast niet voor slim en handig kunnen verslijten. De tweede prijs gaat dit keer naar OLD SHATTERHAND, die een reep papier om een potlood had gerold en daar van links naar rechts opgeschreven had: „GEHEIM SCHRIFTWEDSTRIJD VAN TANTE ELS, INZENDING VAN OLD SHATTERHAND". Als je het papier af rolde, kwam er een verschrikkelijk ingewikkeld geval te voor schijn, maar met het potlood van dezelfde dikte was het prachtig te lezen. Gefelici teerd met het succes, neven jullie boe ken zijn onderweg! En dan naar de brieven. POPEYE moet even zijn juiste adres op geven, dan stuur ik hem direct waar hij zo naar verlangt. Jij bent namelijk nog al eens slordig in je briefjes en ik heb nog nooit een volledig adres van jou kunnen in schrijven. Afgesproken? Wat scheelt Moe der? Gelukkig, dat er tenminste weer een vervangings-moeder in huis is, niet? Dat was niet zo best met die zaag van jou, want dat doet gemeen zeer. Is het al weel een beetje over? Ik ben benieuwd naar je bokkenwagen met Miekje er voor; mis schien zie ik het gerij wel eens in IJmui den. Die DENNEBOOMPJE is maar nijver met kussens bezig. Ja, ik heb het Hille- gomse corso ook gezien en ik vond hei won dermooi, vooral die pauw en die walvis. En toen die speurtocht van de padvinderij er nog eens overheen, jonge, jij hebt een paar goeie dagen achter de rug. LATHYRUS is ook weer in onze kring teruggekeerd. Bedankt voor je raadsel, meiske en nu maar hopen, dat je het wat langer in ons gezelschap uithoudt. Zo WINNETOU, ben je nog niet aan de nieuwe schoolbanken blijven plakken? Dat is mij als klein meisje eens gebeurd, toen waren de banken opnieuw gelakt en ze waren nog niet helemaal droog, zodat ik er prompt aan vast bleef zitten. En de andere kinderen maar lachen en ik maar met een hoofd als een biet proberen om weer los te komen. Daar zit voor jou dus aan het strand een heerlijke vacantie in het vet. Leuk, dat je aquarium het zo goed doet. Al jongen ook, lees ik. Groeien ze al een beetje? HEEMSKIND gaat deze zomer op trek tocht, maar waarheen weet hij zelf nog niet. Ben je lid van de Jeugdherberg centrale? Dan is het een pracht van een vacantie en niet duur ook, als je tenminste een goeie fiets hebt. Je stuurde me een ge droogd bloempje én ik vermoed, dat het hondsdraf is, die wat erg vroeg in bloei geschoten is. Het is in elk geval niets bij zonders. KRULLEKOPJE wordt ook bedankt voor het raadsel en voor haar „ellenlange" brief, waar ik haast niet door kon komen. Vertel eens wat meer, kindje, dan hoor ik weer eens wat van jou. Zoals je ziet, OLD SHATTERHAND ben jij dit keer de gelukkige. Zeg mannetje, zul jij die catapult netjes opbergen, want je hebt laatst in de krant kunnen lezen, dat daar alleen maar brokken van komen en als de politie het ziet, loop je de kans een vrije middag op het bureau te moeten komen. Ik zou dat gevaarlijke ding maar wegdoen. De echte Old Shatterhand zou er niet aan dénken, met zulk tuig om te gaan. Als ook HARDLOPER even zijn volledig adres opgeeft, krijgt hij zijn boek per om gaande. Onze MARIANNEKE blijft maar trouw elke week schrijven. Nee, ik vind het hele maal niet mooi van dat meisje, om jouw kleine broer zo'n aframmeling te geven. Daar is nogal wat an! En in zo'n geval vind ik „klikken" niets erg, want dat is eigenlijk geen klikken meer. Help jij moeder maar hard met de schoonmaak, dan is ze er te gauwer doorheen. Je zat vermoedelijk flink onder de witkalk na dat feest in de ADVERTENTIE in uitgebreide keuze en in.alle prijzen. Kennemerlaan 30 - IJmuiden - Tel. 4127 bijkeuken, is het niet? Jammer, dat vaders fototoestel toen net kapot was. Jongelui, we hebben ze weer gehad, de briefjes van deze week. Dus: Tot de vol gende week! TANTE ELS Krullekopje stuurde me het volgende rijmpje, dat enigen van jullie wellicht al kennen, maar dat toch wel aardig is: De boeren uit het Noor,derland Hebben tien vingers aan elke hand Vijf en twintig aan handen en voeten Hoe zou je dat nu lezen moeten? Het is maar een kwestie van lezen, dan klopt het. En Lathyrus vraagt: Ik ken een vrouw, die heeft vele nichten en neven en toch zijn het geen nichten en neven. Wie is dat? En tenslotte heeft Hardloper nog een raadsel ingestuurd en dat is zo: „Het is groen en het vliegt aan een touwtje door de lucht Ra, ra, wat is dat? Hieronder staan een serie spreek woorden, die, als je ze goed bekijkt, vreselijk raar zijn, maar waarin je toch wel iets bekends zult ontdekken. Ze zijn door elkaar gehusseld, soms zelfs heel erg. Nu vraag ik jullie, welke spreekwoorden je erin kunt ontdekken. Schrijf ze netjes op een apart velletje papier en stuur ze met je schuilnaam, je ware naam en je volledig adres naar me op de beste oplossers krijgen een boek en als er meer dan één goede op lossing binnenkomt, loten we er om. Wie het laatst lacht moet op de blaren zitten tot hij het goud in de mond heeft. Het zijn sterke benen, waarmee het slecht kersen eten is. Al goed, tien vogels in de lucht en het ijzer smeden geeft vele zieltjes vreugd. Zoals het klokje thuis'tikt is het beter hard geblazen met lange messen. Wie met pek omgaat weet niet waar de klepel hangt. De put wordt gedempt als de kalveren op het ijs dansen en de vos de passie preekt. In het land der blinden ziet men geen balk in het oog, maar de waarheid achter haalt haar wel. De muizen dansen maar de kat is op het spek gebonden en dat is niet voor jouw bekje. Wie niet sterk is zonder schade en schan de kan beter de berg naar Mohammed brengen. Zuivere koffie is maar een vinger lang, al is het een gegeven paard. De jongen piepen en de holle vaten klin ken, maar ik ga liever naar Keulen en Aken. Ziezo, daar hebben jullie een hele kluif aan, denk ik. Zoek nauwkeurig, want je ziet gauw iets over het hoofd. Tot besluit van het winterseizoen heeft de Beverwijkse ULO scholieren vereniging „Slamat" Woensdagavond in het Kenne- mer Theater te Beverwijk een toneel- en cabaretavond gehouden, welke werd ge opend door de jeugdige voorzitter J. Blee- ker. Het deel voor de pauze werd ingenomen door de opvoering van de één-acter „Pap- sy" van David Lefeber. Het behandelt, nogal geforceerd-kluchtig, een episode uit het leven van de rijke planter Plantaan, die voorgeeft ernstig ziek te zijn. Hij treedt echter vermomd als huis knecht zijn diverse familieleden tegemoet, die bij de aspirant-dode, een stukje van de erfenis hopen binnen te halen. Hierdoor ontstaan, vooral als de ontknoping komt, vreemde situaties. De rollen van Plantaan en de pseudo-huisknecht werden verdien stelijk vertolkt door G. Grapendaal, goed gesteund door Wil Berghuis als zijn stiefdochter Nanda. Het uiteraard jeugdige publiek apprecieerde, gezien het applaus, het gebodene volkomen. Het programma na de pauze werd ook gevuld door eigen leden die heel verdien stelijk een cabaretprogramma ten tonele brachten. DONDERDAG 10 MEI Kennemer Theater, 8 uur: Toneelvereni ging „Tavido" met „Zomer in December". KSA-gebouw, 8 uur: Toneelvereniging K. D. O. met „Per luchtpóst". VRIJDAG 11 MEI Kennemer Theater, 8 uur: Toneelvereni ging „Tavido" met „Zomer in December". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: De vrouw van mijn dromen. W. B. Theater, 8 uur: Gevleugelde kruis vaarders. Adriaan, de zoon van een slager die zijn schaapjes op het droge heeft, is er door harde studie in geslaagd arts te wor den. Hij meent, dat zijn plannen tot een huwelijk met Mies, dochter van een vroe gere veekoopman, nu vastere vorm kun nen aannemen, maar de stiefmoeder van Mies denkt daar anders over. De trotse vader van Adriaan ver zint dan de zonderlingste plannen om zijn zoon een drukke praktijk te bezorgen, ech ter met-een averechts resultaat. „Alles voor Adriaan" is zijn leus en on der deze titel vertoonde de R.K. toneelver eniging T.O.V. Woensdagavond dit kluch tige spel in het K.S.A.-gebouw onder grote bijval van een lachlustig publiek. Het is steeds weer verbazingwekkend hoe de meest flauwe tekstgrapjes en zwaar gechax-geerde gebaren ware lachsalvo's kunnen ontketenen. Dit was ook hier het geval en uit dit oogpunt bekeken zou het gezelschap op de traditionele geslaagde avond mogen terugzien. Een klucht vereist echter, bij alle dolle dingen die er aan te pas komen of er aan de haren bijgesleept worden, ook een flink speltempo, een voorwaarde waaraan niet altijd voldaan werd. De ongenoemde schrijver heeft vader De Ronde, de ex-slager, de meest promi nente rol toebedeeld. D. Dudink heeft er een vrij komische vertolking van gegeven, die weliswaar wat teveel naar het carica- turale neigde, maar die er niettemin grif inging bij het voor dit soort spel uiterst ontvankelijke publiek. De anderen bleven wat meer op de ach tergrond en het slachtoffer, dokter Adriaan, kon tegen de gestage stroom van onzin niet oproeien. J. Henneman gaf van deze rol een gereserveerde uitbeelding. Mejuffrouw J. van der Does als Mies, het meisje van zijn keuze, gaf een aan Adriaan gelijkwaardige vertolking. A. J. VAN DER WEIJDEN VAN RIJDENDE WAGEN GESPRONGEN EN UITGEGLEDEN. Gisteren reed mejuffrouw T. de W. uit Heemskerk met een met paard bespannen groentewagen op de Velserweg in Bever wijk. Naast haar op de bok zat haar 15- jarig zusje. Deze wilde onder het rijden van de wagen springen. Zij gleed uit, viel en bleef liggen. Een ter plaatse ontboden ge neesheer. constateerde een gekneusd been en bracht haar per auto naar haar woning. Het verloop van de Castricumse groenteveiling' van Woensdag was slecht. Vijf-en-tachtig kisten spinazie van goede kwaliteit konden geen koper vinden en werden doorgedraaid. Enkele kisten konden van 8 tot 15 cent halen. Prei kon eveneens niet hoger dan 8 lot 11 cent komen. Van 7 >4 tot 12 cent per bos deed de rabarber en de sla kon het niet. verder brengen dan tot 13 cent per krop. Een prijsstijging van 4 cent hielp de sjalotten weer wat op de been, zodat er nu 17 cent voor werd betaald. Witlof I daalde daarentegen in prijs tot 20 a 24 cent. De Nederlandse Katholieke Kleding- en Textielarbeidersbond „St. Lambertus", af deling Castricum, hield een algemene le denvergadering. Na voorlezing der notulen der vorige vergadering die werden goed gekeurd, kreeg de heer H. J. C. Smits, kringbestuurder uit Amsterdam, het woord. Uitvoerig besprak hij de lonen en prijzen in de confectie industrie en hij memoreerde dat ondanks deze stijgingen de confectie prijzen zich in dalende lijn gaan begeven wat het volk ten goede zal komen. MELKSLIJTERS GINGEN EEN DAGJE UIT Dinsdag hebben de Castricumse melk- slijters hun jaarlijkse uitstapje gemaakt. Allereerst bezocht men de bloementen toonstelling in het Keukenhof waarna de tocht via Leiden naar Den Haag voerde. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling naar het vogelpark in Alphen a.d. Rijn te gaan, doch de regen werd de spelbreker en zo kwamen de melkslijters in het Mes dagmuseum in Den Haag terecht. Een rondrit door de stad en een diner in Am sterdam plus een bezoek aan een bioscoop besloten deze dag. In de vacature, die zal ontstaan door het aanstaande vertrek van ds. P. A. Tichelaar naar Ankeveen is toezegging van beroep uitgebracht op ds. D. Ter Steege te Weesp. De predikant is 35 jaar oud. Volgende week Woensdag verschijnt ds. Ter Steege met zijn echtgenote in het Sant- poortse jeugdhuis op een gemeenteavond, waar de gemeente met hen kennis kan maken. ADVERTENTIE 2-rij model27.50 Bijpassende effen pantalon 25.40 OOSTERDUINWEG 33 IJMUIDEN-OOST - TELEFOON 4074 Aangesloten bij het Centraal Spaarfonds I Velsens politierapport meldt over de afgelopen Woensdag een serie aanrij dingen, die weliswaar geen van allen ern stig persoonlijk letsel ten gevolge hadden, maar toch stuk voor stuk bewezen, hoe gevaarlijk de verkeerssituatie in deze ge meente op bepaalde punten is. Op de Wijkerstraatweg in Noord, ter hoogte van de Banjaertstraat, liep het vijf jarige meisje T. D. plotseling de weg op, werd aangereden en brak het linker boven been. Zij is naar het Rode Kruis zieken huis vervoerd. Op de kruising Schulpweg- Beeckzanglaan slipte een bromfietser uit Haarlem tegen een bus met Hoogoven arbeiders aan waardoor hij inwendige kneuzingen opliep en ter observatie in het Beverwijkse ziekenhuis moest worden op genomen. Een vrachtauto en een bestelwagen bot sten op de hoek van de IJmuiderstraatweg en de Frans Naereboutstraat, doordat de bestuurder van de laatste het recht van vooi-rang over het hoofd /ag. Beide wagens liepen schade op. In de Cementhaven viel een wachtman aan boord van een daar opgelegde trawler van de trap, waardoor hij de voet verstuikte en de heer Bakker nodig had, die prompt aanwezig was. De 16-jarige leerling van de Nijverheidsschool J. K. viel van het hek en brak de rechter pols. Na door twee politie-ambtenaren te zijn ver bonden is hij per politie-auto naar het Antonius ziekenhuis gebracht. MISLUKTE INBRAAK EN ONTVREEMDE VLOER In de IJmuidense visconservenfabriek HECO is vannacht een inbraak geprobeerd, die echter volledig' mislukt is. De dader heeft een ruitje ingedrukt, om bij een aantal kisten met conserven te komen, maar daar de kis ten het ruitje versperden kon hij zelf niet naar binnen en de kisten wilden er niet uit. Meer succes had de dief, die achter een perceel aan ds Ruysdaelstraat in IJmuiden een daar opgeslagen vloer van een aanne- merskeet ontvreemdde: ongeveer 30 planken verdwenen spoorloos. ADVERTENTIE de brillen specialisten meer dan 40 jaar. Als fer nieuwe modellen zijn vindt U die bij KEIPi Een bril vari Keip dat is goed gezien. Gr. Houtstraat, naast Luxor. IMl Allen Amsterdamse jongens, die door Dmuidens duin stroopten Naar wij vernemen heeft de Amster damse politie thans weer de hand gelegd op vier knapen, die op Hemelvaartdag een munitiebunker in de IJmuidense duinen openbraken, waarmee het totaal aantal arrestaties in deze kwestie tot 14 gestegen is. Er waren ongeveer 20 knapen bij be trokken. Deze vier werden door de politie gepakt terwijl ze in het bezit waren van een ba jonet en bij de ondervraging bleek, dat zij nog 50 scherpe patronen in een zomer huisje te IJmuiden hadden verstopt. Al eerder waren dank zij de medewerking der ouders, die de berichten over de plun dering gehoord en gelezen hadden, twee jongelui aangehouden, die twee doosjes lichtpatronen, een buisje springstof en wat reservepatronen bezaten. De zaak is nu aan de Justitie overgelaten. De K.N.A.C. raamt het aantal motorrij tuigen in ons land per 1 Mei 1951 (zonder de 25.500 tractoren, voornamelijk land- bouwtractoren) op 346.100 stuks, namelijk 154.000 personenauto's, 6100 bussen, 108.000 motorrijwielen (inclusief driewie lers) en 78.000 vrachtauto's. Het aantal rijwielen met hulpmotor wordt geschat op 125.000. Vergeleken met de cijfers van 1 Augus tus 1950 bedraagt de toeneming: personen auto's 11 bussen 2 motorrijwielen 8 vrachtauto's 9 rijwielen met hulp motor ruim 100%. België telt 80% meer personenauto's en 80 meer vrachtauto's en 30 meer motorrijwielen dan ons land. Het aantal autobussen is slechts ruim een derde van dat aantal in ons land. Alioth, 8 dwars Bahla n. Antwerpen. Alnati, pass. 8 St. Paulsrock n. Las Palmas. Amstelstad, 6 v. Bombay n. Karachi. Aagtedijk, 8 v. Antwerpen. Aardijk. 8 v. Galveston n. Tampa. Abbedijk, 9 te Ilheoj. Abbekerk, pass. 8 Kp. Roca n. Duinkerken. Aldabi, 9 te Santos. Axeldijk, 9 te Philadelphia. Almkerk, 9 te Penang. Alblasserdijk, 8 540 m. W.ZW. Flores. Alchiba, 8 180 m. Z.ZO. Madeira n. Le Havre. Aludra, 8 200 m. O. St. Vincent. Amstelpark, 8 660 m. NO. Bermudas. Amstelvaart, 8 300 m. NW. Bermudas. Arkeldijk, 8 275 m. NW. Finisterre. Arundo, 8 360 m. W. Scilly's. Averdijk, 8 270 m. Z.ZO. Cape Race. Agamemnon, 8 te Maracaibo. Aletta, 7 v. Telokanson te Port Swettenham. Alpherat, 8 570 m. N.NO. Fayal. Bali, 8 dwars Vigo. Bintang, 9 te New York. Bosch fontein, pass. 8 Gavdo eil. Bantam, 7 te Singapore. Boissevain, 6 v. Port Elisabeth te Kaapstad. Boskoop, 9 v. Port au Prince n. Ciudad Trujillo Eaarn, 8 240 m. ZW. Pta Del Gada. Bontekoe, 6 te Makassar. Britsum, 8 180 m. Oost Mogdishu. Bacchus, 8 v. Fort Liberte. Caltex Pernis, pass. 9 Burlings. Caltex Delft, 8 v. R'dam n. Sidon. Caltex Utrecht. 9 te Sidon v. R'dam. Cottica, 8 v. Trinidad n. Pta del Gada. Cleodora. 8 v. Tarakan n. Adelaide. Chama, 8 270 m. ZO. Tehuantepec. Da Ier dijk, 9 12.30 u. Hoek v. Holland verw. Diemerdijk, 9 te Portland. Eemland, pass. 8 Ouessant. Esso Rotterdam, 8 v. Curapao n. R'dam. Edam, 8 500 m. ZO. Cape Race. Erinna, 8 240 m. N.NO. Sulu Archipel. Esso Amsterdam, 8 240 m. N. Fayal. Esso Den Haag, 8 600 m. NO. Sombrero. Farmsum, 8 660 m. NO. Cape Race. Friesland (SSM), 9 te Setubal v. Dublin. Gouwe, 8 te Libreville. Garoet, 10 lOu. Hoek v. Holland verw. (J\x/ ji *1 Nu V, M 1 707 Noudie sneeuwpop was prachtig uitgevallen! Ze waren erg trots op hun werkstuk en ze dansten er zingend omheen. Dat hoorde Kridletje, de hond. „Wat is daar aan de hand?", dacht die. Wat hebben m'n baasjes een plezier.daar moet ik bij zijn!" En.wip!.daar had hij met z'n neus de deur open, die op 'n kiertje stond, en luid blaffend en springend holde hij op hen toe. „Ha, Krulletje!", riep Rick. „Kom je ook eens kijken?" „Wef, wef, wrrref!", blafte Krulletje. „Kijk, Krulletje, dit is noy. meneer Witmans van Neuzenstein!"verklaarde Bunkie. „Wrrref!", deed Krulletje, en hij sprong tegen meneer Witmans op. Dat scheen hij 'n vreemde sinjeur te vindenMaar meneer Witmans van Neuzen- stein bewoog zich niet. Die lachte maar, met zijn zwarte tanden onder z'n lange rode neus. En dat scheen Krulletje op te hitsen,... Die sprong steeds wilder tegen de sneeuwpop aan. Maar toentoen viel opeens door de schok het hoofd van de romp, vlak voor Krulletje. „Euwjankte Krulletje verschrikt en hij nam de benen, met de staart tussen z'n pootjes! burgemeeste^der gemeen""' n benoemd kerk Peursum cn Schelluid der Brugge, thans dirSfrldehe".\ kantoor Middelharnis wnVafl Arbeidsbureau Vlaardin4n Hr-0?*6*'* Province Saten van &£XgSl appekn, doemen adres aan de Tweede W heeft «7 tegen het overheidsbeletitf^S in zuidvruchten, met name tP0edeh^ ordening van het BcdriifsehV gen te en Fruit waarin bepaald in Rotterdam gehouden tota gen slechts die grossiers gelaten, die in hetS^?'0ré^ omzetten hebben behaald Ön betekent deze verordening I°fe <^3 zuidvruchten monopolie De nr 15 Voo: vruchten zou aanzienlijk' dalenwLVaDr- dit monopolie zou opheffen HAARLEM EN 0MGEVRG lecte voor^De" aïkdr£n^Dda Kerkzang word?Vrijdag ifjjJf ft'1 Kerk aan het Begijnhof te Haarlem muziekavond gegeven Ensemble en let HemeS A'® onder leiding van de heer J. D Bock Jf meewerken. De heer Maarten w als organist optreden. FEUILLETON door Victor Bridges vertaald ait het Engels) 26) Niet meer dan wat iedereen van hem weet. Hij is een rijke bookmaker, die in Londen woont en zo nu en dan het week einde hier komt doorbrengen. Ik denk dat Clifford je meer zou kunnen vertellen. Ik heb hem wel eens horen praten, alsof hij een dikke vriend van Maxwell was. Het lijkt me beter voorlopig hierover niét met Clifford te praten. De zaak is zeer ernstig en we moeten zorgvuldig iedere stap, die we gaan doen, overwegen. Bedoel jedat je Maxwell ver denkt? Er lijkt me in ieder geval iets niet ge heel in orde. Waarom hing Marks hier in Tolesford rond en waarom had hij zo'n speciale belangstelling voor de „Zee meeuw"? Maurice hield even op. Boven dien, vervolgde hij, gaat het niet alleen om Maxwel. Er is nog iemand andex-s Wie? Zijn schipper Felgate, een zeer on aangename kerel, te oordelen naar wat ik van hem heb gezien. Als we iémand tot een moord in staat zouden kunnen achten, is hij het. Maar wat zou één van deze twee he ren aanleiding hebben kunnen geven om een volkomen vreemde man te vermoor den? Was hij wel een volkomen vreemde voor hen? Daar zijn we niet zeker van en er zijn allerlei mogelijkheden: hij zou een oude vriend kunnen zijn, die hierheen was gekomen om chantage te plegenZulke dingen gebeuren en vooral rijke bookma kers hebben er wel eens last van. Hazel fronste de wenkbrauwen. Is het niet mogelijk, dat het meisje dat hele verhaal heeft verzonnen, enkel en alleen om interessant te lijken? Nee, daar is ze het type niet voor. Maurice schudde het hoofd. We kunnen er volgens mij op aan, dat ze de volle waarheid heeft verteld. De vraag is, wat we nu zullen gaan doen. Ik veronderstel dat we eigenlijk on middellijk naar de politie moeten gaan. Daartoe zijn we zeker verplicht, maar helaas zit er nog een principiële kant aan deze zaak. Susie heeft me haar verhaal in het strikste vertrouwen verteld, aan nemende, dat ik het niet verder zou ver tellen en ik zou het niet prettig vinden, het vertrouwen dat zij in mij stelt te be schamen. Nee, dat kan natuurlijk niet. Boven dien zou het nóg erger zijn als je een zeer goede kans, om privé-detectivewei-k te verrichten op die manier zou verknoeien. Hazel keek hem ondeugend aan. Hoe zul len we het aanpakken? We kunnen hier niet blijven zitten en duimen dx-aaien. Daar heb je volkomen gelijk in. Als een dergelijke aanwijzing op je weg komt, moet je er gebruik van maken. Ik geef toe, dat we nog niets definitiefs tegen Max well of Felgate kunnen inbrengen, maar ik heb de overtuiging, dat het goed zal zijn, hen terdege in de gaten te hóuden. Zal datniet een gevaarlijk werk- je zijn? Er was opeens iets van angst in Hazel's stem te horen. Een zekere voorzichtigheid zal na- tuui-lijk geboden zijn, antwoordde Maurice met een grinnik. Ik loop over het probleem de hele middag al te piekeren en ik geloof, dat ik een pracht plan heb uitgebroed. Voor de dag ermee! Ik denk er over om naar Cambx-idge te reizen en daar te gaan praten met een knaap, die een clubgenoot van mij is. Hij is professor aan de universiteit en heet Graham. Hij heeft in de oorlog bij de Ge heime Dienst gewerkt en deze affaire hier is een zaak, die geknipt voor hem zou zijn. Het idee is niet slecht. Hazel knikte goedkeurend. Ik zou gi-aag zijn oordeel eens horen. Hij zal me waarschijnlijk vertellen, dat ik een dwaas ben en dat.wacht 's, ik hoor iemand praten, er schijnt bezoek te ko men. Op de loopplank klonken voetstappen, hiei-na was het even stil. Ben je thuis, Wentworth? hoorden ze een stem roepen. Nee maarMaurice liet het sneetje brood, waar hij mee bezig was, uit de handen vallen en staarde naar het luik in de zoldering. Wat is er? vroeg Hazel ongerust. Ik ben óf gek, ófHij maakte zijn zin niet af en klom haastig omhoog om zijn bezoeker te ontvangen. Mag ik binnenkomen? riep deze thans. Hazel was enigszins van haar stuk ge bracht door deze plotselinge storing en bleef doodstil zitten. Boven op het dek hoorde ze Maurice's stem vol verbazing zeggen: Ben je het wérkelijk? Wie beweext, dat er geen wondex-en meer gebeuren! De een of andere moderne schrijver zei zo iets. Maar wat heeft dat te maken 'met mijn bezoek aan jou? Het is absoluut bovennatuurlijk! Stel je voor, ik was juist bezig iemand te ver tellen, dat ik het plan had jou op te zoe ken! Ik ben blij, dat ik je op deze manier de reis naar Cambridge bespaar. Maar wat in vredesnaam brengt jou opeens hiér? Kom naar beneden en ver tel me alles Door het luik klommen de beide man nen omlaag en even later kwam Maurice het vertrek, waar Hazel gelaten de ge- beux-tenissen afwachtte, binnen, gevolgd door een lange, keurig geklede, haar onbe kende man, wiens smalle enigszins laat dunkende gezicht een onmiskenbare indruk van grote intelligentie maakte. Toen deze vreemdeling Hazel in het oog kreeg, bleef hij staan en boog beleefd. Mag ik even voorstellen: meneer Ni- gel Graham, juffrouw Barton. Maurice keek Hazel lachend aan. Het lijkt wel of ik kan toveren, hè? Konijntjes uit een hoed Ja, daar heeft het veel van! Met een lachje stond ze op. Ik vind het prettig met u kennis te maken, meneer Graham. Gaat u zitten; wilt u ook sandwich met garna len? Dat lijkt me heex-lijk. Nigel zette zijn hoed af en ging op het bankje, dat aan de andere kant van de tafel stond, zitten. Het spijt me, dat ik op zo'n dramatisch moment hier binnen kom vallen, vervolg de hij. Als ik geweten had, dat u en Mau rice het juist over mij hadden. 1-Iet hindert niets, we beginnen al van de schok te bekomen. Maurice gaf hem een vriendschappelijk klopje op zijn schouder. Bovendien valt tegen zo iets niets te doen: dit was kennelijk voorbe schikt. Wat doe je plechtig. Maar het gèèt hier ook om een ern stige zaak. Eén van die zaken waar de voorzienigheid tussen beide moet komen om degenen, die ze moeten uitpluizen, op het rechte spoor te brengen. Het klinkt allemaal hoogst interes sant. Ik zou er graag wat meer van horen. Wees niet bang, je krijgt het hele Groote Beer, pass. 8 Gibraltar. Ganymedes, 9 te Guayaquil. Hestla, 8 v. Le Havre n. Antwerpen n™ R' 9 T' Cu,racao n' Bar"nqS. T ~,?crmie Jacme1. Joh. v. Oldenbarnevelt, 8 180 m 7 7n n- Jagersfontein, 8 220 m. Z. Teneriüe n Jupiter, 8 280 m. ZO. Catania. Kertosono, pass. 8 Guardafui n. Bek',va Kota Inten. pass. 8 ten Z. v. Buton Kapuas, 8 600 m. W.NW. Minicov Laertes, 8 v. Soerabaja n. Makassar Leuvekerk, 8 in Golf v. Aden. Lissekerk, 8 te Port Said. Loppersum, 8 v. Sfax n. Viaardlngen. Langlee Scott, 7 te Kobe. Leerdam, 8 v. Newport News te New M Lieve Vrouwekerk, 9 dwars Dover n Ac" Leopoldskerk, 8 150 m. NW. Socotra n. B;--- Lmge, pass. 9 Finisterre. Maaskerk, 9 te Dakar. Muiderkerk, pass. 8 Finisterre. Merwede, pass. 8 Dover. Meliskerk, 8 v. R'dam n. Hamburg Molenkerk, 9 in Str. Gibraltar Maashaven, 8 720 m. N.NO. St. Paulsrock. Maasland, 8 150 m. W. Lissabon, Marissa, 9 te Singapore v. Mirl. Marken, 8 250 m. N. Azoren, Metula, 8 dwars Victoria. Myonoa, 7 v. Sydney n. Ba'.ikpapan. Nestor, 8 te R'dam. 1 1 Noordam, 8 240 m. O. Cape Race Nieuw Holland, 8 240 m. Z.ZO. Torrestraat Ondina, 8 360 m. NW. Azoren. Ootmarsum, 8 150 m. O. Abaco Bahamas. Oranje Fontein, 8 420 m. O.NO. St. Hela: Oberon, 8 v. Turks Island n. Laguaira. Poelau Laut, 8 te Genua. Prins Frederik Hendrik, 8 v. Montreal te E cago. Prins Willem III, 8 v. Montreal n. Chicage. Polyphemus. 8 600 m. W. Gibraltar. Papendrecht, 11 te Corpus Cchrisli vers, Poseidon, 9 v. Ciudad Trujillo te Puerto Puti Prins Maurits, 8 440 m. O. Belle Isle, Roepat, 9 te Port Said. Raki, 8 te Bitung. Rijn, 8 te Sluiskil v. Huelva. Rijnkerk, 8 v. Marseille n. Antwerpen. Reyniersz, 9 v. Menado n. Goron'alo, Rotti, 8 nog rede Amoerang. Rotula, 8 130 m. ZW. Ouessant. Samarinda, 9 v. Djakarta te Soerabaja. Scherpendrecht, pass. 8 Cape Race. Sliedrecht, 8 te Port de Bouc. Sloterdijk, 8 v. Port Said n. Halifax. Skaubryn, 10 9 u. Hoek v. Holland. Stad Leiden, 8 v. Galveston n. R'dam en A'dc Stad Maastricht, 8 v. Bona n. Gibraltar. Saroena, 8 v. Pladju n. Mirl. Silindoeng, 8 op Palembangrivier. Stad Maassluis, pass. 8 Finisterre. Stad Schiedam, 8 v. Savona n. La Gouietle, Stanvac Talang Akar, 9 te Tj. Uban verw. Swartehondt, 9 v. Soerabaja n, Ampenan, Schie 8 v. Puerto Cabelio n. Guanta. Stanvac Pendopo, 6 te Singapore. Tabinta, 8 v. Soerabaja n. Panarukan. Tamo, pass. 3 Finisterre. Tawali, 9 v. Penang te Singapore. Teucer, 8 v. Suez. Tjikampek, 9 te Port Swettenham. Tegelberg, 5 v. Yokohama n. Buenos Air» Tiba, 8 v. Buenos Aires n. R'dam. Themisto 8 200 m. Z.ZW. Hebrid°n. Taria, 8 150 m. N.NO. Finisterre. Tiberius, 8 100 m. ZO. Kp. Hatteras. Venus, 8 v. Iskenderun n. Mersin. Waikelo, 8 v. Bima te Buleleng. Zeeland, 7 te Galveston. KLEM VAAS! Actinia, 9 v. Huil te Sas van Gent. Blue Boy, 8 v. Oslo n. Gothenburg. Caland, 9 v. Nantes n. Rochefort. Gaasterland, 8 v. Goole n. Kingslynn. Glashaven, 11 te Antwerpen verw. Hebe Nobel 8 v. Antwerpen n. Great Yc—- Heemskerk, 7 v. Gdynia te Geile. Henriëtte, 6 v. Parijs te Londen. Hagno, 8 v. R'dam te Dublin. Hoogland, 9 v. d. Thames te Raam. June, 3 te Vlissingen. Koningshaven, 8 v. Algiers n. LlveWKl Michel Swenden, 8 v. Lowestoft te WW Nieuwland, 8 v. R'dam n. LeWV Peter Swenden, 7 v. Gent n. Norkoping. Prinses Margriet, 7 n. Hernosand. Rose Marie, 8 v. Port Lyautey n. Kaam. Saba. 9 v. St. Malo te Garston. Servus, 8 v. Sable d'Olonne te art** Seaham, 8 v. Grangemouth te Zceorugge. Tyro, 8 v. Dublin n. H'dam. Van Brake], 8 v. Goole Middlestiro. SLEEPVA1W Blankenburgh, met bak 8 V. Marseille t Hudson, 8 v. R'dam teLe Havre. Q Humber, met zuiger 13 53 N-8 jja Roode Zee, metboormstallat.c pa^, Q Tyne, met 2 bakken 8 37 37 T,,. 53" N.l Zwarte Zee, met hopperzuiger 8 a 30" West. verhaal. Zal ik hem altó mfcffl0- lega, of wil jij het ixever aoen. Doe jij het maar, antwoord jij kunt het beter dan ik. ^.j Maurice stak een sigaret o terug op zijn plaats naast Hij schoof een schaal opz-J ei over de tafel. i Mag ik aannemen, aai Cambridge wel eens een krant* Zo nu en dan. „-atiiier^ Dan weet je misschien, moord is gepleegd? d fccop Ja, daar ben ik vanoPhejd Nigel knikte. °m je d<waaroBi gen, is deze moord de i juist hier bij je kom 'heid! Je slaat me met f*. Je slaat me met s Strikt vertrouwelijk delen, dat aan mil veJz°°eh lijk van de politie, en fc f. verrichten. De man, d w er bests?' een vreemdeling, ^Jinh compli^ een mogelijkheid, dat chg. diplomatiek terrein zullen óm ze mij voor dit baant] hebben, gaat overigen, tingsvermogen. Hat een en Ik moet je zegg'L worot. hierdoor zeer vereenvoudigd rice wreef langs zijn lijkschouw^ dat je het verslag van ook al hebt gelezen. rieiyk met w

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 8