-Clowntje Riek Geheime opdracht Stedelingen tarten graag alle IJsheiligen aan het IJmuidense strand Twee koninklijke onderscheidingen voor Van Gelder-jubilarissen Uitbreiding van Beverwijks ziekenhuis kan in 1953 gereed zi|n Activiteit in „de tweede ronde VIJFTIEN MEI: KAMPEREN Stadje van driehonderd huisjes raakt bevolkt: de echte voorop MARKTBERICHTEN IEV verloor ook nu weer De gemeente steunt voorlopig met f 686.OOO0— Voor de kinderen Velsen leed nederlaag tegen Alkmaar Rij van Pinksterongelukjes in Velsen Qfttyoorf Santpoort-dorji Castricm Heringa Wuthrich Heemskerk Agenda voor Beverwijk WOENSDAG 16 MEI 1951 Achter de eerste duinenrij, in de luwte van een brede „pan" hebben zich 104 huisjes van de Amsterdamse kaïnpeer- dersvereniging „Ons Buiten" genesteld. Daar is de onderlinge gebondenheid van de bewoners nog sterker merkbaar dan aan het strccnd zelf, waar iedereen „op zichzelf' kampeert. Waar het het best kamperen is? „In onze pan" zeggen die van „Ons Buiten", „op het strand" weerleggen de zeeridders. En ze hebben allebei de helft gelijk. Al hebben de pan-gasten de toko en de groentenwinkel daar naast wat dichter bij de hand. „Maar de leveranciers komen bij ons aan de deur" zeggen de stranders. IJmuiden zorgt in elk geval goed voor 3 zijn zomergasten en ziet ze graag in S haar midden. En de gasten komen jj graag, steeds liever, naar IJmuiden. VIJFTIEN MEI IS DE DAG, waarop de Amsterdammer, als hij althans grootgebracht is bij tentharingen en primussen, het kampeerseizoen voor geopend beschouwt. Op dat moment moet dus zijn zomerhuisje aan het strand, in het duin of het bos over eind staan en al denken de ijsclubs er op deze vijftiende Mei dan ook hard over, de banen nog maar een keertje onder water te zetten: de Amsterdammer schroeft zijn zomerverblijf in elkaar en hij laat als hij van het allerbeste soort is vrouw en kroost bij de IJsheiligen achter om zelf elke avond van het werk in Mokum naar zijn huisje te komen. Die van minder allure trekken af naar de kachel, als de Pinkster dagen tegenvallen. Het zijn er velen geweest, Maandagavond op het klinkerpad van het IJmuidense strand naar het station. Hun luiken zijn na het vertrek gegrendeld voor de kleine ramen van het zomerhuisje en het IJmuidense „dorp aan de zee" werd over gelaten aan de doorbakken lieden, die liever zand in de piepers riskeren, dan nog een dag lar.ger vier-hoog-achter. Mevrouw Casparova bijvoorbeeld een Tsjechische, die al 25 jaar Amster damse is blijft, door dik en dun. Ze staat met haar gerieflijke „tent" aan de uiterste rand van het kamp bezuiden de pier en ze heeft het al een mooi eind gebracht in het aanplanten van helm voor de zomer- behuizing. Eerst stond het propere bouwsel tussen de pieren, maar „daar kijk je de hele dag tegen die twee grijze muren aan; geef mij de ruime zee maar". Mevrouw Verweij van de Admiraal de Ruyterweg staat daar nu juist liever dan op het „bui- tenstrand", want zij is gaan houden van het vertier tussen de beide vangarmen in zee. Daar is ze misschien ook wel oud- IJmuidenaarse voor. Loesje speelt al aan de vloedlijn in een vuurrood manteltje want het is bar win derig. Vader is schilder in Amsterdam en komt elke avond op de plof naar zijn zo- merveste. „Ja. hij heeft het huisje zelf ge maakt, maar dat stukje zeil als dak kostte alleen al twee-honderd-en-vijf-gulden", zegt mevrouw Verweij, als we haar naar de financiële consequenties van een klein half jaar-aan-het-strand vragen. „Maar met de onkosten voor de tent ben je er ook af, want IJmuiden heeft het goedkoopste kampeerterrein van Nederland: dertig gulden staangeld voor het hele seizoen en dan wordt je huisvuil ook nog twee keer per week gehaald door de pachter". Mevrouw Heck, die hier voor het derde jaar is, vrouw van een Haarlemse expe diteur, heeft het ook best naar de zin in IJmuiden. „Voor de kinderen is het ideaal", zegt ze. maar ze kan het ook zeggen, want haar huisje is een van de juweeltjes van de 278 vol met boerenbont en andere knusse dingen, die een zomerhuisje tot een gezellig home kunnen maken. Straks 300 huisjes Ze zijn allemaal eensgezind in hun en thousiasme voor IJmuiden: goedkoop, ruim, een patente watervoorziening en een plezierige sfeer van „onder ons" tussen de bewoners. Dit dorp van nu 278 behuizingen aan wassend straks tot 300 is zo langzamer hand al aardig uitgegroeid tot een stadje- in«-spé en als het straks volop zomer gaat worden, kunnen er wel zo'n 1200 mensen in gehuisvest worden, rekenend naar een gemiddelde van vier per huisje. Als dan de familie overkomt op warme Zondagen, lopen er zeker zo'n 2500 bruinbranders te kuieren of liggen te luieren. Hoewel men die populatie sommige bouwsels nu nog niet aan zou zien. Er zijn er bij, die uit een smalle beurs betaald moesten worden, maar waar met een hoestbui van een der bewoners de ra men open moeten om het risico te vermij den, dat het plafond naar beneden komt. Toch zullen zich ook daar in de geringe tentjes, in de heel kleine woonwagen zon der wielen en in de andere soms wonder lijke onderkomens deze zomer tallozen laven aan de bronnnen der natuur. IJmuiden is nog lang niet de volksbad plaats, die het graag worden wil, maar als mevrouw Verweij, mevrouw Heek en me vrouw Casparova het zeggen mogen, dan heeft dit IJmuiden het al een aardig eind gebracht. 15 Mei 1951 Besommingen IJM 204 f 3050: KW 122 f 8530: KW 7 f 8790; KW 166 f2280; KW 48 f1920; KW 59 f 1820; KW 45 f7110; KW 107 f2330; KW 51 f3140; KW 125 f 2780; KW 168 f KW 85 f8400; KW 91 f2050; KW 103 £2035; KW 170 f2580; KW 159 f2400; KW 169 f2480; HD 125 f3540; IJM 228 f 1620; IJM 52 f 1410; IJM 276 f 1980; KW 12 f 570; KW 77 f2000; KW 30 £2876; KW 210 f1790; KW 27 f1480; KW 31 f820; KW 53 f 2080; BU 33 f2240. HOUT EN HOUTSTOF VOOR PAPIER Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Zondag aangekomen het Deense s.s. „Gudrun", dat van de Poolse haven Danzig (Gdansk) een lading van 650 vadem hout aanvoerde. Dinsdagmorgen arriveerde voor dit be drijf het Zweedse s.s. „Adolf Bratt" met een lading van 2000 ton houtstof van Go thenburg. De uitwedstrijd van IEV tegen WD te Haarlem moesten de Velsense spelers weeï beginnen met enige invallers, waaronder aanval en combineren te lijden hadden. De IEV'ers konden niet behoorlijk op gang komen maar ondanks de veldmeer- derheid van VVD was het toch de IEV- middenvoor W. Castricum, die uit een uit stekende voorzet van Schavemaker onhoud baar inschoot en zijn club de leiding gaf (01). De vreugde was kort, want nog voordat IEV zich dit kon realiseren, had een VVD-aanvaller na ruim tien minuten de gelijkmaker gescoord (11). Opnieuw echter nam IEV de leiding door Schave maker, doch nog voor de rust stelde de WD-middenvoor de partijen weer op ge lijke voet (22). Als IEV zich in de tweede helft wat beter had geweerd zou er een winstkans hebben bestaan. Dit gebeurde niet, want na een vrij gelijk opgaande strijd kon de Velsense doelman niet vrij-uit gaan en was het na een kwartier 32. Dit gaf de thuisclub moed en enkele minuten later werd het 42. IEV kon het niet meer bolwerken en verloor met deze score. „SNELVLIEGERS" VLOGEN TACHTIG KILOMETER PER UUR Van de Zondag gehouden wedvlucht uit Vilvoorde in België, kwamen ook de IJmui dense duiven van „De Snelvlieger" met grote snelheid naar huis. De eerste duif van de heer Prins maakte een snelheid van 1341 meter per min. of ruim 80 km. per uur en na 2 uur en 7 min. en 29 sec. vliegen meldde de vogel zich al weer bij zijn baas. De volledige uitslag was: 1 Chr. Prins: 2, 6, 30. 31. 33 E. Reker; 3, 55 A. Balm: 4. 8, 11, 16. 37 38, 42, 43, 53 54. 68, 69 J. Verver; 5. 10, 32, 35 W. Pieterse: 7 J. H. Eelsing; 9 A. Schreuder; 12, 21. 34. 52, 58 P. Veldmeijer; 13. 20 E. Sloot; 14, 61. E. de Boer; 15, 18. 50 P. v. d. Hout; 17. 23 J. D. Eelsing; 19. 51. 62 H. Handgraaf; 22. 26. 27 K. Inia; 24, 29 H. Kos ter; 25 C. v. d. Kammen 28. 64 H. Boon; 36. 49, 60. 66 A. J. Waal; 39, 48 K. Metzelaar; 40 C. Cornelissen: 41 J. Exalto; 44 P. v. d. Zwet; 45, 57. 49 H. v. d. Wiele; 46, 65 P. de Boer; 49, 67 J. Koorn; 56, 63 K. v. Bremen. Drie personeelsleden hebben Dinsdag bij Van Gelder hun veertigjarig arbeidsjubi- leum gevierd. Van slechts een hunner is een volledige huldiging aan het bedrijf ge schied. De heer P. J. Kroone is op het gemeente huis van Velsen door burgemeester mr. M. M. Kwint medegedeeld dat hij'onderschei den was met de ere-medaüle in brons, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Na de plechtigheid bezocht ir. Verdoorn jubilaris Kroone in de loop van de morgen in zijn woning aan de Princestraat, waar hij namens de directie de magazijnmeester van de electrische werkplaats met dank voor de aan het bedrijf bewezen diensten het ver erend getuigschrift en de grote zilveren legpenning van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel aanbood, alsmede als geschenk van de directie een enveloppe en een schriftelijke felicitatie van de hoofd directie. De (zieke) heer H. v. d. Bos, papier messenslijper-magazijnbediende in de me chanische werkplaats, ontving bezoek van de fabrieksdirecteur, die namens de burge meester de jubilaris de ere-medaille in brons bij de Orde van Oranje Nassau aan bood. Ir. Verdoorn kweet zich vervolgens met hartelijke woorden van de taak om jubila ris v. d. Bos namens de directie te danken voor zijn toewijding aan het bedrijf en schonk hem als bewijs van waardering een gouden horloge met inscriptie, alsmede het vererend getuigschrift en de grote zilveren legpenning van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel plus de schriftelijke gelukwens van de hoofddirectie. De heer A. Mol gaf namens de collega's een gouden horlogeketting en mevrouw v. d. Bos kreeg bloemen. Inmiddels was de derde jubilaris, de heer R. Meyer, snelfiltermachinist, in gezelschap van echtgenote en familieleden op het di rectiekantoor ontvangen en door ir. Ver doorn toegesproken. Ook deze jubilaris kreeg de vererende onderscheidingen van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel; een enveloppe van de directie en een schriftelijke felici tatie van de hoofddirectie. Bij de huldiging door het afdelingsperso- neel is hij toegesproken door ir. D. Stigter en de bedrijfschef, de heer J. D. Kist de Ruyter. Namens de afdeling roemde de heer K. C. v. d. Pijl de zeer prettige samenwerking. Een enveloppe is aangeboden en mevrouw Meyer ontving een fraaie plant. „ATOOM' -DUIVEN KWAMEN VAN VILVOORDE De postduivenhoudersvereniging „De Atoom" heeft Zondag met 144 duiven deel genomen aan de wedvlucht van Vilvoorde Van de duiven, die om acht uur werden ge lost. kwam de eerste al binnen om 10.07.29 uur en de laatste prijsduif arriveerde te 10.15.05 op het hok. De uitslagen luiden: A. Kat 1, 3, 15. 19, 22; F. Vos 2; M. v. 't Hof 4. 7, 21; L. Sloot 5; G. H. Terstecg 6, 9, 16, 20, 24; W. Schouten 8, 10. 23; D. v. d. Linde 11, 14. 29; G. v. Ber- kum 12; A. Sloot 13; F. Bcerink 17; P. v. Bellen 18; A. v. Leeuwen 24; M. v. d. Bos 26; H. J. Exalto 23; N. de Graaff 27. Het bestuur van de afdeling Beverwijk van het Nederlandse Rode Kruis heeft de raad verzocht ten behoeve van de voorge nomen uitbreiding van het Rode Kruis Ziekenhuis in principe een garantie te ver strekken op een te sluiten lening tot een bedrag van ongeveer 686.000 en ten be hoeve van de huidige exploitatie van het ziekenhuis de op 31 December 1951 aflo pende overeenkomst, waarin de gemeente een jaarlijkse subsidie van ƒ8000 heeft toe gezegd, te continueren tot en met het jaar waarin de inrichting na de uitbreiding vol ledig in gebruik genomen zal zijn, wat naar alle waarschijnlijkheid in 1953 het geval zal zijn, zoals wij gisteren nog in liet kort meldden. Beverwijks bouwthermometer Tien winkelhuizen aan de H. Mandeweg 24 Mei open Ongeveer twee weken geleden zijn er in Beverwijk verschillende grote woning bouwprojecten gereed gekomen. Aan de Galgeweg zijn de 48 etagewoningen, ge bouwd door de firma Evelijn en Duiker, bewoond en bewesten de Grote Houtweg hebben de nieuwe bewoners hun intrek genomen in de 54 woningen, gebouwd door Smit's Bouwbedrijf en de 54 van cle fa. Schram. De 80 montagewoningen aan de Laan van Kanaan, welke worden gebouwd door „Blokbouw Beverwijk" vorderen maar langzaam en het is nog niet bekend wan neer deze gereed zullen zijn. In het ver lengde van de Laan van Kanaan is Smit's Bouwbedrijf intussen al weer bezig met de fundering van de 96 etagewoningen, welke op deze plaats zullen verrijzen. De fa. Schram, die 36 van deze woningen gaat bouwen is echter nog niet begonnen. Aan de nieuwe te maken weg, de Kruis weg, tussen de Grote Houtweg en de Alk- maarseweg, wordt een Hervormde Lagere school gebouwd door de firma Lokhorst en Welage. Men is thans ongeveer gereed met de fundering. De heer Th. Runia is korte tijd geleden tot hoofd van deze school, die men in Augustus of September in ge bruik hoopt te nemen, benoemd. Het ziet er naar uit dat de meeste van de 10 win kelhuizen aan de Hendrik Mandeweg offi cieel geopend zullen worden op Donder dag 24 Mei. Tenslotte staat de bouwerij in de nieu we villawijk ten Westen van de Noorder- wijkweg ook niet stil. Zowel op de Wijk en Duinerweg als aan de Warande wordt gebouwd. In totaal zijn hier 19 nieuwe woningen in aanbouw. BESPREKING OVER OPTOCHT OP „VLAGGETJESDAG" Nu vlaggetjesdag naderbij komt, gaat het voorbereidend comité uit „IJmuidens Bloei" Donderdagavond om 8 uur in het Patronaat een vergadering beleggen met de vertegenwoordigers der deelnemers aan de allegorische optocht. Dan zullen de laatste puntjes op de i gezet kunnen wor den voer het festijn, van Zaterdagmiddag. Velsen heeft haar supporters een lichte teleurstelling bezorgd door de laatste wed strijd van dit seizoen tegen de Alkmaarse Boys met 2-1 te verliezen. De Velsen aren kunnen hun nederlaag niet wijten aan de invaller, doelman De Graaf, die Demmers zeer goed heeft vervangen. Er was een zekere matheid in het spelen van de thuis club en ongetwijfeld vormde de Alkmaar- se Boys de betere ploeg. In de eerste helft konden de partijen elkaar goed in even wicht houden en het zag er voor Velsen bepaald hoopvol uit, toen deze club na een kwartier de leiding kon nemen. De Bie werd hardhandig door Krul aangevallen en door de penalty hielp Bakkum Velsen aan een 1-0 voorsprong. Hoewel de thuis club nog enige kansen kreeg wist de Alk maarse verdediging stand te houden en na de pauze drong de Alkmaarse voorhoede gevaarlijk op. Pater gebruikte een kans en scoorde de gelijkmaker. Alkmaarse Boys bleef sterker. Tien minuten voor het einde zag Indrie zijn kans schoon en scoor de deze het winnende doelpunt. Velsen vocht nog even voor een tegenpunt, maar zoals reeds gezegd had de Alkmaarse Boys een degelijke achterhoede. Jaweldaar had je 't al! Het ijs was nog veel te zwak voor het gewicht van Bunkie en de slee. Toen de slee van de wal het ijs opgleed, kwam hij niet ver. Krrrakkrrrak!ging het. Scheuren kwamen er plotseling naar alle kanten en terwijl Bunkie zich angstig aan de slee vastklemde, brak opeens het ijsen daar ging hij, hals over kop, met slee en al het koude water in, dat hoog opspatte! „Help! Help!", gilde Bunkie. O, wat was dat water verschrikkelijk koud! Hij klemde zich aan de rand van het ijs vast, maar dat brokkelde steeds meer af! Boven aan de helling stonden Oepoetie en Rick, toen ze opeens het ongeluk zagen gebeurenMet grote ogen van schrik staarden ze naar de slee met hun vriendje, zo hoorden het dunne ijs kraken en zagen hem onderduiken. „O!", schreeuwde Rick. „Bunkie zal verdrinken! Help!" „Kom mee!", gilde Oepoetie. „We moeten proberen, hem te helpen!" Samen holden ze de heuvel af, naar het vijvertje toe. Maar wat konden ze doen? Als ze op het ijs gingen, zou het nog verder afbrokkelen en gingen zij ook kopje onder! Met betrekking tot het eerste verzoek verwijzen B. en W. de raad naar de door het bestuur bij de aanvrage gevoegde toe lichting. Daaruit blijkt, dat het nieuw te investeren vermogen met inbegrip van de kosten van rente en onderbezetting gedu rende de bouwtijd gesteld kan worden op e»jn bedrag van 1.200.000. De minister van Sociale Zaken heeft aan het bestuur van het ziekenhuis bericht, dat hij met de voorgenomen uitbreiding in principe ac- coord gaat en dat hij bereid is een rijks garantie te verlenen voor een gedeelte van de totale rendabele investeringskosten tot een bedrag van ten hoogste 514.000. In de toelichting heeft het bestuur het voorts aannemelijk gemaakt, dat het zie kenhuis na de totstandkoming der uitbrei ding een volledig sluitende exploitatie zal hebben. Verder merken B. en W. op, dat de voor genomen uitbreiding van het ziekenhuis in een grote plaatselijke behoefte voor ziet, mede gelet op het sterke bevolkings- accrès, dat in de naaste toekomst voor de gemeente en haar naaste omgeving te ver wachten is. Het lijkt het college dus alleszins ver antwoord, het door het ziekenhuisbestuur getoonde initiatief te steunen en mogelijk te maken, en dat er noch uit financieel en zeker niet uit sociaal-hygiënisch oog punt bezien, bezwaren bestaan tegen het verlenen van de gevraagde medewerking. Ten aanzien van het onder twee ver melde verzoek merken B. en W. op, dat tot heden bij de exploitatie-opzet van het ziekenhuis rekening werd gehouden met het jaarlijks subsidiebedrag van 8000 tot het verstrekken waarvan de gemeente zich verplicht heeft. Het komt B. en W. voor, dat tegen ver lenging van de subsidie-overeenkomst tot en met het jaar, waarin de inrichting na de uitbreiding volledig in gebruik geno men zal zijn, geen bezwaren bestaan. De voorwaarden bij vorengenoemde over eenkomst gesteld kunnen gehandhaafd blijven, met dien verstande dat het col lege daaraan toegevoegd zou willen zien, dat de gemeente slechts het werkelijk exploitatie-tekort tot een bedrag van ten hoogste 8000 per jaar als subsidie zal verlenen. Zondagmorgen was de heer C. S. uit IJmuiden-West op de Amsterdamse weg bezig zijn motorfiets na te zien. Het ver voermiddel stond op de standaard en de heer S., die in de veronderstelling leefde dat zijn motorfiets op de rem was vastge zet, liet de motor draaien. Plotseling nam het gevaarte „de wielen" en begon in ta melijke vaart te rijden, pardoes tegen een passerende personenauto aan. De heer S. die de tegenwoordigheid van geest had over zijn rijwiel heen te springen, kwam met de schrik vrij. Zijn motorfiets werd volkomen vernield. Een ander ongeval overkwam de 15- jarige K. D. uit Beverwijk. Om drie uur Zondagmiddag zagen twee agenten van politie ter hoogte van de pont iemand in het water spartelen. Zij snelden te hulp en trokken de verkleumde drenkeling, die al leen maar zijn badpak aan had, op het droge. Het bleek dat D. een kanotocht had gemaakt en dat zijn wankele bootje was omgeslagen. In de politiepost in Velsen-Noord is hij „ontdooid" en in die tussentijd heeft zijn moeder droge kleren gebracht, zodat „me neer" pontificaal naar huis kon wandelen. Diezelfde middag om twee uur fietsten op de Parallelweg in Santpoort de 16- jarige jongeling I. J. K. uit Haarlem en zijn 20-jarig vriendinnetje F. H. uit Den Haag in de richting Velsen. Doordat de sturen van hun fietsen in elkaar haakten, kwamen beiden te vallen. Het meisje bleef bewusteloos liggen en een Santpoortse arts constateerde een hersenschudding en een bloeduitstorting aan de linkerslaap. Zondagavond om half elf is in de Pla- tanenstraat in IJmuiden-Oost de wielrijder J. v. d. B. tegen een stilstaande auto gere den. De jongeman bleek bij nader onder zoek een shock te hebben gekregen. Per auto is hij naar zijn woning aan de De Savornin Lohmanlaan vervoerd. Tenslotte heeft boer G. Maandag bij de politie aangifte gedaan, dat er in zijn kip penhokken in „Waterland" ongewenst be zoek was geweest. De recherche stelde een onderzoek in en trof in het bos van „Wa terland" een achttal Amsterdammers aan, die daar waren gaan kamperen. Een aantal lege eiercloppen bewees dat men op het goede spoor was. De 20-jarige C. J. R. en de 19-jarige A. O. bekenden het misdrijf en de straf volgde op de zonde. „Wilhelmina'' blies i„ Be, drie pri,zen bij elkaar 5" eyek (België) een Wilhelmina kwam uit jn dflCes fanfare en behaalde daar met 241 punten en het com! eers:e Ptfi in België geldende berekening'Vcl?^ een derde prijs toegekend «S ïn de marswedstrijd werd 98 punten een eerste Wilhelmina met drie 3™** huiswaarts keerde. Aan d! kon, vanwege de tijd, geen 2^ genomen. De muzikanten en 2 vergezelden (in totaal 135 pift ben bij de Belgen een uiterst 5 '-^ derdak gevonden. Sastvnj Terrasvogels wint temaWe van Rivalen (0-1) 3 £zler:; Nw *53? f vijf 2 tets li'. ontbraken op het appèl- dP Nederlof en Akkerman,de Z backs Nortmundt en Cobben en binnen Zaal. Vooral de verdedig dus nogal gehavend. Da^ i fe niet behoefde te capituleren dat Rivalen ook al met een door verzwakte ploeg aan de start vers<W Het doelpunt, dat Terrasvogelsdew winstpunten opleverde, werd doot lS buiten Wijnen gemaakt. „SANTHAEZEN" GAAN HET BRIT\T MONSTER WEER TE LIJF De voetballende Santpoortse winkel» bekend onder de naam „de Sanihaeft ginnen Donderdagavond weer hun var voetbaltournooi. Op een terrein aan i Kwekerslaan zullen zij dan uitkomend de club D.V.G. uit Haarlem. 4" .SNELLE WIEKEN" UIT VILVOORDE De Santpoortse postduiver.verenieinj snelle wieken" heeft Zondag een we&i gehouden uit Vilvoorde (Belgiël, E- w-m 97 duiven ingeschreven. Met de wind M West, en onder een bewolkte lucht werfa de vogels 's morgens om 8 uur losgelaten eerste duif van de heer P. Bierdrager ra om 10 uur 6 minuten op het hokte™?* laatste ging om 10.12 uur door de klok De uitslag was: 1. 4 P. Bierdrager; 2.JJ Westerhoven: 3, 6. 12, 16 M. Jansen' 5 >3 E. Gorter: 7, 11, 34 P. Arisz; lOB.Jaub 13, 17 P. Rozemeijer; 15, 18 mevr. Kort-v- wer en 19 mevr. Duyn. BRANDJE BOVEN BAKKERIJ Dinsdagmiddag ontstond bij bakker C aan de Hoofdstraat te Santpoort eer. ':eg van brand op de bovenverdieping!!! brandweer, die spoedig ter plaatse wa, wist met schuimblussers uitbreiding 2 voorkomen, waardoor de schade tot intérieur beperkt bleef. De oorzaakvsnè brand is onbekend. GEMENGD KOOR CASTRICM GEEFI UITVOERING Het gemengd koor „Castrieum" zal fes- dag 26 Mei een uitvoering geven in bkd Borst. Medewerking wordt deze avond \y- leend door Annie de Groot, sopraan, to Rommerts, bas-bariton en Jan Kruit, cki Het uitgebreide programma vermeldt vs. ken van W. A. Mozart, Jos. Haydn. Fr.Sr.- bert. Fr. Chopin, Carl Loewe, Cath. m Rennes en Orl. di Lasso. DE STRIJD BIJ „DE PION" De uitslagen van de clubcompetitie iz Castricumse schaakclub De Pion ziin u volgt: Werner Uhl—S. van Weeren '-i:S Beentjes—C. Heeck 0-1; P. Zwart-Tc.« Smalen 1—0; S. van Weeren-ïïemer ti i/2j. van Ravenzwaai-C. Heeck !-! Werner UhlWalter Uhl 0—1; dr. A. a Jongh—Th. de Smalen 0-1; W. IE-?. Zwart 1—9. Er begint nu zo langzamerhand tezer: te komen in de stand. Koewei C. Benr.esc-r avond niet speelde staat hij er toch het :*"t voor met slechts 314 verlies punten. Waz en Werner Uhl volgen met 5 verliespas en Th. de Smalen die eerst de beste fes had heeft 6'4'verliespunten. ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornells Gerardiu J. Zonneveld en J. van Noort; Cornell;, .j- ria, z. van M. Kuil en A. Winder; Manas Pieter, z. van W. Wentink en A. M. Ver.-_i Cornelia Maria, d, van J. Kuilman a 4 Broers; Cornells Maria, i. van P. .1 veld en M. de Wit; Anna M. E, o. ra- van Egmond en D. C. van Velzen; Péit. M„ z. van L. J. de Boer en H. A. Keinhas Wilhelmus Johannes M., z. van A. Steng J. C. van der Sen; Petronella A, fl, vat Bos en M. A. Kuijper. GEHUWD: Jac. van Duivenvoorde en ui- Beentjes. OVERLEDEN: Maria Nijman, ounn weduwe van P. BÏankendaaL Woensdag 16 Mei Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: - milkman". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De van mijn dromen". Donderdag 17 Mei Raadhuis Beverwijk, 10 uur: Spree® wethouder Sociale Zaken. FEUILLETON door Victor Bridges vertaald ait het Engels) 30) Ja, doe dat maar, dat lijkt me het beste. Als je er toch met hem over praat, zou je hem misschien kunnen vragen, of het mogelijk is, dat ik in verbinding wordt gesteld met de hoofdcommissaris van po litie ter plaatse. Ik kan nog wel niet zeg gen, hoe de zaken zich zullen ontwikkelen, maar ik heb de indruk, dat Melchester en omstreken, het terrein is waar we onze activiteit zullen moeten ontplooien. Het lijkt me daarom goed, iemand van de poli tie daar in de arm te nemen, zonder de minste ophef natuurlijk. Ik zal het bespreken. Michael knikte. Wat denk je van dat meisje, dat daar een plaatselijk blad leidt? Geloof je, dat ze te vertrouwen is? Daar moest ik op gokken. Het was natuurlijk riskant, maar ik had het gevoel, dat ze, wanneer ze van een en ander méér wist, eerder bereid zou zijn mee te spelen. Ze is bovendien van het goede soort, met een gezond stel hersens en voldoende pit. Ik denk niet, dat ze zich door je be schrijving erg gevleid zou voelen. Vrou wen worden liever met subtielere termen beschreven. Werkelijk? Enfin, jij bent iemand die dat kunt weten, met al je ervaringen. Nigel keek op zijn horloge. Ik geloof, dat ik nu maar ga slapen. Ik ben de laatste tijd dit roezige leven niet meer gewend en ik voel me door al deze plotselinge activiteit enigs zins vermoeid. Michael lachte. Je zult er wel weer aan gewend ra ken, merkte hij op. Iemand, die hoofdinspecteur Francis Ja- mieson voor de eerste keer ontmoette, zou moeilijk hebben kunnen raden, wat zijn beroep was. Met zijn ietwat draaiende gang, zijn vrolijke, gebruinde gezicht en zijn heldere jongensachtige, blauwe ogen, leek hij meer op een zeeman, met een zonnige kijk op het leven, dan op een vooraan staand lid van de criminele recherche. Het enige, dat' niet bij dit fleurige uiterlijk paste, was 'n misvormd linkeroor. De eer volle misvorming had hij een jaar of vijf tien geleden, toen hij nog een kleine poli tieman in uniform was, opgelopen in een wedstrijd om het kampioenschap zwaarge wicht van de Londense politie. Het kam pioenschap won hij, maar een verbrijzeld oor behield hij als herinnering. Dit oor was een zwak punt van hem. Wee degene, die het waagde er een toe speling op te maken, hoé goed bedoeld ook! Die werd van repliek gediend op een wijze, die hem heugen zou. „Frank's oor" was 'n „begrip" bij Scotland Yard, dat zonder verder commentaar werd aanvaard. Inspecteur Jamieson stond stil voor een flatgebouw, klopte zijn pijp uit en liep de vestibule binnen. Enige minuten later stap te hij op de derde étage uit de lift en drukte op de bel van een der vele deuren. Onmiddellijk werd deze opengemaakt en Nigel Graham, die kennelijk op hem had zitten wachten, verzocht hem binnen te komen. Goedenmorgen. De beide mannen ke ken elkaar taxerend aan. Bent u inspecteur Jamieson? Inderdaad. De ogen van de bezoeker tintelden. U neemt geen risico's de ver keerde voor u te hebben, zéér verstandig! Ik vind het prettig met u kennis te maken. Nigel stak hem zijn hand toe. Ik hoop, dat u het me vergeven hebt, dat ik u gisteravond lastig viel. O, dat is in orde. Ik heb er over zitten peinzen, wat ik van u te horen zou krijgen. Ik was bang, dat u de hele zaak al opge knapt zoudt hebben, voordat ik een kans kreeg óók wat te doen. Dat is niet het geval. Er zijn één of twee punten, waar ik nog niet uit kan komen. Nigel glimlachte en bracht zijn gast naar de zitkamer. Met andere woorden, vervolgde hij, ik heb uw hulp in hoge mate nodig. We zullen zien, wat we kunnen doen. Met een opgewekte blik om zich heen kij kend, nam de inspecteur het comfortabel ingerichte vertrek op. U woont hier aardig, merkte hij op. 't Mooiste punt van Londen, naar mijn smaak. Deze flat is niet van mij, antwoordde Nigel. Ik logeer hier bij een vriend van me. Michael Fairfax, die, zoals u waar schijnlijk weet, secretaris is van Sir Wil liam Trevor. Ja, dat weet ik. Jamieson liet zijn grote gewicht in een diepe stoel zakken. Eén van de mede-uitverkorenen in de be handeling van deze geheime zaak, niet waar? Nigel knikte. Op dit moment zijn behalve Michael en ik slechts de minister van Binnenland se Zaken, de hoogste politiechef en uzelf op de hoogte van de volledige feiten. Ik zeg de volledige feiten, aangezien ik ge noodzaakt geweest ben enkele andere men sen tot op zekere hoogte in het geval te betrekken. Jamieson trok zijn wenkbrauwen vra gend op. Eén van hen is Maurice Wentworth, vervolgde Nigel. De man, die het stoffelijk overschot vond. Hij is een persoonlijke vriend en clubgenoot van me. De ander... hij aarzelde even, is een jongedame, juf frouw Barton, wier familie eigenaar is van de „Melchester Herald". Ik ben er mij van bewust, dat ik een zeker risico genomen i heb, maar ik hoop, dat u na afloop van mijn verhaal, het met mij eens zult zijn, dat dit de veiligste weg was. Ik zal graag een en ander uitvoerig horen. De inspecteur streek over een be ginnende kale plek op zijn achterhoofd. Volgens mijn instructies zou ik orders van u af moeten wachten. U hebt de opperste leiding in deze zaak en het is niet aan mij, om me te bemoeien met de manier, waar op u denkt een en ander het beste te kun nen aanpakken. Het is mijn taak u te as- siteren, zoveel als in mijn vermogen ligt, en daarvoor ben ik hier. Dank u. Nigel glimlachte hem vrien delijk toe. Dit soort opdracht is geheel nieuw voor me en de hemel alleen weet, waarom ze m ij hiermede opgeknapt heb ben. U hebt vele politiemannen met grote ervaring op de Yard, die eerder in aan merking zouden komen om iets dergelijks aan te pakken. Dat zou ik niet kunnen onderschrij ven. Mijn hoogste chef heeft me verteld over het werk, dat u in Frankrijk hebt gedaan en ik ben van mening, dat de keuze bijzonder goed is te noemen. In een zaak als deze kom je meestal niet ver, qls je tè precies volgens de strikte regels optreedt. U steekt mij een riem onder het hart. Nigel nam een doos sigaren op en hield deze cle inspecteur voor. Misschien wilt u er hier een van proberen, terwijl ik u vertel wat er gebeurd is en tot hoever we thans gekomen zijn? Ik ben bang, dat mijn verhaal wel even zal duren. Mag ik een pijp roken? Gaat uw gang. Er heersiei ev zwijgen en de inspecteur haald zak een enorme pijp te v00fff.fJi begrepen, vervolgde Nlgel' daf hoogte bent van de simpele - - ik daar niet opnieuw op benoe* in Is dat juist? Jamieson knikte zwijgend. Dan zal ik me bepalen tot cue die er werkelijk op aan kom^--^ twee verschillende verhalen, met het eenvoudigst, wannee. ffg!- een verslag van mijn gesg*rae' worth. De rest kan wacht®Vu fc|!* Vertel u het maar,joab beste voorkomt. Ik laa. hei °VVoor de tweede keer begon Nigel een uitvoengw van zijn bezoek aan oMetail-^' een nog uitgebreider en verslag, dan hij aan N-i brc>.- en aangezien hij enige werd door abruptei vragö bleek zijn voorspelling, zou duren, voor hij all J komen juist te zijn. Welk haal op zijn toehool°eJ - on hoorde te gissen. Inspecteur Jagri n2> der een spier te vertrekken, aan. (WorM

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6