r Het Hek van de Dam. CJ Pd. Broek loediro, de nieuwe gouverneur J door Oost-Java de bezem halen 'S'ferss! RR 11511 Het nieuwe kruiswoordraadsel v: TOONKAMER GEREEDSCHAPPEN „De Bickbar" Weö! •Jfim°verge- MlP3StbTh"adCnC Velsen-Edmonton kope""'aldl,s me- Vooruitbetaling van in te voeren goederen verboden Minister Stikker antwoordt Gerben Wagenaar Bestrijding van runder-tbc kost honderd millioen Onze puzzle Citr oën Garage „Parklaan" Velsen krijgt een „Rotary-club" maakt Gulden naar de maan Van één tot veertien Wondernaam Zora ln de hoofdstad uit Menging van weipoeder door broodbloem? Belastingheffing van ondersteunden COTrespondent te Soerabaja) (pa"W van Binnenlandse De TSrohadisoero, die een lis®, "ir. fckW soerabaja heeft ge- ^--ienpractijK te aanvaarding van mbts'"°= W»«st" 'ng I"" vo r Öost-Java. Hu u be- «'Sil te brengen in de '.«en met fflW® or0Vincie. Gouver- ^leïC"e n volkomen integere Samadikoen, een iten tekort schie. doch in C^P jjke bestuursfunctie r^M"SS Overgeplaatst chaotische en in zijn - is:e,, rqoenda-eilanden, en in zijn :Urd--deCTeu|dige resident van Besoeki, 'benoemd. E een krachtfi ^^ifDé rs-diro'is o„ge- &l'"ÏÏiSr en (anale.hij in °V1«, rn te activeren, nu neea ie bez! ll Besoeki, waar hij slechts ueuind" van het vorige ie°was in Besoeki, toen daar Nftïfwerden vermoord, toen het gelijks vden streken de vlucht ifcVijr i" ver„!^ gewapende terroristen PiiE'S.er° die het gemunt hadden c- trJ;£oogsten, waarvan zij er hon- m oe tabak-jo0 beleed, werd Soe- dank zij hem Ö'i vraagt hoe hij dit presteerde dan omlijnd antwoord schuldig. m it zijn ondergeschikten, hij Ei ll tientellen massa-bijeenkomsten, Juit en hij verklaarde, en het slot "1- alles was, dat men weer aan het in het vaste vertrouwen dat men ffl kon rekenen. Dat kon men ook «TSar nodig, liet hij een paar heel i tanden zien. Hij liet enige duizen- Labetrouwbaren arresteren, en de an- die aansprakelijk waren voor de ;v,ische chaos, kropen toen zij een 'diiip hand voelden ijlings in hun r teoeki is thans een paradijs, vergeleken F wat het nog geen vijf maanden geleden Er gebeurt hier en daar nog wel eens doch dat alles is volkomen onbeteke- a-"wanneer men het stelt tegenover de van misdaad en terreur, waardoor Be- jij maandenlang het slechtste gebied van ïraele Archipel was. Deze Soediro is thans belast met de ;:eleiding in de gehele provincie Oost- [im Zijn benoeming is door alle goed- |r>,ien - en dat zijn er gelukkig nog h: wat - met onverdeelde instemming reet. Bedriegen de voortekenen niet, aal hij in zijn nieuwe functie niet min- voortvarend zijn dan hij in zijn oude Soediro is in de eerste plaats de man ie veiligheid. In de afgelopen dagen de hij reeds verschillende besprekingen ADVERTENTIE DOOOCOOCi Q De Engelse gasten zijn weer vert rokken, G raar ze hebben toch eerst nog even x lekker gegoten in g Ocsterduinweg 31 - Tel. 5681 - IJmuiden Q Voor een uitgezocht hapje en 9 gezelligheid komt u toch ook? q ijelijks open van 10 u. v.m. lot 12 u. g 's nachts Q Wij leveren ook voor Bruiloften O en partijen. O Huisvrouwen moeten verspilling tegengaan De Nationale Vrouwenraad van Neder- '-i hield in Amsterdam zijn 46ste jaar- viering. De presidente, mevrouw H. van Anrooy-De Kempenaer, die op deze ""lering afscheid nam na een bes-tuurs- le van 14 jaar, zeide onder meer: jjö moeten paraat blijven en met'de tot andigheidd gekomen organisaties een Kde eenheid vormen. Niet in de eer- ;-ïats door het voeren van acties maar door het rustig bezien van ivrcuwenleven en alle daarmee verbon- problemen voor jong en oud. Acties Mn in eerste instantie aan de leden ten overgelaten. Alleen als wij vrou- onszeil kunnen blijven, kunnen wij Wkwaardige van de man, iets tot «-- Mengen. „In tijden van nood m spreekster voort schijnen wij -"«plotseling in aanzien te winnen. <-; W« zullen worden ingeschakeld bij S¥e verdediging. De vrouwe- ™«fe hulpcorpsen zullen worden zij deed een beroep op de -en verspilling tegen te gaan. tei r\Per,gezin in de vuilnisbak feüaH or aat de re2ering in het over de onhoudbare toestanden in Soera baja. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft hij voor de stad een urgentie-veiligheidsplan opgesteld dat op zeer korte termijn ver wezenlijkt zal worden. Dit plan bevat drie punten: optreden tegen de handelaren in „zwarte bioscoop kaartjes", herstel van de rust in de haven en oplossing van de kwestie van het on rechtmatig bezetten van bouwgronden. ösvrou ADVERTENTIE SSTR WEEK-END SHIRTS Er is een verbod uitgevaardigd om de in voer van goederen vooruit te betalen. De desbetreffende deviezenbekendmaking is in de Staatscourant gepubliceerd. Deviezenbanken zullen op grond van invoervergunningen alleen betalingen mogen doen ten gunste van niet-ingezete- nen indien de te betalen goederen reeds zijn ingevoerd, hetgeen moet blijken uit bewijsstukken waarop door de ambtenaren der invoerrechten en accijnzen is aange tekend, dat de invoer der te betalen goe deren heeft plaats gehad. Voorts kan beta ling geschieden, indien de levering der goederen, zij het dat zij nog niet zijn in gevoerd, heeft plaats gehad of zal geschie den tegen gelijktijdige betaling, hetgeen moet worden aangetoond door overlegging van documenten, waaruit de overdracht der goederen blijkt, en in gevallen dat de vooruitbetaling uitdrukkelijk is toegestaan blijkens een verklaring door of vanwege de C.D.I.U. gesteld op het bankexemplaar van de desbetreffende invoervergunning. Het Tweede Kamerlid G. Wagenaar (CPN) vroeg op 7 Mei aan de minister van Buitenlandse Zaken of het juist was dat de Amerikaanse regering aan de Nederlandse regerig had verzocht haar instemming te betuigen met het op grotere schaal bom barderen van Chinees grondgebied en het scherper blokkeren van de Chinese grens. De minister van Buitenlandse Zaken heeft hierop geantwoord, dat een dergelijk verzoek niet is ontvangen. De minister wijst er ten overvloede op, dat een derge lijk verzoek niet zou kunnen worden ge daan, aangezien er tot dusverre geen Chi nees grondgebied is gebombardeerd en de Chinese grens niet is geblokkeerd, zodat niet kan worden gesproken van „op grotere schaal" bombarderen of „scherper" blok keren. Ongeveer 430.000 runderen, bijna 20 procent van onze runderveestapel, zijn besmet met rundertuberculose. Ter bestrij ding van deze ziekte die elk jaar een directe materiële schade van vijf millioen gulden veroorzaakt, is na langdurig overleg tussen overheid en bedrijfsleven een nationaal vijfjaren-plan ontworpen. Met dit plan is honderd millioen gulden gemoeid. De over heid heeft hiervoor uit tegenwaarden van de Marshallgelden vijftig millioen gulden beschikbaar gesteld, de andere vijftig mil lioen zullen door het bedrijfsleven zelf worden bijeengebracht. Ter gelegenheid van de inwerkingtre ding van dit plan is op een persconferentie in Den Haag een uiteenzetting gegeven over de diverse aspecten van de runder- tuberculose-bestrijding. De heer S. L. Mansholt, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, noemde het een verheugend feit, dat door dit nationale plan de zelfwerkzaamheid van het bedrijfsleven in practijk gebracht kan worden. Te weinig wordt nog beseft, zo zei de minister, dat de rundveehouderij Nederlands grootste in dustrie is. De totale productie heeft een waarde van ongeveer 1,5 milliard gulden. De helft hiervan wordt geëxporteerd. Daarom is het en in het belang van onze economie en in het belang van de volks gezondheid noodzakelijk, dat de runder tuberculose wordt bestreden. De minister sprak de hoop uit dat alle runderen in Nederland over vijf jaar tbc-vrij .zullen zijn. Om dit doel te bereiken zal men zich vele opofferingen moeten getroosten. Tenslotte dankte de minister de Ameri kaanse regering die door de Marshallhulp de uitvoering van het plan heeft mogelijk gemaakt. De secretaris van de gezondheidscom missie voor dieren van de Stichting voor de Landbouw, de heer L. P. de Vries, ging uitvoerig in op de resultaten, die de Pro vinciale Gezondheidsdiensten reeds hebben bereikt bij de bestrijding van rundertuber culose. Friesland, grote delen van Drente, Walcheren, een aantal Zuid-Hollandse eilanden, zijn reeds vrij van rundertuber culose. In delen van Overijssel, Gelderland en Noordholland heeft men reeds -goede vorderingen gemaakt. De regering heeft reeds in 1925 de bestrijding van de run dertuberculose ter hand genomen, maar deze is echter door een aantal niet mede werkende veehouders een mislukking ge worden. Het gevaar voor een fiasco is thans bezworen door het verplicht stellen van het lidmaatschap van de Provinciale Ge zondheidsdiensten. De woorden van dank aan het Ameri kaanse volk en de Amerikaanse regering gericht, werden beantwoord door de heer Charles P. Fossum van de E.C.A. in Ne derland. De heer Fossum was van oordeel, dat het nationale plan voor de bestrijding van rundertuberculose de export van Ne derlandse zuivelproducten, met name van melk, naar de Amerikaanse bezettingzöne in Duitsland zal verhogen. Verder ver wachtte hij een verhoging van de kaas- export naar de Verenigde Staten en andere landen. Horizontaal: 1, sluiting, 4. lomp, 7. vrucht v. cl. eik, 11. wiel, 12. woeslijnschip, 1.1. dochter v. Laban, 14. dak bedekking. 16. bitter vocht. 17. deel v. li. gelaat, 1!J. wijze v. kleden, 20. oorlogs god. 23. stal met renpaar den, 26. oude vochtmaat, 28. aanw. voorn, woord. 29. plezier, 32. vogel (papa gaai), 33. plaats in Gronin gen. 35. gravin van Holland, 36. poedig. 37. soort bouw land, 38. eerste vrouw, 40. tap. 43. plaats in Gelder land, 45. klef (v. brood), 47. voorzetsel, 48. paar, 49. bevelschrift tot betaling, 53. gemeen, 54. weg met bo men, 57. groente, 59. Bond der Verenigde Volken, 61. beest, 63. plaats in Gelder land, 64. afvoerbuis, 65. nauw, 66. soldatenkost, 67, eierprodutie, 68. jongens naam. Verticaal: 1. gebogen haakje, 2. smal hout, 3. plaats in N. Holland, 4. oude overlevering, 5. bloed verwante, 6. berustend. 8. soort, 9. telwoord, 10. woe de, 15. wijn, 17. wolvenjong, 19. lidwoord, 21. vindt men aan veel masten van een zeilschip. 22. Eng. titel, 24. bijou, 25. slaapplaats, 26. schildersgerei, 27. voeg woord, 30. vuurpijl, 31. meubel, 33. gomachtige stof, 34. Jap. munt, 39. huid, 41. grote katuil, 42. over eenstemmend. 44. boom, 46. niet breed, 43. waar veel mensen wonen, 50. reeds. 51. water in N. Brabant, 52. kleur, 53. lichaams deel, 55. ontkenning, 56. dus, 58. bloedverwant, 60. andere naam voor Noach, 62. stek. Oplossingen moeten ingezonden worden aan onze bureaux: HAARLEM, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37, IJMUI DEN, Kennemerlaan 154. Oplossingen moe ten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven: „Oplossing Puzzle". (S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplosingen in sluiten). Oplossing van de vorige puzzle De oplossing van de puzzle van j.l. Zaterdag is: Horizontaal: 1. diplomaat, 8. inderdaad, 15. Sa- lim, 16. Eva. 18. atoom, 19. O.K., 21 mijden, 22. datum. 23. M.O., 24, rag, 26. kan, 27. hop, 29. new, 30. man. 31. step, 33. baron, 35. kaak, 36. temet, 37. borstel, 38. tarra, 39. Oran, 41. -lepel, 43. Rita. 44. pek, 46. men, 47. nog, 49. t.a., 51. baret. 53. eiber. 55. id.. 56. voorstel, 57. algemeen, 53. ne, 59. netel, 61. Kelim, 62. e.p., 65. lel, 66 lat, 63. R.I.S.. 70. toom, 73. leden, 75. Bern, 77 ieder, 78. kabinet, 79. raket, 80. oven, 82. facet, 84. Reno, 85. Nel, 86. ten, 38. kan, 89. rem, 91. reus. 92. ar, 93. motor, 94. Janet, 96. ei, O". Marat, 98. als, 100. notie, 102. loonslaaf, 103. distantie. Verticaal: 1. doorstoot, 2. p.s., 3. lam, 4. olijk, 5. Midas. 6. amen, 7. te, 8.ia, 9. Daan, 10. etter, 11. rouw, 12. dom, 13. a.m., 14. dronkaard, 17. voorspel, 20. kater, 23. Maart, 25 gemak, 27. harem. 28. poten. 30. Maris, 32. pen. 33. bol, 34 Nel. 35. kar, 40. verstek, 42. gobelin, 44. parei, 45. ketel. 47. Niger, 48. gemis. 50. ave, 51. bon, 52. tel. 53. elk, 54. rem, 55. Ine, 58. nationaal, 60. radicaal, 63. pantomine. 64. model, 66. Lebak, 67. tenen, 69. beker, 71. oever, 72. men, 73. laf, 74. net, 75. bar, 76. Renee, 81. getal, 83. genot, 86. tors, 87. nota, 89. rans, 90. Meta, 93. man, 95 tin, 97. M.O., 98. af, 99. S.D., 101. et. De prijzen werden als volgt toegekend. 7,50: J. Hogervorst, Wilhelminastraat 34' te Haarlem. 5,J. van Kempen, Reggestraat 18 te IJmuiden. 2,50: S. H. Dekker, Bloemendaalseweg 9 B. te Bloemendaal. ADVERTENTIE Verkoop - Onderhoud - Reparatie Originele onderdelen Uitsluitend bij de officiële Agent J. SLOT - Haarlem - Parklaan 26 - Tel. 14163 In de gemeente Velsen zal Donderdag 24 Mei een „Rotary-club" worden geïnstal leerd, die de hele gemeente Velsen omvat. Enige leden wonen in Beverwijk. De instal latie geschiedt in restaurant „Duin en Kruidberg" te Santpoort, des middags om 12 uur. Het charter voor de nieuwe club wordt in September verleend. bS"iel vergezellen T* gemaal op iSnin0 bezocht!,' ?,e CGrste stad' F, ten Noord S ppsala> onge- Stock^m. Wij weten niet of gij ooit naar „de course" zijt geweest. Waarmee wij in goed baan-jargon bedoelen de rennen en vooral de draverijen, die iedere week in Duindigt of Alkmaar of Mere- veld of op een van de andere Neder landse banen worden gehouden. Wij wel, maar wij zijn nu eenmaal onher stelbaar door de paardenluis gebeten, kijken zelfs naar een groenteboeren paard, wanneer wij het toverwoord „bloed" van zijn hoofd lezen en zijn in onze vrije tijd dus hopeloos verloren voor de rest van de samenleving. Wij zouden u dan ook ten strengste willen waarschuwen nóóit naar de courses te gaan, niet zozeer omdat wij vrezen, dat gij het familie-kapitaal zoudt vergokken, maar omdat wij er redelijk zeker van zijn, dat ook gij uw hoofd zoudt verliezen bij de fascineren de spanning, wanneer de volbloeds hun glanzende lijven strekken, eerzuchtig vechtend in de eindsprint, of wanneer de dravers in furieuze cadans de sin tels roffelen op hun snelle weg naar de finish. Wij vrezen, dat ook gij de out sider zoudt toejuichen, die al loopt hij uw laatste gulden naar de maan zijn leerlingpikeur de glorie van de eerste overwinning doet proeven. Kort om, dat gij uw hart zoudt verliezen aan de kleurige „silks" van de jockeys en pikeurs, aan de gratie van de volbloeds in de paddock, aan het aanzwellend gemurmel op de tribunes wanneer er- een finish uit duizenden in zicht is en misschien ook wel aan het tevreden ge voel bij het uitbetalingsloket van de „toto". Maar dat laatste is eigenlijk maar bijzaak en ge doet goed, daar niet te vast op te rekenen. En wij zijn er ook zeker van, dat al dat kleurig gedoe u doet verlangen een kijkje te nemen achter de schermen van dat zéér aparte, romantische, rom melige wereldje van de paardensport, een kijkje waarvoor ge in de hoofdstad slechts drie stappen buiten de deur- hoeft te zetten om te belanden bij het entrainement van de fokker-trainer- pikeur Jan Wagenaar. Aan de Rent meesterlaan in Amstelveen, die eigen lijk een dijk is, wijst de weg zich van zelf, want in een paar kleine weien wordt ge verwelkomd door een paar glanzende dravers, die met onderzoe- kend-gespitste oren naar u kijken om dan vervolgens met kwikzilverige rap heid een paar dwaze sprongen te ma ken en een paar flikkerende hoefijzers aan de zon te laten zien, om te demon streren dat zij plezier in de lente en lak aan alle ernst hebben. Beneden voor het oude huisje, dat daar tussen de stallen onder een paar oude bomen ligt, wordt ge begroet door Jan Wagenaar zelf, die een dikke één meter-vijf-en-zeventig in zijn klompen meet en in wiens bruine, geplooide paardeman-gezicht een paar lichtblau we ogen staan, waarvan er één voort durend knipoogt ten bewijze van het feit, dat hij net zoveel kwajongens achtige pret in het bestaan heeft als zijn dravers. En voordat ge het weet zit ge binnen tot over uw oren in een gesprek over kilometer-tijden, over veelbelovende twee-jarigen en over de course van Pinkster-Maandag, toen Jan zich liet passeren, omdat hij voor de finish maar naar rechts bleef kijken, waar hij de aanval van Legalitie verwachtte, ter wijl de hengst hem vrolijk aan de lin kerzijde klopte. Zelfs daar kon Wage naar nog onbedaarlijk om lachen, na dat de aanvankelijke pijn in zijn hoofd over deze nederlaag verdwenen was. „En toch was het jammer", zegt hij peinzend, „want ik ging het veld voor bij met een gang alsof ik het tegen kwam". Nadat de actuele zaken zijn afge daan, vertelt Wagenaar verder over zijn course-carrière, die zeventien jaar ge leden begon, toen hij als „liefhebber" mee ging doen met Marie P, een merrie, die hij voor 250 gulden had gekocht. Nu heeft hij een stal met veertien klasse-paarden (niet allemaal van hem wel te verstaan) en heeft meer courses gereden en gewonnen, dan hij zich her inneren kan. Hij rijdt nu een dikke 150 courses per jaar en won vorig jaar 49 eerste prijzen, hetgeen niet alleen voor zijn eigenaars plezierig was, maar ook voor hem, want een-derde van de winsom kon hij opstrijken. Voordat de dravers zover zijn, heeft het echter heel wat voeten in de aarde. Maar als ge wilt zien hoe Wagenaar zijn paarden klaar maakt, moet ge vroeger opstaan. Want Jan, zijn leerling-pikeurs en zijn staljongens trekken al heel in de vroegte, wanneer de wereld nog jong is, de net-ontwakende polder in, om daar op een rustige, lange grintweg de paarden te trainen. Met de jonge paar den, die wanneer zij een jaar of ander half zijn het vak van begin af aan moe ten leren, gaat het heel kalmpjes-aan. Eerst heel voorzichtig een tuigje op, dan een hoofdstelletje aan en wanneer de kampioen-in-spe daaraan gewend is, komt er een man achter, die hem in stap de teugelhulpen leert. Zo gaat het ver der volgens het principe „iedere dag een draadje is een hemd in het jaar", maar altijd liever te langzaam dan te snel, want de draver mag eenvoudig niet wéten wat galopperen is. Totdat ten slotte de dag komt, waarop hij op de baan mag tonen, wat hij met al zijn in- gefokte „speed" en vechtlust waard is. Hetgeen in guldens uitgedrukt zo tussen de zevenhonderd en de zevenduizend kan liggen. Maar meer waard dan die guldens is de trotse liefde van de fokker en trainer voor zijn paarden. En dat merkt ge, wanneer ge met Jan Wagenaar laat in de middag de ronde doet door de stal len, waar in de lichte schemer de dra vers ongeduldig wachten op hun avond- voer. Hij trekt een piepende box-deur open, geeft een liefkozende aai over een fluwelen neus, monstert de conditie, tast eens voorzichtig een been af en uit de woorden, die langzaam en nadenkend uit zijn mond komen, spreken de zorgen en de verwachtingen, de moeite en de hoop van de baas om zijn paarden. Dan slaat de toon van wat hij zegt om van het tikje felle branie, de courseman eigen, naar de rust van de paarden vriend. Dan praat hij niet meer over slimmigheidjes en handigheidjes uit de course, maar dwalen zijn zinnen langs lange afstammingslijnen, waarin snel heid en uithoudingsvermogen keer op keer geschreven staan en die voor hem keer op keer uitlopen in de naam van Zora, „ouwe Zora", die zijn stal negen maal een draverveulen gaf in haar ruime box, terwijl de hele familie Wa genaar in spanning afwachtte in de don kere stal. Zo gaan we de laatste box in, de box van de hengst Narciso van Zora. En Jan vertelt hoe vijf jaar geleden Zora dit hengstveulen schoonlikte, hoe het uit louter levenslust heen en weer raasde in de zonnige wei, totdat het door zijn wildheid een lelijk beengebrek, een bolspat, opliep. Hij vertelt, hoe hij tegen beter weten in jaren gezwoegd heeft om dat gebrek te cureren. En hoe het lukte. De agenda van de Stadsschouwburg vermeldt: Zaterdagavond het A.T.G. met „Gelieve de dame niet te ver branden" van Christopher Fry, Zon dagavond hetzelfde gezelschap met „Zij kregen wat ze wilden", Maan dagavond Comedia met „Caligula" van Camus en Dinsdagavond de Ne derlandse Opera van „La Traviata" van Verdi. In het Leidseplein Theater speelt de Nederlandse Comedie de klucht Kapitein Carvallo" van Denis Can- nen onder regie van Johan de Mees ter en in het Centraal Theater duren de vertoningen voort van „Meeuwen boven Sorrento" met Cor Ruys. Het muzikale blijspel „Abie's Irish Rose", dat dagelijks in de Kleine Ko medie aan de Amstel wordt vertoond, met Max Tailleur en Johan Elsen- sohn in de hoofdrollen, heeft nu een Nederlandse titel gekregen: „Kus de bruid". In de kleine zaal van het Concert gebouw geeft Reine Cianoli een pia- norecital. Haar programma vermeldt werken van Bach, Mozart, Debussy, Fauré en Ravel. Willem Andriessen behandelt Zon dagmorgen voor de vereniging „Vrienden van het Concertgebouw" het Derde Pianoconcert van Bartok en de Vierde Symphonie van Dvo rak, die op gromafoonplaten worden uitgevoerd. Tüschinsky draait de film „Louise- Lotte" naar het gelijknamige boek van Erich Kastner, met een door Sophie Stein in het Nederlands ge sproken tekst. In Alhambra werd geprolongeerd „Ja. dat is Parijs!" met Piere Brasseur, Gérard Phi- lipe en Edwige Feuillère. Kriterion prolongeert Chaplin's Grote Parade van 1913. Onder auspiciën van The British Council ivordt in het museum. Willet Holthuysen een zomertentoonstel- ling gehouden onder de titel „Kant en kunst". Het betreft hier de ver zameling van mevrouw Edith Jaco- by-Iklé, een van de grootste parti culiere collecties ter wereld. Boven dien ivordt er een groot aantal wer ken van Nederlandse meesters ge toond, die een illustratie geven van de rijke toepassing die kant in de mode heeft gevonden. Dinsdagmiddag opent burgemees ter d'Ailly in het Doelenhotel een expositie over „Zestien jaren Ne derlandse affiches", die in de zalen van de maatschappij „Arti et Ami- citiae" gehouden wordt. i Dan grijpt de hengst Narciso van Zora hem bij een knoop van zijn jas en begint er speels op te kluiven. „Topklasse", zegt Jan tevreden, „en misschien kam pioen van Nederland dit jaar". De hengst, die ogen heeft als een held, schudt goedkeurend zijn hoofd, waar tussen twee spitse oren een wispelturige lok manen over heen hangt. Hij is één stuk trotse, slanke gratie en het schuin invallend zonlicht uit het box-raam tovert appels op zijn glanzend-bruine vel, dat fris ruikt als vers-gezaagd hout. Dan krijgt ge haast tranen in uw ogen om zoveel pure schoonheid. BOEDA Daar wandelde deze man langs een ha venkant en zag alle schepen met vreemde namen aan de boeg en met de namen van verre steden en rook de geuren van teer en specerijen. Hij zag kleine vlaggen onder de grijze, grauwe lucht en dacht dat het won derbaarlijk is hoe het verlangen naar de verte nooit sterft in de mens en dat hij, als in zijn jongensjaren, loopt te hunkeren naar de hele wereld, alleen maar om de hele wereld zelve en nergens anders om. Hij dacht ook dat in een redelijk heer de zelfde vreemde drift onverminderd is ge bleven, die hem vroeger wel voor de ver leiding zette die smalle loopplank op te gaan en zich te verbergen in de donkere, geurende buik van het schip: verstekeling te zijn en zó wetteloos en ongebonden, de wereld te beleven, al is het dat hij daar voor zou moeten betalen met twintig uren harde arbeid per dag. Het zij dan zó, als het niet anders gaat. Onrust bevangt hem als hij de tekenen van de wijdheid der wereld ontwaart, zacht deinend in de havenkom met het kraken der kabels aan de ducdalven en meeuwen zwierend tussen hemel en water. Dat zou wat zijn: alles te laten wat het is. Alle bezit te laten verkommeren tussen de wanden van het huis. Moeien en magen verwonderd, bedroefd en handenwringend achter te laten en zelf te verzinken in de wereld: een gast van de oneindigheid; een naamloze in de wereld, onder de zon. Ge hebt het redelijk wel waar ge zijt, doch ge zoudt het risico en de heerlijkheid der onredelijkheid en der on zekerheid willen ruilen voor de regelmaat uwer dagen en de eerbaarheid, die ge u op redeloze wijze verworven hebt. Wee den man, die zonder zulke verre wensen langs de havenkant lopen kan. In hem is alleen de leegte. In hem is niets, dat het leven het leven waard doet zijn. ELIAS Besparing van 6000 ton tarwe per jaar mogelijk Ieder jaar gaan millioenen kilo's suiker verloren, namelijk melksuiker in wei, waar voor geen bestemming te vinden is. Wei is het nevenproduct van de kaasbereiding, waarin zich vrijwel alle melksuiker uit de melk nog bevindt, dat bovendien eiwitten en een niet onbelangrijk gehalte aan vita mine B2 bevat en tenslotte een aantal zouten, die voor de voeding belangrijk zijn. De wei wordt tot dusverre hoofdzakelijk gebruikt in veevoeder. Een commissie uit de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond is thans tot de conclusie gekomen dat ver werking van weipoeder door het bloem mengsel, dat voor het z.g. volkswittebrood wordt gebruikt, zowel uit voedingsoogpunt als om economische redenen ten zeerste aanbeveling verdient. Bij bakproeven is gebleken dat wanneer men maxi maal 2 weipoeder in het broodbloem mengt, brood wordt verkregen, dat vaster van kruim is, een mooiere korst heeft en langer vers blijft, doch dat iets donkerder van kleur is en minder hoog rijst. Dit laatste behoeft bij machinale broodberei ding niet het geval te zijn. Van veel groter belang is echter, dat het brood een hogere voedingswaarde krijgt door de toevoeging van de eiwitten, de melksuiker, de vitami nen en de melkzouten, die het weipoeder bevat. Vervanging van 2% broodbloem door melkpoeder betekent dat de invoerbehoefte aan tarwe met ongeveer 6000 ton per jaar vermindert, hetgeen tot deviezenbesparing" leidt. Tenslotte is het als een niet te verwaar lozen voordeel te beschouwen dat de over tollige wei niet langer in openbare wateren gespuid behoeft te worden. Op grond van al deze overwegingen heeft het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond de directeur-generaal van de Voedselvoorziening verzocht te willen na gaan of verwerking van weipoeder in broodbloem mogelijk is. ADVERTENTIE Bezoekt onze nieuwe Oude Groenmarkt 20 Op 4 Mei vroeg het Tweede Kamerlid C. van den Heuvel (AR) of het de minister van Financiën bekend was, dat in de in spectie Zaandam aan tal van mensen, die geheel op onderstand zijn aangewezen en in tehuizen worden verpleegd, belasting aanslagen waren opgelegd, welke zijn ge baseerd op de verpleegkosten, welke ge schat worden op 1.118 per jaar, vermeer derd met de waarde, die men aanneemt voor geschonken kleding en andere giften. De heer Van den Heuvel vroeg of de minis ter aan deze toestand een einde wilde maken en de aan deze mensen opgelegde aanslagen over 1948, 1949 en 1950 te doen intrekken. De minister van Financiën heeft geant woord dat de desbetreffende belastingaan slagen, voor wat het belastbaar inkomen betreft, niet zijn gebaseerd op de verpleeg kosten, vermeerderd met de waarde van geschonken kleding en andere giften, maar op de genoten uitkeringen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening en daarop door de gemeente, diaconieën en andere instellingen verstrekte toeslagen. Het opleggen van deze aanslagen is ge grond op het in het Besluit op de Inkom stenbelasting 1941 neergelegde beginsel, dat, indien het inkomen door het genieten van bedoelde uitkeringen stijgt boven het belastingvrije bedrag, er evenveel reden tot belastingheffing is als in de gevallen, waarin een uit andere bestanddelen sa mengesteld inkomen van gelijke hoogte wordt genoten. De minister is dan ook niet bereid aan deze toestand een einde te ma ken en de opgelegde aanslagen voor 1948, 1949 en 1950 te doen intrekken. Hij ves tigt er evenwel de aandacht ope dat ruim een jaar geleden aan de directeuren van 's rijks belastingen is verzocht om in der gelijke gevallen een ruim gebruik te ma ken van hun bevoegdheid, afschrijving te verlenen van de belasting, welke niet an ders dan met buitengewoon bezwaar kan worden voldaan.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 9