C Drie trawlers vinden andere bestemming CRefariae „4" jaKnw Geheime opdracht -Clowntje Rick WOENSDAG 23 MEI 1951 „DE DAAD" VERKOOPT De visserij raakt ze kwijt Beier resuliaat door samenwerking. Bijzondere raadzitting „Fryske Trou" in de reddingboot Velsens Overkoepelend Comité maakte de balans op Dit jaar gaan Velsens oudjes weer „in de boot" „Onrustig is ons hart" MARKTBERICHTEN Heringa Wuthrich Velsen-Noord Rode Kruis vraagt ook in „Noord" hulp voor campagne Driehuis Voor de kinderen Santpoort Interessante dampartij tussen „Stabiel" en D.C.IJ. Castricum Beverwijk Orgelconcert door G. J. Moed Vissi wij-varia FEUILLETON door Victor Bridges vertaald uit het Engels) Agenda voor Volgens de directie van de voormalige visserijmaatschappij „De Daad" zijn de drie opgelegde schepen van de rederij thans ver kocht. Het zijn de „En Avant" (IJM 8), „Adelante" (IJM 19) en de „Maria" (IJM 95, die geheel compleet overgedaan werden en niet langer voor de visserij beschikbaar blijven. Nader vernemen wij van de rederij „De Daad", dat deze plotselinge verkoop een gevolg is van een klein conflict tussen De Daad en het Staatsvissershavenbedrijf, welke de drie schepen naar de Haring haven zou hebben laten slepen. Dit zou, volgens „De Daad" zonder waarschu wing gebeurd zijn, waarmee de schepen werden overgeleverd aan de aftakeling, die zich de laatste tijd over de daar liggende opgelegde trawlers voltrekt. De directie van het Staatsvissershaven bedrijf verklaarde desgevraagd, dat het ha venreglement nadrukkelijk voorziet in het ontruimen van de ligplaats door een schip, dat niet meer in de vaart is en waarvan de plaats voor andere doeleinden gebruikt moet worden. Men noemde deze gang van zaken volledig normaal. Over de geschiedenis van deze drie mooie schepen, die thans dus definitief voor IJmuiden verloren zijn, is het volgende te melden: Samen ruim 130 jaar oud In de jaren 19291930 bezat De Daad, (toen nog Erenst en Weimar) vijf stoom trawlers en in 1930 werd de vloot met twee uitgebreid. Eerst kwam de En Avant (IJM 8) er bij en daarop volgde de Adelante (IJM 19). Stuk voor stuk hadden deze schepen al een hele geschiedenis achter de rug en verschillende namen gehad. Van de twee was de Adelante de oudste. Gebouwd in 1905 bij Earle's en Co. te Huil heette het oorspronkelijk Lord Curzon H' 824 en de Yorkshire Steam Fishing Co. Ltd., ook in Hull was er de eigenaar van. Later trad Croston Steam Trawling Co. Ltd. als eige naar van de trawler op. Na de gebruikelijke naamsverandering verscheen het vaartuig op de visgronden onder de naam Princess Juliana (H 824) en later verhuisde de trawler van Huil naar Gothenborg en kreeg dus de Zweedse nationaliteit en een andere naam, Capto (GG 54). Van Zweden kwam het schip in IJmui den, waar het de naam Adelante IJM 19 kreeg. Sindsdien heeft er geen naamsver andering plaatsgevonden maar wel voer het schip een poos zonder naam: van 1940 1945, toen de Adelante als voorpostenboot voer in dienst van de Kriegsmarine onder het nummer 1413. De En Avant is zes jonger dan de Ade lante en is van een andere werf gekomen, namelijk Cochrane and Sons in Selby, die in 1911 de Vonolel (GY 628) opleverde aan The Atlas S. F. Co. Ltd. in Grimsby. Dit schip zou later de En Avant IJM 8 worden, maar voordat het naar IJmuiden kwam versleet het een deel van zijn leven in België. Eerst was het de Soc. Anon. Pêcheries Ostendaises die het onder Belgi sche vlag ter visserij uitzond onder de naam Narval (O 271). Na nog Kassai te hebben geheten kreeg het in 1930 na aankomst in IJmuiden de naam En Avant (IJM 8). De trawler maakte zich in de oorlog verdien stelijk als hulpmijnenveger, eerst onder de Koninklijke Marine, later onder de Britse. De Maria (IJM 95) is de kleinste van de drie en een jaartje jonger dan de Adelante. In 1906, na door Smith's Dock and Co. Ltd. te North Shields te zijn gebouwd, ving het schip zijn loopbaan aan. Als eigenaar fun geerde J. K. Mackrill in Grimsby en de naam was Hydra (GY 196). Na jarenlang in Grimsby te hebben thuisbehoord, kwam de trawler in 1928 naar IJmuiden en kreeg de naam Maria (IJM 95), hoewel De Daad of liever Erenst and Weimar er toen nog niet de eigenaren van waren. De heer Job de Groot had het vaartuig aangekocht, die afzonderlijk van de Mij. De Steur (Peter D) (IJM 94) de N.V. Mij. Maria oprichtte. Na zes jaar hiervoor gevaren te hebben kwam de Maria in 1934 in handen van De Daad als eerste schip van deze rederij. De Maria heeft met de twee bovengenoemde schepen gemeen, dat het schip de oorlog overleefde. Vijf jaar achtereen beoefende de trawler de visserij vanuit Britse havens ADVERTENTIE De 4 geneesmiddelen die tezamen Chefarine „4" vormen zijn elk stuk voor stuk al wereldberoemd. Maar in één tablet verenigd werken zij nóg krach tiger en weldadiger. Zij helpen ook dan wanneer andere middelen falen. TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN i F 0.75 en marktte na de bevrijding in een Zeeuwse haven toen IJmuiden nog bezet was en kon pas maanden later in de thuishaven terugkeren. Naar wij vernemen komt op 5 Juli, des avonds om half acht, Velsens gemeente raad op voorstel van de vereniging van Ne derlandse gemeenten in een bijzondere zit ting bijeen. Minister mr. J. H. van Maarseveen zal die avond een radio-toespraak houden en ook de voorzitter van de vereniging, mr. P. J. Oud spreekt voor de x-adio. De raad zal deze redevoeringen beluisteren via een in de raadszaal geplaatst toestel. De vereniging „Fryske trou" hield Dins dagavond een bijeenkomst in „Flora" in IJmuiden-Oost, waarvan het gedeelte voor de pauze als jaarvergadering gold en de tweede helft gewijd was aan het reddings werk van de KNZI-IRM. De verslagen van de penningmeester, de secretaris en de kas-commissie stemden tot tèvredenheid over de groei van de vereniging. Zowel de voorzitter, de heer D. Boonstra als de se cretaris, de heer Y. Ypma, die aan de beurt waren voor aftreden, werden herkozen. In de plaats van de drie afgetreden bestuurs leden M. Mijnsma, C. de Boer en mevrouw Borst werden H. Ypma, D. de Groot en mevrouw Groen-Karsten gekozen. De rondvraag leverde verscheidene sug gesties op voor uitbreiding van het werk der vereniging, onder meer op het ge bied van zang, dans en kaarten die alle breedvoerig werden overwogen. Schipper Jaap van der Meulen vertelde zijn mede leden van „Fryske Trou" ria de pauze het een en ander over het reddingswezen langs de Noord- en Zuidhollandse kust en lichtte vervolgens een film toe over het werk van de KNZHRM, die met grote belangstelling werd gevolgd. Na afloop van de film liet hij in een sober relaas iets van zijn ervaringen horen bij de reddingstochten naar de „Lotte Skau" en de „Metamorphosis" en de „C. A. Bank". Aan het slot van zijn praatje bepleitte de schipper een uitbreiding van het aantal „redders op de wal", dat door vrijwillige bijdragen het werk van de KNZHRM steunt. Het Overkoepelend Comité Velsen, dat het centrum vormt van de nationale feest vieringen in Velsen heeft gisteravond in een vergadering ten huize van een van de leden een terugblik geworpen op de resul taten van de onlangs gehouden festiviteiten. De algemene indruk hier ter plaatse is, dat er veel en goed werk is verricht in de verschillende delen van de uitgebreide ge meente en dat het publiek en de leder, van de Oranjeverenigingen zich, dank zij het initiatief van dit comité steeds gepast en toch ongedwongen kunnen vermaken. Dit overkoepelend orgaan neemt zijn taak niet licht. Het is het comité niet vol doende te weten dat Velsens burgerij iets goeds wordt geboden, men ziet wel zeer ernstig de gemaakte fouten, zowel tech nisch als esthetisch onder het oog en neemt zich voor steeds meer aan de perfectie te gaan werken. Het mag een eer genoemd worden, dat deze nuttige instelling zodanig de touwtjes aan elkaar heeft weten te knopen, dat dit maal de gemeentelijke garantiestelling niet in het geding kwam. Voorzitter J. L. Poppinga, die om drin gende redenen ook voor deze functie heeft bedankt, werd gisteravond, na stemming, opgevolgd door de heer C. Bakker uit Santpoort. Het zomerseizoen betekent voor de mees te verenigingen een adempauze. Het Over koepelend comité is echter niet van plan een lange rustpoos te gaan genieten. Ongeveer 750 oudjes uit de gemeente Velsen zullen ook dit jaar op initiatief van het comité voor ontspanning van ouden van dagen een boottocht maken. Als datum is de 28e Juni vastgesteld. Daar deze tocht echter een aantal finan ciële consequenties met zich brengt, zou het dit comité zeer welkom zijn, wanneer op ziin gironummer 18905 ten name van Sociale Zaken, wat geld bij elkaar gebracht zou worden, opdat de uitgestippelde tocht door kan gaan. RUIT AAN GRUIS Vier kinderen van twaalf jaar hebben Maandag met vereende krachten een ruit van het Rex-theater kapot gegooid. Boekbespreking voor de Vereniging van Huisvrouwen Op een bijeenkomst van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Velsen-IJmuiden, hield Dinsdagmiddag mevrouw C. Rinsma-Schipper in het Pa tronaatsgebouw een lezing over de roman van Diet Kramer „Onrustig is ons hart". Deze titel is ontleend aan de uitspraak van de Kerkvader Augustinus „Onrustig is ons hart tot het rust vindt in God". De spreekster vestigde de nadruk op dte be schrijving van de hoofdpersoon, mevrouw Henriëtte van Rodenoord, die bij alle zorg voor haar kinderen wordt gefolterd door een angst voor de toekomst, waarin zij steeds dreigender visioenen voor haar en haar kinderen ziet opdoemen. Het boek geeft een beeld van het leven in Indonesië gedurende de jaren 1928 tot 1940. Vooral ook de verslechterende wereldsituatie, de opkomst van Hitlers rnilitairisme en het „gele gevaar", doen de bezorgdheid van de moeder verkeren in angst voor de dood. Aan het einde van haar leven leert zij ook daarin berusten. Mevrouw Rinsma-Schip per zeide dat deze roman niet kan worden gerangschikt bij wat men over het alge meen onder Christelijke boeken verstaat, maar noemde het wel godsdienstig. Haar boekbespreking was aanleiding tot een levendige gedachtenwisseling over gezins problemen, welke na de pauze werd voort gezet. LEZING OVER HET WERK VAN DE KINDERPOLITIE De Oud-Katholieke Besturenbond zal in samenwerking met de plaatselijke afdeling der Vereniging „Oud-Katholiek Onder steuningsfonds" Donderdag in het Oud- Katholiek verenigingsgebouw een lezing avond houden. Voor deze slotavond van het seizoen zal de heer P. J. L. Laus, hoofdinspecteur van politie te 's-Gravenhage een causerie hou den over het onderwerp: „Het werk van de kinderpolitie te 's-Gravenhage". 22 Mei 1951 Prijzen Heilbot 2—.1.75; gr. tong 2.65—2,55; gr.m. tong 1,64—1,42; kl.m. tong 1.32—1„18; kl. tong I 1.20—1,14; kl. tong II 1,04—0,98; tarbot I 1,70—1.60, per kg. Tarbot II 88; tongschar 51; schartong 30—16,50; kl. schol I 42—37; kl. schol II 3417; schar 2012; v. haring 14,50—8,20; makreel 26,508,50: gr. schelvis 2622; gr.m. schelvis 3836; kl.m. schelvis 36—29; kl. schelvis I 40—32.50; kl. schelvis II 3623; wijting 28—18: gr. gul 35—34; midd. gul 34—32; kl. haai 21,50—20; ham 46; kl.m. heek 44—39: kl. heek I 37—32; kl. heek II 31—22; kl. wolf 35; poontjes 2221; lommen 19—17; kl. koolvis zw. 19—12, per 50 kg. Gr. kabeljauw 184118; gr. koolvis zw. 36,50—30; gr. leng 60—52; gr. heek 182; gr. wolf 80, per 125 kg. Aanvoer 18 kisten tong en tarbot, 6 kisten heilbot, 6 kisten haai. 16 kisten tongschar en schar tong, 83 kisten schol. 39 kisten schar, 4 kisten ham, 547 kisten haring. 985 kisten makreel, 68 kisten schelvis, 28 kisten wijting, 42 kisten kabeljauw en gul. 14 kisten leng, 29 kisten heek, 5 kisten wolf, 5 kisten poon. 288 kisten koooivis, 50 kisten diversen. Totaal 2233 kisten. Besommingen SCH 91 Abraham f32.500. IJM 213 f405. Met een Dakota van de Nederlandse lucht strijdkrachten arriveerde Maandagavond op het vliegveld Valkenburg kapitein J. Linzel, die op 12 Februari 1951 te Hoeng- song abusievelijk als gesneuveld was op gegeven. In een hospitaal te Tokio las hij in een Nederlandse courant zijn eigen overlijdensbericht. Foto: kapitein J. Linzel, die nog niet van zijn verwondingen hersteld is, met zijn vrouw na zijn aankomst op Valkenburg. ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Het „Nederlandse Rode Kruis", dat ook in Velsen een grote actie voorbereidt om de financiële middelen op te voeren, heeft in Velsen-Noord verscheidene personen di rect bereid gevonden mee te helpen. De afdeling Velsen zal de campagne in Juni houden, maar voor de uitvoering daarvan zijn helpers nodig. Voor „Noord" bijvoorbeeld wordt ge rekend op ongeveer vijftig dames, die en kele uren willen offeren voor het goede doel. Zij kunnen zich melden aan het kantoor van Nagel's groothadel in de Corverslaan of bij Ber Nagel aan de V/ijkerstraatweg; voor 29 Mei. Dinsdagavond 29 Mei zal uit „Noord" een autobus naar het Patronaatsge bouw in IJmuiden-Oost gaan, die de helpers (sters) voor de campagne daar heen brengt. In dit gebouw gaat van 8 tot 10 uur namelijk iets gebeuren. Het Rode Kruis zelf zwijgt er nog over. „WAAROM EEN CHRISTEN VROUWENBOND? Voor de afdeling Velsen van de Ned. Christen Vrouwenbond wordt Vrijdagavond in het gymnastieklokaal van de Christe lijke school aan de Van Langeveldstraat een vergadering gehouden. In deze bijeenkomst zal mevr. J. S. Ch. Wellinghoff uit Amsterdam spreken over het onderwerp: „Waarom een Christen Vrouwenbond?"- AVERECHTSE AVERIJ Een aannemer uit Driehuis heeft bij de Velsense politie aangifte gedaan van op zettelijke vernieling van zijn motorboot door onbekenden. De schade werd door hem op duizend gulden geraamd. De re cherche heeft de zaak in onderzoek. Maar in die tijd gebeurde er iets, waarbij Krulletje een grote rol speelde.... Krulletje, de vondeling, was al helemaal ingeburgerd in hun huis. Hij hoorde er helemaal bij. Overdag huppelde hij door 't huis heen, voerde nu en dan }n katte- kwaadje uit en at z'n buikje rond aan de lekkere hapjes, die tante Liezebertha en de jongens hem voorzetten. Ja, Krulletje had daar 'n herenleventje! 's Nachts sliep hij in de keuken, op een lekker zacht kussentje. En dat alles beviel im best! Maar op een zekere nacht gebeurde er iets ongewoons. Buiten sloop een man rond, die voorzichtig rondgluurde, of er geen politie in de buurt was. Daarna haalde hij een ijzeren staaf uit z'n zak; die stak hij onder een raam, en toen begon hij er voor zichtig net zo lang mee te wrikken, tot het raam op een kiertje stond. Toen kon hij er zijn handen onder zetten en het openschuiven, ver genoeg om er doorheen naar binnen te kruipen. Dat was 'n inbreker! Iedereen sliep in huis; niemand hoorde de zachte stappen van de man in de gang. Niemand? Ja, toch.Krulletje werd opeens wakker. Hij deed z'n oogjes open en lichtte z'n kopje op. Daar was iets niet in orde! Voordat de clubkampioen Bakhuys van de Sanlpoorlse Damclub Stabiel zijn wandeling langs de achttien borden in het Badhuis aan de Wüstelaan begon, verdrongen zich vele toeschouwers bij het spel tussen Stabiel's tweede speler Janssen en Dukel die als blindspeler optrad te volgen. Reeds in de opening wist Dukel via de zogenaamde „knijpstand" stukwinst te for ceren. Na een tweede stuk winst, schoof de tegenstander bij de 23ste zet 3530, waardoor dc DCIJ-er met een eenvoudige combinatie de partij in zijn voordeel wist te beslissen. Hieronder volgt de notatie van het spel: Janssen (wit)—Dukel (zwart). 1. 33—28 18—23; 2. 39—33 12—18; 3. 33—29 7—12; 4. 4439 1—7; 5. 39—33 17—22; 6. 28x17 11x22; 7. 31—27 22x31; 8. 36x27 19—24; 9. 50—44 14_19; io. 44—39 10—14; 11. 41—36? 23—28; 12. 32x32 19x28; 13. 33x22 24x44; 14. 43—39 44x33; 15. 38x29 14—19; 16. 49—43 5—10; 17. 46—41 10—14: 18. 36—31? 16—21; 19. 27x16 18x36; 20. 37—32; 13—18; 21. 41—37 9—13; 22. 43—38 20—25; 23. 35—30?? 18—23; 24. 29x20 15x44. Hierna gaf wit zich gewonnen. DE NIEUWE PREDIKANT IN SEPTEMBER NAAR SANTPOORT Ds. D. Tersteege uit Weesp, op wie toe zegging van beroep is uitgebracht door de N. H. Gemeente van Santpoort, heeft deze toezegging aanvaard. Hij hoopt in Septem ber zijn intrede te doen. FANCY FAIR VAN „DIE BOGENIIEIMERS" De Castrieumse Padvinders Vereniging „Die Bogenheimers" houden op Zondag 17 Juni een groots opgezette fancy fair in en bij het clubhuis op hun terrein in de duinen. Alle plaatselijke verenigingen zijn hier voor uitgenodigd. De baten komen ten goede aan de aflossing van het in 1950 gebouwde clubhuis. GROTE „ZANDBOUWWEDSTRIJD" VAN DE C. R. B. De Castrieumse Reddingsbrigade organi seert op Zaterdag 26 Mei, ter gelegenheid van de opening van het .nieuwe strandhuis, een grote „zandbouwwedstrijd". Individueel en met groepjes tot. drie per sonen kan men aan deze voor Castricum unieke wedstrijd deelnemen. De kosten ter deelneming bedragen 25 cent en tot het tijdstip van aanvang 3 uur 's middags kan men zich aan de strandtent De Toko opgeven. In verband met de verhindering van Castricums burgemeester zal wethouder G. Meijer de opening verrichten. HET NIEUWE VEILINGGEBOUW „ONS BELANG" De besprekingen over het nieuw te bouwen veilinggebouw aan de Duin en Bos weg in Castricum is het hoofdpunt op de agenda der jaarvergadering van de Coöp. Tuindersvereniging „Ons Belang" welke op Dinsdag 29 Mei in hotel Borst wordt ge houden. De nieuwe doorrijveiling met kantoor, loodsen en parkeerterrein zal een opper vlakte beslaan van één hectare. De heer G. J. Moed, organist der Ne derlands Hervormde gemeente, is Dins dagavond het zomerseizoen begonnen met het eerste concert op het Müller-orgel van de Grote Kerk. De gebruikelijke hoekste nen van het programma vormden ditmaal één geheel: de solist had Bach's Praelu- dium en Fuga in Es dur gescheiden, het eerste luidde deze orgelbespeling in en de Fuga fungeerde als slot. Een dergelijke opzet hield in elk geval de aandacht ge spannen; de rustige, gedecideerde voor dracht van het praeludium was een goede inzet van dit concert. J. P. Kellner schreef ettelijke bundels pianomuziek en koraalbewerkingen. Het enige belangrijke wat we nog meer van hem weten is, dat hij met de meesters Bach en Handel bevriend was. De koraal bewerking, die Moed van hem speelde, was een uitgebreide en niet zo bijster in teressante. Handel componeerde zijn orgelconcex-- ten om ze te spelen tijdens de pauzes tus sen de delen van zijn oratoria. Zo vindt men op aankondigingen uit die tijd ver meld: „Messias, met orgelconcert". Deze concerten zijn gedacht voor orgel met or kestbegeleiding, de laatste bestaande uit hobo's, fagotten en strijkers. De orgelpartij is geschreven voor een niet al te groot in strument. Het Müller-orgel mist de door zichtige klank voor een ideale vertolking van zo'n Andante uit het Vierde Concert, dat de organist ons liet horen. Een Choral Partita van Pachelbel, mar kant van stijl, was voor mij het hoogte punt van dit gave orgelspel. Janny Kempen heeft een glashelder so- praantje, dat in dit grote en imposante gebouw bescheiden klonk. Ze weet het vlot te gebruiken, zodat alles wat in de noten stond geschreven, gehoord werd. Dat achter die noten nog wat schuilt, be wees haar kunstzuster Tineke van Raalte, wier zingen van een grotere expressiviteit getuigde. De sopranen zongen duetten van Heinrich Schütz, een veelbelovende presta tie van deze jonge vocalisten. Janny Kem pen hoede zich voor afdwalingen van het Weinig en duur. w,( van slechts één trawlèn&e Ss^ Dinsdag de rondvis sfi bleef. De grote schelvis riif i? de Ks gemiddeld tot ƒ36 bracht beslist niet minder, nei ak H d hK weerde ƒ28 haalde. Delink voor de laatste dagen de kc' dig afzakten, ha# prijs van ƒ184 per kist wi 0^ boterde hetevLvelV1!»'"^ werden voor de erovere i g; gen gemaakt van 26 50 nÜÜv van de lichtere kwaliteiten mlnfWerd de opvangregeling ioegeweL w v*; deel dook toch weer de m. De schol let j es deden daaïJl Kleine schol 2 ging viot v rent«fn m van de hand en de kleinJ met 17 eveneens best betaS 3 De fynvis was het kind van fc- en kreeg voor de grote to™ van ƒ0,40 per kiloTinS^ door ze met moeite stand Kt' ƒ2,65 per kilo. De <otalfa! Dinsdagmarkt bedroeg rutottj* waarvan 18 fijnvis, 80 schS 1 en 985 makreel. ,7 Nsj Abraham en de mosterd Ak' was in zyn eentje aan de markt S? daardoor de niet onfortuinS, ƒ32.500 vooreen ter, de IJm. 213, moest Woensdag kwamen*^ tolgeï binnen; UK. 4. 19 no 2 7,S :i£ Um. 213, 34, 62, 226, VA 34 L Naar zee vertrokken: IJm 202 nrS 26 2 200, 249, 215, 318, 226 3®1 131, 180, 220, UK. 119 181 V '®- 85, EH. 20, TS 16, KW 34 20 18, 83, 42, 9, 54 173, 23, 67 U J 168, 27, 167 29, 78, 50, 130 151'mi K&. ïï- ,0' Um' 283' '5' W Drietal, yandaag waren van de ft», ers aan de afslag de Allan Water nsia tosten kabeljauw en gul, 30 koolvis 8 wijtmg 25 platvis, 180 schelvis en pfa 480 makreel, 120 haring, 20 wolf haring en 400 stuks stijve kabeijaJ de Sumatra (afgebroken reis) me'2öfct ten schelvis, 35 kabeljauw en guiles 5 griet, 20 makreel, 20 koolvis, 15 fa 50 k eine kisten haring en 30 stuks sto kabeljauwen en de Alkmaar met 1600kk- ten totaal. Verder kwamen behalve enkele leep en kotters nog aan de afslag de fe met 100 manden heek, 30 manden m jauw en gul, 4 platvis, 10 koolvis, 70 d kebit en 5 varia en de Tonnv met 5" den grote heek, 10 kleine heek, 10 phtf- 25 kabeljauw en gullen en 40 Wz diversen. Ongelukkige Maria. De Maria va Hattum, die Maandag naar zee vertrok moest wegens een defect aan de el«tri- sche installatie Maandagavond Abacs aandoen om een en ander te laten rep. reren. Nog dezelde dag is het schio wk naar de visserij vertrokken. Dorstig. Dinsdag kwam de Deeae kotter HD 132 de vissershaven binnen a olie en ijs bij tc laden, waarna het scheec- je weer naar zee vertrok. Komen en gaan. Do Haarlem, dóe kortgeleden naar Amsterdam vertrok w reparatie is Dinsdagmiddag weer is IJmuiden gearriveerd. De Vikingback s Dinsdag naar de hoofdstad vertrokken De combinaties. De combinaties és eerste haringloggersploeg is voor de wijkse en ÏJmuidensen schepen als vol? samengesteld: Adeko omvat de logges KW. 14, 23, 138, 2, 3, 9. 47, 54, Urn. li 283, Sch. 36, 353. Hiervan zijn, zoals wij al meldden, de IJm. 75 en de Sch. 35 i> jagers. De ploeg van C. den Duik e Meyering vaart met de KW. 18,67, f3, 144, 20, 29, 49, 78, waarvan de KW, li de jager is. De groep Parlevliet bestak uit KW. 130, 151, 167, 127, 175 (KW. Ij". jager). De groep N. Parlevliet-A. Cwe- hand heeft de KW. 15, 42, 43,44,50, W (KW. 151 jager) en de groep Sito omvat de loggers KW. 56, 70, 161, 163 en 161 waarbij laatstgenoemde als jager functiorineren. De Katwijk 33 zal het iy eigen gelegenheid gaan proberen. 36) .Ze schijnen te denken, dat deze zaak verband houdt met moeilijkheden in het buitenland en uit enkele vragen, die hij me stelde, kon ik opmaken, dat Max well de man is, in wie ze in het bijzonder belang stellen. Dat was ook de i-eden, waarom ik er zo graag achter wilde ko men, wat hij daar-op zee uitvoerde. Het ministerie van Binnenlandse Za ken! Nee maar. Nobby streek nadenkend met een hand door zijn haar. Dan moeten we op onze tellen passen. Ik zou niet graag moeilijkheden met die hoge heren krijgen. Precies zó zie ik het ook. Maurice knikte. Ik heb het gevoel, dat we ons het best tot Graham kunnen wenden om hern te vertellen, wat er gebeurd is. Ik geloof, dat ik niet naar de politie moet gaan, zónder er eerst met hem over gesproken te hebben. Mijn plan is, om me even ver borgen te houden, opdat die schux-k zal geloven, dat zijn opzet gelukt is. Als we naar jouw huis terug kunnen komen, zon der gezien te worden, dan zou ik daar kunnen wachten, terwijl jij naar de „Wa terlelie" gaat en mij wat droge kleren haalt. Daarna zou ik ergens de bus naar Melchester kunnen nemen. Als ik uit Toles- ford opbel, luistert de telefoniste misschien mee. Ja, dat is waar, stemde Nobby toe. En dan zou het binnen een half uur het hele dorp rond zijn. Hij keek even wenkbrau wen fronsend voor zich uit. Het lijkt me het beste, dat u nog wat op mijn bank gaat liggen, vervolgde hij. Dat zal u goed doen. Zodra we veilig in onze kreek zijn aangekomen, waarschuw ik u, dan behoe ven we alleen nog maar üi het sloepje naar de wal te roeien. Misschien is dat wel 'n goede raad. De klap, die ik tegen mijn hoofd kreeg, voel ik altijd nog. Opgelucht stond Maurice op en ging terug naar de nauwe, niet al te fris rui kende hut, waar hij zich op de smalle rustbank uitstrekte. Hij had zijn doel be reikt: Nobby stemde in met zijn plannen én op het moment was er verder niet veel uit te richten. Hij zou zeker al zijn energie nodig hebben om deze ernstige zaak verder te behandelen en het was zeer verstandig thans zo veel mogelijk rust te nemen, om krachten te verzame len voor het ogenblik, dat er actief opge treden zou moeten worden. Vastberaden draaide hij zich op zijn zijde en trok de ruwe wollen deken over het hoofd. Toen hij zijn ogen weer opsloeg, zag hij Nobby naast de rustbank staan met een lach om zijn mond. Even wist hij niet waar hij zich bevond, maar dan herinnerde hij zich de opeenvolging van ontstellende ge beurtenissen weer volkomen. Waar zijn we?, vroeg hij, terwijl hij de deken afwierp. Waar we zijn? Nobby grinnikte. We zijn terug in onze eigen kreek. Allemensen, wat moet ik dan gesla pen hebben! Inderdaad. U viel onmiddelijk in slaap en verroerde geen vin, voordat ik u kwam wekken. Waar is mijn rommel? Ik kan beter een en ander mee aan wal nemen. Alles is al in de sloep en we kunnen nu dadelijk naar land roeien. Ik kom later hier de zaak wel opruimen. Zonder verder iets ie zeggen, gleed Mau rice het bed uit en stak zijn voeten in een paar natte schoenen, die op de vloer ston den. Enkele ogenblikken later zaten de beide mannen in het roeibootje. Uit het Oosten woei een kalme wind. Hoewel er nog wel mist was, zag het er toch naar uit, dat het weer beter werd. De lage zeedijk was reeds duidelijk zichtbaar en vaag tekenden zich de omtrekken van het hoger, daarachter gelegen, land af. Behalve het geblaf van een hond, was er geen geluid. Er heerste een weldadige rust. Nobby noch Maurice spraken een woord, voordat ze aan land kwamen. Toen Nobby uit de roeiboot stapte en de riemen weglegde, kwam er een geluid van voldoening over zijn lippen. We hebben het prachtig uitgemikt, merkte hij op. Als we een half uur latei- waren geweest, had vast en zeker iemand ons gezien. Hij maakte de boot vast en Maurice volgde hem de wal op, met zijn bundel natte kleren onder de arm. Een minuut later waren ze de zeedijk overgeklommen en liepen ze haastig in de richting van Nobby's huisje. Ik zal nu dadelijk wat spullen voor u gaan halen, zei Nobby, terwijl hij zijn huisdeur openmaakte. Zegt u maar, wat u hebben wilt.... O, alles is goed, zie maar. Een jas, een overhemd en een oude broek.... Je vindt een en ander in de kast in mijn slaaphut en je kunt alles in de koffer stop pen, die bovenop die kast staat. Maui-ice zuchtte even en deponeerde het klamme bundeltje, dat hij bij zich droeg, op de grond. Ilc krijg hoe langer hoe meer verplichtingen aan je, voegde hij eraan toe. En ik zou niet weten, hoe ik je mijn dankbaarheid moet tonen. Praat u daar niet over, antwoordde Nobby en met een blik in de richting van de hoekkast voegde hij er aan toe: Ik denk wel, dat u trek hebt. Gaat u rustig uw gang en bedient u zich goed van alles. Er is brood en kaas en nog een halve fles bier. En jij? Ik heb nu geen tijd, deelde Nobby hem mee. Ik ga eerst die kleren voor u halen. Wel verdraaid, er moet iets gebeurd zijnMaurice mompelde deze woorden halfluid voor zich heen en voor de vijfde of zesde maal keek hij op naar de oude houten klok, die boven de schouw hing, hoe laat het was. Nobby was bijna drie kwartier weg, dat was zeker twintig minu ten langer dan normaal nodig was, om heen en terug te komen. In de huidige situatie was een dergelijke vertraging zeer onaangenaam. Alles hing er van af om zo snel mogelijk met Nigel Graham en Hazel in contact te komen, en voor de zoveelste maal maakte Maurice zich er een ern stig verwijt van, dat hij zich eerst had willen verkleden. Wat kwam het er op aan, hoe hij er uit zag! Het verstandigste was natuux-lijk geweest om, zodra hij aan de wal was, naar de bushalte te rennen. Zijn kans om de bus van twee uur te halen, was reeds verkeken en tenzij Nobby nu binnen enkele ogenblikken arriveerde, zou hij misschien de volgende bus ook nog missen. In dat geval zou het tegen vieren woi-den, voor hij in Melchester aankwam, en twee kostbare uren zouden vex-loren zijn gegaan. Een en ander bewoog zich kennelijk in de x-ichting van een snelle en dramatische climax en dit afschuwelijke oponthoud zou juist het vex-schil kunnen opleveren tussen succes en mislukking. Hij stond op en begon x-usteloos door het vertrek op en neer te lopen. Toen opeens hoorde hij het geluid van het openen van een hek. Een warm gevoel van opluch ting doorstroomde hem en haastig naar de deur lopend, rukte hij deze open. Voordat pad der zuiverheid: haar zang is niti van neiging tot zakken. Een voorganger van J. S. Bach is»1.a Schein, een componist met de grote P dxictiviteit de klassieken eigen. De cay zongen een tweetal zijner koralen, diey- nemelijk kionken, maar waarvan ge enkele muzikale ontroering uitging. was allemaal zeer schools. De Vreugdezang uit de „Messias "y door Tineke van Raalte met entrain ver tolkt; het geluid is weker dan daim haar kunstzuster, maar haar zang de luisterenden meer te zeggen, A. J. VAN DER WOENSDAG 23 MH Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur. - B Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Een hes s het verkeer. ondeedag24MB Raadhuis Beverwijk, 10 uur. wethouder van Sociale Zaken. hij van zijn verbazing wasbekom®'!^ hij Hazel's handen in de zyne en i achter haar het magere göicM U ham, dat hem ernstig Dat is een wonder....SIaffi Hoe komen jullie in We kwamen uit J den Nobby in de „Water'eh oeri>, de Hazel. Hy vertelde ons die schurken gepoogd hebben J drinken. Ze keek hem bezorgd aan. je hoofd bezeerd zei hy, 'nll O, dat is niets. Ik vod lukkig, dat ik wel Doe dat vooral niet, one hem. We hebben voor vandaal narigheid gehad. Er was lachje om zijn r»°nd0 maar, wat er aHemaalg zullen we verder meeikong U zult my met rtSje Nobby op, die op de jcMjq bleven en nu naar voren en v0ij# een koffer voor Mauuce er-!amr8aiknffie»rf^ ruimen. -Goed. Nigel knikte. Kom terug, wanneer je klaj ffat ik kan beoordelen, zal e voor ieder van ons te doen (V/orM ven'

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6