Tante Els vDe Bickbar" jugfonde hoop op „saneringsrapport voor de volgende rijksbegroting „Elis", de dartele, nieuwe zeesleper der N.V. „Holland" maakte een proeftocht r Voor jonge hersens Visserij-varia J don |ïlÏÏtsVii"K0CDE ,n WARME 'ïeS «n K1 dammers ui' Halfweg i'>rHDc. Jon§—Smit 0-2. Totaal remissie-Tinbergen voorportaal 0 een permanent visserij-orgaan Wonderteam plaatst zich in finale van Hoogoventournooi „DaacE'-schepen worden gesloopt MARKTBERICHTEN „Abraham" Zondag met Hollandse nieuwe binnen Officiële ontvangst gaat niet door Het hoekje van J Ons nieuwe maandraadsel Gereformeerde Jeugd gaf een ontspanningsavond IJmond I (heren) ontvangt Volewijckers I Santpoort Santpoortse Doopsgezinden halen de banden nauwer aan Veelbelovende wijkavond op 6 Juni met „Masscheroen 1941" ;pEHDAG 31 MEI 1951 VISSERIJDAG 1951 V) Nederland achter t het betoog van dr. v. d. Broek, de teïïie;-expert van het Centraal instituut vi: Voedingsonderzoek waren vele aan- b:j;rgspunten te vinden aan de voor ree redenering: Nederland raakt be id# achterop, ook waar het de we- biappelijke onderzoekingen betreft, die s visserij ais een harer bases niet kan rixiDr.v. d. Broek, die zulks al meer- tfa met klem he betoogd, begon met -parabel van een boer": een eerzaam aóoSSer heeft het zo druk met zijn irertje in de tuin, dat door de regenval rigtover te lopen, dat hij niet op de was- ri; rivier achter zijn huis let een '.inltje.dat voor de visserij prachtig op s'.: de Nederlanders kijken vaak te veel li de eigen kring' en vergeten, wat er rata hen wordt klaargemaakt. Vriezen aan boord, aldus de heer v. d. zoals Amerika het thans op een trawler voorbereidt, kan bijvoorbeeld P'.e afstanden tussen visgronden en icü overbruggen en in het algemeen tie visserij zich veel meer op haar toe- ast moeten prepareren. Apparaat veel te klein ïk beeld, dat hij na vele buitenlandse ï.rüêizen kreeg, afrondend, waar mee de heer v. d. Broek tegen veront- staling van de wetenschappelijke sec ede visserij: er is v/eliswaar nauw Öil met de „concurrenten", maar het |«/J5raat van de visserij -wetenschap is ten s®le onvoldoende om het buitenland in z'jn vaak vergaande onder la dit verband pleitte hij nogmaals met j ran? voor de centralisatie van het vis- IJWerzoek ln een laboratorium te rata - de versnippering van thans I ff Diverse plaatsen is fnuikend voor het jwt en evenmin voor de kosten. TAiewiet de Jonge nam het slotwoord zijn rekening en hij daagde allereerst ADVERTENTIE Ooslcrduinwcg 31 IStfAr VOlle tevredenheid op j^mers uit Halfweg leiden 10osterkwartier-tournooi DCI] sliest van Haarlem -•'urnooi dwSno61 ].aaFlliks Oosterkwar- :'::-aS.P v "e,emt' heeft dit kwartet heeft het nuf8-"8 gez°rgd- Na twee uit Halfweg in het winnaar vaffi01 de leiding geno" cu van dl hL i1 vonge Jaar- DCIT V-4 J Damclub een th:- i, 15 J? mcasseren. Met twee - - 's^hskeld voor'rfr kwartet nu vrij- ^5r~wlemT: p' Rozenburg Je de Jong!lj hJng7Chr- Visse 4^.2'Si.Btvo°~L-Fopman 1-1- D- V. DuJ°n-jn:RP' Kempe-Dijk- dy R Ba v-„Leuffen 2—0- 'v';; ■~J)- Totaal n_o Schaap—1 luteal ft uiaai 6-2 voor Halfweg. t» gew, gei. verl. pnt. v.-,t ■.^club .•Ui. Barden 2 0 2 0 0 0 0 14— 2 10— 6 10— 6 9- 7 6—10 6—10 6—10 3-13 T FORUM der Nederlandse visserij, minus de vissers zelf en blijkens t'OOR HET voorzitter der Stichting voor de Nederlandse Visserij, mr. J. H. eenheid™ daar voigend jaar bij de lustrumbijeenkomst aan gedacht wor- Krwieided-ong 'fiaffmiddag in'het Haagse restaurant „Pomona" tijdens een lunch ;a-is 0Ver de visserij uit de doeken gedaan, die stuk voor stuk belang- ;3 gantsl worden. De jaarlijkse „Visserijdag" had namelijk dit keer Atkffldgenoen d°irecteur Van het Bedrijfschap en dr. C. J. H. v. d. Broek van D'J' Vi «pit die hun visie hebben gegeven op economische en wetenschappelijke hjClVOinl lotkon de heer Kiewiet de Jonge de gegronde hoop uitspreken „dat ...cecten-Aan (de „saneringscommissie" voor de vloot dus) voor de volgende ooaunis»11 °js dat er uit haar resultaten een leiddraad voor een positief gevonden'kan worden". Hij bracht voorts de verwachting onder woor- r,,;ijbekias« mjssie het jjVOOrportaal" zal blijken te zijn van een vaste visserij- cgj,dat deze c eld dg publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie en als sub-commissie gSiaal-economischeraad. m al'e Groeperingen van het bedrijfs- J. vertegenwoordigers naar f Si - t«e parlement,- Ïl als prof- Tinbergen zelf ir. '7 Snesch. directeur van de afeling ---ijien op het ministerie en de deputa- reden-verenigingen, de scheepvaart- -'llfde groot- en kleinhandel plus Sdenereders en burgemeesters van visrijplaatsen. Aiog- g-een eenheid m heer R. Brand presideerde als vice- 1 r van de stichting de lunch op de Egen ongekunstelde manier Drs. D. f.S sprak over „Visserij F.A.O. en ;,g in zijn rede de doelstellingen van organisaties uiteenzettend en hij tot de conclusie, dat de door beide i gepropageerde samenwerking in ^'.Europees- en wereldverband nog 5 niet bereikt is door de visserij - er 3- te grote achterstand - zodat bijvoor- 7liberalisatie van de handel een nog Verwijderd ideaal lijkt. Toch zijn er v uitbreidingsmogelijkheden voor de -;r' van vis zoals bijvoorbeeld de visserij- 7-;;;je uit de O.E.E.C. al in 1947 op- maar zij moeten door beter trans- •■-'en diepvries„ketens" worden uitge- ii opdat de vrees voor moordende on- •v--e concurrentie bij grotere aanvoeren 3t opgeheven. Dat de moeilijke afzet 7Oost-Europa een hieraan nauw ver- probleem is, bleek uit de causerie van för Van Dijk weer eens te meer. „Hargarine" Dr. C. J. H. v. d. Broek verleide op de Visserijdag 1951 in Den Haag. dat de Amerikanen in de oorlog hun tekort aan vitamine A met succes wisten op te heffen, door dit vitamine uit haaien- lever te halen. Hij stelde de vraag, of de haringlever, toaarvan de olie per gram 20.000 internationale eenheden vitamine A bevat, niet een prachtige bron van deze bouwstof zou kunnen worden. Voor de Nederlandse margarine moet alle toegevoegde vitamine A na melijk worden ingevoerd en de haring wordt in het hoogseizoen immers toch meermalen bij grote partijen „doorge draaid" om naar de vismeelfabrieken te verdwijnen. de beide aanwezige Kamerleden uit, een foutje op de convocatie voor de visserijdag te ontdekken, waarop prompt het antwoord van een hunner kwam dat het geen Nieuwe Hollandse maar „Hollandse Nieuwe" is een scherpzinnigheid, die prompt met een ton-net je zeebanket van de nieuwe oogst werd beloond. Terugkerend tot de ernst betoogde mr. Kiewiet de Jonge, dat helaas de visserij nog steeds niet de overheidsbelangstelling die er voor landbouw en scheepvaart be staat, deelachtig wordt maar desondanks meende hij toch een optimistisch geluid te mogen laten horen over de toekomst van het bedrijf „wij kunnen vissen en wij zullen vissen", aldus mr. Kiewiet de Jonge, „op de lange termijn is er ongetwijfeld plaats voor de hoop, die ook de weten schapsmensen bezielt". HOIJT VOOR DE PAPIERFABRIEK Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen zijn Woensdag weer twee zeeschepen met hout aangekomen, beide van Finse natio naliteit en van Finse havens. Het s.s. „Hulda Thorden" bracht van Yxpila 1116 vadem hout aan en het s.s. „Mercur" voerde van Sorness 532 vadem geschild hout aan. EXAMENCOMMISSIE. Voor de in Juli te houden examens van de Examen Corporatie voor het Huisschil ders ambacht tot toepassing van de Vesti gingswet Kleinbedrijf 1937, zijn als des kundigen gekozen de heren J. G. Bresser Jr. te Velsen en F. Stoltenborgh te Drie huis. Woensdagavond heeft op het terrein aan de Koningsweg de tweede finalist zich in de B-afdeling van het Hoogoven-voetbal- tournooi gemeld: het is Wonderteam gelukt om, zij het slechts met het laagst mogelijke cijfer, Hollen en Trappen uit te schakelen in een aardige wedstrijd, die tot het laat ste ogenblik spannend bleef. Na ongeveer 20 minuten forceerde rechts buiten Broeksma een doorbraak, waarna hij snel naar voren trok. De voorzet aan mid denvoor Strobbe werd goed ingeschoten en daarmee is het enige doelpunt van de wed strijd gescoord. Toch zat Hollen en Trap pen ook niet stil want doelman Van Leus- don moest verschillende keren zijn kunnen tonen. Doch Wonderteam behield de voor sprong en werd dus tweede finalist. De ontmoeting Lijntrekkers-Dynamo's voor de A-afdeling, derde ronde, werd een puntloos gelijk spel. Door het nemen van strafschoppen werd Lijntrekkers uitge schakeld en Dynamo's is dus kwart finalist geworden. Hedenavond wordt de derde ronde voort gezet met M.W.P.-Velosa en Gay Farm Devils-Stofwolk. Inmiddels zijn de wedstrijden van de finale' vastgesteld. Deze worden gehouden op Zaterdag 16 Juni op het sportpark „Watervliet", waar gelijktijdig de finale van de B-afdeling wordt gespeeld. Van deze eindstrijden gaat de commissie Bedrijfsontspanning iets bijzonders ma ken, want er wordt een heel programma aan toegevoegd. In de eerste plaats verleent de Hoogoven Harmonie haar muzikale medewerking en bovendien zal er ook nog een cabaret-ge zelschap optreden. Verder woi-dt er gedanst in de open lucht en zorgt een rad van avontuur tot 's avonds half twaalf voor wat vermaak. Het feest houdt verband met het derde lustrum van de Commissie voor Bedrijfs ontspanning bij de Hoogovens en neven- bedrijven. Naar wij vernemen zijn de drie sche pen van „De Daad", waarvan wij de ver koop onlangs meldden, voor de sloop van de hand gedaan. Deze week nog ver moedelijk Vrijdag of Zatei'dag zullen de trawlers naar de sloperij gebracht worden. Prijzen Heilbot 1,801,64; gr. tong 2.301,45; gr.m. tong 1,26—1,14: kl.m. tong 0,96—0.84; kl. tong I 0,84—0,74; kl. tong II 0,76—0,61; tarbot I 1.441,10. per kg. Tarbot III 5445; tongschar 5044; schar- tong 2523; gr. schol 5148; gr.m. schol 5743; kl.m. schol 81; kl. schol I 5329; kl. schol II 488; schar 198; bot 198; verse haring 178; makreel 2210,50; gr. schelvis 3223; gr.m. schelvis 3022; kl.m. schelvis 2924; kl. schelvis I 2-824; kl. schelvis II 18—13: wijting 22—8; gr. gul 29—24.50; midd. gul 26—23; kl. gul 27—21; kl. wolf 28—24; poontjes 198; kl. koolvis zw. 20,50, p. 50 kg. Gr. kabeljauw 106—61; gr. koolvis zw. 51.50—41; gr. leng 54; gr. wolf 62—52, per 125 kg. Aanvoer 294 kisten tong en tarbot. 15 kisten heilbot, 21 kisten tongschar en schartong, 608 kisten schol, 120 kisten schar, 165 kisten haring. 271 kisten makreel, 526 kisten schelvis, 245 kisten wijting, 148 kisten kabeljauw en gul, 4 kisten leng, 43 kisten wolf, 59 kisten poon, 87 kisten koolvis, 56 kisten diversen. Totaal 2656 kisten. Besommingen IJM 16 Bergen f13.000; IJM 39 Schoorl f 12.250. KW 159 f 6360; KW 6 f 5740; KW 140 f 5785; TX 33 f4400; TX 1.9 f 1400; IJM 213 f150; IJM 227 f535; IJM 277 f 125; KW 66 f335; KW 12 f365; KW 189 f410; KW 35 f 620; KW 172 f340; KW 92 f 600. 'yfs Deze kangoeroe-baby die in Artis geboren is, werd door zijn moeder snode- lijk verguisd. In de huis kamer wordt het dier thans gevoed met de zuigfles, welker inhoud het zich kennelijk uit stékend laat smaken. De trawler Abraham van de IJmuid'ense rederij D. Joh. Krijger die als eerste van dit seizoen op maatjesharing uit is gegaan, wordt Zondag in IJmuiden verwacht. De vangst is, zo deelde de rederij ons mee, bevredigend en de kwaliteit kan schitte rend genoemd worden. Het schip komt waarschijnlijk Maandag aan de markt. Men heeft inmiddels afge zien van een officiële ontvangst van de trawler, om de zaak op dit moment niet al te gewichtig te maken, aldus de rederij. SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 30 Mei kwamen de haven van IJmuiden binnen: Kate Oldman van Rotter dam. Gapern van Otterbacken. Delft van werpen. Hildegaard van Vasa. Nanny van Norresundet. Betsy van Fredericia. Brook van Dakar. Westerdok van Londen. Fenna van Sundsvall. Vertrokken zijn: Karei naar Antwerpen. Eems naar Mantyluoto. Aegir naar Rotter dam. Antilope naar Londen. Sigberg naar Rotterdam. Amstelveen naar Golf van Mexico. Phoebus naar Stockholm. Het schip is reeds voor het eerste half jaar besprokendoor een Franse rederij Deze renners zullen als „de Haarlemse ploeg" aan de Ronde van Nederland deel nemen. Het zijn van links naar rechts: P. van der Heyden, masseur uit Haarlem, G. van der Kamp, Gennep; G. Voorting, Haar lem; J. van Gelderen, Sluiskil; GPeters, Haarlem; W. Metz, ploegleider, Haarlem H. Faanhof, Roosendaal; G. Loos, Amster dam; J. de Groot, Leiden; J. Blankener, Nijmegen en P. Aandewielmechanicien, Haarlem. Woensdag' heeft een nieuwe Hollandse zeesleper zijn debuut geleverd op de schui mende golven van de Noordzee. Het is de zeesleepboot „Elis", die op de werf van de N.V. „Holland Nautic" is gebouwd voor de maatschappij tot Uitvoering van Sleep- transporten en Bergingswerken N.V. „Hol land" te Haarlem. Voortgestuwd door een stevige motor, die ruim vijfhonderd P.K. ontwikkelde, maakte het schip met een twaalf mijls-vaartje zijn proeftocht van IJmuiden naar Rotterdam onder het cri- tisch toeziend oog van de scheepvaart inspectie en van de directeur van de ge noemde vennootschap, de kapitein op de groote vaart W. C. A. van den Oever. Bei den konden na aankomst van de sleper in Rotterdam tevreden het glas heffen op het succes van deze proeftocht. De „Elis", die volgens de modernste be grippen der zeesleepvaart is uitgerust, kan tevens dienst doen als bergingsvaar tuig. Aan bakboordzijde is een hulpmotor, die een las-dynamo en een bergingspomp aandrijft. Op de stuurhut staat een brand- bluskanon welks krachtige straal nog kan worden gesecondeerd door een grote „schuimspuiter" uit de machinekamer. De N.V. „Holland", die in Januari 1950 is opgericht en nauw is geliëerd met de Holland Nautic, lanceert hiermee haar tweede zeesleper op de wereldzeeën, de eerste was de „Atlantis", met een motor vermogen van 1500 P.K., die thans te Cal cutta verblijft. Bovendien heeft zij in Hongkong een boot van 2300 P.K. van een Engelse maatschappij aangekocht, die het zelfde type als dat van de „Noordholland" dep gebroeders Wijsmuller vertegenwoor digt en eveneens op de sleepvaart zal wor den ingezet. De „Elis" is reeds voor zes maanden ge contracteerd door de Franse rederij Truchetet et Tansini, voor welke hij dien sten in het Middellandse Zeegebied zal le veren. De eerste opdracht is het transport van de Franse sleepboot „Aller" naar Ne mours bij Oran in Noord-Afrika. De N.V. „Holland" neemt zich voor deze boot daar na naar de West te sturen voor sleep diensten in de Caraïbische Zee. De beman ning telt acht koppen. De „Elis" wordt ge commandeerd door kapitein Johan Kalk man, die reeds 35 jaar in het slepersvak werkt. Behendig, stuurvast scheepje Het is waarlijk een veelbelovend broer tje, dat de twee slepers van het „Hol land"-gezin er bij hebben gekregen. Vóór de proefvaart, toen de „Elis" nog de vreemde eend in de bijt van de IJmuiden- se vissershaven speelde, waagde niemand van de opvarenden zich aan een uitspraak over zijn kwaliteiten. Maar naarmate deze dartele sleper de „Uiterton" verder achter zich liet ruimde de onzekerheid het veld voor de toenemende bewondering voor het gedrag van deze jonge telg. „Elis" heeft het toelatingsexamen voor het slepers- bedrijf dan ook met glans doorstaan. „Hij ligt stijf op het water", zei kapitein Kalk man voldaan tegen de procuratiehouder van de N.V. „Holland", de heer H. R. Eef- ting. ,,'t Is een beste sleper", oordeelden Donderdag 31 Mei Beste kinderen, Jullie zult allemaal wel gemerkt hebben thuis, dat moeder zo langza merhand klaar is met de schoonmaak en dat het huiselijke leven weer zijn gewone loop heeft genomen. Veel pret tiger, denken alle kinderen natuurlijk, al die rommel in huis! Maar moeder heeft plezier van haar schone spulletjes en ziet graag dat alles zo lag mogelijk glimmend en blinkend blijft. Duiken jullie dus maar eens met extra veel ijver en pleizier in dit kinderhoekje, dat weer allerlei gezellige oude en nieuwe dingen herbergt, dan is moeder tevreden over haar rustige volkje. Om te beginnen natuurlijk de brieven. Voor ik begin moet er even iets van m'n hart. Ik schrijf jullie namelijk altijd zo trouw elke week weer, maar tegenwoordig zijn er zóveel vrienden en vriendinnen van vroeger die mij in de steek laten, dat ik werkelijk met heimwee naar hun brieven uit ga zien. Hoor ik bijvoorbeeld nog eens wat van: SUSAN HAY WARD en GEORGE FORMBY, m'n twee filmsterren; of van ZEESTER, ZEELEEUW en KINKHOORN, die echte IJmuidenaartjes? Kom jongens, schrijf me nog eens hoe het met jullie gaat, ik ben er echt nieuwsgierig naar. Maar ik heb gelukkig ook trouwe pen- nendienaren, zoals: POPEYE, die een reuze-vervoermiddel op drie wielen heeft gefabriekt. Nou, dat heb je knap gedaan, Popye. Alleen dat omslaan, dat zou me niet erg bevallen, geloof ik. Kun je daaraan soms nog iets verbeteren? Die lamp vind ik geweldig. Als je eens een vierde wiel aan je wagen maakte dan is dat omslaan wel uitgesloten, denk je niet. Je brief zag er aan de achterkant keurig uit, maar vertel nu de volgende keer eens wanneer je jarig bent, dan kan ik jou ook in de krant feli citeren als het zover is. Fijn, dat je moeder weer thuis is, jog, dat was wel een versier de kamer waard hè? Vertel je nog eens wat van het toneelstukje? Dan hebben we hier nog BLONDJE, die drie dagen naar Amers foort gaat. Dat wordt een feest, Blondje, ik hoop maar, dat je goed weer treft, want zulke uitstapjes zijn altijd het leukst als de zon lekker op je bol schijnt. Laat Dinie maar eens een rijtje namen opsturen, bloe mennamen of vogelnamen, dan zoek ik er wel een uit, die er nog niet is. Afgesproken? Dit waren dus de trouwste schrijvertjes. »OOOOOOOCCCOOCOOCOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOO(XOOOOO Tante Els feliciteert: LELIETJE DER DALEN, P. J. Troel stra weg 4, IJmuiden-O, die Dinsdag jarig was; ZEESTER, Zandersstraat 55, IJmuiden, die Woensdag zijn geboortedag vierde; UILTJE en VIOOLSPEELSTER, die allebei morgen de bloemetjes buiten gaan zetten. Uiltje in de Oostertuinen in Beverwijk en Vioolspeelster in de Spilbergenstraat no. 23 in IJmuiden. Van harte, meisjes en jongens en nog vele jaren! Volgende week hoop ik een heleboel oude bekenden terug te zien per brief. Tot volgende keer! TANTE ELS (Kennemerlaan 154, IJmuiden of briefjes aan de bezorger meegeven). P.S. Nieuwelingen zijn van harte welkom en kunnen dus nog aan de nieuwe maand- wedstrijd meedoen. Deze keer eens iets waaraan waarschijn lijk ook de kleinsten onder jullie mee kun nen doen. Het komt er echter op aan, de oplossing keurig te schrijven op een apart velletje papier, met je naam, adres en leeftijd er onder. Deze keer wordt voorna melijk op de uitvoering (dus de netheid en de verzorging) gelet. Opgelet! Jullie schrijven netjes op een rij, alle eetbare zomervruchten op, die je kent. Wie de meeste (en goede) heeft, wint een mooi, spannend boek. Doe dus je uiterste best. De uitslag komt over vier weken in de krant. Het nieuwe weekraadsel is deze keer niet moeilijk, dus ik verwacht veel oplossingen. Jullie weet het: de goede oplossers komen in de krant! gewoon zangvogeltje niet dicht muziekteken lap watervogel niet vroeg. Als je de woorden op de stippeltjes vol gens de er achter staande betekenis goed hebt ingevuld dan vormen de eerste letters van de gevonden woorden van boven naar beneden gelezen, de naam van een beroem de, (reeds lang gestorven) Nederlandse dichter. Wie vindt de goede naam? de mannen van de scheepvaartinspectie, die de boot van voor tot achter en van boven tot onder hadden gemonsterd, an- kerwinch, matrozenverblijven, stuurhut met-echoloding, kaartenkamer-met-scheeps telefoon, kombuis-met-frigidaire, achterdek met sleepwinch en trossenruim, officiers- hutten-met-leeslampjes-aan-de-bedden en zovoort. Stuurproeven voor de kust bij Scheveningen vermochten wel even de spijsvertering van enige opvarenden in de war te sturen, doch de bewegingen van de „Elis" zeker niet. Hij gehoorzaamde als een feilloos gedresseerd paard aan de armzwaaien welke stuurman P. Langbroek uit IJmuiden zich achter zijn grote rad getroostte. De laatste is niet de enige IJmuidenaar van de achtkoppige bemanning. Er zijn er nóg drie aan boord: de matrozen Tiche laar, Huijer en Boon. Op één van hen na, kennen zij allen „het klappen van de sleep", zij hebben al diverse „vrachies" meegemaakt. Op de Nieuwe Waterweg stonden zij zwaaiend aan dek bij het pas seren van de „Noordholland", die juist een sleep uit Bordeaux had afgeleverd en een nieuwe voor Dublin ging halen. Vandaag maakt de „Elis" nog een proefvaart met genodigden uit Rotterdam en dan voegt hij zich op de wereldzeeën bij die andere forse slepers, die met het „verrichten van diensten voor het buitenland" Nederlands maritieme reputatie hoog houden en een aandeel in de deviezenla deponeren, dat de heren van de Nederlandse Bank doet blozen van weelde. Ter versteviging van de geldmiddelen gaven de gezamenlijke Gereformeerde Jeugdclubs in IJmuiden Woensdagavond in het gebouw voor Christelijke Belangen een ontspanningsavond, die een uitver kochte zaal opleverde en dus aan het doel beantwoordde. Na een kort openingswoord door de heer J. Visser is daar in vlot tempo een aardig programma afgewerkt. Na een schets, die een uitbundig succes oogstte, gaf de heer Visser een verzorgde decla matie ten beste, die door de aanwezigen met belangstelling werd gevolgd. Een goede greep van de organisatoren van deze avond is ongetwijfeld het onderdeel volks dans geweest, mede door de uitleg die hier aan vooraf ging. Hoewel het groepje slechts korte tijd bestaat en het toneel voor dit doel beslist te klein was, heeft het publiek met belangstelling de figuren gevolgd. Het hoogtepunt van de avond vormde de wed strijd tussen verloofde paren: 2x1 1, bekend van de radio. Riekels de Boer, die zijn conférences in het West-Fries dialect bracht, bleek dit wonderwel te beheersen en zijn optreden oogstte dan ook een uitbundig applaus. Met muziek, zang en schetsjes werd de avond verder in een prettige stemming doorgebracht. De IJmonders, op eigen veld vertrouwd, ontvangen Zondag de mede-candidaat voor de promotie Volewijckers 1 uit Amsterdam. Hoewel in Utrecht door de 9-5 nederlaag tegen U.D. de kansen wel zijn verminderd, zijn ze nog niet verloren. Wanneer IJmond 1 deze promotie-wedstrijd tegen Volewij ckers wint en dit moet mogelijk zijn kunnen de Velsense handballers zich voor promotie handhaven. Het vermoedelijke IJmond-elftal zal be staan uit: J. Böhm; L. Aptroot en P. Rens; C. Sluis, J. Joosten en P. de Waal; J. Beun der, H. Garritsen, B. Hofman, H. Nabben en P. Scheerman. De dames van het eerste IJmond-elftal nemen Zondag deel aan het in Haarlem te houden Rapiditas-tournooi, waar zij een ontmoeting hebben met Athene 6. Dit tour- nooi wordt gespeeld zonder de buitenspel regel. IJmond I-dames bestaat uit: H. Nabben; L. Mossel en W. Prins; L. Vissinga, M. de Jager en C. Beers; N. v. Deyck, D. Marckel- bach, M. Klesser, R. v. Dongen en A. Har- meyer. Vervolgens zijn er nog twee competitie wedstrijden te spelen, waarvoor IJmond 2 dames een bezoek brengt aan Rapiditas 2 en de IJmond 4-dames tegen Concordia 3 een uitwedstrijd hebben, die echter op het „Watervlief'-terrein is vastgesteld. Van Doopsgezinde zijde bericht men ons: Het Doopsgezinde deel der bevolking van Santpoort was tot voor korte tijd min of meer stiefmoederlijk bedeeld: het was niet altijd duidelijk of de Doopsgezinden bij Haarlem of bij IJmuiden behoorden. Hierin is een belangrijke verbetering gekomen, want er is een Doopsgezinde kring opgericht, die haar activiteit zowel over Santpoort-Dorp als Santpoort-Station uitbreidt. De predikant van IJmuiden ds. W. Veen houdt ééns per maand, op de tweede Zon dag, een avonddienst in de kapel en de wijkraad heeft plannen om één ochtend dienst per 'maand te houden. Bovendien ligt het in de bedoeling om geregeld wijkavonden te houden, waar voor sprekers zullen worden uitgenodigd, om actuele zowel als religieuze problemen in te leiden. Daarnaast zullen contact-avonden wor den belegd, die ten doel hebben het Vrij zinnige deel in Santpoort, nader tot elkaar te brengen. De eerste avond zal reeds op 6 Juni worden belegd. Daartoe is de medewerking verkregen van de tlians bekende kunstenaar Tob de Bordes, die het aangrijpende spel „Mas scheroen 1941" van W. A. P. Smit, het spel Van licht en duisternis, van oorlog en vrede, van duivel contra God, zal brengen. Het is de bedoeling, dat voor deze avond allen zullen worden uitgenodigd, die zich gelijk gericht voelen, waardoor het voor Santpoort hoognodige contact kan ontstaan tussen de vaak langs elkaar heen levende en werkende mensen, die toch wel behoefte hebben aan een nauwere band met gelijk gestemden. Lage prijzen. Ondanks de schrale Woensdagmarkt, vooral wat de rondvis aanging, bleven de prijzen verwonderlijk laag: slechts in een paar uitzonderings gevallen stegen ze iets. Zo bracht de braat- schelvis bijvoorbeeld 13 tot 17 op en de grotere soorten 28 tot 30; de wijting was wat duurder dan Dinsdag en voor de grotere soorten kon 18 tot 22 worden gemaakt, maar de lichte sortering kon maar net vrij blijven van de opvangrege- ling. De schol hield zich beter ondanks de ruimere aanvoer. Het best betaald werden de kleinmiddelsoorten, waarvoor niet min der dan 81 neergeteld is en de grotere sorteringen varieerden van 51 tot_/ 55, terwijl de kleine schol 48 tot 35 op bracht. De tong hield zich nog steeds „ge drukt". De totale aanvoer op de Woensdag- markt bedroeg ruim 2600 kisten, waarvan 294 fijnvis, 600 schol, 245 wijting en 50 diversen. Mis voor de trawlers. De Bergen be- somde Woensdag voor een 12-daagse reis het magere bedrag van 13000; de Schoorl deed, eveneens voor een 12-daagse reis, maar 12.250. Van de loggers was de KW 159 de hoogste met 6360 en onder kot ters kraaide de IJM 5 Texel triomfantelijk koning door 4400 te besommen. Makreel per rail. Behalve de ma kreel, die uit Noorwegen per schip is aan gebracht, kwamen ook een paar spoor wagons met Noorse makreel en geep naar IJmuiden in opdracht van enkele groot handelaars. Medan aan het eind. De Medan die Woensdagavond een vangst had van 10 kisten radio, 180 schelvis en piepers, 90 kabeljauw en gul, 90 makreel, 10 wijting, 50 haring, 45 platvis, 35 stokkebit, 100 kist jes haring en 340 stijve kabeljauw, zal volgens de laatste berichten mogelijk vóór Zaterdag aan de afslag komen. Heel wat .dikkoppen". De aanvoer voor vandaag was niet groot: de Johannes Polderman kwam met 120 kisten schelvis en piepers, 160 makreel, 60 kabeljauw en gul, 35 haring, 30 koolvis, 20 diversen en 370 stijve kabeljauwen en De Hoop met 400 kisten, waarvan 100 schelvis en pie pers, 100 makreel, 40 haring, 40 koolvis en 400 stijve kabeljauwen. Een paar kotters zorgden voor plat- en fijnvisaanvoer. Van het komende. Voor de Vrijdag markt is nog geen trawler bekend. Volgens de vertrekdata zouden theoretisch voor dit weekeinde dus nog kunnen worden verwacht de Medan (welke 21 Mei naar zee vertrok) en de Abraham (22 Mei). In het begin der volgende week kunnen de Zeelandia (22 Mei), de Sumatra (23 Mei) en Vikingbank (23 Mei) tegemoet gezien worden. De Claes Compaen zal van IJs land kunnen worden verwacht (14 Mei ter visserij vertrokken). Vloot-variété. De Vios, die al enkele weken voor survey te IJmuiden binnenlag, is naar Amsterdam vertrokken om daar een dokbeurt te ondergaan. Ook de reddingboot Brandaris is in Am sterdam gaan dokken. De Herman zal enkele weken binnen blijven om een surveybeurt te ondergaan. De KW 159 is ter controle van de nieuwe motor naar Rotterdam vertrokken en de KW 140 ging naar Spaarndam, ook al ora te dokken. De Zweed VA 340, die een lading ma kreel bracht, is Woensdag naar de thuis haven teruggegaan. De KW 128 vertrok „naar binnen" om de oude motor te laten vervangen voor een sterkere 120 pk Deutz diesel. De An toni van Leeuwenhoek kwam Dnsdagavond voor wat reparaties in IJmuiden.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 7