fes-4 Beeldfaoowkiiiist op het Frederiksplein AHoe is het ontstaand Een Eeuw Geleden „brandt, de onbekende Sm"®1*? vakman voor uw bed 1 dag retour lQariemsch wtrassenhuis 4«a voor Haarlem „Elckerlijc" in Delft Cultureel verdrag met Zuid-Afrika Neem geen hond mee naar het buitenland Lettergieterij Tetterode bestaat honderd jaar Joodse kringen verwonderd over gratieverlening aan Fischer c.s. Dit woord: KRAAI —J Pseudo-millionnair lichtte Duitse autofabriek op Opheffing van Wildervank voorlopig van de baan? •RIJDAC 1 JUNI 1951 Over Beeldende kunst De |?*gelah^ S >s begrij?Hhf rie wereldbe- llmite doeken als remorie ,op" Sen, omdat deze S°r ons bereik Hg- n nu eenmaal f zekere .ver- •jouwiheid geniet®. is mÜmeer S overkomen dat '"pen algemeen ge- 1 over kunst 5 gewaagd van Rembrandt, o-rbii evenzovele •i de Nachtwacht ;,-d bedoeld. Dit Smelvigen van Geëtst zelfportret door Rembrandt. Anno 1639. (Op de tentoonstelling in de Vleeshal aanwezig). -et het meest gran- .v'oze paradestuk ciat cóit onder schilders- •;5d ontstond, houde Gen intussen niet ?S52 een tastbaar bewijs van tode figuur van Rem- •4ndt zélf bij het nageslacht geniet Het is v»leer een testimonium van de betreu- Swaardige wet dat bij voorkeur het Saculaire beklijft. En dit spectaculaire dementis dan nog verweven met een zui pt Materiële inslag, omdat zelfs ieder A in ons vaderland weet dat de Vjchtwacht een zó grote geldwaarde ver- vrenwoordigt dat zij onenigheid zou kun- 's over het aantal nullen, tariP deze waarde dient te worden uitge rukt Ongewild appelleert dus de Nacht rit aan de publieke sensatiezucht! Een soortgelijke vorm van miskenning -0!nog bpijn leven een tijdgenoot van de •'eugdige Rembrandt: Piet Hein, organisa- van 's lands vloot. Ook van hèm weet -i-r kind dat zijn daden groot waren, maar - in de appreciatie van zijn levenswerk een soortgelijke beperking te consta nt want in die veelbezorigen daden vvdiuitsluitend het veroveren van de Zil vervloot begrepen! Piet Hein zelf verdroot r soort populariteit ten zeerste, getuige •r verzuchting: „Ziet hoe raest het volck ;:::k soogrooten schat t'huys brenge daer jvjigh voor gedaen is, en te vooren doen ii 'er voor moste vechten, en veel grooter éad gedaen hebben als dese, soo heeft «ilyckx ymant na myn ghetaelt". Zcii het Rembrandt niet evenzo verdrie- is wanneer hij een wijle in deze vreemde seeld terugkwam en ervoer dat zijn Nachtwacht thans niet de 1600 waard is c:e hij er zelf voor ontving, maar getaxeerd wordt op een ganse zilvervloot! En dat zijn pjèmd geworden schuttersstuk algemeen hè: criterium voor de grootheid van zijn wordt gehouden niettegenstaande de richt van zijn verbeelding oneindig hoger ,a| dan waartoe de klein-burgerlijke .éitters onder aanvoering van Banning Cwq, Heer van Purmerland, hem in staat relden? Buiten de Nachtwacht schiep Iczorandt raar ons bekend is althans -Mg ruim zeshonderd schilderijen en wie ld zeggen welke daarvan „d e" Rembrandt is.... De Staalmeesters wellicht toch eer- ia dan de Nachtwacht, maar waarom zou zeohetpaneeltje met de beeltenis van zijn aedsr niet prefereren of zijn zelfportret ui Wenen? Laat ons daarover echter niet ■uniteren en elkaar het recht toekennen meesterwerk van onze voorkeur voor zelf als „de" Rembrandt te waarderen, 'knook dan nog blijft voorzichtigheid ge- want Rembrandts levenswerk is da-omvattend dan de ruim zeshonderd •ssard gebleven schilderijen. Het zou iaën zijn dat uw geestdrift voor de hichtwacht of de „Moeder" overschaduwd •üdöoor het enthousiasme van een Rem- adt-bewonderaar, die een kunstwerk ter soite van een hand of van een postzegel «Prijst als „de" Rembrandt: een tekening o.een ets uit het nauwelijks gekende on- cmkI van 't meesters levenswerk dat, jal over één kam geschoren, als prent en hoogstens een oppervlakkige «vaardig wordt gekeurd. de ongeveer 2000 tekeningen en 300 ••«(mongeveer 1000 staten!) leren wij •aiorandt intussen béter kennen dan in geschilderd oeuvre, dat in het geheel p-oaien natuurlijk even geniaal is, doch we m"ider gelegenheid krijgen de —•erop de handen te zien. Onbelem- zien we de tekenstift, door geniale «-a gevoerd, werelden over het papier •ffi Vn] Zien we de naald vorens St!?deetsgrond tot °P ^t koper, - PLP-ler onder druk der pers zal 'nzu'gen om deze in 2! ld aan onze verrukte ogen te ons 06 teken'ngen en etsen openen advertentie «Minmmum 35 JAAR ERVARING "EJV'e lljk c" bijgevuld met Java kapok in "kloon, 1-pers. matras 12.50 pers- matras „15.— VSk voor uw verenfed, °ok per meter aaff, gr. houtstr. 103 ,N Kcrk l ')0 1JUNI ^:°PeniJw!erdenking. 8 uur .RtBlbrandt: païkï•ent°°nstellins. v.'.CI19.15uur'poi blJ nacht"> 14 i 18 i, 2, 4.15 7 e?q V?chaduwen bij van hét w uur' Luxor: -V: 9.15 UUr h°uten Paard", 14 j., i^(^nd weta?n"a Ha's: -Een lev: Ci'V: ,.Vak lo 1- 2-30, 7 en e£ttUï. SpaaniV n'i8 2-l5> 4.30. •Ondergang" 10 2°$ d°dende straal" avondvoorstellingen. een rijk van schoonheid, dat soms volko men ten onrechte wordt beschouwd als het domein der „kenners", die het privilege zouden bezitten daarin wonderen te zien welke voor het oog van de „leek" verbor gen gaan. Het hier gereproduceerde zelfportret van Rembrandt, in 1639 op 33-jarige leeftijd geëtst, logenstraft dunkt me deze idée-fixe afdoende. Rembrandt etste dit meesterwerk ook voor „leken", die daarvan evenzeer kunnen genieten als de kenners, mits zij zich rustig tot beschouwen zetten en zich bezinnen op de weelde van licht en donker, waarmee Rembrandt hier preludeert op de luister van de Nachtwacht; wanneer zij met de ogen behoedzaam het gehele oppervlak aftasten om in stijgende bewondering te constateren dat hier in de ets-techniek het hoogst-mogclijke werd bereikt. Dan zullen we evenals de kenners ervaren dat met het uitschakelen van de kleur de synthese van het waarneembare èn de abstractie werd saamgetrokken in de twee „polen" die het al beheersen: licht en donker in de on gelimiteerde nuancering hunner tegenstel lingen! Zo vinden we in de combinatie van menige tekening en ets Rembrandt volledi ger aanwezig dan in zijn Nachtwacht! Ik ben er van overtuigd dat de Haarlemmers deze vorstelijke aanwezigheid op hoge prijs stellen en dit zullen bewijzen door Rem brandt in zijn tijdelijk verblijf aan de Grote Markt een massale opwachting te komen maken. H. P. BAARD In een zojuist verschenen extra-uitgave van de „Kroniek van Kunst en Kuituur" schrijft de secretaris-generaal mr. H. J. Reinink onder meer: „En festival met een gezicht is een festival dat vrede in zichzelf gevonden heeft. Het is een festival dat een zo belangrijk deel van zijn uitvoeringen jaarlijks terug doet keren, dat zijn pro- gramma overal ter wereld als het zijne zal worden herkend. Het bestuur van het Hol land Festival meent dat het de eerste trek ken van het komende gezicht zal kunnen aanwijzen. Het wil een traditie maken van „Elckerlyc", het wil graag ieder jaar een Griekse tragedie en een opera van Gluck op zijn programma zien. Het zou er zich over verheugen als de Amsterdamse Mahler-traditie gehandhaafd en versterkt kon worden. Het hoopt dat ieder jaar de „Hohe Messe" in de kerk te Naarden zal klinken, dat de oude Nederlanders zullen worden gezongen en dat menig Nederlands talent aan de wereld zal worden gepresen teerd". „Elckerlyc" zal deze zomer wederom in Delft worden vertoond, echter niet in de kloostertuin van het Prinsenhof, daar de diaconie van de Nederlands Hervormde Kerk deze niet beschikbaar wilde stellen voor wat men blijkbaar een Paaps stuk noemt, doch op het historische marktplein met de Nieuwe Kerk als achtergrond. Hier door krijgt het spel een enigszins ander ge zicht, hoewel het innerlijk natuurlijk het zelfde blijft. Het speelplan wordt aanzien lijk minder breed, twintig in plaats van dertig meter, hetgeen de concentratie van het gebeuren zeker ten goede komt. Elcker lyc zal bijna constant in een der Gotische bogen van de toren komen te staan, aldus vertelde regisseur Johan de Meester op een gisteren te Delft gehouden persconferentie. Er wordt niets toegevoegd aan de tekst, in tegendeel: de vertoning wordt verinnigd. Het overdadige, ook het ballet, blijft ach terwege. Al zal er op de thans gekozen plaats misschien minder intimiteit heersen, de in houd van het stuk kan uitstekend tot zijn recht komen, mede door de aanwezigheid van de toren, symbool van de menselijke opstijging naar het verhevene. Het Woord des Heren, waarmee het spel opent, zal hoog van de transen klinken. Ook de mu ziek, dit jaar oncier leiding van de musico loog .Joop Schouten en uitgevoerd door een vrouwenkoor en een madrigaalkoor, bege leid door reeds in de late middeleeuwen be kende instrumenten, komt daar vandaan. Johan de Meester hield een warm plei dooi voor de betekenis van deze Elckerlyc- opvoeringen, die plaats hebben van 11 tot en met 14 Juni. Het stuk, geschreven dooi de goede Petrus van Diest, is onvervreemd baar en onbetwistbaar ons geestelijk eigen dom. Doch merkwaardig genoeg is een aan vechtbare Duitse bewerking veel beter be kend, doordat deze iedere keer het hoogte punt van het festival in Salzburg vormt. Daar wordt het woord des dichters echter niet voldoende geacht. De nadruk ligt op de prestaties van spelers en regisseur. Rea listisch massa-gejoel neemt de plaats in van de poëzie, aldus de heer De Meester, die juist de kracht van het stuk zoekt in de stille, Gothische kracht van de kerk, die naar zijn mening zo uitstekend tot zijn recht komt in het door en door Hollandse Delft. De tribunes zullen een gesloten geheel vormen en plaats bieden aan 1800 toeschou wers. Er wordt een speciale tuin aangelegd. ADVERTENTIE De beeldhouwkunst speelt op vele Ne derlandse schilderijententoonstellingen de rol van een Assepoester of van een stief dochter. Het was dus te begrijpen dat zij in de vrije natuur vluchtte, want de cos- mische ruimte en het grillig wisselende licht vormen toch eigenlijk het ware element voor deze kunst. De idéé om een gratis toegankelijke openlucht-tentoonstel ling op het Frederiksplein te Amsterdam te houden was origineel. De leden van de feestvierende studentenvereniging „Sanc- tus Thomas Aquinas" hebben zowel de autoriteiten als een deel der burgerij (de huurders van de winkelgalerij) bewogen wèlwillend aan de totstandkoming van deze „Parijse" expositie mede te werken. Wie in zijn verbeelding de horizontale ba nen van de vele Nederlandse vlaggen een kwartslag naar rechts draait, ziet de Franse tricolores op het Frederiksplein. De fraaie fontein helpt óók mee, maar het meest wordt men getroffen door de Pa rijse vervallenheid van de galerij: „heer lijk" voor de kunstenaars, deerlijk voor architecten. Er zijn op deze tentoonstelling enkele ere-inzendingen (onder meer werken van Maillol en Rodin), waarvan wij de „Or pheus" van Ossip Zadkine noemen, omdat dit werk alléén reeds een wandeling naar het Frederiksplein waard is. Het verwron gen gelaat van deze door de muziek let terlijk gespletene komt in het halve licht van de galerij prachtig tot zijn recht. Deze afgrijselijke herinnering van een be zoek aan de onderwereld staat in scherp contrast tot bijvoorbeeld: Glucks steeds aangenaam klinkende muzikale behande ling van de oude griekse mythe. De Haar lemse beeldhouwer Mari Andriessen zond drie reeds bekende meesterwerken in: Fusillade, Vluchtende vrouw en Concen tratiekamp. Van P. Damsté bewonderen we de vrouwelijke figuur (no. 17): een buitengewoon-fijn gelaat, een niet te ge kunstelde houding. Misschien is de romp iets te rond? Th. Dobbelmann brengt vele vrouwenfiguren, onder anderen Bilitis en Mnasidika (ujt de beroemde fantasie bundel van Pierre Louys). Zijn keramische plastieken zijn een vondst: soms pijpe- steel-achtig gerekte vormen, soms tegels met tekeningen in dezelfde gerekte lijnen. De kleuren zijn bij dit procédé warm- beige en grijs. Een temperament als Rae- decker trekt steeds de aandacht door zijn sterke stijl öf grote uitbundigheid: de stand en het gebaar van het Waalwijkse oorlogsmonument zijn inderdaad aangrij pend. We apprecieerden zéér de zielige expressieve magerheid van C. Kneulmans tóch geestige „Beeldje". Het is onmogelijk alle beeldhouwwerken te noemen al ver dienden Stauthamers monumentale „Val lende strijder", Keus' geestige ijzercon- structies (bouwsels van ijzer-afvai), Lam pers' gevoelige fijn gestyleercle scheppin gen ongetwijfeld een aparte bespreking. Immers er zijn ook nog glazeniers en schilders, die gezamenlijk een 150 werken inzonden: zij hebben dit keer de rol van Assepoester te spelen. Slechts noemen we de uit tule, kunstzijde en andere stofjes geplakte, zéér bijzondere „schilderijen" van Anni Apol. De tentoonstelling „Frederiksplein" heeft één gebrek: zij duurt te kort. Dit geestige complex, dat de bedoeling heeft de bevol king nader met de beeldhouwkunst in contact te brengen, wordt 10 Juni reeds gesloten. H. SCHMIDT DEGENER Op het ministerie van Buitenlandse Zaken is een cultureel verdrag tussen Ne derland en de Unie van Zuid-Afrika ge sloten. Het verdrag, dat voor de duur van vijf jaren zal gelden, brengt de wens van beide regeringen lot uitdrukking om door vriend schappelijke uitwisseling en samenwerking tussen beide landen, kennis en begrip zowel van de werkzaamheid op geestelijk, intel lectueel, artistiek, wetenschappelijk, op voedkundig en technisch gebied, als om trent de geschiedenis en de zeden en ge woonten van het andere lancl in de ruimste zin te bevorderen. In beide landen zullen commissies wor den ingesteld, die belast zullen worden met de bevordering van de uitvoering van het verdrag. Gezantschappen worden ambassades Tijdens een door de Zuid-Afrikaanse ge zant te 's-Gravenhage gegeven ontvangst deed minister Stikker mededeling van het besluit van beide regeringen om hun we derzijdse gezantschappen tot ambassades te verheffen. De Zuid-Afrikaanse gezant, dr. D. B. Bosman, wordt ambassadeur in Nederland, evenals de Nederlandse gezant te Pretoria, dr. J. van den Berg. Beide landen hebben op deze wijze, aldus minister Stikker, uitdrukking willen geven aan hun wens om de zeer bijzondere ban den van stamverwantschap en vriendschap nauwer aan te halen. Bij reizen naar het buitenland doet men er verstandig aan zijn hond thuis te laten, zo deelt de A.N.W.B. mede. Alleen naar België en Luxemburg kan men 'n hond zon der bezwaar meenemen. In Groot-Brittan- nië en Ierland wordt de hond zes maan den in quarantaine gehouden. Voor Dene marken, Zweden en Noorwegen worden een tevoren aangevraagde invoervergunning en keuring gecist, waarbij in Denemarken en Zweden het dier ook nog enkele maanden in quarantaine wordt gehouden. Aan de Duitse, Oostenrijkse en Spaanse grens moet een gezondheidsverklaring voor de hond worden overgelegd. Bij invoer in Italië moet een hond aan de grens een keuring ondergaan. Frankrijk eist een depót ad 9 procent van de waarde van de hond. Zwit serland vraagt ook ccn depót cn laat geen honden toe, wanneer in de omringende landen een veeziekte heerst. Bij terugkeer in Nederland zijn de moei lijkheden niet geringer. Heeft men met een hond in Frankrijk, Zwitserland, Spanje, Italië, Duitsland of Oostenrijk vertoefd, dan kan het dier op kosten van de eige naar in quarantaine worden gehouden soms wel enkele maanden tenzij men een door een officiële veeartsenijkundige dienst afgegeven vaccinatiebewijs tegen hondsdolheid kan overleggen, dat tenmin ste vier weken en ten hoogste zes maan den oud is. De gegemcenlc Ede is overgegaan tot aankoop van de Nedcrveluwse landgoederen „De Gin kei" en „De Hindekamp", waarmede de recreatieruimte met een aaneengesloten gebied van pl.m. 1000 hectaren is uitgebreid. Door de overvloedige regenval is het gras op vele plaatsen al maairijp. In de Meer hebben de boeren het eerste gras voor in te kuilen al binnen. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de verzekcringswiskunde dr. J. P. van Rooyen te Naarden, tot dusver als privaat docent aan de Vrije Universiteit verbonden. Tot lector in de ecenomische geschiedenis is benoemd dr. W. J. Wieringa te Alphen aan de Rijn, die sinds 1 Februari 1950 als hoofd-assistent van prof. dr. Z. W. Sneller aan de economische faculteit der Vrije Uni versiteit is verbonden. Grootste capaciteit in Europa Een drukletter is niet uitsluitend een product van de techniek, zij is een voort brengsel vgn kunst en industrie tezamen. Kunstenaars cn industriëlen zijn het dan ook, die in nauwe samenwerking de door de grafische bedrijven benodigde druklet ters hebben vervaardigd en daarmede een industrie als de N.V. Lettergieterij „Am sterdam" voorheen N. Tetterode hebben grootgemaakt', die vandaag een dubbel jubi leum viert. Honderd jaar geleden werd het bedrijf gesticht, vijftig jaar geleden werd de naamloze vennootschap onder haar huidige naam opgericht. Tussen die eerste Juni van het jaar 1851, toen de Rotterdamse koopman Nicolaas Tetterode een gieterij te Breda aankocht, naar Kralingen overbracht en daarmee enige iaren later verhuisde naar de Bloemgracht te Amsterdam, en het eeuw feest van thans ligt een brede ontwikkeling. Nu staat aan de Bilderdijkstraat in de hoofdstad een fabriek waar 600 personen werkzaam zijn. Vóór de oorlog bevonden de grootste industrieën op dit gebied zich in Duitsland, thans is Tetterode groter dan ooit enige Duitse lettergieterij is geweest. Zij is thans de lettergieterij met de grootste capaciteit in Europa, die over de gehele wereld haar producten verzendt. Tn 35 landen bezit zij haar agenten, zij heeft dochtervennootschappen in Brussel, Dja karta, New York en Parijs. I-Iaar kapitaal is gegroeid van 500.000 tot zes millioen gulden. Overal in Amerika wordt drukwerk gemaakt met letters van Tetterode, ook in de regeringsdrukkerijen. In samenwerking met bekende kunste naars worden steeds nieuwe letters ont worpen en vervaardigd. Een zeer belang rijke percentage van de productie is voor het buitenland bestemd. Onder deze letter types bevinden zich vele ontwerpen van S. H. de Roos, die sinds 1907 in dienst is van de lettergieterij en een groot aandeel in haar ontwikkeling heeft gehad. Zijn nieuwste letter, naar hem „De Roos Romein" gedoopt, wordt ter gelegenheid van het eeuwfeest de Nederlandse drukkers aangeboden. Deze letter heeft reeds ge diend voor de speciale uitgave van de Grondwet, waarop Koningin Juliana in 1948 de eed aflegde. Niet alleen drukletters maakt de letter gieterij „Amsterdam", zij fabriceert alles wat voor de grafische industrie van belang is, met uitzondering van de grotere grafi sche machines. Ter gelegenheid van het eeuwfeest heeft burgemeester d'Ailly van Amsterdam in de zetel der vennootschap een tentoonstelling geopend van de door Tetterode vervaar digde en verhandelde producten. Voorts is een voortreffelijk uitgevoerd boekwerk verschenen, getiteld „De letter als kunst werk", van de hand van dr. G. Knuttel Wzn. Het boek bevat beschouwingen over en confrontaties van de letter met andere gelijktijdige kunstuitingen van de Romeinse tijd tot heden. Een historisch overzicht getiteld „Honderd jaren lettergieterij in Amsterdam" werd samengesteld door dr. G. W. Ovink. De hoofdcommissie voor de zaken van het Porlugees-Israëlietisch Kerkgenoot schap in Nederland heeft de minister van Justitie medegedeeld, dat het voor de le den van de Portugees-Israël'ietische ge meenten evenzeer als voor die van de an dere Joodse gemeenten onbegrijpelijk is geweest, dat de regering termen aanwezig heeft gevonden om de straf van twee men sen, Fischer en Aus der Punten, wier op treden in zo grote omvang zulk ccn onher stelbaar leed heeft veroorzaakt, te ver zachten. Op een proefboerderij te Wassenaar wordt een nieuwe methode toegepast voor het drogen van hooi. Op zogenaamde dak ruiters'wordt het hooi opgetast. Een over zicht van een aantal van deze hooidroog- installaties. In de uitdrukking: kind noch kraai hebben, die wij gebruiken als wij wil len zeggen: geen familieleden hebben voor wie men moet zorgen, lijkt het woord kraai misplaatst. Niemand houdt kraaien. Naar alle waarschijnlijkheid betekent kraai hier: gekraai, dus: het dier dat kraait, dus: de haan. Bij onze voorouders was de haan als symbool van waakzaamheid in hoge achting. Men geloofde dat hij door zijn gekraai een moordenaar kon aanwijzen en wij hebben dus misschien met een heel oude rechtsterm te maken: hij heeft geen kind als getuige van zijn onschuld, geen haan om de ware schuldige te ont maskeren. Hij staat dus geheel alleen. Anderen zien in de haan het symbool vanhet erf, dat zonder deze kraaier niet te denken is. Dan betekent de uit drukking: hij heeft noch familie, noch bezit. Hij staat eenzaam en verlaten op de wereld. Op 6 Juni zal voor de Rotterdamse rechtbank terecht staan de 32-jarige W. van E., die zich letterkundige noemt en die ervan beschuldigd wordt een Duitse autofabriek te hebben opgelicht, ten gevol ge waarvan deze failliet ging. Men zal zich wellicht herinneren, dat vorig jaar de Haagse politie de opsporing verzocht van een sportauto van 50.000, die ten nadele van een Duitse fabriek ge stolen zou zijn. Het bericht werd per radio uitgezonden en een dame in Knocke, die op een terrasje zat, hoorde de uitzending uit Hilversum cn zag tot haar verwonde ring de gezochte wagen in haar nabijheid staan. Ze waarschuwde de politie, die Van E. aanhield en uitleverde. Daar Van E. nog gesignaleerd stond voor een oplich ting van een Rotterdamse juwelier, werd hij naar Rotterdam gebracht. De recherche toog naar Baden, waar de Veritas automobielfabriek gevestigd was. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat Van E. op zijn reizen door Europa met een van de directeuren van die fabriek kennis had gemaakt. De firma had geld gebrek en Van E. liet zich ontvallen, dat zijn schatrijke relaties in Nederland wel met een millioen gulden zouden willen bijspringen. Van E. werd verzocht naar Baden te komen en dadelijk ..<a zijn aankomst werd er een vergadering oelegd door directie, en commissarissen van de autofabriek. Van E. werd met grote voorkomendheid behan deld. In de vergadering deed Van E. de mede deling, dat er op hem gerekend kon wor den. Gaarne vergaf men het arrogante op treden van de geldschieter, die met kracht op tafel sloeg als hem te lastige vragen werden gesteld. Kort daarop werd men uitgenodigd voor een bespreking op het ministerie van Eco nomische Zaken van Baden. Er waren be stuursambtenaren, bankdirecteuren en technische experts aanwezig. De minister van Economische Zaken presideerde. De fabrieksdirectie had Van E. niet durven meenemen, omdat men bang was dat hij op vragen brutale antwoorden zou geven. Daarom deelde een der directeuren uit zijn naam mede, dat men binnenkort het millioen tegemoet kon zien. De staat ver klaarde zich daarop bereid ook een mil lioen te verstrekken. Van E. vertrok met een dure sportauto naar Nederland „om het geld te halen" en om het product van de Veritas aan zijn relaties te laten zien. Toen er na enkele weken niets van hem gehoord werd, kreeg men argwaan. De directeur, die Van geïntroduceerd had, ging naar Nederland en kwam daar tot de ontdekking door Van E. bedrogen te zijn. De banken bleken niet meer bereid bij te springen en ook de staat Baden trok zich lerug. Twee maanden later werd de auto fabriek failliet verklaard. Gedeputeerde Staten van Groningen heb ben aan het gemeentebestuur van Wilder vank een brief gericht waarin wordt mede gedeeld, dat na overleg met de minister van Binnenlandse Zaken het college zich zal beraden over het voorstel tot opheffing van de gemeente Wildervank en voeging van haar gebied bij de gemeenten Veen- dam en Onstwedde. Het college merkt in de brief op, dat aangezien een beslissing omtrent eventuele opheffing van Wildervank nog wel enige tijd op zich zal laten wachten, er geen bezwaar tegen bestaat dat in de bestaande vacature van ontvanger der gemeente defi nitief wordt voorzien. De burgemeester van Wildervank heeft nu aan de raad medegedeeld, dat de kwes tie thans waarschijnlijk wel van de baan zal zijn. „In de brief van het college van Gedeputeerde Staten", aldus de burge meester, „wordt hetzelfde geluid gehoord als d'at van een minister, die een wetsvoor stel er niet door kan krijgen. Dat een nieuwe gemeente-ontvanger in vaste dienst wordt aangesteld wijst er al op, dat de be studering der samenvoegingsplannen geen kwestie van maanden, maar van jaren is." Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 31 Mei 1851 HAARLEM, De heer jhr. M. Sal vador heeft er zich in eene missive aan Burgemeester en Wethouders der'Stad Haarlem over beklaagd, dat hij, na ge durende vier jaren als eigenaar van het door hem bewoonde huis in deze stad te zijn gevestigd, nimmer eenigen last tot inkwartiering heeft ontvangen en alzoo, tot werkelijk nadeel van andere ingezetenen, daarvan blijkbaar is vrij gesteld Hij verklaart in zijne missive, dat hij wel is waar gedurende drie jaren als officier in het leger dienende was. doch dat het bekleeden van deze charge hem in geenerlei opzigt kan ontheffen van eene verplichting, die wel op de andere ingezetenen rust. Het heeft hem, 200 hij verklaart, der halve zeer bevreemd, van Heeren Bur gemeester en Wethouders dezer Stad eën gansch onwettig voorstel te hebben ont vangen, waarin hem wordt aangeboden, tegen betaling van drie guldens en zestig centen, eene geregelde afkooping te ontvangen voor de lasten van loge ment. ontbijt, middageten en eene.halve flesch wijn in de 24 uren van zoo noo- dig te zijnen huize in te kwartieren officieren.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5