Sluikhandel op Engeland bloeit als nog zelden tevoren Heksenprocessen in Lüneburg als uitvloeisel van sluwe oplichterij De Rekenkamer ontdekte weer tal van onregelmatigheden Rembrandt in de Haarlemse Vleeshal Zo juist ontvangen H. J. van der MEER Zo 'n collectie De ballade van de Nigh third Af weer" van de Kanaal-smokkelarij kost de schatkist kapitalen Ambtenarengerecht maakt ont slag van politieman ongedaan Zwitserse officieren bezoeken ons land Tweede emigranten kamp in Australië Concert aan de Parklaan Gouden jubileum der Rijksverzekeringsbank Zandmrl SveHPills vindt U nergens V R 1] D A G 1 JUNI 1951 99 In het miniatuur-Kanaalhaventje Wey mouth, aan de Zuidoostkust van Engeland, waar meestal slechts kustvaarders meren en de controle op contrabande derhalve weinig streng is, arriveerden kort geleden in de morgenschemering vier zwijgzame, ernstig-eruit ziende beambten van de Londense Customs Special Investigation Branch de bijzondere douane-recherche. Zij gingen aan boord van een kleine, slechts door de „skipper" en twee maats bemande barkas „Nightbird". Toen zij in de kooi van de gezagvoerder verschenen was deze zich juist voor een gedeukte blikken spie gel aan het scheren. „Uw logboek, alstu blieft!" vroeg een van zijn bezoekers en nadat hij dit scheepsjournaal aandachtig had doorgebladerd vroeg hij de kapitein, die zich juist het zeepschuim van het ge zicht gewist had: „U beoefent dus de kust vaart?" „Jawel," antwoordde de schipper. „Uit uw logboek blijkt, dat u sedert vier maanden niet meer op het continent ge varen hebt. Is dat juist?" „Inderdaad!" De ondervrager pauzeerde even, met een flauw glimlachje. Toen nam hij met. een onverschillig gebaar een half-verbrande lucifer van de tafel: „En hoe verklaart u dit dan?" De schipper verbleekte. Hij wist precies, waar de douaneman op doelde, want het lucifershoutje was roodgekleurd en van een dikte, zoals ze alleen in België ver vaardigd worden. Teveel van het goede Hij begreep dat de rechercheurs nu zeker van hun zaak waren en dat hij nu alleen nog maar op zijn smokkelaars-veine kon hopen om de dans te ontspringen. Daarop beginnen de vier bezoekers een grondig en systematisch onderzoek van het kleine scheepje, maar aanvankelijk hadden zij geen geluk. Kooien, lading en machine kamer werden vrijwel binnenstebuiten ge keerd, zonder dat er contrabande aan het licht kwam, op het dek en overal elders boekte men al even weinig resultaat en de schipper begon langzamerhand alweer aan zijn geluksster te geloven, toen het oog van een der douaniers op de reddingsgor dels viel: zestien blinkend witte, glanzende reddingsringen! „U zorgt wel heel goed voor de veiligheid van uw bemanning," zei hij. Toen wenkte hij een van zijn hel pers, die hierop 'een geweldig zakmes trok en daarmee een van de reddings-attributen begon te bewerken, die hierop al spoedig gewillig zijn inhoud nylonkousen, kunst parels, horloges en parfums prijsgaf. Toen alle zestien reddingsgordels van hun smokkelwaar geledigd waren, nam de schipper zijn oliejas, zuchtte eens diep en verklaarde zich bereid om de heren te vol gen naar een kooi, van waaruit men op geen scheepsdek geraakt Dat was het einde van de ballade van de „Nightbird", die meer dan twee jaar een profitabele sluikhandel gevoerd had tussen Oostende, Cherbourg en Zuid-Oost- Engeland, tot een totale „omzet" van on geveer een kwart millioen pond sterling. Meer dan 250 maal had het scheepje, dat eens als patrouilleboot van de Royal Navy eervolle dagen gekend had, de winstgeven de Kanaal-oversteek volbracht en steeds stouter stukjes had de schipper daarbij volbracht, totdat zijn overmoed en zijn groeiende onvoorzichtigheid hem tenslotte „aan de galg" braohten. Had hij inplaats van zestien reddingsgordels er slechts drie of vier aan boord gebracht, dan had hij vermoedelijk nog lange tijd van zijn lucra tieve broodwinning kunnen genieten. En zo vergaat het menig smokkelaar van het ruime sop, zoals die andere sluikschipper kan getuigen die in zijn overmoed eens zijn contrabande royaal op een der Lon dense kaden deponeerde en toen aan een tweetal passerende „bobby's" vroeg, er even op te willen letten, omdat hij nog eventjes naar het havenkantoor moest. De agenten roken echter lont en de schipper „draaide" voor een half jaar achter de tralies. „Versoberings"-regiem de stimulans Ondanks alle controle en de steeds stij gende ervaring van de douaniers in het ontdekken van nieuwe smokkel-trucs, kost de sluikhandel de Britse schatkist ieder jaar nog kapitalen aan gederfde inkomsten. Beperkte deze soort van handel zich vóór de oorlog voornamelijk tot goederen van hoge waarde, zoals edele metalen, juwelen en dergelijken, sinds de invoering van de versoberings-politiek, vinden ook minder waardevolle artikelen en zelfs alledaagse gebruiksgoederen clandestien hun weg naar de Britse havens en is de omvang van de totale „zwarte invoer" bovendien met rond 75 procent van de vooroorlogse cijfers ge stegen. Volgens Britse schattingen derft de staat alleen al door de Kanaal-smokke larij jaarlijks zo'n 300.000 pond aan invoer rechten, om van de bijkomende kosten het dure controle-apparaat bijvoorbeeld nog maar niet te reppen, want naast- de grote „bonzen" van de sluikhandel hebben zich nu ook vele „middenstanders" en dag loners in het „vak" een plaatsje veroverd en dies heeft men het toezicht op alle hayens en haventjes, inhammen en zelfs eenzame strandstroken aanzienlijk moeten uitbreiden. Maar elke dag slippen er des ondanks nog wel een paar .gehaaide jon gens", met een minuscuul kustbootje of een onschuldig-eruitziend sportjachtje, door de mazen van het net heen, want het avontuur en het sportieve element zijn voor vele smokkelaars nieuwkomers zowel als oude rotten onweerstaanbare verlokkingen dikwijls nog meer dan het geldelijke gewin van hun verboden handel. Nog slechts enkele dagen om precies te zijn tot 4 Juni bestaat er gelegenheid om in het stedelijk museum Het Prinsen hof te Delft de buitengewoon aantrekke lijke expositie van antieke en moderne woninginrichting onder de titel „Fleur en interieur" te bewonderen. Een bijzonder heid daarvan is de toepassing van in over eenstemming met de diverse stijlen ge schikte bloembouquetten. Men vindt op deze tentoonstelling in het voor een derge lijk doel over het algemeen ideaal gebouw een gothische kamer van een gegoede biir- ger int de vijftiende eeuw, het woonver trek van een abt uit diezelfde tijd, herin neringen aan de levensgewoonten in Renaissance en Gouden Eeuw, een parade bed uit de door Daniël Marot behéerste periode, een Rococo-schrijfkamer en vele interieurs uit latere jaren, teveel om hier zelfs maar te vermelden. Op de foto ziet men een reconstructie van een Noord- Nederlandse kamer uit de eerste helft van de zeventiende eeuw, voornamelijk uitge voerd in eikenhout en notenhout. (Van onze correspondent te Bonn,) De Neder-Duitse stad Lüneburg, het provinciale centrum van de Lüneburger heide, is in engere kring bekend om haar zout, haar baksteengothiek, haar modder baden en de eigenzinnigheid van haar in woners. Na de oorlog kreeg zij even een griezelige wereldvermaardheid door het aldaar gehouden proces tegen Josef Kra mer, Irma Greese en andere leden van het kamppersoneel van Bergen-Belsen, dat in de buurt ligt. Vervolgens zonk zij weer terug in haar isolement. Toch gebeurden er rare dingen in en om Lüneburg. Op het proces van Bergen-Belsen zijn andere, even ongewone processen gevolgd. In de beklaagdenbanken zaten geen oorlogsmis dadigers, doch eenvoudige lieden, die hek sen zagen. Onlangs is voor de arrondisse mentsrechtbank van Lüneburg wederom zo'n heksenproces begonnen, het 16e in anderhalf jaar. Deze keer was het boer Hannes Bading, die terecht stond. Met zijn vrouw en 33-jax-ige dochter verdient hij zich in het heidegehucht Barum een karig stukje brood. Het ging hem niet voor de wind. Van zijn beide paarden stierf er een, het andere werd ziek. De veearts De burgemeester van Wormerveer te kende op 17 Februari van het vorig jaar een besluit, waarbij aan de thans 46-jarige hoofdagent van gemeentepolitie aldaar, J. J. W. K., met ingang van 1 April 1950 wegens ongeschiktheid eervol ontslag werd verleend. De reden tot dit ontslag was geweest, dat de hoofdagent zich in tegenwoordig heid van een tweetal politie-ambtenaren uit Hilversum op beledigende wijze over zijn chef zou hebben uitgelaten. De hoofd agent nam met dit ontslag geen genoegen en maakte de zaak aanhangig bij het Ambtenarengerecht te Amsterdam. De zaak diende op 11 Mei en thans heeft het Ambtenarengerecht in een schriftelijk von nis de hoofdagent in het gelijk gesteld, mede op grond van een verklaring van prof. dr. H. C. Rümke, psychiater te Utrecht. Wel iswaar werd bewezen geacht dat de hoofd agent zich op beledigende wijze over zijn chef heeft uitgelaten, maar volgens de psychiator was hij op dat ogenblik sterk verminderd toerekeningsvatbaar. In de week van 4 tot 9 Juni zal een groep Zwitserse officieren een studie-bezoek brengen aan ons land. Het gezelschap zal worden rondgeleid langs een aantal plaat sen, welke geschiedkundige betekenis ver kregen tijdens de oorlogshandelingen in 1940 en 1944. Het bezoek begint, op 4 Juni te Maas tricht en wordt 9 Juni besloten met een kranslegging bij het nationale monument op de Dam te Amsterdam. BINL De Commissaris voor de Emigratie deelt mede, dat in afwijking van de thans be staande toestand, waarbij alle Australië binnenkomende emigranten, voor wie nog geen andere huisvesting aanwezig is, eerst in het kamp Bathurst worden onderge bracht, binnenkort ook emigranten gehuis vest zullen worden in het Bonegilla-kamp in de staat "Victoria. Deze maatregel is getroffen omdat in het kamp Bathurst een opstopping ontstond, doordat emigranten tc lange tijd in dit ont vangstcentrum verbleven. Teneinde in de toekomst een dergelijke opstopping te voorkomen is mede besloten de duur van het verblijf in de ontvangst centra te beperken en de emigranten te zamen met hun gezinnen te verspreiden over zg. „holding centres". Deze „holding centres" zijn meestal ge bouwen welke eertijds voor legering van militairen werden gebruikt en thans voor de huisvesting van burgers geschikt zijn gemaakt. Er zal naar worden gestreefd, vrouwen en kinderen zoveel mogelijk onder te brén'jen in de nabijheid van de plaatsen waar de kostwinner werk heeft gevonden. Met de tentoonstelling van tekeningen en etsen van Rembrandt in de Haarlemse Vleeshal wordt een tweeledig doel nage streefd. Enerzijds beoogt de expositie aan stadgenoot en vreemdeling de gelegenheid te bieden nader kennis te maken met of opnieuw te genieten van de door de grote Hollandse meester beoefende technieken, welke ten onrechte niet zo'n grote bekend heid als zijn schilderijen hebben opgele verd. Het tweede doel is het geven van een waardige bestemming aan de Vleeshal, het prachtige bouwwerk van Lieven de Key, waarvan op 6 Juni 1602 de eerste steen werd gelegd. Sedert de opheffing van de in oorlogstijd daar gevestigde dis- tributiedienst is net gebouw gesloten en ongebruikt. Deze tentoonstelling is de eer ste, die zich uitstrekt door het gehele ge bouw, de unieke bovenzaal daarbij inbe grepen. Het bovenstaande is een kleine bloem lezing uit de inleiding door wethouder D. Dit lijkt een décor van een oud-Hollands genrestuk door Pieter de Hoogh of Johan nes Vermeer van Delft, een schilderij waaruit de menselijke figuur is weggela ten. Maar het is een hoekje op de boven verdieping van de Vleeshal met het de eeuwen trotserende timmerwerk. Een origineel kijkje, van boven af genomen, op de Haarlemse Vleeshal, waar gedurende deze zomer een tentoonstelling van grafisch werk van Rembrandt wordt gehouden. J. A. Geluk, voorzitter van het uitvoerend comité, tot de even voornaam als smaak vol uitgegeven catalogus. Daarin vindt men verder een verhelderend commentaar op het grafische werk van Rembrandt door de heer K. G. Boon, wetenschappe lijk ambtenaar aan het Rijksmuseum te Amsterdam, een beknopte geschiedenis van de Vleeshal door mej. dr. G. H. Kurtz, archivaresse van de gemeente Haarlem, uitvoerige toeschrijvingen van 144 etsen en 40 tekeningen, benevens zeventien af beeldingen. De tekeningen zijn tentoongesteld in vitrines in de benedenzaal, die op stijl volle wijze is aangekleed met enkele oude kisten, een paar beelden, een fraai wand tapijt uit het Rijksmuseum en een kroon uit het huis van Hals. Een bezoek aan de bovenzaal betekent een dubbele verras sing: ten eerste de collectie etsen, die nog afgezien van de intrinsieke waarde een zuiver beeld geeft van Rembrandts ont wikkeling in de verschillende perioden van zijn leven en ten tweede de kennis making met de zeldzame houten betimme ring en zoldering, aangebracht door de stadstimmerman Claes Pietersz. Het hier opgestelde meubilair is vervaardigd door leerlingen van de Haarlemse Ambachts school. Het initiatief tot deze tentoonstelling, die een onderdeel van het Holland Festival zal uitmaken, is genomen door de kunst handelaar P. Leffelaar en de schilder Jules Chapon, die ook bij de inrichting in sa menwerking met de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, een grote activiteit hebben ontplooid. De re dactie van de catalogus was toevertrouwd aan mej. C. A. van Hees. De expositie wordt gehouden onder auspiciën van Haar lems Bloei en duurt tot 3 September 1951. Waterpolo-programma Competitie kring Haarlem KNZB: Maandag 4 Juni, dames: Haarlem 2-DWT 4; heren: Haarlem 6—HVGB 5. Dinsdag 5 Juni, heren: HPC 5—HVGB 5; Haarlem 5—HPC 4. Woensdag 6 Juni, meisjes: HPCHVGB a; jongens: DWRHVGB b. Donderdag 7 Juni, dames: DWT 4Haarlem 2; meisjes: DWT— HPC. Zaterdag 9 Juni, heren: DWT 3-HPC 4; meisjes: HVGB a—HVGB b; jongens: DWT —Haarlem. had er een verklaring voor: koliek. Boer Hannes had er echter een andere verkla ring voor: Hekserij. De man, die hij er van verdacht hier meer van te weten, sloeg hij met zijn schop een hersenschud ding. De rechtszitting, die daaruit voortvloei de, roept de Middeleeuwen op. Alle attri buten van het heksengeloof keren erin terug. Het vorig jaar stond in Lüneburg een „graphologe" terecht, die moeders wijs maakte, dat haar kinderen behekst wa ren en dan voor een mark of wat bereid was, de kwade geesten uit te drijven. Ook Boer Hannes heeft zo'n vrouw geraad pleegd, die hem „hemelsbrieven" verkocht, waarin hij precies kon vinden wat hij te gen de heksen moest doen. Deze occulte dames schijnen de hoofd verantwoordelijken te zijn aan het hek sengeloof, dat zich rondom Lüneburg heeft verbreid. Maar al te gaarne bren gen neieve zielen daar hun zuur verdien de geld naar toe. Niet iedereen kan zich in deze arme streek zulke consultaties permitteren. Ook voor hen is er echter uitkomst. In sommige drogisterijen kan men duivelswortels kopen voor 25 pfennig. Hoe deze hocus-procus uit te roeien? Daarover breekt men zich nu het hoofd. Met de vervolging van de oplichters en -sters is men er niet. Het kwaad steekt dieper. Het geloof aan heksen schijnt on verwoestbaar te zijn en steekt in achter lijke streken steeds opnieuw de kop op. Onder de middelen, die men heeft voor gesteld om er paal en perk aan te stel len, is vooral één merkwaardig: het ver bod op de scholen sprookjes te vertellen. Iemand als boer Hannes uit Barum is in elk geval nooit boven de „Hans en Grietje"-sfeer uitgekomen. Ten bate van de Evangelische Broeder gemeente werd Donderdagavond in het kerkgebouw aan de Parklaan een uitvoe ring gegeven door het Vrijzinnig Luthers Dameskoor onder leiding van Bets Neder- koorn, die ook als ox-ganiste opti-ad. Verder werkte mee de violiste Riek Mantje-Cop- pée. Mejuffrouw Nederkoorn heeft haar koor tje de vlotte stijl van zingen bijgebracht, die het in staat stelt zowel een motet van Roland de Lassus als moderne kerkmuziek van Albert de Klerk en zelfs de driestem mige mis van André Caplet op zeer be hoorlijke wijze te vertolken. Het ensemble deed bovendien een bescheiden poging om ook een stukje romantiek van Engelsen huize daarnaast in het geding te bren gen. Maar eerlijk gezegd: dat viel min of meer uit de toon. Nochtans zorgt de diri- gente dat ook in de moderne koormuziek een levendige stuwing en een warme be zieling bewaard blijven. Met gezond muzi kaal besef schuwt zij alle nuchtere vorme lijkheid, alle koele objectiviteit. Maar sen- timentaliteiten weet zij voortdurend te ontwijken, zelfs in een romantisch stukje als bovengenoemde Engelse lofzang. Zo wist zij met haar koor de vijf geestelijke gezangen van Albert de Klerk elk de eigen sfeer te geven die deze muziek in zich draagt, en die varieert van ingetogen aan bidding (O Salutaris en Tantum ergo), vertrouwen (Recordare), kinderlijke blij heid (Cantabo Dominum), tot extatische jubel (Sanctus). De sfeer van Caplet's driestemmige mis heeft tamelijk veel overeenkomst met die der vorige nummers, maar zij is dynamisch sterker bewogen. Daarbij is zij veel moei lijker te treffen. In dit laatste vond de dirigente zelfs aanleiding om het werk grotendeels met ondersteuning van het orgel uit te voeren. Dit hield het ensemble vrijwel op toon. Maar mooier van klank was toch het gedeelte (het „Agnus Dei") dat zonder orgel gezongen werd. Alle respect ondertussen voor de vlotte melis- men van het „Kyrië" en de jubel van het „Gloria", dat de stuwing van een felle dy namiek onderging. Een belangrijke opgave zal het intussen blijven de heerlijke muziek van Caplet a cappella te zingen, en dan netjes op toon te blijven. Riek Mantje-Coppée liet een mooie, klankschone vertolking horen van de Vioolsonate in D van Handel. In het Largo van Max Reger, ofschoon zeer muzikaal gespeeld, kon de sonoriteit mij minder be vredigen, wat ik niet anders kan verklaren dan uit de acoustische eigenschappen van het gebouw. Maar eigenaardig was het wel, dat de daarna gespeelde „Elegie" van Albert de Klerk wel mooi van toon was. Deze treurmuziek bracht in een doorleefde vertolking ons de herinnering aan de tra gische Meidagen van '40, toen het stuk ontstond als een spontane reflex bij het vernemen van het bombardement van Rotterdam. Bets Nederkoorn begeleidde met smaak, woekerend met de bescheiden mogelijkhe den van het orgel. Als soliste leverde zij technisch een knappe prestatie met de Fantasie in G van Bach. Zeer verantwoord was ook haar vertolking van een koraal- voorspel van Georg Böhm en brillant die van de Finale van H. Fr. Micheelsen. JOS. DE KLERK. In het verslag der Algemene Rekenkamer over haar werkzaamheden in 1950 wordt medegedeeld dat de Kamer thans ook controleert de uitgaven voor rekening van een combinatie van landen (Atlantisch Pact), de uitgaven voor de unie Neder- land-Indonesië, Nieuw Guinea, diverse naamloze vennootschappen, die met ovei-heidsgeld werken (Artillerie-inrich tingen, Breedband, K.L.M.) en de be drijfschappen volgens de wet Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie. Achterstand blijkt er blijkens het verslag nog steeds te bestaan in de financiële rijks administratie. Hoewel de rekening over 1948 reeds lang moest zijn ingediend is die over 1946 de laatst ingediende. Nog steeds zijn er oorlogsgevolgen te regelen. De doktoren van de Rijksgenees kundige Dienst werden in de bezettingstijd extra beloond voor keuringswei'kzaam- heden. De minister van Oorlog neigt blij kens het verslag hoe langer hoe meer tot het standpunt, dat zij dit in de ogen der Rekenkamer onrechtmatig verkregen voordeel maar moeten behouden. Uit voerig wordt ook behandeld de weinig be vredigende afwikkeling van de illegale administraties. Er zijn diverse verschil punten tot een totaal van ruim 2 millioen gulden. In Friesland is ruim 300.000 niet behoorlijk verantwoord. In Amsterdam bleef bijna hetzelfde bedrag onverant woord. Er is getracht 125.000 via illegale kassen door de geldzuivering te loodsen. De Kamer ontdekte een illegaal saldo van meer dan 10.000, dat nog op een bankrekening stond. Er is verder meningsverschil met de minister van Financiën over de afwikkeling van de administratie van het Steunfonds. De Kamer meent dat voor de bestemming van 7.000.000 nadere goedkeuring van de wetgever nodig is. De Buitenlandse Dienst komt in het verslag ter sprake onder meer wegens de bezetting' van de Nederlandse diensten in Amerika (totaal 141 man personeel). De Kamer blijft tot groter zuinigheid bij de gezantschappen manen en dringt aan op in spectie ter plaatse. Zij brengt een uitgaaf van 100.000 per jaar voor de bewaking van een der ambassades ter sprake. Verschillende staaltjes van onzuinig ge bruik van rijksgelden worden gesignaleei'd, bijvooi'beeld de uitgifte van een boek over de evacuaties in Nederland in 1939-1940. De 1500 exemplaren kosten 14.850, netto opbrengst tot dusver 2000. Voorts wordt vermeld het resultaat van de Legertentoon- stelling. Het nadelig verschil tussen ont vangsten en uitgaven was 70.000 groter dan in uitzicht was gesteld. Als alle uit gaven wegens salarissen van militair per soneel, militair transport, het verbruik en de vermissing van legergoederen zouden worden medegeteld zou dit bedrag nog met enkele tonnen stijgen. In een afzonderlijke paragraaf over het autogebruik wordt gezegd, dat op dit ge-*' bied voortdurende waakzaamheid nodig is. Een hoofdambtenaar, die voor particuliere doeleinden gebruik maakte van de hein ter beschikking gestelde rijksauto, bemantelde dit dooi- een onjuiste rittenverantwoording, Mr. G. Jansen ridder Nederlandse Leeuw Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan" der Hijksverzekeringsbank heeft de Koningin de voorzitter van het bestuur, mr. G. Jansen, wonende te Heemstede, be noemd tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Dit deelde de minister van Sociale Za ken, mr. A. M. Joekes, mede tijdens een bijeenkomst, welke gisteren in het gebouw der jubilerende instelling aan de Apollo- laan te Amsterdam is gehouden. Tijdens een zeer druk bezochte receptie kwamen onder anderen ook de staatssecre taris voor de Volksgezondheid, dr. P. Mun tendam, cn de burgemeester van Amster dam, mr A. J. d'Ailly, hun gelukwensen aanbieden. zodat hij moesl worden ztfn pactijken te kunnenSfi1* Minder gelukkige opdracht nemers en leveranciers vtt aan neett oetaald en dat het doJT 6 n kleding ontving die niet deed. In 1947 was een bomvw rk?^ gemed ïenst gegund, hoewel JS*»* vaststond, op welk terrein W opgetrokken. ou By het luchtvaartlaboratorium w minder goed voorbereide it® voor. Een plan dat 9 milwX41* moeten kosten, dreigde biUeS,en#3 22 millioen gulden teVerl&**l Voor de uitbreiding van T -, Schiphol heeft het rijk in vi^r reeds deelgenomen met een kaliS meer dan 25.000.000. Een tot stand gekomen. Zonder voldoende zekerheid werden** kapitaalvoorschotten verleend t leverancier van de marine. Teraardebestelling Blanke Onder grote belangstelling van het personeel van het bedrijf 2 hij als directeur werkzaam waV de middenstand in Bloemendaal schiedde Donderdagmiddag op dê~\v!' derbegraafplaats aan de Vereierü SffJiük dC aardebestelling var^- stoffelijk overschot van de heer it In de aula voerden vijf soreW- i woord. De heer G. Daams vooniffl de Bloemendaalsfe Middenstand^ ging van welke vereniging de ovffi secretaris was, zei dat het heengaand de heer Blanke een nog niet te realist verlies betekent en uitte zijn dan£ heid voor alles wat deze voor de tt ging heeft gedaan. Namens de afdeling Haarlem van Volkspartij voor Vrijheid en DemorrZ waarvan de heer Blanke bestuurslid wS voerde ingenieur A. Stoffers het wcS die hem om zijn strijdvaardigheid voorbeeld voor de jongeren noemde, De heer L. W. Bierens de Haan prees het werk van de heer Blanke aan he' weekblad „De Bloemendaalse Post", Als mede-directeur van het bedri'f sprak de heer E. Zwaan waarderende e; gevoelvolle woorden var. dank. Ten'':"' werd namens de MiSöenstandscentrak voor Haarlem en omstreken en de Ear- lemse Handelsvereniging gesproken doe- de secretaris van de H.H.V., de heer F. W Lichtenveldt, die wees op de lege plak die in Middenstandskringen achter blijii en op het vele werk, door de heer Blanke voor de middenstand in het algemeen verricht. Een broer van de overledene dankte voor de getoonde belangstelling. Horeca-congres Na het welgeslaagde feest van Woensdag avond. in theater Monopole, waaraan biaire het variété-ensemble Roland Wagien, tó het Zandvoorts Mannenkoor medewerisj verleende, werd Donderdag het coap» gehouden. Des middags werd het gezelschap in enkele autobussen naar het circuit gebracht dat e-:; belangstelling bezichtigd werd, nadat Et: eerst aan de voet van het verzetsmónument een bloemenhulde had gelegd. Daarna volgde als slot een gezellig jama zijn in „Riche". Men verklaarde zich algemeen opgetoga over de organisatie van dit congres, alt- mede over de bijzondere hartelijkheidi: Zandvoort ondervonden, waardoor dit fö!t congres als één der meest geslaagde in her innering zal blijven voortleven. N.V. Heringa en In de Donderdag gehouden veigadena? van aandeelhoudei's van de N.V. Hen-ii en Wuthrich te Haarlem werd het divKSt over het boekjaar 1950 vastgesteld op ft*. Heden overleed, na een geduldig gedragen lijden, onze innig geliefde man en vader DIRK TROMP in de leeftijd van ruim 56 jaar. T. Tromp-Dinkla J. S. Tromp IJmuiden-O., 30 Mei 1951 IJmuiderstraatweg 15a. De teraardebestelling zal plaats vinden, Zaterdag 2 Juni a.s. des middags 12 uur op de „Westerbe graafplaats" te IJmuiden. Vertrek huis 11.15 uur. Blijkens een exploit van mij deurwaai-der van de 25ste Mei 1951 is ten verz. van Berend Straatman, wonende te Velsen, dom. gekozen heb bende te Bevei-wijk, Bree- straat 171, ten kantore van de proc, mr, Th. G. A. Mul der, betekend aan Ulrikke H0ilund, zonder bekende verblijfplaats in het Konink rijk, een vonnis van de Arr. Rechtbank te Haarlem dd. 27 Maart 1951, waarbij tussen partijen de echtscheiding is uitgesproken. Haarlem, 30 Mei 1951. P. v. d. Steenhoven, deurwaarder. Buitenbanden 28x1 3.85 Binnenbanden 28x1)4 1.65 Spatborden m. stangen en boutjes 1.98 Sponsrubber Zadel dekken 2.98 Rijwiellampen, compl. verchr. 13.95 Sportstuur verchr. 5.95 Grote sortering Stuurtassen en dubbele bagagetasscn. De best gesorteerde zaak Sinds 1900. Alléén SCHAGCHELSTRAAT Tel. 12430. DANKBETUIGING Hiex-mede betuig ik mijn hartelijke dank aan allen, voor de vele blijken van be langstelling ondervonden tij dens ziekte en overlijden van mijn vrouw. J. A. WEVERS—HELLWICH H. Wevex-s IJmuiden, Kompasstr. 17. Adverteert in dit blad De slanke lijn Is het geheim der schoonheid. Duizenden vrouwen, die een nei ging hebben lolzwaar- lijvigheid, maken Inhei buiienlond sedert jaren gebruik van «Burcbards de krachtig werkende, lljvifon jlankheidsdrogert Zuiver plantaardig en volkomon onschadelijk, ook bij langdurig gebruld Bans ook in Holland verkrijg' tnApolM.n.nDB?«" DcpohALPHAAdc^j*^ Een Keuze in goud - zilver - horloge!, en klokken, ,is 't Silver Stoepke U kan bieden, zult U niet gauw ergens aantreffen. r. l» wat u bij t Silver Stoepke ziet is altijd van een speciaal smaakvol Horloges bijvoorbeeld bij t Silver StoCpks vindt U alle goede „grote" merken en aparte modellen o.a. in ZentRa v.a. f 45.-, Prisma v.a. JJ56'5f 8!i5«, a v.a. f 87,50, Ar a V. - f 55,-, Ib^ui va v.a. f 55.—, Liga Silvana v.a. f 67,50, Laco v.a. f 67,50 en Cyma en Longines. „.«unnr OGE KENT U ONS OERSTERK JONGENSH0BL0 voor f 18.75 't Silver Stoepke geeft een service en volle garantie. U SLAAGT ALTIJD BIJ „De kleine zaak met clc 20049 HAARLEM Grote Houtstraat 4 DEN HELDER - Keizerstraat CM 7-147-54 l

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6