Schoolstrijd zou plaats moeten maken voor modernisering en specialisatie Abraham" bracht eerste trawlmaatjes" aan de markt Kort en Logopaediste Eerste lustrum van cultureel Koningin Juliana was te gast de ongeorganiseerde jeugd Vrolijke bijeenkomst van clubhuiskinderen op het eiland Brienenoord IJmuiden Blankenberg bij ongeluk om het leven gekomen s»Kgles- Veisen Toneelconcours bij 75-jarig feest Santpoort Een kwart der bevolking zou wel willen emigreren Tien kinderen in pony-wagen maakten een benauwd ritje Twee ongelukken op hoek Duinlustweg-Brouwerskolkweg accoord met België De „Evertsen" in Den Helder Het middelbaar onderwijs in België Zaterdag heeft Koningin Juliana op het ^Brienenoord in de Rotterdamse Seen feestelijke bijeenkomst bijge- 5 van clubhuiskinderen uit vele plaat- ons land om zich nader op de L. te stellen van het moeizame werk Jdoor velen voor de ongeorganiseerde H-icersjeugd wordt gedaan. Dit »club- is na de oorlog sterk uitgebreid geschiedt sinds vijf jaar met subsidie ra het rijk, De bijeenkomst was georganiseerd door landelijke instanties, die zich met het ^huiswerk bezig houden: de Stichting Öhuizen voor Ongeorganiseerde Arbei- feijeugd, de Moderne Jeugdraad, de Ka- ilcke Nationale Jongens- en Meisjes- •>4dzorg, de Synodale Commissie Her esie Jeugdraad en het clubhuiswerk is Gereformeerde Kerken. Ruim 500 v-rgcjs en meisjes van 14 tot 17 jaar en Ejeveer 150 leiders en leidsters waren ra'autobus uit Zaandam, Amsterdam, Ebriem, Leiden, Den Haag, Delft, Schie- :a, Rotterdam, Gouda, Utrecht, Amers- !ffit Arnhem, Nijmegen, Den Bosch en ida naar het eiland Brienenoord geko- ri Van drie uur af hadden de kinderen sa naar hartelust gewijd aan sport en .«1 toen om vier uur de Koningin op het èsd aankwam. De Koningin, die verge- De. directeur van de chemische fabriek Nivrd-Holland" in Beverwijk ir. B. H. B.üikenberg is bij een auto-ongeluk tussen «:J.en en München-Gladbach om het 'mgekomen. Mevrouw M. Blankenberg- Swpmans is ernstig gewond in een zieken- opgenomen. De heer Blankenberg, die i 'K de oorlog directeur was van de Ken- ■ör Chemische Industrie aan de In- j tónstórt in IJmuiden, was een zeer i, efiguur in IJmuiden en ver daar j TOn, Be overledene heeft jarenlang zijn leven Kd aan de beweging van de Geestelijke BMorele Herbewapening. stoffelijk overschot zal naar Neder- "'orden overgebracht. •'•B.HBlankenberg was vice-voorzit- d6r ChristeliJke Lycea VANGSTBERICHTEN UIT ZEE wb i, OJt Nacht van 3 op 4 Juni #Bet8k' nv'UKW 161 met 12 k-' KW 'S met 9 k.; KW 54 met 'k'KWfii 9 met 13 k': KW 144 nSïeKW 18 me£ 7 k-: >2kKWonm.n? met 13 k-= KW 32 WUm'et n °S9i'; Kw 33 >"et 9 k.: ^Wk'Klvriu' W„42 met 22 k.; KW 43 ,®lió'inet4]-'Kw im' KW 50 met 15 k-: met 10 k-i KW 130 132 kW 7R: KW 168 met 5 k'; tnkSCH 7 omet 20 k': IJM 283 18 k-: SCH 107 met Gemiddelde vangsten »n: 8 kantjes. zeld werd door haar particuliere secreta resse, mevrouw N. Smitt-Avis, werd bij het Kralingse Veer ontvangen door mr. T. Semeijns de Vries van Doesburgh, voor zitter van het Comité Clubhuisbuitendag, dr. A. J. Stakenburg, voorzitter van het curatorium van het internaat van Brie nenoord, waar jeugdleiders en -leidsters hun vorming krijgen voor het werk in de clubhuizen, en mejuffrouw L. C. M. Su- torius van de Katholieke Nationale Meis jesjeugdzorg. Het hoge bezoek was voor de kinderen zorgvuldig geheim gehouden, maar tijdens de rondgang over het terrein werd Hare Majesteit spoedig door de spelende jeugd herkend. Koningin Juliana had nauwelijks het internaatsgebouw verlaten toen een van de volleybalspelertjes op het grasveld daarvoor tegen een medestrijder zei: „Kijk nou eens! Dat is de Koningin." De ander keek en gaf onmiddellijk ten antwoord: „Nou effe goed spelen". Dat was precies cle reactie, waarop men had gehoopt. De kinderen vonden het prachtig, maar zij raakten er niet door uit hun spel. De Koningin Juliana temidden van de „club huis-jeugd". liet volksdansen welgemoed in de kring om mee te doen. Toen de avond gevallen was werd het Koningin ging bij het voetbalspel langs de zijlijn in het gras zitten, stond bij het hoogspringen vlak bij het touw en trad bij feest in het openlucht-theater met het op treden van kinderen uit alle oorden beslo ten. Aan het einde van de voorstelling reikte de Koningin enige geschenken uit aan meisjes en jongens, die hun clubhuizen vertegenwoordigden. Op haar beurt boden enkele meisjes de Koningin enige speciaal voor deze dag vervaardigde halsdoeken aan voor Hare Majesteit en voor de prin sesjes. Er werd vervolgens een stoet ge formeerd, die de Koningin juichend naar de aanlegsteiger begeleidde. In een gesprek dat de Koningin met de jeugdleiders heeft gehad, werden verschei dene problemen toegelicht, vooral die van milieu ui mentaliteit, de werkwijze van de clubhuizen en de vorming van leiders. De nadruk werd er op gelegd, dat de jeugd moet leren creatief bezig te zijn en dat men haar moet trachten op te voeden tot zelf standig denken, zonder vooroordelen. Voor de verantwoordelijke leiding van clubhui zen zijn beroepsmensen nodig met een zo breed mogelijke oriëntering en een „kli nische" blik. Zij moeten kunnen zien wat er achter de verschijnselen zit. Op een vraag van de Koningin, of er enigszins voldoende krachten voor het: clubhuiswerk zijn, luidde het antwoord ontkennend. Zaterdagmiddag om één uur precies legde schipper Bertus v. d. Plas de „Abra ham" (VL. 77) van de rederij D. Joh. Krij ger met alle seinvlaggen in top voorzich tig tussen de kleine trawlers aan de Zuidzij de eerste reis om „Hol landse Nieuwe" van een IJmuidense trawler was na twaalf dagen ten einde. Hier en daar woei een vlag aan de Zuidzij en de intocht van deze eerste „Nieuwe" van IJmuiden zelf kreeg daardoor een licht- feestelijk karakter, al zullen velen het zich toch anders hebben voorgesteld. De Abraham heeft in totaal 190 kantjes maatjesharing tussen de 56 en 57 graden Noorderbreedte vandaan gehaald en schip per v. d. Plas is best tevreden met dit re sultaat, vooral omdat de kwaliteit zo uit stekend is: de haring komt immers zo goed als vers in het kantje en dat is voor dit tere zeebanket een eerste vereiste. Tussen de bedrijven door is er ook nog wat verse vis gevangen, zodat er een 700 kisten mee naar huis genomen konden worden wat voorwaar geen slecht resultaat is met het Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van de directie van het Rex-Theater te IJmuiden-Oost ter gelegenheid van de feestelijke viering van het 75-jarig bestaan van IJmuiden deze zomer een amauteur- toneelconcours uit te schrijven voor diver se Velsense verenigingen, waarvan enige inmiddels bericht hebben ontvangen. Hieraan zullen, voorzover thans bekend is, meedoen Varia, Palvu, Kzos en de Plankeniers. Een van de voorwaarden is, dat de deel nemende toneelgroepen een stuk voor het voetlicht brengen, dat zij nog niet eerder hebben opgevoerd. ^!n <ferlana' uitsiPk» J nstellin9' welkc in Toronto in Canada gehouden 'ee„er (rechts) rrit verte9enmoordigd. Op de Hindeloper afdeling is Manimeerd oesnrpi- '10'6 van Canadese minister van Transport, in met mevrouw A. Jonkman uit Hindelopen. oog op de slechte visserij van de laatste tijd. IJmuiden heeft voor het eerst van dit sei zoen vorig jaar zijn er al een paar sche pen op zoute uitgev/eest en dat is toen een succes geworden de traditie van de log gers overgenomen en als de resultaten be vredigend zijn is de kans groot, dat er vol gend jaar door de trawlervloot op grote schaal op nieuwe haring gevist zal worden, wat de schepen ongetwijfeld rendabeler zal maken. Hoe de markt reageerde Vanmorgen is de vangst in de afslag ge bracht. De belangstelling voor deze eerste trawl maatjes was uiteraard groot en de prijzen waren in verhouding tot wat de „ïog- germarkten" thans betalen niet ongun stig. Tachtig kantjes werden in Katwijk verkocht en brachten van 140175 per stuk op. De afslag van de rest in IJmuiden begon vrij laat, zodat hierover nog geen gegevens beschikbaar waren. VISSERIJBERICHT SCHEVENINGEN SCHEVENINGEN, 4 Juni. Vangstbe- richten uit volle zee: SCH 78 met 3 k., 87 12k.. 200 7 k., 195 8 k., 246 2 k„ 254 20 k., 341 35 k„ 342 4 k„ 402 4 k., 229 6 k., 263 10 k„ 105 10 k., 365 5 k., 23 26 k.. 104 2 k., 332 22 k„ 201 25 k„ 264 5 k„ 4 7 k., 75 20 k. uit 50 netten, 77 12 k., 199 14 k., 32 11 k., 48 20 k„ 49 19 k., 99 10 k„ 132 5 k„ 133 1 k„ 233 8 k„ 262 7 k„ 285 1 k„ 5 2 k., 15 8 k., 19 12k„ 25 35 k„ 30 25 k., 37 9 k., 84 2 k., 122 12 k„ 130 2 k„ 236 15 k., 250 2 k., 297 1 k„ 310 6 k„ 312 1 k., 399 7 k., 20 5 k., 223 3 k., 79 12 k., 284 2 k„ 361 2 k., 443 12 k„ 64 3 k„ 66 20 k., 81 3 k„ 89 10 k., 95 5 k., 103 20 k„ 140 2 k„ 180 8 k., 242 7 k., 6 4 k., 14 geen vangst, 47 4 k., 110 2 k., 118 1 k„ 302 2 k., 333 2 k. VL. 29 met 17 k., 40 35 k., 50 4 k., 56 1 k., 61 17 k„ 70 7 k., 71 3 k., 78 13 k., 78 13 k., 79 2 k., 80 2 k., 83 15 k„ 84 8 k., 86 8 k., 112 5 k., 132 1 k., 142 3 k., 166 6 k„ 190 8 k., 196 30 k„ 200 2 k., 206 1 k., 216 2 k., MA 5 met 15 k. Binnen van de haringvisserij: SCH 305 met 80 k. van 2 schepen, SCH 186 met 120 k. van 5 schepen, SCH 247 met 201 k. van 8 schepen, SCH 39 met 107 k. van 5 sche pen, SCH 3 met 130 k. van 7 schepen, SCH 249 met 80 k. van 10 schepen, SCH 339 met 113 k. van 3 schepen. ZESJARIGE KNAAP STICHTTE BRAND IN DE „NEETHOF" Een zesjarig Santpoorts jongetje, dat Zondagmiddag bij de Louisede Coligny- laan met een brandglas in de voormalige „Neethof" experimenteerde, zag zijn pro beersel uitgroeien tot een aanzienlijk bos- brandje. De brandweer van Santpoort moest bijspringen, daar voorbijgangers het vuur met zand en scheppen niet meer baas konden. In totaal ging 200 vierkante meter kreupelhout verloren. NADORST? De bewoner van het perceel Zeeweg 315, die een slijterij exploiteert, hoorde in het holst van de nacht van Zaterdag op Zondag glasgerinkel en toen hij zich der waarts spoedde, verdween er schielijk een schim in het duister. Er kon van de in breker geen signalement worden opgeno men; er wordt niets vermist. (Van onze correspondent in Brussel) In België ligt het probleem van de vor ming van onderwijzers en leraren anders dan in Nederland. Sedert 1850 (toen de liberale partij ontstond) wordt er een le vendige en vaak kleinzielige schoolstrijd gevoerd. Het vrije katholieke onderwijs en het officiële, door de staat gefinancierde, onderwijs, staan scherp tegenover elkaar. Men komt daardoor tot paradoxale situa ties. In Vlaanderen zenden de meeste ouders hun kinderen naar de katholieke lessen, welke geleid worden door priesters of door paters jezuïten, die, wat opvoeding en vorming betreft, een wereldfaam heb ben. De rijksscholen zijn daarentegen dun bevolkt en hebben een kwijnend bestaan. Te Brussel is de situatie 50-50, in Wallonië overheerst het officieel middelbaar onder wijs. De katholieke colleges worden gefinan cierd door giften, terwijl van de ouders een hoog schoolgeld wordt gevraagd. Voor een extern leerling dient men per kwar taal van 1500 tot 3000 francs te betalen, onkosten voor boeken en schoolbenodigd- heden niet inbegrepen. In de rijksscholen is het onderwijs vrijwel kosteloos. Voor het eerst sedert de wereldoorlog heeft de minister van Openbaar Onderwijs besloten aan de vrije middelbare scholen een sub sidie te verlenen van 300 millioen francs, ondanks het heftige protest van de socia listische en liberale oppositie. Dit kon slechts gebeuren omdat er thans een homogene katholieke regering aan het bewind is. Wat nu de vorming van de onderwijzers en leraren betreft: de universiteiten van Brussel, Luik en Gent leveren de leraren voor het officieel onderwijs, de katholieke universiteit van Leuven de onderwijs krachten voor het vrije katholieke onder wijs. Dc scherpe concurrentie tussen vrij en officieel onderwijs is eigenlijk niet zo nadelig als men wel eens geneigd is te den ken. De concurrentie van de officiële en de vrije school heeft bijvoorbeeld grote politieke of economische talenten tot bloei gebracht. Spaak is de trots van de univer siteit van Brussel. Van Zeeland, Van Cau- welaert en anderen zijn afkomstig van de jezuïtencolleges en de Leuvense Alma Mater. Het is natuurlijk in de toekomst onzin nig een schoolstrijd te blijven voeren ais door het sterk teruglopen van de bevolking zich geen problemen meer zouden voor doen van te-sterk bevolkte scholen, doch integendeel zelfs van ontvolkte scholen Ook hier zal men zich dienen te beper ken tot de modernisering en de specialisa tie van de bestaande onderwijsinrichtingen. Daarom is in België de kwalitatieve opvoe ding en het invoeren van ultra-moderne onderwijsprocédé's aan de orde. De verlen ging van de schoolplicht tot zestien jaren zal eerlang van kracht worden. De techni sche scholen zullen, naar Zwitsers voor beeld, werkelijke constructiewerkplaatsen worden. Men zal komen tot het systeem van klassen met tien tot vijftien leerlingen, zodat elk van hen persoonlijk door de leraar zal kunnen worden gecontroleerd. Kortom, het gehele onderwijs wordt gericht naar een strenge kwalitatieve selectie. Dit is nodig indien België in de toekomst zijn hoge levensstandaard wil behouden, terwijl de bevolking afneemt. Want een dalen de bevolkingscurve betekent toch dat een kleiner wordend aantal jongeren moet werken om de pensioenen van het steeds groter wordend aantal ouderen te verdie nen. HAARLEM EN OMGEVING Aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd de heer J. H. Ruys te Lisse voor het doctoraal examen geneeskunde en de heer D. Enthoven te Hillegom voor het arts examen eerste gedeelte. De school voor moeilijk opvoedbare kinderen in de Hoofmanstraat heeft de naam gekregen van Dr. J. H. Gunningschool. Dr. Gunning was hoogleraar in de paedagogiek aan de universiteit te Utrecht en heeft grote verdiensten verworven op het gebied van onderwijs en opvoeding. By de Nuts-Spaarbank te Haarlem werd in de maand Mei ingelegd een bedrag van f777.834,23, waaronder via de Ophaaldienst f 38.740,10 en bij de afdeling Jeugdspaarbank f 2551,73. Terugbetaald werd f820.798,63. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 299. Daarnaast hebben zich 30 nieuwe deel nemers bij de Jeugdspaarbank aangemeld. Op 31 Mei 1951 bedroeg het totaal aantal in leggers 62.691 met een tegoed van f 23.643.533,58. Een machinegeweer-peloton van het Nederlandse IJ NO-Detachement trekt met zijn mascotte naar het Oostelijke centrale front. Regelmatig stelt liet Nederlandse Insti tuut voor de Publieke Opinie aan vrouwen- en mannen uit alle lagen van de bevol king de vraag: „Wat zoudt u het liefste doen, indien u de keus had: in Nederland blijven of in een ander land gaan wonen?" Antwoorden, in percentages uitgedrukt, waren: Hier blijven: emigreren: geen oordeel: Voorjaar 1947 60 32 8 1948 561/2 321/z 11 1949 67 29 4 1950 70 25 5 nu 69 26 6 Australië favoriet In welke land zoudt u willen wonen en werken, vroegen de N.I.P.O.-enquêteurs verder. Australië wordt genoemd door 8 Daarop volgen Canada met 4 en Noord- Amerika en Zuid-Afrika ieder met 3 Deze volgorde gold ook vorig jaar. In 1947, 1948 en 1949 echter kwam Australië na de V.S., Canada, Zuid-Afrika en zelfs Zuid- Amerika. Evenals bij vorige peilingen blijkt ook nu dat hoe lager het inkomen is hoe meer men voor emigratie voelt en ook dat hoe jonger men is, hoe meer het buitenland blijkt te lekken. Mannen voelen er meer voor elders een bestaan op te bouwen dan vrouwen. „LüCHTPOST"DUIVEN VLOGEN VAN OKLéANS Zondag heeft „De Luchtpost" een wed vlucht gehouden van Orléans over een afstand van 540 kilometer. Het is een zware vlucht geworden en vee! duiven zijn pas Maandagmorgen op het hok gekomen. Van wege de mist heeft de lossing in Orléans, Zondagmorgen pas om 10.30 uur plaats ge had. De eerste duif kwam aan om 19.55 uur. Do "uitslag was: 1, 18 J. Molenkamp; 2 6, 7. 20, 21 Joh. Struys; 3. 9, 11. 12, 15, 17G. Bierman; 4. Joh. Andriesma; 5, 8. 10, 13, 22 J. Bremerkamp; 14 D. Drijver; 16 Jac. van Duyn; 19 Tabernal en 23 C. Deen. Tien kinderen, die Zondagmorgen wel gemoed in een pony wagentje waren ge stapt om een rondrit door de stad te ma ken hebben de twee karre-ponies op hun snelst meegemaakt. De kleine dravers wa ren op hol geslagen, nadat het breken van de disselboom deze dieren aan het schrik ken had gemaakt. De grote snelheid werd door de kleine inzittenden allerminst op prijs gesteld: schreeuwend van angst hot ste het tiental over de stenen van de Me- rovingenstraat en de Arnulfstraat in de richting van het Hof van Egmond. De exploitant van het karretje zat machteloos in hun midden. Er daagde echter hulp, toen de 35-jarige metselaar A. van der Wouwen aan de ren ging meedoen en er in slaagde om een van de ponies bij de kop te vatten. Het dier zette de ren hard nekkig voort met het gevolg, dat de met selaar nog enige tijd gratis meereed, han gende om de hals van de pony. Op het Hof van Egmond werd deze last het dier te vermoeiend en tussen een bezorgde me nigte kwam de beangstigende rit tot een eind. Zaterdagmiddag reed de achttien-jarige J. K. uit Haarlem op de hoek Duinlustweg- Brouwerskolkweg te Bloemendaal in volle vaart met zijn fiets tegen een naderende personenauto. K. is met een inwendige bloeding in het Marinehospitaal te Over- veen opgenomen. Op dezelfde plaats gebeurde Zondag avond weer een ongeluk. De twaalfjarige J. V. uit Haarlem reed met zijn sportfiets tegen een auto aan uit Heemstede. V. werd op de motorkap geworpen en vloog vervolgens door de voorruit. Met een niet ernstige hoofdwonde is V. naar het Ma rinehospitaal overgebracht. De auto en de fiets werden zwaar beschadigd. I Belgische en Nederlandse minister onderscheiden Vijf jaar geleden werd in Den Haag het Nederlands-Belgisch cultureel accoord ge parafeerd. Ter gelegenheid van het eerste lustrum dezer parafering werd Zaterdag in de Belgische hoofdstad een tentoonstel ling geopend, welke een overzicht geeft van de officiële regelingen en voorzienin gen, die in deze vijf jaren tussen beide landen tot stand zijn gekomen. De Nederlandse minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, heeft bij de opening dezer ten toonstelling een rede uitgesproken. De bevordering van het cultureel con tact tussen België en Nederland werd ter stond na de bevrijding door de Nederlandse regering ter hand genomen. Het als gevolg hiervan tot stand gekomen accoord was het eerste van de acht, die Nederland se dert de oorlog heeft gesloten en het heeft van alle de meeste gunstige resultaten op geleverd, zo zei prof. Rutten. Wegen werden gevonden om het cultu rele contact te bevorderen, waarvan de waarde later nog beter aanwijsbaar zal zijn dan thans. Toenadering is een kwestie van geesteshouding, aldus prof. Rutten, waarop geen dwang past, maar die zich kenmerkt door een geleidelijke ontwikke ling. Zaterdagavond zaten de genodigden aan een banket aan, dat hun door de Belgi sche minister van Onderwijs werd aange boden. Nadat een dronk was uitgebracht op Koningin Juliana en op de Belgische ko ninklijke familie hield de Belgische mi nister van Onderwijs, de heer Harmei, een toespraak. Hij noemde het culturele ver drag een voorbeeld voor geheel Europa en dankte de gemengde culturele commissie voor hetgeen zij tot stand heeft gebracht in de afgelopen vijf jaar. Prof. Rutten herinnerde er in zijn ant woord aan, dat toen Nederland in 1946 zwaar geteisterd uit de strijd kwam, Bel gië zonder aarzelen de helpende hand uit stak. Er bestaan weliswaar nog verschillen tussen Nederlanders en Belgen, maar deze verrijken ons meer dan zij ons verdelen, zo zei de minister. Hierna somde de Ne derlandse minister van Onderwijs de ver diensten op van zijn Belgische collega Harmei, die naar hij mededeelde door Koningin Juliana was onderscheiden met het Grootkruis in de Orde van Oranje- Nassau. Nadat de Belgische minister zijn dank had betuigd voor deze onderschei ding, overhandigde hij prof. Rutten namens de Koninklijke Prins het Grootkruis van de Kroonorde van België. Zondag werd een academische zitting gehouden, waaraan het nationale orkest van België en het koor van de Brusselse Rijksnormaalschool medewerking ver leenden. Zaterdagmiddag is Hr. Ms. torpedoboot- jager „Evertsen" uit de Koreaanse wate ren teruggekeerd in de haven van Den Helder. Deze Nederlandse oorlogsbodem heeft van Juni 1950 tot April van dit jaar actief aan de oorlogshandelingen in Korea deelgenomen. Een grote menigte belang stellenden en familieleden van de opva renden alsmede de marinierskapel stonden op het havenhoofd ter begroeting. Er zijn duizenden en nogmaals duizen den, die zich bewust zijn van hun slordig of gebrekkig spreken en die naar verbete ring daarvan streven. Reeds op dit terrein ligt een ruim arbeidsveld voor de logopae diste, temeer omdat er vooral in de provin ciesteden en op het platteland een groot tekort is aan logopaedisten. Dit is slechts één van de aspecten. Een ander aspect is dat van de hulp aan kinderen met een spraakgebrek, de stotteraars, de stamelaars en de broddelaars, om niet eens te spreken van de doofstommen, de hoorstommen en de hardhorigen. Om logopaediste te kunnen worden, moet men in de eerste plaats beschikken over de eigenschap van „te kunnen luisteren". Niet slechts het onontbeerlijke luisteren naar technische fouten in uitspraak, articulatie, toon, maar vooral het beluisteren van de psychische fouten, de inwendige stoornis sen, die vaak de ondergrond zijn van het spraakgebrek. Kunnen luisteren, ook reeds vóórdat men met de eigenlijke studie be gint. Kunnen luisteren en begrijpen de machteloosheid van de stotteraar, het wan hopige worstelen van de spraakgebrekkige om boven zijn gebrek uit te komen, enz. Laten we eerlijk zeggen, dat de studie voor logopaediste alleen voorbehouden is aan meisjes met veel geduld en groot door zettingsvermogen. Ze is ontzettend taai (niet saai!) en vereist een zeer lange en nauwkeurige oefening in zelfverbetering, oefeningen in goede eigen spreekvaardig heid, die werkelijk niet gemakkelijk zijn en naast geestesinspanning ook veel licha melijke inspanning vorderen. Een meisje met goed gevormde mond, gaaf gebit, losse tong en een goede zangstem zal deze moei lijkheden wellicht gemakkelijk en spoedig overwinnen. Tegenover de moeilijke en taaie oefeningen staat de zeer interessante theoretische en practische opleiding. De opleiding gaat uit van de Ver. voor Logopaedie en Phoniatrie (Spraak- en Stemverbetering), waarvan het secreta riaat gevestigd is bij de heer P. Linthorst, Mathenesserlaan 158b te Rotterdam, welke daartoe ook cursussen heeft ingericht te 's-Gravenhage, Utrecht, Amsterdam, Gro ningen en Nijmegen. De opleiding wordt gegeven in een tweejarige cursus en is zo wel theoretisch als practisch. Zij vangt aan elk jaar in de Maand October. De practi sche lessen worden gegeven aan de poli klinieken voor spraak- en stemgebreken. Het practicum voor phonetiek wordt ge geven in de phonetische laboratoria te Am sterdam, Leiden en Utrecht. Voor de toelating tot de opleiding wordt vereist het einddiploma vijfjarige H.B.S., het einddiploma Gymnasium of de akte L.O. Uitsluitend voor onderwijzers en on derwijzeressen heeft de Ver. voor Logopae die en Phoniatrie de gelegenheid openge steld een diploma van eenvoudiger aard te behalen. Dit diploma draagt de naam van Getuigschrift voor Spreekonderwijs. Voor opleiding hiertoe stelle men zich in ver binding met een logopaedist(e). Het examen wordt elk jaar in October en No vember gehouden. Veixïer zijn er nog de opleidingen van de Ver. van Spraakleraren (secretariaat: Van Tuyll van Serooskerkenplein 40 te Amster dam) voor het getuigschrift en het diploma spraakleraar. De examens hiervoor worden onder rijkstoezicht afgenomen. (Overgenomen uit: „De Toekomst tegemoet", van Aimée van Tricht).

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 3