Waterland" - een ongeschonden rest van een hoofs verleden P redikbeurten Hoofdsmeltmeester P. A. Verschuren in het volle licht der jubileum-zon Agenda voor Beverwijk MARKTBERICHTEN Avontuurlijk kwartet gaat om de wereld zeilen Bouwputten worden gedempt Meindert Boekei bespeelde het gerestaureerde orgel Santpoort Uitgeest Agenda voor ZATERDAG 9 JUNI 1951 VELSEN, PAS OP UW GROEN! Als dit park, dit prachtige park eens openging,.... DE TUIN VAN „WATERLAND" is vrouwe Lentes lichtgroene bruidsjurk geworden met de zware toefen paarse en rose rhododendrons er op als de royale corsage uit de hand van een gelukkige bruidegom en dit kortstondige, pralende kleed ligt ge wonden rond een roerloze vijver: ..de kom". Ge durft er haast niet lopen langs de smalle paden, die voorzichtig tussen het overdadige groen naar een nog mooiere plek zoeken, nog mooier dan waar ze ontsproten. En ze vinden die plek. Heel onverwacht, verderop, om de bocht van de vijver, waar de muggen boven dansen en een wilde eend met. haar jongen maar nauwelijks een lichte huivering in roeit. Bij de zalmrose bloem- toefen, die straks voor de sluier van de bruid bestemd zijn en zolang geplant werden tegen de voet van een driehonderdjarige eik: daar houdt ge de tred in, want hier kijkt het smetteloze sprookjespaleis van de bruigom tussen de bomen door, zijn strakke lijnen verdubbeld daaronder in het spiegelend water. Een merel hakt dan de stilte in duizend parelende stukjes en een afgedwaald eendekuiken peddelt driftig dwars dooi de weerkaatsing heen: de betovering heeft kort geduurd maar haar ban was hevig en ge zult nimmer vergeten, dat Velsen tussen Rijksweg en Driehuizerkerkweg, aan de rand van de polder en op de vloedlijn van de golvende duinen een klare diamant bezit van onschatbare waarde bijna veertig hectare groot. „Waterland", het weelderige landgoed aan de Velsense Rijksweg, is eigenlijk een twee-eenheid: toen in 1926 huize ..Meervliet" aan de bebouwing ten prooi viel, werd het overgebleven terrein van dat buiten bij Waterlandgetrokken en nog is te zien, waar de heerlijkheid Meervliet overgaat in haar vroegere nabuur. Maar tezamen hebben deze bui tens een stuk park aan de komende geslachten geleverd, dat zijn weerga niet vindt in de wijde omtrek dat een uitgelezen vogeloord is geworden ondanks de vele nestjes, die door kin deren worden uitgehaald en dat in zijn zanderige bodem een schat, aan oude linden, beuken en eiken draagt, die de naam groene kathedraal" hier en daar rechtvaardigen. Hier is een stukje Kennemer oer-bos var. vader op zoon overgedragen sinds de men sen hun lustoorden bouwden in het lom mer der duinwouden, uitziende over de Wijkermeer naar Aemstelredamme, waar zij hun geld verdienden en de stemming is er nu zo devoot, de natuur door de eeuwen heen zo gul geworden, dat de eerste eige naar nog in leven had moeten zijn om dit te beleven Nicoiaas Persijn, heer van Waterland, een gezeten en welgesteld man uit het begin van de dertiende eeuw. Hij heeft misschien de alleroudste eik, die zich in de geestgrond vastgeklauwd heeft met wortels als alligators, gekend en wel eens een hart in zijn toen neg lenige stam gesneden voor de ongetwijfeld schone zuster van Geraerd van Velzen. Hun zoon Jan want ze hebben elkander gekregen op deze heerlijkheid stichtte in Velsens Hervormde Kerk een vicarie en volgde de vader op als heer van Waterland. Zijn zo nen en zoons-zonen hebben het buiten be stierd tot er geen telgen meer ontsproten aan het geslacht der Persijns en het in 140!) uitgestorven raakte met de dood van de laatste der heren van Waterland. De eigen domsrechten zijn vervallen aan de Graven van Holland, die elkaar in een bonte rij van Dirken, Jannen en Willems opvolgden en de geschiedenis van „Waterland" is ver vaagd in de rumoerige na-middeleeuwse tijd. Tot de naam weer opduikt in 1717. De naam „Waterland", thans verbonden met het blanke huis, dat in zijn eenvoudige staatsie tussen het weelderige geboomte oprijst, vroeger echter toebehorend aan een kleiner buiten, dat meer Noord-Westelijk lag dan het tegenwoordige. „Het moet af gebrand zijn", zegt de heer F. C. H. baron van Tuyll van Serooskerken, de bewoner van nu. Hij wijst van de Zuidkant van de vijver naar de overzijde, waar een dubbele reeks van jonge groene en bruine beuken „de laan" afpaalt de laan, die eertijds de verbinding vormde tussen het oude huis Waterland en de vijver. Die laan ligt nu als een doelloos stukje zonnigheid in de koestering van de zware linden en eiken rondom, maar door de oogharen heen kunt ge u/daar links bij een stapel gekapt hout, het oude huis nog voorstellen en de joffers, die er uit kwamen met precieuze pasjes naar de vijver stappend. En daarnaast de hoofse heren. Met witte kousen en zilveren schoengespen, die gevonkt moeten hebben in de zomerzon. Deftig en voornaam. Fundamenten onder water In hun tijd was de vijver mooi rond, zoals alles mooi en deftig geweest moet zijn aan de tuinaanleg op „Waterland": Franse stijl,, met rechte lanen en kogelronde vij vers. In het begin van de negentiende eeuw wex-d dat anders: de Chinese- en Engelse stijl deden opgeld en de cirkelvormige vijver werd uitgelegd tot een sierlijke poel met een bruggetje er over hier en een balcon- netje erlangs daar, een bruggetje van hout en een balconnetje van steen, om de zwie rige pruikemensen van die dagen het ver maak te geven van de tierlantijnen, die hun tijd kenmerkten. De bruggetjes en de balconnetjes zijn later weer afgebroken maar de vijver bleef met langs zijn bemoste oevers de stenen fundamenten van die onnutte versieringen en als het 's zomers droog is en de Velsense waterleiding zuigt aan het grondvocht, dan komen die resten bloot. De vijver is gebleven als een klare spiegel voor elke lentebruid, die komen wil, de bomen zijn gegroeid en de laaiende pracht der kluiten rhododendrons vonkt elk voorjaar tussen het groen, dat het een feest is. De tijden kwamen en de tijden gingen in 1799 kwam "het buiten in bezit van de familie Boreel van Hcgelanden, van meester Jacob, toen 31 jaar oud, jong echtgenoot van Margaretha Johanna Munter, wier portret u nog aankijkt in een patriciërs huis aan de Lange Voorhout in Den Haag. Tot 1937 bleef het in de Boreel-familie, daarna is de droefheid der slechte tijden over het huis en zijn landerijen gekomen: het kwam leeg te staan, er kwam een zie kenhuis in, de Duitsers klosten er in rond en het huis verviel. De tuin echter bloeide en groeide was een prachtige camouflage voor de duizenden tonnen munitie, die de Wehrmacht-soldaten onder haar bomen verstopten. En zij waakten over de hout- opstand. die zulk een prachtige beschut ting was van hun oorlogstuig, hun bun kers en hun krijgshaftige gezichten. Maar nu is al die munitie weg en ligt slechts een duivenlijk onder de bomen slachtoffer van een massale duivensterfte Zaterdag 9 Juni Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Moeder is studente. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: 'n Avontuur in Napels. W.B. Theater, 8 uur: Kerels der vlakten. Zondag 10 Juni: Kennemer Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur Moeder is studente. Luxor Theater, 2.15 uur: Hollywood op z'n kop, 4.30, 7 en 9.15 uur: 'n Avontuur in Napels. W.B. Theater, 2.30 uur: Vlammende wou den; 4.30 en 8 uur. Kerels der vlakten. Maandag 11 Juni Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Moeder is studente. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur; 'n Avontuur in Napels. W.B. Theater, 8 uur: Kerels der vlakten. enige weken terug, toen de boeren in de polder giftige tarwe hadden gestrooid. Het huis blinkt weer in het wit en de paden rondom zijn netjes bijgehouden de oor logsschade is hersteld en de bunkers zijn geslecht op één na. „Het kan niet open" „Dit buiten heeft mijn liefde". De heer van Tuyll zegt het een beetje weemoedig, want deze liefde is vaak zeer materieel: het Dezelfde sier als in de Amsterdamse grach tenhuizen ligt opgetast in de lusthoven van Kennemerland. Dit trappenhuis van „Wa terland" is er een goed voorbeeld van de lindebomen in de tuin een ander. Want beide brengen ze de bezitter niets op, maar ze ademen de geest van weelderige rust, die de patriciërs van vroeger verkozen boi>en de winst op huis en hof. is niet zo eenvoudig een kleine veertig hec tare grond proper te houden. „Zou het niet plezierig zijn, dit rijke stuk natuur voor de gemeenschap te ontslui ten?" „Dan kan ik het wel afschrijven" zegt hij beslist. „Want als de lieve jeugd een wandeling door Waterland wordt toege staan, blijft er van dit inderdaad rijke stuk natuur niet heel veel overeind, om nog maar te zwijgen van de bewakingsorgani satie die er dan nodig zou worden. Als we eens per jaar in Augustus het buiten open stellen ten bate van de restauratie van Velsens oude Hervormde kerk. hebben we een paar weken werk aan de sinaasappel schillen en de apenoot-doppen". De heer van Tuyll woi-dt er een beetje grimmig van, en hij toont de ravage, die in de bloeiende brem is aangericht tussen Waterlandweg en Driehuizerkerkweg: grote struiken zijn daar uitgerukt en tien meter verder neergesmeten.... Nee, van dat standpunt bezien is het maar beter, dat het hege hek van Water land zelf gesloten blijft. „Hoewel, ik denk er wel eens over, de mensen de kans te geven, de bloei der rho dodendrons in het voorjaar te laten zien; want dat is een van de mooiste momenten in de loop der seizoenen". Zou de mens die kans waard zijn en zuinig zijn op het groen, dat Velsen hier in zo'n edele vorm bezit? F. 8 Juni 1951 Prijzen Heilbot 1.30—1,30; gr. tong 2,25—2,15: gr.m. tong 1,28—1,14: kl.m. tong 0,97—0,86; kl. tong I 0,92—0.82; kl. tong II 0,80—0,70; tarbot I 1,20—0,92, per kg. Tarbot II 44: tarbot III 34; tarbot IV 27; tongschar 35—25; schartong 24—22; gr. schol 4645; gr.m. schol 55; kl.m. schol 56; kl. schol I 42—40; kl. schol II 27—3; schar 17,50 —8; makreel 15—12: gr. schelvis 31—29: gr.m. schelvis 36—35; kl.m. schelvis 4725; kl. schelvis I 4122: kl. schelvis II 2012; wij ting 138; gr. gul 27,50—27; midd. gul 25,50— 20,50; kl. gul 1814; kl. wolf 27; poontjes 15, per 50 kg. Gr. kabeljauw 11267; gr. koolvis zw. 39; gr. wolf 6555, per 125 kg. Aanvoer 130 kisten tong en tarbot, 3 kisten heilbot, 40 kisten tongschar en schartong, 240 kisten schol. 27 kisten schar, 34 kisten makreel. 205 kisten schelvis, 93 kisten wijting. 67 kisten kabeljauw en gul. 30 kisten wolf, 5 kisten poon, 9 kisten koolvis, 20 kisten diversen. Totaal 903 kisten. Besommingen KW 155 f 3740; KW 162 f 4330; SCH 7 f 4170; KW 66 f 150; KW 128 f 350. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 8 op 9 Juni KW 14 met 4 k.; KW 56 met 2 k.; KW 133 met 3 k.; KW 2 met 7 k.; KW 3 met 9 k.; KW 47 met 6 k.; KW 54 met 8 k.; KW 83 met 11 k.; KW 67 met 26 k.; KW 18 met 8 k.; KW 78 met 7 k.: KW 49 met 4 k.; KW 32 met 12 k.; KW 29 met 7 k.; KW 15 met 19 k.: KW 42 met 4 k.: KW 43 met 3 k.; KW 173 met 3 k.; KW 127 met 8 k.; KW 175 met 3 k.; KW 151 met 4 k.; KW 157 met 4 k.; KW 168 met 2 k.; KW 161 met 1 k.; KW 170 met 2 k.; IJM 75 met 4 k.; SCH 36 met 4 k.; SCH 107 met 4 kantjes. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 7 kantjes. Scheveningen: 5 kantjes. Katwijk: 7 kantjes. LOGGER MARTENSHOEK HAD GEWONDE MAN. Vannacht kwam de logger „Martcnshoek" (IJM 283) in IJmuiden binnen met een gewonde man aan boord, de Noordwijker J. van 't Wout. Hij had een vat haring op de voet gekregen en vermoedelijk zijn een paar tenen gebroken. De heer A. P. Bakker heeft Van 't W. voorlopig bij aankomst geholpen en daarna is hij naar zijn woonplaats gebracht. V.V.B. SPEELT VRIENDSCHAPPELIJK TEGEN BEVERWIJK In afwachting van de komende promotie wedstrijden speelt V.V.B. hedenavond op het „Beverwijk"-terrein aan de St. Aag- tendijk een vriendschappelijke wedstrijd tegen de gelijknamige club. V.V.B. komt uit met: C. v. Veelen; R. Schriemer en B. v. d. Struyf; J. Schild wacht, P. de Wolf en H. v. Riemsdijk: H. Souverein, H. Verswijveren, P. Schild wacht, J. v. Loon en N. Michel. KANTOORPERSONEEL PLAATWEL- LERIJ TAFELTENNISTE BETER DAN FABRIEKSPERSONEEL De tweekamp tussen het fabrieks- en kantoorpersoneel van de N.V. De Plaat- wellerij werd Vrijdagavond in het ontspan ningslokaal van het bedrijf voortgezet met tafeltenniswedstrijden. Tot nu toe waren de wedstrijden schaken en dammen gewonnen door het fabriekspei-soneel, maar tafelten nis werd een grote overwinning voor het kantoorpersoneel, waardoor de stand van de tweekamp nu 21 is in het voordeel van de fabriek. HOUTAANVOER Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Vrijdag uit de Poolse haven Danzig (Gdansk) aangekomen het Deense s.s. „Hilde" met een lading van ruim 700 vadem hout. Veel hartelijkheid bij een zilveren feest Een even populaix-e als gewaardeerde fi guur in de Staalfabriek der Hoogovens, hoofdsmeltmeester P. A. Verschuren, werd in het schaftlokaal van deze fabriek ter gelegenheid vaix zijn zilveren jubileum op gi-ootse wijze gehuldigd: ongeveer vier honderd medewei-kers hadden zich opge maakt om de heer en mevrouw Verschuren in het jubileumzonnetje te zetten. De voorzitter der directie, ir. A. H. Ingén Housz, vertolkte de waardering der direc tie en deed zijn gelukwensen vergezeld gaan van de gebruikelijke enveloppe. Hoofdingenieur J. van der Woudc, alge meen leider der „Noordl'abrieken", voerde het woord namens dc bedrijfsdirectie. Aan het slot van zijn tocspi-aak, die de mense lijke verhoudingen in de fabi-iek tot uit gangspunt had, vei-eerde spreker hem met het gedenkboek en het getuigschrift der Maatschappij. De bedrijfsdirecteur van dc Staalfabriek, ir. P. W. A. Lanzing, moest vaststellen, dat de voi-ige spi-eker het gras voor zijn voeten had weggemaaid. „En dat valt niet te ver wonderen, omdat de waai-dering voor deze jubilaris bij een ieder zeer hoog is." Niet minder waarderend was de heer J. M. van Koevei-inge, bedi-ijfsleider der Staalfabriek, in zijn hartelijke woorden. De chef van de Laboratoria, hoofdinge nieur J. E. de Graaf, roemde de jarenlange samenwerking, die tussen de jubilai-is en spi-eker heeft bestaan. Er zijn weinig zaken op de fabriek geweest, waarover beiden niet hebben overlegd. Ook de chef van de afdeling Ovenbouw, ii*. E. Voet, huldigde de jubilaris voor zijn aandeel in het werk van de ovenbouwers. Hij deed dit in een geestige toespraak, die tot een daverend gelach aanleiding gaf toen de heer Voet zijn op het stramien der vogelen en pluimveehobby geborduui-- de rede accentueerde door het aanbieden van een struisvogelei. Met de aanbieding van het jubileum geschenk was een collega, de heer J. Velle- koop belast. In een toespraak waaruit de vriendschappelijke gevoelens van de spre ker en van alle, die aan het geschenk had den bijgedragen, duidelijk naar voren kwa men, kweet de heer Vellekoop zich van deze taak. Toen hij op het hoogtepunt van zijn jubileumrede was gekomen, kwam de Liberty-sloep wordt in ümuiden klaargemaakt Voor de scheepstimmerwerkplaats Bor- gai't in de IJmuidense Middenhavenstraat wordt op het ogenblik een sloep, afkomstig van een Liberty-schip, gereed gemaakt voor drie Amsterdammers en een Belg, die met dit notedopje een reis om de wereld willen maken. Bij Borgart is in het casco een kajuit ge maakt en de zeilmakerij Morriën zal het verder optuigen tot een zeewaardige zeil boot. Het avontuui-lijke gezelschap hoopt bij de Canarische eilanden met hulp van de passaatwinden de grote oversteek naar Amerika te kunnen wagen en wil vervol gens, na het Panama-kanaal te zijn door gevaren, de Stille Oceaan oversteken naar Nieuw Zeeland. Enige exportfirma's zijn bij de reis ge ïnteresseerd en steunen de tocht. De vereniging „Velsen-Noord Vooruit" heeft zich op aandrang van de buurtvereni ging „Watervliet" tot de directie van Openbare Werken gewend om de grote bouwput in het verlengde van de Geel- vinckstraat gegraven voor cle fundering van de Olveh-huizen aldaar te doen dempen. Aanleiding hiertoe is het feit, dat enkele malen kinderen, die bij het water speelden, er in gevallen zijn en in een geval met moeite konden worden gered. „Velsen-Noord Vooruit" heeft op deze klacht Vrijdag antwoord ontvangen. Hier in wordt gezegd, dat de levering van het zand voor het dempen van de nog open bouwputten stagnatie heeft ondervonden. Daarom was de betrokken aannemer nog niet in staat het aanvullen van alle bouw putten af te maken. De aannemer heeft thans verzekerd in het begin van de v,olgende week opnieuw met het aanvullen van de bouwputten te beginnen, zodat over ongeveer drie weken het gevaar voor de kinderen geweken zal zijn. heer P. A. Keppel Hesselink op een glan zende Solex het podium optuffen. De „jongens" van de Slaalfabi-iek brach ten mevrouw Verschuren die ook door de sprekers in de huldiging betrokken werd en ook van hel bedrijfsbureau van Walsei-ij Oost bloemen ontving een bloemenhul de, waarbij door de heer W. Admiraal luis terrijke woorden werden gesproken. Een door de heer G. Vrijhoek van plaat ijzer vervaardigd wandlampje (een prach tige staal van handsmeedwerk, waarin de hobbies van de jubilaris op kunstige wijze waren verwerkt) werd door de heer J. A. T. Blok onder een hartelijke toespraak overhandigd. Spreker roemde de goede verhouding tussen de mechanische dienst en productie-afdeling en dankte voor de ondervonden collegialiteit. Vervolgens kwam namens de technische ontwikkelings club „Animo", waarvan de heer Vei-schui-en een energiek en toegewijd lid is, de heer G. J. Voei-man felicitaties aanbieden. Een gelijke taak verrichtte de heer P. Heijnis ten aanzien van de oude collega's van de afdeling hoogovens; in het bijzon der moest hij er bij vertellen, dat de jubi laris daar altijd nog staat aangeschreven als een „fijne kerel". De heer A. Terpstra, opzichter van de bouwafdeling, schetste tenslotte in kleur- ï-ijke beelden hoe het contact is van de jubilaris met de mensen van de bouwaf deling, die in heel veel gevallen een be roep op de heer Vei-schurcn moeten doen; en dit geschiedt nimmer tevex-geefs. JOOP SMIT ZAL WIM SLIJKHUIS PARTIJ GEVEN Op uitnodiging van de athletiekvereniging „Zaanland", die Zondag op haar terrein te Zaandam een sportdag houdt, zal de Suo- mi-athleet Joop Smit deelnemen aan de 3000 meter loop voor A-klassers. Hij zal op dit nummer onder andere Wim Slijkhuis ontmoeten. Het Christelijk Jeugdkoor „De Zang vogels" is ruim vijf jaar oud en heeft in die tijd al heel wat ervaring opgedaan. Dit bleek toen het Vrijdagavond in de Gere formeerde kerk een zeer druk bezochte uitvoering gaf. Directeur H. Slings heeft de leiding over een jeugdig gezelschap van meer dan vijftig stemmen, dat heeft ge zongen dat het een lieve lust was. De di recteur heeft zijn Zangvogels ordelijk zin gen geleerd; ze volgden zijn aanwijzingen vlot op, hun liedjes klonken fris en streng in de maat, geheel volgens de klassieke regelen. De orgelbouwers De Wit hebben een dezer dagen de restauratie van het orgel voltooid. Het ene klavier met pedaalstem is uitgebreid tot een twee klavierswerk met vrij pedaal. Bovendien is er een nieuw oc- taafbed bijgeplaatst en de vox celeste om gewerkt tot een kwint 2 2/3. De bekende oi-ganist Meindert Boekei, die deze avond het vernieuwde instrument bespeelde heeft van deze bovengenoemde voordelen partij kunnen trekken bij zijn solospel. De grotere registi-atiemogelijk- heid, verkregen doordat verschillende re gisters via zogenaamde „units" nu op alle klavieren speelbaar zijn. heeft de handel- baai-heid van dit goed klinkende orgel be langrijk verhoogd. De solist begon met de romantische Zesde Sonate van Mendelssohn, waarna de Gotische Suite van Boëlman met in het bij zonder het „Prière a Notre Dame" de klankkleuren fraai liet uitkomen. Het bekwame spel van Boekei bewees duidelijk dat het instrument thans concertmogelijk heden biedt, die het vroeger miste. De bariton Kees Deenik had voor dit concert een aantal eenvoudige liederen ge kozen. Uit Burleigh's Negro Spirituals koos hij vier der bekendste die hij bij het pu bliek inleidde met een korte verklaring. Zijn optreden oogstte veel succes. Vooral de twee Oud-Nederlandse liederen in een artistieke bewerking door Albert de Klerk deden het voor deze gelegenheid goed. A. J. VAN DER WEIJDEN DIAGONAAL WINT VAN SPORTIEF IN DZ-DAMTOURNOOI Voor het Dinkgreve-Zitman damtour- nooi heeft „Sportief" in Santpoort tegen Diagonaal een kleine nèderlaag geleden. Met 119 verloren de IJmuider dammers deze ontmoeting en ze nemen nu de laat ste plaats in van de vier deelnemende clubs. „Zonder medelijden" (Thalia). Deze film-tragedie van Alberto Lattuada draagt het merkteken, dat ook andere Ita liaanse films na de laatste oorlog zo in drukwekkend maakt. Het is de kracht dei- tegenstellingen. Steeds weer ziet men de kale, grijze muren terug en het stof dat onder versleten schoenen opwaait van de wegen. Men wordt telkens weer doodge wone mensen gewaar met verwarde haren en groezelige kleren. Juist die mensen zijn de hoofdpersonen. Zij passen uiterlijk vol komen in het sobere, troosteloze beeld, maar het is hun geest, die er aan ontstijgt en de tegenstelling voi-mt, welke de adel dom aan deze films geeft. „Zonder mede lijden" speelt zich af in de roes van het na-oorlogse Livoi-no. Zij geeft twee jonge mensen te zien, die door de hardheid van hun milieu naar elkaar toegedreven zijn, Angela, het meisje, dat wegens een mis stap door haar ouders is uitgestoten en dreigt onder te gaan in de sleur van de opgelegde lol van cl,e danskroeg en de ne gersoldaat Jerry, wiens kinderlijke reac ties voor zijn blanke kameraden een voort durende bron van vermaak vormen. De laatste is door John Kitzmiller meesterlijk weergegeven in zijn altruïstische liefde voor het meisje, zijn trots om haar te mogen beschermen en zijn wanhoop, wan neer hij daar niet in slaagt. Zij vechten de ongelijke strijd om een beetje geluk uit tot het einde, dat hun dood betekent. Hun gedachten en gevoelens in die strijd, die ze maar heel sober en zelfs gebx-ekkig voor elkaar uiten, maken deze film tot een on vergetelijk kunstwex-k. H. B. „Een zwervers oponthoud" (Maandag, Dinsdag en Woensdag in Thalia). In deze prettige Amerikaanse film, die ge maakt is naar een roman van de px-oduc- tieve schrijver Louis Bx-omfield, treedt een van de gerenommeerde „toffe jongens" van het witte doek, James Cagney, als een onvex-saagde strijder voor het recht naar voren. Hij komt als een zwerver de film binnen en hij rijdt er als een zwerver (in de goederexxwagen van een trein) weer uit. Maar daartussen gebeurt zo het een en ander, waaruit blijkt, dat er in het schijn baar slapex-ige stadje Plaltsville, waar hij zijn intrede doet, reeds lang een stille strijd wordt gevochten tegen een machtig zaken man, die het hele stadje in zijn macht heeft en dat op allerlei tergende manieren doet blijken. Wanneer de zwerver zich als ver slaggever schaart aan de zijde van degenen, die hun recht zoeken wordt het smeulend verzet tegen de intrigues van de machtige tot een vurige campagne, waarbij het recht zegeviert. De corrupte „boss" moet zijn heil zoeken in een andere streek en de journalist met de vlijmscherpe pen zet vol- De beleefde zwerver James Cagney stelt zich voor in de film „Een zwervers oponthoud". daan zijn zwerverscarrière voort, uiteraard nagestaard door een meisje, dat hem node ziet gaan. „De piraten van Capri". (Tot en met Maandag in Rex). De ingewikkelde geschiedenis van de Franse revolutie-oor- logen met alle coalities en complicaties vandien is voor deze opwindende Colum- bia-film maar wat vereenvoudigd om de krasse daden vair een zekere rebelse pi raat, Scirocco, (een mooie rol voor Louis Hayward) ter bevrijding van het geknechte volk van Napels. Dat er omstreeks 1798 in Napels een koning was en geen koningin, zoals de film het voorstelt, doet aan de spanning van ontvoeringen, voorvallen aan het hof en vex-hitte duels niets af. Scirocco is een royalistische rebel iets, dat voor Italië helemaal niet vreemd is en houdt de koningin edelmoedig de hand boven het hoofd, maar een zekere baron Von Holstein, die een schrikbewind uitoefent op de bor- g'ers, valt ten prooi aan zijn wx-aak. „Afgunst". (Woensdag en Donderdag in Rex). In deze verfilming van een ro man van Jean Proal wordt de kleine sa menleving van een vallei door de schoon heid van een boerendochter „zuiver en wild als een jong dier" in opschudding gebracht. Het meisje wordt in haar on schuld bedorven door de inblazingen van een zwerver, die haar hart heeft veroverd. Op zijn orders brengt Carmelle, zo heette zij, het hoofd van een rijke oude man op hol teneinde diens erfgename te worden. Als zij daar dan in geslaagd is blijkt de zwerver er al lang met een notarisdochler vandoor te zijn. Dan is het hek van de dam. Carmelle brengt enige jongemannen tot felle verliefdheid, die onderlinge twisten, tegenstellingen in een gelukkig gezin en zelfs een moord veroorzaakt. De moorde naar is haar ware liefde en met hem be gint zij dan „een nieuw leven". Dit was bijna niet meer mogelijk gev/eest, want zij heeft ook nog een gluipex-ige zondex-ling tot broer, die haar uit jalouzie om haar for tuin met een geweer belaagt, doch voor hij kan schieten door een herder met een kei- j steen van een rots afgeworpen wordt. IJMUIDEN:Z0NI)AG 10 JuNl Ned. Herv. Kerk v» ds- D. C. van WijnganÏÏ 10 19uur:ds.J.v.^B?>H%Ife Gebouw Chr. BeIange,T v. d. Berg, Jeugddienst Uur; Geref. Kerk, Ichtuskerk q ds. C. W. Tijs. 15 en 17 6nlD-«^ Mak, van Bevex-wijk Uur:ö&ic Gcref.Kerk (Art.3l K.O) ln ds. A. Jagersma. Chr. Gercf. Kerk, 10 pn ir Sluiter, van Hillegom. Uur:óU? Doopsgezinde Gemno.,1 10.30 uur: ds. ft IS in de Ned. Herv. Kawi i 5 Uur: Oud-Katholieke Kerk p SS** 10 uur: Hoogmis. U r""( dag 9 uur: Heilige DienVS"1^ uur: Heilige Dienst ntte^3 Leger des Ileils, straatzang. Zondag 10 UUr-S S clxenst, 19 uur: Onenluchkm 20 uur: Verlosisngssamenkï?^ kapitein II. van Loon; Maandsl'- pa bond. Donderdag 19 30 Ull' 5' IJMIJIDEN-OOST? Straaa£i Ned. Hen-. Kerk. Goprb w j 10.30 uur: ds. G. Wassenaar 1?^ "*-S r- 00 Kerk' Goede Herderkerk 0 16.30 uur: ds. Ch. W. J. Teet Q Diemen. eeuwen, pj Ver. v. Vrüz. Herv.. Abelenstraat I uur: de heer Druyff, van Wa Evangelisatievereniging ,,Eion» broot-zijstraat, 10 uur: de heer C- Vhs, van Vlaardingen. Woensfe'L- uur: de heer G. Nieuwenhuv™3 Vergadering van gelovigen ftwn straat 62, 10 uur: Eredienst, 163) - DRIEHUIS: Geref. Kerk koffiekamer Westerveidfl uur: ds. A. C. van Nood. vanVeW Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer va Westerveld, 10.30 uur: ds. J j H. Doop). VELSEN: Ned. Herv. Kerk. 10 uur: dj. ff V- veen, van Pieterburen. School Langeveldstraat, 10 uur1 7 P. Huisman, 19 uur: ds. W. Eoawa van Pieterburen. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds, A. C ra Nood. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk: 9ai ds. F. C. Willekes; 10.30 en 19 uur: ds. J. O. Ncrel. Populiercnlaan: 10 uur: ds. W. Oorfe (Heilige Doop). Doopsgezinde Gemeente, 10 uur: dr AS Vis. Maranatha, 9.30 uur: Bidstond. 10 ur: J. Dammuller. van Alkmaar. Leger des Heils, 10 uur: Heiligfcsa. menkomst; 12 uur: Zondagsschool;"!! uur: Verlossingssamenkomst, 0,1. v, le luitenante A. Meyberg. WIJK AAN ZEE: Voorm. 10 uur: ds. J. Wiersma. Jcugdkapel, Groenelaan, de heer J, Maurice. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds.P. A.Txfe laar. De Toorts, 10 uur :prof. dr. G. C. va Niftrik, van Amsterdam. Kapel, 17 uur: ds. D. C. van Wijng-rce:. Geref. Kerk. 9.30 en 17 uur: ds. 11V. C. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10 en 15® ds. N. Bruin. VIER WAS TE VEEL, MAAR ER 15 TOCH GEVOETBALD Vier voetbal elftallen op één teriè mag een unicum heten, maar Santo® heeft het Vrijdagavond kunnen zien: 5= elf van drukkerij Sin jewel en de ploef 'x: de Velsense reinigingsdienst arriveer-r voor een ontmoeting op het terrein aan Kwekerslaan in Santpoort. Maar és speelden al twee ploegen. Besloten rr: de clubs de speeltijd te laten delen. s eerste twee elftallen waren samenga^ uit het personeel van de Mekog en den- kenfabriek Bates-Cepro. De ratas. verloren met 20 van de Bates-men® Hierna speelden de drukkers van Sjp», tegen de mannen van de reiniging. L ren van de reiniging ging het spelle:;e beste af, zodat deze twee doelpurta maakten, tegen de Sinjewellers maar a woensdag begint de avond-vierdaagse Voer de „Avond-Vierdaagse" dieWoa- dag 13 Juni in Velsen en een dag Isier - Beverwijk begint, bestaat nog gdegeW in te schrijven. De eerste dag gaatnet cours in de richting Bloemendaal Krullenlaan, Joh. Verhulst- en Vinken en de tweede dag gaat het richting kerk. De derde dag wordt er wtj IJmuiden gestart, de laatste ciag W* verwijk de eer en leidt het parou* Wijk aan Zee, de Bosweg en Velsen ter», naar Beverwijk. Zeilers gaan Zondag ze ilen en zelfs ringsteken De zeil- en watersportvcremgffl;_g geest" gaat Zondag een ckb^ seren. Het programma z et er ais s 12 uur: Admiraalzeilen. Start Jachthaven van Van Tol A-J boten kunnen hieraan deelt „g 13 uur: Gezamenlijke broodma het clubgebouw. 14 uur: Ringsteken vo vaartuigen. Bij dit laatste z (sters) gecostumeerd aan de;!a nen. Het bestuur heeflvoor costuum of de mooiste g P ;.:-: kelijke prijs beschikbaar g zich tot 11 uur opgeven aan^de j Direct na afloop van het1 fc, de prijzen worden Nu Zondag nog goed zeiler agenda vdoivn® Zaterdag 9 Juu' „r Thalia, 19 en 21.15 uur: Rex/2o"üur: Zondag 20 Jn» Velserbeek. theeschenkenk nv^ van Amsterdamse Accoi „Excelsior". Wildstroper"; 15 f' Thalia, 15 uur: „De 21.15 uur: „Zonder iJ JJvanCapn. Rex, 15 en 20 uui „P' Maandag H J""Lkuur ba- Raadhuis, 10 tot 12 uur: SpreeL gemeester. erS Oponthoua Thalia, 24 uur: „Zwer.e Rex, 20 uur: „Piraten van

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 10