Kennemer t, Lantaarn Stofzuigers „Kennemer Tax „Cornells", een logger, die tweemaal „kopje onder" ging en nog gezond is gebleven DAGSCHOTEL v.a. F 1.50 „Be Biekbai1" „Hotel nummer één" komt in IJmuiden terug Old Clothes New Visserij-varia B. de Vilder&Zn. zaterdag 9 juni 1951 Waterloo kan Zondag kampioen worden H. M. KOOYMAN EN ZN. Het zwakke kind naar buiten Negentien geslaagden aan de Handelsavondschool PRUIS REVUE VAN DE ZUIDZIJ Veertig jaar oud, twee keer moeizaam gelicht, en toch de eerste nieuwe-vanger ZOALS DE MOTORLOGGER Cornelis (VL. 83) de Vlaardingse haven op onze foto verlaat is het schip niet altijd ge weest: pas sinds Augustus 1947 behoort het vaartuig tot de motorschepen. Het afscheid van de stoomperiode is niet zonder slag of stoot gegaan. De Cornelis heeft in de oor log een zware „strijd" gestreden in een Amsterdams dok en het heeft er naar uit gezien dat de logger nooit meer aan de visserij zou kunnen deelnemen. Het vaartuig ving zijn taak als vissers vaartuig aan in 1903 en behoorde toen aan de Stoomvisserij „Neerlandia", welke onder directie heeft gestaan van de firma Betz van Heijst. De rederij was in 1902 opgericht met de stoomlogger Neerlandia I (VL 200). met Jan Bos Jr. als schipper. Het volgend jaar kwam bij de Scheepswerf Gebr. Bot in Bolnes de Neerlandia II (VL 83) gereed en schipper Leendert Muis ging er voor het eerst mee ter haringvisserij. De naam Cornelis is aan het schip gege ven in 1927. De firma Betz van Heijst deed de schepen over aan de N.V. Van Toor's Stoomvisserij Mij. Van 1932 tot en met 1934 onderging de naam een kleine wijziging. In plaats van Cornelis heette net schip die jaren Kornelia, terwijl de V en de L van Vlaardingen vervangen waren door het merk GDY van Gdynia. Het num mer 83 bleef ongewijzigd en zodoende voer de oude Cornelis enige jaren voor Polen. Niet veel plezier bij de nieuwe baas Daarna werd de naam weer in ere her steld en er werd normaal de haringvisserij mee uitgeoefend. Een nieuwe periode brak aan in de oorlogsjaren. Verschillende stoomloggers gingen aan de trawlvisserij deelnemen en zo verscheen ook de Cornelis (VL 83) in de IJmuider haven. Afwisselend werd aan de zogenaamde dagvisserij en nachtvisserij deelgenomen, woorden die in de bezettings tijd waren ontstaan. Tot 1943 kon de Cor nelis het bedrijf draaiende houden, toen was het uit. De Kriegsmarine nam de stoomlogger over en maakte er een voor- postenboot van. De bezetter was evenwel niet gelukkig met het schip: de Cornelis had blijkbaar het niet erg" op de nieuwe baas. Op zekere dag kreeg het schip een bom en verdween in de diepte. De Duitsers waren blijkbaar toch wel erg gesteld op de oude Cornelis, want zij lieten het wrak uit het water halen" en sleepten het bescha digde vaartuig naar Amsterdam. Er zat niet anders op dan het in een dok droog te zet ten en dat gebeurde ook, maar het was van korte duur. Het dok kantelde cn de Corne lis ging weer kopje onder, dit keer in het water van het IJ. Maar dit betekende geenszins het einde voor het ruim veertig jaar oude vissers vaartuig. De Duitsers gaven het schip op, maar de ketel en machine haalden ze er nog even uit, vóórdat het wrak in de Coenhaven aan zijn lot werd overgelaten. Daar heeft het schip liggen wachten op de dag der be vrijding en toen deze dag er was heeft het nog lange tijd geduurd voordat de beslis sing genomen was of er ooit weer een vis serijschip van te maken zou zijn. Opknappen De scheepswerf De Nieuwe Maas in Vlaardingen kreeg in 1946 het wrak voor de werf. Er werd een nieuwe 300 pk. Bol nes motor in geplaatst en bovendien een ADVERTENTIE Hier iets speciaal voor UI Ingaande heden en LUNCHPAKKETTEN, z.g. 12-uurtjes, van 1— Elke dag iets aparts. Oosterduinweg 31 - Telefoon 5681 verzorgt die voor U, ook op bestelling aan huis. Voor Verenigingen en partijen, vraagt prijsopgave. WEER LOODDIEFSTAL AAN DE ZUIDZIJ Van het dak van een IJmuidense con- servenfabriek aan de Zuidzij worden 15 kilo lood vermist, die daar tussen Maart en Mei „afgeknabbeld" moeten zijn. De politie onderzoekt het geval. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: H. Romkesde Doodt. z.. Beu kenstraat 40, IJmuiden-O.; K. Berghuisde Doodt, z.. Kastanjestraat 35. IJmuiden-O.; C. M. VermeijVlaar, d.. Marnixlaan 12, Driehuis; W. G. M. HarthoornBuschman, z„ Stratingplanteoen 55 rd, Velsen-N.; W. C. Duijverman—André, d., Kruidbergerweg 65, Santpoort. OVERLEDEN: I. van Dok, 66 j.. echtgenote van A. A. Koster. Trompstraat 139, IJmui- den-O.; M. J. G. Adrichem, 7 d., d. van A. Adrichem en M. M. de Wit, M. van Heems kerkstraat 56a. Heemskerk. ONDERTROUWD: A. J. Braber, Tromp straat 77. IJmuiden-O. en A. Braam. Edison- straat 1, IJmuiden; J. J. Webb'e. Kennemcr- laan 172. IJmuiden en G. M. Dudink, Ruysdaelstraat 33. IJmuiden-O.: N. A. van der Leeuw. Zinneveltlaan 20, Santpoort en G. H. Maris, van Dalenlaan 9, Santpoort, toek. adres: Zinneveltlaan 20. Santpoort; W. Willems. Piet Heinstraat 38, IJmuiden-O. en P. Olivier, Piet Heinstraat 44, IJmuiden-O.; A. Visser, Hyacinthenstraat 1, Santpoort en C. B. Webbe, Evertsenstraat 20, IJmuiden; G. Bussen, Schulpweg 126, Velsen-N. en M. C. Numan, Schulpweg 126, Velsen-N., toek. adres: Schulpweg 126. Velsen-N.; S. Steen, Willebrordstraat 2, IJmuiden-O. cn W. Kuij- pers. Lagersstraat 14. IJmuiden-O.. toek. adres: Willebrordstraat 2, IJmuiden-O. GEHUWD: Th. Huisman en H. G. Klauwers, Duinlustparkweg 58, .Santpoort; G. J. Tim mermans en G. Hennevelt. P. C. Hooftlaan 50, Drieshuis; K. W. M. Bertholee en G. J. Star ken: J. Vlaming en J. Visser, Peperstraat 42, Oosterend, Texel; D. Schaap en A. H. Ban- nink; J. J. Bax en H. Schakelaar. Torenstraat 2, Velsen; H. Bouterse en H. K. Verschoor, Kabel 27, Nieuw Vennep, Haarlemmermeer; J. Oldenburg en D. A. Peeters, Curagaostraat 38, Santpoort. 90 pk. Elwe motor, welke behalve voor de bediening van de winch ook kan dienen tot voortstuwing van het schip. Er moest een heel nieuwe achtersteven aangebouwd worden, het kreeg een dekhuis met brug en nog veel meer. Een jaar is er aan gewerkt en in Augustus 1947 kon het schip, nu de motorlogger Cornelis VL 83, vol trots de Vlaardingse haven uit gaan voor een proef tocht. Met een inhoud van 193 bruto- en 93 netto reg'. ton, een lengte van 35,32 meter, breedte 6,72 en een holte van 3,40 meter en niet te vergeten de 300 pk. motor kan het schip bij de grootste loggers gerekend wor den. Het aanbrengen van de eerste Hollandse nieuwe het vorig jaar op 2 Juni staat, op naam vair deze gewezen stoom logger. AR IE VAN DER VEER (Nadruk verboden) ADVERTENTIE 99 TELEFOON 5633 FILIAAL: ZEEWEG 275 TELEFOON 4333. Waterloo en Haarlem 3A, uitkomende in klasse IB van de Haarlemse Voetbalbond zijn gelijk in aantal punten geëindigd. De beslissingswedstrijd wordt Zondag om 9.45 uur op het V.S.V.-terrein aan de Hagelin- gerweg gespeeld. De IJmuidenaren zullen het moeten opnemen tegen een technisch beter spelende tegenstander, maar toch wordt de enthousiast spelende Waterloo- ploeg een goede kans gegeven. Voor de competitie is er door beide ploegen een keer gewonnen. Het Waterloo-elftal heeft Zondag een in valler voor M. Verswijveren. Ook het mee spelen van hun doelman Kok is niet zeker. Waterloo komt als volgt uit: W. Kok (of de Krou) C. Mulder, L. Lips, J. Schaap, W. v. Zonderen, A. Zonneveld, P. Zwaan, D. Romkes, G. Post, H. cle Haas, A. Holman. ADVERTENTIE Bloemenmagazijn KRAAK Kennemerlaan 29 - Tel. 4528 SPECIALITEIT IN BRÜIDSBOUQUETTEN De VL. S3 een avonturier van liet zuiverste water. „Hötel nummer één" herrijst. De plan nen, die enige jaren geleden werden gepro jecteerd voor de herbouw van oud-IJmui- den. ondergaan bij stukjes en beetjes een duidelijke verandering, die het totaalplan in zijn bases gaat aantasten. Dit wordt door verschillende groeperingen zonder meer toegejuicht, want waar oorspronkelijk dit grootse plan slechts was gebaseerd op de stichting van een „nieuwe stad" met een uitgesproken industriekarakter, heeft men, gesteund door de praktijk, begrepen dat de realiteit zeker een woordje mee moest spreken bij de wederopbouw'. De overheid heeft ingezien dat in een havengebied zoals IJmuiden bezit cn dat gericht is op de zeescheepvaart, in eerste instantie woonruimte moet zijn voor hen. die nauw aan dit bedrijf verbonden zijn. In de tweede plaats moet het toeristen verkeer zoveel mogelijk worden bevorderd en dit kan slechts gebeuren als er hötel- accomodatie komt. De heer W. J. van Drimmelen uit Watergang (bij Purmerend) heeft de stoute schoenen aangetrokken en de mogelijkheid bekeken het bekende ..Hötel nummer één" te doen herbouwen. Binnen korten tijd zal begonnen worden met de bouw van dit hótel-cafc-restaurant in de Oranjestraat, op de hoek van de Kanaalstraat. Dit hötel zal in een vijftien tal kamers een behoorlijk aantal gasten kunnen bergen. „IJmuidens Bloei" tevreden De voorzitter van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer „IJmuiden Bloei", de heer M. Roos, heeft zijn tevredenheid over dit plan geuit, want zo zei de heer Roos terecht, een flink restaurant in deze omgeving erbij, is zeker geen overbodige weelde. „IJmuidens Bloei" heeft nog meer reden tot blijdschap. Het blijkt dat de suggesties, die deze vereniging indertijd bij de ge meente heeft gedaan ter verruiming en ver fraaiing van de weg van het station IJmuiden naar de haven, door burgemees ter en wethouders ter harte zijn genomen. Men heeft namelijk onlangs de driehoek: Koningin Wilhelminakade-Keizer Wilhelm- straat-Bloemstraat onteigend. Ter gelegener tijd zullen de panden daar worden afgebroken. De Koningin Wilhel- minakade verbreed en van een groen strook voorzien zal dan een ideale toe gangsweg vormen tot de 25 meter brede Oranjestraat, die in het midden wordt doorsneden door een 5 meter brede plant- soenstrook. Ter weerszijden van deze weg zullen, zoals wij al eerder uitvoerig meld den, winkels met étagewoningen verrijzen. Er is echter nog" één groot „maar" bij. Zij, die winkelpanden in herbouwplicht zullen doen bouwen, zijn nog enigszins huiverig een begin te maken, zolang er nog geen de finitieve aanwijzing voor verdere woning bouw in de omtrek is gedaan. Men acht zonder dit achterland het risico te groot. Kanaalstraat „loodsenoord" In de Kanaalstraat is men thans bezig de huizen, die staan aan de achterzijde van de in aanbouw zijnde Loodsensociëteit, te ont eigenen. Dit terrein zal worden benut om er eveneens een groenstrook van te maken. Het zou voor de betrokken loodsen, zo deelde men ons mede, van groot belang zijn, wanneer hun de mogelijkheid werd geboden een woning aan de Zuidkant van de Kanaalstraat te betrekken. Hiervoor zou dan de nieuwbouw ter zijde van hötel Nummer één worden bestemd. Er zijn momenteel nog vele loodsen ge dupeerd doordat zij op een te grote afstand van hun werk zijn gehuisvest. Zoals men weet wordt het oude hoofd postkantoor aan de Kanaalstraat ingericht tot hulpkantoor, een verbetering die niet mag worden onderschat in een, nog van veel comfort verstoken stadsgedeelte. Grote vraag naar woonruimte Ten slotte blijft de vraag naar woon ruimte hier zeer urgent, temeer waar ook de Annastraat wordt onteigend en al de betrokken huisgezinnen uit cle genoemde enteigende straatdelen opnieuw in oud- IJmuiden onderdak zullen moeten zoeken. Het is te wensen dat gemeente .en mini sterie in deze elkaar spoedig zullen vinden, zodat in de kortst mogelijke tijd de „papie ren pl»nnen" tastbaar gestalte zullen kun nen krijgen. ADVERTENTIE Keukengeysers, closets, centrale- en gasverwarming en alle dak- en huisreparaties Drichuizerkerkweg 108 Drichuis-Westcrveld - Tel. (K 2550) 4468 Wie collecteert mee op 16 Juni Hoewel Velsen mag gerekend worden tot de gezondste gemeenten in het land, zijn er toch elk jaar weer een aantal kinderen, die de verpleging in een gezondheidskolonie nodig hebben. In 1950 zijn er 78 jongens en meisjes uitgezonden om nieuwe krachten te vergaren. De overheid subsidieert dit nuttige werk. Maar de verenigingen, die de uitzendingen organiseren, moeten eerst zelf over de brug komen, clan pas vult de overheid aan. De inkomsten uit de contributies zijn onvol doende, zodat een jaarlijkse collecte onmis baar is. De drie plaatselijke verenigingen, die in Velsen de kinderuitzending behartigen, namelijk de afdelingen van het Centraal Genootschap en van „Kinabu", beide neu trale verenigingen en de R.K. Kinder uitzending collecteren gezamenlijk en delen de opbrengst eerlijk. Wil een dergelijke collecte slagen, dan heeft men een honderd a honderdlwintig collectanten nodig". En hoewel het vaak vee! moeite kost, heeft men nog steeds dit aantal bij elkaar weten te krijgen. De vereni gingen doen daarom ook voor dit jaar weel een beroep op hen, die doordrongen zijn van het belangrijke werk dat wordt ver richt cn vraagt voor een hele of halve dag hun hulp. Over het nut van de uitzending van zwakke kinderen behoeft niet gepraat te worden. Het is bovendien werk, dat de kinderen uit eigen gemeente geheel ten goede komt, want van de opbrengst van deze collecte behoeft niets te worden afge dragen aan enig hoofdbestuur. Ook de onkosten zijn zo laag mogelijk gehouden. Alles wat wordt gecollecteerd, is dus regel recht bestemd voor de „eigen kinderen". Zaterdag 16 Juni zullen de bussen het publiek worden voorgehouden en dr. L. S. Limborgh Meyer, zuster M. A. L. Kwast en de heer Th. P. J. Snijders hebben er het volste vertrouwen in, dat ze flink gevuld zullen worden. Collectanten kunnen zich opgeven in Velsen-Noord bij de heer N. C. Rozeme.yer, Pelsstraat 6, bij dokter C. van Wielink, Duinvlietstraat 109 en bij mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Voor Velsen aan het bureau van de G.G.D. Stationsweg 80. Voor IJmuiden-Oost bij mejuffrouw E. Vijlbrief, Lijsterlaan 1 en dokter P. J. W. v. d. Toorn, Frans Naereboutstraat 70. IJmuiden-West: dokter P. Brouwer, Ko ningin Wilhelminakade 79. Driehuis: Th. P. J. Snijders, P. C. Hooft laan 46; Santpoort-dorp: C. Kolster, Cre- merlaan 44 en Santpoort-station: mevrouw Syp, Santpoortse apotheek, Bloemendaalse straatweg 145. ADVERTENTIE CHEMISCHE REINIGING is sneller, is beter. DRY CLEANING ONLY Koningsplein 8 - IJmuiden - Tel. 4886 Wethouder De Boer reikte diploma's uit In de Willem de Zwijgerschool zijn door wethouder H. de Boer cïe diploma's uitge reikt aan de geslaagden voor het eind examen van de driejarige cursus der Ge meentelijke Middelbare Handelsavond school. De uitreiking geschiedde in tegen woordigheid van de gecommitteerden bij het. examen, de Commissie van toezicht en de leraren. De wethouder van Onderwijs wees op de grote waarde, welke het diplo ma heeft gekregen. In de eerste plaats is het een Rijksdiploma geworden, dat in het gehele land volgens dezelfde normen wordt afgenomen. Daardoor is het wel moeilijker te bereiken, maar het bezit geeft ook meer voldoening. Bovendien behoeven cle bezit ters van dit diploma geen examen meer te doen voor het diploma Algemene Handels kennis, dat de Vestigingswet eist van iemand die een zaak wil oprichten. De heer De Boer prees de leerlingen voor de wils kracht die zij hebben getoond, door na hun dagtaak nog de avondschool te bezoeken. De gemeente Velsen biedt, naar hij zeide, met haar Avondulo en de Cursussen voor Practijkdiploma's aan de H.A.S. nog vele mogelijkheden voor de geslaagden om zich verder te ontwikkelen Na deze toespraak reikte de wethouder de diploma's uit aan de volgende leerlingen: W. Dekker. P. van Dorp, J. van Duijvenbode, J. M. P. Iluy- bens, J. P. A. Huy'oens, A. C. van Nieuw koop, T. Scholtens, L. Schoon, J. H. Snel, W. F. Snel. M. H. Visman, A. de Vries, W. Broek, G. Klinkenberg, G. W. Slals, M. M. van der Wal. G. J. Wighert, Ch. A. van dei- Zee en G. Zijlstra. f „In den Velsensen scoen" De Velsense scoenlappers doen te weeten, als dat hunne winckels voorzien sullen sijn van nu tot in de verre toe komst van een uythangbord ofte plakkaet, gemaeld in de couleuren van de stede Velsen sijnde geel ende blaauw waer- op gemelt wordt, alsdat sij aengheslooten sijn bij den Ne- derduytschen Bont van Scoen- maekerspatroonen, dies kond doend, alsdat sij de ordonnan tiën van hunnen stiel aenhan- gen ende volghen sullen. Garnalen en makreel Aan deze kant van de golf slag heeft IJmuiden een satel lietdorpje gekregen, bevolkt door een met de zon mee was sende schare van iekker-luie moeders en naar zwart ver kleurende kinderen, waar zich te avond de manmensen bij voegen om de benen nog even in het eigen voorzandje te strekken. Van zijn riante mi- natuur-villas met rotan-meu bels tot de optrekjes, waar men nauwelijks de wenkbrau wen in kan optrekken weer spiegelt dit gemoedelijke ge meenschapje de veelkleurig heid van democratie en bad- pakkenmode. Dooie Boel? Wis en waarachtig niet, want daar is altoos wat te doen op het strand. De tussenpierders zitten stalles bij het scheep vaarttoneel, de buitenpierders hebben hun eigen vermaak, dat deze zomer uit barsten zal in een serie strandfestijnen, waar de consumptietent-voog den zich nu de zanderige haren reeds mysterieus-glimlachend over krabben. Voorlopig hou den zij zich bezig met het zo genaamde kuilengraven, het gezamenlijk ontzanden van de middagpot en bij tijd en wijle vindt men hen met slechts hun blote voeten aan in het ijswa- ter. met een sierlijk schepnet, teneinde daarmede garnalen te overmeesteren. Deze koken zij dan wreed en levend in pan nen op primussen, om ze latei- te pellen voor garnalensalades, die aan dit strand dus nog goedkoper zijn dan in de „Vieux Doelen". Zijn er geen garnalen, dan zijn er wel blauwglanzende horsmakrelen, clie zich niet zo gauw bij de gevorkte staart laten grijpen, maar daarna een eveneens smakelijk en billijk gerecht opleveren. Binnenkort gaat het tenten kamp over tot de stichting van een spreekkoor, dat als eerste nummer zal instuderen „Wij willen nimmer meer uit IJmuiden weg". En nog niet eens alleen om het goedkope leven daar, maar vooral we gens de gezelligheid aan IJmuidens strand. Te gap Welwillende lieden, die een ander best ook eens wat gun nen, laten de laatste tijd met hartveroverende gulheid hun 'fietsen in de openlucht over nachten, zodat de jagers op dit stalen wild met een beleefd tikje aan de smoezelige pet zich moeiteloos van het karre tje meester kunnen maken. De politie, ondanks alles be gaan met het lot van de bena deelden, heeft een lijstje ge maakt van de op deze wijze verdwenen of door haar zelf in bescherming genomen kar retjes en ik mag zeggen, dat het een vriendelijk lijstje is. Te geef is het of liever te gap. Ga zo door, IJmuidenaren en ge zult binnenkort de fiet senhandelaren gouden tijden bezorgen. Verstandige dronk De IJmuidense bewakers van recht en orde zijn deze week verrast met een opgetogen medeburger, die een te grote reeks kleine glaasjes op de lip had gekanteld en daardoor iet of wat uit de peiling liep. Hij vertrouwde zijn koers zelf niet meer en stoomde dus op naai de politiepost aan de Wilhel minakade met het dringende verzoek, of de heren daar wellicht zijn stuurloos casco in dok wilden opnemen. De heren, het bekende „beter voorkomen dan arresteren" indachtig hebben hun gast hof felijk de beste cel van het huis aangeboden, waar hij de luide slaap des gerusten sliep. Men fluistert, dat zijn schoenen na de roes gepoetst voor de deur stonden, maar de politie laaf ze fluisteren. LAMPENIER. ADVERTENTIE ZANG MUZIEK - TOVFrr LESSEN - CURSUSSEN - NlEUTvg Alles in Uvr huiskamer te horen dank z(j nu met Visserijband 16021fi Wij hebben PHILIPS cn ERRES KOOPT UW RAD?0 binLn^r0Se| V Electr. wasmachines v.a. 225— •u*I>andt]ait rraad leverbaar. Hoover> fci pIOPII. 1 schitt. uit voorraad leverbaai."' "uuv wringers, strykbouten, clcctr. kachel apparaten cn verlichlings-arlikclen elcclt- WILLEM BARENDSZSTRAAT 21 - TE Deelnemer: KENT GIJ uw eigen STAD-ACTIe' Geen muziek. Een beperkte aanvoer door totale afwezigheid van trawlers, kon de prijzen Vrijdag" geen sprankje hoop geven: liet bleef dicht. De koolvis bracht het met hangen en wurgen tot 37 per kist en de meest gevraagde schelvissoorten varieerden van 37 tot 35. De wijting raakte totaal de kluts kwijt, zodat grove kwaliteiten voor 13 van de hand gingen en iets kleinere soorten zelfs tot 8 daal den. Met de schol vlotte het beter. De grote noteerde gemiddeld ruim 55 per kist en de kleine schol 2 bedong ruim 25. Fijnvis daarentegen bleef goedkoop. Met 2.25 voor een kilo grote tong en 0.75 voor de grove slips moest ze proberen te vreden te zijn. De totale aanvoer op de Vrijdagmarkt was ruim 900 kisten, waar van 130 fijnvis, 240 schol, 200 schelvis en 90 wijting. Duo. Van de vele kotters en loggers die gisteren al marktten,werden de KW 162 met 4380 en de Sch 7 met 4170 de hoogste. De vis emigreert. Vandaag waren er dan weer eens twee trawlers aan de afslag, die echter samen niet meer dan 600 kisten hadden. Het waren de Eveline met 300 kis ten, waarvan 110 makreel, 90 schelvis en piepers, 45 kabeljauw en gul, 30 wijting, 15 platvis, 10 stokkebit en 130 stijve kabel jauwen: en de Limburgia, ook met een totale aanvoer van 300 kisten. Ook voor Maandag wordt maar een beetje trawleraanvoer verwacht. Op dit moment is slechts één schip bekend, n.l. dc Simon de Danser met een aanvoer van 300 kisten verse vis en 255 kantjes gezouten haring. Van de Bergen kwam nog geen bericht binnen, zodat de aanvoer hooguit beperkt zal blijven tot twee schepen. In en uit. Vrijdag kwamen binnen tot 16 uur: UK 7, 73. 244. Sch 7. HD 18. KW 9. 128. Naar zee en naar binnen: IJM 200. 241, 239, 202, 262. 215, 318, 249. 226. HD 220. 180, 131. 18. KW 189, 128. 23, UK 86. 85. 90, 161, 70. 119. 73, 7, 244, 41, ETI 20, IJM 95, Sch 17, IJM 42. Dokken. De Assan Reis die net als de Tzonne en de Claes Compaen naar de verre visserij gaat, is Vrijdag naar Amsterdam vertrokken om te dekken. Goed idee. De Sch 7, die Vrijdag aan de afslag in IJmuiden met een aanvoer van 140 manden verse vis kwam, had op de thuissloom een lading van 50 kantjes haring van de Sch 140 en 70 kantjes van de Sch 95 overgenomen. Hierdoor fungeerde de tra wil o gg er dus als jager en konden de andere schepen nog enkele dagen blijven door vissen. Oude bekende. Donderdagavond kwam het Engelse onderzoekingsvaartuig Sir Lancelot in IJmuiden binnen, om tijde lijk ligplaats te kiezen in de vissershaven. Voor het Rode Kruis. Binnenkort zal zich in de vishal, speciaal onder de handel een actie ontplooien ten bate van het Rode Kruis. Vaarwel. Naar wij vernemen is de IJmuidense kotter IJM 211 „Walrus" via de makelaar H. Zwart verkocht naar het buitenland. Het scheepje zal in de tropen gaan vissen. De vroegere eigenaar was de heer Nieland. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Trawlvisserij Woensdag 23 Mei: mt. Elie Chénevière IJM 30 (IJsland). Maandag 28 Mei: mt. Eveline IJM 116. MI. Hanny VL 30. Dinsdag 29 Mei: st. Simon de Danser IJM 43 (Haringtrawl); Limburgia IJM 54. Ml. Onderneming' II SCH 160: Tonny VL 74. Woensdag" 30 Mei: mt. Wiron IV IJM 221. Ml. Wiron III IJM 221; Fierman Eduard KW 5: Vertrouwen KW 6: De Arend KW 7. Donderdag 31 Mei: st. Bergen IJM 16. Ml. Jacoba KW 107. Zaterdag 2 Juni: st. De Hoop IJM 73. Maandag' 4 Juni: st. Sumatra IJM 62. Ml. Mariha IJM 74; Verwachting IJM 204; Arie Nico KW 17; Wilhelmina I KW 25; Neder land VI KW 37; Floris KW 59; Jan KW 84; Willempje KW 89; Alida KW 91; Van der Duijn van Maasdam KW 97; Gebroeders KW 108;' Petronella KW 125; Bali KW 129; Ge broeders KW 166; Aleida KW 169: Bruinvis RO 1. Mk. Texel IJM 5; Nelly v. B. IJM 23 (snurrevaad)Vios IJM 52; De Jonge Willem IJM 230; Neeltje IJM 240 (snurrevaad); Magda IJM 272; Haarlem I IJM 276: Albatros IJM 277; Rein KW 30; Picter Cornelis KW 31; Tiny KW 34; Hermina IV KW 53; Twee Gezusters KW 77: Jacoba KW 92; Koningin Juliana KW 133; Jana KW 210; Clazina Jo hanna RO 3; Hendrikje BU 33. Dinsdag" 5 Juni: st. En Avant IJM 8 naar Hendrik-Ido-Ambacht (sloop); Zeelandia IJM 38; Vikingbank IJM 183; Abraham VL 77 (Haringtrawl). Mt. Medan IJM 57. Ml. Everard Christina KW 40; Kees KW 124; Bertina VL 85 naar Vlaardingen. Mk Prinses Margriet KW 51. Woensdag 6 Juni: mt. Allan Water IJM 34; Excelsior III KW 76. Ml. Sumatra KW 86; Wilhelmina III KW 147; Drie Gebroeders HD 79. Mk Neeltje IJM 240 (snurrevaad). Donderdag 7 Juni: st. Claes Compaen IJM 41 (Beren-eiland). Vrijdag 8 Juni: st. Adelante IJM 19. Maria IJM 95. Beide naar Hendrik-Ido-Ambacht (sloop). Haringdrijfnetvisscrij Dinsdag 22 Mei: ml. Martenshoek IJM 283; Mr. Dirk Donker Curtius KW 2; Iiubertha Gerarda KW 9 (8 Juni binnen)Anna cn Cornelia KW 14; Sakina KW 32; Rijnmond I KW 42; Rijnmond II KW 43; Elizabeth KW 49; Jan KW 50; Zeezwaluw KW 83; Wilhel mina II KW 138; Wilhelmina V KW 144 (8 Juni binnen); Katwijk III KW 161; Neder land IV KW 167; Onderneming KW 175. Maandag 28 Mei: ml: Gorredijk IJM 75; Excelsior II KW 78; Eendracht KW 168. Dinsdag 29 Mei: ml. Cornelis VL 83; SI. Nelly VL 200. Woensdag" 30 Mei: ml. Rijnmond IV KW 15; Hollandia KW 18; Machiel KW 33; Annie KW 54; Nelly Maria KW 70: Vooruit KW 151, Zaterdag 2 Juni: ml: Henk KW 56. Maandag 4 Juni: ml. Margrietha Maria KD 29: Noordzee KW 47; Borneo KW 127; Everdina Jacomina KW 173. Woensdag 6 Juni: ml. Orion KW 22; Noord ster KW 67. Donderdag 7 Juni; ml. Piet en Leendert Huibcrt KW 3. .EEBArYKEir^ o-, e® mij mijn feilen toont". Af is de vraag of het goedmofao van de overheidsdiscipelen schaarse momenten volledie JJ zal worden door de falende ulff! is aan de dag getred^® een oplossing uit de moeilijfö visserij, toen de overheid JKj komen met het argument: Jfa- steunen, maar de reconstruct het bedrtjt zelf voortkomen en daTt-, zal z en eerst moeten aaneensluit* hechtere gemeenschap." Daargelaten ij zo is, dat de visserij niet herhaald plannen voor de gezondere opbouwyS productieapparaat heeft uitgewerkt «5 Den Haag voorlegde, blijft de fife van het argument onomstotelijk jms" ~- ontbreekt dit bedrijf aan eenheid Zofa eer nieuwe koers wordt uitgestiooeid 4/. een onderdeel der Nederlandse vis? keren de minder-modernen zich uit fa kracht tegen dit nieuwe, omdat het pi eens een gemene broodroof zou b-- gaan betekenen. Men beseft nog dat de tijd niet stil staat, dat de Nece->- se visserij al te zeer terrein heeft vericr- om zich nog steeds de weelde van k onderling gekrakeel te kunnen veroofe Het is niet vreemd voor de visserij, cit ze. als typisch traditioneel en typisch vidualistisch bedrijf, telkens weer fa. valt op de uitspraak, dat „vader kei a geklaard heeft waarom zou ik het ca anders doen", maar het is wel degelijke- rustbarend, dat ze zich daarmee ksa laat ontglippen, die haar toekomstiger: tie op z'n minst genomen onzeker aria Regeren is vooruitzien ook hier. De kleinhandel heeft indertijd betej- Stellend rond het experiment van het b- drijfschap met de ..fish and chips" gestaag en vond het prachtig, dat daar blijkfa een stevige boterham aan te verdienen rl Maar de „F en C"-affaire komt, sindsc: eerste winkels geopend werden, niet veel verder meer, terwijl ze toch duidelijk te- cioeld was als een „kettingreactie".diet;: afzet van de visserijproducten in het bh« nenland een ferme stoot omhoog Eest geven. Het bedrijfschap bracht de zaak cp gang de handel zal nu de fa. inociea doen. De handel blijft echter likke'-" dend op een afstandje staan en durft 5; nog niet recht aan omdat men de kosta van de inrichting van een „F en O fa niet aan durft of aan kan en men vfa komend uit een branche, die niet gefa is aan grote cijfers de „baat" voor lei hele becirijf niet ziet, die zonder market achter die „cost" aan moet komen. 0:i hier: regeren is vooruitzien..., ADVERTENTIE VHQ9QOe&Q9Q98Qb@Q999Mmt Hoover Excelsior Erres Ruton e,a- Uit voorraad leverbaar, Demonstraties vrijblijvend bij te Eerlijk advies. Betaling te regeiffi- Ook reparaties, vlug, billijk en goei Velscrduinwcg 173 Te'. Ö©©O©©9©©90W996990988e68MW Voor wie Zondag het fluitje klinkt Op de Kennemer voetbalvelden Het tweede elftal van V.S.V. gaat dag het Noorden in om dc strijd aan1 - den tegen Helder 2. Het hoopt twfa- ten rijker thuis te komen, een fa- gemakkelijke opdracht. Men zou neigd zijn, een verdeling aer pun wachten. Het team ziet er met een voor B. Bouwens als volgt uit: Broekhuisen, Den Dunnen, Van Lint, Van der Klooster, J. SdwjJJ"^ Thoolen, Zwanenburg, V.S.V. 4 begint Zondag met de fa-fa motiewedstrijd tegen E.D.O. strijd wordt des morgens op lie- V.V.H. in Haf/em;SvsV.uit^ In deze wedstrijd komt Demmers, Meijburg, Van Dongen,^ Noortman, Ge"1fS cenmeiie:. Nieuwenweg, Lumens, Pcfa=i „TURNLUST" NAAR °LYMPISCHE" De heren-leden van ^,^e^ui]en 4 nastiekvereniging .mmer, da' nemen aan het opening- 0"]'v)11pjsche Cü- K.N.G.V. verzorgt op de OlpP SCHEEPVAART ri Vrijdag 8 Juni kwame" IJmuiden binnen. Vulcg van fa' Venus van Rotterdam. Gnm dei. Zijpenberg vanBordeau-v.^ ICarlskrona. AclultaJ cpfried van Igj koop van Antwerpen- SJtfa Vertrokken zijn. Igj» Corona nafa pool. Tilly naar Su"Sinpton. terdam. Bali naar SrtjM naar Kalmar. Coen na?' Cacn. Bon-fafa naar Lissabon. Prote n naar Rokfaj Oslo. Amcricain g Rapid "3' Roclf naar d£oUjCanaarD"vE-" Nero naar Aarlnis. naar Ostrand.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 8