„Platenridders" in halve finale van Hoogoventournooi Drijfnetvisserij boos, bevreesd of berustend over IJmuidense trawlmaatjes -Clowntje Riek Het „oude" Velsen-Noord begint vol te raken Visserij- y-v aria De Egyptische Koningin DINSDAG 12 JUNI 1951 Reacties op een revolutie Wellicht een mooie kans op verbreding van de afzet Sluisdeuren beschadigd door aanvaring MARKTBERICHTEN Agenda voor Veisen Voor de kinderen „Kom 'es over de brug" Wanneer „springt" de thermometer Er komt een nieuw adresboek der gemeente Velsen 99 99 Trawlmaatjes Nu IJmuidens trawlervloot de magere weken" lijkt te willen gaan benutten voor een intensieve belangstelling voor de zoute maatjesharing, groeit er een geheel nieuwe figuur in de Nederlandse visserij: niet alleen wordt een stokoud privilege van de drijfnetvloot doorbro ken, maar er wordt tevens gezocht naar een zo volledig mogelijke exploitatie van de schepen, een economische sane ring van de trawlers eigenlijk. Dat het verschijnsel verzet zou wekken in „de Zuid" de visserij van Katwijk, Scheveningen en Vlaardingen werd verwacht. Hoe de reacties er evenwel uitzagen, leek ons de moeite van een aantal gesprekken waard. Het resultaat is in bijgaand artikel verwerkt. DE KLEINE h, OLUTIE in de Nederlandse visserij, onbewust veroorzaakt door de twee IJmuidense trawlers „Abraham" en .Simon de Danser", heeft langs de hele kust haar trillingen voortgeplant, tot in Vlaardingens afslag, langs Scheveningens havens en het Katwijkse Prins Hendrikkanaal. Er wordt met een schouderophalen of met een tikje angst in de stem gesproken over de „trawlmaatjes" van deze beide schepen het volkomen nieuwe, dat vorig jaar voor het eerst geprobeerd werd en toen een succes bleek te zijn, dat nu op grotere schaal doorgezet wordt en voor IJmui- den een nieuwe toekomst kan openen. „Ja, kan openen", zeggen ze „in de Zuid", met de nadruk op kan. Ze hebben het er niet erg op begrepen, dat twee sterke trawlers al vóór de vijftiende Juli, het moment waarop ieder schip haring mag gaan vangen met de trawl, onder de haringen van de loggers schieten met hun sleepnet. „En toch is de handel wild op de trawlermaatjes, hoe ze er ook onder elkaar op mogen afgeven", verklapt een van de Vlaardingers, die dat het best kan weten, omdat hij er elke dag ambtshalve bij zit als de vangsten verkocht worden „omdat die kleine trawlmaatjes prachtig van kwaliteit zijn en royaal uitdelen duizend in een kantje". Langs de Westhavènkade, waar Vlaar dingens grote reders en haringhandelaren hun hoge huizen hebben gebouwd, is er al heel wat gesakkerd op de IJmuidenaren, die met twee trawlers gingen doen, wat de loggers voorbehouden leek tot in lengte van dagen. „Vlaardingen hecht aan de tradiesje, IJmuiden aan de slappe was", zegt een oude wachtsman, die de voorjaarszon zit in te kijken, „maar 'et mot gezegd, da' je van tradiesje nie' ete ken". En daarmee is het probleem heel duide lijk gesteld althans zoals het aan de op pervlakte ligt: zichtbaar voor een ieder. De handel zegt het een beetje anders: „Wij hadden van IJmuiden meer sportiviteit verwacht en we mogen ze daar zonder be zwaar verwijten dat ze zich bij hun verse vis en verse haring moeten houden". En als we dan tegenwerpen, dat de loggers zich ook niet aan de zoute haring hielden, maar in de nazomer en winter de trawl wagenwijd opentrekken om de verse vis te pakken te krijgen, als we zeggen, dat de dispensatie van het Bedrijfschap voor de beide schepen om voor 15 Juli te gaan trawlen, via de normale visserij-organen en dus niet zonder de Zuid tot stand is gekomen, komt het stroeve antwoord: „Het endje zal de last wel dragen". Dat is ook de Katwijkse reactie. „IJmui den verknoeit zelf de markt met dit gedoe. De prijzen zullen verder zakken door de aanvoer van de trawlmaatjes en dan liggen de trawlers er het eerst uit. Kan die Simon de Danser van jullie soms uit met de vangst, waar hij vanmorgen f 13.000, voor kreeg? Voor dertien dagen? Terwijl I er geen trawler voor minder dan veertien honderd per dag op zee te houden is? Nee, meneer, dit is een mooi voorbeeld van je eigen graf graven". Of hier niet een voorbeeld is van het vaderschap van de wens over de gedachte, is een andere zaak, een feit blijft het, dat de Katwijkers en de Vlaardingers niet helemaal gerust zijn op de IJmuidense concurrentie uit deze nieuwe hoek. Vooral de plaatsen, wier vloot geen grote serpen heeft, sterk genoeg om tegen de trawlers op te trekken, zullen de mededinging van de IJmuidense maatjes volgend jaar' als er op grotere schaal getrawld wordt, geducht merken. In Scheveningen spraken we een filosoof, „De zaak ligt er nu eenmaal", zei hij, „en voor dit seizoen zal er weinig meer aan te veranderen zijn. Hoe fors deze tik uit het Noorden ook voor „de Z.uid" aankomt, ze kan ook wat goeds met zich brengen, zoals elk kwaad wat goeds in zich bergt". „En dat is?" Prikkelend voor Overheid „Dat is een nieuwe, hevige belangstel ling van de overheid voor de visserij. Dat is een openhameren van nieuwe export deuren en het exploreren van het Oost- Duitse afzetgebied". Dit laatste kan inderdaad een' conse quentie worden van de fellere aanval op de haringstand in de Noordzee en dus een grotere aanvoer, nu de trawlers ook mee gaan doen. De koelhuizen zullen gauw ge noeg volstromen met zoute haring en het binnenland is helaas met té weinig tevre den. Exportverruiming zou omgekeerd zo wel voor de trawl- als voor de loggervloot een bredere basis scheppen een gevolg wellicht van de nieuwe ontwikkeling in IJmuiden? „Maar al met al moet het me van het hart, dat er over deze zeer belangrijke kwestie voor het volgende seizoen eens rustig en op het hoogste niveau gepraat zal moeten worden". Dit laatste zal de organisatiemensen nog wel eens in de herinnering komen, voor de trawlers volgend jaar met de eerste Hol landse Nieuwe aan de wal komen. Hedenmorgen zijn de vloeddeuren van de Zuidersluizen te IJmuiden vrij ernstig beschadigd doordat de Nederlandse kust vaarder ATTS, die de sluizen binnenvoer, niet tijdig kon stoppen, daar de machine plotseling niet meer achteruit wilde draaien. 11 Juni 1951 Prijzen Heilbot 1,75—1,20; gr. tong 2,30—1,90: gr.m. tong 1,201,06; kl.m. tong 0,980,83; kl. tong I 0,84—0,68; kl. tong II 0,72—0.58; tarbot I 1,08—0.78, per kg. Tarbot II 4944; tarbot III 39—31,50; tar bot IV 3423; tongschar 34—21; schartong 2422,50; gr. schol 53—2-8; gr.m. schol 52—32; kl.m. schol 62—33; kl. schol I 44—22; kl. schol II 238; schar 15,308: v. haring 18-13: makreel 21,50—12,50: gr. schelvis 27—24; gr.m. schelvis 3625; kl.m. schelvis 3829; kl. schelvis I 39—27; kl. schelvis II 27—8; wijting 17—8; gr. gul 31—23: midd. gul 25—22; kl. gul 17—14: kl. haai 23—20,50; ham 43—38; kl. wolf 3523: poontjes 18—8; kl. rode poon II 16,50-10, per 50 kg. Gr. kabeljauw 12261; gr. koolvis zw. 46—41; gr. leng 48; gr. wolf 68—55, per 50 kg. Aanvoer 645 kisten tong en tarbot. 20 kisten heilbot, 5 kisten griet, 170 kisten tongschar en schar tong; 995 kisten schol. 80 kisten schar, 5 kisten ham, 20 kisten haring. 295 kisten ma kreel. 555 kisten schelvis, 670 kisten wijting, 285 kisten kabeljauw en gul, 150 kisten leng, 10 kisten haai, 70 kisten wolf, 135 kisten poon, 210 kisten koolvis, 70 kisten diversen. Totaal 4390 kisten. Besommingen IJM 43 Danser f 13.000; IJM 32 Elie f 15.890 VL 74 f4980; VL 30 f7030; KW 108 f 1560; KW 104 f—KW 91 f1510; KW 48 f4690; KW 45 f4090; KW 97 f 1490; KW 59 f 1570; KW 5 f 1950; KW 6 f4160: KW 7 f3670; KW 166 f 1600; KW 17 f 2.540: KW 51 f 1540: KW 69 f KW 169 f 1820; IJM 204 f 1850; KW 86 f 970: IJM 52 f 1240; IJM 276 f 1550; I.JM 277 f 1630; RO 3 f 1258; KW 10 f4028; KW 12 flOSO: KW 21 f 1330; KW 53 f 1280: KW 34 f2050; KW 27 f 1440; KW 31 f890: KW 210 f 1440; KW 177 f 1550; KW 130 f 1470; KW 92 f 1206; BU 33 f 1690. DINSDAG 12 JUNI: Thalia, 20 uur: „Zwervers oponthoud". Rex: Geen voorstelling. WOENSDAG 13 JUNI: Raadhuis 1415 uur: Spreekuur Wethou der van Onderwijs. Thalia, 20 uur: Zelfde programma. Rex, 20 uur: „Afgunst". Het Hoogoven-voetbaltournooi, dat deze week, na ruim twee maanden van haast dagelijkse voetbalwedstrijden, zijn einde nadert, bracht Maandag avond in de A-afdeling de twee kwart finalisten Platenridders (Walserij West) en Amateurs (Walserij Oost) tegen over elkaar. Deze wedstrijd, die een nogal fors karak ter kreeg en een spannend verloop had tot tien minuten voor het einde, heeft opnieuw aangetoond, dat elk kansje om tot de finale te kunnen doordringen, aan weerskanten volledig wordt uitgebuit. Enkele minuten na de aftrap reeds had Platenridders succes uit een voorzet van rechts, welke de middenvoor inschoot (10). Vlak daarop kreeg dezelfde ploeg weer een kans. De voorzet van links kwam afgemeten voor de doelmond en de links binnen schoot de bal ineens onhoudbaar langs de Amateurs-doelman (20). Toen was de beurt aan Amateurs op een moment dat de middenvoor alleen voor de doel man kwam (21). Bij Amateurs werd G. v. d. Lugt het struikelblok in de verdedi ging. Toen hij naar voren trok, liet Platen ridders zich insluiten. De druk op het doel kon echter niet in doelpunten worden om gezet. Na 28 minuten kreeg Platenridders weer een goede kans met een ver doorge speelde bal. De Amateurs-doelman redde op het nippertje zijn heiligdom van drie aanstormende ridders. Na de hervatting zag het er eerst naar uit, dat Amateurs de gelijkmaker zou sco ren, want na 7 minuten miste een back, maar v. d. Lugt schoot hoog over. Even daarna werd door Platenridders bij een voorzet een overtreding begaan. Van der Lugt nam de strafschop, maar schoot tegen de paal en de terugspringende bal werd tot hoekschop gewerkt. De strijd ging over en weer en de span ning nam toe, totdat na 22 minuten de spil van Amateurs weifelde aan te vallen en de middenvoor van de ridders van grote af stand onverwacht de stand op 31 bracht. Wel trachtte Amateurs de achterstand nog in te lopen, maar nadat Platenridders eerst geen kans had gezien om van de verwar ring van de Amateurs-verdediging gebruik te maken was het de rechtsbuiten, die in vrije schietpositie de bal via de binnenkant van de paal en de onderkant van de lat in schoot en de Platenridders met 4-1 in de halve finale bracht. Voor de competitie van de C-afdeling speelden daarna DAS (Constructiewerk plaats) en Wonderteam (Hoogoven Staten) tegen elkander. De „team"-mensen combineerden veel beter, maar doelman Plooy van DAS had veel geluk. Eerst na 16 minuten kon mid denvoor Van 't Hof met een hoog schot Wonderteam de leiding geven (01). Hoe wel er vaak onbedaarlijk is gelachen om de voetbalcapriolen van de „oudjes", trokken deze zich hiervan niets aan en gaven zij zich voor wat zij waard waren. Van 't Hof kon na 26 minuten uit een combinatie van Prinselaar-De Heer bij een schermutseling voor 02 zorgen. Hoewel ook na de rust Wonderteam sterker was, moest doelman Demmers toch handelend optreden bij een doorbraak van de DAS-Iinksbuiten. Het schot belandde tegen de lat. Een voorzet van De Heer schoot Van Leeuwen in (0-3) en even later mopst Demmers vallend redden toen de linksbuiten vlak bij de paal zou inschieten. Ten slotte zorgden Prinselaar en De Heer voor 05, maar DAS kon de eer redden toen een tweede strafschop van Nolet doelman Dem mers te machtig was (15). Dinsdagavond zullen de wedstrijden tus sen Platenridders-Kernboys en Dynamo's- Internationale de finales van het tournooi uitmaken. WATERVLÏETSTER IN HAARLEMS KORFBALTWAALFTAL De keuzecommissie van de Haarlemse Korfbal Bond heeft mejuffrouw D. Schel ling, eerste twaalftalspeelster van „Water vliet" gekozen in het Haarlemse korfbal twaalftal. Dit twaalftal zal Zondag in Den Haag een wedstrijd spelen tegen het Haagse korfbaltwaalftal. Nieuwe school, kerk en 179 huizen vullen vele gaten in de bebouwing op De bouw in Velsen-Noord van niet minder dan 179 woningen plus een school en een kerkzaal schiet hard op. Het aannemersbedrijf „Beverwijk", dat het grootste object van totaal 155 woningen aan de Wijkeroogstraat en tussen Geelvinckstraat en Ladderbeek straat onder handen heeft, kan straks vrijwel periodiek een aantal woningen opleveren. Zaterdag kan de driekleur al worden geplant op de eerste dak spant van cle hoogbouw aan de Wij keroogstraat nabij de Meerweidenlaan. Het betrof hier een eerste blok van zes woningen, die in opdracht van de papier fabriek worden gebouwd. Het volgende blok wordt pas étagebouw en het daaropvolgende is weer normale bouw. Dan volgen verder de onderbouw van een aantal woningen en betonnen fun deringen aan de Wijkeroogstraat. Aan de door te trekken Melklaan zijn eveneens verscheidene betonnen funderingen gereed gekomen, en bovendien is men bezig om de aangelegde bouwputten te dempen, op dat ook op deze plaatsen kan worden be gonnen. In de onmiddellijke nabijheid van het grote object beginnen de elf ééngezins woningen ten behoeve van de N.V. Melk inrichting „Velsen" aan de Ladderbeek straat te verrijzen. Dit is ook het geval met twee woningen aan de Heirweg hoek Ladderbeekstraat, die voor herbouwplichtigen worden gezet. Dan worden acht woningen voor her bouwplichtigen aan 'de Doelmanstraat ge bouwd en aan de Wijkerstraatweg is een begin gemaakt met een woning tegenover de Smidt van Gelderstraat. Voor het overige schieten de twee win kelhuizen met elk twee bovenwoningen aan het Stratingplantsoen ook al aardig op. Hier is met de bovenbouw een aanvang ge maakt. De nieuwe openbare lagere school met gymnastieklokaal tussen de Wijkerstraat weg en Van Diepenstraat vordert snel. De onderbouw is al gedekt met de balklaag voor de bovenverdieping en de buitenmuur wordt thans afzonderlijk om het gebouw gemetseld. Ook de bouw van het gymnastieklokaal schiet goed op. Ten slotte begint in de kerkzaal van de Ned. Hervormde Gemeente nu enige teke ning' te komen. De fundering van dit ge bouw, dat tevens dienst zal doen als ver- LICHTSCHIP TERSCHELLINGERBANK Blijkens een per radio uitgezonden mede deling zal de scheepvaartroute bij Ter schelling worden verbreed van twee tot drie mijl. Tengevolge daarvan zal het licht schip Terschellingerbank binnenkort een andere ligplaats innemen, n.l. in het mid den van de nieuwe route, op 53 graden, 29 minuten, 40 seconden Noorderbreedte en 5 graden 7 minuten en 34 seconden Oosterlengte. OUDERAVOND THEOTHIJSSENSCHOOL Zaterdagavond werd in de Theo Thijs- senschool de jaarlijkse ouderavond gehou den, waar kinderen uit iedere klas optra den. Een der leerlingen zorgde voor het muzikale aandeel op de accordeon. On danks het warme en mooie weer was de zaal van de voormalige Centrale Keuken geheel bezet. In de pauze is een tombola gehouden met zeer mooie prijzen ten bate van de schoolkas. „Ik zal het doen, meneer!", zei Rick bedeesd. r „Mogen we de bal terug, meneer?", vroeg Oepoetie. „Als je 't geld voor de ruit komt brengen", zei de meneer Met z'n drietjes gingen ze terneergeslagen naar huis. „Wat jammer, hè?", zei Bunkie. „Je kon er toch eigenlijk niets aan doen," vond Oepoetie. „Zou Oom Tripje erg boos zijn?",, vroeg Rick. Maar gelukkig viel het nogal mee. Alleen zei Oom Tripje, dat ze voorzichtiger hadden moeten zijn met de bal. Als je tussen de huizen voetbalt, moet je oppassen voor de ruiten! Ja, dat gaven ze toe. „Nou, hier is het geld, ga 't maar gauw brengen en zeg die meneer, dat je 't niet meer zult doen!" „Dank u wél, Oom Tripje", zei Rick. Toen hij gebeld had en de meneer open deed, gaf Rick hem het geld en zei, dat het hem speet, en dat hij voortaan beter zou oppassen. „Goed, zei de meneer, die nu niet zo erg kwaad meer keek. Hier is de bal terug, en ga voortaan maar liever niet zo dicht bij mijn ruiten voetballen!" „Dank tt wel, meneer!", zei Rick opgelucht. enigingsgebouw, heeft heel wat tijd gekost, wegens het aanbrengen van de betonnen pilasters, waarop de vier zware ijzeren constructiebogen voor muren en dak thans rusten. Wanneer hier het metselwerk eenmaal flink kan worden aangepakt, zal het Stra tingplantsoen spoedig zijn afsluiting aan de Westzijde hebben. Al met al begint het „oude" deel van Velsen-Noord door al deze bouwobjecten vol te raken, zodat mag worden veronder steld, dat men voor volgende grote objec ten spoedig zal zijn aangewezen op de grond van „de Gilden". 1/3 - 200 - 190 - 180 - 170 - 160 - 150 co - 140 D - 130 cx - 120 sx - 110 LU - 100 O 0 - 90 ex - 80 t— - 70 LU - 60 I - 50 - 40 - 30 - 20 - 10 - 0 Nog twintigdan barst de Velsense thermometer, die de afgelopen twee we ken zo trouw de waardering van de ge meente voor het Rode Kruis heeft gere gistreerd. Het blijft natuurlijk mogelijk, dat de volle honderd procent wordt ge haald voor de actie Woensdagavond afge sloten is, maar dan zal de laatste klap toch de daalder van de eerste waard moeten zijn. Er hoeven zich maar een paar Vel- senaren te herinneren, hoeveel zij aan dat Rode Kruis te danken hebben hoeveel zij voor een simpele maar levenreddende bloedtransfusie over zouden hebben en welk een schatten zij zouden aandragen als hun kind dank zij de moedermelkcen- trale in leven zou worden gehouden, om de honderd procent vol te maken en een trots bedrag af te kunnen dragen aan het Nederlandse Rode Kruis. Het kan. Of lie ver: het móet eigenlijk. SCHOOLKORFBALTOURNOOI HOUDT VOOR HET EERSTE VELSER TWAALF TAL NOG EEN PLEKJE OPEN De beide twaalftallen van de Christelijke school aan de Van Langeveldstraat, die deelnemen aan het Haarlemse schoolkorf- baltournooi en vorige week zich door over winningen op de twaalftallen van de Be ver wijkse Zeewijkschool voor verdere deelneming plaatsten, konden zich niet in de finale werken: het tweede twaalftal van de Christelijke school verloor beide wed strijden tegen de eerste en tweede ploegen van de Haarlemse Tetterode-school met 5—0 en 1—0. Het eerste Velsense schooltwaalftal deed het beter. De wedstrijd tegen de Haarlemse Margrietschool eindigde in een gelijk spel (00). De tweede ontmoeting tegen de v. d. Leyschool uit Haarlem werd met 10 gewonnen. Om in de finale uit te komen moeten de Velsense scholieren echter Za terdag de eerste wedstrijd overspelen en winnen. INZENDING SCHILDERIJEN „FELISON"-TENTOONSTELLING De tentoonstellingscommissie, die de ex positie van Velsense schilderijen, welke de 30ste Juni in de tentoonstellingszaal aan de Heidestraat wordt geopend, voorbe reidt, is thans zover met haar werk ge vorderd, dat de inbrengdatum voor de deelnemende kunstenaars vastgesteld kau worden op Zaterdag 23 Juni. Die dag die nen de deelnemende schilders hun werk in de expositieruimte van „Felison" af te geven. Daarna zal een selectie-commissie een keus uit de doeken doen. De expositie van „Felison" zal op 30 Juni door wethou der H. de Boer officieel worden geopend. Misse markt. Het was Maanoa» o- de hele linie mis met de prijzen \-l schelvis scharrelde met veel moeite r lot f 26 per kist bij elkaar en de W varieerde van 27 tot 8 per kist 0-7- wijting was goedkoop; erg mooie ktfafc ten brachten het nog tot 17, maar defc kleinere soorten werden tot de - regeling veroordeeld. De koolm* v er nog het beste af: gemiddeld konfe, prijzen van 42 tot 44 worden gem&y De platvis had het ook al te kwaad Vow kleine soorten werd 8 a 10 w- i.ó auui itin werd 8 in""" "w! gemaakt, met uitzondering van vaadkwaliteiten, die het totTfe St33n'pee;dkL,k,ein*>^m De Noorse makreel, die in kistjes kilo kwam, ging voor 8 tot f u, 7 hand. De fijnvis daalde tot 1.90 voor de grote tong en 0.58 perkK de grove slips. In totaal verwSR Maandagmarkt 4300 kisten, waarvato tong en tarbot, 995 schol. 295 makntf r, wijting, 210 koolvis en 555 schel* Zoute redde niet. De Simon éelW bracht 300 kisten vis en 295 kantjes fe welke laatste van 65 tot 55 opbrak (iets beter dus dan de loggerharinzU haalde voor een 13-daagse reis ij'm zonder de opgehouden partijen De E Chénévière bracht het niet hoger da 15.890 voor een 19-daagse IJslandse* De VL 30 was de hoogste besomrrer r.- de loggers met 7030. De besomming overige loggers varieerden van 1600 tot 4500 per schip. Een uitblinker ondc dj kotters was de KW 77 met 4550. Vandaag en morgen schraal. Doorè' er vandaag geen trawlers aan de a&j waren bleef de aanvoer beperkt tot r.- plat- en fijnvis van een enkele kotter a logger. Ook voor morgen ziet het errw niet erg rooskleurig uit met de trawler®, voeren. Op dit moment is nog alleen de Bergen bekend met 40 kisten schelvis er. piepers, 160 makreel, 175 kabeljauw en 50 koolvis, 35 wijting, 60 haring, 35 gifö en kleine heek. 15 diversen, 60 stijvekóè jauwen en 150 kistjes haring. Van De Eoco. die de 2e Juni naar zee vertrok, kwam Kg geen vangstmelding binnen, zodat aangao. men kan worden dat het schip eerst Dcc- derdag aan de afslag verschijnt. Ook tó nen er weinig Noordloggers meer worde: verwacht, daar de meeste al Zaterdag e Maandag afsloegen, zodat de Woensk- marlet „dunnetjes" wordt. Haring aan de wal. Van de haring vloot kwamen binnen: 10 Juni de KVf 175 met 318 kantjes van 5 schepen, de KW 15! met 225 kantjes van 6 schepen. 11 Juni a KW 138 met 146 kantjes van 7 schepen e de KW 49 met 261 kantjes van 6 scheper. Vis-inklaring. De trawler KW IJS, die "Zaterdag ir. IJmuiden arriveerde,!' Maandag naar Vlaardingen vertrokken, te daar vandaag te verkopen en nadien ces paar reparaties te ondergaan. Hetsci? heeft verse vis. Dokken. De Petten (IJnl 44) heeft Maandag een dokbeurt ondergaan omHas te zijn als het verse haringseizoen gaat be ginnen. Vlootvaria. Het ópmetings- en waar nemingsvaartuig „Hydrograaf" te Maandagmiddag in IJmuiden binnen e koos ligolaats in de haringhaven. De BU 33 vertrok naar Katwijk om enige reparatie te ondergaan. De KW 85 vertrok voor hetzelfde doel naar Rotterdam. Maandag kwamen binnen (tot 18 uur): IJM 240. 239. 249. 241. 202. 226.200, lU 213, 11. 214. HD 220. 131, KW 189. 23,(4 130, 125, 85, 50, 86. KW 210 (naar MB»)/ 155, 41. 144. 10, Sch 7. De KW 28 die enige tijd eloers wc. reparatie heeft gelegen, is Maandag vrat te IJmuiden binnengekomen. FEUILLETON door mevr. Bijleveld-Gelinck 4) Deze mededeling, hoe zelfbewust ook uitgesproken, had toch niet het gewenste effect. De verblijfplaats van de ontvreemde mummie werd er niet door ontperst aan de schone bedriegster. Integendeel: in een echt vrouwelijke inconsequentie snelde zij nil juist naar de deur en vond daar aan de bin nenkant nog de sleutel zitten, die Michael niet in zijn zak had gestoken. Zij draaide hem bliksemsnel om en vloog de deur uit. Het rode hoofddoekje- verloor zij juist op de drempel. Michael Norelius raapte het op en hield het in zijn handen. Als de lege schaal, waaruit het vogeltje ontsnapt was. Als het enige, dat nog over was van zijn schone droom, van zijn Koningin Amentéte, waaraan hij een jaar lang uitsluitend ge dacht had. Van het stille Sneeeuwwitje, dat geslapen had in de kist.Een simpel hoofddoekje. Hij draaide het om cn om in zijn handen. En dan kwam de woede weer in hem op. Ezel die hij was, alweer een ezel! Daar stond hij werkeloos met die doek in zijn handen, terwijl hij de bedriegster, de dievegge van zijn mummie, liet ontsnap pen! Nooit zou hij haar kunnen terugvin den! Maar het was nog niet te laat: ze kon nog niet ver weg zijn, al was ze het huis waarschijnlijk al uit. Hij zou haar op de kade gemakkelijk kunnen inhalen. Hij ging haar achterna. Zijn reacties waren, als die van een echte geleerde, niet snel. Hij kon zijn hoed niet vinden nu juffrouw Potmans er niet meer was om die voor hem klaar te leggen. Hij greep, door de haast, enige malen mis naar de mouw van zijn overjas. Hij ging weer naar zijn kamer terug om het licht uit te doen en liep dan haastig de breede marmeren trappen af; De voordeur stond nog open. En dan stond hij buiten. Het was mistig op de kade een dikke, grauwe December- mist die kil op hem neersloeg. Het begon zelfs al donker te worden. En dan maakten zich uit die mist twee grauwe gedaanten los, die zich links en rechts van hem pos teerden. „Hé," zei Michael Norelius, „wat moet dat?" „Heb jij een meissie boven gehad?" vroeg de grauwe gedaante. „Ja waarachtig! En ik wou...." „Hou dan je mond maar, vader! Je bent gearresteerd!" HOOFDSTUK II De gevoelens van dr. Norelius, op dat ogenblik, laten zich moeilijk beschrijven, Verbazing, schrik, maar bovenal de sen satie van een monsterachtige onrechtvaar digheid. Zijn eerste impuls was om er van door te gaan in de dikke mist, maar de beide grauwe gedaanten schenen die impuls voorzien te hebben en grepen hem gelijk tijdig bij de pols. Toen begon hij te pro testeren en te vertellen van het schande lijk bedrog, waarvan hij de dupe geweest was. Zijn twee paranymfen grepen hem slechts nog steviger vast met het advies om dat zo straks maar aan inspecteur Renke- voort te vertellen: zij hadden geen tijd om zich met al die smoesjes op te houden. En zo wandelde hij tenslotte mee in een doffe gelatenheid, zwijgend en. totaal onkundig van het waarom van dit alles, tot zij einde lijk aan een van de oude grachten een stoep beklommen: het Hoofdbureau van Politie. De ontvangst was correct, maar niet vriendelijk. Hij werd eerst in de agenten kamer gelaten, waar hij moest wachten, maar geen stoel kreeg; toen werd hij naar een kamertje verwezen en de deur zonder commentaar achter hem gesloten. Zijn horloge stond stil op vijf minuten over elven en zo laat was het natuurlijk niet, dat begreep hij. Hij zat daar een onbe paalde tijd. Hij dacht niet aan iels spe ciaals, aan wat hij straks aan die inspec teur zou zeggen, en nog veel minder aan een feit, waarvan hij beschuldigd zou kun nen worden. Hij zag alleen maar een stil, ovaal gezichtje voor zich, waarvan de ogen leefden en hem aanzagen en zich dan van hem afwendden, omdat hij een man was. In zijn rechterbroekzak voelde hij een prop: het was het rode hoofddoekje dat hij in de haast bij zich gestoken had. Hij be groef zijn hand in zijn zak en liet zijn vin gers glijden over de gladde stof. En dan werd de deur geopend en kreeg hij een sommatie om mee te gaan naar boven. Een houten trap, wfiarop zijn schoe nen klosten. Een kamer, waar een sterke lamp hem hinderlijk in zijn gezicht scheen, en dan een verbaasde stem: „Hé.gaat u zitten". Een jonge man in een donkere uniform achter een schrijfbureau. De arrestant nam plaats op de stoel, die de agent op een wenk van zijn chef voor hem aanschoof. En dan zag hij in een paar grijze ogen die hem aan zagen, niet slechts ambtelijk onderzoekend, maar met onverholen verbazing. En de stem vroeg: „Mag ik uw naam weten?" „Norelius. Michael Norelius." „Maar aan bent u de bekende Egypto loog!" „Ja. Helaas wel." „Maar danmaar hoe komt u dan hier? Is dat niet een vergissing, Buisman?" „Waarachtig niet, inspecteur," zei de agent. „Hij is het. Absoluut." „Had u vanmiddag een meisje op uw kamer, meneer Norelius?" „Ja zeker. En ze heeft mijn mummie ge stolen." „Uw wat?" „Mijn mummie." De inspecteur keek nog verbaasder, tikte dan met een potlood voor zich op het blad van de schrijftafel. Het bleef even stil. Dan vervolgde hij: „Ik was verleden jaar onder uw gehoor toen u die cursus hield over Êgyptologie; u verstond de kunst om uw stof boeiend en begrijpelijk te maken. Maar u had dus een mummie in uw bezit. En zegt u nu dat juffrouw Baeck die mummie gestolen heeft?" „Nee, zó is het niet gegaan." Michael zuchtte en begon te vertellen. Van de papyrus-rol die hij gevonden had met de levensbeschrijving van de Koningin Amentéte. Van de aanwijzingen omtrent haar graf en hoe hij dat graf dan ook wer kelijk gevonden had. Van zijn vurige be geerte om de mummie in zijn bezit te krij gen. Van zijn hoop en zijn vreezen, zijn zorgvuldige toebereidselen en zijn moei zame arbeid. Hoe het hem, na duizend tegenslagen te hebben overwonnen, gelukt was om de kist naar Amsterdam te krijgen. Hoe hij met de meesterknecht de kist naar boven gedragen had. „En toen, inspecteur, toen ik die kist dan eindelijk zou open maken, toen lag er een meisje in. De mum mie was gestolen." „En dat meisje," zei de inspecteur, zijn notitieboekje raadplegend," was mejuf frouw Katharina Baeck. Leeftijd vier- en- twintig jaar. Adres: Paulus Potterstraat 15. De dochter van de bekende scheepvaart man." „Ik weet haar naam niet. Maar ze is na tuurlijk een bedriegster." „Hoezo?" „Maar dat spreekt toch vanzelf! Ze heb- Bij de uitgeverij G. Eikelenboom Zor te Haarlem is een begin gemaakt met h samenstelling van een nieuw adresboekdf gemeente Velsen, dus samenvate Velsen, IJmuiden, Driehuis en Santport De laatste uitgave verscheen begin juist op het moment dat IJmuiden e«." evacueren. Sindsdien hebben de uitgerr- geen kans gezien, ondanks de vele aanra- gen, een nieuw adresboek af te leveren.Ds grote afbraak in de gemeente Velsen maai- te dit onmogelijk. Nu de herbouw zover gevorderd is, dat practisch het grootste gedeelte van de P meente weer bewoonbaar is, heeft het |=- meentebestuur de uitgevers medewsfë toegezegd om in het najaar van 195! uit treksels uit de bevolkingsregisters te ver strekken. In afwijking met vorige uitgaven «UB alle telefoonabonnés met hun nummer ver meld worden, hetgeen voorheen weffelp verboden was, maar nu door het hoofdbe stuur van de P.T.T. is toegestaan. De ingezetenen der gemeente worde: c op attent gemaakt dat het beroep achtera naam wordt vermeld, zoals deze op de volkingskaart staat vermeld. Heeft dit ce- roep in de laatste jaren een wijziging dergaan, dan geve men hiervan zo spoec-s mogelijk kennis ter Secretarie gemeec:.' Velsen, afd. bevolking. De handeldrijvende middenstand ®j van dit plan ongetwijfeld met instem^» kennis nemen, omdat een betrouwc-ö- adresboek een onmisbare vraagbaak ben de mummie er uit gestolen. En foffl jj zij als plaatsvervangster in de^kisj gestaj- „Of gelegd, mijnheer Norelius."' De jonge geleerde zag hem verbaasd aam De ander glimlachte. „Hebtu er niet over nagedacht, waarom u eigW, gearresteerd bent?" „Nee „Wel: wegens.... kidnapping. „Wal!" M „Ja. Werkelijk, meneer Norelius. meisje is in die kist opgesloten naaatze dwelmd was. Dat moet u toch g®ff hebben." „Ja. Ze.ze sliep. En toen werd wakker...." Michael staarde met grote ogen voor uit. Natuurlijk, dat was de verklaring- -■ een drieduizend-jarige slaap, J1-1®- Egyptische Koningin die tot he! lev» wekt moest worden. Hij was eer. een fantast! Ze was uit een vera slaap ontwaakt: daarom had ze zo aangezien, zo leeg, zo zonder ben j - Daarom was ze zo moeizaam onmm had niet uit de kist kunnen kome - om had ze zo'n dorst gehad en P moeten steunen toen hij haar na - leunstoel bracht. Koningin Amen die hij was! Juffrouw Baeck, door iemand bedwelmd. rntMC&--' „Allemachtig nog a*"t?%dmieii'' U denkt toch niet dat ik dat 0e (Wordt ttrvoW)'

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6