Velsens cultureel seizoen 1950-1951 slaagde perfect, maar er is ook gewerkt LAAT LOOSJES LIEVER LEERBOEKEN LEVEREN Onfeilbaar hulpmiddel in de strijd tegen de misdaad -Clowntje Riek De Egyptische Koningin TERUGBLIK Santpoort Veertig jaar in dienst bij het Provinciaal Ziekenhuis FEUILLETON door mevr. Bijleveld-Celinck Bevolkingstoeneming in Zuid-Kennemerland Hef regimenf „Betuwe' nam afscheid van Haarlem Drie Nederlandse burgemeesters naar Parijs Vijftig jaar vingerafdrukken Examens Voor de kinderen SCHEEPVAART ^S£v»s.i3?e!r,an'Ata VRIJDAG 15 JUNI 1951 Het „Comité Abonnementsvoorstel lingen Beverwijk" en de toneelstich ting „Katholiek Beverwijk", zijn orga nisaties, waar andere gemeenten jaloers op mogen zijn. Zij zorgen er namelijk voor, dat beroepsgezelschap pen vrij regelmatig voorstellingen in deze plaats kunnen geven. In het afge lopen seizoen was er bijvoorbeeld te genieten van de opvoering van „De getemde feeks" en „Dodendans". Velsen kende zijn Culturele vereniging, die enigszins in de lijn van eerstgenoemde stichtingen werkzaam was, maar helaas ter ziele ging wegens gebrek aan belangstel ling en daarbij toendertijd wegens het ont breken van een goede schouwburg. De schouwburg is er nu en de Varianen weten er over mee te praten: de toneel vereniging „Varia" viel namelijk de eer te beurt de eerste voorstelling in de „Rex" Schouwburg te geven en dat, waar de werklieden er nog in bezig waren en de verwarming nog niet op volle toeren draaien kon. Wat hebben allen het koud gehad toen Elsie Doolittle haar eerste op voedkundige lessen te verwerken kreeg. Behalve „Pygmalion" gaf men „Kinder zegen" en „De grote race". Wat K.Z.O.S. te zien gaf was amateuris me van voortreffelijk gehalte, dat dit ju bileumseizoen een extra feestelijk tintje verleende. „In het Witte Paard" was qua spel en aankleding tip-top; „De Hozen- krans" was een waardig tweede en van Molière's „De Vrek" heeft deze vereniging zulk een knappe vertolking gegeven, dat het meer en meer duidelijk wordt, dat K.Z.O.S. in geen geval behoort tot de ver enigingen wier roem het hoogtepunt ge passeerd zou zijn met het klimmen van de jaren. Integendeel. PALVU, dat eveneens een zwak bleek te hebben voor „Van ander ras", deed een goede greep met „Duif en Doffer" en een nog betere met zich daarna van de steun van een beroepsregisseur te verzekeren. Al was „Per Luchtpost" nog niet op alle punten „af", Jan Velseboer heeft de leden van PALVU meer begrip voor intonatie en houding weten bij te brengen. Kennende de animo dezer spelers voor het liefhebbe rij-toneel kan men van dit gezelschap nog veel verwachten. „Zo waarlijk helpe mij" besloot het Advendo-seizoen. Het was een goede op voering van een goed boeren9tuk. De WIJ- ers beleefden eveneens een geslaagd speel seizoen en niet minder was dit het geval met de leden van „Kunst en Vriendschap" en „De Plankeniers". Een verrassend gave uitvoering viel te zien van de jonge vereniging B.G. (Bui zengieterij), die over een opmerkelijke spelervaring bleek te beschikken die niet „zo maar aangewaaid" was. De leden heb ben namelijk individueel al vele jaren plankenland achter zich. Benoorden liet kanaal Te Velsen-Noord vermaakten „Concor dia" en „Opwaarts" hun leden maar ook zichzelf. Met „Vogel vlieg de wereld in" kwam eerstgenoemde goed voor de dag: „Directeur Fanny", door „Opwaarts", speel de deze club lang niet kwaad. Nu men daar op eigen benen moet staan en niet langer afhankelijk is van de K.A.B. en van andere verenigingen, begint men het werk veel serieuzer af te leveren. „Jan van Dommelen" jubileerde dit sei zoen. Men deed het met „Chateau de Ber- sac" en aangezien het wijntje blijkbaar goed smaakte men deed er lang over eer het doek voor de laatste maal dicht schoof: het was een voorstelling, die inclu sief de pauze ruim vier uur duurde. „De ridder van de kousenband" dacht er an ders over; dat was inderdaad een vlot man, die het opgevoerde in even vlot tempo af- De heer J. Bastiaans onderscheiden De heer J. Bastiaans, vakman 1ste klas en leider van een patiënten-werkgroep, was Donderdag veertig jaar werkzaam bij het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. Tijdens de hartelijke huldiging die hem ten deel viel deelde de geneesheer-direc teur, dr. P. van der Esch, de jubilaris mede, dat de Koningin hem had onder scheiden met de eremedaille in zilver, ver bonden aan de orde van Oranje Nassau. Ook collega's en vertegenwoordigers van vakorganisaties, waarbij de heer Bastiaans is aangesloten, getuigden van hun waarde ring, onder meer door het aanbieden van geschenken en bloemen. Tot de velen die de jubilaris kwamen gelukwensen behoor de ook de oud-geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis, prof. dr. W. P. van der Scheer, die daarvoor speciaal uit Groningen, waar hij hoogleraar aan de universiteit is, was overgekomen. werkte. Ook „Aan de oever van een snelle vliet" was op tempo berekend. „Amicitia" beoogt geen hoge kunst, maar speelt uitsluitend voor eigen plezier. Van daar dat men er bij voorbaat in een pret tige stemming naar toe gaat. „De hele stad is er vol van" weet dan zo'n prettige stem ming nog te verbeteren. BeverwijkVelsen: 16-9 Onweerlegbaar is gebleken, dat het ama teurtoneelspel met grotere ijver te Bever wijk dan te Velsen beoefend wordt, dat de resultaten er eveneens beter zijn. Zestien gezelschappen beoefenen in eerstgenoemde gemeente het amateur-toneelspelen tegen zeven te IJmuiden en twee te Santpoort. De belangstelling van de bezoekers was een enkele vereniging buiten beschouwing gelaten verbluffend groot, hetgeen voor de betrokken ensembles een verheugend teken is: toneelresultaten, ook artistieke, zijn nu eenmaal voor een zeer groot deel afhankelijk van contact met het publiek. Daarenboven blijkt dat deze amateur- gezelschappen in niet geringe mate voorzien in de behoefte naar ontspanning van dit zelfde publiek. De daaruit ontstane wissel werking heeft weer tot gevolg, dat de ama teurs zich meer kunnen permitteren: zij en gageren een vakman-regisseur of komen met een stuk, dat veel eist van het budget van de penningmeester, waarom het zelden door het dilettantentoneel gespeeld wordt. Dat daarbij in Beverwijk, Velsen, IJmui den en Santpoort in het seizoen 19501951 naar ruwe schatting circa 32.000 mensen naar dit dilettantentoneel zijn wezen kij ken, geeft even een indruk hoe belangrijk het is. A. J. v. d. W. In verhouding het grootst in Velsen en Zandvoort Het Provinciaal bestuur van Noordhol land publiceert thans de bevolkings statistiek over 1950. Het inwoners-aantal was: 1 Jan.1950 1 Jan.1951 Haarlem 161.980 164.007 Heemstede 24.334 24.689 Bennebroek 3.335 3.414 Bloemendaal 20.085 20.515 Zandvoort 10.078 11.046 Velsen 46.257 48.413 Beverwijk 27.174 28.328 Castricum 8.871 9.287 Heemskerk 5.637 5.729 I-Iaarlemmerliede 3.633 3.732 Haarlemmermeer 37.420 38.232 Hieruit blijkt dat alle gemeenten in aan tal zijn toegenomen. Verhoudingsgewijze is de stijging het grootst geweest in Velsen en in Zandvoort. Dit komt door het vesti gingsoverschot. In Velsen vestigden zich 3090 personen; er vertrokken er slechts 1774. Voor Zandvoort zijn de cijfers: ge vestigd 1696, vertrokken 930. Passagierslijst van troepenschepen Op onze kantoren ligt ter inzage een passagierslijst van de „Kota Inten" en de „Johan van OÏdenbarnevelt", welke schepen uit Indonesië naar Nederland onderweg zijn met militairen en Ambo nezen en hun gezinnen. De „Kota Inten" komt omstreeks 21 Juni in Rotterdam aan; de „Johan van OÏdenbarnevelt" omstreeks 20 Juni in Amsterdam. n De commandant van het Eerste militaire gewest, genei'aal-majoor D. C. Buurman van Vreeden, inspecteerde gisteren op de binnenplaats van de Haarlemse Kouden- hornkazerne de manschappen van het regi ment lichte luchtdoelartillerie „Betuwe", dat eind deze maand Haarlem zal verlaten, om tijdelijk zijn tenten in Naarden op te slaan. Deze inspectie was tevens bedoeld als besluit van de eerste opleidingsperiode van de derde kanonnierbatterij, die over enige weken een begin zal maken met de trai ning die hen vertrouwd zal moeten maken met de speciale wapens, die zij als lucht doelartilleristen zullen gaan gebruiken. De traditie getrouw werd aan de beste soldaat van 't beste peloton het regiments vaantje overhandigd. Deze eer viel te beurt aan soldaat H. J. Beerling uit Haarlem, die als beste soldaat van de vijfde klasse, die onder commando staat van cornet R. Wur- pel, het vaantje uit handen van de regi mentscommandant ontving. Na een zeer grondige inspectie door gene raal Buurman van Vreeden en de regiments commandant, tevens kazerne-commandant, luitenant-kolonel G. A. van Driem, mar cheerden de manschappen vervolgens naar de Dreef, waar een défilé werd gehouden voor tal van burgerlijke en militaire auto riteiten. Het défilé kreeg een bijzonder spectaculair karakter door het meerijden van een aantal gemotoriseerde vuurmon den, zogenaamde S. P.'s. Zowel de inspectie als het défilé werd opgeluisterd door de Koninklijke Militaire Kapel, onder leiding van kapitein-dirigent Rocus van Yperen en de drumband van „Betuwe" onder leiding van wachtmeester C. Schoenmaker. H. SMIDT VAN GELDER ONDERSCHEIDEN Bij Koninklijk Besluit is benoemd toe ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw de heer H. Smidt van Gelder te Bloemendaal, voorzitter van de Algemene Werkgevers Vereniging. Het Amerikaanse vliegkampschip „Philippine Sea" is uit de Koreaanse wah het gedurende bijna een jaar aan de gevechtsoperaties heeft deetóenom 4-U mi e>1t n k/ïm C/ttï T?r/Tni»te/»D t nrii nnolcpprrl Dr> tpii ennh+ir** ra Hi thuishaven San Francisco teruggekeerd. De reusachtige oorlogsbodem lr' de befaamde Golden Gate-brug door. Op het vliegdek staat de bemannin opgesteld, dat zij de codeletters van het schip vormt. Op de achtomJl gedeelte van San Francisco. ucweWe*i De stad Parijs, die haar tweeduizend jarig bestaan herdenkt, heeft drie Neder landse burgemeesters uitgenodigd: mr. A. J. d'Ailly van Amsterdam, mr. F. M. A. Schokking van Den Haag en de heer L. F. W. Jansen, die aan het hoofd staat van het Brabantse dorpje Cuyk. De heer Jansen is uitgenodigd omdat onlangs zijn gemeente eveneens haar tweeduizendjarig bestaan heeft gevierd en dus als „jaargenoot" van Parijs beschouwd kan worden. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 100 Rijksstraatweg 125 Tel. 15060 Tel. 23991 De hoogste politie-autoriteiten van het befaamde Scotland Yard hebben onlangs in Londen een aantal van hun buitenlandse collega's onthaald op een overigens vrij sober feest-etentje, dat was aangericht ter gelegenheid van een wel zeer merk waardig jubileum, namelijk het vijftigjarig bestaan van de vingerafdruk als crimino logisch hulpmiddel. Reeds bij de eerste gang van het diner kwamen de herinne ringen los. „Zo was er bijvoorbeeld die inbraak m een kantoor in Lancashire", vertelde Fred Cherrill, die sinds dertig jaar leider is van de vingerafdrukken-dienst van de Yard. „Daar was een stalen geldkist gekraakt en leeggeroofd. Wij lieten ons de vernielde kist sturen, die 's morgens om negen uur hier aankwam. Precies een kwartier latei- hadden wij de vingerafdrukken geïdentifi ceerd en de naam van de betrokkene naar Lancashire geseind. Om halftien was de man gearresteerd en om tien uur had de plaatselijke politie zijn volledige bekente nis en de gedupeerde firma haar geld tot op de laatste cent terug. En zo zijn er tal loze misdaden geweest die stellig onopge helderd gebleven waren als wij de vinger afdrukken-methode niet gekend hadden". Anderhalf millioen klanten „Dat hebben wij dan toch maar aan mijn landgenoot Bertillon te danken", ant woordde een inspecteur van de Par ij se „süreté" trots, maar een der Britse gast heren ontkende dit. „Bertillon heeft de identificatie door schedelmeting uitgevon- dan", zei de Brit, „maar hij was stellig niet de „ontdekker" van de vingerafdruk. Wie daarmee begonnen is, weet men eigen lijk niet, alleen is bekend dat Scotland Yard in 1901 de nieuwe wetenschap voor het eerst systematisch toepaste. Aanvankelijk kon men alleen met zichtbarevinger afdruk ken werken, maar in 1903 ontdekte men. dat een mengsel van kwikzilver en krijt het z.g. „grijze poeder" ook onzicht bare afdrukken aan het licht brengt. Vóór men over een behoorlijk archief van af drukken beschikte, had de nieuwe methode overigens nog" weinig resultaten: in 1919 bedroeg de jaarlijkse vangst dank zij vinger identificaties nog slechts een viertal „zware jongens". Tegenwoordig komen er dagelijks drie tot vierhonderd vingerafdrukken van misdadigers overal ter wereld bij de Yard binnen, waar thans in totaal een slordige anderhalf millioen „klanten" met hun af drukken geregistreerd zijn. Onfeilbaar systeem De Britse dienst is echter niet slechts de best gedocumenteerde, maar ook de snelst- werkende ter wereld. Een identificatie vraagt hier zelden meer dan enkele minu ten, hetgeen vooral tc danken is aan de bij zonder vernuftige classificatie van de ge registreerde afdrukken in twee hoofdgroe pen, die elk weer onderverdeeld worden in vier typen en 32 „sub-typen". En van de onfeilbaarheid van het systeem is thans wel iedere deskundige overtuigd. Superinten dent Fred Cherrill heeft eens becijferd, dat de kans, twee mensen met precies de zelfde vingerlijnen te vinden, ongeveer 1 op de 1,000.000.000.000.000.000.000.000 is... Ook de theorie, dat eeneiige tweelingen identieke vingerafdrukken zouden hebben is sinds lang naar het rijk der fabelen ver wezen. Maar natuurlijk weten ook de misdadi gers, dat een vingerafdruk hen vrijwel ze ker aan de galg of in de cel brengt en de „vaklieden" onder hen werken dan ook altijd met handschoenen aan. Desondanks lukte het mr. Cherrill eenmaal, zulk een uitgekookte boosdoener te identificeren. De man had namelijk in een zijner handschoe nen een scheur ter hoogte van de „muis" van zijn duim en de afdruk van dit kleine stukje hand op het corpus delicti was vol doende, om de dader voor vijftien jaar achter de tralies te helpen. Tal van vooraanstaande criminologen beschouwen deze identificatie-methode als het belangrijkste wapen in de strijd tegen het internationale misdadigersdom, want de beste vermomming, ja zelfs de meest in grijpende „verbouwing" van uiterlijk (door middel van plastische chirurgie) is nutte loos voor een boef, wiens vingerafdrukken eenmaal geregistreerd werden. Verschillen de Amerikaanse „gangsters" hebben van tijd tot tijd pogingen gedaan, hun vinger lijnen langs operatieve weg te laten veran deren, maar tot nu toe steeds zonder enig resultaat. Eindexamen Rijkskweekschool Haarlem Geexamineerd werden zes candidaten. Geslaagd zijn de dames: C. P. Scheffers, Sassenheim; A. J. C. Schouten, Heemstede; R. Schuurmans, Heemstede; M. E. Sper wer, Haarlem; C. A. Sterrenburg, Zand voort; E. G. Voogd, Eindhoven. Onderwijzersexamens Da Costa- kweekschool Bloemendaal Geslaagd zijn de dames: P. Hofman te Santpoort, A. M. ,A. Lamme en T. A. J. Roest te Haarlem, L. Oostenrijk te Heem stede, G. A. Wevers te Lisse. Maar dat was lekker mis! De leeuw brulde en dacht, dat hij Rick nu wel te pakken zou. krijgen! Maar Rick was van de ene tak op de andere geklommen en zat nu zo hoog in de boom, dat de leeuw niet meer bij hem kon komen.... Want gelukkig, leeuwen kunnen niet klimmen. „Zo, hier ben ik tenminste veilig!", dacht Rick. Hij zat op een dikke tak, buiten het bereik van het roofdier. Maar toch vond hij 't een akelig gezicht als hij naar beneden keek en daar die grote bek met tanden van de leeuw zag. En wat brulde dat beest verschrikkelijk! Rick rilde ervan. Hoelang zou hij hier nog moeten zitten, voordat er iemand te hulp kwam? Of zou iedereen te bang zijn van het beest, om het weg te halen? Rick zat op de tak en hij hield zich stevig vast. Zo kon hem tenminste niets gebeuren. Maar hij wou toch wel, dat die akelige leeuw met z'n wilde ogen wegging. Zou het hem niet gaan vervelen, zo voor niets onder de boom te staan brullen? Aardijk, pas. 13 Ouessant. Alblasserdijk, pass. 13 Startpoint. Alchiba, pass. 13 Finisterre. Aldabi, pass. 13 Kp. Verd. eil. Amsteldiep, 13 v. Aden. Aalsdijk, 14 te Houston verw. Alcyone, 14 te R'dam. Alioth, 14 te R'dam. Arnedijk, 14 te Le Havre. Arundo, pass. 3 Belle Isle. Alphacca, 13 te Buenos Aires. Alwaki, 13 v. Victoria. Amstclland, 17 IJmuiden verw. Abbedijk, 13 540 m. W.t.Z. Scilly's. Albireo, 13 110 m. W.ZW. Kp. Blanco. Alioth, 13 v. Antwerpen n. R'dam. Alnati, 13 360 m. N.NO Madeira Amstelland, 13 300 m. Z.ZW. Kp. Finisterre. Amstelpark. 13 180 m. ZO. Sable eil. Ariadne, 13 te Alexandria. Armilla, 14 te Haphong verw. AagtedJJk, 13 660 m. O.t.Z. Trinidad. Aletta. 12 v. Port Swettenham n. Pladju. Alphard, pass. 13 Cuxhaven. Alpherat, 13 300 m. N. Flores. Amstelvaart, 13 500 m. W.t.Z. Fayal. Axeldijk, 13 v. Bremen n. Antwerpen. Bintang, 14 te Penang verw. Boschfontein, 13 v. Mozambique. Baarn, 14 geankerd rede Valparaiso. Bennekom, 13 te Cerro Azul. Blitar, 13 420 m. NW. Minlcoy. Bloemfontein, 13 750 m. ZO. Dakar. Borneo, 13 tc Londen. Bacchus, 14 te Trinidad verw. Bonaire, 13 150 m. O.NO. Paramaribo. Breda, 13 400 m. W. Curasao. Caltex Utrecht, 13 v. R'dam n. Sidon. Cottica, 14 te Madeira verw. Clavelle, pass. 13 Muscat. Corilla, 13 v. Port Said. Cottica, 13 300 m. N.NO. Madeira. Castor, 13 v. Port of Spain. Duivendijk, 13 te San Francisco. Danae, pass. 14 Ouessant. Delfland, 13 400 m. Z.ZW. Rio de Janeiro. Dulvendrecht, pass. 13 Scilly's. Eemland. 14 te Santos. Elmina, 13 rede Accra. Eendracht, 13 240 m. W.NW. Malta. Enggano. pass. 13 Ras Madraka. Erlnna, 13 v. Cebu n. Miri. Esso Amsterdam, pass. 13 Sombrero. Esso Rotterdam 14 300 m. W.NW. Flores. Friesland (KRL), 13 rede Bitung. Farmsum, 13 350 m. N.NW. Flores. Gaasterkcrk, 13 v. Mombassa. Gooiland, pass. 13 St. Pauls Rock. Groote Beer, 13 300 m. N.NW. Garcia. Grootekerk. 13 te East London. Gaasterland, 13 180 m, W.ZW. Kp. St. Vincent. Hoogkerk, pass. 13 Dakar. Hersilia, 14 v. Barbados n. Trinidad. Hestia, 14 v. Laguaira n. Curacao. Hydra, 13 v. Le Havre n. Antwerpen. Hecuba, 13 480 m. W.ZW. Kp. Finisterre. Helder, 13 rede Caldera Chili. Ino, 11 v. Antigua n. Saba. Japara (KPM), 13 150 m. O.t.Z. Belawan. Japara (KRL), 13 bij Socotra eil. Java, 13 150 m. Z.ZW. pass. Finisterre. Jupiter, 13 dwars Lissabon. Kota Inten, 13 180 m. ZO. Oostpunt Kreta. Kieldrecht, 13 300 m. Z.ZW. Kp. Padaran. Kota Agoeng, 13 240 m. ZO. Massawa. Leerdam, 14 New York verw. Langkoeas, 16 7 u. te Cowes verw. Lissekerk, 14 v. Bandarshapur n. Khorramshar. Loosdrecht, 14 v. Genua. Laagkerk, pass. 14 Gibraltar. Langlee Scott, 12 te Colombo. Lekkcrkerk, 13 200 m. N.NO. Dondrahcad. Loppersum, 13 te Bona. Leuvekerk, 14 te Antwerpen. Lemsterkerk, 13 v. Antwerpen n. R'dam. Marpessa, 13 Port Alfred n. Curasao. Merwede, 13 te New Orleans v. R'dam. Meliskerk, 12 te Karachi. Malea, 13 210 m. Z.ZW. Bombay. Malvina, 13 180 m. O. Cocos eil. Marken, 13 240 m. N.NW. Bermudas. Modjokerto, 13 bij ingang Rode Zee. Murena, 13 100 m. NW. Ras al Hadd. Maas. 13 900 m. NO. Barbados. Mapia, 13 90 m. W.t N WeUn,,n. v Oranje, 14 te Madeira." P t K^ Ovula, 14 te Balikpapan verw Oberon, 14 te Porto "Plata verw Oranjestad, 13 200 m. NO. Barbado, Polydorus, 13 v. Singapore tc Sl Pr ns Joh. Willem Friso, 13 v Port iL Prins Willem V, 13 v Hamburg Papendrecht, 13 380 m. NO Faval Prins Willem II, 13 85 m NO Fvw i. Prins Willem III, 13 960 m. W tN ^ft Poseidon, pass. 13 Mona ell H Rijnkcrk, 13 te Marseille. Saparoea, pass. 13 Perim. Singkep, 14 te Belawan. Stad Breda, 13 v. Yawata n. Vancouver Slamat, 12 te Beiroet. Sloterdijk, 13 te Ned Orleans. f!aj Arnhem, 13 te A'dam v. Gibralta- Stad Vlaardingen, 13 v. Narvik n. R'& Salland, 15 IJmuiden verw, Schiedijk, 13 v. Los Angeles, Sibajak, 14 Melbourne verw Stad Dordrecht, 13 n. Vlaardingen via Olhfa Salawati, 13 180 m. N.NW. Kp. st Vlncw Saroena, 13 200 m. O. Natura ell Scherpendrecht, 13 575 m. O.ZO. Caw Ra» Siaoe, 13 v. Penant n. Singapore Stad Dordrecht, 13 v. Stax n. Gibraltar Stanvac Talang Akar, 12 n. Pulubukcrn" Swartehondt, 14 te Semarang verw. Sinabang, 12 v. Penang n. Sabang ide.n; 600 m" otz- Bermuda. Stad Maastricht, 13 v. Savona n. Casalfa Talisse, 13 v. Halifax n. Boston. Tiba, pass. 13 Valencia, Tosarl, 13 v. Bona. Tabinta, 13 v. Fort Soedan. Tamo, 13 v. Buenos Aires n, Rosario, Tero, pass. 14 5 u. Fernando Noronh» Tankhaven II, 14 te Djakarta verw, Tankhaven IT, 14 te Tj. Uban verw, Tarla, pass. 13 Daedalus. Teireslas, 13 300 m. ZO. Dondrahcad, Telamon, 13 v. Carupano n. New York Tjitjalengka, 14 Djakarta verw. Tjibadalc, 12 te Kobe. Triton, 13 te Carupano. Utrecht, 13 150 m. ZO, Fernando Noronh, Vulcanus, 14 te R'dam, Willem Ruys, 13 v. Singapore. Veendam, 13 540 m. O. t.Z. Kp, Race. Waibalong, 15 te Singapore verw, Waiwerang, 13 v. Buleleng n. Kupang. Waal, 10 te New Orleans. Willemstad, 13 v. Madeira n, Paramw'M, IJsel, 14 tc Guanta verw. Zeeland (SSM), 14 te R'dam. KLEINE VAAS! Atlas, 13 v. A'dam n, Lissabon, Arak, 13 200 m. ZW. Ouessant. Cateli, 9 te Bordeaux, Dollard, 13 100 m. ZW. Bergen, Echo. 13 v. Belfast n. A'dam. Elisabeth, 13 v. Gothenburg n. Dover, Hada, 12 v. Plymouth n. Norrkoplng. Haskorland, 13 tc Harllngen v. Gcole. Hast V, 13 v. Hull te Blyth. Holendrecht, verm. 14 v. Londen n. BiyOBt Houtman, 13 v. Nordmallng n. R'dam, June, 14 te Haflingen verw. Kemphaan, 14 te Great Yarmouth verw, Koningshaven, pass. 12 Gibraltar. Kortenaer, 13 te Stockholm. Lies. 13 v. West Hartlepool n. Mlddlestm, Lucas Bols I, 9 v. Bordeaux n. Tunis. Marcella, 14 te Duinkerken. Marne, 14 v. Antwerpen. Maartje, 13 te Milford. Miesl3 v. Amble n. Limnhamn. Noord, 14 Port Jerome n. Nantes. Nijenburgh, 13 v. Hamburg n. R'dam. Prima, 14 v. Hull n. Eordeaux. Rijnhaven, 9 v. Valencia n. Hull. Sandenburg, 13 te Casablanca. Sian, 13 te Norresundet. Silvaplata, 13 te Malmo. Urmajo, 13 te Hamburg. Van Gelder, 13 te Skutskar. Wickenburg, 13 v. Casablanca n, DulnKM- Ward, 15 Dundee verw. Willem Barendsz, pass. 13 Lc Havre, Wim, 14 v. Stettin. IJstroom, 14 te Kopenhagen verw'SL£E?vul! Hudson, 13 tc R'dam. Humber, met zuiger 13 11 03 N. 101 .B j Witte Zee, met 2hekwielers 13 8 20 Ml" 11 De 5 en de tuinbouw Bekend is geworden een besluit va 2 College van Rijksbemiddelaars, yraarov dispensatieverzoek voor onthenmgk-- beschikking „Bijslag op lonen en s~ sen" voor de tuinbouw is afgewezen- Deze beschikking" heeft tot gevog, de 5% loonbijslag voor arbeiders jaar en ouder ook voor het tuinbouwc.r, verplichtend is gesteld, en «U werkende kracht vanaf 19 Maart Voor (ongehuwde) arbeiden*Bo jaar is een vergunning vank' /L lonen als volgt te verhogen: voor g 1 voor 20-jarigen 2 voor 21 janr 3 voor 22-jarigen 4 7». 7) „Dat geloof ik niet, meneer Baeck. Ik kan u volkomen geruststellen omtrent de persoon, die haar op zijn kamer heeft wil len vasthouden. Een zeer zonderlinge samenloop van omstandigheden". De politieman vertelde. Van Michael Norelius, de bekende Egyptoloog, die ver leden jaar een cursus voor de Volksuni versiteit had gehouden, zodat hijzelf hem dadelijk herkend had, toen hij werd voor geleid. Een echte geleerde, een bescheiden, rechtschapen mens. En vervolgens deed hij het verhaal van de mummie. „Dus hij zegt, dat hij de kist van die mummie openmaakte en dat mijn dochter daarin lag". „Ja, en de getuigenis van het meisje spreekt dat ook niet tegen". „Maar hoe komt ze in vredesnaam in dat huis!" „Daar is ze uit eigen beweging binnen gegaan, omdat ze zich onwel voelde". „Dat heeft ze mij niet verteld". „Nee?" „Nee, ze is erg gesloten over de gehele geschiedenis. Ze vertelt eigenlijk niets. Dat maakt mij ongerust". „Dat begrijp ik. Maar misschien is ze nog versuft en kan zij zich alles niet goed meer herinneren". „Het is mogelijk, maar ze maakt nu toch niet meer een versufte indruk. Eerder vermoeid, en ze heeft hoofdpijn". „Wat zegt de dokter?" „Een bedwelmend middel, dat zeer kort en heftig gewerkt heeft. Ik had twee dok toren bij haar, de één is een vriend van ons, een nog jonge man. Maar ik had graag nog een nader oordeel en telefoneer de onze huisarts. Ze waren het vrijwel eens. Iets heel bijzonders voor doktoren". Er tintelde even een flits van humor in de licht-blauwe ogen onder de rossige wenkbrauwen. De politieman glimlachte en vervolgde: „Het meest verdachte in de houding van dr. Norelius was natuurlijk het feit, dat hij haar niet wilde laten gaan. Maar hij was zéér teleurgesteld over de vermissing van ziin mummie en meende dat uw dochter bij de diefstal betrokken was. Hij wilde haar een bekentenis ont lokken. Maar verder is er niets gebeurd, daar kunt u volkomen gerust op zijn". De vader zuchtte diep. En dan werd de deur ineens zonder kloppen geopend en kwam er een jong meisje in avondjapon binnen. Het was niet eens nodig om haar vóór te stellen als juffrouw Baeck, zó sprekend leek ze 00 haar vader. Dezelfde korte, gezette ge stalte, hetzelfde ros-blonde haar, dezelfde lichtblauwe ogen en brede kin. Een lelijk meisje. Juist datgene, dat bij haar vader een stoere en vertrouwde indruk maakte, gaf haar iets plomps en grofs. En boven dien misten haar gebaren en manieren ten enenmale de charme, die niet zelden een lelijke vrouw toch aantrekkelijk maakt. Ze had haar zware wenkbrauwen gefronst en droeg een zeer ontevreden uitdrukking om haar mond. Ze schonk de politieman een kort, on vriendelijk knikje. En dan wendde ze zich tot haar vader: „Ga je nou mee, Paps?" „Wat zeg je?" „Nu, naar het diner natuurlijk! Ze kun nen toch niet op ons wachten! Het is al bijna half zeven en je moet je nog ver kleden. Ik heb je smoking al klaar ge legd". „Maar Lydia, wat verzin je nou? Naar dat diner?" „Ja natuurlijk". „Na dat ongeluk met Kathrientje?" „Nouongelukongelukhet is toch goed afgelopen? En u hebt immers gezegd dat,, als zij verhinderd was, ik met u mee mocht? En nu is ze verhinderd! Ze vindt het best dat ik in haar plaats ga, ik heb het haar daarnet gevraagd. Toe nou paps, ga nou mee. Het zou afschuwelijk zijn als we te laat kwamen". „Ik geloof dat je geen besef hebt van wat er eigenlijk gebeurd is, Lydia. Anders zou je mij niet zoiets onmogelijks vragen. Ik heb dat diner afgebeld, dat spreekt vanzelf". Ze stampvoette van drift met haar zil veren avondschoentje. Ze was nu wel bij zonder onaantrekkelijk in haar onbeheer ste bewegingen. Inspecteur Renkevoort, met het pijnlijk gevoel tegenwoordig te zijn bij een scène tussen vader en dochter, staarde hardnekkig naar een gravure aan de wand. En het meisje vervolgde adem loos: „Je wou wèl met Kathrientje gaan! En nu wil je niet met mij! Ik ben ook altijd de jongste: ik heb nooit eens wat! Ik had me er zo op verheugd, zo verschrikkelijk op verheugd. Zo'n groot diner „En nu ga je meteen de deur uit!" Papa Baeck, in scheepvaartkringen be kend als zéér resoluut jegens obstinate stokers en dergelijke lieden, plantte zich in zijn massale stoerheid midden in het vertrek. Hij zag er dreigend en onverzet telijk uit. Het meisje, eveneens massaal en dreigend, leek meer dan ooit op haar vader. Enige ogenblikken zagen zij elkaar woedend aan. Dan nam zij plotseling haar toevlucht tot tranen en holde snikkend de kamer uit. „Dat is gemeen!" De deur bonkte achter haar dicht. Er viel een pijnlijke stilte. De politieman be studeerde nog altijd de gravure aan de wand om de ander gelegenheid te geven zich te herstellen. Dit was niet dadelijk het geval. „The spoiled child", expliceerde Baeck tenslotte, met een geforceerd lachtje. „En fin inspecteur, u ziet natuurlijk wel meer moeilijke gevallen. En dit is een moeilijk geval. Jalouzie". „Op haar zusje Kathrientje". „Ja. Het ongeluk wil, of liever gezegd het geluk wil, dat mijn oudste meisje mooi is. Ze lijken niets op elkaar, dat hebt u natuurlijk ook gezien. Het is voor Lydia wel eens moeilijk". „Maar u hebt toch nog een dochter, het meisje dat mij opendeed?" „Mijn stiefdochter. Ik verloor mijn vrouw toen Lydia twee jaar was. En toen ben ik drie jaar later hertrouwd met een weduwe met twee kinderen, mevrouw van Wieldrecht. Mijn stiefzoon is in Indië, maar Meta woont bij ons. Zij is al dertig jaar, zes jaar ouder dan Kathrientje, maar zij kan heel goed met mijn kinde ren overweg. Ik heb ook nog een zoon van zestien jaar". „Dus, meneer Baeck, als ik het goed be grijp, hebt u drie soorten kinderen: uw twee stiefkinderen, uw beide dochters uit uw eerste huwelijk en een zoon uit uw tweede huwelijk. Dat is zeker niet ge makkelijk". „Nee. Ik zal het u eerlijk zeggen: ik heb ook moeilijkheden met Kathrien". „Ja?" vroeg de politieman toen er een langdurige pauze viel. „Het is om de muziek", vervolgde de scheepvaartman. „Kathrientje speelt viool, bijzonder goed, zeggen haar leraren. Ze is begaafd. Ze wil in de Ik vind het humbug. Ik hou me. artistiek gedoe; ik he minste aanleg m diei richtiDfr warmen haar zo n beele op, gefortuneerd is. Effl hou met van de „Kunst 1 letter, ik bedoel: wel aara,° aiirj avond naar een concert te 8® 1 om er je vak van te maken. „Het is een opvatting zei a „Nee, dan heb ik Meta", vervolgde de ander J tie's." Die is niet gefortuneWw geen geld van mij aannemen^ eigen brood verdienen ^„ij kers-assistente. En nu 0 res en heeft een eigen zaax markt." „Op de Kalkmarkt, zegt u. ja. Kent u die apotheek. „Ik ben er wel eens ejgen broccJ j „Ze verdient ruim haar ^£4 is gelukkig en tevreden dancaU? u, dat heb ik nu ved „g*" praat over kunst en da Enfe, of hoe die kerels mogen, ziet, ik ben een nuc„ in demaizei Kathrien verboden om den?" (yjortt W

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6