'redikbeurten glGSr9UUr:dS-W-L- is»w - - b^fe0uur: dr-M-vander VACANTIE Boekhouder en zeilmaker in het goud bij een vijftigste ver Kennemer (l Lantaarn Cremers" met een verschillend levenseind is?'-J-J-v-d-Slu^> ■oir fe fePel G' A" Alma' Derde dag van avond-vierdaagse Nederlaag voor D.C.U.; „Oosterkwartier" veilig Kip met hond en poes op stap „DE STORES" JUBILEREN „Vroeger ging het heel wat rauwer" r j/jjV nEMDZIJ jit de roekeloze beginjaren van de trawlvisserij ,0>nf drmt de zee op - een "priioTEREDERIJ van Planteydt, die Sbegin dezer eeuw in IJmuiden eestampt" werd, was voltooid Hef waren zeven aparte maat- die men de namen van proyin- ^flegeven. De in dat jaar bij de If Scheepsbouw Maatschappij P^nMiesenTruus (DM 119) r-f Crenier (IJM 120), waren onder- Üi de Maatschappij Brabant. Deze waren gelijk wat bouw en in- Strof aan de een jaar eerder ge- Jlonien Johanna Elizabeth (IJM 99) lbri» (IJM 101), die aan de Maat- i Friesland toebehoorden. Op ne- "Jde foio is de Gerbrig afgebeeld =chip in zijn beste jaren de Vis ion uitdraaide. De stoker had net kolen opgegooid en de schipper -'«raaf oo volle kracht vooruit gezet, Swe reis naar de visgronden was ffbruto inhoud van 222 reg.ton, ó3 ton, lengte van 39.31 m, breedte •{"juen een holte van 2.54 m en een '"-evemiogen van 360 ipk betekenden v:fn veertig jaar geleden net zoveel IJmuiden als tegenwoordig de Haar- seciie Vios I. indienststelling was de J. T. Cre- evertrouwd aan schipper J. Recht er. De Mies en Truus had als gezag- ji- A, van Croonenborg. Schipper op Kanna Elisabeth was W. M. van Croo- terwijl C. Zwart het commando ede Gerbrig voerde. T- -sdden drie schepen meisjesnamen iren en was de J. T. Cremer vernoemd de heer Jacob Theodoor Cremer, die $5 behoorde tot de directie van de sslandse Scheepsbouw Maatschappij, dlve dat hij als administrateur van de i maatschappij deze tot grote bloei was hij mede-oprichter van de udiijke Paketvaarc Maatschappij, stoor en van het Koloniaal Instituut. Wankele 7 provinciën Ee: is bekend dat de rederijen van Plan- tri: tiet het hoofd boven water hebben ca houden. Men bleek niet opgewassen ups en downs van het visserij- rf. De downs kregen de overhand en begonnen de zeven provinciën te delen. Drie-en-twintig trawlers moes- ars emplooi zoeken. Vier gingen er .•kleine rederijen, de andere 19 werden jsemen door de Algemene Visserij fehappij, waaronder ook de vier bo- gscemde schepen, dus ook de J. T. konden zij aan de vis- maar in 1916 viel er een zusterschip van de J. T. Cremer (IJm. 120) ZONDAG 17 JUNI, WIDEN: M Herv, Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: van den Berg. 19 uur: ds. D. C. van "gaarden. G«ref. Kerk, Ichtuskerk, 9 en 10.45 uur: aC W.Thijs. 15 en 17 uur: ds. J. Drost, '-Ene. te Kerk (Art. 31 K.O.), 10 en 17 uur: -••• Jagersma. fo.Geref.Kerk, 10 en 16 uur: ds. A. te®, van Hasselt, gezinde Gemeente, Helmstraat, ^•-•Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegdienst ■•toogmis. 19 uur: Vespers. Dins- uur:Heilige dienst. Donderdag (H. gmundus patroon) 9 uur: Heilige Ilirmrli uur: Vêèpers. "JTDEN-OOST: Vjj).^rn'. 'tek' Goede Herderkerk, (i v Wassenaar- 19 uur: ds. toSf* Evangelisatie. ö'ni! Goede Herderkerk, 9 en van S' u' Mak' uit Bevenvijk. hCrV" Abelenstraat 1, „Elon", Casem- k van FnC T: de heer H- C- v- d- 2toS,iChede- Woensdag, 19.30 totsamenkomst Zeeweg hoek ^:rckandkrfiMkamer Westerveld. his- Luti, r 1 ud Beverwijk. lXe!u 1° T': ds' H' p- Huis- NKorverslaan' i?rmk' Jeugddienst. ^•N'OORD; UUr: ds" L- Brink" Ï'Kwk'10 en 17 uur: ds. A. C. van HHerv. ^;Ultt:ds-P-A. Tichelaar. ;J: Einderhuissingel, 3 b.8 CoSfi'rSSman- Wednes- onl'rmati0n Bishop of Nig; van het viertal af en het was de J. T. Cre mer welke met zijn bemanning het slacht offer werd van de eerste wereldoorlog. Op 14 October 1916 verliet de trawler de IJmuider haven, maar het schip keerde nimmer terug. De „Cremer" kwam op de lijst van de vermiste schepen. Jaren latei- kreeg IJmuiden de tweede trawler onder de naam J. T. Cremer. Het schip was een tijdgenoot van de ver ongelukte trawler, een jaar ouder, doch niet in Nederland maar in North Shields gebouwd op de werf van Smith's Dock Co. Ld. Na ongeveer tien jaar het eigendom van M. Howell te Milford Haven te zijn geweest en gevaren te hebben onder de naam Centaur en de merken M. 3 kwam deze trawler naar IJmuiden. Behorende aan de Maatschappij Nicolaas II, waarvan de Wed. W. Maarleveld de directrice was, is het schip de Anna Josina IJM 169 ge worden. Schipper Alb. van Pel heeft er jaren mee gevaren. In 1924 echter ging het vaartuig over aan de Algemene Visserij Maatschappij en kreeg het de naam J. T. Cremer en ook de merken van zijn voorganger, namelijk IJM 120. De tweede J. T. Cremer was kleiner dan de vorige trawler van die naam. Het schip mat namelijk 205 ton en was 35.15 m lang. Met de Johanna Elisabeth, de Gerbrig en de Mies en Truus heeft de J. T. Cremer de levensavond in de Haringhaven doorge bracht en hoe kan het anders dat de sche pen uiteindelijk in Hendrik-Ido Ambacht terecht zijn gekomen en dat is in 1936 ge weest. ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden.) De blaren laten zich gelden Begunstigd door ideaal weer startten Vrijdagavond van hotel „Kennemer- hof" de deelnemers aan de avondvier daagse om voor de derde achtereenvol gende maal een traject van 15 km. af te leggen. Hoewel het aantal uitvallers zeer gering blijft, beginnen de blaren thans een woordje mee te spreken, maar in dit euvel is voorzien, want ten alle tijde staat een of andere lieftallige Rode Kruis helpster klaar, die gewa pend met verband en schaar, het slachtoffer weer op weg helpt. Voor de militairen van het regiment „Betuwe" was deze avond de laatste, want zij startten reeds Dinsdagavond voor het eerste traject. Voor diegenen onder hen, die de laatste loodjes wat zwaar begonnen te vinden, wachtte een verrassing in de vorm van een band van hun eigen onderdeel die de groep bij de R.K. Kerk in Driehuis op wachtte en tot het eindpunt met vrolijke muziek begeleidde. Daar konden zij zich trots over hun prestatie het vierdaagse-kruisje op de borst laten spelden. Ook met de jeugd die voor de derde maal haar 10 km. afwerkte gaat het goed en als er waarheid schuilt in het wandelaars bij geloof, dat zij, die de derde dag maken, de vierde zeker halen, mag men vanavond over het eindresultaat tevreden zijn. Hedenavond vindt de start voor het laatste parcours, dat thans 20 km. voor de ouderen telt, plaats bij het veilinggebouw ,,'t Centrum", waar tevens de prijzen uit gereikt worden. JEUGDDIENST IN DE OUDE KERK In de oude Nederlands Hervormde Kerk wordt Zondagavond een jeugddienst ge houden, waarin ds. L. Brink zal voorgaan. Deze zal spreken over het onderwerp: „Hoe kan God het toelaten?" ADVERTENTIE 2-pers. DAMAST BEDSTEL C-delig mei 2 kapok-kussens 2 WOLLEN DEKENS, 170 x 220 Samen voor 149. Oosterduinweg 21 IJmuiden Rex houdt zich bezig met de strijd tus sen blanken en Indianen in de film „De gebroken pijl", waarin James Stewart en Debra Paget geen onbelangrijke rol ver vullen. Het zijn vooral de moedige Apachen, aio de meest gewaagde aanvallen op blanke nederzettingen plegen. De ex- officier Tom Jeffords behoort tot de wei nige blanken, die het standpunt van de Roodhuidep verdedigen en die inziet dat gouddorst en landhonger, kenmerken van voortschrijdende kolonisatie de film speelt in 1370 de klopjacht op de on buigzame gevederde krijgers stimuleren. Tom, die op een van zijn tochten een zwaar gewonde jonge Indiaan ontmoet, brengt hem het bolwerk van de Indianen binnen en dit is oorzaak van een hechte band tussen de Apachenleider Cochise en Tom. Door alles heen blijft deze vriendschap bestaan, die zelfs nog hechter wordt dooi de liefde die zich ontwikkelt tussen een schone Indiaanse en de blanke man. Het eind van de film mag dan al geen geluk kige verbintenis van twee geliefden bren gen, een wapenstilstand is de vrucht van het wederzijs begrip der leiders. „Zo jong.... zo slecht?" vraagt Tha- 1 i a zich deze week af. Deze Nova-film is een Amerikaanse variant op het „Mad- chen-in-uniform"-thema, dat in de derti ger jaren populair was. De film tekent in felle kleuren de misstanden in een verbe teringsgesticht voor meisjes, waar de jonge delinquenten op de meest wrede wijze gekweld en gekastijd worden, totdat een jong psychiater, na een verwoede strijd tegen de harteloze gestichtsdirecteur en zijn Ilse-Kochachtige assistente, aan deze practijken een einde maakt. Het ver haal als zodanig bevat weinig nieuwe ge zichtspunten en de wantoestanden in het gesticht (in het midden latend of licha melijke en geestelijke martelingen als de hier verfilmde inderdaad in dergelijk in stellingen nog toegepast worden) zijn te Catharine McLeod als de assistente van de directeur van het verbeteringsgesticht, Ruth Levering en Anne Francis als de jeugdige delinquente Lorette in de boeien de film „Zo jongzo slecht?" veel uitgesponnen terwille van de sen satie, maar het prachtige, beheerste spel van de hoofdpersoon, in het bizonder dat van Paul Henried als psychiater, ver goedt veel van wat de intrige aan oor spronkelijkheid ontbeert. H.C. Saludos Amigos ciie Zondagmiddag wordt vertoond doet het publiek met pure vreugde kijken naar het verrukkelijke avontuur van Donald Duck en Joe Cario- ca, Pedro, he t vliegmachientje en Goofy, de Gaucho. Zij leven in lijnen, klanken en kleuren van Walt Disney's fantasie. Dezelfde middag draait als hoofdfilm een Eskimo-prent „Nanook van het Noorden", die een chronologische aan eenschakeling is van de vier jaargetijden in het woeste Poolgebied. In de tweede helft van de filmweek, dus van Maandag af, houdt de aap Kong- Kong de fantasie gevangen. Robert Arm strong, Fay Wra.y en Bruce Cabot beleven op een eiland in de Stille Zuidzee reeks adembenemende avonturen. een Kennemer dam-kwartetten-tournooï In de vijfde ronde van het Kennemer kwartetten tournooi kreeg DCIJ van het viertal uit Haarlem-Noord een geduchte 6-2 nederlaag. Alleen Dukel die tot nog toe al zijn partijen won, wist voor IJmui den de eer te redden. Laros, Postma en K. de Jong waren vervangen voor v. Straten, Swier en v. Wort, die allen verloren. Doordat de HDC een verrassende 6-2 nederlaag van damclub Haarlem kreeg is het Oosterkwartier kwartet, dat zelf met 5-3 van St. Bavo won, vrijwel zeker van de eerste plaats. Halfweg blijft „de" verrassing van het tournooi. Door met 5-3 van Kijk Uit te winnen bezet het viertal nu de tweede plaats. De stand is: Oosterkwartier... 5 0 0 10 29-11 Halfweg 3 1 1 7 24-16 Haarl. damclub 3 0 2 6 18-22 Haarlem 2 1 2 5 20-20 St. Bavo 1 2 2 4 20-20 D.C.IJ113 3 18-22 Het Noorden 1 1 3 3 16-24 Kijk Uit 2 3 2 17-23 Woensdagavond wordt in het clublokaal van damclub Halfweg gespeeld. DCIJ speelt dan tegen de gastheren. De slotronde is vastgesteld op Woensdag 27 Juni bij Oos terkwartier. In het tijdvak van 8 tot 15 Juni zijn de volgende gevonden voorwerpen en dieren bij de Velsense politie aangegeven: Windjack, autoped, kindertasje, bank biljet van tien gulden, vulpen, school tas, padvindersriem, hond, rozenkrans, bad pak (kind), 16 kaarten (dierenspel), foto met lijstje, paar sokjes, kip, paar sleutels, tabakspijp, herenrijwiel, kinderfietsje (driewieler), kunstgebit, jongensjasje, hengel, gewicht,, blouse van trainingspak, bootje (speelgoed), portemonnaie, gym schoen, handschoen, tabakszak met pijp, splintertangetje, bankbiljet van 25, da mesrijwiel, doosje mét injectienaalden, kin derschoentje, zilveren ring, damesblouse met handdoek en zeep, ballpoint, zakmes, klapperpistool, stuk ijzer, paar handschoe nen, zakje met postzegels, snoeimes, poesje, kindervest, doekspeld, vulpotlood, bal van motorhoorn, vismand, duimstok, 2 zakjes met stofknopen, muziekklem. Inlichtingen te krijgen aan het hoofd bureau van politie, Tiberiusplein no. 1, kamer 4, uitsluitend iedere werkdag van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uitzonde ring van Zaterdagmiddag. VSV 8 KAN VANAVOND PROMOVEREN Vanavond om 19 uur speelt VSV 8 tegen TIJBB 7 op het WH-terrein aan de Ver- gierdeweg zijn tweede promotiewedstrijd. Bij een overwinning van VSV 8 promoveert het team. VSV 4 speelt Zondagavond om 7 uur tegen Beverwijk 2 op het terrein van Wijk aan Zee te Wijk aan Zee. Deze wedstrijd moet VSV winnen om niet uitgeschakeld te worden. VSV 4 komt uit met: Demmers; Meijburg, v. Dongen; Noortman, Gerrits, Groeneveld; Luppens, Keur, Steenmeijer, v. cl. Lugt, Poelman. VSV 2 is vrij en wacht met spanning de uitslag af van Zee'ourgia 2Helder 2. HOUTAANVOER Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Donderdagavond aangekomen het Zweedse s.s. „Nordic", dat van de Finse haven Jakobstad een lading van 885 vadem geschild hout aanvoerde. R.K. KOOR „ONDER ONS" VERANDERDE VAN DIRIGENT De R.K. gemengde zangvereniging „On der Ons", die sedert de oprichting werd gedirigeerd door de heer Lou Tervoort uit Beverwijk, heeft een andere directeur be noemd. Thans zal „Onder Ons" worden ge leid door de heer Pagano uit Aalsmeer, die Maandagavond in de R.K. meisjesschool aan de Corverslaan op de repetitie zal ken nismaken met de leden. P DE LAATSTE DAG VAN DEZE MAAND zullen aan IJmuidens Zuidzij cle feestvlaggen worden uitgestoken op nummer 36 om het feit te vieren, dat een halve eeuw geleden in de Visstraat de „IJmuiden Stores" hun eerste schuchtere schreden zetten in een ruige periode van de visserij dat was in 1901. De boekhou der J. M. A. Raaman, die al deze vijftig jaren de groei van de „Stores" heeft mee gemaakt, herinnert het zich nog vagelijk, net als „Janus van de zeilmakerij" oftewel A. Verschoor, de tweede gouden jubilaris, die dit zo typisch-IJmuidense bedrijf rijk is. Dat moeten de dagen geweest zijn, dat de schippers met de vuist op tafel hun verlangens kracht bij kwamen zetten en dat een van de mensen van de Stores eens op een Hemelvaartsdag uit de kerk gehaald werd om het membraan van de pomp op de kettingpont te repareren.... Janus van de Zeil makerij, een ge waardeerde advi seur, op wiens raad IJmuiden bij het tuigen van een nieuw schip kan vertrouwen, alias A. Verschoor. De dertigste Juni ju bileert hij met de IJmuiden Stores". Er is het een en ander veranderd in die halve eeuw. IJmuiden ontgroeide aan de kentering tussen zeilvaart en stoomtrawlers en de vuist van de schippers werd verruild voor een knappe sigaar. De Stores verdwe nen uit de Visstraat de Centrale Bak kerij trok later in het pand en verhuisde mét de visserij mee naar haar rommelig stratencomplex aan de Zuidzij. De personeelssterkte groeide mee; van vier man tot de vele mensen van thans, tot een filiaal in Scheveningen en een we reldomspannende zaak. IJmuiden trok de vlekkerige pioniersbroek uit en streek zich een vouw in de pantalon en al ging die vouw er wel weer eens uit: er kwam toch wat meer lijn in. Twee wereldoorlogen gingen over de „Stores", bommen ontploften op het pand aan de Trawlerkade en de bevrijding vond het troosteloos en leeg zonder één strozak of één draadnagel. Nog wordt er dagelijks aan het gebouw opgeknapt, want de bemoeienissen van deze bevoorraders der visserij zijn vele en ze groeien nog steeds .verder uit. Visserij is immers zo'n verschrikkelijk veelzijdig begrip? En daar hooi-t de hengelsport toch in feite ook onder? Zodat op een van de zolders een hoekje wordt uitgeschoten voor een droom-van-een -arsenaal voor de ama teur-visser, die er overigens niet in zal ADVERTENTIE Voortvluchtige cantate Door een lezeres, die zich de twintiger jaren van IJmuiden nog uitermate helder in het dus nog jeugdige brein kan terugroepen, een lezeres overi gens, wier bemoeiingen met de komende feestviering voor IJmuidens 75ste verjaring tot grootse dingen gaan leiden, wordt Lampenier tot speurhond bevorderd. Speurhond naar een muziekpartituur, die hele maal verdwenen is, maar voor het komende festijn onmisbaar wordt. Toen de „Witte bioscoop" omstreeks 1926 de gouden ba zuin liet klinken omdat ze vijf tig jaar bestond, is er in de openlucht een cantate gezon gen door de kinderen van IJmuiden. Weet u nog? Die cantate begon aldus: „Waar eens een bonte duinenrij langs 't Westerstrand haar toppen zond....", welke zoete poëzie ontsproten was aan de dicht ader van George Haak. De mu ziek en daar gaat het nu om was van onze Sam Vlessing. In de bezetting hebben de Duitsers de partituur geroofd, maar er is nog een karige hoop, dat ze ergens ondergedoken is. Wie deze muziek in huis heeft, gelieve er een telefoontje aan te wagen: 5805, Kievitlaan 16. Worst in het glas Het had best gezellig kunnen worden, als dat servies er niet geweest was. En die worst niet. Alle getrouwde kinderen waren op de verjaardag gekomen en ergens in de feestelijke kamer Stond een fonkelend glasservies opgesteld; het cadeau aan vader en moeder „en dat jullie er nog «maar veel plezier van mogen hebben". Ze keken er allemaal met verliefde ogen haar - zo'n mooi, glanzend glasservies, daar heb je een stuk voor je leven aan, dach ten ze. De laatste zoon had toen niet binnen moeten komen eigen lijk, want toen had je het ge- werp al in de glazen. Hij had er namelijk maar vast een paar vooruit op genomen en dat valt wel eens verkeerd. Het viel hier uitermate krom, want de laatst-arriverende kreeg ruzie met een broer en hij gooide hem tenslotte iets naar het hoofd iets zwaars. Een worst was het, een ferme worst, mensen, en die worst kwam niet tegen het hoofd van de broer, was dat maar waar ge weest, nee, die worst stoof sa tanisch glimlachend midden in het glaswerk. Toen moet er na het laatste glas een dreigende stilte gevallen zijn. In elk geval heeft de aanvallende partij de verjaardag verder in een ont nuchterende cel gevierd „Kent uw stad" Een organisatiefoutje in „Kent uw eigen stad", een actie door een deel van de Vel sense middenstand ontketend, heeft een rist boze gezichten veroorzaakt in IJmuiden. Er moesten plaatjes geplakt wor den van bekende punten in IJmuiden in een albumpje en als dat albumpje vol was, lag er een ritselende i-iks klaar voor de ijverige verzamelaars. Maar dat kostte de deelnemen de winkemannen natuurlijk een rist geld, zodat de organi satoren een paar plaatjes schaars uitdeelden. De mensen, die hun albums (of is het eigenlijk alba?) daardoor niet vol kregen, repten zich ver twijfeld van de ene winkelman naar de ander, op zoek naar die paar vermaledijde plaatwer ken. De schuld, voorzover er sprake is van schuld, ligt niet bij de winkeliers maar bij de organisatie, die beter elk vijf- en-twintigste album met een prijs had kunnen beleggen. En bovendien is er een troost: de albums komen vol, omdat de ontbrekende plaatjes later in de circulatie komen. Dat dus een iegelijk in vrede blijve. Stationsweg-wee De kinderhoofden, die op Velsens Stationsweg een weg- bedekking bedriegelijk trach ten na te bootsen, hebben een paar weken lekker lui in de zon liggen bakken en elke automo bilist hobbelde daarover zon der slipneigingen te voelen. Zadra echter deze week de eerste lauwe droppels zich uit het zwerk naar de opgemelde kinderhoofden begaven, werd het er spiegelglad en de eerste auto, die overmoediglijk uit Haarlem de hoek van de Park weg om kwam, glibberde prompt door en ging zelfs over de kop. Het is weer goed afge lopen, maar de Stationsweg blijft verraderlijk geplaveid met gladde keien (en goede voornemens van de gemeente), die bij nat weer met behulp van veel visslijm uit de pas serende visauto's naar een ver- keershel kunnen leiden. Bord jes „slipgevaar" ten spijt. Moge na de Hagelingenveg in Santpoort ook dit ijsbaantje verdwijnen.het is de vrome wens van velen. LAMPENIER In het Hervormd Kerkblad voor Haarlem en omstreken hebben wij het volgende heldendicht gevonden. Volgens welingelichte en onvertroebelde bronnen iè deze thans berijmde belevenis ds. Lagerwey, vroeger een bekend IJmuidens zieleherder, over komen. Hij staat thans in de residentie, maar preekte ten tijde dezer historie in Katwijk het „zware" Katwijk. EEN PREEKSTOELBELEVENIS Een Haagse predikant, welsprekend en ervaren, Om het gewijde woord den volke te verklaren, Besteeg met blijde moed de kansel, sprekensre, In het als extra-zwaar bekend Katwijk aan Zee. De grote, nieuwe kerk was tot de nok gevuld Met heilbegeergen, die, met klimmend ongeduld, Zich zetten, om de preek des Hagenaars te keuren. Ze waren wel gewend, wat kilo's op te beuren! Luidsprekers in 't gebouw modern, maar toch te loven! Boden een veil'ge troost voor slapers en voor doven. De pi-eekstoel, geestelijk op zwaargewicht berekend, Voldeed ook stoffelijk voor iedereen uitstekend: Dx-ie lengtegx'aden had men tactvol ondex-scheiden; Zo kon men predikers van elk formaat vex-blijden! Een plank, gesteld voor lang, gemiddeld en voor kort, Op richels neergevlijd, deed dienst als voetenbord. Dus kon een elk de man, die daarop stond aanschouwen, Vast overtuigd, dat deze plank het wel zou houwen! Zo was de dominee in 't midden van 't sermoen En maakte aanstalten tot samenvatting, toen Tot grote schrik der luist'raars zich een krak deed horen! Het hoofd des sprekers met tonsuur, zij 't ongeschoren Zakte met spoed omlaag, een veexdig duim misschien, Slechts, in de glans der lamp, was nog de kx-uin te zien Van het eerwaardig hoofd De plank had het begeven En zakte op 't laagste plan! Maar, lezer, om het even, Een Haagse predikant raakt nooit zijn zinnen kwijt, Hoe raar 't geval ook ligt! Zijn tegenwoordigheid Van geest deed hem vex-baasd, zichzelf de vrage stellen (De luidsprekers ten spijt, die alles navei-tellen!): „Had ik nou ooit gedacht, ik zeg het zonder vrees „Dat ik nog zwaarder was dan Katwijks dominees?" 't Is voor de eerste maal sinds mensen heugenis, Dat er in Katwijks kerk eens gul gelachen is! „Hemeltje'9 In de memorie van de oudste onder het personeel van de IJmuiden Stores waart nog de dag rond, waarop een toentertijd bekende schipper luid tie rend de winkel instormde om vijf vaten petroleum hij zat zonder pieterolie en dat mot as denaar de boot" waarop in allerijl vijf vaten op een gammele handkar werden gehesen en het transport begon. Er was toen nog een flinke hoogte bij „Kamperduin" en midden op die heuvel werd het karretje stuurloos, zodat de vijf klotsende vaten onder oorverdovend lawaai naar bene den bolderden en de arme sjouwers opnieuw konden beginnen. Of de dagen, waarop het magazijn om zes ziur „be gon" en de kantoormensen al om zeven, om zelden voor half elf 's avonds op te houden. Of de tijd, waarin de kwitan ties naar Beverwijk en zelfs verder lopend bezorgd moesten worden door de eigen mensen. Dan hebben we nu een hemeltje" zeggen zij, die vergelijken kunnen. 2300GCOCOCCCOOOCOCOOGCCCOCCCCOOOOCCOCOOCCCOCCCC mogen grasduinen, want al deze ragdunne werphengeltjes, deze blinken en molens zijn slechts bestemd voor de tussenhandel. Onder het stempel der trawlvisserij De trawler jongen zal daar niet gauw komen neuzen. Voor hem de winkel, die tot in zijn diepe duisternis is volgehangen met oliepakken en zuidwesters en waar een draadnagel een even normaal vex-schijnsel is als een pot huidverf of tachtig meter ankerketting. De trawlvisserij heeft dan ook haar forse stem pel op de onderneming gedrukt, al sinds de eerste pogingen van een Planteydt en een Doggermaatschappij in het begin van deze eeuw de visserij een nieuwe draai gaven. In al die jax-en ontstonden er hechte ban den met de rederijen langs de Nederlandse kust en de Stores aan de Trawlerkade kregen de faam, dat ze niet gauw ex-gens mee verlegen zaten als het te koop is, komt het er. Dragline staaldi-aad? Zoveel ge wilt. Zeshonderd kaakmesjes? Komt in orde! Een vloeistof kompas? Zonder man keren. Al deze duizenden artikelen opgetast op de diepe zolders en in de schuren van de Stores, vloeien dagelijks af naar de sche pen, vaak ook naar de fabrieken en ze moeten meermalen van ver komen. Olie goed uit Engeland, manillatouw uit.... nee, want daar is nu haast geen aankomen aan, zelfs voor de „IJmuiden Stores" niet. Seinvlaggen? Al was het voor de Oranje. Maar als ze voor een x-oeiboot bestemd zijn, kan er een mouw aan gepast worden, want een legertje vlaggennaaisters levert des gewenst de wimpel van de keizer van Siam af. Een ander legertje nettenbreisters en -breiers legt het dunne touw tot „vlerk" of „onderbuik", waaruit later op de netten- zolder in de penetrante geur van taan en teer een compleet trawlnet wordt gefa briceerd. „Er wordt op het ogenblik heel wat ge- experimenteerd met nieuwe materialen", zegt de heer M. D. van Oosterhout, de te genwoordige bedrijfsleider, terwijl hij een staalkabel in een plastic hoesje laat zien, „maar voor de visserij is dat nog niet alle maal bruikbaar, omdat het risico zo groot is". Inderdaad: als een trawler een nylon sleepnet verspeelt, of een logger raakt een nylon-vleet kwijt, dan is de schade het vijfvoudige van thans, nu er nog algemeen met sisal gevist wordt. En het gebeux-t nog al eens, dat vooral de trawl aan een wrak of een mijn wordt vexdoren. Vandaar dan ook, dat de visserij voorlopig de nylon en de plastic noü eexx beetje links laat liggen. De boekhouder van de IJ. S., J. M. A. Raaman, die haast musicus was geworden. Als knaap ivas hij al een opvallend goed pianist, later kwam er zelfs een aanbod van het Parijse conservatorium om daar te studeren. „Het is anders gerold" zegt hij. Maar als wandelende muziek-encyclo paedic heeft deze vitale jubilaris al velen met raad en daad kunnen helpen en velen zullen zich met dankbaarheid zijn uitzon derlijke muzikale talenten blijven herinneren. Gelijkvloers ligt de pxdvé-gletscher van de Stores een onoverzienbare voox-raad grof zout van zo'n 800.000 kilo, dat voox-al in de zoute-haringtijd bij vaten tegelijk aan boord van de klaarmakende schepen wordt gerold. „Ook dat vroeger heel wat onbehouwener dan nu", herinnert zich een oudgediende, die de vijftig dienstjaren ook aardig nabij komt. „Dan was de hele zaak meex-malen in het holst van de nacht bezig zout aan boord te rollen en hou me vast als zo'n zweetje niet op tijd klaar kwam, want de schepen moesten naar IJsland voor zoute vis". Dertig Juni wordt het gouden feest aan de Zuidzij gevierd, op de nettenzolder waarschijnlijk, 's Morgens met een perso neelsbijeenkomst en een huldiging van de beide jubilarissen Verhoog en Raaman, gevolgd door een receptie. Een stoer stukje IJmuiden zal die dag uit de sleur der da gen gehaald worden, wat dit hardwerkende gemeenschapje ongetwijfeld verdient.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5