Velsen zong en musiceerde met ijver en toewijding in het voorbije seizoen Paspoortenmisère doet zich ook in Velsen sterk voeien Drie dagen voor een paar honderd meter mj-varia -Clowntje Riek Honkbal: „de ideale zomersport voor beoefenaren van de wintersporten" De Egyptische Koningin Agenda voor Vallsem Zeelui de dupe van een omslachtige gang van zaken „De sleutels van het Koninkrijk" Propaganda in Velsen leidt tot demonstratie op Vrijdagavond MARKTBERICHTEN Voorbereidingen „Felison"- iöntoonstelling vorderen IJmond 2 (dames) gaat over kampioenschap beslissen Voor de kinderen FEUILLETON V.V.B. speelt promotie wedstrijd teqen W.S.V. Georganiseerden overleggen kernverkiezing bij papierfabriek DINSDAG 19 JUNI 1951 TERUGBLIK Naweeën van de oorlog nog altijd voelbaar Het kan niet worden ontkend, dat de tweede wereldoorlog en met name de evacuatie van grote bevolkings groepen uit deze gemeente, in het Vel- sense verenigingsleven op cultureel terrein nog steeds haar schadelijke invloeden doen gelden. Wel zeer pover steekt bijvoorbeeld het aantal zang verenigingen af bij dat der omliggende gemeenten. Vele koren zijn ten onder gegaan, omdat zij zich door het af vloeien van talrijke leden niet langer staande konden houden. Slechts enkele bleven. Zij houden de strijd tegen het ledenverlcop en andere (natuurlijk in oofdzaak financiële-) verenigingszor- gen vol. Van de drie der elf overgebleven koren, die in het voorbije seizoen hebben getoond, voor een nieuwe bloeiperiode te staan, mag allereerst genoemd worden het Christelijk Gemengd Koor „Looft den Heer", dat enkele maanden geleden ook in letter lijke zin met een „klinkende" uitvoe ring van „De Jaargetijden" op waardige wijze zijn 35-jarig bestaan vierde. Ex- wordt door dit koor hard gewerkt en de dirigent, Willem Wiesenhahn, heeft daar een groot aandeel in. Het nog jonge mannenkoor „IJmuiden" gaf tezamen met het Velser dameskoor een veelbelovend concert in Oud-IJmuiden, waarvan de uitvoering van de Alti-hapsodie van Brahms het hoogtepunt vormde. Direc teur Jan Beider, die IJmuiden weer tot werkterrein gekozen heeft, heeft nieuwe plannen, die binnenkort verwezenlijkt zul len worden. Het is deze succesvolle werker toevertrouwd ze in muzikale vorm te realiseren. „Euphonie", het IJmuidense symphome- orkest, kwam onder Jack Stoffei-'s bekwa me directie met interessante programma's: de Jupiter-symphonie, de Onvoltooide, het Vioolconcert van Brahms met Jan Hesmerg als solist en een voortreffelijke liederen- avond met Annie Woud gaven muzieklief hebbers unaniem het genot dat het moei lijke, maar niettemin dankbare culturele werk van Euphonie heeft bekroond. Het mandoline-orkest „Excelsior" onder Jonah B. Kok kan met „Euphonie" in éen adem genoemd worden, hoezeer het genre muziek ook moge verschillen. Wat deze mandolinisten, met hun voor het meren deel klassieke programma's, presteren dwingt bewondering af omdat het op hoog peil staat. De IJmuider Harmonie is uitgegroeid tot een orkest, dat dank zij de regelmatige toevoer van jonge krachten, goed in haar leden zit. Jan Groot kan er als directeur vaardig mee musiceren. Het belooft een prima harmonie-ensemble te worden, dat mettertijd een gevreesde partij op con coursen kan blijken te zijn. Aan de samen stelling der programma's besteedt de IJmuider Harmonie alle aandacht die het toekomt en de afwerking ervan geniet te recht aller waardering. Ook dit gezelschap jubileerde in het afgelopen seizoen, zij het dan in een bescheiden eerste lustrum. De Christelijke Harmonievereniging „Wilhelmina" is al heel wat jaartjes ouder. Directeur Leistikov bereikte met dit corps verdienstelijke resultaten op diverse con coursen en leidde het ook op de propa- ganda-avonden, die „Wilhelmina" bij voor keur geeft. Deze avpnden scheppen een genoegelijker sfeer dan die der officiële concerten. Van de Santpoortse corpsen noem ik het fanfarecorps „Wilhelmina", op welks con cert men zeer goed werk van de hard stu derende leerlingen kon beluisteren. ..Soli Deo Gloria", de R.K. Harmonie onder Kees Oudendijk, gaf uitvoeringen, waarin het aan tempo niet ontbrak dank zij de be wonderenswaardige vitaliteit van deze in dienst van het corps vergrijsde dirigent. Twee accordeonverenigingen wedijveren met elkaar om de erepalm het beste en semble te zijn. Aan belangstelling heeft het op beider concerten geenszins ontbro ken. „IJmuidens Roem" jubileerde met een grootse avond in het Thalia Theater en met een uitvoering vol variatie in het stampvolle Rex-theater. De „Velser Ac cordeon Vereniging" onder Rijk Kofman doet het wat meer bescheiden, maar daar om niet minder serieus. De vereniging is nog jong, maar de leider maakt het ge- bodene des te belangwekkend, omdat hij zy'n orkest, zoals ook bij symphonie-orkes- ten gebruikelijk is. in partijen spelen laat, waardoor het hinderlijke meedreunen van alle instrumenten met één en dezelfde partij wordt vermeden. Joop Huizinga heeft zich ook dit seizoen Dinsdag 19 Juni Thalia, 20 uur: „King Kong". Rex, 20 uur: „De gebroken pijl". Woensdag 20 Juni Thalia, 20 uur: „King Kong". weer met liefde aan het scholen van het kinderkoor „De Goede Herder" gewijd. Het laatste zong in een jeugdcocncert op een wijze, die iedere toehoorder heeft bekoord. A. J. v. d. W. „ATOOM"-DUIVEN" VLOGEN 660 KM De postduivenvereniging „De Atoom", welke Zondag deelnam aan de wedvlucht van Chateauroux, heeft weinig geluk gehad. De dieren, die met Westen wind 's moi'gens om 5.35 uur werden gelost, hadden onder weg met onweersbuien te kampen, waar door de snelheid aanmerkelijk werd be lemmerd. 's Avonds waren nog veel duiven niet teruggekeerd. De eerste prijsduif kwam met een gemiddelde uursnelheid van 65 ki lometer om 15.45 uur binnen en de laatste prijswinnaar arriveerde om 17,07 uur. De uilslag was: A. de Heer 1; G. H. Ter- steeg 2; J. Asjes 3; H. J. Exalto 4; A. Kat 5 7 en A. Jongbloed 6. Maandag is men begonnen met een van de zwaarste transporten, die de IJmuidense Zuidzij ooit heeft gekend: de vijftien tons zware drooginstallatie, bestemd voor de vismeelfabriek „de Toekomstis uit de machinefabriek IJmuidenop stap gegaan naar de vismeelfabriek, een paar honderd meter meer naar de vuurtoren toe. Het gevaarte, dat uit Zweedse onderdelen in IJmuiden is gemonteerd, heeft een capa citeit van 100 ton vis per etmaal. Het zal over luttele honderden meters tussen de machinefabriek en de vismeelfabriek naar schatting drie dagen doen, want het ver voer kan uiteraard niet op een trailer gebeuren maar met behulp van ingevette houten glijbanen, die voor de kolos worden uitgelegd. i Het gaat sedert Zaterdag ook in Vel sen met de uitreiking van paspoorten niet meer van een leien dakje. Had men tot voor een paar dagen slechts met de afdeling bevolking op het raad huis te maken, die op haar béurt het gehele zaakje voor de aanvrager netjes bij de politie in orde bracht, na 16 Juni is de zelfstandige afgifte van paspoor ten alleen maar toegestaan in ge meenten met meer dan 100.000 zielen. In Noordholland komen derhalve alleen Amsterdam, Haarlem en Hilversum hier voor in aanmerking. Haarlemse stapel Ook waar het Velsen betreft moet dus de provinciale griffie worden ingeschakeld. De stukken en aanvragen stapelen zich daardoor in Haarlem op en hoe hard men daar ook werkt, er zal spoedig een dag komen dat men er „van de bomen het bos niet meer kan zien." Was het nu alleen maar te doen om aan vragen uit Velsen, dan ging het nog wel. Maar ook de aanvragen van de reislustigen uit Den Helder, Anna Pauwlona, Lutje winkel, enzovoort belanden ter Griffie, waar zowel de „criminele" als de andere gegevens moeten worden bestudeerd, al vorens tot uitgifte van een pas wordt over gegaan. En reislustigen zijn er dit jaar be langrijk meer dan een paar jaar geleden. Vooral Oostenrijk vindt veel aftrek, naast West-Duitsland. Voor België en Luxem burg kan men volstaan met een bewijs van Nederlanderschap. In een gemeente als Velsen, waar ook IJmuiden onder ressor teert, zijn de ambtenaren over dë nieuwe maatregel niet erg te spreken. En terecht. IJmuiden (Velsen), zo merkt men ten raad- huize op, bestaat voor een groot deel uit zeelieden. Zaterdag gebeurde het nog dat een kapitein uit deze gemeente plotseling een telegram uit Engeland kreeg om daar te monsteren, 's Mans paspoort moest wor den verlengd en daar het een van de veel voorkomende spoedgevallen was, werd de zaak voor elkaar gebracht. Wanneer in September ook de verlenging van passen middels de griffie moet geschie den, kan dit voor zeelui funeste gevolgen hebben, want, hoe hard men in Haarlem ook van stapel lopen zal, er zijn minstens vier a vijf dagen mee gemoeid. Het tweede bezwaar dat men in ge meentekringen tegen de nieuwe methode heeft is, dat deze manier van werken mid den in het seizoen van kracht is geworden, juist nu de vacanties voor de deur staan en de aanvragen toch zeker verdubbeld zijn. Er is geen tijd van voorbereiding ge weest en dit is zeer zeker voor de betrok ken ambtenaren een handicap. Het is te wensen dat de regeerders in Den Haag spoedig op hun genomen besluit zullen terugkomen, ten gerieve van publiek en ambtenaren beitje. Thalia geeft Donderdagavond een speci ale voorstelling van de film „De sleutels van het Koninkrijk" waarin de bekende acteur Gregory Peck de hoofdrol vervuil' van de Schotse priester Chisholm uit de roman van A. J. Cronin. Het boek en de film tonen aan, dat men het werk van een geestelijke niet zomaar naar de uiterlijke omstandigheden kan beoordelen. Dat on dervindt ook de bisschop, monseigneur Sleeth, die van plan is de oude priester wegens de toestanden in diens parochie zijn ontslag te geven. Hij vindt een dag boek van Chisholm en dat geeft hem iets anders te zien: een moeilijke jeugd, een zwaar leven, vol opofferingen en desilu- sies, dat echter tevens blijk geeft van doorzettingsvermogen uit liefde voor de medemens. Het grootste deel van dit pries terleven werd doorgebracht temidden van het Chinese volk, dat door een burger oorlog werd geteisterd. Dit verfilmde dag boek brengt vaak ontroerende passages en geeft de bisschop, die het doorbladert en de toeschouwer van de film een geheel andere visie op priester Francis Chisholm dan bij de eerste oppervlakkige kennis making. ZAKENCOMPLEX KENNEMERPLEIN BEGIN JULI OPEN Naar wij vernemen zal de noodwinkel van de firma Zwager, die sinds de bevrij ding het Kennemerplein ontsierd heeft, Donderdag verdwijnen. De opening van het nieuwe winkelcomplex aan de Noord zijde van het plein, dat reeds in feite geen plein meer is, zal begin Juli plaats hebben. „Waar ik destijds het lionkbalspel in Amerika beoefende en tientallen grote wedstrijden heb mogen aanschouwen, durf ik dit spel uit volle overtuiging aan elke beoefenaar van wintersport warm aan te bevelen. Het honkbalspel vergt concen tratie, bliksemsnelle reactie, teamgeest en een scherp oog". Deze woorden van de voorzitter v*.n de K.N.V.B., de heer Lotsy, bracht do h«er Beds, voorzitter van de Nederlandse Honk bal bond, die gisteravond in het gemeente lijk vergaderlokaal aan de Abelenstraat een propaganda-praatje over honkbal hield, de aanwezigen, hoofdzakelijk uit de voetbalkringen voortkomend, nog eens extra onder het oog. Zulks om de reeds cloor hem zelf gelanceerde stelling, dat honkbal voor de voetballer „de" ideale zomersport is, omdat het zijn spel als voet baller ongetwijfeld ten goede komt, duide lijk te onderstrepen. Bij verschillende voet balverenigingen van naam heeft men dit i-eeds ingezien en naast de voetbalafdeling een honkbalafdeling opgericht. Nadat hij een overzicht van de voor naamste spelregels had gegeven en aan de hand van schetsen op het bord had laten zien, welke interessante spelsituaties zich bij honkbal kunnen voordoen, vertelde hij interessante bijzonderheden over de werp- kunst van Hollandse maar vooral ook van Amerikaanse „bowlers". Hierna was er gelegenheid tot vragen stellen en hiervan werd een zeer 'druk ge bruik gemaakt. Uit de vragen, welke de jongeren stelden, bleek overduidelijk met welk een belangstelling zij de woorden van de heer Beets gevolgd hadden. De aan wezige verenigingsbestuurders intresseer- de natuurlijk het meest de vraag, welke kosten aan de aanschaffing van het nodige materiaal verbonden waren. Volgens de 18 Juni 1951 Prijzen Heilbot 2,10—1.95: gr. tong 2,752,25; gr.m. tong 1,36—1,16; kl.m. tong 1.15—0,98; kl. tong I 1,04—0,89; kl. tong II 0,88—0,70; tarbot I 1,24—1,02, per kg. Tarbot II 6456; tarbot III 48—42; tarbot IV 36—30; tongschar 45—44; gr. schol 54—33; gr.m. schol 63—34; kl.m. schol 63—41; kl. schol I 4728; kl. schol II 26—8; schar 148; v. haring 2714; makreel 18—10,80; gr. schel vis 36—32; gr.m. schelvis 4032; kl.m. schel vis 3828; kl. schelvis I 3426; kl. schelvis II 26—12; wijting 20—12; gr. gul 3726 midd. gul 36—24; kl. gul 21—12; kl. haai 30—22; kl. wolf 35—32; poontjes 108, per 50 kg. Gr. kabeljauw 13467; gr. koolvis zw. 63—61; gr wolf 7872, per 125 kg. Aanvoer 520 kisten tong en tarbot, 6 kisten heilbot, 30 kisten tongschar en schartong, 1050 kisten schol, 230 kisten schar, 84 kisten haring, 750 kisten makreel, 760 kisten schelvis, 440 kis ten wijting, 150 kisten kabeljauw en gul, 45 kisten haai. 65 kisten wolf, 210 kisten poon, 10 kisten koolvis, 50 kisten diversen. Totaal 4500 kisten. Besommingen IJM 183 Viking Bank f 16.530; IJM 57 Me- dan f 13.025. RO 2 f2837: IJM 204 f2079; KW 5 f2300: KW 140 f2660; KW 40 f7490; KW 41 f2430; KW 22 f3310; KW 97 f2150; KW 59 f1510; KW 124 f3055: KW 17 f 2340; KW 107 f2295: KW 28 f1714; KW 86 f2007; KW 129 f4320: KW 91 f 1870; KW 108 f1610; KW 104 f2440; KW 166 f2039; KW 169 f 1850; HD 125 f2200; IJM 52 f 1180; IJM 277 f 1380; IJM 276 f 1760- RO 3 f 1360; KW 31 f 1230; KW 12 f1160; KW 27 f 1580; KW 53 f1610; KW 10 f 1695; KW 30 f 1550. i spreker zou hiermee een bedrag van pl.m. j 450 gemoeid zijn. Tenslotte deelde de N.Iï.B.-voorzitter nog mede, dat Donderdag op het Waterloo- terrein een honkbaldemonstratie gegeven zou worden tussen twee le klas negental len, n.l. die van H.H.C. en Schoten. Aan het einde van de avond dankte de heer G. J. Bremerkamp, die in zijn ope ningswoord reeds het gemeentebestuur dank gebracht had voor het welwillend ter beschikking stellen van vergaderlokaal en terrein, de heer Beets voor zijn interessante causerie. 1 De voorbereidingen voor de door „Feli- son" te organiseren schilderijen-expositie, die de 30e J uni in twee zalen van de voor malige Openbar* Leeszaal aan de Heioe- straat in IJrluiden wordt geopend, vor deren thans snel. Er hebben zien reeds di- verse Velscr.ee schilders aangemeld voor deelneming aan deze eerste schilderijen- expositie, die sinds jaren in clcze gemeente wordt gehouden en onder meer heeft de criticus voor de beeldende kunst van ons blad, dr. H. Schmidt Degener zich bereid verklaard, zitting te nemen in de selectie commissie, welke voor de tentoonstelling een keuze zal doen uit de ingezonden wer ken. Inmiddels blijkt het ledental van de organiserende vereniging gestadig te groeien. Het ligt in de bedoeling mettertijd een ledenvergadering bijeen te roepen en een definitief bestuur te kiezen. DRIE PRIJZEN VOOR VELSEN SE HONDEN Door de Velsense pomiehondcn-dressèer- vereniging Oefening Baart Kunst werd Zondag een mooi succes behaald bij een nationale jubileumwedstrijd te Zaandam, waaraan 8 honden deelnamen. De heer Blenk met zijn hond Max wist daar de eei'ste prijs te behalen. De' heer Dijkers met zijn hond Rex werd tweede en de heer Dangerman met Cora kreeg de vierde prijs. De heer Smenk van de vereniging „Spaarnestad" legcle beslag op de derde prijs. De verwachting dat de sportzusters van het vierde elftal der Handbalvereniging „IJmond", die van het tweede dameselftal de behulpzame hand zouden bieden in de competitie van de tweede klasse West, is niet verwezenlijkt. De gelegenheid, om in de uitwedstrijd te Haarlem tegen Concordia 3 de beslissing van het kampioenschap voor IJmond 2 te forceren werd te niet gedaan. Het zag er in de eerste speelhelft aller minst naar uit dat IJmond 4 een flinke nederlaag zou lijden, want nadat Concordia de leiding had genomen ondernamen de IJmondsen verschillende goede aanvallen. Uit een er van ontstond de gelijkmaker doordat de ingeschoten bal van het been van de doelvrouwe in het doel draaide. Na de hervatting bleek IJmond 4 echter tegen het technisch betere spel van Concordia piet voldoende opgewassen te zijn en zon der dat de Velsense dames ook maar een tegenpunt scoorden, trof Concordia nog zes maal het IJmond-doel, zodat de eindstand 71 wei'd. Door deze uitslag zal nu een beslissings wedstrijd tussen Concordia 3 en IJmond 2 (dames) gespeeld moeten worden voor het kampioenschap en de daarmede verbonden promotie naar de e'erste klasse West. Nog niet veel iaiT^ afslag haalde de notedï De op; behoudens enkele'ZZ^ *4 ven ze beneden peil v D:.ondermgen J schelvissoorton v2££midJt ten van 38 tot 26 Z 5?? hWlfcL grootmiddel was wat mr, u ^°or waardoor ze het tot /n ndangst«% brengen. De wijting U° kwam. varieerde naar groot? Wat 20 Per kist. Zowaar A?12 tot J gro tongen bracht*?het?gllichl{- per kilo en ook de Etl to-/2.Ü noteerde 0.88 per kilo n P er. fr°rn t'Cfh nergens wat van Scho! 60 tot 48 per kist mh Vn ^leef ■chol 2 3, die Een van de leukste dingen op school vonden ze de gymnastiek. Daar kon je je hart ophalen! Er waren in de gymnastiekzaal zoveel prettige dingen: klimpalen, bokken, ringen, de zweefmolenNou, dat is wat voor 'n gezonde jongen! Ze begonnen altijd met 'n flinke mars. „Een, twee, een, tweezei de gymnastiekmeester, in de maat z'n stok op de grond tikkend. En daar stapten ze, dat het dreunde, allemaal in 'n lange rij. En aan de ringen gingen ze ook graag. Daaraan maakten ze allerlei oefeningen. Bunkie kon erg goed een vogelnestje maken, want hij was helemaal niet stijf uitge vallen! En bij het paalklimmen was Rick altijd haantje-de-voorste. Nou ja, iemand, die ook zo goed in de bomen kan klimmen als hijvooral, als hij droomde, dat-ie door een grote leeuw achterna gezeten werd! Aan het eind van de les kwam echter het plezierigste van alles. Dan mochten ze vrij spelen aan de werktuigen: de klimpalen, de zweefmolen en al die andere dingen. En dan was het 'n leven in de zaal, dat je horen en zien verging. 10) „Hebt u na die tijd nog iets gegeten of gedronken?" „Neeniets. „Dat weet u dus heel zeker?" Ze zocht haar zakdoek onder haar hoofd kussen. „Ja". Er werd geklopt. Meta van Wieldrecht kwam binnen, wat aarzelend, en vroeg: „Wij zijn allemaal aan tafel gegaan, in specteur. Misschien mag ik hier iets voor u brengen?" „Dank u wel, juffrouw van Wieldrecht. Ik heb al gegeten". „En jij Kathrientje?" „Ik? Niets". „Niets? Dat vind Dick stellig niet goed". „Dat kap me niets schelen! Ik bedoel. heus liever niet, Meta". Het oudere meisje drong niet verder aan en trok zich bescheiden terug. Toen ze weer samen waren vervolgde de politieman: „Is er hier een dienstbode in huis?" „Vandaag niet. Ze is met het week-end naar huis". „En met wie zat u dan aan de koffie tafel?" „Met ons zessen. Vader, Jan Willem en Dick Terwolde. En wij drie meisjes". „Er was dus verder niemand in huis?" Nee. Niemand". Hij zag nu in haar ogen dat zij alles be grepen had. De logische gevolgtrekking van zijn vragen. Hij vroeg zacht: „Begrijpt u tot welke conclusie ik kom?" „Ja...." „Wilt u daarom niet eten?" „Ja...." „U kunt hier niet blijven, juffrouw Baeck. U moet zo gauw mogelijk hier van daan. Laten wij dat eens samen bespreken". HOOFDSTUK IV Michael Norelius ijsbeerde in zijn wo ning heen en weer. Hij had die woning nooit met critische ogen bekeken. Hij was hier geboren, school jongen geweest, gymnasiast en student. Hij was hier teruggekeerd van zijn Egyptische reizen en had er zijn verzameling opge bouwd. Hij had hier zijn studie, zijn boe ken. Het huis, achttiende-eeuws en voor naam, was het laatst gemoderniseerd vóór het huwelijk van zijn ouders, nu zes-en- dertig jaar geleden. Later was er nog cen trale verwarming in aangebracht. Een huis waarin hij leefde, maar waaraan hij nooit enige aandacht had geschonken. Zijn huis. en verder niets. Nu bemerkte hij plotseling dat het hol, en kaal, en stil en verlaten was. Dat de hoge zaal aan de voorzijde, met het uitzicht op de kade, voor een groot gezin ontwor pen was, voor een vader en een moeder en vele kinderen. Dat dat grote gezin zich dan kon scharen om de uittrektafel in de eet kamer, onder de glazen kroon, en dat de kamer dan niet zo hol zou zijn als er vele kinderstemmetjes weerklonken. Dat het trappenhuis met zijn vele hoekjes en nissen een schitterend speelterrein zou zijn voor een troep vrolijke jongens, en dat de keu ken geknipt was voor een gezellige huis moeder, die oliebollen bakte. Dat het oude huis voor alles comfort had, en voor alles mogelijkheden en ruimte, behalve voor een eenzame vrijgezel als hijzelf was, een stille figuur, een geleerde. Hoe zijn voetstappen hier weerklonken! Gek, dat hij dat nooit opgemerkt had, ter wijl het toch iedere avond zo stil geweest was, zo stil als nu. Juffrouw Potmans ging dikwijls naar haar zuster. Juffrouw Pot mans had ook geklaagd over de stilte, dat bedacht hij nu opeens. Hij had er niet veel notitie van genomen, verdiept als hij was in zijn studie. Nu vanavond was er geen studie, en staarde het lege huis hem aan. Hij kon niet meer werken. Te heftig was de schok geweest, dat zijn Koningin Amen- téte hem onstolen was, hem op een derge lijke manier op het laatste ogenblik ont roofd. Hij kon nu niet naar zijn hiërogly- phen terugkeren, van haar lezen en van haar dromen nu hij zo naar haar ver langde. Zijn levenswerk in zekére zin en het hoogtepunt van zijn studies. Hij ijsbeerde heen en weer. Die tocht op die motor had hem ook geschokt, heel die dolzinnige tocht door mistig Amsterdam op zoek naar de sleutel. En dan zijn arres tatie. En het ongeluk van Van Heumen. Hij v/as koud geworden ook en nu, in zijn eigen huis, werd hij er niet warmer op. Er was zeker iets met de centrale verwar ming. Die centrale verwarming was voor hem altijd een apparaat geweest, waarvoor hij de kolenrekening betaalde en dat dan zijn huis verwarmde. Nu begreep hij, dat dat apparaat ook nagezien, opgepookt en bij gevuld moest worden. Hij miste de moed om naar beneden te gaan en voor de kachel te zorgen. Hij miste overal de moed voor: landerig, huiverig en terneergeslagen als hij was. Hij had honger! Vei-draaid, dat was het hem. Natuurlijk, hij had honger! Hij had sinds vermorgen niets meer gegeten en juffrouw Potmans was weg. Er schemex-de hem vaag iets voor de geest, iets van osselapjes. Hij ging kijken in de keuken: alles keurig opgeruimd, maar geen spoor van osselapjes. Geen spoor van iets anders eetbaars ook. En hij moest toch eten.! Hij zou teruggaan naar de binnen stad. Daar zou het tenminste niet zo naargeestig zijn als hier, en zo stil en koud. Hij draaide ovex-al het licht uit cn ging de trappen af. Buiten sloeg de kille mist hem weer in het gezicht, maar hij zette de kraag van zijn jas hoog op en liep stevig dooi-. In een warm, druk en vol restaurant zou hij gaan eten. Op Zaterdagavond is een dergelijk res taurant in Amstei-dam gemakkelijk te vinden. Hij ging een draaideur binnen en liep wat verdwaasd tussen de druk-bezette tafeltjes door; zijn brilleglazen sloegen aan door de warmte. Hij had geluk: een heer, eenzaam als hij, stond juist op van een hoektafeltje. Hij installeerde zich op zijn gemak, bekeek uitvoerig het menu en be stelde zijn diner. Langzaam at hij. Het was een bijzonder aangename sensatie zich te verzadigen en tintelend warm te worden. Het diner was goed. Er was een bescheiden sti'ijkje, een beschaafde sfeer en er waren veel opge wekte en goed-geklede mensen om hem heen. Het was alles even plezierig. Toch bleef er een leegte: een beslist onbehage lijk en onbevredigd gevoel, dat hij niet kon wegredeneren. De gestolen Koningin Amentéte, begreep hij. Maar er was ook een weex-zin, straks weer naar huis te moe ten gaan, naar zijn kille woning, zijn een zame slaapkamer. Hij rekte zijn verblijf zolang hij kon. Hij dronk enige kleintjes koffie en rook te. Toen stapte hij eindelijk op, traag en lusteloos. Hij ging nog niet naar huis. Hij zou nog verder de stad ingaan, kijken of er een geschikte film was of zoiets. Hij hield niet erg van films. Maar alles was vanavond beter dan weer in dat stille huis te komen en dus bleef hij ronddwalen. Hij moest de avond doorkomen. Hij vond geen geschikte film, En dus bleef hij lopen, langs de verlichte winkels en te midden van een dichte menigte. Voor hem mensen, achter hem mensen, en men sen die hem tegenkwamen. Een onafge broken stroom van gezichten. Jonge meis de teerfmT/ sten waarvan enkele ParSennf^1^ meelfabriek verdwenen e Sa vooi- de sortering 2. De to „L tot 1 de Maandagmarkt bedroeg ten, waarvan 520 fijnvh iï ?ÖD te- schelvis. en 440 wijting. scHl$0 Dus dit evenmin. De Viirm i wist het er Maandag redeÏÏ JtT?®4 gen. Voor een 13-daagse reh ort:' worden gemaakt. De Medan m i6^ minder tevreden zijn <m h\Z f 13.025 voor êon loggers, cue aan de afslag verJS C! KW 40 glansrijk de hoogsteÏÏ?» R .5o H.T, Naar zee vertroW™»- 1 249 226 241, 202. 318 239lV2240' 213, 5. 10, 74. 230, 34 M 180, 125, UK 70, 18 Sch 92 KwS1' 128, 10,58, 84. 34 83 14. 169. 27 en de 17. 1268'lj7< Noorse blauwpUpjes. Maandag kwim de Noorse vrachtkotter R 56 H.T bÏÏ van 20enknoding H0° **'■5 De Noor R 75 S.V., die eveneens nu- kreel bracht, is Zondagavond wee' Z huis vertrokken. Konipasstcllen. De KW 19 braent Maandag een bezoek aan de „naai" het kompas bij te laten stellen. Gierige zee. Vandaag waren er zoals te voorzien was, geen trawlers aan de ei- slag en slechts een paar kotters brachten wat plat- en fijnvis, zodat de afslsïgreeds vroeg was beëindigd. Ook voor morgen b er op dit moment nog niets definitiefs be- kond. Mogelijk zal de Alkmaar nog aan de afslag komen, die de 9e Juni naar 2K vertrok. Van de Noordloggers kan de KW 76 worden verwacht, maar al met al zat het de komende dagen wat de rondvisaaa- voeren betreft geen overvloed zijn. van geno- De vierde klasser VVB, die zich al enige weken kampioen kan noemen van de afde ling D van de KNVB, heeft na lang wach ten zijn tegenstander gevonden. De wachttijd bekortte WB dooreen tweetal vriendschappelijke wedstrijden te spelen als oefening en voorbereiding voor de twee ongetwijfeld zware ontmoetingen voor de promotie naar de derde klasse KNVB. De tegenstander is thans bekend, want doordat WSV uit Wormerveer in afdeling 4 E met 2—0 van Monnikendam heeft ge wonnen zijn de Wormerveerders kampioen VVB zal het nu tegen de forse Zaar- kanters moeten opnemen. De gedwongen competitierust zal uiteraard haar invloed op de „Breesapers" hebben, Doch me; goede wil is veel te bereiken en dar kan VVB Zondagmiddag op „Watervliet" in de eerste promotiewedstrijd tegen WSV waar maken. De kernverkiezing bij de papierfabriek Van Gelder Zonen, die aanvankelijk var- daag zou worden gehouden, is uitgesteld to! Dinsdag 3 Juli. Dit uitstel is een gevolg van de vergaderingen, welke de samenwer kende organisaties naar aanleiding van deze kernverkiezing met hun aangesloten leden uit het bedrijf zullen houden en waarin de candidatenlijsten ter sprake zul len worden gebracht. Wegens de continudiensten is de eeiïW vérgadering gesteld op Woensdagavond in de bovenzaal van veiling „Kegnemerland". te Beverwijk en de tweede wordt Donder dagmorgen in clubhuis „Kindervreugd" aan de Doodweg gehouden. SCHEEPVAART IJMUIDEN Maandag 18 Juni kwamen de haven va IJmuiden binnen: Nero van Gothenourg. Amstelland van Buenos Aires. Themstonv^ Fowey. Iris van Kopenhagen. Durward va Leith. Ponto van Mantyluoto. Danae Caen. Oranje van Lissabon, Berkelstrooffl van Fowey. Visten van Otterbacken. Lap land van Londen. Verna H. van Drammen- Rijnland van aHmburg. Deo Duce van Go thenburg. Croonenburgh van Bilbao, W stroom van Liverpool, Spaarnestroom Bristol. Dardamus van Djakarta. Victorii van Sandarne. 1-Ianne Skou van Ooa Vega van Kotka. .u. Vertrokken zijn: Bernhard r" Hamburg. Frisian Coast naar Rotterdam.^ jes, klittend aan elkaar en uitkijkend naaf jongens. Oudere echtparen, gezelligy en zich vergapend aan de ®ta ages' stellen, de handen ineengestrengeld, a hoofden dicht bijeen, fluisterend, opge schoten jongens, schreeuwend na meisjes en sigaretten rokend. Men mensmensenj;. Hij was alleen. Hij was de enige, alleen liep te midden van een stroom mensen. Een eenzame vrijgezel WW zo alleen kon voelen te midden mensenmenigte, en dat luj nooit geweest in de eenzaamheid v deerkamer tussen zijn boeken, alleen op de wereld. w;nkel- Hij liep doelloos voort. Dow dj straten en over de bruggen, wa ten nu te dromen lagen in de LeGse p!ein door winkelstraten. Langs hei waar de trams tmgMjj» litd claxonneerden en ';et vei verdtf- schimmig optorende m de v2.{ Verder. Het Leidse Boschje, e duisternis in vaxxi de b"11 potterstraat der. Toen was hu in de Paul» en stond stil voor nummei J- en j,jj „Baeck" stond er op de kwam met een schok toldoor de terug. Baeck. Was hiI daa -d>t hjj zijn stad gelopen? Was h<et te vinden. Koningin Amentete hoopte te hfH hier bij dit meisje, dat - - arre;!e- was weggelopen en hem ren? Dacht hij hier soms a haar te spreken te vrage^-

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6