Geneeskundige Armenzorg is in Haarlem overbodig geworden Een „film van de maand" over de bezetting van Wenen JSiïsir4 door haar bege- Het Minerva-theater te Heemstede opent in September of October ZWITSALETTEN Tweemans-onderzeeër „aangebaggercT en door de „Ursus" opgehaald Het Bloemenpaleis in Croenendaal ochtendconcert gewijd san Schubert en Fauré fefe voor Haarlem Woensdag 20 juni R;^2&^4len2Ji?57UUern Geplaatste spelers voor Wimbledon Luxemburg—Amsterdam 2—2 Cultureel- en vermaakcentrum Vereniging „Haerlem" gaat vijftigste jaar in Van Dam verzet zich tegen propaganda van Huizenaar Staking van Amerikaanse vliegers onwettig verklaard Bus met studenten door trein vermorzeld; 15 doden Alle niet-draagkrachtige Haarlemmers zijn nu in een Ziekenfonds opgenomen .S0AG 20 JUNI 1951 van het Holland Festival •°ondnaetrdaeavond 21 Juni in het ^'LsTcitV-theater ten bate van het •-E film Four in a jeep" van Leopold Lindtberg vertoond. rSïekkende Zwitserse product is «'festival in Cannes met veel P*h ,nnl. (ip critici ontvangen. In ^S weS rFour in a jeep" het prae- "i Mm van de maand" verleend. t'£ aal speelt in Wenen, dat na de Kd verdeeld in vier zones: een Se, een Engelse, een Franse en Kché sector. Het centrum van de S internationale sector, waar de gezamenlijk ':Zw in handen hebben en b..i toei- het commando voeren. Op dit dee. ^en wordt de camera gericht. Met :',r van valse sentimenten schildert 3Lindtberg de kameraadschap en 'vertrouwen, het plichtsbesef en de ikheid, waardoor vier representati on de bezetters nu eens dicht bij el- gierden gebracht, dan weer geschei- j)eze vier mensen, die de regisseur T®É ais symbool van de na-oorlogse -Ti-ten on het witte doek brengt, komen Enuw met elkaar in conflict als er tijdens sxiiode waarin de Russen het comman- ftfcetai. een Oostenrijker moet worden Bjiresteerd die uit krijgsgevangenschap is E'/jcht. De Amerikaan, de Engelsman en iiFransman laten hun menselijke gevoe lstreken en stellen van alles in het R-scmde ontvluchte en zijn vrouw te -erken. De Rus schijnt slechts hart voor Men plicht te hebben. Er schuilt achter riparrigheid echter menselijkheid pee?, zij het dan van minder spontane Ei die nas goed na een handgemeen met fe.Araeri'kaan tot uiting komt, om het e'ejt te laten ontsnappen. wordt klare filmtaal gesproken in Lr in a jeep". Soms doet de film even ja -The third man" denken: vooral tij- de klopjacht in de ruïnes, een fasci- scène met een summum aan span- D? zo verschillende mentaliteiten van viertal worden raak getypeerd en de geven stuk voor stuk sterk spel te SHet is een film die boeit en diepe in maakt, his een kenmerkende verwantschap ten Schubert e:i Fauré: beiden zijn zij fchun.lyrische aanleg meesterlijke lied- Eg'nister. en in beider melodische char- re is er een gemeenschappelijke grond man stille melancholie. Treffende pun- t'-«a vergelijking boden Dinsdag op het Öadconceit in de kleine zaal van het b&réamse Concertgebouw, de door de |Ho-scpraan Bodi Rapp gezongen Fauré- F® de vierhandige piano-werken ^Schu'oert, die door Hans Henkemans --dix de Nobel ent gehore werden ge- Denk slechts aan de weemoedige K'ian het overigens puntig gerythmeer- van de heerlijke Fantasie in zan het besluit dezc-r compositie, dal dan melancholischja dat tragisch is altijd binnen de perken van een r.cmame lyriek blijft. En vergelijk daar- fÜfe' glimlachende verdriet, dat uit zo jff compositie van Fauré spreekt. was deze ochtend een genot naar liet -Jedavierspei van Henkemans en De E!! luimeren, ook toen zij het variatie- ö/*35 van Schubert vertolkten. MiKapp, die van Fauré de liedercycli J? dun jour" en „l'Horizon chimé- Mg, heeft builen kijf kwaliteiten -''voortreffelijke liederenzangeres te 'fans om het te worden want ii- ls. kaar klankplastiek iets te v Msr uitdrukking doorgaans te be- J::.;.0!?1.lvo!,komen overtuigen van iu.]'w doorleefd zielsproces, wat pu, ..'erpretatie toch dient te we- >taar a, heeft een fraai geluid, dat soea beheerst (een paar minder ge- momenten konden die indruk niet t l";66" kapitaal punt- zi> heeft tsto-J °°K ecn hiterpretatie van ■a1 Caplet' waaL'lijk niet het iïï'zii z. "ne,el va" haar programma, ïP'J .{ze religieuze composities dynamiek> waarbij ze kwamcn °P geluk- te bSnTZlek0Chtend op luch" CjLiS,mtep met de bekende Schubcrt'die JOS. DE KLERK.- SSkind v=nUa JnS' Mullens- 8 "ur. en 915 D°uau", alle leeft., i'2,^15.7 en 9 is 1 °«j •River Lady", E'wahelL, ,^r'City: ..My dream aUele€£tH2M g,Secr0claressê van -September ifV7 9'15 uur. Rcm- '3 5.15 uur affair a"e leeft., 2, ,S5 r°AG 21 J™i teiS* OvgekSrtJ°7S: ,Mullenp' 8 uur. y-% en avnna uur. Biosco-- avondvoorstellingen. Een scène uit de nieuwe film van de maand „Four in a Jeep'-'. Tennis - De geplaatste spelers voor het tournooi te Wimbledon, dat Maandag 25 Juni be gint, werden te Londen bekend gemaakt. Voor het heren-enkelspel zijn de volgende tien spelers geplaatst: 1. Sedgman (Australië), 2. Drobny (Egypte), 3. Larsen, 4. Budge Patty, 5. Flam, 6. Savitt (alien Verenigde Staten), 7. McGregor (Australië), 8. Sturgess (Z. Afrika), 9. Mulloy (Verenigde Staten), 10. Bergelin (Zweden). Dames enkelspel: 1. Louise Brough, 2. Margaret Dupont-Osborne, 3. Doris Hart, 4. Shirley Fry, 5. Beverly Baker, fj. Pa tricia Todd, 7. Nancy Chaffee (allen Ver enigde Staten), 8. mevr. Walker Smith (Gr. Brittannië). Heren dubbelspel: 1. McGregor-Sedg- man, 2. Mulloy-Savitt, 3. Flam-Larsen, 4. Drobny-Sturgess. Voetbal Ter gelegenheid van het bezoek van Ko ningin Juliana en Prins Bernharcl aan Luxemburg speelde gisteren een elftal sa mengesteld uit spelers van Amsterdamse tweede- en derde klasse clubs in Luxem burg tegen een elftal van de stad Luxem burg. De wedstrijd eindigde in een gelijk spel (2-2), nadat de Luxemburgers met de rust een 2-0 voorsprong hadden. Aan de Binnenweg bij de IJzeren Brug te Heemstede maakt men met de bouw van het bioscooptheater goede vorderingen. De fundering is aangebracht en men is al be gonnen met het metselwerk. Dc heer P. A. M. Hoogeveen, opdrachtgever en toekom stig eigenaar van het theater, heeft ons enige bijzonderheden medegedeeld over het gebouw en de programma's. Hoewel de aanbesteding indertijd een kleine vertra ging teweeg heeft gebracht, zal de officiële opening toch geschieden in September, mo gelijk begin October. Het theater wordt 35 meter diep en 18 meter breed, terwijl aan weerszijden een poort met de nooduitgangen en aan de ach terzijde een grote fietsenstalling zullen komen. Men heeft gerekend op een accomoclatie van 620 zitplaatsen in de grote zaal, waar van 2/3 parterre en 1/3 op het balcon. In de foyer, die beschikbaar zal zijn voor brui loften, lezingen, vergaderingen enzovoorts, is plaats voor 150 personen. De verwarming geschiedt door middel van kolenstook en de verlichting bestaat deels uit direct, deels uit indirect licht. De afmetingen van het toneel zullen vier bij vijf meter bedragen en drie schijnwerpers zijn bestemd voor de toneelverlichting. De brandvrije cabine komt tussen par terre en het balcon, hetgeen horizontale projectie zal brengen. De filmvoorstellin gen zullen 's Vrijdags, 's Zaterdags, 's Zon dags en 's Maandags worden gegeven. Op Vrijdag en Maandag is er c-én voorstelling om 8 uur 's avonds. Dit laatste heeft men speciaal ten gerieve van de forensen ge daan. Op Zaterdagen zijn er drie ('s mid dags één en 's avonds twee) en 's Zondags vier voorstellingen. In principe heeft de heer Hoogeveen het oog op films van het betere genre. Zo nu en dan zal op Donder dagavonden een speciale voorstelling wor den gegeven van culturele films of wellicht van bijzondere rolprenten, die reeds eerder werden vertoond. De resterende dagen zul len worden gevuld met toneelvoorstellin gen van beroeps- en goede amateurgezel schappen. Tevens wil de heer Hoogeveen muziekavonden organiseren, recitals, ka- ADVERTENTIE DE ANTI-PIJN TABLETTEN Bij het sluiten van de algemene vergade ring van de vereniging „Haerlem", welke Dinsdagavond in „De Hoofdwacht" werd gehouden, deelde de voorzitter, clr. C. Spoelder mee, dat het vijftigste jaar was ingegaan. Het bestuur overweegt plannen het vijftigjarig bestaan te vieren. De voor zitter had vernomen, dat zich uit de burgerij een commissie had gevormd, doch over de werkzaamheden van deze commis sie kon hij geen mededelingen doen. Dat moet een verrassing worden. Het bestuur is voornemens een bewerking uit te geven van het boek: „De Haarlemse Hofjes" van ds. J. Craandijk. Deze uitgave is reeds vele jaren uitverkocht. De archivaris der ge meente, mejuffrouw dr. G. H. Kurtz, zal voor de bewerking zorgen. Op deze jaarvergadering heeft de secre taris, de heer P. A. Dykema, het jaarverslag uitgebracht. Hij gaf een overzicht van dc excursies en de lezingen en deelde mee, dat het bestuur aandacht heeft besteed aan de restauratie van een aantal gevels in het centrum der stad. Een restauratiefonds is gevormd en daardoor was het mogelijk steun te verlenen. Het bestuur heeft stap pen ondernomen ontsierende reclame in de omgeving van het Plein te voorkomen. Tenslotte herinnerde de secretaris aan het vijftigjarig bestaan en sprak de wens uit, dat de vereniging haar arbeid nog vele jaren zal voortzetten. Het verslag van de penningmeester, de heer B. F. Enschedé, sloot met een saldo van 348. De periodiek aftredende bestuursleden de heren A. J. M. van Os, mr. C. W. D. Vrijland en mr. J. Bierens de Haan werden herkozen. Bij de rondvraag dankte ir. W. Badon Ghyben het bestuur voor de steun welke het aan de stichting „De Cruquius" heeft verleend en hij hoopte, dat vele Haarlem mers een bezoek aan het museum zullen brengen. Voorts deelde hij mee, dat bij een restauratie in het hofje van Heythuysen aan de Kleine Houtweg tegels onder de vloer zijn gevonden. Nagegaan zal worden, of deze tegels nog historische waarde hebben. mermuziek en muzikale shows van beken de jazz-bands. Het programma van de officiële ope ningsavond van het theater zal bestaan uit een filmvoorstelling, waarna de Heem- steedse pianist Loek Nelissen, die kort ge leden cum laude is geslaagd aan hel Am sterdams Conservatorium, twee werken van Chopin zal spelen. Door dit laatste wil men laten uitkomen, dat dit theater niet uitsluitend een Vermaakcentrum wordt, doch in zekere mate eveneens beschouwd moet worden als een cultureel centrum. Ofschoon de bouw reeds in een gevorderd stadium verkeert zal op 11 Juli de officiële eerste steenlegging worden verricht door het zoontje van de heer Hoogeveen. Boksen In een brief- aan het hoofdbestuur van de Nederlandse Boksbond heeft de advocaat van Luc van Dam. mr. Kokosky. gepro testeerd tegen de handelwijze van Theo Huizenaar, die de bokser Jan de Bruin in binnen- en buitenland als de eerste midden- gewichtsbokser van Nederland zou hebben aangekondigd. Mr. Kokosky merkt op, dat Van Dam officieel kampioen van Nederland is en dat hij zich nog onlangs bereid ver klaarde zijn titel in een gevecht tegen De Bruin op het spel te zetten, een aanbod dat echter door Huizenaar werd afgewezen. Het hoofdbestuur van de NBB wordt, ver zocht dc Rotterdamse manager te verbieden nog langer met deze aankondigingen door te gaan. Mr. Kokosky voegt, er in zijn brief aan toe, dat Luc van Dam overweegt afstand van zijn titel te doen indien er geen verbod voor Huizenaar komt, Cricket A.C.C. won in Engeland ACC heeft de tweede wedstrijd van de tournée door Engeland, tegen Eastcote Cricketclub gewonnen. Eastcote scoorde 126 runs voor 6 wickets (gesloten) en daarna ■sloegen onze landgenoten 169 runs bijeen voor het verlies van 5 wickets. Sport in 't kort JUBILEUMSERIE WEDSTRIJDEN „FLUKS" TE LEIDEN. Zondag houdt dc korfbal club Fluks te Leiden jubileumseriewedstrij- den ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan. Dc HKC „Haarlem", die met Fluks reeds vele jaren vriendschapsbanden onder houdt, is uitgenodigd om met twee'senioren en twee aspiranten twaalftallen aan dit tour nooi deel te nemen. Haarlem I speelt tegen Zuiderkwartier, Bell Tel uit Antwerpen en Fluks 2; het tweede twaalftal ontmoet Fluks 4, Gymnasiasten 5 en Animo Ready 2. De Amerikaanse „nationale bemidde- lingsraad" heeft Dinsdag de staking van vliegers, aangesloten bij de „vereniging van Amerikaanse lijn vliegers", onwettig verklaard. De slaking is Dinsdag uitgebroken bij de „United Airlines". Alle diensten der maat schappij zijn gestaakt, behalve de diensten naar Korea. De maatschappij onderhoudt geen diensten over de Atlantische Oceaan. De stakende vliegers hebben wacht posten uitgezet bij het vliegveld van La Guardia en bij andere Amerikaanse vlieg velden. De vliegers willen loonsverhoging en betere arbeidsvoorwaarden. Een van de vele IJmuidense oorlogssouvenirs Voorover hangend in dc trossen van de bok „Ursus" als een overwonnen haai is een Duitse tweemans-onder zeeër vanmorgen naar de blokkenstci- ger in IJmuiden gebracht, waar het bemodderde en zwaarbeschadigde ge vaarte neergelegd is op de basalt- glooiïng. Gisteren stiet de baggermolen, die tus sen de pieren aan het werk is, dicht bij de monding, op het vaartuigje, dat de Duit sers daar met verscheidene zijner soortge noten omstreeks de capitulatie lieten zin ken en op de „Zeeleeuw", het bergings scheepje van Tak heeft men aanvankelijk met behulp van een duiker de hele dag en zelfs tot diep in de nacht doorgewerkt, om een paar trossen om de knaap heen te krij gen. De deining was echter de spelbreker, maar vanmorgen lukte het, toen het water tot rust kwam en de Ursus, de bok van dc IJmuidense Rijkswaterstaat, kon het dooi de emmers van de baggermolen gehaven de ding omhoog halen. Samen met de „Puffing Billy" heeft de „Zeeleeuw" de bok met zijn vrachtje naai de wal getrokken en daar is het druipende oorlogssouvenir naast de blökkensteiger bij de semaphore gedeponeerd. Aan de ene kant was de kleine onderzeeër door de emmers over de hele lengte opengereten en de trossen van de bok sneden diep in zijn ontzette karkas. Zijn machine, een Diesel van 90 paardekrachten, was door de gaten in de romp zichtbaar en het Schnorkel- apparaat was op het oog nog intact, terwijl ook de tórpédo-lanceerinrichting aan cïe onbeschadigde zijde intact leek te zijn. De smeltkroes zal vermoedelijk, nadat „Oorlogsbuit" er m gekend is, de laatste rustplaats van het lugubere geval worden. Op een onbewaakte overweg tussen Seefeld en Herrsching in Beieren is gis termiddag een autobus met 25 vacantie- gangers studenten van de Theologische Hogeschool van Pullagh door een met grote snelheid passerende personentrein vermorzeld, waarbij 15 personen gedood werden en acht deels zeer ernstig gewond. De chauffeur van de bus en een pater- Jezuïet, die naast deze zat, werden uit de bus geslingerd en liepen slechts enkele on beduidende ontvellingen en builen op. ■m. Voor de opleiding van officieren van de Kustwacht heeft men in de Verenigde Staten de beschikking over de „Eagle", een trotse driemaster, welke in 1936 op de Hamburgse werf van Blohm Voss gebouwd is. Oorspronkelijk heette het schip Horst Wessel" en werd hel gebruikt voor de opleiding van cadetten in Duitsland. Deze maand doorkruist het voor de vierde maal de Europese wateren met aan boord een aantal Amerikaanse Kustwachtcadetten, die onder andere een bezoek zullen brengen aan de grote tentoonstelling van hel Festival of Britain. Hel schip is bijna 90 meter lang; 12 meier breed en heeft een diepgang van 5 meter. De waterverplaatsing is 1800 Ion: het zeiloppervlak bijna 2000 m2. De „Eagle" in volle zee. Van 14 Maart tot 14 Mei 1953 zal in het wandelbos Groenendaal te Heemstede waarvan een gedeelte wegens de voorbe reidende werkzaamheden reeds in Septem ber van dit jaar voor het publiek gesloten wordt de derde internationale bloemen tentoonstelling „Flora" plaats hebben, dit- keer onder het motto: „Ecn lentefeest in NeeiJands tuin". De eerste Flora werd ge houden in 1921, dc tweede in 1985. Volgens de statuten van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur is het de bedoe ling dat dit evenement, dal ons hele land aangaat: zowel economisch als toeristisch en cultureel, om de tien jaar terugkeert. De bedoeling is uiteraard de bevordering van de export van onze sierteeltproducten. In aansluiting op wat wij daarover gis teren berichtten kan nog worden meege deeld, dat in de „Bloemenpaleis" genoemde tentoonstellingshal niet alleen de kwekers uit Boskoop en Aalsmeer hun producten zullen tonen, doch ook onze Belgische part ners hun azalea's en andere bevriende tuin bouwgebieden hun specialiteiten. Er wor den talrijke inzendingen uil het buitenland verwacht. Omgekeerd hoopt men in de gehele wereld het begrip te versterken dat Holland het bloemenland bij uitstek is en Een foto van een gedeelte der maquette van het door Carel Briels ontworpen Bloe menpaleis voor de binnen-tentoonstellingen op de Flora 1953 in het ivandclbos Groenendaal in Heemstede. blijft. De Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer en de K.L.M. verlenen medewerking bij het ma ken van propaganda. Als zakelijk leider van de Flora 1953 treedt de heer H. C. Vermeulen op. Op de gisteren op Schiphol gehouden persconferentie formuleerde de heer Carel Briels, die als „manager voor presentatie en entertainment" fungeert, de bedoeling van deze Flora 1953 als volgt: „De inter nationale vertegenwoordiging met de schoonheid der bloemen van Nederland, dat de belangrijkste en kundigste leverancier is van alles wat voor beplanting' dient. Bovendien wil men de bezoekers een mo ment van simpel geluk bezorgen in een wereld vol droefgeestigheid". Bij het ontwerpen van het Bloemen paleis heeft de heer Briels zich laten leiden door een vierledige opzet. In de eerste plaats paste hij camouflagebouw toe, zodat alle aandacht valt op het intérieur. Boven dien is de vaart, die aan de vorige in Groe nendaal gehouden Flora zo'n landelijke af sluiting gaf, door de Duitsers zodanig ver breed dat het pastorale karakter geheel verdween. Daarom is deze vaart door de voorbouw van de overdekte tentoonstel lingsruimte aan het oog onttrokken, met uitzondering van het middengedeelte, dal nu de indruk van een vijver wekt. De hier bij gereproduceerde maquette geeft daar van een beeld. In de derde plaats wordt er langs de gehele colonnade een luifel met een breedte van drie meter aangebracht, De geneeskundige verzorging der armen is lange tijd een belangrijke taak van de gemeenten geweest. Ook van Haarlem! Nu is daar in Haarlem een einde aan gekomen en in vele andere gemeenten, onder andere in Amsterdam, gaat het dezelfde weg op. Interessant is in de historicboeken te blade ren, omdat we dan de opkomst van het ziekenfondswezen zien en ervaren dat juist daardoor de geneeskundige armenzorg overbodig wordt. Eeuwen geleden waren de armen afhan kelijk van de welwillendheid van de ge neeskundigen, of die genoegen wilden nemen met de geringe vergoeding die zij konden betalen voor hun diensten. Men kende toen nog geen artsen die door de gemeenten betaald werden voor de aller armsten. In het begin der 17e eeuw kwamen, nog schoorvoetend, de eerste ziekenfondsen in ons land. In de statuten van het Kisten- makersgilde te Groningen (in 1616 opge richt) staat dat bij ziekte aan de leden niet alleen geld werd uitgekeerd voor ge- dorven loon, maar dat zij ook zo nodig een geneeskundige behandeling kregen. Andere gilden garandeerden alleen dokter, chirur gijn en geneesmiddelen. Enkele gildenbos- sen hadden een dokter in dienst. Na het ontstaan der Bataafse republiek (1795) werden de gilden van rechtswege opgeheven. Om te voorkomen dat daarmee ook een einde zou komen aan de werking dezer bossen, werd de mogelijkheid ge schapen dat die onder bepaalde omstandig heden bleven voortwerken. Daarvan werd ook in Haarlem gebruik gemaakt. Omtrent 1750 werden ook in vele steden „sociëteiten" opgericht, die ten doel had den zieken, bejaarden en weduwen te ondersteunen. In die tijd hield de gemeentelijke over heid zich geheel afzijdig van de geneeskun dige verzorging der armen. In 1840 stelde de provincie Noordholland een commissie HHIÉp Vijf Nederlandse ontwerpers hebben op uitnodiging van de directie van de Flora 1953 een ontwerp gemaakt voor een affiche. Mede op voordracht van de deskundigen K. Sanders en W. Jos. de Gruyter, is het hierbij gercjyroduceerde van de jonge tekenaar Reyn Dirksen te Heemstede be kroond. Dc reclameplaat is uitgevoerd in frisse, sterke kleuren. die het publiek bescherming zal bieden tegen ongunstig weer. Tenslotte moesten er nog twee paviljoens worden aange bouwd. waarin demonstraties worden ge geven van dc toepassingsmogelijkheden van bloemen, in het bijzonder van bolge wassen. Tegenover de hoofdingang van het ter rein aan de Herenweg wordt een hoge klokkentoren opgericht, aan de voet waar van enkele warenhuizen komen benevens een restaurant met een terras, dat uitzicht geeft over het gehele, door architect H J. Voors aangelegde tuincomplex. Verder zal men er een Amerikaans snelbuffet vinden. Zoals gebruikelijk worden de beste in zendingen bekroond op voordracht van een internationale jury. Het oordeel van bui tenlandse deskundigen is van groot belang voor het leren kennen van de smaak van de afnemers. Onze cultures en handel, al dus de voorzitter van het directorium van de Flora, jh'r. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, moeten niet alleen worden afgestemd op hetgeen wij zelf als mooi waarderen, doch zeker op datgene wat andere landen vragen. Zij moeten zich aan passen aan de daar geldende omstandig heden van klimaat en omgeving, zowel wat betreft aanplant in de openlucht als ten dienste van interieur en sierkunst. in om een onderzoek in te stellen naar de werking der ziekenbossen en middelen aan te geven ter verbetering. In 1849 bestudeerde een vergadering van genees- en heelkundi gen, te Middelburg gehouden, het boswezen en maakte daarvoor een reglement dat in hoofdtrekken nog terug te vinden is in de thans geldende reglementen van de Maat schappij-Ziekenfondsen. In de tweede helft der 19e eeuw vonden grote verbeteringen plaats in de genees kundige verzorging der armen. De ge meentebesturen stelden gemeenteartsen aan en daarnaast vermeerderde het aantal ziekenfondsen. In 1876, dus nu 75 jaar geleden, werd in Haarlem een Geneeskundige Armenzorg opgericht, waarvan de kosten door de ge meente betaald werden. Aanvankelijk waren daarbij slechts enkele geneeskundi gen aangesteld, maar in 1901 (nu 50 jaar geleden) waren aangesloten 6 geneeskun digen, 3 heel- en verloskundigen, 4 vroed vrouwen en 1 oogheelkundige. Geneeskundigen waren de heren H. van den Berg, J. Hoogkarspcl, dr. A. E. ten Oever, dr. I. van Walt van Praag, P. W. Peereboom en A. van Dam. Heel- en ver loskundigen waren de heren K. F. van Maas, dr. M. C. A. Bijleveld en R. G. Buck- mann. Bejaarde Haarlemmers zullen zich deze namen nog wel herinneren. Haarlem telde in 1901 65.000 inwoners. Toen in de loop der jaren de bevolking in aantal toenam werd ook het aantal leden „armen-dokters" nog wat uitgebreid, maar toch niet sterk, want in die tijd nam het aantal aangeslotenen bij de ziekenfondsen stérk toe. Het kwam zelfs al gauw tot een inkrimping. In 1901 werkten in Haarlem het Alge meen Ziekenfonds (opgericht in 1859 en in 1917 omgezet in Haarlems Ziekenfonds), de Amsterdamse Geneeskundige en Begrafenis Maatschappij en het Rotterdams Zieken fonds. Sindsdien is het aantal ziekenfondsen in Haarlem vergroot tot vijf. Thans kan gezegd worden dat vrijwel de gehele Haarlemse bevolking, voor zover die beneden de (in de loop der jaren be langrijk verhoogde) weistandsgrens valt, bij een ziekenfonds is aangesloten. Ver plicht of vrijwillig. De gemeente Haarlem betaalt thans voor allen, die steun van Sociale Zaken krijgen, de premie voor de fondsen. Dit vergt een uitgaaf van meer dan 50.000. Maar daardoor was het mogelijk de gehele geneeskundige armenverzorging op te heffen. Er zijn nog slechts enkele personen (hei zijn er geen tien bij elkaar!) die om bijzon dere redenen niet in een ziekenfonds kon den worden ondergebracht. Die worden, als zij hulp nodig hebben, door de vaste artsen van de Geneeskundige Dienst behandeld. Toch komt op de begroting der gemeente Haarlem nog een post voor van bijna 110.000 voor de Geneeskundige Armen zorg, maar dit betreft niet de hulp van ge neeskundigen. 8000 wordt uitgegeven voor het verstrekken van prothesen omdat de ziekenfondsen de kosten daarvan niet vol ledig betalen. Bovendien is 79.000 nodig voor het financieren van de huishoudelijke hulp aan zieken die thuis verpleegd worden.' De opheffing van de gneeeskundige hulp aan armlastigen, mogelijk geworden dooi de gesteunden op te nemen in de zieken fondsen, is een sociale maatregel van betekenis. VISSERIJ BERICHT SCHEVENINGEN SCHEVENINGEN. 20 Juni Vangstbe- richten van hedenmorgen uit volle zee: SCH. 78 met 8 kantjes, 305 22 k., 87 12 k., 200 34 k., 195 16 k„ 245 12 k.. 254 17 k., 342 4 k., 402 6 k., 412 5 k., 159 20 k., 229 15 k., 263 12 k., 339 34 k„ 365 220 mijl af gelegd, 23 15 k., 53 9 k., 104 45 k.. 332 30 k., 39 11 k. thuisstomend, 201 11 k„ 4 3 k., 75 17 k., 77 5 k„ 57 6 k., 181 1 k., 32 nog 130 mijl, 40 8 k., 48 21 k.. '49 1 k„ 99 4 k.. 133 2 k., 189 20 k., 233 2 k„ 247 2 k., 262 4 k., 285 15 k„ 5 11 k., 15 6 k., 19 20 k., 25 7 k., 30 5 k., 37 geen vangst, 45 2 k., 130 5 k., 210 8 k., 336 3 k., 248 20 k„ 249 3 k., 250 geen vangst, 297 1 k., 310 25 k., 312 3 k., 399 1 k., 107 70 k. thuisstomend, 353 14 k., 20 geen vangst, 223 20 k., 79 14 k., 141 3 k., 186 17 k., 284 1 k„ 361 6 k.. 280 17 k., 46 6 k., 50 2 k., 63 8 k., 64 10 k., 66 nog halen, 81 4 k., 89 geen vangst, 103 20 k., 116 25 k. nog 30 netten, 180 10 k., 275 8 k., 3 10 k., 14 13 k., 47 17 k.. 118 20 k.. 302 140 mijl afgelegd, 325 25 k„ 333 1 k. VL. 14 met 12 k„ 40 34 k., 53 1 k., 61 17 k.. 70 3 k., 71 14 k., 79 geen vangst thuis stomend, 80 5 k„ 83 2 k„ 84 22 k., 85 1 k., 86 geen vangst, 97 8 k., 112 3 k., 114 3 k., 115 4 k., 132 10 k., 142 50 k., 166 34 k. nog 10 netten, 172 1 k., 190 4 k., 196 8 k„ 197 37 k., 199 8 k„ 203 5 k„ 205 2 k., 206 2 k., 207 1 k., 208 10 k.. 216 2 k. MA. 5 met 60 k.. IJM. 283 met 23 k.. KW. 138 met 30 k.. KW. 23 met 6 k.. KW. 54 met 10 k„ KW. 47 met 12 k., KW. 3 met 6 k., KW. 9 met 5 k.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5