^"°SSGEN ?IJ DE P0NT Velsens Witte Kruis gaat „Centrum voor Kraamhulp'' in exploitatie nemen Laboratorium trawier gaat visstand bij West-Afrika onderzoeken jUens 7 5-jarige bruiloft met het ^zeekanaal kan goed worden 3?3w Twee broers aan de vaderlandse aarde toevertrouwd OM Clothes New Visserij-varia feest in september ,a toneel, sportvermaak 00tie en een vurig slot marktberichten U'V'94' per ^g- scho1' voor Velsem a juni Va" het Ko" Vierde pont gaat op 2 Juli de drukte helpen bevechten Herbegrafenis razzia slachtoffers April 1944 Voorziening in dringende behoefte wellicht reeds in September THALIA De sleutels van het koninkrijk VICO-team kampioen van het „IJsvries//-voetbaltoumooi DRY CLEANING ONLY engelse visserij-research- werk SCHEEPVAART 20 JUNI 1951 i-qtAAN van het Noordzeekanaal is een feit dat niet zonder meer zich een eeuw en langer nog geleden, fel beijverden om 1to#^gaWvanaal Amsterdam met de Noordzee te verbinden, hebben een 1 vaneenrTet Noordzeekanaal is in deze driekwart eeuw van grote be- de internationale scheepvaart en handel. Daarom zijn dez. fjorden voor van groter belang dan menig historisch eeuwfeest en ^.recononlisch .om gisteren het „comité herdenking 75-jarig bestaan Noord- ':^r de reden appetijtelijke persconferentie belegde aan boord van het %;!t en lJ®ui j taat de „Wortman". De havenmeester van het „jubilerende" WCMan 'was hierbij tegenwoordig en zelfs Mich iel Adriaansz. de fileer G. Tflzaat van de Vlissingse held is namelijk kapitein van de graniet, nc fr tot 8 September •ft***! ,;t plannen „f van Amsterdam naar ^ÏJPde voorzitter van het ■.p teelt a Jr een U1teen- ;.i. de heer P. de hist0rische w het kanaal bij- f van de niannen die er in i# a!s L on' zii 'net bescheiden ^?SSe week van September dit "Om te herdenken. Scheepvaart vertienvoudigd WiUe| m «tr met een ootlood op de kaart auto naar zee de weg aan, opSt jaren arbeid vergde en dat eerst in jiKwtik werd voltooid. hpt iaar daaraan volgend de 5sscheepvaart opmaakte, bleek dat ^Ln met 2.883.776 m3 inhoud door ggSw. waren geschut. Een --Zeventig jaar later, in 1950, regi- ^nen 30.244 schepen met een geza- -inhoud van 5.389.510 m3. wntmen niet stil in IJmuiden en de d!s haven is een der vëiligsten ter borden, waar elk schip, hoe ruw 9en ook is, zonder gevaar kan té«n. groei van het kanaal is de uit- van IJmuiden parallel gegaan. De Sn van de Rijksvishal zijn ?-'i overeen lengte van 560 meter, het ^bedrijf en de Papierfabriek ti een belangrijke zo niet beheersende ia het industrieel potentieel van skad in en mocht een vierde deel van den door oorlogsgeweld en slopers- wn vernietigd, met kracht wordt :;.xki om de „stad aan de zee" scho- •epter te doen herrijzen. Financiële steun Street mede in dit licht worden be rin rei de heer Krab in zijn rede, „dat ispj van IJmuiden gemeend heeft bestaan van kanaal en plaats F.::::-|emerkt te moeten laten voorbij- e dat op initiatief van de V.V.V. rifens Bloei" het uitvoerend comité lakrsn is geroepen. Het is eerst dan öiot de definitieve vaststelling van ïêpader volgende voorlopige pro- over te gaan als de onmisbare Erie steun aan het comité wordt SBt seefeestweek is uitgestippeld voor de sa 1 tot en met 8 September. Voorlopige plannen k? de schooljeugd in Velsen een niet '-i-'i.ik deel van de bevolking uit- •k-wej tellen momenteel 7289 scho- -vormt de post „kinderfeesten" een pike post op de begroting. Verder muziek- en zanguitvoeringen te a zijn, waaraan solisten van naam picking verlenen. za' gedurende de feestweek Natoon voeren in concerten, mars- t;-'3 en ter begeleiding en opluiste- I a optochten. Er wordt een winkel- - varaan een étalagewedstrijd is ver- georganiseerd. In het sportpark -«*8 worden voetbal-, athletiek- i^jedstajden gehouden. En er is ;.;:r Slacht aan een ontmoeting S»rï,dams- en een Umuidens Ook de volksspelen - e*« en zelfs de volksdansen lieb- cÈsss 2 egen het voorlopige 19 Juni 1950 Prijzen n. tong 1132—10; schar 138. per 50 kg. %a tone on t Aanvoer UK 70 f 260. Bcsommingen ■- V Strien Hartman en ^voerder A I tot réSPectieve- A en gezagvoerder C. 'UlAs- KAMPIOENSCHAP it (hb Van ^öloSinente dammei's in Na va n1te00nlijk damkam- ■tiflengaai j sPelen' ï5N'S?AG ?-0 JCNI Gsa vj"Kmg Kong". 0|oscoopvoorsteUing. Verder wordt er gedacht aan een open- luclitvariété, een kindercantate, een roei- wedstrijd op het kanaal tussen leden van de van ouds bekende „gouden- en koperen vletterliedenploeg" en verschillende water- spelen. Voorzover mogelijk ligt het in de bedoe ling schepen en gebouwen té illumineren. In de plannen zijn mede begrepen een officiële ontvangst van genodigden en annex hiermee een culturele manifestatie. De jeugd werkt mede aan een fakkel optocht en een groot vuurwerk op het Sluiseiland zal, traditie getrouw, dit echt Hollandse festijn besluiten. Het behoeft geen betoog, dat de ver wezenlijking van deze plannen geheel af hankelijk is van de mate waarin het comité de nodige gelden ter beschikking zal krijgen. Behalve de officiële plannen hebben ver schillende buurtverenigingen de hoofden bijeengestoken om de straatversiering te verzorgen en de directie van een der plaat selijke theaters zal, zoals wij al eerder ver klapten, ter gelegenheid van het feest een toneelconcours arrangeren. Een aantal vooraanstaande personen, zowel in als buiten de gemeente, heeft zich bereid ver klaard zitting te nemen in een ere-comité. Vacanties elke dag meer voelbaar De verkeersdrukte bij de ponten is al meer aanleiding geweest tot klachten, die zich vermenigvuldigen naarmate deze drukte toeneemt. Telkens weer blijken de ponten van Velsen lang niet toereikend te zijn om speciaal in de middag- en avonduren de grote stroom voertuigen zonder vertraging in het verkeer te ver werken. Dit ligt geenszins aan het bedie ningspersoneel van de ponten, dat uit alle macht werkt om de overtocht vlot te doen verlopen of aan de politie die evenzeer een allesbehalve gemakkelijke taak heeft. De afgelopen Zondag bijvoorbeeld is het Pontplein aan de Noordzijde een ware auto-fuik geweest, waar in de middag uren honderden wagens „inzwommen". Maandagmiddag en -avond waren de zelfde verschijnselen op het Noordelijk Pontplein op te merken, zij het dan dat grote vrachtwagens de situatie er niet makkelijker op maakten. Maandagavond werd het ruim acht uur voor er sprake was van enige opluchting. De Dinsdag deed er niet voor onder. Van twee uur 's middags af begon de file vorming en tussen vijf en zeven uur 's avonds stonden de voertuigen zelfs tot negen rijen dik te wachten. Dat er niet meer ongelukken gebeuren bij deze inten sieve drukte, vooral op de spitsuren als de grote bedrijven leeglopen is vaak een wonder, terfteer daar de vacantiedrukte nu met de dag toeneemt Hoe vlot ook Dinsdag de drie ponten hun overtochten maakten, wachttijden van om en nabij drie kwartier waren geen zeldzaamheid. Eerst om negen uur kon weer van een normale gang van zaken worden gespro ken. Er zal echter, zoals wij al meegedeeld hebben, binnenkort een gunstige wending komen door het inleggen van een vierde pont, zodat zowel aan de Zuid- als Noord zijde twee ponten vrijwel gelijktijdig af- en aanvaren. Het voornemen bestaat om juist voor de vacantie-periode, te beginnen met Maan dag 2 Juli, de vierde pont in de vaart te brengen. De sobere plechtigheid, die Dins dagmiddag op de begraafplaats „Wes- terveld" een groot aantal belangstel lenden in haar ban heeft gehouden, reet eens te meer de diepe wonden open, welke de bezetter in de gemeen te sloeg, toen hij hier in de maand April van het jaar 1944 zijn hand legde op zo vele jonge maixnen. Twee jonge razzia-slachtoffers, Johannes Hendri- kus en Sander Hendrik Rietveld, die op de 16e April „op tx-anspox-t" wer den gesteld, zijn op deze lachende lentemiddag aan de schoot der vadei-- Iaixdse aarde toevertrouwd en in de volle aula van de begraafplaats hing weerom de deernis met alle jonge levens, die in de Duitse kampen zulk een wreed einde vonden. Onder het rood-wit-blauw van de Nederlandse vlag zijn de beide kisten uitgedragen en de melodie van Gezang 237 bege leidde de twee broers op hun laatste gang. In de aula, waar een kleed van bloemen de stoffelijke resten der jongemannen Johannes was 25 jaar toen hij in Zöchen op 14 December 1944 stierf en Sander 23 toen hij de 21e overleed omzoomde, heeft ds. L. Brink onder woorden gebracht, wat in hem leefde bij deze droeve plech tigheid en mevrouw Fierstra sprak er uit naam van alle moeders, wier zonen ten of fer vielen aan de gewelddaden van de be- zettex*. Nadat ook een vertegenwoordiger van de Verkade-fabrieken in Zaandam, waar de oudste broer werkte, afscheid van zijn vriend had genomen, kwam de heer C. Spoor namens de bond van oud-illegale werkers aan het woord en ook hij belicht te in enkele zinnen het verscheiden van deze twee Velsenaren. De muzikale omlijsting van de plechtig heid het „Alle Menschen müssen ster ben" van Bach en het „Wilhelmus" legden al in de aula een sfeer van rouw rond de stoet, die zich daarna aan cle voet van de duinen om een groeve verzamelde, waar de Hoewel er nog geen officiële voorbereidingen worden getroffen voor een hervatting van de Berlijnse luchtbrug, worden op het vliegveld van Frankfort de enorme C-82 machines de „vliegende vrachtauto's van de Amerikaanse luchtmacht" geheel nagezien. Voor het geval het nodig mocht blijken kunnen deze toestellen onmiddellijk voor het transport van goe deren worden ingeschakeld. Hier is technisch personeel van de Amerikaanse luchtmacht bezig met de revisie van een „vliegende vrachtauto". Bij de afdeling Volksgezondheid van de Rijksbegroting is een bedrag uitgetrokken voor subsidie-verlexxing aaxi een „Centrum voor Kraamhulp" voor Velsen en omgeving. Aan de afdeling Velsen van de Noordhol landse vereniging „Het Witte Kruis" is verzocht, zich met de stichting en de ex ploitatie van deze instelling te belasten. Het bestuur van deze afdeling heeft daar toe geen moment geaarzeld,omdat dit in Ixet snel groeiende Velsen in een dringende behoefte zal voorzien. De Kruisverenigingen in Velsen hebben reeds drie w ij k-kra a m ver z orgs ter s in dienst, maar dit aantal is veel te klein. Bovendien blijkt steeds duidelijker de noodzaak van kraamverzorgsters, die niet alleen deskundig genoeg zijn voor de ver zorging van moeder en kind, maar ook tijdens het kraambed de huishouding kun nen waarnemen. Deze en andere omstan digheden veroorzaken reeds lang een stij gend aantal opnemingen van kraamvrou wen in de ziekenhuizen, waardoor deze weer worden genoopt tot 'kostbare uitbrei dingen. Behalve dit zakelijke motief, dat tot de stichting van deze Centra voor Kraamhulp heeft geleid (er zijn er reeds 125 in Nederland), ging men hierbij ook uit van de ideële gedachte, dat het beter is wanneer een kind in het eigen gezin wordt geboren. De Commissie voor Kraamhulp in Den Haag, die is ingesteld door de minister van Sociale Zaken en waarin de organisaties, die zich met dit werk bezighouden, zijn vertegenwoordigd, onder voorzitterschap van de hoofdinspecteur van de Volksge zondheid heeft de stichting van een dergelijk centrum ook in Velsen en om geving noodzakelijk geacht. De verwachting kan worden gerechtvaar digd, dat het op te richten Centrum voor Kraamhulp in Velsexx, indien het voldoende levensvatbaarheid blijkt te bezitten, zijn werkzaamheden zal zien uitgebreid over de gemeenten Beverwijk en Bloemendaal. Het lijdt geen twijfel, dat deze instelling, waarmee het Witte Kruis in Velsen in September hoopt te beginnen, door de gx-ote behoefte dienaangaande al spoedig voldoende bestaansrecht zal blijken te heb ben. Een onzekere factor blijft evenwel de animo, die de meisjes zullen tonen om zich aan te melden voor een opleiding tot kraamverzorgster, welke het centrum zal geven. Daar zal het functioneren van het centrum namelijk grotendeels van afhan gen. Het bestuur van de afdeling Velsen van Het Witte Kruis is daaromtrent overi gens niet zo pessimistisch; het feit dat er in den lande reeds 2650 meisjes bereid bleken de belangrijke taak in dergelijke centra op zich te nemen, geeft daar ook geen reden toe. Scholing in 15 maanden Aan het hoofd van het Centrum voor Kraamhulp zal een leidster-docente staan, die belast is met de opleiding van kraam verzorgsters, haar plaatsing in gezinnen en het toezicht op haar practische werk. Deze opleiding, die open staat voor jonge meisjes en vrouwen tussen twintig en veertig jaar, begint met theox-etische lessen door een of meer artsen en een verpleeg ster gedurende drie maanden en een be knopte cursus in koken en wasbehande- ling, waarbij speciaal rekening wordt ge houden met de taak der kraamverzorgster in de gezinnen. Zij wordt voortgezet met een practische scholing van twaalf maan den in de verzorging van moeder en kind. Aan het einde van de cursus wordt een examen afgenomen door de docenten in tegenwoordigheid van een gedelegeerde van de Commissie inzake Kraamhulp in Den Haag. De taak waai'toe de toekomstige kraamverzorgsters worden bekwaamd om vat dus niet alleen de zorg voor moeder en kind, maar ook voor de andere gezins leden, de huishouding, de maaltijden en de baby was. Door de subsidie van het Rijk en de te verwachten subsidie van de gemeente zul len de tarieven van de kraamhulp van dit centrum lager liggen, dan zij thans nog in het algemeen zijxx. Er zal tevens rekening kunnen worden gehouden met de financiële draagkracht van de gezinnexx. OFFICIALS TREKKEN ZELF de VOETBALSCHOENEN AAN Tussen bestuursleden en leden van de elftalcommissies van de voetbalvereni gingen „Kinheim" en „VVB" zal vanavond op het noodterrein aan de Koningsweg een voetbalwedstrijd gespeeld worden. Voor Kinheim komen in het veld: Van de Wateren; Antonisse en Stals; Halff, v. d. Kant en A. Daniëls; Morcus, v. d. Star, Sanders, Diepgrond en Van Kuilen burg. De VVB-ploeg bestaat uit: De Geer; Strobbe en Grootendorst; De Greef, Hoen en Van Vuuren; Bakker, Spruit, Leemhuis, Koomen en Duineveld. De beide verenigingsvoorzitters zijn als middenvoor opgesteld, (het theater met de b?ste films) presenteert DONDERDAG a.s., 8 uur slechts één speciale voorstelling van het schitterende filmwerk met GREGORY PECK, THOMAS MITCHELL e.v.a. naar het beroemde boek v. A. J. Cronin, schrijver van „De Citadel". NECO-mannen werden met 2—0 „Ingeblikt" Het bedrijfs-voetbaltoumooi, waartoe drie jaar geleden in IJmuiden door het per soneel van het koelhuis „IJsvries" hei ini tiatief werd genomen en een wisselbeker werd uitgeloofd is thans ook voor dit jaar weer beslist. Van de zes bedrijfselftallen, die er thans aaix deelnemen, heeft het team van de Visconservenfabriek „VICO", dat voor het eerst aan een tournooi deelnam, zich Dinsdagavond als ongeslagen kam pioen gevestigd. Dit geschiedde in een geanimeerde, spor tieve wedstrijd tegen de kampioen van het vorig jaar, het elftal van de Visconserven- fabx-iek „NECO", op het terrein aan de Santpoorlse Hagelingerweg. De beide groe pen „conservatoren" hebben elkaar onder aansporingen van enige honderden toe schouwers geestdriftig en vaardig bestre den. De mannen van de NECO werden door die van de VICO met 20 „ingeblikt". Zij kwamen op de derde plaats van de rang lijst, waarvan de tweede plaats wordt in genomen door het elftal van de machine fabriek „Genius". De ranglijst ziet er als volgt uit: gesp. gel. verl. pnt. v.t. VICO 5 0 0 10 21— 1 Genius 4 0 1 8 3010 NECO 3 0 2 6 23—11 IJsvries 2 0 3 4 28—16 P.T.T. 1 0 4 2 8—29 Machinefabriek „IJmuiden" 0 0 5 0 2—49 Het is waarschijnlijk dat in het volgen de tournooi nog meer bedrijfselftallen zul len meedingen om de „IJsvries"-beker, want de belangstelling voor deze ontmoe tingen neemt sterk toe. Voor een ruimere ontplooiing van het bedrijfsvoetbal in IJmuiden is het echter dringend nodig, dat er een oplossing wordt gevonden voor het steeds opdoemend terreinprobleem, dat ook dit jaar de bedrijfsvoetballers nogal wat zorgen heeft gekost. Wellicht kan de ge meente Velsen mede de oplossing bieden voor dit vraagstuk, dat, ruim genomen, heel wat te maken heeft met de industriali satie, welke zij beoogt te bevorderen. kisten gelijktijdig daalden. Daar heeft ds. Brink na een kort slotwoord het „Onze Vader" gebeden en daar ook is namens de familie bedankt. Mr. M. M. Kwint, Velsens burgemeester, was bij de plechtigheid aanwezig. ADVERTENTIE CHEMISCI-IE REINIGING is sneller, is beter. Koningsplein 8 - IJmuiden - Tel. 4886 HONKBALDEMONSTRATIE WORDT MORGENAVOND GEGEVEN Zoals de lezer uit het bericht zelf zal hebben begrepen, wordt de honkbaldemon stratie tussen H.H.Cf en Schoten Donder dag- dus morgenavond op het Waterloo- terrein gegeven en niet, zoals in de kop boven het betreffende bericht vermeld werd, Vrijdagavond. BEVESTIGING EN INTREDE Ds. J. W. V. d. GRONDEN Maandag 3 September hoopt ds. J. W. v. de Gronden, beroepen predikant bij de Christelijk Gereformeerde kerk, te IJmui den zijn intrée-predikatie te houden. Zondag 2 September heeft de bevestiging plaats door ds. W. Kremer uit Apeldoorn. FINALE OM IIET CLUBKAMPIOEN SCHAP DAMMEN VAN NEDERLAND De Noordhollandse kampioen-club „Ge zellig Samenzijn" in Amsterdam Is er in geslaagd de finale te bereiken van het club kampioenschap dammen. Voor het district Zuidholland doet het Residentie Damge- nootschap van Nederland er in mee en voor het Noorden heeft de damclub „Fivelgo" uit Appingedam zich in de finale geplaatst. „Gezellig Samenzijn" wist op 16 Juni de uitwedstrijd tegen de Appingedammers reeds te winnen. Zaterdag wordt in het Na tionaal Schaakgebouw aan de Van Speyk- straat in Den Haag de wedstrijd R.D.G. „Fivelgo" gespeeld en Zondag 1 Juli in het Max Euwehuis aan de Bilderdijkstraat te Amsterdam de wedstrijd G.S.R.D.G. Het ziet er naar uit dat de Noordholland se kampioen-club „Gezellig Samenzijn" het twaalfde clubkampioenschap van Neder land gaat winnen. Het Engelse visserij-orgaan „Fishing News", dat voortdurend melding maakt van nieuwe initiatieven, vindingen en ex perimenten voor de visserij in het eigen Gemenebest of in den vreemde, geeft in haar jongste nummer een beschrijving van een hypermoderne motoi'trawler, die pas op een Aberdeense werf is gereedgekomen op bestelling van het „West African Fishe ries Research Institute" nabij Freetown in West-Afrika. Het zijn niet zozeer de „electro-hydrauiische" bediening van de trawl, het gekoelde aluminium visruim (temperatuur tussen 34 en 38 gi\ Fahr.) en de levex--olie-installaties, die drie ton in tien dagen kunnen produceren, als wel de bestemming en de wetenschappelijke uit rusting van dit vaartuig, die Ixet belang wekkend maken. Want de „Cape St. Mary", die voor het genoemde instituut door de Britse regering is bekostigd, gaat in de West-Afrikaanse wateren een onderzoek instellen naar de soorten, de kwaliteit en de periodieke migratie van de vis. Met een Dieselmotor, die ongeveer 350 pk. ontwik kelt en een tank-capaciteit, welke een actie-radius van drieduizend Engelse mijlen gedoogt, zal de „Cape St. Mary" met haar onderzoekingen een territorium kunnen „bestrijken", dat zich uitsti-ekt tot de Kaap Verdische eilanden in het Noorden, het eiland Ascension in het Zuiden en de eilandengroep voor het Kameroengebergte in het Oosten. De research-trawler zal tevens onderzoeken welke vis-methoden op de verschillende diepten met het meeste succes kunnen worden toegepast. De „Cape Alioth, pass. 18 Finisterre. Aludra, pass. 18 Abrolhos. Alwaki, 18 v. Bahia. Amsteldiep, 19 te Suez vèrw. Arendskerk, 18 v. Manilla n. Singapore. Alpherat, 18 dwars Bermudas. Almdijk, 18 te Havanna. Ampenan, 18 v. Belawan. Akkrumdijk, 17 te Zanzibar. Aagtedijk, 18 dwars Recife. Alamak, 18 300 m. W. Minicoy. Alblasserdijk. 18 600 m. VZW. Fayal. Alnati, 18 275 m. Z.ZW. St. Vincent. Agamemnon, 19 te Aruba verw. Algenib. 17 300 m. W.NW. Azoren. Bennekom, 18 te Bahia. Bloemfontein, 18 v. Teneriffe n. Southampton. Baarn, 19 te San Antonio verw. Blitar, 19 te Penang. Boschfontein, 18 te Lorenzo Marques. Bontekoe, 18 v. Menado n. Donggala. Breda. 18 300 m. NO. Sombrero. Bonaire. 18 1200 m. Z.ZW. San Miguel. Caltex Pernis, pass. 18 Pan teilaria. Clio. 11 v. Barranquilla n. Curagao. Delfland, 19 te Hheus verw. Delfshaven, 18 v. Buenos Aires r.. R'dam. Duivendrecht, 18 v. Liverpool n. W. Afrika. Duivendijk, 18 v. Seattle. Duivendrecht. 18 v. Liverpool n. Lagos. Douro, 11 v. Laguaira n. Trinidad. Elmina, 18 v. Accra n. Lagos. Enggano, 18 te Bahrein. Esso Rotterdam. 19 te R'dam. Gooiland, 18 te Rio de Janeiro. Groote Beer, 18 1260 m. NW. Fremantle. Gaasterkerk, 13 375 m. Z.ZO. Djeddah. Heemskerk, 18 v. Genua n. Marseille. Ilecuba, 19 te A'dam verw. Hydra. 18 v. A'dam n. Hamburg. Hoogkerk, pass. 18 Finisterre. Ilos, 15 te New York. Jagersfontein, 18 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 18 Ouessant. Japara (KRL), 18 dwars Port Soedan. Japara (KPM), 18 te Singapore. Kota Inten, 23 2 u. Hoek v. Holland verw. Klipfontein, 18 te East London. Lekkerkerk,19 te Bombay verw. Lombok, 19 te Manilla. Loosdrecht, 19 Port Said verw. Loppersum, oass. 18 Kp. St. Vincent. Langlee Scott, 15 v. Colombo n. Aden. Larenberg, 20 te Bagnoli verw. Leerdam, 18 te Baltimore. Loosdrecht, 19 te Port Said.' Larenberg, pass. 18 Sardinië. Lindekerk, pass. 18 Perim. Mataram, 18 rede Semarang. Merwede, 16 te Houston. Meliskerk, 18 te Bombay. Mitra, 19 te R'dam v. Londen. Maas. pass. 18 Fayal. Maasland. 18 240 m. N. Kp. Race. Mapia, pass. 18 Elba Cape. Marisa, 18 60 m. O. Flores. Mentor, 18 v. Malta n. Piraeus. Modiokerto. 18 300 m. O.ZO. Kp. Guardafui. Molenkerk, 18 480 m. N.NO. Madeira. Muiderkerk, 18 nog te Khorramshar. Marpessa, 18 90 m. N. Bermudas. Overijsel, 18 te Port Said. Omala, 18 te Maracaibo. Orestes, 15 v. Callao n. Valparaiso. Orion, pass. 18 Ouessant. Poelau Laut, 18 v. Belawan n. Pangkalpinang. Prins Willem Hl, 18 te Antwerpen. Phrontis, 14 v. Soerabaja te Makassar. Prins Alexander, 18 te Montreal. Prins Willem IV, 19 te Montreal. Prins Joh. W. Friso, 18 720 m. W.NW. Lands End. Prins Willem n, 18 900 m. O.NO. Belle Isle. Plato. 15 te Vera Cruz. Riouw, 18 v. Abadan n. Karachi. Rijnland. 18 te Amsterdam. Roebiah, 18 240 m. ZO. Anderhalfgraadskanaal. Singkep, 18 te Soerabaja. Slamat, 18 v. Suez n. Bahrein. Sliedrecht, 18 te Teneriffe verw. Saparoea, 18 v. Port Said. Strathmore, 16 v. Suez. Sib.ajak, vertr. verm. 19 12 u. v. Sydney naar Djakarta. Stad Dordrecht, 18 v. Gibraltar. Stad Maassluis, vertr. 19 v. Vlaardingen n. Narvik Stad Vlaardingen, 19 te Vlaardingen. Sliedrecht, 19 Teneriffe verw. Samarinda, 18 240 m. NW. Soerabaja. Saroena, 18 150 m. Z.ZW. Natuna eil. Sinabang. 18 v. Sibolga n. Le Hewa. Sanvac Pendopo, 18 bij monding Moesi. Stanvac Talang Akar, 19 te Tj. Uban verw. Swartehondt, 19 v. Probolingo n. Makassar. Sarpedon, 18 v. Ciudad Trujillo. Stad Maastricht. 18 te Casablanca. Tarakan, 18 v. Semarang n. Soerabaja. Tosari, 18 v. Suez n. Aden. Tamo. 14 te Rosario. Tjisadane, 16 te Kaapstad. Tankhaven I, 19 te Tj. Uban verw. Tankhaven III, 18 150 m. Z.ZW. Cambodiapunt. Tegelberg, 17 330 m. ZO. Mombassa. St. Mary" krijgt bij dit karwei assistentie van twee kleinex-e boten, die evenals het schip zelf uitgerust zijn met echoloding voor de vaststelling van de plaatsen en de bewegingen van de scholen. Het schip krijgt zeventien opvarenden, waaronder twee biologische experts, voor wie in het voorste gedeelte van het dekhuis een spe ciaal twee-delig laboratorium is ingericht. Omdat het voornamelijk in tropische wa teren moet navigeren, is bijzondere aan dacht besteed can de ventilatie en de iso latie van alle ruimten, waaronder de ma chinekamer, de bemanningsverblijven en het laboratorium. Kleinigheid. De aanvoer beperkte zich Dinsdag tot wat plat- en fijnvjs tot een totale hoeveelheid van 150 kisten en de prijzen konden dus moeilijk als toon aangevend voor de vismarkt beschouwd worden. De noteringen voor de tong kwa men en dit was opvallend weer op een lager niveau terecht dan Maandag. Grote soorten waarvoor Maandag 2.75 per kilo in' het laatje kwam, deden Dins dag niet meer dan 2.30 per kilo. Ook de grove slips daalden van 0.90 op 0.75 per kilo. Enkele kisten kleine schol 2 lie ten zich met 32 per kist goed betalen. De kleine schol 3 daarentegen bleef goed koop en kon met moeite 10 per kist op brengen. Proficiat Vios! Op de algemeen slechte visserij van de trawlers zijn geluk kig af en toe een paar uitzonderingen te melden. De Vios, die na enige weken van repareren, Donderdag naai- zee ging en vandaag „bij verrassing" binnen kwam met niet minder dan 500 kisten makreel en 300 kisten haring, kon er van meepra ten. Door de korte reis was de kwaliteit uitstekend, zodat ze grage afnemers vond bij rokers en handelaren. Verder kwamen er nog een paar kustvissers aan de afslag en wat Noordloggers. Nog zuinig aan. Er zijn nog geen trawlers voor Donderdag of Vrijdag be kend. Verwacht kan worden, dat de Alk maar Donderdag gaat markten en de Si mon de Danser kan eveneens worden ver wacht, die Maandagavond een vangst meldde van 200 kantjes gezouten haring en ongeveer 100 kisten verse vis. De rest van de rondvis zal moeten wor den aangebracht door de Noordloggers die tegen dit weekeinde weer in grote ge tale worden verwacht. Onverwacht. De Batavia die geruime tijd voor revisie in 'IJmuiden binnen lag en Maandag naar zee vertrok, kwam des avonds weer huiswaarts met een defect aan een der cylinders. Gereed. De KW. 69 die enige tijd in Spaarndam voor een dokbeurt en repara tie lag, is Maandag weer in IJmuiden bin nen gekomen, en zal binnenkort naar de visserij vertrekken. In en uit. Dinsdag kwamen binnen (opgave tot 16 uur) UK. 14. 90 (v. bin nen), IJm. 261, 215, 202, HD. 131, 220. Naar zee vertrokken: IJm. 226, 249, HD„ 131, 180, IJm. 202, 241, 215, HD 220, IJm. 200, UK. 70, IJm. 214. 57, KW. 124, HD. 7, IJm. 183 en de IJm. 227. Telamon, 18 420 m. Z.ZO. Cape Hatteras. Tiba. 18 580 m. O. Belle Isle. Tjibesar, 18 150 m. W.ZW. Port Elisabeth. Teucer, 18 210 m. ZW. Bermudas. Tjibadak, 15 te Nagoya. Trajanus, 14 v. Paramaribo n. New Orleans. Utrecht, 18 450 m. Z.ZO. St. Helena. Uni, 16 v. New Orleans n. Antilla. Volendam, 18 840 m. O.t.N. Belle Isle. Veendam, 19 15 u. Hoek v. Holland verw. Westland, 19 te Buenos Aires verw. Westerdam, 18 180 m. ZO. Sable eil. IJsel, 18 v. Brighton n. Paramaribo. Zeeland, 18 v. Suez n. Djeddah. KLEINE VAART Actinia, 18 v. Newport n. Gent. Arnoudspolder, verm. 19 v. Lissabon n. Oporto. Blue Boy. 18 te Maassluis. Bree Helle, 18 te Antwerpen. Caland, 19 te Hamburg. Casana, 18 v. Gothenburg n. Malmo. Daje Bohmer, verm. 20 te Barcelona. Dollard, 18 te Oslo. Ellewoutsdijk, 18 te Huil. Elisabeth, 18 te Dover. Frederik, 19 te Antwerpen. Ferocia, 18 te Cork. Fiducia. 19 Maassluis verw. Fraternite, vertr. 20 v. Middelburg n. R'dam. Hoflaan. pass. 18 Finisterre. Heemskerk. 18 v. Antwerpen n. Vejle. Haskerland. 19 te Kingslynn. Henrica, 19 in Kielerkanaal. Ingebox-g, 18 v. Frederikstad n. Egersund. Jakob Oorburg, 17 te Bordeaux. Kemphaan, 19 v. R'dam n. Oslo. Koningshaven, 18 te Cardiff. Lucas Bols, 13 v. Casablanca n. Huil. Michel Swenden. 14 v. A'dam n. Domsjoe. Mies, 17 te Limhamn. Mulan, 18 te Bordeaux. Marcella. 19 v. La Pallice n. Le Havre. Marietje Bohmer. verm 19 v. Huil n. Kopenhagen Meike, 19 te Antwerpen. Mercurius, 18 v. Shoreham n. Shellhaven. Nassauhaven, 18 te Kopenhagen. Noordland, 14 v. Hamina n. Kotka. Netta, 18 te Casablanca. Njord, pass. 19 Brunsbuttel. Noord, 19 te Le Havre. SLEEPVAART Blankenburg, 18 te Falmouth. Ebro. 18 v. Carthagena n. Marseille. Humber. 18 v. Bangkok n. Singapore. Poolzee, 18 te Karachi. Thames, 18 v. Bergen n. R'dam.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 7