-Clowntje Riek Laboratorium-ontwerp voor nieuwe Scbeveningse havenmondmg HOOVER WASMACHINES Honkbal in de „praktijk" gedemonstreerd door Schoten en H.H.C. De financiële moeilijkheden van Zandvoort Maar de regering acht het plan thans financieel onuitvoerbaar B. de VHder Zn De vier van Oosterkwartier wonnen Haarlems Damtournooi Agenda voor Velsen Stralend weer.... Een zonnige baby.... Een lachende moeder.... IJmuiden Nieuwe haring zal nu wel duurder worden Voor de kinderen Santpoort Verkeersongeval op de Spaarndamsebrug j Minister Van over de Velser affaire Examens Willem II—DWS Zaterdagavond FEUILLETON De Egyptische Koningin VRIJDAG 22 JUNI 1951 Ofschoon de vernieuwing van de Sche- veningse haven om financiële redenen voorlopig niet verwerkelijkt kan worden, is men met de technische voorbereiding van dit plan thans vrijwel gereed. Over enige tijd zal een rapport van het Water loopkundig Laboratorium onder leiding van prof. ir. J. Th. Thvsse aan het Haagse gemeentebestuur worden toegezonden, in welk rapport de technisch en financieel gunstigste oplossing voor het probleem zal worden aangegeven. In het laboratorium te Delft zijn onder zoekingen gedaan naar mogelijkheden tot gemakkelijke invaart, onderhoudsbagger- werken, kans op ontgronding van de hoof den, invloeden van de ligging der nieuwe dammen op de kustlijn, afvlakken van dei ning in de buitenhaven, overslaan van gol- van over de havendammen en naar de weer stand, die deze dammen bij zware storm moeten bieden. Verder moest men reke ning houden met de uitmonding van het verversingskanaal, dat rioolwater in zee spuit. Sommige proefnemingen werden gedaan in een 60 meter lange en vier meter brede tank. Hierin werd op schaal een dam ge bouwd, waarna alle mogelijke weersge steldheden werden nagebootst. Zo kon men de gevolgen daarvan op de construc ties nagaan. In een groot bassin werd een model van de verlengde havenhoofden schaal 1 180 gebouwd. Ook in dit bassin kan men golf slag" opwekken. De bodem is bedekt met fijn puimsteen en op deze manier is het mogelijk zandverplaatsingen bij eb en vloed en bij storm langs de kust te meten. In enige uren tijds kan men zien hoe de zeebodem en de kust zich onder uiteenlo pende omstandigheden ongeveer zullen gedragen. Over de navigatie-mogelijkheden van de thans ontworpen havenmonding zijn Scheveningse en Katwijkse schippers ge raadpleegd. Zij stonden wel even vreemd te kijken, toen de ontworpen scheve ha venmonding werd bekeken, maar al spoe dig werden de voordelen daarvan ingezien. Men heeft namelijk het plan om de Noord-Oostelijke havendam, aan de kant ADVERTENTIE Direct leverbaar. Demonstraties vrijblijvend. Betaling in overleg. HOOVER-DEALERS VELSERDÜINWEG 173 - TEL. 4402 DCI3 bond Halfweg aan zegekar Het damkwartet van Oosterkwartier is er deze week te Halfweg in geslaagd de dam titel van Haarlem en Omstreken te winnen door een fraaie 62 zege op het viertal van damclub „Het Noorden". De wisselbeker welke in het bezit was van DCIJ is dus dit jaar in handen van Oosterkwartier ge komen. Het DCIJ-kwartet wist een verdiende overwinning van 6—2 op Halfweg te be halen. Laros en Dukel wonnen van Kempe en Van Duyn. T. Postma en voorz. De Jong waren vervangen door Vooys en Ott. De laatst genoemde speler bezorgde door subliem spel IJmuiden de overwinning. In deze voor laatste ronde wist de Haarlemse club „Kijk Uit" van de Haarlemse Damclub met 53 te winnen. ,,St. Bavo" uit Heemstede speelde met 44 gelijk tegen de damclub Haarlem. De stand is als volgt: gew. gel. verl. pnt. v.-t. Oosterkwartier 6 0 0 Halfweg 3 12 Haarl. Damclub 3 0 3 Haarlem 2 2 2 D. C. IJ. 2 13 St. Bavo 13 2 Kijk Uit 12 3 Het Noorden 0 3 3 Woensdagavond wordt in het 35—13 26—22 21—27 24—24 24—24 24—24 22—26 18—30 wordt in het „Hof van Holland" aan de Grote Mark te Haarlem de laatste ronde gespeeld. Het DCIJ-kwartet komt dan uit tegen damclub Haarlem. VRIJDAG 22 JUNI Thalia 20 uur: „Wilde vaart op Kaapstad". Rex 20 uur: „Kruisweg der liefde" Wijkerstraatweg 20 uur: Circus Jos Mullens ZATERDAG 23 JUNI Thalia 19 en 21.15 uur: „Wilde vaart op Kaapstad". Rex 20 uur: „Kruisweg der liefde". van de badplaats dus, met 210 meter te verlengen. De bestaande Zuid-Westelijke dam wil men onveranderd laten, maar voorbij het Verversingskanaal, aan de kant van Loosduinen dus, wil men een nieuwe dam bouwen, die 610 meter in zee zou steken. Hierdoor kan invaart bij vloed zowel als bij eb geschieden. De invaart zou 160 me ter breed worden en steeds beschermd zijn door de lange Zuiderdam. Men heeft dan ruimte genoeg om met moderne vissers schepen naar de oude ingang te koersen. Door het verlengen van een bestaande en het leggen van een nieuwe dam zou de invaai-t aanzienlijk veiliger en gemakke lijker kunnen worden en bovendien zou de deining in de binnenhavens geheel of vrij wel geheel verdwijnen. Voor de nieuwe dammen is een zodanige ligging gekozen, dat voor onderhoud van de haven zo wei nig mogelijk gebaggerd zou moeten wor den. Bovendien kunnen invloeden op de kust vrijwel vermeden worden, daar an ders vele millioenen voor voorzieningen nodig zouden zijn. Indien de plannen worden uitgevoerd, zal de Scheveningse zeehaven ook geschikt zijn voor kustvaarders en jachten, hetgeen meer bedrijvigheid met zich kan brengen. Maar ook de visserij zou bij uitvoering der plannen zeer gebaat zijn. De regering acht op het ogenblik het plan financieel nog niet uitvoerbaar. Een Haagse commissie heeft opdracht gekregen om onderhandelingen voor te bereiden, teneinde in overleg met de regering wel naar een zo spoedig mogelijke oplossing van dit vraagstuk te streven. De kosten van het plan zouden naar verluidt f 17 millioen bedragen. ADVERTENTIE dèt is het geheim van de v. DELFT'S KINDER- of WANDELWAGEN OF GECOMBINEERD uitneembaar en opvouwbaar Een 75-jarige ervaring en vakmanschap EEN SUPER KWALITEIT. garanderen U OUDE GROENMARKT 16—14 HAARLEM TEL. 11266 Als gevolg van het feit, dat er in onze gemeente ten Zuiden van het Noordzee kanaal ook belangstelling voor honkbal bleek te bestaan ten Noorden er van wordt reeds gehonkbald gaven de be kende Haarlemse clubs HHC en Schoten gisteravond een demonstratie op een der gemeentelijke sportterreinen. Onder de belangstellenden waren tal van af gevaardigden van sportverenigingen. Beide negentallen waren vrijwel op z'n sterkt verschenen: Schoten was compleet, terwijl HHC alleen Smit miste. Een en ander was bij voorbaat een reden om een goede wedstrijd te mogen verwachten. En dat is het ook geworden, al was het natuurlijk merkbaar, dat de competitiesfeer ontbrak. Schoten won tenslotte met 9—7, nadat met de 8ste innings de stand nog 77 was. Een groot deel van het publiek had nog nimmer honkbal gezien, dus ligt het voor de hand, dat de fijnere kneepjes van het spel nog niet begrepen werden. Wat echter bij allen sterk de aandacht trok, was het zui vere gooien en goede vangen. Wat dit laatste betreft, verdient de eerste honkman van HHC een extra pluim. Nu de voorbereidende werkzaamheden achter de rug zijn, is het woord aan de leden van de verschillende verenigingen. Er is meermalen gevraagd, vooral van de zijde der voetballers, om in de gelegenheid gesteld te worden een zomersport te beoefenen. Wel nu, op de propaganda-bijeenkomst van Hulp van de Bank der Vereniging van Nederlandse gemeenten kwam nog net op tijd Zandvoort is een van de gemeenten waar het dreigde spaak te lopen doordat er gebrek aan kasgeld was. Te verwonde ren is dit niet, want Zandvoort heeft een krappe begrotingspositie, practisch geen reserve en moet, als getroffen gemeente, veel werken uitvoeren. Toen dan ook enkele uitstaande kasgeldleningen niet ver nieuwd konden worden, waren de moei lijkheden acuut. Het zag er zelfs tegen het einde van Mei naar uit, dat de salaris sen van het gemeentepersoneel niet op tijd betaald konden worden. Natuurlijk heeft het gemeentebestuur niet stil gezeten en naar oplossingen ge zocht. Van het rijk werden voorschotten verkregen op de uitbetaling van vergoe dingen voor oorlogsschade. Bovendien werd de Bank voor Nederlandse Gemeen ten bereid gevonden het bedrag der kas geldleningen, waarvoor Zandvoort een overeenkomst had afgesloten, te verhogen van 660.000 tot 2.000.000. Daar Zand voort meteen over het geld de beschikking kreeg was net nog mogelijk de salarissen op tijd uit te betalen. Het gemeentebestuur heeft die overeenkomst met de Bank ge sloten in de overtuiging dat de raad a.s. Dinsdagavond het Uesluit zal bekrachtigen. Het zou verkeerd zijn te veronderstellen dat door het sluiten van die overeenkomst de financiële moeilijkheden van Zandvoort definitief zijn overwonnen. Op 15 Juni verviel een kasgeldlening van 400.000 en op 6 Juli vervalt er een van 700.000 Het geld dat Zandvoort van de Bank voor Nederlandse Gemeenten ontvangt is evenwel voldoende om de lopende kapi- taalswerken te financieren. Voor nieuwe kapitaalswerken zal dus, als de situatie geen verandering ondergaat, geen geld be schikbaar zijn. Aan het gemeentebestuur is te kennen gegeven dat Zandvoort niet kan rekenen op een nieuwe verhoging van het crediet. Wanneer er geld nodig is voor uitvoering van nieuwe woningbouwplan nen zal een beroep gedaan kunnen worden op hulp van het rijk. Juist heden is be kend geworden dat de gezamenlijke ver zekeringsmaatschappijen tot 1 Juni 1953 250 millioen beschikbaar zullen stellen voor woningbouw van gemeenten. De ver deling geschiedt via de Bank voor Neder landse Gemeenten. De rente bedraagt 4 Zandvoort heeft nog verschillende kapi taalswerken in voorbereiding. Wij noemen de bouw van een openbare u.l.o-school en kleuterscholen zowel voor openbaar als bijzonder onderwijs. Het is aan te nemen dat voor het kleuteronderwijs voorlopig geen kapitaal geïnvesteerd zal mogen wor den. Daarover kwam immers al "een aan schrijving uit Den Haag aan de gemeenten. Het eigenaardige is evenwel dat later de hoofdinspecteur voor het kleuteronderwijs aan de gemeenten een opgaaf gevraagd heeft van het aantal kleuterscholen dat zowel voor het openbaar als bijzonder onderwijs nodig is. Zandvoort zal evenwel een oplossing moeten zoeken om de voorgenomen ver betering en uitbreiding van de waterlei ding onder Bentveld alsnog te kunnen uit voeren. Het raadsbesluit om dit crediet beschikbaar te stellen ligt al enige tijd bij Gedeputeerde Staten, maar een beslissing is nog niet afgekomen. Zonder in finesses af te dalen kunnen wij evenwel zeggen dat het uitvoeren van dit plan dringend noodzakelijk is. Wij wezen er reeds op dat de begro tingspositie van Zandvoort niet sterk is. De begroting voor 1951 wees een tekort aan van 132.000, dat gevonden is door een extra bijzondere uitkering uit het Gemeentefonds te ramen van 77.000 en 57.000 als een extra uitkering voor de poütieuitgaven. Daarna is de stand van zaken nog verslechterd, want de nieuwe uitkering van 5 aan het gemeenteperso neel kost 25.000 en dan moet er ook nog geld gevonden worden voor een daarmee gepaard gaande verhoging van de steun- normen van Sociale Zaken. De gemeente weet nog niet hoe het met die uitkeringen van 77.000 en f 57.000 staat, want de begroting die al 5 maanden bij Gedepu teerde Staten ligt, is nog niet goedgekeurd. Onder deze omstandigheden is Zandvoort wel gedwongen elke gulden tweemaal om te keren voor die wordt uitgegeven voor doeleinden die niet in de begroting ver ankerd liggen. Een woordvoerder der West-Duitse regering heeft verklaard, dat, naar ver wacht wordt, spoedig een wet zal worden aanvaard, die het mogelijk zal maken snel op te treden tegen communisten en neo nazi's in geval van „opstandige activiteit". De vangsten in de afgelopen nacht zijn een grote desillusie geworden vergeleken bij de zeer goede, die een nacht tevoren werden geboekt. Vangstberichten uit zee Nacht van 21 op 22 Juni KW 14 met 4 k.; KW 163 met 4 k.: KW 23 met 2 k.; KW 161 met 1 k.; KW 2 met 1 k„" KW 3 met 1 k.; KW 9 met 3 k.; KW 47 met 1 k.; KW 144 met 2 k.; KW 83 met 1 k.; KW 67 met 1 k.; KW 18 met 5 k.; KW 20 met 1 k.; KW 32 met 10 k.; KW 49 met 10 k.; KW 44 met 1 k.; KW 50 met 7 k.; KW 127 met 2 k.: KW 175 met 1 k.; KW 130 met 2 k.; KW 167 met 2 k.; KW 168 met 3 k.; IJM 75 met 1 k.; IJM 283 met 7 k.; SCH 353 met 2 k. Geen vangst hadden KW 138; KW 56; KW 29; KW 42; KW 173. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 2 kantjes. Scheveningen: 2 kantjes. Katwijk: 2 kantjes. KOPER WEER IN TEL De Velsense politie heeft de 49-jarige Haarlemse grondwerker H. F. in de kraag gegrepen, die op het Hoogoventerrein in een bouwput koper vond én dat niet af droeg maar aan een opkoper verkocht. Bij huiszoeking bleek hij er een privé „mijntje" op na te houden, dat nog 5 kilo bevatte. Ook het Staats vissershavenbedrijf in IJmuiden is in moeilijkheden gekomen door de „koperrush" van dit moment: 15 a 20 bronzen afsluiters verdwenen uit een hou ten opslagplaats aan de Strandweg, te za- men 60 kg wegend en een waande van f 180 vertegenwoordigende. De vervangings waarde van deze afsluiters is nog hoger: f 35,per stuk, zodat een schade van een kleine f 700,is geleden. MATROZEN-LUNAPARK WORDT OPGEBOUWD Op het oude Willemsplein in oud IJmujden zijn de eerste wagens voor het Lunapark gearriveerd, dat wordt opgebouwd voor dé bemanningen van de mijnenvegers, welkè deelnemen aan de oefening „FacLotum". Dit lunapark blijft geopend van 27 Juni tot 7 Juli. „Hela!", riep Rick. „Wat doe je nou?" Bunkie keek heel beduusd de riem na, die in 't water lag en buiten zijn bereik dreef. „Ik.ik liet de riem glippen!", stamelde hij. Dat is niet zo mooi," zei Rick. „Nou hebben we niets, waarmee we de boot kunnen voortkrijgen!" „Nee.zei Bunkie. Hij keek naar de riem, maar die was al 'n heel eind weggedreven. Daar kon hij onmogelijk meer bij! En hoe moesten ze nu verder varen? De boot dreef verder. Door het windje ging hij toch vooruit, en de stroom deed er ook nog wat bij. Maar sturen konden ze niet. Ze moesten nu maar afwachten, waar ze terecht zouden komen. „Daar zitten we nou!", zei Rick. „Ik hoop, dat we straks weer naar de vjal drijven, dan kunnen we eruit stappen. En anders zitten we in de boot, wie weet hoe lang!" „Ja", gaf Bunkie toe. „Ik kon er toch niets aan doen. dat ding gleed opeens uit m'n hand". Maandag j.l. hebben zij gehoord en gisteren op het groene, veld hebben zij gezien, dat honkbal voor hen een ideale sport is. Het wachten is thans op een daad. YISSERIJBERICIIT SCHEVENINGEN SCHEVENINGEN, 22 Juni. De vangst- berichten van hedenmorgen uit volle zee: De vangsten waren beduidend geringer dan gistermorgen: SCH 78 1 kantje, 305 geen vangst, 87 140 mijl afgelegd, 200 1 k„ 195 7 k., 245 4 k„ 342 3 k„ 412 6 k., 159 1 k., 229 3 k„ 105 5 k., 263 1 k„ 339 1 k„ 23 14 k„ 53 5 k„ 104 2 k„ 332 10 k„ 201 9 k„ 264 8 k„ 4 1 k„ 75 nog 155 mijl, 77 2 k„ 181 12 k„ 199 2 k., 40 2 k„ 48 1 k„ 49 2 k„ 99 1 k„ 132 1 k„ 133 2 k„ 189 1 k„ 233 2 k„ 247 2 k„ 262 geen vangst, 285 2 k„ 5 2 k„ 15 1 k„ 19 1 k„ 25 2 k„ 30 1 k„ 37 3 k„ 45 geen vangst, 130 2 k„ 210 2 k., 249 1 k„ 250 130 mijl afge legd, 279 1 k„ 310 2 k„ 312 2 k., 399 3 k„ 20 geen vangst, 223 160 mijl afgelegd, 79 geen vangst, 141 25 k„ 186 geen vangst. 284 geen vangst, 361 geen vangst, 280 3 k„ 46 4 k„ 50 2 k., 63 geen vangst, 64 17 k., 66 12 k„ 81 7 k„ 89 120 mijl afgelegd, 95 8 k., 103 1 k„ 116 17 k., 140 2 k„ 180 7 k., 275 2 k„ 3 1 k„ 14 10 k„ 47 geen vangst, 110 2 k„ 118 1 k„ 225 3 k., 333 geen vangst. VL. 14 met 2 k„ 29 10 k„ 40 2 k., 53 2 k„ 61 1 k., 70 3 k„ 71 2 k., 78 geen vangst, 80 1 k„ 70 3 k„ 71 2 k., 78 geen vangst, 80 1 k„ 83 1 k„ 85 4 k., 97 1 k., 114 1 k„ 115 4 k., 132 1 k., 142 1 k., 166 170 mijl afgelegd, 172 1 k„ 190 3 k„ 196 geen vangst, 197 4 k., 199 3 k., 203 3 k„ 205 2 k., 207 6 k., 208 geen vangst, 216 1 k„ MA. 5 met 2 k. Binnen van de haringvisserij: de loggers SCH. 302 met 9 last eigen vangst, SCH. 39 met 12 last, waarvan 100 kantjes groene. Met verse vis kwamen aan de markt 10 schokkers met gemiddeld 400 kg tongen en 30 kisten schol. POLITIEVOETBALLERS DINSDAG IN SPANNING NAAR LISSE Dinsdagavond wordt in het sportpark van Lisse de beslissingswedstrijd gespeeld om het politie-voetbalkampioenschap in het district West-Nederland. Velsen komt uit tegen Hilversum en de winnaar mag mededingen naar het landskampioenschap. PAARD KREUKELDE MOTORFIETS Op de Willem de Zwijgerlaan in Sant poort gebeurde gisteren een vreemd onge luk vlak bij de kruising met de Brede- roodseweg. Daar stond tegen het trottoir een motorfiets geparkeerd en ernaast wachtte een paard voor een wagen op de baas. De bus van lijn 3 die op het brede kruispunt omkeert, draaide langs het paard, dit schrok en ging steigeren boven op de motor. Deze kwam zwaar gehavend onder de poten van de geschrokken klep per vandaan. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Vrijdag 30 Maart reed een Haarlemse arts per auto op de Vondelweg en was voornemens via de brug over de Jan Gij- zenvaart naar de Spaarndamseweg in de richting Haarlem te rijden. Op de Jan Gijzenkade reed een een-en-dertigjarige landbouwer uit Vijfhuizen op de motor in de richting Spaarndam. De arts zag de motorrijder, die van rechts kwam, aan komen, doch meende, ondanks zijn matige snelheid, zijn weg te kunnen voortzetten. Hij hoorde een klap en toen hij achterom keek zag hij, dat de motorrijder viel. Deze bleek later een hersenschudding te hebben opgelopen en moest in het ziekenhuis Joannes de Deo worden opgenomen. Daar is hij drie weken verpleegd en op het ogenblik kan hij zijn werk nog niet vol ledig verrichten. Donderdagmorgen had de arts zich voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden. Hem was lichamelijk letsel door schuld, subsidiair een verkeersovertreding ten laste gelegd. De autobestuurder deelde mee zeer kalm gereden te hebben. Vermoede lijk heeft de motorrijder zeer snel gereden. Daardoor was deze eerder op het kruispunt dan de arts verwacht had. De officier van justitie merkte op, dat de arts de motorrijder voorrang had moe ten verlenen. Aangezien het slachtoffer zich niets meer van het ongeval kan her inneren kan hem niet gevraagd worden of hij snel gereden heeft. Dat is echter wel aan te nemen. Spreker achtte het toe brengen van lichamelijk letsel door schuld niet bewezen, wel echter een verkeersover treding en eiste hiervoor een geldboete van f 100, subsidiair 40 dagen hechtenis. De rechtbank zal 6 Juli uitspraak doen. De verdediger van de arts merkte op, dat zijn cliënt zeer rustig gereden heeft en de ander zeer snel. De motorrijder had on getwijfeld de tijd om gang te verminderen of om te remmen. Volgens pleiter dient de arts te worden vrijgesproken. Veft geen'blaam '""""Si In „De Nieuwe Eeuw» medegedeeld, dat de L Velsen in Mei 1945 zevïp"^ van ten zou hebben ontvangen ,??0 Let landse Binnenlandse Str^t n deNedJ tapijten nadien spoorloos Shlen' dwenen. 0Uciei1 zijn Minister Van Maar^vL aan de Eerste Kamed? thans door het voormalige Wh d,at ui' de Roerende Goederen vaS het N^Bure£"J Beheersinstituut in hei rayon uitnodiging van de ComZa?Sern^ ningm in de provincie nS derKo" strekte inlichtingen blijkt 2,0Uand les handelingen van de burgeiSj?' sen met betrekking tot de S bruikleen afgestane tapijt^™/* Ontslagkwesth De minister van Justitie Wf. burgemeester van Velsen *een ylïdi daan ontslag te verlenen aan ^i !t" ambtenaren van het Velser JjJ£ die fa gr te faire, grond betrokken ue 7a v f.Een zodanig verzoek zou, zotÜ' d aanwezig zOU zijn geweest h k zijn uitgegaan van de minister'van nenlandse Zaken. Zulks is echwï' delük niet het geval. beMil" Wel heeft de minister van T-,o- tie met de burgemeester van overleg gepleegd over de door laaï noemde te treffen maatregelen oo en naar aanleiding van het alsnog h - stellen onderzoek. Over deze maatrei- ïs volledige overeenstemming btó waarvan destijds melding is gemaakt h het door de minister van Justitie aan pers verstrekte communiqué. De minister stelt er prijs op te verkk ren, dat de geruchten omtrent deze affacè zijns inziens ten onrechte de indruk zoude- kunnen wekken van een mindere betrouw' baarheid van het Velser politieVorps Ls zodanig. Wel zijn bij het onderzoek dit in deze zaak werd ingesteld, enkele ambte naren van het huidige politiekorps d- gemeente Veisen betrokken terzake van handelingen, door hen gepleegd grotendeels in het verband van de vroegere illegality de Binnenlandse Strijdkrachten of P.R.A. Eindexamens Rijkskweekschool Haarlem Geëxamineerd zijn zes candidaten. Geslaagd zijn de dames: H. J. A. Lippe, Heemstee; M. G. Maarse, Aalsmeer; E. Paulis, Haarlet; W. R. Prins, IJmuiden; J. A. Reekers, Hie len!; R. de Roock, Haarlem. De Costa-kweekschool te Bloemendaal Geslaagd zijn voor het onderwijzersexaz.;- aan de Da Costa-kweekschool te Bloe~.e> daal de dames: A. J. Stroes te Haarlem; l Steenhuis te Bloemendaal; L. J. M. van Weeren te Castricum en de heren: J, J, Noppe en H. M. Beentjes te Haarlem, JAC. P. THÏJS3E MONTESSORI-LYCEDI Geslaagd zijn voor het eindexamen Mid delbare Meisjes School: de dames: A. Bak ker, H. Boissevain. A. G. Companjen, H. I Doodeheefver, F. F. Dijkstra, N. H. A. c; Ferrante, C. G. Goebertus, L. B, Gros, A, Heybroek, L. R. Kogenbirk, J, G. Hoog, J, Horsmeier, E. Koning, H. J. de Maagd, A. S, Paauwe, M. Peltzer, A. Reinalda, M. A. Rijke, E. H. Schuitemaker, L. Spanjer, Vet' Afgewezen geen. Voetbal De kampioenswedstrijd Willem II—DWS zal, evenals Heerenveen—Blauw Wit, Zater dagavond 23 Juni worden gespeeld. Dinffig 26 Juni speelt Blauw Wit te Amlendffi tegen Willem II. Bommen op stellingen der geallieerden in Korea Twee vliegtuigen hebben Vrijdagodited vroeg stellingen der verbondenen in d- omgeving van Tsjorwon, in de centé frontsector, met bommen, raketten, zinebommen en vuur van boordwapsi aangevallen. Aan de fronten deden zica geen belangrijke wijzigingen voor. De Amerikaanse regering heeft de sec* taris-generaal der UNO Donderdag zocht een beroep te doen op de lede:* landen, die hun steun hebben gegeven aan de actie in Korea, maar nog geen b» aan landstrijdkrachten hebben geleveo, troepen te verschaffen naar hun vennog» In het Amerikaanse schrijven wont V- zegd: „Er is een werkelijke behoeftew nieuwe strijdkrachten van leden-s^ met het oog op massale Chinese concentra ties in het gebied en met het oog op voortdurende aggressie". De secretaris-generaal zou de leden-staten moeten verzoeken u-r lijk te overwegen „een aanvang van landstrijdkrachten aard te leveren overeenkomend me respectieve vermogen en andere woordelij kheden". 13) „Dus ze is nu wegen je weet niet waarheen?" „Nee, maar ik maak me heus niet onge rust. Die komt wel weer op haar pootjes terecht. Zij heeft zich natuurlijk weer eens aangesteld. Zullen wij nu weer naar onze plaatsen gaan? Ik hoor het belletje." Hij kon haar natuurlijk niet bij haar schouders pakken en haar heen en weer schudden, zoals hij het liefste gedaan zou hebben. Jaloers schepsel dat ze was! Hij was zo geërgerd als hij nog zelden geweest was, maar kon het natuurlijk niet tonen, hier in de frontloge van een volle zaal. Zijn vingers, die het programma vasthielden, beefden. Zij was tenslotte de zuster van. van haar, en hij kon haar niet terechtwij zen, ja, haar zelfs niet in de steek laten. Hij moest zijn spel ten einde toe spelen, deze poppekasterij tot het einde toe bij wonen. Toen begon het Egyptische ballet. Er klonk een gongslag en het gordijn werd gehaald. Hij zag toe, zijns ondanks geboeid. Waarachtig, dat was knap! Een Egyptische maannacht. Een zilveren nachthemel, waar tegen enige silhouetten van palmen zich scherp aftekenden. Rechts op de achter grond de kantige lijn van een pyramide en links vóór een sfinx, voortreffelijk na gebootst: een stenen kolos met het raadsel der eeuwigheid in zijn roerloze blik. En dan kwamen, onder de dromerige muziek, de danseressen op, waarlijk Egyp tische figuren met de authentieke hoofd tooi en kleding. Zij bewogen zich, rhyth- misch, in de eigenaardige lichaamsstanden van de oude reliëfs: hoekig en toch expres sief in ieder gebaar. Michael, vooroverge bogen in zijn stoel, zag vol aandacht toe. Dit was ongetwijfeld knap werk en bijna volmaakt in zijn soort. Hier kon hij nu werkelijk van genieten. Maar daar veranderde de muziek, het tempo versnelde, de harmonie werd ver broken. Steeds nieuwe danseressen traden op het toneel, het voetlicht gloeide aan. De mystieke sfeer, het ijle en tere, werd langzaam maar zeker verstoord. Er kwam een rossige schijn over alles en de sober heid der strakke lijnen maakte plaats voor een weelderige overdaad. Nu waren het weer girls, die met haar benen gooiden. En steeds nieuwe meisjes kwamen er op, met geweldige hoofdtooien van struisveren en pauwenveren, met wijde, kleurige rok ken en pronkcostumes van klatergoud. Mannen in de meest fantastische gewaden mengden zich daartussen. Alles woelde nu dooreen, danste en draaide en de muziek schetterde steeds luider. De apotheose naderde. En die apotheose kwam met een rij mummies, die dansend opkwamen. Rare, vormloze figuren, grotesk beschilderd met een macabere grijns. De mummies cirkel den rond, en de vrouwen met de struis veren en de mannen en de danseressen; het klatergoud fonkelde en de sfinx, dat was de clou van de hele scène, draaide opeens op een malle manier met zijn ogen. Er ging een lachsalvo op in de zaal. En dan zong alles: mummies, Egyptena- ren, danseressen en de sfinx incluis „Hup, daar gaan we allemaal!" Het was de slot scène, de apotheose. Heel de zaal brulde mee. Men klapte in de handen, men stamp te met de voeten, alsmaar de verschrikke lijke deun. Het was een orgie van geluid. Toen zakte het scherm. Michael, doods bleek en met samengeknepen mond, hielp zijn dame in haar mantel en worstelde zich door de menigte naar de vestiaire. Zij wa ren tussen de eersten weer op straat en in een taxi. „Wat heb je ineens een haast!", zei Lydia verwonderd. Hij antwoordde niet. Hij zei niets meer gedurende de rit naar huis maar het meisje, uitbundig enthou siast over al het genotene, merkte dat zo niet op; zü praatte voor twee tegelijk. Het was nu gaan regenen en de lichten op straat spiegelden zich in lange strepen op het glimmmende asfalt. Hij zag zwijgend naar buiten. Voor haar huis gaf hij haar haar tasje en een hand, maar deed verder geen enkele belofte. Hij bleef correct wachten tot zij haar voordeur was binnen gegaan, toen sprong hij weer in de taxi. „Naar de Binnenkant", riep hij tegen de chauffeur. In het hotsebotsende vehikel zat hij met het hoofd in de handen, zijn vermoeide hoofd waarin de deun van de revue nog na-daverde. Voor zijn gesloten ogen war relden de beelden dooreen: de danseressen, de mummies en de sfinx, heel het Egyp tisch ballet dat het grote succes was van de revue in de Amstelstraat. Het leek hem alles een hoon, een duivelse hoon met zijn beste gevoelens, met zijn studie en zijn stille idealen, een hoon hem speciaal aan gedaan nu zijn levenswerk hem ontroofd was. De taxi bolderde nu over de laatste brug en hij was thuis. De chauffeur kroop van achter het stuur vandaan om het portier te openen. Maar dan was er ineens een andere hand die de knop omdraaide, de hand van een agent die hier klaarblijkelijk op hem had staan wachten. Hij zag de klep van zijn uniformpet glimmen in de regen. „Dr. Norelius?", vroeg de man in de duisternis van de wagen. „Ja", antwoordde Michael en zjjn hart bonsde. „Complement van inspecteur Renkevoort en de mummie van de dooie koningin is gevonden. Ze ligt in de garage van de familie Baeck. En of u effe wil komme kijken!" HOOFDSTUK y. „Dus u vertrouwt Kathrientje niet meer aan mijn zorgen toe!" Dick Terwolde tikte driftig de as van zijn sigaret en zag dan naar de politieman met een verontwaardigde uitdrukking in zijn donkere ogen. De ander knikte even. „Dat kan ik niet ontkennen, dokter!" „Maar dat is toch absurd, inspecteur! Wij zijn allemaal de naaste familie. En ik kom al jaren hier in huis, haar beste vriend! U moet zich vergissen." „Ik kan tot geen andere conclusie komen, dokter. Zij heeft hier met u vijven ge luncht en sindsdien niets meer gegeten. Ze heeft een bedwelmend middel ingekregen, dat hebt u zelf geconstateerd. Eén van u vijven moet het gedaan hebben!" „Het is onmogelijk!" Ze zaten, na het dessert, nog met zijn vieren om de gedekte eetkamertafel, waar van Lydia zo gauw mogelijk was opge staan. Meta, die de schalen had afgenomen, had zwijgend het rookgerei neergezet en zat nu met grote ogen naar Dick Terwolde te kijken. Vader Baeck rookte, vrijwel zonder een woord. De zestienjarige zoon des huizes maakte van de gunstige gele genheid gebruik om ook een sigaret op te steken en wat achteraf, buiten de licht kring van de lamp, stond de politie-inspec- teur als een storend element in de besloten familiekring. Hij lette, uit routine, op de reacties van de vier mensen onder de lamp: de vader uiter lijk beheerst, hoewel het voorval hem diep getroffen had, de zoon genietend van de sigaret. De dokter eerlijk gegriefd en het meisje bleek en stil. Een zekere schrik op haar gezichtje bij de woorden „haar besto vriend" van de jonge dokter was de po tieman niet ontgaan. „Is uw jongste doenter hiernle, ge!.Ze if üit». ftete.de hese van Jan Willem Junior. „Uit?", vroeg de vader. „Ja, ik zag haar,m^Sreelt zooi,» in de gang. Ze vond het hier „En waar is ze dan naar toe. „Ja, dat heeft ze meme „Ze was erg teleurgestel d 2e vergoelijkte Meta. ,,Ij J u 0 stellig op gerekend ha<i daa toe te gaan. Ze had haai j v „Een diner?", vroegj® Affljterdt=- dat feest van de vereniging Dat is waar, u zoudt aa moet hebben, de violistika tefff Weelu weUHijis net ud A^n.^.: Vader Baeck schoof met - stoel achteruit; zijn bran b-ift kelde op het vioerkleeJ zich om haar zo snel mo* vinger: 8- en Jan Willem brandde riep „au!!", zeer luid en na yaar was een kleine c°n ernat de dokter als de pohtiem w één ogenblik maar, n ogen v» ontsteltenis in de_wijfli p zyn scheepvaartman. Dan weer in bedwang. (W#

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6