Nederland accoord met internationale aanbevelingen voor vakopleiding Brand in Dieselmotor was oorzaak van de ramp met het Britse jacht .Clowntje Riek De Egyptische Koningin Als 't knaagt in Uw spieren, Uw gewrichten alleen nog maar pijnlijk bewegen Aardbeienpriizen in Beverwijk iets hoger Directeur van „lege N.V." in Amsterdam gearresteerd Een het der drenkelingen over hachelijke avontuur Uitslag Robinson—Hecht veranderd in „geen uitspraak" Schalken won radiorallye Haarlem speelde met succes op de wedstrijden van Fluks Goede resultaten bij strijd om Haarlems Tropheeën Goede resultaten van meisjes van GITA HVGB-ADZ (dames) 1-2 Voor de kiedereia door mevr. Bijleveld-Celinck DINSDAG 26 JUNI 1951 De minister van Sociale Zaken heeft mede namens de minister van Buitenlandse Zaken aan de voorzitter der Tweede Kamer doen toekomen een nota betref fende het standpunt van de Nederlandse regering ten aanzien van de aanbeveling betreffende de vakopleiding van volwasse nen, minder validen daaronder begrepen, aangenomen door de internationale ar- beidsconferentie in haar 33ste zitting. In deze aanbeveling zijn enige algemene beginselen neergelegd, waarop de vak opleiding moet berusten. In de eerste plaats behoort de vakopleiding te worden bestu deerd, uitgewerkt en ontwikkeld in ver band met de situatie op en de verwachte ontwikkeling van de arbeidsmarkt, het streven naar verbetering of verhoging van de productie en met de mogelijkheid om de aldus geschoolden passend werk te be zorgen, zulks in samen-werking met de or ganisaties van werkgevers en werknemers. Daarbij wordt uitdrukkelijk vastgesteld, dat de vakopleiding niet mag worden op gevat als een vervangingsmiddel voor een werkloosheidsverzekering of voor steun regelingen. De bedoeling van de opleiding is om aan werkloze volwassenen herplaat sing gemakkelijker te maken. Rekening" houdende met de nationale omstandig heden, de behoeften van de onderscheidene bedrijfstakken en de belangen van de werknemers, moet de gelegenheid tot vak opleiding voldoende ontwikkeld worden, zodat zij kan omvatten zowel opleiding voor nieuwelingen in het vak als herscho ling, aanvullende opleiding (in verband met de technische ontwikkeling van een be roep) en opleiding met het oog op bevor dering. Als oorzaken van de behoefte aan vak opleiding worden genoemd": militaire dienst, gevolgen van een oorlog, mindere validiteit, een overcompleet aan arbeids krachten in één vak, dan wel een tekort daaraan in een ander vak, alsmede immi gratie en emigratie. Gelegenheid tot opleiding moet geboden worden zowel voor arbeiders in de gewone zin des woords als voor toezichthoudend personeel en zowel voor mannen als vrouwen. Aan de toelating tot de opleiding moet een selectie voorafgaan, welke dient om het soort werk, waarvoor de betrokkene het meest geschikt is, vast te stellen. In de onderneming De aanbeveling onderscheidt opleiding in de onderneming en daarbuiten. Aan oplei ding in de ondernemingen wordt de voor keur gegeven. De werkgevers zouden aan gemoedigd moeten worden om daartoe de nodige maatregelen te nemen. De volwas sen arbeiders, die opleiding genieten, moe- ADVERTENTIE - en venijnige scheuten door Uw leden schieten dan is 't méér dan tijd om Kruschen Salts te nemen. Duizenden lijders aan Rheumatische pijnen gingen U daarin voor. En met wonder baarlijk gevolg. Toch is Kruschen geen tover middel. 't Is alleen maar de natuurlijke sti mulerende werking van Kruschens zes mine rale zouten op Uw bloedzuiverende organen, die deze verlichting te weeg brengen. Wacht er toch niet mee! Neem Kruschen Salts. Ter wille van Uw hele gestel. Uw humeur, dat keert gelijk een blad aan een boom, als die pijnen van U afvallen en ge U weer vief en fit en monter voelt worden. In Castricum daalden zij met 60 cent De aardbeienmarkt had Maandag een vlot verloop. De aanvoer was ruimer dan de vorige week. De Moulin Rouge kreeg zonder dop tot 330 cent per mand en ging grotendeels weg voor de diepvries. Voor het „vat" varieerden de prijzen van 220 tot 290 cent per mand. De binnenlandse markt nam alleen aardbeien met dop af voor prijzen die opliepen tot 290 cent per slof. De framboos-aardbei kwam hier nog bo venuit en haalde 410 cent per mand. De prijzen voor de Madame Lefèbre schom melden om de 200 cent per mand. Op de Castricumse markt is de prijs voor de aardbeien weer met 60 cent per slof gedaald. Er was slechts een matige aanvoer en de prijs bleef tussen de 170 en 310 cent per slof. Op de groenteveiling in Castricum zijn de eerste kroten aangevoerd, die 12 tot 16 cent opbrachten. De doppers zijn flink in prijs gezakt. Vrijdag maakten deze nog 61 a 62 cent per kilo, maar Maandag werd er slechts 41 a 45 cent voor betaald. Peu len stegen gemiddeld 7 cent per kilo en kwamen niet hoger dan 82 cent. Voor de andere groentensoorten kregen de tuinders: sla 3-6; bloemkool 13-24; rabarber 4V2, sjalotten -26; dubbele bonen f 1,55-1,65; bospeen 18-43, bosuien 10y2-ll, aardap pelen 29 en postelein 24. ten een behoorlijke beloning" genieten. Waar training in de onderneming niet mo gelijk is, behoort de overheid de nodige maatregelen te nemen, dat die buiten de onderneming, in speciale centra, gegeven wordt, onder omstandigheden, welke zo nauw mogelijk zijn afgestemd op die in het bedrijfsleven. Een afzonderlijk hoofdstuk is gewijd aan de opleiding van minder validen. Aanbevo len wordt het treffen van maatregelen om voor minder valide volwassenen doelmatige opleidingsmogelijkheden te scheppen, waar door zij in staat gesteld worden produc tieve arbeid te verrichten, voor zover hun physieke toestand zulks toelaat. Met dit doel voor ogen zal de opleiding gebaseerd moeten zijn op nauwe samen werking tussen de instanties op het gebied van revalidatie, beroepskeuzevoorlichting, vakopleiding, bijzondere bemiddeling en de werkgevers- en werknemersorganisaties. De opleiding moet er op gericht zijn de minder valide, na medisch advies, op te leiden in zijn vroegere, dan wel in een aanverwant beroep, hetwelk uit hoofde van de aard van de mindere validiteit verant woord is en waarvan voor hem het best mogelijke resultaat te verwachten is. De Nederlandse regering kan zich met deze aanbeveling verenigen. De wijze, waarop in ons land de vakopleiding wordt verwezenlijkt, loopt voor het overgrote deel parallel met de onderscheidene pun ten van de aanbeveling. Op enkele punten kan de gedragslijn in de aanbeveling nog niet of niet geheel worden gevolgd. Ten aanzien daarvan merken de ministers op, dat de vakopleiding van minder validen zich op het ogenblik in ons land nog in een aanloopstadium bevindt; de vakopleiding van emigranten bestudeerd wordt, doch nog niet in het stadium van uitvoering is gekomen; de gelegenheid voor vakoplei ding van vrouwen nog zeer beperkt is; aan de vakopleiding van toezichthoudend per soneel onder de huidige omstandigheden nog geen duidelijke behoefte is, aangezien in dit opzicht geen dringende tekorten kun nen worden geconstateerd. De afdeling zwendel van de Amsterdam se gemeentepolitie heeft enkele dagen ge leden een zekere H. M. v. d. B. gearres teerd en voor de officier van justitie geleid onder verdenking van oplichting en fles sentrekkerij. Deze Van der B. is een oude bekende van de Amsterdamse politie, die zich al talrijke malen aan louche practij- ken heeft schuldig gemaakt. Ditmaal had hij een „lege N.V.", waar van hij zelf directeur en enig aandeelhou der was, verkocht. Bij de voorbesprekin gen met de nieuwe eigenaren zou hij steeds hebben volgehouden, dat de N.V. onbelast was, behoudens een geringe be lastingschuld en enkele handelsvorderin gen. Op de vergadering van aandeelhou ders bleek uit de balans, dat op de credit zijde een post van 10.000 aan obligaties stond. Van der B. gaf aan de kopers de verklaring, dat hij destijds een obligatie lening had uitgeschreven en van deze obligatielening een bedrag van 10.000 nominaal door een goede vriend was ge kocht om hem uit de moeilijkheden te helpen. Later had deze vriend voor zijn ogen de obligaties verscheurd. De kopers hadden het verhaal geloofd en voor een bedrag van 1800 de N.V. gekocht. Dat was in 1946. In 1950 werd de nieuwe di rectie opgebeld door een bank met de mededeling, dat coupons van deze obliga ties waren aangeboden voor de uitbetaling van rente en aflosssing. Toen bleek dus, dat de obligaties hele maal niet waren verscheurd en dat de N.V. verantwoordelijk was voor de aflos sing en rente van het totale bedrag van 10.000. Uiteraard werd Van der B. toen om nadere inlichtingen gevraagd en ook de politie werd gewaarschuwd. Van der B. ontkende hardnekkig bij de politie ooit ge zegd te hebben, dat de N.V. onbelast was of dat de obligaties verscheurd waren. Hij had de obligaties aan ene mevrouw Van D. gegeven, omdat hij aan haar een schuld had. Dit zou in 1946 zijn geweest. De obli gaties bleken echter eerst in 1949 ter re gistratie te zijn aangeboden door mevrouw Van D. en bovendien kwam de politie er achter, dat Van der B., nadat de verkoop was geschied, via een stroman getracht nen woraen geconstateerd. w.»» /V/Ml AMSTERDAM, 26 Juni. Met de Neder landse kustvaarder „Tyro", die gistermid dag met een lading kolen van Dublin in Amsterdam is aangekomen, zijn de twee Engelsen, die in de afgelopen nacht in zee terecht kwamen nadat hun jacht voor de Belgische kust in brand was geraakt en gezonken, veilig aan land gebracht. Aan de Ertskade in de Amsterdamse ha ven stonden behalve een aantal journalis ten een drietal maréchaussées de twee drenkelingen op te wachten. Beiden waren namelijk hun paspoorten en andere papie ren in dit avontuur kwijt geraakt. Direct na de aankomst van de ,-,Tyro" aan de Ertskade gingen de maréchaussées aan boord en legden de twee Engelsen een verbod op zich met wie dan ook te ver staan. De beide Engelsen werden vervol gens tot hun ontsteltenis van boord geleid en in een der groene vrachtwagens der maréchaussées, waarin men gevangenen pleegt te vervoeren, naar het Britse con sulaat gebracht. Volgens inlichtingen van de bemanning van de „Tyro" was de brand op het En gelse jacht ontstaan door het in brand geraken van een der beide Dieselmotoren aan boord. Het scheepje stond binnen twee minuten in lichterlaaie. De vermiste derde opvarende klemde zich vast aan de ankerketting van het brandende schip, dat spoedig zonk. De beide andere Engelsen wisten zich in reddingsboeien van het jacht drijvende te houden. De bemanning van de „Tyro" zeide het niet uitgesloten te achten, dat de vermiste derde opvarende nog is opgepikt door het Zweedse vaartuig „Gunny". De 26-jarige tweede stuurman van de „Tyro" vertelde, dat de beide drenkelingen met hieuwlijnen aan boord van de kustvaarder zijn ge hesen. Er worden maatregelen getroffen hen van nieuwe papieren en paspoorten te voorzien. Een der geredden, de heer A. W. Ro berts, een 44-jarige journalist van het En gelse dagblad „East Anglian Daily Times", die reeds drie maal eerder schipbreukeling is geweest en die door de 'oeide kolonels, de 69-jarige Tibb en de ongeveer 50-jarige Burns, uit hun vriendenkring gekozen was, de reis mee te maken, omdat hij een ervaren zeeman is, vertelde nog dat hec jacht Zondagmiddag om 4 uur uit Hoek van Holland vertrok. „Tegen middernacht ging kolonel Burns in de machinekamer de machines inspecteren. Er mankeerde toen niets aan, maar nauwelijks was hij weer aan dek of de rook golfde naar bui ten. Vervolgens trachtten wij drieën gezamenlijk de reddingsboot naar beneden te laten. Het vuur had echter in een en- kele minuut zo heftig om zich heen ge grepen, dat de touwen van de boot al waren doorgebrand en we die nauwelijks meer konden benaderen. Ook vloog een gascylinder, die we aan boord hadden toen de lucht in en deed op die wijze meteen dienst als een prachtig alarmsignaal. In ieder geval zag de bemanning van de „Tyro", die ons gered heeft, die straal vuur op 10 mijl afstand en zette meteen koers naar ons. Intussen lieten wij touwen langszij zakken en lieten ons naar beneden glijden, omdat de hitte ondraaglijk werd. Wij hadden alle drie een reddingboei, maar kolonel Tibb verloor de zijne en toen probeerde ik voorlopig de mijne met hem te delen, terwijl hij zich vast hield aan de ankerketting, die we ook nog hadden uitgelaten. De hitte van het vuur werd steeds erger. Ik hield me vast aan her zinkende schip, terwijl kolonel Tibb in uitgeputte toestand over mijn boei hing. Op een gegeven ogenblik gleed ook deze boei onder hem uit en wat er daarna met hem gebeurd is weet is niet meer. Ik liet het schip los en slaagde er in de boei te pakken. Een half uur later werd ik door de „Tyro" aan boord gehesen. Na nog een kwartier zoeken vond men de van de kou verstijfde kolonel Burns, die ongeveer een uur in het water had rondgedreven". Het gezonken schip was een zeer luxueus jacht, eigendom van kolonel Burns. Boksen De Berlijnse bokscommissie heeft Maan dagmorgen de beslissing van de scheidsrech ter. waarbij Ray Robinson gediskwalificeerd werd, gewijzigd in „geen uitspraak". Dit ge beurde nadat Lew BurSton, de vertegenwoor diger van Madison Square Garden in Europa, namens Robinson en zijn manager gepro testeerd had. De bokscommissie verklaarde dat de diskwalificatie van Robinson niet gehandhaafd kon worden en dat de beurs van de Amerikaan (ruim f50.000) volledig zou worden uitbetaald. Voorts stelde zij vast dat de scheidsrechter Robinson onmid dellijk naar een neutrale hoek had behoren te sturen, en dat de pauze tussen de eerste en de tweede ronde te lang was geweest. Ook had de scheidsrechter de Amerikaan moeten waarschuwen onmiddellijk nadat deze zich. r.aar zijn mening, aan een foutslag had schuldig gemaakt. GIEL DE ROODE VERSLOEG TERRY RATCLIFFE OP PUNTEN. In een gevecht over acht ronden behaalde Giel de Roode op het terrein van Bristol City te Bristol een overwinning op punten op de Britse bokser Terry Ratcliffe. had de obligaties aan de nieuwe directie voor 3000 te verkopen. Door het onder zoek in deze zaak kwam bovendien aan het licht, dat Van der B. in zijn functie van directeur ener andere N.V. in Decem ber 1950 talrijke zaken, banketbakkers, wijnhandelaren en dergelijken op het briefpapier van de N.V. bestellingen had gedaan, die wel waren afgeleverd maar nooit zijn betaald. Een en ander was voor de politie aanleiding om Van der B. te arresteren en over te geven aan de offi cier van justitie te Amsterdam. Automobilisme De radio-rallye, die Zaterdag werd ge houden door de KRO in samenwerking met de automobielclub „De Hertogrijders" uit Den Bosch, is gewonnen door de equipe A. F. Schalken uit Kaatsheuvel, die ge start was te Apeldoorn en strafpuntloos bleef. Doordat de ruim 150 deelnemers op 5 verschillende punten startten, waren de berekeningen van het resultaat bijzonder gecompliceerd. Het bleek, dat de Apel- doornse route vermoedelijk het gemakke lijkst was, want op de eerste tien plaatsen trof men de meeste deelnemers van deze route. Daarentegen hadden de deelnemers, die uit Hilversum gestart waren, het moei lijker. De eerste der uit de radiostad ge starte deelnemers, werd in het totaalklas sement 17e met een groot aantal strafpun- ten, doch hij werd niettemin winnaar van de KRO-bökaal, omdat deze was uitge loofd voor de Hilversumse route. De heer H. A. Otten uit Haarlem met 72 strafpun- ten won deze prijs. Korfbal Haarlem, dat met twee senioren- en twee aspiranten-ploegen aan de jubileumseries van Fluks deelnam, kwam met twee eerste en twee tweede prijzen uit Leiden. Het eerste twaalftal behaalde een eerste prijs door van de drie wedstrijden er twee te winnei. en een gelijk te spelen. Gewonnen werd van de Belgische ploeg Bell Tell K. C. met 5—0 en van Fluks met 32. Tegen Zui derkwartier werd gelijk gespeeld (2—2). Haarlem 2 won eveneens een eerste prijs door drie overwinningen en een gelijk spel. Zowel de A als de B aspiranten gingen met een tweede prijs naar huis. Zweefvliegen Zondag werd de jaarlijkse door de Haar lemse Luchtvaartclub georganiseerde lan delijke wedstrijd met modelvliegtuigen om de Haarlem tropheeën gehouden op de Crailose heide bij Bussum. Er verschenen 40 deelnemers aan de start, uit Aalsmeer, Amsterdam, Bussum, Eindhoven, Hilver sum, Haarlem, Utrecht en Zaandam. Er waren prachtige staaltjes van start techniek te bewonderen. In de eerste ronde waren de tijden over het algemeen vrij laag. Alleen Wassenaar (AM) boekte een vlucht boven de 100 sec. nl. 111 sec. De tweede ronde leverde betere tijden. Het weer was iets gunstiger geworden en er was zelfs enige zeer lichte grondthermiek te constateren. De resultaten bleven niet uit. Ook de derde ronde leverde mooie vluchten op. De uitslag van deze prettig verlopen wedstrijd luidt: Ploegenklassement: Zweefmodellen: 1. Aalsmeer, 905.2 sec; 2 Gooi, 662.3 sec.; 3 Haarlem 508.9 sec. Rubber-motor-modellen: 1 Eindhoven 565.9 sec. Individueel klassement. Zweefmodellen: 1 Kirchman (Gooi), 408.3 sec.; 2 Aarts (HAA) 293.3 sec., 3 Tulp (ALM) 291.2 sec., 4 Wassenaar- (AM) 252.6 sec., 5 Rud Das (HAA) 251.3 sec. Rubber-motor-modellen: 1 v. Poppelen (HAA) 273.0 sec., 2 Ten Brink (EI) 206.1 sec., 3 v. Loo (EI) 182.2 sec. Athletiek Op de Sintelbaan in Amsterdam werden club wedstrijden gehouden voor meisjes. Hieraan namen veertien verenigingen deel. De meisjes van Gita hebben op de wed strijden goede resultaten behaald. Bij de meisjes C werd E. v. d. Goes tweede op de 60 meter in 8.8. sec.; R. Peute vierde in 9 sec. Bij het hoogspringen sprong R. Peute I.30 meter, bij het verspringen was E. v. d. Goes met 4.33 meter tweede. Op de 4 x 60 meter estafette boekten de meisjes een overwinning in 34.5 sec. voor Sagitta. ADA en Zaanland. Meisjes B: M. v. Vliet 11.7 sec. P. v. Egmond 1.30, 3e. N. Struijkenkamp 1.20 m. sec. en N. Koster 12.2 sec. Bij het hoogspringen bereikte M. v. Vliet 1.35 nieter en. tweede werd P. v. Egmond 1.30 en N. Struijkenkamp 1.20 m. "Bij de meisjes A liep G. Boerboom de 80 meter in 11.7 sec., V. Piek, H. v. Egmond II.9 sec., A. Meijboom 12 sec., R. Blokker 12.2 sec. Bij kogelstoten stootte H. v. Egmond 6.80'meter. Bij het discuswerpen werd G. Boerboom tweede met een worp van 28.44 meter. De 4 x 80 meter werd een overwinning voor Zaanland, Gita 1 werd vierde in 44 8 sgc De dames van Gita kwamen in Bever wijk aan de start op de wedstrijden van DÉM. De resultaten waren: Vèrspringen C: derde L. Hartman met 4.59 meter en in klasse B: A. Stol wijk derde met 4.60 meter, B. Stouten 4.26 m. Discuswerpen C was A. Stolwijk derde met 19.55 meter. T7. Bij het hoogspringen was M. de Vries tweede met 1.23 en M. L. Lenselink derde met 1.25 meter. Waterpolo In Stoop's Bad werd Zaterdagavond de dameswedstrijd HVGBADZ gespeeld. In de eerste helft verkregen de Amsterdamse dames de leiding na het nemen van een strafworp door Ans de Jonge. Na de rust maakte Tineke de Lugt gelijk en kort voor het einde scoorde Annie de Groot na vele mislukte pogingen voor ADZ het winnende doelpunt. Donderdagavond had HVGB in Zaandam, tegen Nereus gespeeld. HVGB speelde met vijf dames tegen zeven Zaandamse dames en verloor met 60. De stand in de tweede klasse A is nu: ADZ 4 3 0 1 6 13— 8 DWT 3 2 1 0 5 9— 3 DWR 3 1 0 2 2 4—10 HVGB 4 1 0 3 2 5—.12 VZV 2 0 1 1 13—4 Nereus 2 1 0 1 0") 63 Twee verliespunten wegens niet op komen. In de derde klasse A dames heeft HPC de eerste overwinning geboekt. In Zaandam werd gespeeld tegen Waterlelie en met 60 gewonnen. a Bij de heren wil het met DWR nog met erg vlotten. De wedstrijd Neptunus (Arn hem)—DWR eindigde met 5—2. Voor de reserve eerste klasse B is HVGB 2 naar Amsterdam geweest om te spelen tegen DJK 2. De Amsterdammers bleven met 42 de baas. Haarlem 3 speelde in Amers foort tegen AZPC 2 en boekte een overwin ning van 40. In Stoops Bad won HVGB 2 met 5—2 van Robebn 3. Jan Stender maak te beide doelpunten voor zijn club. De wedstrijd HVGB 4—DWT 2 werd ge speeld voor de reserve derde klasse B, do uitslag is 1—4. Uitslagen kringcompetitie, meisjes: HPC— HVGB b 4—3; HVGB b—DWR 2—2 en HVGB a—DWT 3—3. Jongens: DWT—HPC 2—10. Heren: HVGB 5—Haarlem 5 7—1; DWT 3 —HPC 5 2—1. WAGTMANS WINT DE RONDE VAN WOUW. Te Wouw werd Zondag een weg wedstrijd over 198 km. voor professionals verreden. De uitslag luidt: 1. Wagtmans (Breda) 4 uur 47 min. en 36 sec.; 2. Voorting (Haarlem) op 2 min. 4 sec.; 3. Vinken (Ge leen); 4. Van As (Roosendaal). Ja, dat viel erg tegen.Met de drijvende boot waren ze zo ver afgedwaald, dat ze 'n verschrikkelijk eind moesten teruglopen! En het ergste was, dat de zon onderging en het begon te schemeren en het werd spoedig donker. Ze vonden het helemaal niet leuk zo, die verre wandelingEn wat zouden ze laat thuis zijn, vast te laat voor het eten! „Ik ben bang, dat we 'n erg standje zullen krijgen!", zei Rick bedrukt. „Ja, er zal wel wat voor ons opzitten," zuchtte Bunkie. „Waren we maar niet in die boot gegaan!" Maar het berouw kwam te laat en zuchten hielp niet. Ze haastten zich voort, maar het werd zo donker, dat ze moeite hadden de weg te vinden. En er kwam ook een koude wind opzetten, want het was nog geen zomer Stap, stap, stap.liepen ze samen voort. Ze praatten maar weinig, allebei dachten ze aan het standje, dat ze thuis zouden krijgen. Eindelijk zagen ze in 't duister de poort van Speelgoedstad voor zich Op 18 Ju], zal BINNEN'LAXD lieke Middenstandsbond ^««Ise }u zijn 35-jarig bes w, op feesteliL tb> oorlogsomstandigheden'n?"' Daar het^f weest het zilveren M? m°geliiMs wijze te herdenken Slfc op feest een bijzonder eiP^Zevende C; vergadering zal worden t nade te Utrecht Wwuden in de tocht ^loo^Friosïandhet Vorige Har heeft het bestuur'v tt 1 Cg Vereniging voor Vreemd- 'ncial<> Frik sloten, ook dit jaar en wp genverkWr t" aanstaande een bromf J^ Cn J- vincie te houden. Het X door d« ïi eerste dag gaal door hetv^ i Buitenpost en verder S Eernewoude en Leeuwarden n ten brengt de deelnemers naar w«,tWee<1^ terland, Sloten, Sneek Baarn*'waar'Ty3sis^ekenhnl,te verbleef en waar hij een 5cn C gaan, de heer B. j. j WiS6donder" wethouder van publieke 0Verl«k De heer Wijkamp werd li ïu te dar ren. Voor zijn b3n houder was hij reeds 25 jaa, 101 pureerde Staten van UtrX nGtc;" voor de laatste wereldoorW i 4< Waj 3 Cr dfJoWeedc Kamer voordefeW Juh 1942 werd de heer WiiLrJX0*21 bezetters gevangen genomeCC door fe naar St. Michielsgestel gêbïaeht K^ vrijding werd hij benoemd de l- commissaris der Koningin in Utrecht. Hij was ridder in de ïlr0VlCciï Nederlandse Leeuw. ae Oide van de Na „De reddingboot komt» a actie 1950/51 door oe Haüonk q V00r i( aan jeugdige spaarders bes hikt JPWrrud attractie, zal voor de actie 195i/uï worden uitgegeven waarvan a auteur is „Vleugels voor Jan zoals het heet, zal door de Ka ders kunnen worden biieentS Y J58®* September af is van U Optöber af zal iedere vwET0 een hoofdstuk van het boekje kinrl den verzameld. nnen Wr«. De aanvoer van kersen n„ a ^T'el was gisteren belangrijk veilingdirectie verwacht tegen heK, de week een toenemende aanvoe'r fvr" kersen. De hoofdaanvoer w2 35' week verwacht. Het gewas"«Ltg 8 heden bijzonder goed voor, doch onL^tS natte weersomstandigheden kunneSl kele dagen veel nadeel berokkenen de kersen belangrijk later zijn daX, wordt een korte kersentijd verwacht In de Staatscourant van 25 Juni ish=. kend gemaakt de Prijzenbeschikking Ziek- huistarieven 1951. Deze staat een al2 verhoging der verpleegprijzen toe vanToïs per verplcegdag voor die ziekenhulp 'e, sanatoria welke sinds 1 Juli 1950 hun tarS ven met hebben verhoogd op grond van e'-o individuele prijsvaststelling, en "van M per verpleegdag voor die inrichtingen*v;elke sinds 1 Juli 1950 op grond van»een 'indivi- duele prijsvaststelling hun tarieven wel heb ben verhoogd. Voorts is verschenen de prijzenbeschik- king handelsmarges rijwielbuitenbanden 1951, ter vervanging van de prfzenbesehifc king njwielbuitenbanden 1951. In een ander nieuw prijsvoorschrift, de prijzenbesehikkkg pensions 1949, worden de hoogst toelaatbare tarieven aangepast aan het tegenwoordige kostenpeil in deze bedrijven. HAARLEM EN OMGEVING In Bloemendaals Openluchttheater speelt Vrijdagavond 29 Juni de muziekver eniging „Arti et Religioni". Met ingang van 1 Juli wordt de tweede predikantsplaats bij de Ned. Herv, Gem.van Lisse opgeheven. Tennis Rinkel en Van Sv/ol winnen te Wimbledon Gisteren begonnen voor de 65ste keer de Wimbledon kampioenschappen met here# enkelspelen. De voornaamste uitslagen uit de eersi ronde waren: Budge Patty sl, Lurie ó-l, 61, 64; Flam sl. Naresh Kumar 6-1,K 6—2; Savitt sl. Cockburn 6-2, 6-2, H Drobny sl. Von Cramm 9—7, 6-4,6-x Na twee zeer snelle sets, waarin zijn tegen stander slechts een game won, kreeg la Swol in zijn partij tegen de Engelss? Snart plotseling een inzinking en na K setpoint tegen te hebben gehad konhijsles-i met de grootste moeite (10—8) een sets overwinning behalen. In de volgt-.! ronde komt hij uit tegen de Egjpteni; Shafei. Rinkel versloeg Hyks en ontar de tweede ronde Norgarb (Zmd-AiriRal. Larsen sl. Ros 6-1, 6-2, 0-6. sl. Bernstein 6—2. 6-0, 3-6, 6-3, 8'™ (Nederland) sl. Hyks (Tsjecho «J 6—2. 6—0. 6—0: Sturgess sl Carter 6-hi 63; Van Swol (Nederland) sl. Snartjwx. Brittannië) 6-0, 6-1, 10-8: Seo^j; Deyro 6-4, 6-4, 6-4; Bergelin sl Sg 6-2, 6—1, 6-0; Ampon sl. Guise 6-4, K 6-1; Mulloy sl. Washer 3-15. H W g_4i 6—1; Richardson sl. Dehner. 6—3,' 6—2. Haarlem blijft hoofdklasser Het eerste team van de Hawlejw tennis Club, dat m de laatste plaats geëindigd was hee datiewedstrijd gespeeld tegen p, kampioen van een der ee bïijvefli= Haarl emmers wonnen met 7-o en de hoofdklasse. FEUILLETON 16) „Ik heb Kathrientje beloofd dat ik het aan niemand zou vertellen." „Een belofte, waarvan ze u stellig zou ontslaan als ze hier aanwezig was. Dat kan niet anders." Ze zag nu weer op, twijfelend. „Denkt u dat, inspecteur?" „Stellig." Hij zag haar nu onafgebroken aan. Een sympathiek meisje. Een vrouw met karakter. Een moordenares? Nee. Maar het zag er toch bedenkelijk uit. „Nu?" „Het was, om haar te helpen", begon ze te vertellen. „Haar te helpen met de viool. Ze heeft nog altijd les, en daar moet ze natuurlijk mee door gaan. Maar ze kan dat niet betalen; ze heeft wel haar eigen geld, van haar moeder, maar haar vader heeft dat nog onder zijn beheer. Zij kan dat geld natuurlijk opvragen, nu ze meer derjarig is, maar dat wil ze liever niet omdat het dan weer een conflict zou uit lokken als ze alles moest uitleggen. Zo heeft ze alleen de beschikking over een ruim maandgeld, maar daar kan ze toch niet al die lessen van betalen. Ze wou nu proberen om zelf iets te verdienen met haar viool en nu had ik iemand gevonden die vioollessen zocht voor zijn dochtertje. Het was heel geschikt, juist dat, wat Ka thrientje zocht. Maar het moest allemaal buiten vader omgaan natuurlijk en daarom vroeg ik die meneer om bij mij te komen, in de apotheek. Ik heb daar een werk kamer. En daar heeft zij hem vanmiddag ontmoet en hebben zij een afspraak ge maakt. Maar vertelt u het alstublieft niet aan vader. Alstublieft niet. U moet op uw erewoord beloven dat u het niet aan vader vertellen zult!" Hij glimlachte. „Op mijn erewoord kan ik u niets beloven. Maar wel dat ik, als het enigszins mogelijk is, zal zwijgen. Ik zal u zeker niet zonder noodzaak in moei lijkheden brengen, juffrouw Van Wiel- drecht." Ze zwegen; de politieman maakte een paar notities. Hij was een prettig iemand, dacht het meisje, een sympathieke per soonlijkheid, al moest hij alles weten. Ze schoof nu weer wat meer naar voren, vlak onder het volle licht. En dan klonken er voetstappen door de gang en werd er aan de deur geklopt. Het was Dick, die zijn hoofd naar binnen stak. „Inspecteur, het stortregent buiten. En uw motor staat nog altijd voor de deur. Wil ik hem even in de garage brengen?" „Ja dokter, als u zo vriendelijk wilt zijn. Heel graag dan." Dick verdween en de politieman vervolg de zijn notities. Hij vroeg nu: „En de naam van die meneer, die viool lessen zocht?" „Verkerk. Een leraar aan de H.B.S.". „Dank u. Nu verder, juffrouw Van Wiel- drecht. Hoe laat was die conferentie met meneer Verkerk afgelopen?" „Ik denk zowat tegen half drie." „Was u daarbij tegenwoordig?" „Nee inspecteur, met opzet niet. Ik ging een paar bestellingen uitpakken in de apotheek". „En liet uw zuster die meneer Verkerk toen uit?" „Ja, zij liet hem zelf door de apotheek uit." „En kreeg u de indruk dat er tijdens dat onderhoud nog iets bijzonders is voorge vallen? Vertelde zij misschien zoiets?" „Nee, stellig niets bijzonders. Zij was erg verheugd, dat de zaak nu voor elkaar was. Zij zei, dat het een aardige man was. Zij zou de volgende week met de lessen beginnen." „Juist. En bleef ze toen nog lang bij u?" „Nee, niet lang. Ik had mijn werk na tuurlijk." „En was ze toen nog gewoon?" „Ze klaagde over hoofdpijn. Ik gaf haar een tablet." „Wat zegt uü" Hij sprong ineens half uit zijn stoel en staarde haar aan. Het meisje keek verwon derd, dan drong ineens de betekenis van haar eigen woorden tot haar door. „Inspecteur! Een tablet! Een gewoon hoofdpijn-tablet. Niets anders!" „Niets anders? Hoe bewijst u dat?" „Bewijzen? Dat kan ik niet bewijzen.." Er viel' een vreselijke stilte. En dan vloog de deur onverwacht open en stond daar alweer Dick, maar nu met een hoogrode kleur en een opgewonden gezicht. „Nee maar inspecteur! Nou moet u eens komen kijken! Nou is er iets „Wat dan, dokter?" „Nou staat die mummie in onze garage! Ja waarachtig, het is zo! Achter in een hoek, tussen lege benzineblikken en zo. Een grote, beschilderde mummiekist!" HOOFDSTUK VI. Jan Willem Baeck Junior lag op zijn knieën voor de vensterbank van zijn ka mertje. Hij was er ook tussenuit geknepen toen hij de kans schoon zag. 't Was wel machtig interessant natuurlijk, dat hij ook verdacht werd door die klabak, maar hij had toch geen zin om zich te laten opsluiten. En dan zo'n hele avond met Meta en Dick en zijn vader, die met zulke sippe gezich ten zaten te kijken, nee, dat was niks voor hem. Dat had je nou met die grote zusters, niks als gezeur. Zijn vriend Piet had een jonger zusje Greetje, dat was een schat van een kind met mooie ogen. Kon je fijn rnee dansen. Maar die oudere zusters zoals hij ze had, van die stokoude zusters, daar had je helemaal niets aan. Ze bedilden je: ze keken of je vuile nagels had en vroegen naar de cijfers van je proefwerken. Ze waren veel te oud om er iets van te be grijpen. Meta was natuurlijk wel lief en ze zorgde goed voor je als je je beroerd voelde, maar ze was toch oud. Ze kon zijn moeder haast zijn. En Kathrien had ook veel voor je over, maar die had het altijd over die vervelende muziek en Lydia was helemaal een draak. Voor zijn part hadden ze die maar in een kist gestopt en naar Egypte gestuurd om te mummificeren, 't Zou anders lang bij haar duren, dat pro ces. Zo'n dikke meid! Hij lachte zachtjes voor zich uit. Verroest, daar aan de achterkant brand de licht op de kamer van Kees! En Kees was naar de gymnasium-fuif! Hoe kon dat nu? Hij had er genoeg over opgeschept; zou hij dan toch op zijn kamertje zitten? Nee, daar moest hij toch het zijne van horen; hij zou even het Morse-toestel in werking stellen. Het Morse-toestel was een vernuftig apparaat, speciaal uitgevonden en dienstig aan de boezemvrienden Kees Kruyff en Jan Willem Baeck. Het bestond uit een ingewikkeld complex van draden en scha kelaartjes, aangebracht langs de schuttin gen van de belendende tuinen en vandaar opklimmend naar het kozijn van beider studeercel. Voorzover het niet door zwerf katten en nestelende vogels verstoord werd, werkte het voortre»^^ 'n massa geschreeuw enhetDe officiële telefoon uit. °°langsi0t zo:;; Kruyff verboden onder Jetnwtto-J van jullie tijd, jongens. maar weer clandestien m ere h va. een avond als deze, nu d j-{; bindingen verbroken waren, in een dringende behoeue. En dus kroop Jan WiU m inde^ bank en hanteerde een g H(t tegen het raamkozijn toestel functioneerde. de kamer van Kees een pertje tikte, dat de volDenö woorden overbracht. van Jan Willem). Hij vroeg: „Ben jij thuis? :>a," was het antwoori. „Niet naar fuif7 „Nee. Straf." „Waarom?" „Proefwerk Grieks een. „Stommerd!" )n het gespt» Er was even een pauz l& oos dat uit de aard der aj^ _ojng even J dig kon zijn. Jan U' „]s hij door zitten, hij werd st'jfw 'er een standje knieën ging zat ei weei (Wordt vtnoW'

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6