-Clowntje Riek „Schijn en maneschijn" op schiereiland in Vondelpark 'MORRI» De Egyptische Koningin WOENSDAG 27 JUNI 1951 Holland Festival THdLM BLOOD AND SAND Oud-SS-commandant krijgt levenslange gevangenisstraf Stichting „Het Radioprogram ma" in het ongelijk gesteld Minister overweegt géén Zondagsrijverbod Examens Trein ramt auto op onbewaakte overweg Gevangenisstraffen in zaak der „geschenkzendingen" Kon. Rotterdamse Lloyd keert 8 pet. dividend uit Mr. W. H. Fockema Andreae voorzitter van Jaarbeurs Agenda voor Haarlem Terugkeer uit Russische krijgsgevangenschap IJmuiden Slachtoffer van ongeluk op Rijksweg overleden Beverwijk Grote animo voor aardbeien zonder dop Santpoort THALIA MEDEDELING Voor die kinderen Blauw Wit- lifts SS? f™™ WÏVa*! !em i.2 C. A. W. Hirschman overleden SPORT FEUILLETON door mevr. Bijleveld-Gelinck Dank zij de gastvrijheid van de directie van het Internationaal Cultureel Centrum is ook dit jaar in het Paviljoen Vondelpark de zogenaamde Holland Festival Club ge vestigd. Deze is in hoofdzaak bedoeld als gelegenheid voor kunstenaars en bezoekers van voorstellingen en concerten om nader in contact te treden en van gedachten te wisselen. Deze week kan men als de weersom standigheden het toelaten iedere avond de verrichtingen gade slaan van de Neder landse Pantomimegroep onder leiding van Jan Bronk, die tussen het fleurig verlichte geboomte in het park het mimodrama „Schijn en maneschijn" vertoont. Deze titel (bedacht door de begaafde dichteres M. Vasalis) klinkt misschien aantrekkelijk doch slaat nergens op, althans niet op de inhoud. Het spel is gebaseerd op de Franse harlequinade „Pierrot le pendu" uit de periode in de negentiende eeuw, waarin de kunst van het welsprekende gebaar voor namelijk door toedoen van Jean Gaspard Dvorak, zich noemende Deburau en be schouwd als de grootste aller Pierrots, tot ongekende ontwikkeling en populariteit in brede kringen werd gebracht. Deze Debu rau echter bezat wat Jan Bronk ondanks al zijn kennelijke toewijding mist: de macht der persoonlijkheid. Bovendien beging hij de overschatting van zijn capaciteiten om behalve de veeleisende titelrol ook nog de regie voor zijn rekening te nemen, al werd hij hierin bijgestaan door een zekere Bill Honeywood een Engelsman, wiens aan wezigheid alleen bleek uit een sierlijke baard. Men kan moeilijk volhouden dat deze voorstelling (wij zagen Maandagavond^ de première) een groot succes is geworden. Daarvoor was ook de handeling niet in teressant genoeg. De polen van humor en tragiek waren te zwak om van enige wezenlijke spanning sprake te doen zijn. Mede hierdoor (maar ook door een zeer beperkte techniek) waren vele bewegingen en gebaren onduidelijk, zodat men dikwijls moest gissen naar een eventuele betekenis. Eij wijze van entre-actes werden door Em my van Lier korte toelichtingen gesproken op een wat povere tekst van Theo Vesseur. De verrassingen werden eigenlijk alleen gevormd door de buitengewoon aardige décors, gemaakt van rotan en ontworpen door Rob van Reyn, die trouwens ook als mimeur (hij gaf een leuke typering van Pantalone) de meeste indruk maakte. Deze jonge kunstenaar had bij een optreden in Haarlem enkele maanden geleden al ver wachtingen gewekt. De andere medewer kenden waren: Wilhelmina Cornelius (een lieve Colombine), Tine Bronkde Vries ADVERTENTIE (het theater met de beste films) vertoont Donderdag a.s. aanvang 9.15 u. één speciale voorstelling met het geweldige filmwerk in technicolor met Rita Hayworth - Tyrone Power. Een ontroerend drama van een altijd dreigende dood, een altijd ondraaglijke spanning Ibanez' beroemde romanfiguur - de grote stierenvechter GAUARDO - verfilmd. Toegang 18 jaar. De 35-jarige A. J. Pieters uit Groningen, voormalig commandant van het S.S. Jagd- commando Nord-West, dat in April en Mei van 1945 in het „Witte Huis" te Loosdrecht was gevestigd, is vanmorgen door de Bij zondere Strafkamer van de Haarlemse rechtbank tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De officier van Justitie mr. L. W. M. M. Drabbe, eiste veertien dagen ge leden de doodstraf. In Maart 1949 was P. reeds door het Bij zondere Gerechtshof te Amsterdam ter dood veroordeeld. Nadat hij cassatie had aangetekend werd de zaak naar de Haar lemse rechtbank verwezen. Nadat de president van de Amsterdamse rechtbank op 9 April in kort geding de radio-verenigingen voorlopig in het gelijk had gesteld, echter met de bepaling, dat deze het geschil met de stichting „Het Ra dioprogramma" binnen veertien dagen aan hangig zouden maken „voor de gewone rechter", heeft Dinslagmiddag in civiele procedure de eerste kamer van de Amster damse rechtbank de stichting „Het Radio programma" als gedaagde partij veroor deeld zich van iedere inbreuk op het auteursrecht van de radio-omroepveraeni- gingen te onthouden. De rechtbank bepaal de voorts, dat de stichting voor ieder verder verschijnend nummer van het blad „Het Radioprogramma" een dwangsom zal moe ten betalen van 2000 aan ieder der eise ressen op wie inbreuk op het auteursrecht wordt gedaan. (Celestine) en Ben Minoli (Arlequino). Dick Boers speelde guitaar, in hoofdzaak korte thema's ter introductie van de per sonen. DAVID KONING De Eerste Kamer kwam gistermiddag bijeen ter behandeling van de begroting van het departement van Verkeer en Wa terstaat. Nadat een aantal leden het woord had gevoerd over problemen van hoofdzakelijk technische of practische aard, zei minister Wemmers bij zijn antwoord nog: Er is on gerustheid ontstaan over de mededeling, dat een Zondagsrijverbod voor motorrij tuigen in onderzoek was. Te dien aanzien kan ik zeggen, dat het niet in mijn voor nemen ligt. met een dergelijk voorstel te komen. De benzinebesparing is slechts van weinig invloed gebleken bij het verbod dat in 1949 gegolden heeft. Wat het AntwerpenMoerdijk-kanaal aangaat, over deze zaak is door het kabinet nog geen beslissing genomen, zo deelde de minister mee. De KLM heeft in 1950 een evenwicht verkregen tussen inkomsten en kosten. De winst bedraagt honderdduizend gulden. Het bedrijf is thans in staat haar investe ringen te doen uit eigen afschrijvingen. Spreker verdedigde nog eens de benoe ming van de hoofddirecteur van het KNMI. Een opstelling van de raming der kosten voor verbetering en onderhoud der tertiaire wegen, die nogal te lijden hebben van zware vachtauto's, is thans in bewerking. De heer Molenaar (WD) kwam nog eens terug op de benoeming van een hoofd directeur van het KNMI. Hij geloofde niet, dat deze zaak zo eenvoudig is als de minis ter het steeds voorstelt. Prof. Clay heeft geschreven, dat de curatoren met 8 stem men tegen 1 voorgesteld hebben een mete- reoloog uit Bandoeng te benoemen. Er moeten dus ernstige motieven geweest zijn om van dat advies af te wijken. Minister Wemmers zei over de be noeming in De Bilt, dat ir. Warners reeds candidaat was onder de vorige minister. Deze candidatuur heeft hij overgenomen. Met de curatoren heeft de minister twee maal een bespreking gehad. Overeenstem ming is toen niet verkregen. Het KNMI heeft recht op een man, die in staat is het organisatorsch, administratief en weten schappelijk goed te leiden. In dit opzicht is de benoeming volledig verantwoord. Spreker wees er nog op dat ook de zeer bekende voorganger van ir. Warners, prof. Veni.ng Meinesz, geen meteroloog was. De begroting werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De communisten wilden worden geacht tegen gestemd te hebben. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: J. A. van der Walle, timmerman, metse laar en aannemer, wonende te Haarlem, Schouwtjeslaan 7. Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. K. Hugenholtz, advocaat en procureur te Haarlem. G. Hermink, houder van een machine- herstelplaats, wonende te Zaandam. Zuid- dijk 410. Rechter-Commissaris: mr. N. Ree ling Brouwer. Curator: mr. R. K. P. Kalb- fleisch, advocaat en procureur te Haarlem. J. C. H. Dams, bedrijfsleider, wonende te Zaandam, Hogendijk 33c. Rechter-Com missaris: mr. N. Reeling Brouwer. Cura tor: mr. R. K. P. Kalbfleisch, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van: J. van den Bos, aannemer, wonende te Zaandam, Tolstoistraat 34. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijsten zijn geëindigd de faillis sementen van: Ph. J. P. Walter, handelaar in orgels en piano's, wonende te Haarlem, Hooimarkt 24. G. C. Leij dekkers, schoen winkelier en schoenmaker, wonende te Velsen-Noord, Corverslaan 68. Surséance van betaling Bij beschikking der Haarlemse rechtbank is voorlopig surséance van betaling ver leend aan: 1. De vennootschap onder de firma G. Sieben en Co., gevestigd en kantoorhou- dende te Zaandam, J. H. op den Veldestraat 45 en haar vennoten: 2. G. Sieben, wonende te Zaandam, J. H. op den Veldestraat 45; 3. P. Molenaar, wonende te Zaandam, Hondenmanstraat 15; 4. M. Molenaar, wonende te Zaandam, Oostzijde 365, met benoeming van mr. D. Aten, advocaat en procureur te Zaandam, tot bewindvoerder. Het verhoor der schuld eisers is bepaald op 3 September. Geslaagd voor het candidaats examen economie aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam de heren G. Hopman en W. J. Zwaag, beiden uit Haarlem. Op een onbewaakte overweg bij Venlo is Dinsdagmiddag een personenauto door een trein aangereden en meegesleurd. De be stuurder van de auto, de heer G. G. uit Venlo, werd ernstig gewond uit de wrak stukken bevrijd. Hij overleed vrij spoedig ter plaatse. Hij was gehuwd en vader van vijf kinderen. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart voor drie. De trein had bij de onbewaakte overweg een snelheid van ongeveer tachtig kilometer toen hij de auto aan de zijkant raakte. De spoorbaan lag over een grote afstand bezaaid met brokstukken van de auto. De lijn was gedurende drie kwartier versperd. Opnieuw heeft een aantal verdachten uit de zaak der „geschenkzendingen" moeten boeten voor het onder ede bij een notaris in een acte laten opnemen van onjuiste verklaringen. Gisteren stonden er elf voor de economische politierechter in Amster dam terecht. Intussen is de hoofdschuldige, de 44-jarige diamanthandelaar J. F. uit Amsterdam, nog voortvluchtig. Enkele zij ner directe helpers zullen binnenkort te recht staan. J. F. zou gepoogd hebben Amerikaanse personenauto's in ons land te importeren. Het ging er hem om zo meent de recher che „zwarte dollars", waarover hij in Amerika uit de opbrengst van diamanten beschikte, op de een of andere wijze om te zetten in „witte" Nederlandse guldens. Hij kon deze auto's niet op legale wijze invoeren, want de invoer van de dure mer ken is slechts in bijzondere gevallen toe gestaan. Daarom bedacht hij er wat anders op. De centrale dienst van in- en uitvoer Den Haag merkte namelijk dat er ook dure auto's werden overgestuurd voor arme lie den in volksbuurten van de hoofdstad. Toen de recherche de zaak ging uitzoeken, bleek haar, dat sommige van de wagens in het geheel niet werden afgegeven aan de personen, voor wie ze als geschenk werden ingevoerd, doch dat ze via autohandelaren verkocht werden. Bij de geschenkzendingen wordt een notariële acte vereist, getekend, door de begunstigde, waarin deze onder ede verklaart, dat hem of haar door iemand uit Amerika gratis een auto is aangeboden. Voor het tekenen van deze notariële acte ontvingen bedoelde personen dan 100 a ƒ200. Vandaag stonden elf van deze personen terecht. De meesten van hen werd een voorwaardelijke gevangenisstraf, van drie maanden met een proeftijd van drie jaai en een geldboete, variërend tussen 100 en 500, opgelegd. Zwaardere straffen legde mr. Plug op aan enkele verdachten, die betiteld werden als „wervers". Zij hadden kennissen en vrienden er toe gebracht eveneens voor een „geschenkzending" een valse acte te laten opnemen. Zij kregen van twee tot vier maanden. In de te Rotterdam gehouden algemene vergadering van aandeelhouders van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd N.V. wer den de jaarstukken over 1950 goedgekeurd. Het dividend werd op acht procent in contanten bepaald. Na afloop van de vergaderingen van leden en algemeen bestuur van de Ko ninklijke Vereniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland en van de raad van bestuur en aandeelhouders van de Maatschappij tot Exploitatie van Jaar beurs-gebouwen N.V., welke gisteren te Utrecht werden gehouden, heeft de aftre dende voorzitter dr. F. H. Fentener van Vlissingen zijn opvolger mr. W. H. Focke ma Andreae, welke in deze vergaderingen werd verkozen, geïnstalleerd. De vergaderingen werden bijgewoond door Prins Bernhard, Koninklijk commis saris der Koninklijke Nederlandse Jaar beurs. ADVERTENTIE LEDEREN DAMESTASJES WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. WOENSDAG 27 JUNI Stadsevangelisatie, Lange Herenstraat 6, zendingsavonde 8 uur. Herenweg 141, Heem stede: evangelist H. v. d. Flier spreekt. City: „Hotel Berlin", 18 j., 2.15, 4.30, 7. en 9.15 u. Spaarne: Cassidy" en „Zet 'm op Boys", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „Fabiola", 18 j., 2.30, 7, 9.15 u. Rembrandt: „Maria Go- retti", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Een vrouw van slechte reputatie", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „My daughter Joy", 18 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 28 JUNI Stadsschouwburg: „Je kunt het toch niet meenemen" (ten bate van het Marine Sana toriumfonds), 8 uur. Zuiderkapel: Spreker H. F. Huson, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. De Russische ambassadeur in Nederland heeft aan het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag medegedeeld, dat bin nenkort uit Rusland een nieuwe groep van vijf en zestig uit krijgsgevangenschap ont slagen Nederlanders in Nederland verwacht mag worden. De namen der betrokkenen zijn nog niet bekend. Nadere gegevens hieromtrent zullen zo spoedig mogelijk be kend worden gemaakt. De bestuurder van de bestelauto, die Zaterdagmorgen op de Rijksweg te Velsen tegen een boom reed. de 51-jarige W. J. Heyes uit de Elzenstraat in IJmuiden-O., is in de afgelopen nacht om één uur in het Antoniusziekenhuis aan de gevolgen van dit ongeval overleden. Hij is niet meer bij kennis geweest. BUITENLANDSE DEELNEMERS AAN „FACTOTUM" ZIJN BINNEN. Hedenmorgen zijn de volgende buiten landse mijnenvegers, die zullen deelnemen aan de oefening „Factotum", de haven van IJmuiden binnengekomen „Coquette", „Pluto", „Truelove", „Wave", Welcome" (Engeland); „Belford", „Meuse", „Oise", „Ancre", „Yser", „Sommer" (Frankrijk); „Adrieu", „Gerlach", „George Lecointe' (België). VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 26 op 27 Juni KW 14 met 19 k.; KW 168 met 10 k.; KW 23 met 3 k.; KW 163 met 44 k.; KW 138 met 8 k.; KW 161 met 4 k.; KW 2 met 23 k.; KW 70 met 5 k.; KW 3 met 7 k.; KW 9 met 9 k.; KW 54 met 21 k.; KW 144 met 3 k.; KW 83 met 3 k.; KW 67 met*22 k.; KW 20 met 5 k.; KW 29 met 3 k.; KW 32 met 7 k.; KW 49 met 13 k.; KW 78 met 3 k.; KW 15 met 4 k.; KW 42 met 16 k.; KW 43 met 10 k.; KW 44 met 2 k.; KW 50 met 21 k.; KW 175 met 32 k.; KW 130 met 10 k.; KW 151 met 8 k.; KW 167 met 11 k.; IJM 75 met 15 k.; IJM 203 met 2 k.; SCH 36 met 15 k.; SCH 107 met 2 k.; SCH 353 met 16 k. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 8 kantjes. Scheveningen: 6 kantjes. Katwijk: 11 kantjes. Vangstberichten van hedenmorgen uit volle zee: Sch 78 1 kantje, Sch 87 2, Sch 200 14, Sch 195 6, Sch 245 4, Sch 254 geen vangst, Sch 241 9 k, Sch 342 1, Sch 402 2, Sch 402 12, Sch 105 6, Sch 239 2, Sch 365 8, Sch 23 3, Sch 53 12, Sch 104 5, Sch 39 8, Sch 201 6, Sch 264 15, Sch 4 11 Sch 77 8, Sch 57 14, Sch 181 5, Sch 199 4, Sch 32 7, Sch 40 2, Sch 48 4, Sch 49 8, Sch 99 4, Sch 132 3. Sch 133 3, Sch 247 5, Sch 262 2, Sch 285 8, Sch 5 7, Sch 15 2, Sch 19 25, Sch 25 22, Sch 30 7 Sch 37 14, Sch 45 2, Sch 84 2, Sch 122 5, Sch 210 9, Sch 236 4, Sch 248 10, Sch 249 10, Sch 250 12, Sch 297 15, Sch 312 12, Sch 399 4, Sch 20 7, Sch 223 27, Sch 225 14, Sch 141 geen vangst, Sch 186 150 mijl afgelegd, Sch 284 geen vangst, Sch 361 6, Sch 443 4, Sch 46 2, Sch 50 2, Sch 63 2, Sch 64 25, Sch 81 4, Sch 89 2, Sch 95 10, Sch 103 6, Sch 116 geen vangst, Sch 140 2, Sch 180 5, Sch 242 7, Sch 275 8, Sch 3 1, Sch 6 2, Sch 14 3, Sch 110 12, Sch 47 5, Sch 302 12, Sch 325 2, Sch 333 2, thuisstomend MA 5 met 40 kantjes. Binnen van de haringvisserij: Sch 412 met 400 kantjes van 6 schepen, SVH 130 met 230 kantjes van verscheidene schepen. De grote verrassing op de aardbeienvei ling was gisteren wel de grote animo die de fabrieken toonden voor de aardbeien zonder dop. De markt begon al met een prijs van f 3,00 per mand van 5 pond, die op liep tot f 3,30 en enkele zelfs tot f 3,40. De binnen landse handel kan deze prijs niet besteden en blijft onder de drie gulden. Het gevolg zal zijn dat de tuinders alles zonder dop zullen gaan plukken, tenminste als deze prijsverhouding blijft bestaan. De diverse noteringen waren: Moulin Rouge zonder dop 290-340 cent, met dop 200-290 cent; Amazone 340 cent; Lefèbre 160-220 cent; Framboos aardbei 310-390 cent. AANHANGWAGEN IN DE SLOOT Van een auto met een aanhangwagen uit Zaandam, die over de Kanaalweg in de richting van het fort Velsen reed, raakte Dinsdagmiddag ter hoogte van de Kager- weg de koppeling los, waardoor de aan hangwagen naar links in de bermsloot kantelde. Er zaten een man en een vrouw in. De eerste sprong nog tijdig uit de wa gen maar de tweede, die daar geen kans meer toe had, kreeg door de schok een gekneusde rib. MISSIE-STUDENTEN IN HET VELD TEGEN DE „SANTHAES" Donderdagavond voetballen op het ter rein aan de Kwekerslaan studenten van het Missiehuis in Driehuis tegen de leden van de „Santhaes". De „Santhaesen" zijn tot nu toe goed op dreef geweest want zij hebben in dit seizoen nog maar één wed strijd verloren. Het vorige jaar moesten zij het echter tegen de studenten van hel Missiehuis afleggen. ADVERTENTIE In verband met het buitenlands vloot- bezoek vanaf hedenavond elke avond 2 voorstellingen om 7 en 9.15 uur. Ten nis Nederlandse dames te Wimbledon uitgeschakeld Toen Dinsdagmiddag de kampioenschappen te Wimbledon zouden worden voortgezet regende het, en twee uur later kon om de zelfde reden nog niet worden begonnen. Er stonden 78 partijen op het programma in het dames enkelspel en heern dubbelspel. Om enkele minuten na vijf uur hield de regen op en een half uur later konden de eerste partijen beginnen. De uitslagen luiden: dames enkelspel, eerste ronde: mej. Shirley Fry si. mej. Partridge 6—3, 6—1; mej. Doris Hart si. mej. Jacqueline Marcellin 62, 60; mevr. H. Weiss sl. mej. Parker 86, 61; mej. Nancy Chaffee sl. mevr. Lloyd 4—6, 62, 6—3; mej. Woodgate sl. mevr. Schmier 63, 61; mevr. J. WalkerSmith sl. mej. G. Woodgate 6—0. 6—4. Mevrouw Schmier had veel last van de gladde baan en voortdurend werd zij door de snelle drives van de Engelse tegenstandster gepasseerd. Tweede ronde: mej. Louise Brough sl. mevr. R. Scott 6—1, 62; mej. Kay Tuckey sl. mej. M. Rollin Couquerque 63, 6—2; mej Margaret Dupont sl. mej. Joy Mot tram 63, 64; mej. Beverly Baker sl. mej A. Morgan 62, 60. Kansloos werd mejuffrouw Rollin Cou querque door de Britse speelster geslagen. Onze landgenote kon enkele games winnen door goed gecamoufleerde dropshots, maar tegen de sterke aanval van Kay Tuckey kon zij het toch niet bolwerken. Door de straten, waar de lantaarns al brandden, liepen ze hard naar huis. De torenklok wees al negen uur!. Zo laat was het geworden met die lange tocht hierheenWat zou Oom Tripje boos op hen zijn! Eindelijk stonden ze op de stoep. Rick belde. „Zodaar zijn de lahtkomers!", zei Oom Tripje, toen ze met deemoedige gezichten voor hem stonden, in het licht van de gang. „Waar komen jullie zo laat vandaan?" Ja, toen moesten ze alles opbiechten. Ze zeiden, hoe ze in de boot waren gestapt, en wat daarna gebeurd was. Oom Tripje hoorde het verhaal aan en hij keek wel wat boos. „Zo, zo.dus niet alleen heb je ons hier in ongerustheid laten zitten, maar door jullie schuld mist de eigenaar morgen zijn bootje! Nou, 't is wat moois! Jullie gaat morgen gauw naar hem toe en vertelt, waar het bootje is gebleven. En ga nu maar gauw eten, en dan naar bed. Ik vind het niet aardig, hoor!" Met bedrukte gezichten aten ze hun eten op, dat Tante Liezebertha voor hen had bewaard. En toen moesten ze naar bed. Voetbal Blauw Wit heeft de kan, met met een overwin3mP10enscotnn=,i een vooral in de eerste hÏÏFk waarin de Tilburgser>w!'Lk.^iende J? club de score. Jkv°°t de te- Het evenwicht was no steld en toen bracht BW C'5tt'er he- van terecht. Uit een «oi Wlt er C' Van Beers kopte rechtsbuff'1* nVan lic^hf door. Tevergeefs leder, dat via de onderLmItenaarb doel verdween (1-p x0 a"«ela:i5t Hommers de stand op 1fgnVoor rust brarh! ■nt V i stand op ï—i zelfde beefd.VBlauwl/TkwL?6 niet meer aan KWa® er eigenla. niet meeT aanTeUpashnkWf onder de voet werd'eeS et l"«« vergroten. voorsprong v;,a' p De stand in do kampioenscompetitieluid DWS 7 4 0 'M Blauw Wit 8 4 n x 8 19-18 Willem II 6 3 1 o 2 M Heerenveen 5 0 0 5 q !(k!! Kennemerland in de halve finau van de K.N.V.B.-beker De Haarlemse Zaterdagmiddagen 7 nemerland speelt Zaterdagavond inV?" heim op het terrein van Ter L ed d?5' finale om de KNVB-beker teW?* e uit Vlaardingen. tegen Zwalu«a Te Amsterdam is in de ouderdom va„« jaar overleden de heer C. A. W Btadï in vroegere jaren een bekende figuur op^S gebied van de nationale en intonatie' voetbalsport De heer Hirschmer wafil periode dat het voorzitterschap van'de KN V. B. bekleed werd door de heer Warn»., later door ir. Xips, tweede voorzitten!; n Omstreeks de eeuw-wisseling J vaardde hij een bestuursfunctie en nl 25 inar Wft hii le en "LNiuursiunctie 25 jaar heeft hij met alle toewijding en raw citeiten waarover hij beschikte, óe K\VR gediend Vele jaren was de heer Hitste?» voorzitter van de Nederlands elftalcomX sie, welke later werd omgedooDt in tech nische commissie en hij had een'groot aan- deel in de verbetering van de spelkwalitei- elftallen sarnensteUen van de nationale In 1912 was hij één van de mensen die de stoot gaven tot de oprichting van het Nederland* Olympisch Comité, waarvan hij tot 1© secretaris bleef. °°!.yAn de internationale voetbalfederatie, de FIFA. heeft de overledene een belangrijk» rol vervuld. Hij was vice-president van l« tot 1906 en secretaris van 1906 tot 1531 In 1924 werd hij benoemd tot ore-lid van 6» FIFA. Ook de K.N.V.B., de afdeling 's-Gra- venhage en enkele buitenlandse voetbal bonden verleenden hem het ere-lidmaatschap Handbal Oostenrijkse dames en heren wonnen van Nederland In stromende regen werden Dinsdag op Hou trust in Den Haag twee internationale handbalwedstrijden gespeeld tussen de dames van Oostenrijk en Nederland eh de herenploegen van beide landen. De officiële lanaenwedstrijd van de dames werd zeer be- invloed door de regen, waardoor de speel sters de bal niet altijd voldoende onder controle konden krijgen. De Oostenrijkse dames wonnen tenslotte met 4—1. De officieuze wedstrijd van de heren eindigde in een 11—6 overwinning voor de Oostenrijkers. De gastheren speelden een goede wedstrijd en mogen met het behaalde resultaat tegen de officieuze wereldkam pioenen zeker tevreden zijn. Internationaal tafeltennis De tafeltennissers krijgen in de Sportweek hun deel. Op de tweede dag(Zon dag 1 Juli) bindt de Bel gische kampioen G. Ro- lciïi d de strijd aan met de beste Nederlandse spelers Cor du Buy, W. van Zoe- len en W. Stoop. Gespeeld wordt in de tuinzaal van het Gemeen telijk Concertgebouw. Voetbal Op Maandagavond 2 Juli speel: een Haar lems B-elf tal. bestaande uit spelers van derae en vierde klassers, een wedstrijd tegen ea elftal uit de Zaterdagmiddagcompetitie 0? het terrein van „Schoten" aan öeVondewej. De opstelling van de ploegen luidt: Haarlems B-elftal: doel: Willemse (HBO, achter: Lejeune (Kennemers) en Tiggeio (Halfweg); midden: Van Berkel Smit (TYBB) en Vons (WO); (DEM), v. d. Meer (Kennemers), Voormeer (ADO) en m- (ïSterflagmiddageIftal: doel: Broekrceva (Kennemerland); achter: KIel"e Baartse (Kennemerland): midden.. hardt (Kennemerland), Griffioen' merland). De Boer (IJmuiden),,100..^^ fraat (Kennemerland), Ro°de"r,l^j, merland). Bol (SIZO). Post (IJmuidm) en Feller (Kennemerland). JOE LOUIS BOKST NIET IN DüBS; LAND. Joe Louis heeft het ge» Hein ten Hoff, dat in zou worden gehouden, ge«nn - aanleiding van de incidenten n de wedstrijd tussen Hecht en Ba) WEEK 50JUHIZ7JUU 105 ESilT HAARLEM 17) Hij voelde behoefte om zijn medegevoel op meer uitgebreide wijze te uiten dan het Morse-toestel toeliet en had bovendien veel te vertellen. Hij telegrafeerde: „Ik kom bij jou." „Graag. Niet door deur." „Nee. Door raam." „Fijn, Stop." „Stop." Hij schoof het raam open en klom naar buiten. Een paar stevige krammen, op een onbewaakte Zondagmiddag in de achter gevel geslagen, vergemakkelijkten zijn af daling. Achter de garage plofte hij op het grint; er was gelukkig niemand die hem hoorde. In een ommezien was hij over de achterschutting. De tuin van Kees was ook maar een paar stappen en dan waren er weer krammen die hem langs de gevel omhoog hielpen. Kees had zijn raam al open en hees de gast naar binnen. „Hallo!" „Hallo!" Moet je strafwerk maken voor je va der?" „Ja, ik had maar de helft geleerd voor dat proefwerk. En natuurlijk vraagt die lamme vent net uit de andere helft. Je moet maar pech hebben! En de grootste pech is, dat vader met die leraar in een kegelclub zit en de jobstijding nog eerder hoorde dan ik. Nu moet ik drie onregel matige werkwoorden uitschrijven." „En Katy danst vanavond met een ander." „Schei uit jö, ik heb de smoor in." „Beroerd voor je!" De vrienden zwegen in een eensgezinde sympathie. Jan Willem bladerde in de dicht beschreven vellen papier, blij dat hij op de H.B.S. die rommel niet hoefde te leren. Maar Kees zijn vader was advocaat en nu moest Kees ook advocaat worden, daar moest je wat voor doén, natuurlijk! Maar nu zou hij zijn nieuwtje eens ver tellen. „Zeg jö, mijn zuster is vanmiddag ver moord. Ik bedoelnou ja, bijna ver moord dan. Reuze spannend." „Ben je gek!" „Nee waarachtig. Het is zo! Moet je horen. Vanmiddag komt er ineens een politie-auto voorrijden met een klabak achter het stuur en die maakt het portier open en daar stapt onze Kathrien uit, ver schrikkelijk wit en raar. Ze ging meteen op de canapé liggen. En ze vertelde dat ze op de Binnenkant had gelopen en zich ineens naar voelde; ze stapte ergens naar binnen en toen viel ze flauw. En toen ze wakker werd was er een moordenaar die haar in een kist had gestopt; hij wou haar niet meer laten gaan!" „Een vent met een mes?" „Nee, dat geloof ik niet. Ik heb het ook niet allemaal precies gehoord want ze heeft het mij natuurlijk niet verteld. Ik hoorde het van Meta. Hij had de deur af gesloten en ze kon er niet meer uit, maar ze is gelukkig ontsnapt. Kathrien is er niet één die zich zo maar laat vermoorden, dat snap je!" „Och jö, je kletst." „Waarachtig niet. Als je nou met mij mee naar huis ging, zou je in onze zitkamer een vent van de politie zien zitten, een inspecteur. Hij onderzoekt de zaak. Want het gekke van de geschiedenis is, dat die moordenaar helemaal geen moordenaar is, maar een doodonschuldige professor in Egyptische oudheden. Hij had een mum mie besteld bij een firma in Cairo en toen hij de kist openmaakte zat onze Kathrien er in." „Je bent zeker naar een goochelaar ge weest!" „En toch is het waar!" Jan Willem's stevige vuist kwam met kracht van argu mentatie neer op de tafel van zijn vriend. En vuurrood van opgewondenheid ging hij voort: „Ga dan zelf met me mee, dan kun je alles horen wat er gebeurd is! In ieder geval is Kathrien vergiftigd, dat staat als een paal boven water. En nu zul je me wel wéér niet geloven, maar toch heeft die inspecteur gezegd dat één van ons vij ven het gedaan moet hebben omdat zij na de koffie niets meer gegeten of ge dronken heeft. Ik ben dus ook verdacht, dat spreekt vanzelf." „Allemachtig!" De eerlijke blauwe ogen van Kees zagen hem vol bewondering aan." Dus jij zou ook....". „Mijn zuster vergiftigd hebben. Zeker, dat zou heel best kunnen I-Iet was een veronderstelling die hijzelf nog niet rustig had overdacht, maar die vele mogelijkheden opende. Iemand die verdacht wordt van een moord is altijd gewichtig en toch in ieder geval meer dan een gewone H.B.S.'er. Hij staat in het cen trum van de belangstelling en zijn naam wordt door vele vrienden met eerbied ge noemd. En het was in ieder geval prettiger dat Kees Kruyff dacht dat hij het gedaan had dan dat die inspecteur het dacht. „Je kunt nooit weten.deed hij ge heimzinnig. „Nou, en ik geloof er toch niks van", krabbelde zijn vriend weer terug. „Dat hele verhaal van die Egyptische professor en die kist. Je kletst maar wat om mij een beetje op te monteren." „Ga dan met me mee naar de Binnen kant, als je me niet gelooft. Ik heb een reuze-zin om daar eens te gaan kijken. Die professor heet Norelius vertelde Meta en dan kunnen we eens gaan zien of hij daar werkelijk woont. Misschien ontdek ken we nog iets. Kom jö, laat die rommel hier nu liggen en ga mee. Of voel je er niet voor?" „Nou!", zuchtte Kees met een blik op de half-beschreven vellen." Maar ik ben nog niet klaar." „Komt je vader vanavond nog om dat werk op te halen?". „Nee, ik moest het hem morgenochtend geven." „Nou, dan ga je straks toch door? Juist reuze-goed, zo'n kleine opfrissing. Geen mens hoeft er iets van te merken. Als we de tram nemen zijn we met een uurtje terug." Het was geen zware taak om Kees tot de kleine opfrissing over te halen. Het was natuurlijk te riskant om in de benedengang een overjas aan te trekken, dus schoot hij een truitje aan en leende een tweede aan zijn vriend. En dan klommen ze beiden het raam uit. De afdaling en de ontsnap ping uit de tuin via een achterpaadje was ook maar een peuleschilletje en zo liepen ze even later samen in de Plobbemastraat. „Fijn jö!", zei Kees uit de grond van zijn hart. „Ja, nu is onze avond tenminste niet helemaal naar de maan! 't Is bij ons ook niet leuk, als je allemaal verdacht bent. Die politieman is een reuze-scherpe vent, een echte speurder. Ik ben benieuwd of hij het uitvindt." „Wordt je zuster nou door een klabak bewaakt?" „Nee, ze is weggegaan. Het is niet meer veilig bij ons, snap je? Jo, daa twee. Lopen!" Ze genoten, kinderlijk, var Zaterdagavond en de hchtj"'k hun forse ook nog echte kinderen, ondanks^ gebaren, hun zware, hese stemm sigaretten die ze °Pstakenk kPen hun ogen balcon van de tram. Ze op uit en popelden om het a er het Damrak sprongen ze van a tracteerde de verdachte-i j op een biertje ir. één van,d zaten ze daar in die neter1 s 0*# strijkje. Maar het moest niet d op want het Griekse. werkwo<^^ de achtergrond. Zij s aken oude stad naar de Bmnenk^J nu vlak naast elkaai, j.3t weten zakken, even bevangen Maar verder dit een ongure twee o!P> zonder een enkele j^g(Lonturiers op onschuldige knapen, detective-speurtochi. Binnenkant, En dan kwamen ze op j^-s liepen langs het water en tuur een Jan Willem.» Meta Ml J* f H* kende. Midden tussen de biugë grote deurenvoorzich „Mér is heti-.wMK^,*» Kijk,daar staat het:da^rï Co. Importeurs. Dus dan „Verroest jöü Kijk daar (Wordt i'srt-'oU

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6