Alles draait op het oude Willen^ in IJmuiden - behalve de Kennemer c, Lantaarn ■5S Predikbeurten fc3»srSB2r „Kennemer Tax" Zeeleeuw, Zeehond, Condor, Dolfijn en Reiger, namen die gaan verdwijnen OM Clothes New REVUE VAN DE ZUIDZIJ Vijf oudjes uit de familie der Marezaten naar de sloper DRY CLEANING ONLY MARKTBERICHTEN D.C.IJ. zegeviert over Haarlem „In het Witte Paard" met de Velser H.B.S. Warmwaterinstallaties in Woningwet-huizen Prijsstijging van invloed op inrichting van school Willem Barendszstraat 21 RIJWIELEN in sport en in alle merken Telefoon 5726 IJmuiden Burgerlijke stand Velsen Bloemenmagazijn KRAAK „Allez" - „Come on ,Kom op 5 ZATERDAG 30 JUNI 1951 E zijn weer lege plaatsen gekomen l'j tussen de roestige oudgedienden van de visserij, die nadat zij aan de vloot werden onttrokken stilletjes lig gen te dommelen in de Haringhaven. Ditmaal wijzen zij niet op een herle ving, de wederopneming in de visserij door een reder, die er nog wel iets in zag, maar op de vergankelijkheid. De enkele onttakelde trawlers die gedu rende de laatste dagen zijn wegge haald, worden klaar gemaakt voor hun laatste reis. Weldra bezwijkt hun huid die gronazeeën weerstond, onder de hamerslagen en de fel oplichtende snijbranders van de sloper. Onder dit rijtje trawlers bevinden zich vijf boten van de Marezaten: de Zeeleeuw (IJm. 29), de Zeehond (IJm. 70), de Con dor (IJm. 72), de Dolfijn (IJm. 103) en de Reiger '(IJm. 106). Óver de staat van dienst van de twee eerstgenoemde sche pen is hier al eens eerder geschreven. Zij bereikten de respectabele leeftijd van 48 tot 52 jaar. De drie anderen zijn evenwel van jongere datum en hebben „geen weet gehad" van de periode van'de Mij. Dog- gersbank, waartoe de Zeeleeuw en de Zeehond oorspronkelijk hebben toebe hoord. De boten van de Doggersbank waren in 1918 aan de Marezaten overgegaan en een paar jaar later begon men met de bouw van nieuwe schepen, die onder de In dustriële Mij. Hera, de zustermaatschappij van de Mai'ezaten, werden teboek gesteld. Als eerste kwam in 1919 de Raaf (IJm. 432) gereed, een kleine trawler van slechts 130 ton en 29 meter lengte, die tijdens de laatste oorlog verloren is gegaan. Hierna werd aan twee werven de bouw van drie trawlers opgedragen. Zij waren niet te vergelijken met de Pleijaden of de Zaan- stroom VII elk groter dan 300 ton integendeel. Deze nieuwbouw betrof sche pen niet groter dan 168 ton met een lengte van 32.26 m„ een breedte van 6.36 m. en een holte van 3 19 m. De N.V. Scheepsbouwwerf De Dageraad van de wed. J. Boot te Woubrugge bouwde er één en de firma D. Joh. Boot te Al phen aan de Rijn werd met de vervaardi ging der beide andere beiast. Schip nummer één, dat van dit trio ge reed kwam is de Urn. 72 geweest, die aan vankelijk Caroline heette, doch later in Condor omgedoopt werd. Deze kwam van Woubrugge. De in Alphen gebouwde sche pen kregen de namen Dolfijn (IJm. 103) en Reiger (IJm. 106). De machines zijn gebouwd door de Mij. Hera en ontwik kelden elk circa 300 pk. In 1922, toen dit nieuwbouw-program- ma was voltooid had de Mij. Hera vier trawlers: de Caroline (IJm. 72). waar A. van Strien schipper op was, de Dolfijn (IJm. 103), waar als schipper W. Prins, de Reiger (IJm. 106) met E. Sloot en de kleine Raaf (IJm. 432) met P. Wijker als schippers. Samen met de 14 schepen van de onder dezelfde directie staande Mij. De Marezaten had men dus de beschik king over 18 trawlers, deels oude, deels nieuwe schepen, want er liepen schepen tussen, van het driftertype, die nog maar een paar jaar oud waren. De hierbij geplaatste foto dateert van Januari 1946 en de schepen die hier ach ter in de hoek van de Vissershaven liggen zijn de Condor (IJm. 72) en, er achter, de Zeeleeuw (IJm. 29). Zij verschillen nogal in leeftijd maar hadden gemeen, dar zij behoorden tot het „gezin" van De Marezaten. De hoge commandobrug, de dekhuizen, de geschutsopstellingen en de stalen mast hebben zij te danken aan de Duitse bezet tingstijd. Eigenaardig is het, dat de Kriegsmarine vier van deze Hera-boten bij elkaar hield door ze in dezelfde flotille te plaatsen: Zeeleeuw (H.H. 06), Zeehond (H.H. 08), Condor (H.H. 11) en de Reiger (H.H. 02) ook al voerden deze in die vijf jaren niet dezelfde namen. En de Dolfijn? Deze trawler is de Duitse neus voorbij gegaan. Als visserijschip koerste de Dol fijn in de Meidagen van 1940 naar 'n En gelse haven. Eén jaar kon het schip nog aan de visserij deelnemen, toen viel het de eer te beurt, dienst te doen voor de Ko ninklijke Marine en daarna nog tot in 1944 voor de Britse Marine. Toen de be vrijding voor de deur stond werd het vaartuig in Liverpool weer in een gewoon visserijschip veranderd. Weer in IJmuiden terug na vijf jaar afwezigheid was de Dol fijn hoegenaamd niet veranderd, alleen', ouder geworden. De Condor en de Reiger zijn niet meer uit hun Duitse vorm van voorpostenboot tot trawler verbouwd. De buitenbrug werd weggelaten. Van de na-oorlogse jaren hebben deze drie boten en vele andere niet lang kun nen profiteren en welk lot is deze schepen dan beschoren? De Haringhaven en er moet ADVERTENTIE CHEMISCHE REINIGING is sneller, is beter. Koningsplein 8 - IJmuiden - Te) 4886 29 Juni 1951 Prijzen Heilbot 1.95—1.70; gr. tong 2.60—2,25: gr.m, tong 1.68—1.46; kl.m. tong 1,52—1,30; kl. tong 11.46—1,28; kl. tong II 1,14—1,03; tarbot I 1,48—1,12, per kg. Tarbot II 54—47; tarbot III 57—44: tarbot IV 3324; gr. schol 57; gr.ni. schol 67; kl.m. schol 77; kl. schol I 54—42; kl. schol II 22—8; schar 22—19; bot 14—10; v. haring 35—32; makreel 2620; gr. schelvis 3629; gr.m. schelvis 3527; kl.m. schelvis 362o; kl. schelvis I 3524; kl. schelvis II 2421; wij ting 24—12; gr. gul 28—27; kl. haai 23—21; kl wolf 3229; poontjes 8.50; kl. rode poon 18—11,50, per 50 kg. Gr. kabeljauw 140—84; gr. koolvis zw. 57; gr. wolf 64—60, per 125 kg. Aanvoer 235 kisten tong en tarbot, 10 kisten heilbot, 640 kisten schol, 50 kisten schar, 20 kisten bot, 10 kisten haring, 135 kisten makreel. 325 kisten schelvis, 10 kisten wijting, 1470 kisten kabeljauw en gul. 5 kisten haai, 60 kisten wolf. 25 kisten poon. 15 kisten koolvis, 50 kisten diversen, Totaal 3040 kisten. Besommingen IJM 10 Hattem f 14.500; IJM 41 Compaen f 27.900. IJM 227 f 125: IJM 213 f440; IJM 230 f &70; KW 189 f31; KW 12 f895. héél wat gebeuren, als een trawler, dis daar een paai' jaar gelegen heeft, weer in de visserij terugkomt. Zo ook met deze schepen. De Zeeleeuw is al naar Hendrik- Ido Ambacht vertrokken, de andere volgen ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) ADVERTENTIE TELEFOON 5633 FILIAAL: ZEEWEG 275 TELEFOON 4333 REINIGINGS-TEAM CONTRA SPOORWEGMANNEN: 3—3 Donderdagavond is op het VSV-terrein aan de Hagelingerweg in Velsen een voet balwedstrijd gespeeld tussen een perso- neéls-elftal van de gemeentelijke Reini gingsdienst en een team van de Neder landse Spoorwegen in IJmuiden. De twee partijen gaven elkaar niets toe en de wed strijd eindigde in 33 gelijk spel. Door een 7-1 overwinning op damclub Haarlem en een beter bordgemiddelde heb ben de DCIJ-ers het kwartet-tournooi om het kampioenschap van Haarlem en om streken op de derde plaats beëindigd. Dukel was in dit tournooi bijzonder op dreef en won voor zijn club alle zeven partijen. Laros speelde zes wedstrijden en scoorde acht punten. Invaller Ott heeft T. Postma zeer verdienstelijk vervangen met 5 pnt. uit drie gespeelde wedstrijden. De andere uitslagen der laatste ronde zijn: OoslerkwartierKijk Uit 6-2: Haarlemse damclub wint met 6-2 van Halfweg; DCIJ wint met 7-1 van damclub Haarlem; St. Bavo wint met 6-2 van Het Noorden. De eindstand van het tournooi luidt: gesp. gew. gel. vèrl. pnt. v.—t. Oosterkwartier 7 7 0 0 14 41—15 2, Haarl. damclub 7 4 0 3 8 28—28 3. D. C. IJ. 7 3 1 3 7 32—24 4. St. Bavo 7 3 1 3 7 30—26 5. Halfweg 7 3 1 3 7 29—27 6. Haarlem 7 2 2 3 6 24—32 7. Kijk Uit 7 1 2 4 4 21—35 8. Het Noorden 7 1 1 5 3 20—36 De Condor (IJM 72) en de Zeeleeuw (IJM gehaald voor hun 29) van het Marezatengezin, uit de dommel laatste gang KINHEIM-NIEUWS De voetbalvereniging „Kinheim", die vorig jaar de zevenkamp om de „Feike Cnossen-beker" voornamelijk wegens ter reinmoeilijkheden niet kon houden, zal trachten deze te herwinnen op de sportdag deze Sportdag op Zondag 12 Augustus, ver moedelijk op het Sportpark „Tussenwijk" houden. Voor het eerste elftal staat een uitge breid oefenprogramma op het rooster. Kin heim zal in Zandvoort deelnemen aan het begin Augustus te houden badplaatstour- nooi van Zandvoortmeeuwen, waarin acht verenigingen uitkomen. Dan komt „Kin heim" ook in het nieuwe „Wijkertoren- tournooi" uit. Tenslotte vermeldt de lijst nog een vriendschappelijke wedstrijd in Enkhuizen tegen West-Frisia. In de repetities leeft de „□muider Kunstkring" op Leraren, oudleerlingen en leerlingen van de R.H.B.S. in Velsen zijn reeds geruime tijd met vereende krachten aan het repe teren voor de opvoering van de operette „In het Witte Paard" zoals deze voor het toneel is bewerkt door Rosita Peters. Aan dit parlando worden echter ook verschei dene zangfragmenten uit de operette toe gevoegd en ingestudeerd door de leerlin gen. Voor de begeleiding hiervan heeft men twaalf leden van de IJmuider Kunstkring bereid gevonden. Dit gezelschap, dat de slagen welke het in de oorlog te verduren kreeg, niet te boven is gekomen en tot dus ver niet zelfstandig in het openbaar is op getreden, leeft bij deze repetities geheel op onder leiding, die de heer C. van Wielink in Velsen-Nocrd voor deze ene keer op zich heeft willen nemen. Van „In het Witte Paard" worden vier voorstellingen gege ven, op 10, 11. 13 en 14 Juli. De eerste drie in „De Leeuwerik" in Haarlem, en de vierde in het Bëverwijkse Kennemer Theater. Ingevolge de bepalingen van de plaatse lijke Bouwverordening moeten de nieuw gebouwde woningen in Velsen onder meer voorzien zijn van een bad- of douchege legenheid. Op grond hiervan zijn in alle na 1945 gebouwde woningen dergelijke ruimten aangebracht. Een belangrijk deel van de bewoners dezer panden is echter financieel niet bij machte, de voor het gebruik van genoemde badruimte noodzakelijke installaties voor eigen rekening aan te schaffen. Een gevolg hiervan is, dat in vele ge vallen de douche-gelegenheden voor doel einden worden gebruikt, waarvoor deze niet zijn bestemd. Het behoeft geen betoog, dat deze toe stand zeer ongewenst moet worden geacht. Burgemeester en wethouders zijn van oordeel, dat de gemeente hier in het be lang van de volksgezondheid, de behulp zame hand moet bieden door de apparaten tegen een wekelijkse vergoeding aan de bewoners in gebruik af te staan. De bij wijze van proef in enige bouw blokken aangebrachte warmwater-installa ties bleken al spoedig door de betrokkenen zeer te worden gewaardeerd. Juist in Velsen met een bevolking, die voor een groot deel in de industrie en vis serij werkzaam is, blijken de apparaten in een bestaande behoefte te voorzien. Het college van B. en W. vraagt daarom machtiging om' de gebouwde en nog te bouwen woningen, voor zover deze hier voor naar zijn oordeel in aanmerking komen, te doen voorzien van een warm water-installatie en ter bestrijding van de kosten van aanschaffing, aanleg en onder houd van deze installaties van de ge bruikers te heffen een wekelijkse vergoe ding, waarvan het bedrag nader zal wor den vastgesteld. In de raadsvergadering van Velsen van 22 Augustus 1950 werd besloten aan het bestuur van de R.K. Schoolvereniging „St.- Laurentius" in IJmuiden-Oost een bedrag van 15.000 beschikbaar te stellen voor de eerste inrichting van een te openen school voor buitengewoon lager onderwijs, die gehuisvest zou worden in enige leeg staande lokalen van de Sint-Franciscus- school aan de Zeeweg. Deze school is 16 Juni geopend. Het is het bestuur gebleken, dat door de prijs stijging van schoolmeubilair en leermidde len, alsmede door de omstandigheid, dat enkele posten als stoffering, aanschaffing van kachels, uitbreiding gymnastiekmate- riaal, aanvankelijk niet in de begroting werden opgenomen, het toegestane bedrag ontoereikend is. Het bestuur verzoekt daarom alsnog 5.150 boven genoemd bedrag te mogen ontvangen. Er bestaat bij burgemeester en wethou ders geen bezwaar tegen inwilliging van dit verzoek. Daarom zal de raad verzocht worden haar fiat aan dit verzoek te hechten. KERKCONCERT IN VELSEN In de Oude Kerk in Velsen wordt door de organist Adriaan Verschoor op 4 Juli een orgelconcert gegeven. Solistische mede werking verleent mejuffrouw Gerda Brands, fluitiste. ADVERTENTIE Wij kunnen U uit voorraad leveren AUTOPEDS v.a. f32.-. DRIEWIELERS Strijkbouten Wringers Beenpypen LEDEREN HANDSCHOENEN HANDWARMERS - ZAKLANTAARNS enz. enz. NOG ENKELE LEDEREN JASSEN VOOR OUDE LAGE PRIJS GEBOREN: M. J. Snel—Lindekamp, z., Havenkade 25, IJmuiden; J. A. ter Eist Eggeraat. d., Kerkerinklaan 67, Santpoort; G. C. van den BergBeens, z., Snelliusstraat 45, IJmuiden; J. van der Valk—'t Hart, z„ Kompasstraat 10, IJmuiden. OVERLEDEN: H. Gorter, 71 j., weduwe v. A. van der Schoor, Kanaalstraat 236, IJmui den; W. J. Heijes, 51 j., echtgenoot van W. Deen. Elzenstraat 15, IJmuider.-O.; J. M. van der Velden, 66 j., echtgenoot van A. C. Grootëndorst, Noorderlaan 30. Velsen-N. ONDERTROUWD: A. Leenhoven, Midden straat 107, Weesp en G. Snel. Havenkade 25, IJmuiden; C. Merten, Fazantenlaan 13, IJmuiden-O. en C. C. A. Osendarp, de Ruij- terstraat 80. IJmuiden-O.; C. Boudesteijn, Wiliebrordstraat 35, IJmuiden-O. en A. M. Groen. Warmenhovenstraat 80, IJmuiden-O.; Chr. C. Gerritsen, Duinlustparkweg 56 rd, Santpoort en G. van den Bosch, Duinlust parkweg 56 rd, Santpoort, toek. adres: Duin lustparkweg 56 rd. Santpoort: J. P. van Ma rton, Ladderbeekstraat 108, Velsen-N. en A. IT. Markerink, Meervïletstraat 75. Velsen, took, adres: IJsselstraat 11 bv„ IJmuiden; J. J. van Kroonenburg, Kon. Wilhelmina- kade 46 rd, IJmuiden en M. R. Cornells, D. Hartoghstraat 9, IJmuiden; J. M. den Dun nen, J. P. Coenstraat 83, IJmuiden-O. en M. Glas, Wijk aan Zeeërweg 148. IJmuiden; Ph. van Hoven, Edisonstraat 45. IJmuiden on W. J. Minnis, Oosterduinweg 26. IJmuiden-O.; W. 't Hart, Fr. Naereboutstraat 40, IJmui- den-O. en A. de Witte, Fr. Naereboutstraat 40, IJmuiden-O.; R. L. de Boer, van Dalen laan 7. Santpoort en J. Schaafsma. Pelsstraat 8, Velsen-N.; J. A. de Ruijter, Trompstraat 35, IJmuiden-O.: en R. Th. van de Keer, Iepenstraat 15, IJmuiden-O.; G. H. A. Holt- grefe, Grotestraat 263, Waalwijk en C. M. Wensveen, Vinkeribaan 16, Santpoort, toek. adres: Grotestraat 263, Waalwijk. GEHUWD: J. P. Aardenburg en M. Rijke; IV. Willems on P. Olivier, Tuindershofje 13, IJmuiden-O.; C. Mak en A. v. Rij, Noord- ADVERTENTIE Kennemerlaan 29 - Tel. 4528 SPECIALITEIT IN BRUIDSBOUQUETTEN einde 26, St. Jacobiparochie; P. Saman en J. W. Verkamman; M. Lichtendonk en H. Schadee, Westerwijkstraat 9, Velsen-N.; J. Smit en A. Vel, IJsselstraat 32 ben., IJmui den; G. Bussen en M. C. Numan, Schulpweg 126, Velsen-N.; C. Kok en E. J. Schram; J. F. de Feber en A. de Beunje, IJsselstraat 22, IJmuiden; J. M. Kagchelland en F. A. Hen- ning; H. J. v. d. Eijnde en N. Dijkshoorn, IJsselstraat 15, IJmuiden. De aanblik van het oude Willemsplein in IJmuiden is op sh mijnenvegers van de „Factotum"-vloot de pieren zijn binnen^ehoV,ertanderd nada1 was dit plein een grauw en naargeestig hiaat in het oude gedeelte Sinds de 00-n5 nu plotseling bergt het één wilde .warreling vol kermispret. De 1 \rnnnolr t.*on o Moi-lno Irrotfon /-}n cnhonolinrtAn i c UADtGïiarrt^w Mdtiö en Miei gluub Iiidieiiddi aan vuiudctu. xret vertier Woedt nu Qaar $w. lige vlakte tot laat in de nacht zodat de verlichtingslampies e™°P ,deze ho'rV" aan de lijnen. Het is lang niet alleen het deel der braniekragen m* §en te dar.=-V voor vele burgerlieden, die door de kreten der conférencier* .,ai„ook een altratf, staanbaar worden gelokt. s~sPUllebazen onwee-' Vier nationaliteiten de wal op Fransen, Engelsen, Belgen en Nederlan ders in het marineblauw slenteren of ren nen in groepjes van de ene tent naar de andere, van de bollenkraam naar de zweefmolen en van de kop van jut naai de schiettent. En elke nationaliteit slooft zich uit in haar onmiskenbaar eigen allu res, die zo duidelijk blijken in de wijde kring, welke zich om de Octopus heeft ge vormd. Daar staan drie matrozen van de Engelse mijnenveger „Truelove": één been afgepast naar voren, kaarsrecht, het on bewogen gezicht een tikje opgeheven, hun trotse Royal Navy kan tevreden zijn over deze representatie. Verderop een paar Fransen. Een opvallend contrast: een beetje ineengedoken, de handen klaar voor bergen-omvattende gesticulaties, in volledige overgave voor wat ze zien en plotseling uitbarstend in een trommel vuur van woorden, waarmee gezegd wil worden, dat ze ook een keertje in de Octopus gaan mee-schobberdebonken. De Belgen geven een soortgelijk tempera ment te zien en de Hollandse „Jannen" vormen weer een groep apart: wijdbeens, handen nadrukkelijk ondisciplinair in de zakken en de pet bijna over de wenk brauwen getrokken, met een goedlachse belangstelling op hun gezicht. En wanneer ze besluiten, mee te gaan in de volgende wilde ronde, dan hoeft dat niet meer woorden te kosten dan: „effe in dat ding slingere. Wanneer u een Brit van de „Wave" spreekt, dan zal hij u ongetwijfeld mee delen, dat er gisteren een stel Fransen dronken was en wanneer u een Frans man van de Yser spreekt, dan verklaart deze met grote stelligheid, dat er gisteren een stel Engelsen di-onken was. Rivali teit? Als 't gezond is, zeggen de officieren, kan het geen kwaad. Jean met de teddybeer Jean, uit de machinekamer van de „Oise" heeft ergens een teddybeer gewon nen en zeult er opgewekt mee over de kermis, ,,'t Is een aardige mascotte", zegt hij, „maar ik had liever die aap gehad". Hij verstaat gelukkig geen Nederlands, anders had hij van de exploitant, die hem Engeland's nieuwste „nachtstraaljager"de Armstrong Withworth Meteor NF 11, zal dezer dagen op de luchtvaarttentoonstelling te Parijs verschijnen. Dit vliegtuigtype wordt de „ruggegraat. van het nachtelijk luchtverdedigingsstelsel in West-Europa". Het heeft een aanzienlijk groter actie-radius en is veel beter uitgerust voor nachtelijke operaties dan ieder tot dusver in gebruik zijnd gevechtsvliegtuig van dit type. De NF 11 is uitgerust met twee Rolls Royce Derwent straalmotoren en kan op zeer grote hoogte vliegen. De bewapening omvat vier 20 mm. kanonnen. De radar uitrusting is ondergebracht in de extra lange neus van het vliegtuig. De Meteor NF 11 tijdens een proefvlucht. Spartaans gespartel De aloude tanksloot, die even voorbij Driehuis de Hagelin gerweg kruist heeft niet het. kleinste pietsie strategische waarde meer, Want toen lam penier er kortgeleden zijn lan taren nog eens boven heeft ge houden, was het voor hem duidelijk te zien, dat deze sioot tegen 't Westen moet zijn ge richt. En daar wonen allemaal Pact-genoten, die hier binnen kunnen lopen, zonder dat het kwaad kan. Zij mogen zelfs zonder bezwaar in IJmuiden hun vloot stallen, wanneer ze die toevallig bij zich hebben, zoals deze week. En die tank gracht ligt daar maar stilletjes te blinken in de zon en te krieu welen in dè wind, zonder dat iemand er wat aan heeft. Ten minste, dat denken wij maar in onze argeloosheid. Weten wij van die hond, die dit water wél belangrijk vond? Van die loupe-zuivere rashond met een geijkte gewoonte, die zelfs bij de oude Spartanen weerklank gevonden zou hebben? Telken male als zijn Bloemendaalse baas de tankgracht naderde, weer of geen weer, voerde deze hond zijn snelheid dusdanig op, dat een moment-opname van het dier een bolstaand boven lijf en gekruiste voor- en ach terpoten zou opleveren. Met een fraaie snoek-sprong ging het dier dan altoos te water om daarin vervolgens enige tijd spats te maken, ondanks de oorspronkelijke bestemming van dit water als gereserveerd bad voor tanks. En als de baas dan zijn achterstand had inge lopen meldde diens harige makker zich weer voldaan ho- zend aan diens achterwiel. Maar deze week miste de meester zijn dier toen hij voor bij de tankgracht was. Hij wendde het stuur. De gewoon te-getrouwe bader zat in de knoei. De vervaardigers van dit bad hebben er namelijk rommel ingegooid, die zij „Sta- cheldraht" noemden. Weldra lagen er aan de kant alleen nog een paar schoenen en een jas. Samen hebben baas en hond zich naar de kant geworsteld. En dit zegt nog helemaal niet, dat de hond zijn gewoonte nu vaarwel heeft geblaft, ook al is zijn geliefde badwater niet draadloos. Het kan een tweede natuur worden. Bij 't keren van de bak Altoos zijn het weer die nie tige bijzonderheden des levens of zo gij wilt, die bijzondere nietigheden waarvoor de veder geheven moet en de inkt- fles open. Het kan allemaal om één hond zijn of om één kat, wanneer deze ontroering of roering-zonder-meer brengt in het leven der mensen. En dit maal was 't een kat. Ach, deze naam is te kort, te afgebeten voor dat donzige dodderige poesedingske, dat met nadruk kelijke aanhankelijkheid zijn kopjes gaf tegen de schoenen van de dame-op-één-hoog, die hem eten gaf en zijn bak ruimde en daarom 't recht had om elk moment van de dag te krijten: „Kom ereis bij 't vrouwtje". Beneden woonde ook een dame, die dat recht niet had en het helemaal niet hebben wilde ook. Zij kende het troetelbeest alleen van 't geen uit zijn bak op haar schone straatje placht te val len en dat was voor haar niet datgene, waardoor men poesen leert waarderen, wel? Integen deel, zij kon het monster daar boven wel door de wringer halen met zijn meesteres er achteraan. Maar ze deed iets wat haar nog véél erger voor beide leek en meldde de politie deze moedwillige bevuiling van haar territoriaal stoepke. Of het inderdaad véél erger voor deze vrouw mitsgaders haar dier was, is niet bekend. In ieder geval was het 't ergst voor de politie Twee invasies Deze contreien hebben in de laatste week twee invasies ge had. De eerste was van de be ruchte strependragers, die in de omgangstaal coloradokevers worden geheten. Zij hebben de nieuwe piepers der natie niet gehaald maar zijn met lofwaar dige ijver door de strandbe woners en de schooljeugd aan gevallen en in strand-emmer- tjes, broekzakken en jampotjes ingesloten. De boze inhoud van al deze opslagplekjes culmi neerde in één grote emmer. Vijftienduizend van deze snode belagers van de nationale warme hap werden door de Reinigingsmannen zonder vorm van proces terechtgesteld. Zo ging deze invasie in een dikke rook op. En dan clie andere invasie, die verder kwam en ook gerust verder mocht komen, vraag het de middenstanders, 't Aloude IJmuiden is er door wakker geschrikt als eens in het verre verleden een Simson toen hem werd ingefluisterd: „De Fi listijnen over u!" Dit zijn nu niet de vijandige Filistijnen, maar de Factotumieten, een rijzige zeevarende volkerenge meenschap, die geheel uit man nen bestaat. Deze uiterst homo gene samenstelling van de Factotumieten heeft niet nage laten, de daar altijd uit voort vloeiende bezorgdheid te wek ken. En ziet, mede daardoor waaien de zonderlingste fluis teringen door onze straten. Mo gelijk kan Lampenier u het best helpen de werkelijkheid er uit te distilleren, door de twee uitersten onder deze ge ruchten weer te geven: Het ene meldt, dat in de drukte van het oude Willemsplein de ver loofden opgewekt aan hun ver loofden worden ontrukt Het ander, dat een Factotumiet, die het waagt, zijn opperarm been beschermend over de schouders van een deern te leg gen, een tik met een knots op dit opperarmbeen ontvangt van zijn eigen gezagsdragers. LAMPENIER «oor zijn rt var. van zijn sur der be. nooit popuiajr •Jullie hebben toch ar°g!ten 1 )oord?" Jean gen?eS aWn 3 van een zakje paSte?-^' en een stuk noügat van TW en ^to: boorteland, dat, naar broer, die studeert voor bLf? Van lastingen en deswege welli?der1*- zal worden al is het natmïK best „métier". natuurl«k wel een Internationale contacten alc ken zo heilzaam omdat zii de Wcr" de landslieden voorzover zitJ*" ontdekt mochten hebbej - S zijn dat er niet? doen °eveel dat de anderen óók doodgewone S® zijn, net als zijzelf, met dezelfde dezelfde hebbelijkheden en dezelfde raties, ook al blijken die op veSfi manieren. verscmiiende Als u Jean vraagt, wat dat rode halt tje op Z1jn pet te betekenen heeft hij u gerust vertellen, dat dit 5? by.de Franse Marine is sinds de twintig uur, waarin Napoleon hei 2' achtige voorrecht genoot, dc hele 2 te beheersen. Hij haalt bruusk de sS ders op: „'n Soort symboliek, denk maar dat is al zo lang geleden" Dan'i men er een heleboel van zijn maten hem af, die allemaal zijn teddybee- wil', len kopen. Zij gieten een stortvloed van rappe woorden over hem heen en gehafcn wild, maar zij krijgen de beer niet Ené ze weer weg zijn, volop bezig gehouden door iets anders, vraagt Jean, büi, dat hei hem te binnen schiet: „A propos": Hefa jullie de droogmaking van de Zuiderzee al klaar? Ik heb het in Brest od de fih gezien. C'est formidable". ZONDAG 1 JULI IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10.30 u,! ds. H. P. Huisman van Velsen; 19 uur; ds. J. v. Berg. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.15 m ds. R. D. Beukema; 15 en 17 uur; ds. C, W. Thijs. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), dienst h Doopsgezinde Kerk, Helmstraat, 18.30 en 17 uur: ds. K. J. de Vries van Eindhoven, Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. JL Boertien van Wormerveer. Doopsgezinde Gemeente, Heimstrsat, 10.30 uur: de heer S. L. Verheus, theol candidaat te Haarlem. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroeg dienst; 10 uur: Hoogmis; 17 uur: Vespers, Dinsdag, 9 uur: Heilige Dienst. Donder dag (Heilige Bonifacius), 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils, 10 üur: Heiligingsdienst; 19 uur: Openluchtsamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. Leiding; kapi tein H. J. van Loon. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerx, 10.30 uur: ds. G. Wassenaar (H. Doop); 19 uur: ds. G. Wassenaar. Geref. Kerk, Goede Herderkerk, 9 es 16.30 uur: ds. E. G. van Teijlingen, van Amsterdam. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1. Geen dienst. Evangelisatievereniging „ElonCasern- broot-zijstraat, 10 uur: de heer J. vensma, van Amsterdam. Vcenss, 19.30 uur: Openluchtsamenkomst, ree weg hoek Groeneweg. Vergadering van Gelovigen, Esdoorn- straat, 10 uur: Eredienst. Vergadering van Gelovigen, Ge.m Doustraat 62, 10 uur: Eredienst. 16. Ott. Bediening des Woords. Woensdag, Bidstond. DRIEHUIS: Geref. Kerk, koffiekamer Wfoten®. 10.30 uur: ds. E. G. van Teijlmgen, van Amsterdam. Evang. Lutherse Gemeente, 9 uur. u.. G. A. Wimmers van Amsterdam. VELSEN: n m Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L km (H. Doop). n 1Q School Corverslaan, 9 en 19 uu.. - H. P. Huisman. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk: Geen opgave BEVERWIJK: r Ned. Herv. Kerk, Grote Keu, F. C. Willekes; 10.30 Nor el (H. Doop); 19 uur. ds. J. van Apeldoorn. SarabeI, Populierenlaan, 10 uui. us' van Zandvoort. 10 uur: Maranatha, 9.30 uur. B g^huizen- de heer L. J. gfjbelbespreking. uim^Verlossingssanienkomst, olv. Donderdag. 5 Juli: samenkomst, o.l.v. Ie *uit. WIJK AAN ZEE. m); 15 10 uur: ds. J. Wiersma uur: ds. J. O. Norel. SANTPOORT: F. Ned. Herv. Kerk. 10 l8.45 uur: Dankbaar van Oegs geest, Oecumenische dienst. gerg,van De Toorts, 10 uur: ds. J. v. IJmuiden. Kapel: Geen dienst. A Venn», Jeugdhuis. 10 uur: de heer (Jeugddienst). r; ds. M. Geref. Kerk, 9.30 er. J. C. de Kluis. .j 10en151: Geref. Kerk (Art. 31 KV), ds. N. Bruin. HAARLEM: Kinderhuid' Church of 3 p.m. Evensong, followed munion, Rev. Mossman.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 10