Haarlemse gevelstee n „Politieke delinquenten-organisatie ('45-'50) gebruikt verwarrende naam" ■Clowntje Rick Het blijspel „Leer om leer" thans op platform in Carré Circus Strassburger komt naar Heemstede r~ Holland Festival Doorlichting van de Haarlemse bevolking Onxe puxxSe Een huis voor Zandvoorts burgemeester Nieuwe woningwet-woningen één gulden per week duurder Walt Disney met vacantie vier dagen in Nederland Politie-opleidingscentrum wordt speellokaal Stichting '40-'45 zegt: Gedaagde: „Eiseresse gaat heel hoog te paard zitten" Voor de kinderen In Tsjechoslowakije gelande vliegers worden teruggezonden Over tieeduizend jaar Z A T E R D AG 3 0 JUNI 1951 Het aandeel van de pas een jaar be staande Nederlandse Comedie aan het Hol land Festival 1951 stelt buitengewoon hoge eisen aan de tonelisten, die hun talenten binnen het bestek van enkele weken in drie sterk uiteenlopende speelstijlen moeten bewijzen. Eerst in een reconstructie volgens oud-Griekse beginselen van het melodrama „Ifigeneia" van Euripides met maskers in een arena, verder in een uitvoering in de openlucht tegen een Gothische achtergrond van de middeleeuwse moraliteit „Elcker- lyc" en daartussen in een reeks vertoningen van het eigenaardige blijspel „Leer om leer" van Shakespeare op een min of meer Elizabethaans toneel. Donderdagavond ging hiervan in Carré de première. Boven een groot gedeelte van de piste (tot ongeveer halverwege de zaal) is een platform gebouwd, overeenkomstig de plattegrond van het Globe Theatre waar de schrijver destijds werkte, aan drie kanten door publiek althans door zitplaatsen omgeven. Dit sluit aan bij het eigenlijke toneel van Carré, dat nu voor enkele spe ciale taferelen (bijvoorbeeld het huis van vrouw Moddergaar) als „back-stage" ge bruikt wordt. Johan de Meester wil hier mee bewijzen dat de voorstanders van het „kijkkast-toneel" ongelijk hebben en on derzoeken of de oorspronkelijke speeltrant niet zuiverder en ontroerender is dan onze moderne techniek. Men heeft „Leer om leer" dus willen spelen op de manier die Shakespeare meer dan drie eeuwen geleden voor ogen stond. Dit experiment, als men het zo mag noe men, is natuurlijk niet nieuw. Maar het bleek onuitvoerbaar, want men kan wel de uiterlijke omstandigheden nabootsen, doch meer niet: de noodzaak om het zo te doen ontbreekt immers. Bovendien is de scholing van onze acteurs hier niet op ingesteld. Men ziet nu in de „kijkkast" ge boren toneelspel zonder kijkkast, men hoort voortreffelijke stemmen die hun klankbord missen. Een dergelijke proefneming vergt eigenlijk een veel langere tijd van voor bereiding dan ooit in ons land beschikbaar is, al ware het slechts om de ongebruike lijke wetten te leren kennen waaraan men thans gehoorzamen moet. Op mij heeft „Leer om leer" een veel diepere indruk gemaakt toen het in de gewone schouwburg werd vertoond. Ik vond zelfs dat in Carré veel van de charme der berijmde bewerking door Gerard den Brabander verloren ging. Overigens heeft Johan de Meester knappe dingen bedacht om het tempo der voorstelling geen schade te doen ondervinden van de lange aanloop tijden, die de acteurs nodig hadden om het speelplan te bereiken. Ook het changeren der nog verder vereenvoudigde décorstuk ken verliep naar wens. Ik kan dus iedereen, die dit tot dusver verzuimde, met een ge rust geweten aanraden de opvoering te gaan zien want ook in deze vorm be- Werkcomité met voorbe reidend werk begonnen Het bevolkingsonderzoek is reeds twee maal in de Haarlemse gemeenteraad ter sprake gekomen bij de begrotingsbehan deling. Van verschillende kanten werd er op aangedrongen onder verwijzing naar Amsterdam, Hilversum en Zwolle om ook in Haarlem hiermede te beginnen. De kwestie werd grondig bespreken met het bestuur van de Haarlemse vereniging tot bestrijding van de tuberculose, dat aan het college van B. en W. verzocht iemand uit zijn midden aan te wijzen, die als voor zitter zou optreden van een te vormen comité. Met deze taak belastten B. en W. de heer W. C. Bakker, wethouder van Financiën en van Volksgezondheid. Onder diens voorzitterschap zijn onlangs enige personen op het stadhuis bijeenge komen, ter vorming van het comité, dat zich tot taak zal stellen het doen verrich ten van een bevolkingsonderzoek op long- tuberculose, door middel van schermbeeld fotografie. Tot deze bijeenkomst waren uitgeno digd: mevr. J. van Nispen-van Wely, mevr. M. D. Eichholz-ae Wijs (beiden van het U.V.V.); dr. O. H. Dijkstra (voorz. Haar lemse vereniging tot bestrijding der t.b.c.), dr. C. C. Ridder van Rappard (Maatseh. ter bevordering der geneeskunst, kring Haarlem); mej. A. J. van Paassen, R. M. J. A. Schlatmann, B. Schnitger (namens de drie Kruisverenigingen); P. J. Kapteyn (uit Werkgeversorganisatie); A. van der Veldt (Raad van overleg der Haarlemse Vakcentralen): R. W. P. Peereboom en H. W. M. v. Os. (Het comité zal nog aangevuld worden met een vertegenwoordiger van de te Haarlem werkende ziekenfondsen en met een nog te benoemen t.b.c.-arts). In zijn openingswoord wees voorzitter Bakker er op, dat de Haarlemse vereni ging tot bestrijding van de t.b.c. alle be langstelling heeft voor het bevolkings onderzoek, doch dit werk gezien de omvang van het project onmogelijk zelf ter hand kan nemen; daarom is tot dit speciale doel een comité in het leven ge roepen. Het comité zal worden gesplitst, o.a. voor administratie, pers en propa ganda, wij kindeling, financiën, contact mef het bedrijfsleven enz. Tijdens de vergadering werd een werk comité samengesteld, bestaande uit: wet houder W. C. Bakker, voorzitter; H. W. M. van Os, secretaris; mr. P. Fuhri Snethlage, penningmeester; mevr. M. D. Eichholz-de Wijs; H. Oderkerk en de nog te benoemen t.b.c.-arts. Dankbaar dient opgemerkt te worden, dat de persoon van mevr. Eichholz de volledige medewerking impliceert van het administratief appa raat van de U.V.V., terwijl de heer Oder kerk, chef van de afdeling bevolking der gemeentesecretarie, de inschakeling van de gemeentelijke citograaf waarborgt. Het werkcomité is inmiddels zijn voor bereidende werkzaamheden begonnen. Alle medewerking van de verschillende comités zal belangeloos verricht worden. Simavi schenkt penicilline voor overzeese gebieden Het bestuur van Simavi te Haarlem besloot aan twee-en-dertig ziekenhuizen en artsen in Suriname, Nieuw Guinea en Indonesië, een zending van iedér 100 x 1 millioen eenheden penicilline te schenken. Dit prachtige geneesmiddel werd door de Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft tegen speciale condities aan Simavi geleverd. Men bereikt thans met de peni cilline verbluffende resultaten tegen de framboesia en het is betreuren, dat dit kostelijke medicijn nog zo kostbaar is, tekent dit blijspel der gerechtigheid en der bedreigde kuisheid één der hoogtepunten van het toneelseizoen. De voornaamste rol len worden vervuld door Ellen Vogel (een prachtige Isabella, ondanks de moeilijk vol te houden opvatting die haar regisseur in het programma van deze rol ten beste geeft), Han Bentz van den Berg en Johan Fiolet, op het komische plan door Mimi Boesnach en Anton Burgdorffer. Men kan de gehele week iedere avond in Carré terecht. Ik geloof niet dat iemand spijt van een bezoek zal hebben. DAVID KONING. GRIEKENLAND HEEFT 1.100 MAN BESCHIKBAAR VOOR DE U.N.O. Griekenland houdt minstens 1.100 man schappen beschikbaar om bij eventuele op roep ten dienste te stellen van de U.N.O. aldus heeft de Griekse afgevaardigde bij de U.N.O., Alexis Kyroe, meegedeeld. Zoals bekend heeft de U.N.O. in een resolutie een beroep gedaan op alle landen, een deel van hun strijdkrachten op een eventueel ver zoek van de Algemene Vergadering of de Veiligheidsraad ter beschikking te stellen. In het begin van de afgelopen nacht zijn bij Den Bosch twee goederentreinen tegen elkaar gebotst. Een aantal goederenwagons werd beschadigd. De spoorbaan Den Bosch—. Vught is gedeeltelijk versperd, zodat de rei zigerstreinen op dit traject over enkel spoor moeten worden geleid. Hierdoor moet met vertraging in de treinenloop naar Tilburg en Eindhoven rekening worden gehouden. Horizontaal: 1. vrucht; 5. loot; 9. ingenieus; 12. in orde (afk.); 14. maalin richting; 15. bloedver want; 16. stuk stof; 18. belemmering; 19. sporeplantje; 20 het zelfde; 21. naaldbo- mensap; 22. onbep. voorn, woord. 24. smeerbare massa; 27. muziektempel; 30. naaigerei; 33. water kant; 36. boom. 38. watervlakte; 40. boom; 42. schel; 43. voorzetsel; 45. kle dingstuk; 46. voeg woord; 47. rubber; 49. pers. voornaam woord; 50. makker; 52. krachtig; 53. ver sleten plek in linnen goed. Verticaal: 2. Maanstand (afk.); 3. sterke drank; 4. knevel; 5. spreekver- mogen; 6. metaal; 7. landbouwwerktuig; 8. vleesuitwas; 10. winters voertuig; 11. zwemplaats: 13. tob be; 15. stomp; 17. dierenhuid; 19. larve; 22. bloedverwante; 23. windrichting; 25. zoogdier; 26. door- tochtgeld; 28. aanw. voorn, woord; 29. lof zang; 30. donker; 31. hoogstaand; 32. lid woord; 33. voorzetsel; 34. overzetdienst; 35. kwajongen; 37. vogel; 39. telwoord; 41. vis; 43. oorlogsgod; 44. slok; 47. schrob net; 48. duivenwoning; 50. boksterm (afk.); 51. voorzetsel. Oplossingen moeten ingezonden worden aan onze bureaux: HAARLEM, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37, IJMUI- DEN, Kennemerlaan 154. Oplossingen moe ten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven: „Oplossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen in sluiten. De oplossingen moeten worden ingevuld op het gedrukte diagram dat hierboven staat. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZLE Horizontaal: 1. zwaan; 5. snood; 9. o.i.; 10. rozet; 12. o.o. 13. rem; 15. pot; 16. erg; 17. grap; 19. rede; 20. oker; 21. made; 22. L.O. 24. el; 26. aks; 28. boa; 30. vla; 31. ode; 32. roe; 33. Eem; 35. dak; 37. toe; 39. Nr.; 42. n.l.; 43. elan; 45. lang; 47. spot; 49. keer; 51. erg; 52. nel; 54. sla; 55. lij; 56. ratel; 58. ut; 59. aster; 60. fluks. Verticaal: 1. zorg; 2. wierook; 3. ar; 4. nop; 5. set; 6. N.T.; 7. oordeel; 8. doge; 11. zon; 14. mak 16. eed; 18. pet; 19. ras; 22. laken; 23. do; 25. lapel; 27. som; 28. bed; Oplossing der moeilijkheden thans in het zicht Het is bekend dat de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, er nog steeds niet in geslaagd is een voor hem geschikt huis in zijn gemeente te krijgen. Hij woont nu tijdelijk in Bentveld, onder de gemeente Bloemendaal. Maar dit huis heeft voor hem vele bezwaren. Eén daar van is dat het geen centrale verwarming heeft, zodat er 's winters 5 kachels ge stookt moeten worden wil het bewoonbaar zijn. Dat is duur en eist bovendien veel werk. Er komt nog bij dat de gezondheids toestand van een der gezinsleden het ge wenst maakt aan zee te wonen. Daarbij zwijgen wij nog van de noodzakelijkheid dat een burgemeester in zijn eigen ge meente moet wonen. De burgemeester heeft dan ook te kennen gegeven dat hij, indien de pogingen om een huis voor hem in Zandvoort te krijgen, niet spoedig sla gen, nog voor de a.s. winter zal trachten een ander en voor hem meer geschikt huis in Bloemendaal te krijgen. Daaraan zou dan evenwel de consequentie vastzit ten, dat de burgemeester toestemming zou vragen om blijvend in de gemeente Bloe mendaal te wonen, want hij kan toch niet aan het verhuizen blijven. Intussen komt er uitzicht dat de burge meester toch 1 binnenkort een woning in Zandvoort zal krijgen. Er had zich reeds enige tijd geleden een klein comité ge vormd dat het voornemen had een ge schikt huis voor de burgemeester aan te kopen en dit dan aan hem te verhuren. Aanvankelijk waren tegen dit plan be zwaren, maar die vervielen toen het co mité, dat uit een kleine kring was voortge komen, zich zo sterk uitbreidde, dat ge sproken kon worden van een uiting van de burgerij die er van overtuigd was, dat het gemeentebelang eist dat de burge meester in zijn gemeente woont. Maar onverwacht werd het werk van dit comité doorkruist door de indertijd be noemde raadscommissie, die tot opdracht heeft te bevorderen dat de burgemeester een huis in Zandvoort krijgt. Deze com missie verzocht aan het comité voorlopig zijn werk niet voort te zetten, omdat er een kans bestaat, dat de gemeente een huis kan kopen dat aan de gestelde eisen voldoet. De huizen die het comité en de raads commissie op het oog hebben, zijn door de burgemeester gezien en zullen door hem gaarne aanvaard worden. De aankoop van het huis door de raads commissie aanbevolen wordt vertraagd omdat die over het beheersinstituut moet lopen, 29. ark; 30. vet; 34. ereprijs; 36. al; 38. on geluk; 40. kat; 41. lak; 44. log; 46. nes; 47. sela; 48. het; 50 rats; 52. nar; 53. bef; 56. re; 57. 1.1. De prijzen werden als volgt toegekend: f 7.50: mevrouw H. Roosdorp-Pöls, Prins Mauritslaan 93, Overveen. f 5.de wed. M. Honing-Wilderom, Kortenaerstraat 14 rood, IJmuiden. f 2.50: mej. Augustina Telkamp, Prins Bernhardstraat 12, Hillegom. Bouwverenigingen kunnen gestegen rentevoet niet bijhouden Op het congres van de Nationale Wo ningraad en de Algemene bond van wo- ningbouw-verenigingen, dat in Schevenin- gen wordt gehouden, sprak gisteren de voorzitter van de raad, de heer A. in 't Veld. Deze stelde in zijn openingswoord de vraag of het beperkte woningbouwprogramma in het geheel zou kunnen worden uitgevoerd gezien de moeilijkheden die zich voordoen. Hij vroeg zich af of het niet mogelijk zou zijn dat in de toekomst de leningen, die de gemeenten zelf tot op heden voor de wo ningbouw verstrekken, in het vervolg van rijkswege verschaft zouden kunnen wor den. Hij bepleitte verhoging van de huren van de zogenaamde „woningwetwoningen", de standaardisatie van het woningtype, en een bijdrageregeling ter financiering van de bouw van huizen voor bejaarden. De minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting, mr. J. in 't Veld, was als gast op dit congres uitgenodigd en sprak eveneens de ruim 650 aanwezigen toe. De vooruitzichten in de woningbouw noemde spreker bepaald ongunstig. Hij achtte het van groot belang dat het natio nale inkomen vergroot zal worden, zodat het evenwicht in het verschil tussen het nationale budget en de betalingsbalans her steld kan worden. Nog steeds wordt er in Nederland een enorm bedrag uitgegeven aan dingen die niet van essentieel belang zijn zoals bij voorbeeld genotsartikelen. Wat betreft de woningproductie en de daarmede nauw verband houdende stijging van de huishuren, zeide spreker, dat er naar gestreefd wordt het programma voor de bouw van 45.000 woningen per jaar vol te houden. Van deze 45.000 woningen zul len er 20.000 vallen onder de categorie „woningwetwoningen", 15.000 onder de categorie „premiewoningen", en 10.000 be horen tot de zogenaamde „vrije sector" en „herbouwwoningen". Omtrent de huren zei de minister, dat door de stijging van de rentêvoet thans jaarlijks 45 a 50 gulden op de exploitatie rekening van de bouwverenigingen moet worden bijgeschreven. De ministerraad heeft thans besloten, de huur van de 'nieuw te bouwen „woningwetwoningen" met één gulden per week te verhogen. Deze maat regel zal waarschijnlijk wel enige span ningen teweeg brengen tussen de oude en nieuwe huren doch de minister merkte op dat in Frankrijk en België het huurverschil tussen oude en nieuw gebouwde woningen ook groot is. MEER CONTACT TUSSEN OOSTENRIJK EN JOEGOSLAVIë Twee wegen tussen Oostenrijk en Joego slavië, die sedert 1945 gesloten zijn ge weest, zullen per 1 Juli voor internationaal verkeer worden opengesteld, aldus is van ambtelijke zijde te Wenen medegedeeld. Het zijn de weg over de Wurzenpas bij Vil lach en die over de Seebergpas bij Eisen- kappel. Dit jaar zal het Nederlandse circus Strassburger niet, zoals gewoonlijk, in Haarlem, maar, zoals in vroeger jaren, te Heemstede spelen, nabij het Sportterrein. De gala-première te Heemstede vindt plaats op Maandag 9 Juli. Circus Strassburger vertoont ditmaal voor 't eerst sedert meer dan 20 jaar weer het klassieke waterballet, dat in de reeds bezochte steden zeer groot succes be haalde. Overal was men voldaan over dit bonte, kleurrijke romantische schouwspel, dat rondom 1900 in ieder programma voor kwam, evenals een pantomime. Karei Strassburger heeft „Hallo Texas" ingevoegd in zijn programma, een „wild west" show dat voor Haarlem en omstre ken geheel nieuw is en waarin ondermeer optreden de zes Arabische volbloedheng- sten, die deze winter in Amsterdam de- Walt Disney, de schepper van Mickey Mouse en de geestelijke vader van de ge kleurde tekenfilms Sneeuwwitje, Bambi, Pinokkio en Assepoester, is gisteren met zijn vrouw en twee dochters voor een korte vacantie in ons land aangekomen. „Ik ben hier uitsluitend voor mijn ple zier", zo deelde hij op een zeer drukke persconferentie in het Amstel Hotel mede. „Ik kan werkelijk niets bedenken om te eeggen, dat de moeite waard zou zijn om naar te luisteren". Maar natuurlijk kwam hij toch los, ver telde de productie van de tekenfilms in Amerika normaal voortgaat tijdens zijn afwezigheid en dat hij onlangs zijn eerste speelfilm heeft gemaakt: „Schateiland" naar Stevensons bekende boek. Thans wor den in de Denham studio's bij Londen de laatste opnamen voor zijn tweede in En geland te vervaardigen speelfilm „Robin Hood" gemaakt. Als reden voor het produceren van deze films in Engeland geeft hij op, dat het daar goedkoper kan geschieden dan in de Ver enigde Staten. Zijn laatste en grootste ge tekende hoofdfilm „Alice in wonderland" is ook klaar en zal in December in ons land worden vertoond. Walt Disney is nu 49, zijn beide dochters Diana en Sharon zijn respectievelijk 17 en* 19 jaar oud. Dinsdag gaat de familie naar Denemarken, daarna per vliegtuig naar Parijs, waar vader Disney zijn vrouw en kinderen voorlopig achter laat om zelf terug te keren naar Londen, waar zijn werk hem wacht. buteerden en Strassburgers vier baby olifanten, die ondermeer een Hollandse klompendans laten zien. Haarlem en om streken wacht dus weer staaltjes van klas sieke circuskunst. Na het justitieel ingrijpen in het Casino Hamdorff te Laren, waar het roulettespel werd verboden, is in Naarden onlangs een nieuwe rouletteclub in besloten kring op gericht, (de Cercle Privé Royal) op basis van amateurspel, exclusiviteit en strenge selectie van leden. Inmiddels is deze club tot circa 250 leden uitgegroeid en huize Vo gelenzang, de oorspronkelijke lokaliteit, is te klein geworden. In Wisseloord, het vroe gere politie-opleidingscentrum te Hilver sum heeft men een nieuwe lokaliteit gevon den, die aan de gestelde eisen voldoet. Het versieren van huizen met gevelste nen was in het bijzonder in de 17e eeuw in trek. Maar nu komen er ook weer ar chitecten die dit van ouds beproefde mid del aangrijpen om het soms eentonige muurvlak te verlevendigen. Hierboven een voorbeeld betreft hier het landhuisje Mwï? He! xn het Haarlemmerhoutpark vorm gegeven. P löelljke Ex-politieke delinquenten hebben na de opheffing van de „Stichting Politieke De linquenten" een nieuwe stichting ter ver zorging van deze groep opgericht en die de naam gegeven: „Stichting Comité 1945 1950". Daartegen heeft de uit het verzet voortgekomen „Stichting 19401945", die de verzorging op zich heeft genomen van slachtoffers van het verzet, protest aange tekend. Zij heeft de stichting der ex-poli tieke delinquenten laten dagvaarden en gisteren heeft voor de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. C. W. Thöne, een kort geding gediend, waarbij de „Stichting '40'45" als eisende partij de president verzocht de „Stichting Comité •45'50 op te dragen de verwarringwek kende naam te wijzigen. Voor de „Stichting 19401945" trad op mr. A. H. van Namen, die in' zijn toelich ting zeide, dat deze stichting een nationale is geworden en dat zij het geestelijk eigen dom is geworden van het Nederlandse volk. „De jaartallen 19401945 houden een stuk historie voor ons volk in, dat iedere burger in Nederland door hart en ziel is gegaan", zo zeide hij. Mr. Van Namen ge loofde, dat hier van een onrechtmatige daad sprake is, omdat de beide namen te veel op elkaar lijken, zodat dit bij het pu bliek aanleiding geeft tot verwarring, mis verstand en misleiding. Hij achtte de keuze van de naam door de groep van ex- politieke delinquenten voorts in strijd met de goede zeden. Antwoord De vijf bestuursleden van de „Stichting Comité 19451950" waren ter zitting aan wezig. Eén van hen, de heer J. A. Wolt huis uit Groningen, gaf de president de vereiste toelichting. Hij vertelde, dat het vorig jaar een „comité 19451950", be staande uit voormalige politieke delinquen ten zich had ingespannen „voor de kame raden in de gevangenissen een Kerstpak ket gereed te maken en te verzenden". Dit comité was nadien omgezet in een landelijke organisatie. „Ik geef toe, dat de gekozen naam iets in zich heeft, dat bij onze tegenpartij ergernis kan opwekken. Wij stellen echter de ellende, die wij tus sen '45 en '50 hebben geleden gelijk aan het lijden van de anderen tijdens de oor logsjaren", zei hij. „Wij zijn echter bereid de naam thans te veranderen in „Stichting comité 1945 1951" want anders dan wij hadden ver wacht moet ons werk nog voortgang vinden, daar wij nog niet als gelijkwaar dige burgers in het volk zijn opgenomen. Wij hebben nog steeds niet dezelfde bur gerrechten. Indien dat ook het volgend jaar nog zo is, dan zullen wij de naam op nieuw wijzigen en het jaartal 1952 er in opnemen." Spreker was van mening, dat er voor de verzetsstichting „'40'45" geen financieel nadeel kan ontstaan. „Wij heb ben een totaal verschillende klantenkring", zo zeide hij. „Iedereen weet in de kring van onze tegenpartij wie '40'45 is en de mensen, die ons giften schenken zijn min of meer fel en zeker goed georiënteerd. Wij weten voorts precies, wie tot onze aanhan gers behoort. Wij hebben niet voor niets jaren in de kampen doorgebracht". Vervolgens besprak de heer Wolthuis het verzet. „Eiseresse gaat op een hoog paard „Krulletje!Kom hier!", riep Tripje. Maar Krulletje kwam niet. Die rende blaffend de andere kant op en Tripje kon hem niet meer inhalen. Hij maakte zich boos, omdat Krulletje zo ongehoorzaam was. Maar waarom ging die hond er zo ineens vandoor Toen zag Tripje het en hij begreep het al. Daar, in de verte, kwamen Oepoetie, Rick en Bunkie uit schoolEn dat had Krulletje ook gezien; dus moest hij er op af, dat voel je! De jongens stapten naast elkaar voort en ze praatten druk met elkaar. Toen riep Bunkie opeens: „Kijk nou eens. daar heb je warempel Krulletje!" „Rrrrwaf!"juichte Krulletje, die nu bij z'n baasjes was gekomen. Als dol sprong hij beurtelings tegen hen op en z'n staart kwispelde in 't rond als een molenwiek, zo blij en uitgelaten als hij was. )}Dag Krulletjezei Bunkie en ze aaiden hun levendige vriendje zitten zeide hij. „Verzet in oorlogstijd moet door ieder gewetensvol mens zeer nauwkeurig worden overwogen. Dit ma? men wel onder het oog houden, wanneet we straks de volgende oorlog beleven, Het is heel gemakkelijk om de oproerkraaie' te spelen of om te luisteren naar buiten landse zenders". De uitspraak valt op Vrijdag 6 Juli. Het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag meegedeeld, dat d» Noorse vliegenier Bjoern Johansen, die op 8 Juni met de Amerikaanse vlieger luitenant Luther G. Roland na een oefen- vlucht met straaljagers van de Amerikaan se luchtmacht in West-Duitsland een nood landing in Tsjechoslowakije moest maken, zal worden vrijgelaten en naar huis zal kunnen terugkeren. Het Noorse ministerie had dit bericht van de Noorse legatie te Praag ontvangen, Het Tsjechoslowaakse ministerie van Bui tenlandse Zaken had meegedeeld, dat ook de Amerikaanse vlieger zou worden vrijgelaten. Volgens het officiële Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka, heeft het Tsjechoslo waakse ministerie hetzelfde aan de Ameri kaanse ambassadeur te Praag meegedeeld. De vliegers zouden op kosten van de Amerikaanse regering naar de Amerikaan se zone van Duitsland worden gebracht De Amerikaan zou aan de Amerikaanse bezettingsautoriteiten worden overgegeven en de Noor direct naar Noorwegen worden gezonden, aldus Ceteka. Johansen had gezegd, dat hij niet naar de Amerikaanse luchtmacht wilde terug keren. Ook wilde hij niet terug naar de Amerikaanse zóne van Duitsland, zo voeg de het persbureau hieraan toe. Geweldige brand in Arizona Een brand, die in Arizona (V.S.) reeds bijna vijftig vierkante kilometer bos heeft verwoest, is thans de stad Alpine in Ari zona tot op acht kilometer en Luna in Nieuw Mexico tot op zestien kilomeier ge naderd. Beide steden zijn door bos omge ven. Een functionaris van het nationale bosbeheer van Arizona heeft de toestand „uiterst critiek" genoemd. U moet maar denken: over tienduizend jaar bestaat de wereld nog. Een gekke gedachte: er zal dan niemana meer zijn die zich Lieftmck, Stalin, ^e- karno en Simon van 't Reve ook maar her innert. Alle belasting die u nu betaalt gezien in het jaar 11951, totaal voor n:e betaald. De mensen zullen zich afvragen of de oorlog tussen het Staatkundig-G formeerde deel van de wereld on°e^V monie van San Salvador en het Bellamn- tische deel onder aanvoering van uw* ja dan nee in de herfst zal uitbreken. Toe risten zullen dwalen tussen de resten era oer-oude beschaving: de ruines van ton den, 's Gravenhage en het gaaf-bewaa^ dode stadje Parijs. En in de jJgJg het museum in de Wereldhoofdsad 1<ga galpa zal men een exemplaar bewondaffl fan het Rapport der quête Commissie. Het kan ook anders zijn, maar zeker idat bestaan en dat over honderd ->Jg wat u nu zo verschrikkelijk de vindt absoluut anders zal zi n, bomen, de bloemen en de dier ta* niet af te geven op uw chef - uw wraak uitoefenen: in 11851 Z°U bdioeft nieste klagen over uw ekster* °°U behoeft niet ialo®rs Zwitser- buurman, die drie weken naar land is. over U behoeft u niet te bekommtren 'Toch over de socialisatie van W* u zich dat uw dochter al-maar met ^^enSSdjaarisdatallemado, gCGaat u maar eens en bepeinzen dat Sparta em vlek ergens in G"eILe"e is in' de «oertfj go een verpulverde ng* J a dat de Inca's en de Ma^ en dat het da Tolteken vertoe oerwoud van Birma B drukt in zijngreep, die doen® Daar W van u met Kiuls, Wilkes kinderspel bh- h id -jendu^ En wat is, op een eeuwig jaar nou nóg.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6