Opvoeding van het volk door middel van het „levende woord Vaderlijke hulp groeide uit tot veelomvattende liefhebberij Brand bij ons thuis T stuurlieden 3e werktuigkundigen 6JE Woningrui! GESCHIEDENIS DEENSE VOLKSHOGESCHOOL Geschiedenis en mythologie waren belangrijke vakken Het ideaal van de stichter Grundtvig De beginjaren Dorpshallen Nederlands positie in de Europese Betalingsunie De grootste zandzuiger van West-Europa is afgeleverd Borrel wordt duurder Record aantal passagiers op de „Nieuw Amsterdam" KORT VERHAAL DOOR FERDINAND LANGEN Uitleenpost Spaarndam wordt eindelijk geopend LVVS keert 55 uit INKOOP GOUD H. W. DAMES zowel jonge als ervaren MTSers (chem, techniek); aankomende en ervaren analysten. enige vrouwelijke assistenten voor de bediening van boekhoudmachines. een employé voor organisatorische werkzaam heden op het gebied van de administratie. een M.T.S.'er ten behoeve van e werkclassificatie. ew#nfl ZATERDAG 30 JUNI 1951 II IN vele landen, onder meer Zwitserland, de Angelsaksische landen, Duitsland. IJs land en ook ons land, kennen wij de volkshogescholen, waar studenten van allerlei leeftijd en verschillende vooropleiding samen de waarden van het leven ontdekken en zich samen ontwikkelen. In deze volkshogescholen is niet slechts van belang: het be spreken van religieuze en politieke onderwerpen, maar ook het houden van lezingen, het debatteren, op zichzelf en niet te vergeten de zang, de volksdans en de gymnastiek. Weinig weten niet-ingewijden in deze materie evenwel van het ontstaan der volkshogescholen en hun geschiedenis, die zeker in het stichtingsland Denemarken niet glad is verlopen. De Deense Raad, die tot doel heeft om het buitenland voor te lichten over Dene marken, heeft onlangs een Informatie handboek in het Engels gepubliceerd over de Deense Volkshogescholen (Geïmpor teerd hier door Meulenhoff Co. N.V. te Amsterdam). Nicolai Frederik Severin Grundtvig (1783-1872) had als jonge man reeds aan de opvoedingshervormingbn mee gedaan, maar voor 1830 was hij meer dichter (uit de Romantische School) prediker, histori cus en politicus dan nog populair opvoeder. Dit laatste werd hij pas omstreeks genoemd jaar toen de emancipatie van de Deense boeren en een opkomend liberalisme tege lijkertijd een sociaal ontwaken met zich meebrachten. Toen namen zijn ideeën over jeudgopvoeding pas vaste vormen aan. Grundtvig werd aangetrokken door de nieuwe opvoedings-theorieën van Rousseau en Pestalozzi: In Engeland vond Grundt vig inspiratie op dit gebied. Hij had grote belangstelling en bewondering voor de Britse universiteiten, welke zich niet slechts op examens concentreerden, maar die zich ook tot doel stelden 't karakter te ont plooien een humanistische opvoeding met religieuze inslag. Grundtvig was begonnen zich te reali seren. dat alle boekenwijsheid dood is, die niet aansluit bij het corresponderend leven in de lezer. De essentie van Grundtvigs lessen was dan ook, dat slechts de spreek taal, het ..levende woord", de geest en ver beelding kan boeien. In 1832 publiceerde hij een boek over de Scandinavische mythologie, waarin hij voor het eerst zijn ideeën neerlegde over de volkshogescholen. De eerste vrije school voor de platte- landsjeugd werd, vreemd genoeg, op Duits grondgebied gesticht in 1842 in Sieeswijk- Holstein. Dit stimuleerde evenwel de Deen se geestelijkheid om zich achter Grundt vigs ideeën te scharen. Christian Flor (17921875), die gedu rende vele jaren professor van de Deense Universiteit in Kiel was, werd één van de stuwende krachten van Grundtvigs bewe ging. Op 7 November 1844 werd bij Rod- ding de eerste Deense Volkshogeschool ge opend. Verschillende cursisten waren zoons van rijke boeren en de cursussen waren duur. Maar, vertelt de geschiedenis, de stu denten kregen dan ook goed verwarmde kamers en bedienden om hun schoenen te poetsen! Er werden geen examens afgeno men dit gebeurde in later jaren bij en kele volkshogescholen onder druk van de regering, maar het was tegen de principes van de stichter. Bij de lessen werd de na druk gelegd op botanie en veldstudie. Grundtvigs belangrijkste medewerker was de onderwijzer Christen Kold (1816 1870). Deze stichtte in 1859 in Ryslinge op het eiland van Funen een volkshogeschool. Hij organiseerde jaarlijks twee win ter cursussen van 5 maanden. Twee leraren on derwezen wereldgeschiedenis, kerkgeschie denis en bijbelse geschiedenis. Scandina vische mythologie, Deense geschiedenis en Deense litteratuur. Kold begon met slechts tien zeer jeugdige leerlingen, niet allen boerenzoons. Het was zijn doel hen van het Christelijk leven te doordringen. In 1853 werd de school overgeplaatst naar Dalby. Daar behaalde Kold het meeste succes bij leerlingen van boven de achttien jaar. In 1862 verhuisde de school weder om, nu naar Hjallese bij Odense. Hier ver zamelde Kold ongeveer honderd leerlingen om zich heen. Sinds 1863 hield hij er ook zomercursussen voor jonge vrouwen. Gedurende de eerste jaren was er weinig samenwerking tussen de Volkshogescholen onderling. De onderwijsmethoden verschil den veel en sommige volkshogescholen waren meer voortgezette gewone scholen, dan hogescholen. Belangrijk was en bleef toch de lezing op zichzelf. Bovendien werd het samenzingen van een lied bij het begin en einde van iedere les ingevoerd als een uitstekende methode om de studenten gezamenlijk tot activiteit aan te zetten. De persoonlijke verstandhouding tussen de leraar en de leerling was nog niet zo hecht, omdat vele leerlingen op boerderijen in de nabijheid woonden en daardoor hun maaltijden niet met de leraren gebruikten. Het aantal studenten was gewoonlijk klein. In 1860 en eerst volgende jaren waren er ongeveer 400 studenten in vijftien scholen. Deze aantallen groeiden evenwel, vooral voor de leerlingen van boven de achttien. De condities van de Hogeschool-onder wijzer waren zeer onzeker. Zijn salaris be droeg slechts de helft van dat van de on derwijzer aan een gewone school. Dit was te wijten aan de weigering van de'overheid om subsidies te verlenen. Eerst in 1860 werd de eerste overheidssubsidie verkre gen. Desondanks bleef er nog lang gebrek aan begrip bestaan bij rijks- en geestelijke autoriteiten. De moeilijkheden voor de Volkshoge schoolbeweging stapelden ziph op toen De nemarken na de oorlog met Pruisen en Oostenrijk in 1864, Sleeswijk-Holstein moest afstaan. Een conservatieve reactie was hiervan het gevolg en vooral het grondbezitterskabinet van 1875-1894 be perkte de ontplooiing van de volkshoge scholen. Maar er stonden jonge mannen met door zettingsvermogen klaar om zich in te zetten voor de idee. Zij hielpen elkaar en trokken groepen belangstellenden naar de volksho gescholen. De boeren gingen een periode van wel vaart tegemoet en dus konden zij hun zoons naar de hogescholen sturen. Het lesrooster van de scholen werd uniformer van karak ter. Het duurde evenwel nog tot 1870, voor dat de 5-maandelijkse cursus van Novem ber tot Maart voor jonge mannen en de drie-maandelijkse, van Mei tot Juli, voor meisjes een algemene regel werd. Vele volkshogescholen waren geïnstal leerd in een soort boerderijen. Vroegere cursisten, wier huis in de omgeving van de hogeschool was, gingen voort de openbare bijeenkomsten daar bij te wonen, terwijl anderen hun eigen bijeenkomsten in boer derijen of in scholen arrangeerden. De be perkte accomodatie leidde er toe, dat. vele boeren bijeenkwamen in dorpshallen. Deze dienden tot. bespreking van religieuze, po litieke en landbouwkundige vraagstukken, maar ook tot amusement. Hier werden ook de zang en dans ingeschakeld. Voor de Grundtvigs Volkshogeschool brak de gulden tijd aan. Zij werd gesteund door huis, school, kerk en dorpshal. In 1891 werd de Ver. v. Volkshogescholen en Land bouwscholen gesticht. Deze vereniging pu bliceerde o.m. een zangbundel voor de volkshogeschool. In 1895 werden de eerste universitaire cursussen voor hogeschool-docenten inge wijd. Op het rapport dor Tweede Kamer over het wetsontwerp ter goedkeuring van het verdrag inzake de Europese Betalingsunie zeggen de ministers Lieftinck, Stikker en Van den Brink dat er van Nederlandse zijde steeds is gewezen op het belang, dat gehecht moet worden aan de opheffing van alle belemmeringen, die een werkelijk vrij goederen- en deviezenverkeer in dé weg staan. Er is andermaal voor gepleit om de kwestie van de tarieven in studie te nemen. Als gevolg van de vele bezwaren, welke andere landen tegen belangrijke tariefver lagingen gevoelen, kon op dit gebied tot dusverre nog weinig worden bereikt. De ministers willen niet nalaten er op le wij zen, dat deze gang van zaken hen heeft te leurgesteld en hen met toenemende zorg vervult. Dit laatste te meer, nu de resul taten van de tarievenconferentie te Tor quay, waarover hierboven reeds werd uit geweid, op dit punt nog geen oplossing hebben gebracht. Hoewel de hierbedoelde onvolkomenheden onze positie bemoeilij ken, menen de ministers, dat onze moei lijkheden op betalingsbalansgebied in het huidige stadium vooral moeten worden ge weten aan andere oorzaken. De invloed, die de oorlog in Korea heeft op het internationale prijsniveau en op de bewapeningsprogramma's, en de moeilijk heden die zijn ontstaan door de invoerbe perkingen van West-Duitsland, vormen, zoals ook reeds in de deviezennota is ge zegd, de belangrijkste factoren van wier optreden de verslechtering in de toch reeds zwakke positie van Nederland in de E.B.U. moet worden toegeschreven. De ministers beseffen terdege dat, wil het evenwicht in de betalingsbalans dooi de militaire inspanning niet zeer ernstig in gevaar worden gebracht, het noodzakelijk is, dat bij de toewijzing van de Amerikaan se hulp in belangrijke mate rekening ge houden wordt met de bctalingsbalansmoei- lijkheden die voor verschillende landen voortvloeien uit de paraatheidseconomie. SPOORBAAN OP ZOLDER Op de ruime zolder van een huis aan de Delftlaan in Haarlem-Noord is een juweel van een miniatuur-spoorweg te be wonderen. De eigenaar, de heer F. G. Preus, vervult er sinds jaar en dag in zijn vrije tijd onder meer de functies van sta tionchef, wagenbestuurder, rangeerder, spoorwegbouwkundige, conducteur, elec- tricien, landschapschilder en bruggen- en kastelenbouwer. Ongeveer vijf-en-twintig jaar geleden, toen hij nog in Den Helder woonde, zette hij de eerste schuchtere schreden op het pad der hobbies. Zijn twee kleine doch tertjes speelden namelijk erg graag met een spoortreintje en natuurlijk moest papa dikwijls de helpende hand bieden. Maar toen de dochters groot werden lieten zij de spoortrein in de steek. De heer Preus had echter de smaak van het treintje- spelen te pakken gekregen en hij ging er vele vrije uren aan besteden. Al gauw was het geen kinderspel meer. Bij stukjes en beetjes werd het materiaal, nodig voor het aanleggen van een grote spoorweg, vergaard: de stukjes rails zijn inmiddels uitgegroeid tot een'lengte van maar liefst vijf-en-zeventig meter en het gehele spoor wegcomplex beslaat bijna de gehele zol der. Bij dat eerste treintje is het niet geble- In Februari 1950 meerde een vreemd vaartuig aan de Parkhaven te Rotterdam. Het was een in de oorlog voor de Duitse marine te Koningsbergen gebouwd vlieg tuig katapultschip aat was aangekocht door het zandoverslag-, transport- en handels bedrijf van Boele en Oosterwijk te Rotter dam. Deze firma heeft het vaartuig toen naar de scheepswerf „Piet Hein" in Papen- drecht laten vervoeren en deze werf bouw de het schip om. Dezer dagen is aldus een nieuwe zandzuiger, „Ahoy" genaamd, aan bovengenoemd bedrijf toegevoegd. De zandzuiger (100 meter lang en 14,50 meter breed), is niet alleen de grootste in ons land, maar in geheel West-Europa. De zuiger kan behalve op rivieren en in zee-armen ook op zee worden gebruikt, want hij kan werken tot op een diepte van 32 meter. Verder heeft de „Ahoy" twee zandpompen met een diameter van 90 cm, die worden aangedreven door twee diesel motoren van 900 pk. De zuigcapaciteit be draagt 25.000 ton mengsel dit is zand en water per uur. De capaciteit is ongeveer viermaal zo groot als de tot dusverre door dit bedrijf gebruikte zandzuiger. Dit drijvend bedrijf wordt bediend door zeven personen. Aan boord zijn kajuiten gebouwd, die plaats bieden aan vier ge zinnen. Verder is op het schip een huistele fooninstallatie aangebracht, terwijl er ook een mobilofoon aan boord is. Wanneer de zandzuiger werkt wordt het schip door zes ankers, elk van vijf ton, op zijn plaats gehouden. ven. Er zijn er nu drie, met in totaal onge veer veertig wagons, die alle tegelijk kunnen rijden, want er is ruimte genoeg en via de wissels komen de treinen ge makkelijk van het ene op het andere spoor. Als het druk is op de banen komt er heel wat kijken om ongelukken te voor komen, hoewel het werken met de wissels vergemakkelijkt wordt doordat overal ver lichte seinpalen staan die, evenals de elec- trische trein, via een vernuftig aangelegd schakelbord worden bediend. Op die electrische trein is de heer Preus met recht trots: ze bestaat uit twee wa gens. In de eerste is een motortje van 24 volt aangebracht en in de tweede het mechaniekje. Het geheel is met lood ver zwaard waardoor met gemak een tiental wagons door de grilligste bochten getrok ken kunnen worden. De stroom bereikt de motor via verende beugels. Het moet wel een teleurstelling voor de ontwerper en uitvoerder van deze minia tuurspoorweg zijn geweest, dat tijdens de bezetting alles moest worden afgebroken en opgeborgen. In 1940 kwam de heer Preus naar Haarlem en natuurlijk ging zijn spoorweg mee. Het materiaal om zijn onderneming weer in elkaar te zetten, was moeilijk te krijgen en het werd 1948 voor dat de eerste trein weer over de rails liep. Eenmaal gepensionneercl kon de heer Preus zich vrijwel geheel aan zijn lief hebberij wijden. Plet resultaat dat hij bij het opbouwen van zijn spoorbaan in Haar lem bereikte, overtrof zijn prestaties in Den Helder. Want het bleef niet bij de rails, treinen en seinpalen. Ook de entou rage werd verbeterd. Zo bouwde de heer Preus een enorme tunnel van sintels en turf en daarop ver rees een fraai kagteel. Elders werd een vliegveld aangelegd en wat verderop een getrouwe nabootsing van de Moerdijkbrug gebouwd. De muren werden herschapen in landschappen en hier en daar verrezen bomen, planten en huizen. Tengevolge van de verhoging van de ac cijns op het gedistilleerd zal, volgens mede deling van de bedrijfsgroep Horeca, van Maandag 2 Juli a.s. af, de prijs van een glas gedistilleerd in restaurants, cafés en bars worden verhoogd. Al naar gelang van de prijsklasse, waarin het bedrijf is ingedeeld, zal deze verhoging variëren van 5 tot 10 cent per glas. De „Nieuw Amsterdam" van de Holland- Amerikalijn is Vrijdag van New York naar Southampton vertrokken met een record aantal passagiers, namelijk 1251. Onder cle passagiers bevindt zich cle Nederlandse ambassadeur in de V.S., dr. J. H. van Royen, met zijn echtgenote en vier kin deren. De gelukkige dagen van mijn jeugd wer den eens bijna door een ramp verstoord Wij waren juist in die tijcl naast een grote garage gaan wonen. Op een middag was ik alleen thuis met mijn moeder. Mijn vader was naar mijn grootvader gegaan om die geluk te wensen met zijn zeventigste ver jaardag. Mijn zuster was naar school. Om streeks drie uur die middag kreeg ik een lucht in mijn neus, die rook naar aange brande aardappelen. „Ik denk", zei ik tegen mijn moeder, „dat het eten staat aan te branden." Mijn moeder snoof een paar maal flink. Toen zei ze: „Er staat helemaal geen eten op. Maar je brengt mij op een goed idee. De spruitjes moeten nog schoon gemaakt worden. Daar kun je mij goed mee helpen." Zij ging' naar de keuken en kwam even later terug' met een grote mand vol spruit jes. Terwijl ik met mijn moeder de spruit jes afhaalde en ze in een emmer water wierp, werd de lucht van aangebrande aardappelen steeds sterker in mijn neus. „Misschien is het bij de buren", zei ik. Mijn moeder snoof opnieuw een paar maal. Daarna zei ze: „Ik ben vreselijk verkouden. Maar bij de buren kan het niet zijn." Zij had gelijk, want wij hadden geen buren. Wij woonden aan het eind van de straat. Ons huis grensde aan de ene kant aan de garage en aan de andere kant aan een weiland. Ik ging verder met het af halen van spruitjes. Maar ineens stond :k op. Ik liep door de keuken en stak het binnenplaatsje over naar de gang, die ons van de garage scheidde. En inderdaad, die gang stond vol rook. Ik ging naar mijn moeder terug en ik zei: „Ik geloof dat. de garage brandt." Mijn moeder nam haar zakdoek en snoot haar neus. Ze zei: „Ik ruik niets." Maar plotseling scheen het toch tot haar door te dringen wat ik bedoelde. Ze riep: „De garage staat toch niet in brand!" Ik zei: „Ja. dat geloof ik wel." Op dat ogenblik werd er gebeld. Ik ging naar de deur en daar was een man die vroeg of hij mijn moeder kon spreken,want hij wilde een stofzuiger aan haar ver kopen. „Nou niet," zei ik. „Maar dit is de juiste tijd er voor." zei de man. „De meeste mensen kopen tegen de winter een stofzuiger." Het was midden in de zomer. „Nee," zei ik, „nou niet, want wij staan in brand." „In brand." riep de man. „waarzo dan?" Ik zei: „Daar. Een deur verder. In de garage." De man was een ogenblik met. stomheid geslagen. Daarna zei hij onheilspellend: „Wanneer er benzine in die garage is, vliegt jullie huis cle lucht in jongeman, met alles; wat er in is." De uitleenpost in Spaarndam van de Haarlemse Stadsbibliotheek zal binnenkort worden geopend. Zoals eerder gemeld werd, zou deze opening' in begin December 1950 hebben plaats gehad. Er zijn echter toen van de zijde der R.K. geestelijkheid bezwaren ge rezen tegen de voorgestelde praktijk dei- uitlening. Na maandenlange onderhande lingen is thans deze oplossing gevonden dat er twee keer per week door een as sistente van de Stadsbibliotheek en twee keer door een van de R.K. bibliotheek te Haarlem zal worden uitgeleend. Het ligt in de bedoeling van de directie der Stadsbibliotheek de post op 7 Juli officieel te openen. Of deze datum kan worden aangehouden hangt af van het beschikbaar zijn van een R.K. assistente. De uitleenpost is gevestigd in het Jeugd huis te Spaarndam. In een bericht aan cle crediteuren heb ben de beheerders-vereffenaars van LVVS (Liquidatie van Verwaltung Sarphati- straat) meegedeeld welke maatstaven zul len worden aangelegd ter verificatie dei- vorderingen overeenkomstig de uitspraak van de Raad voor het Rechtsherstel. Voorts wordt verklaard, dat het Beheersinstituut de eerste uitkering heeft vastgesteld op 55 procent. Het is niet mogelijk te voldoen aan.de verwachting dat het percentage nader zou worden vastgesteld hoven hel minimum van 55 procent. Het netto-totaal der directe liquiditeiten beloopt 94.85 mii- lioen. Er zijn reeds voorschotten gedaan ten bedrage van 49.25 milliocn. Het totaal der vorderingen heiiep 249.24 millioen. De crediteuren zijn verdeeld in de vol gende groepen: Ten eerste de nog aanwe zige oorspronkelijke rekeninghouders als mede de weduwen, weduwnaren cn bloed verwanten in rechte lijn van overleden rekeninghouders. Pas daarna komen de andere crediteuren in aanmerking. Zij worden behandeld in alfabetische volg orde te beginnen met de letter V. Voor hoger beroep bij meningsverschil len bij de Raad voor het Rechtsherstel, afdeling Rechtspraak in Den Haag is een termijn van één maand gesteld. Inmiddels worden door LVVS nog enige procedures tegen bankinstellingen gevoerd, van wie of door welker bemiddeling ge durende de oorlog Reichsschatzanweisun- gen zijn gekocht. Van de afloop dezer procedures is het uiteindelijk uitkerings percentage in hoge mate afhankelijk. OFFICIËLE PUBLICATIE van de INSPECTEUR der INVOER RECHTEN en ACCIJNZEN te HAARLEM Verhoging gedistilleerdaccijns In verband met een verhoging van de ge distilleerdaccijns op 2 Juli a.s. is een ieder, zowel gebruiker of hoofdgebruiker van een opslagplaats alsmede particulier, die met in gang van 2 Juli a.s. meer dan 25 liter ge distilleerd, ongeacht de sterkte, in voorraad heeft, ingevolge art. 11 der wet verplicht hiervan uiterlijk op 3 Juli a.s. tegen gedag tekend ontvangbewijs, schriftelijk aangifte te doen ten kantore van de Ontvanger der Accijnzen. Van partijen gedistilleerd verzonden vóór 2 Juli a.s. en ontvangen op of na 2 Juli a.s. moet aangifte worden gedaan uiterlijk op de eerstvolgende werkdag na de inslag van die partijen door de gebruiker of hoofdgebruiker van de opslagplaats, alwaar het gedistilleerd 5: ingeslagen. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen ten kantore van de Ontvangers en bij de amb tenaren der Accijnzen. Het niet doen van de aangifte of het doen van een onjuiste aangifte is strafbaar. Ten kantore van de Ontvangers der Ac cijnzen zijn desgewenst aangifteformulieren verkrijgbaar. De Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen. Met alles?" vroeg ik. „Ja", zei de man somber, „met alles". „Wel", zei ik, „er is benzine in." De man zag mij aan of hij mij geloven kon. Hij kon het. Plotseling rende hij de stoep af en de straat in. Hij had een lichte regenjas aan, die hem nafladderde. Ik ging weer naar de kamer en ik zei tegen mijn moeder: „Ons huis vliegt de lucht in, met alles wat er in is." Maar mijn moeder was niet meer in de kamer. Ik vond haar bij de gang, die ons van de garage scheidde. In die gang, die van hout was, vielen reeds vonken. Ik zei nogmaals dat wij met alles de lucht in zouden vlie gen. Op dat ogenblik werden wij overvallen door de gedachte dat wij iets moesten doen. Wij moesten iets uit het huis redden. Maar wat? Wij hadden geen tijd om lang over die vraag na te denken. Ik vond het ant woord in de emmer met spruitjes. Ik nam de emmer mee en sleepte hem naar buiten naar onze overbuurman. Onze overbuur man was een vriendelijk oud mannetje dat het niet goed met zijn vrouw kon vinden. Maar gelukkig was hij aan beide oren doof. Even later kwam mijn moeder daar ook met de koffiepot in haar hand. Dat hadden wij in elk geval gered. In de kamer van onze overbuurman wachtten wij af wat er verder zou gebeuren. Vlak daarop kwam mijn vader terug van de verjaarsvisite. Hij had van de men sen die op straat stonden al gehoord wat Of de boel staat in b 'lïehlhCbb aanSestokenSt "ft" hebben wij er uit geha-Uri' bovenrj- Jat is ..Mijn moeder wes op Ik zei: „Ik heb"dcemmere8Cnmii' uit gehaald. I-lij staJn? ct s«i« -En hot geld?" vroeg ^ur. Wij zwegen. vader. „En de papieren?" vr0fl„ verder. 10e2 mijn vady Wij bleven zwijgen. in de lucahteivliegt,"e' zeuj\hu* de straat op met een bijl in 1?^' daarna kwam het glansnum,,, and He garage had een "roto so? v'-n Ieven- met een hangslot was gesloten m zwaaide de bijl driemaal nil ]n Vad® toen het hangslot met S®** deur Daarna wierp hij de eI? 06 spruitjes in de garage En to™ «T den later de hele sh-aat Jl' Scsm~- kwam dragen, was de brand hl^ tellen geblust. ae Drand binnen enkée Mijn vader sloeg zich j hele avond op de borst. Te«M m?* meende ik nog een? „U,aeilt uur pelen te ruiken en inderdaadïkS zo te zijn. Maar dat waren In, aardappelen, die mijn moeder"nZ? had vergeten en die verbra^^ (Nadruk «erbodenl Fa. JOH. DE KORTE, Halkade 31, IJmuiden vraagt voor spoedige indiensttreding JUFFROUW of JONGEMAN voor alle voorkomende kanloorwerkzaamhedcn. Tevens BEKWAME KUIPERS (vast werk). Aanbiedingen kantoor. Bij de N.Y. KONINKLIJKE PAKETVAART-MAATSCHAPPIJ bestaat gelegenheid tot plaatsing van in het bezit van diploma 2e Stuurman G.H.V. en van in het bezit van diploma A of B als Scheepswerktuigkundige. Uilzending zal geschieden op z.g. Kortverband- Contract. Duur van het contra cl 2 jaar. Sollicitaties te richten aan de K.P.M. Afd. Personeel. „Het Scheepyaarthuis", Amsterdam-C. Juwelen. Zilver, Kralen kruisstraat is Tel, 16910. Amsterdam-Haarlem of our. Aangeb moderne Woninr, A dam-C., omg, Muntplein it» h Sf*4 kam" ke5 hall badk., veranda en er zolderkamer. Tel. Huurpg f 46 p m. Gcvr. vrij huis a tuin, H lem of omg. Br n-> 2605, aan Ricardo's-Adv. Bar" Amsterdam-C, Gevraagd voor direct: Vakkundige Winkelbediende bekend m. kléin-ijzer, waren, gereedschan- pen, enz,Bij voork. m Covy dipl. Sehriftel aanb. met vol! bijzon derheden aan HEENK, Haarlem Grote Houtstraat. gevraagd Esdoornstraat 32, IJm.-Oost. M E KOG IJ M U I D E N De N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Kooksovengassen (Mekog) te Umuiden vraagt voor spoedige indiensttreding: A. voor haar bedrijven en voor semi-technische onderzoekingen: B. voor haar laboratoria en semi-technisch onderzoek: Voor de vervulling van eerstgenoemde functie komen ook in aanmerking zij, die pas in het bezit zijn van het diploma H. B.S.-B, Sollicitaties, inct beschrijving van opleiding en ervaring, worden, vergezeld van een recente pasfoto en onder vermelding van ons nummer h'D 78 ingewacht bij de Sociale Afd. Beambten HOOGOVENS IJ M U I D E N De Koninklijke Nederlandsehe Hoogovens en Staalfabrieken N.V, te IJmuiden vraagt voor spoedige indiensttreding Leeftijd tot 25 jaar, bij voorkeur in het bezit van het Mulo diploma, Sollicitaties, met beschrijving van opleiding en ervaring, worden vergezeld vaneen recenir pasfoto, cn onder vermelding van ons nummer HD 76, ingewacht bij de Soc. Aid. bc HOOGOVENS IJ M U I D E N De Koninklijke Nederlandsehe Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden vraagt voor spoedige indiensttreding Gegadigden moeten een middelbare opleiding hebben genoten en vol ledig op de hoogte zijn van moderne bedrijfsadministratie. Sollicitaties, met beschrijving van opleiding en ervaring worden, ver^zeld ^n een^rece^^ pasfoto en onder vermelding van ons nummer HD 77, ingewacht bij de sociaie HOOGOVENS IJ M U I D E N I, N V. De Koninklijke Nederlandsehe Hoogovens en ^f'^Sociale Afd, te IJmuiden vraagt voor spoedige indiensttreding bij Enige ervaring op het gebied van de werkclassificatie is - Sollicitaties, met beschrijving van opleiding en ervaring, worden, ^ergezcW gMOl:.en. pasfoto en onder vermelding van ons nummer HD75, ingewacht dj

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 8