GEVAERT eheee Wandeling naar Emmaus Radio geeft Woensdag Met de „Malzwin" naar de mijnenvegers (jwëreïdi PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR DtINfrA07X«« DINSDAG 3 JULI 1951 Herinneringen aan een grijs verleden MOQUETTE TAFELKLEDEN Oefening verloopt vlot en IJmuidense waldienst bleek perfect „De Schelde" keert 6 uit Het Schiedamse muziekcorps van het Leger des Heils Toerist door overhemd tot misstap verlokt Loterij Nederlands sanatorium in Davos Prijsvraag voor ideale woning gaat niet door Feest op Groot Haesebroek Velsen-Noord Castricum Matige aanvoer op de groenten-veiling Heemskerk IJmuiden Velsen IJmuiden-Oost 'nieuws Agenda voor Bever^1 Aan de hoofdweg van Jeruzalem naar Lydda en Tel Aviv ligt het Arabische dorp Aboe Gosj. Men zegt, dat hier in Jezus' dagen het bekende Emmaus te vinden was, waar de opgestane Heere aan zijn beide volgelingen verscheen. Zekerheid omtrent deze traditie bestaat er niet, want anderen beweren, dat het hui dige Amwas met deze beroemde plaats uit het Evangelie geïdentificeerd moet worden. Daar echter Amwas precies buiten de nauwe corridor van het Israëlische grond gebied valt, had ik geen keuze. Zo begaf ik mij, als duizenden pelgrims vóór mij, naar Aboe Gosj en dan niet langs de geasfalteer de hoofdweg, maar recht toe recht aan, dwars door het gebergte langs de oude Ro meinse weg. Men kan op zulk een wandeling geen groter plezier beleven dan dat van een des kundig reiskameraad, die telkens wat te vertellen en aan te wijzen heeft. Zulk een inspirerende tochtgenoot had ik gevonden in dr. M. Premsela, die sinds jaren een toe gewijde schoolarts is in Jeruzalem en om geving. Hij kent niet alleen het land en de mensen, maar hij kent ook de geschiedenis en de natuur van het land als slechts wei nigen, die ik in Israel ontmoette. Naast hem voortgaande langs de oude weg zag ik als het ware de legioenen van Titus voor me, zoals ze langs ditzelfde pad bijna 19 eeuwen geleden optrokken tegen het be legerde Jeruzalem. Hier gingen inderdaad de stenen spreken en aan stenen is rondom Jèruzalem geen gebrek! Na een kleine twee uur gaans komt de wandelaar uit de hoofdstad in Aboe Gosj aan. Het is een innig Arabisch dorp dat ge heel intact gebleven is, omdat de bewoners tijdens de oorlog aan de kant van Israel hadden gestaan. Deze inwoners van Aboe Gosj hadden zich altijd al verwijderd ge houden van de overige Arabieren, omdat zij wel Mohammedanen, maar geen Pales- tijnen van afkomst waren. De stamvader van alle dorpsbewoners, die zelf de naam Aboe Gosj droeg, was volgens de verhalen afkomstig uit Albanië. Hij had zich in Palestina als een soort struikrover geves tigd op de weg naar Jeruzalem en verrijkte zich met de schatting, die hij de voorbij trekkende pelgrims oplegde. Hij had vele vrouwen en dienovereenkomstig vele na zaten, die thans nijvere en fatsoenlijke lie den zijn en wier reinheid gunstig afsteekt bij de rommelige vuilheid van andere Ara bische dorpen. Keurig onderhouden olijven- boomgaarden omringen het dorp, dat tegen de heuvel gebouwd ligt met zijn typische geelbruine huizenblokken. Daar vele Ara bische dorpen tegenwoordig als verlaten ruïnes doods en luguber in het land Israel liggen, is het een verkwikking om eindelijk eens weer een echte, kleurige, levende Arabische samenleving mee te maken. Buiten het dorp, tussen schaduwrijke bomen, ligt een Rooms-Katholieke kerk, die behoed wordt door de vriendelijke en zeer beminnelijke père Alexandre. Wan neer wij hem vragen iets van de kerk te laten zien, is hij één en al Franse charme en Oosterse gastvrijheid. Eerst brengt hij ons naar cle grote kelder onder zijn kerk, want daar kunnen we een Romeins bad bezichtigen uit de tijd van Titus. In de schemering kunnen we van het glasheldere water daar beneden niets zien, maar père Alexandre verzekert ons, dat hij met één glas het hele bad kan vullen. We kijken hem ongelovig öan, maar" hij stort lachend zijn glas water uit en ziet, eensklaps breekt de onzichtbare waterspiegel beneden ons en in duizend rimpels maakt het zuivere bronwater zich klaterend kenbaar. Na tuurlijk moeten we het heerlijke, koele water ook proeven en dat is een ware zalig heid op die warme dag van eind April na de lange wandeling langs een zonbesche nen weg zonder schaduw. Kerk met „thermen" Boven deze Romeinse badinrichting is door de kruisvaarders een kerk gebouwd, waarschijnlijk wegens de traditie, die wilde, dat hier Emmaus gezocht moest worden. De kerk is zeer sober ingericht, heeft nagenoeg geen versiering en doet, wat betreft de architectuur, denken aan de dorpskerk van Anloo, al is deze laatste ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Platen. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Concert. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek, 13.45 Pla ten. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Concert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Piano. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Piano. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport 18.20 Causerie. 18.30 RVU 19.00 Cau serie. 19.15 Instrumentaal trio. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Klankbeeld. 20.25 Opera. 21.20 Hoorspel. 22.15 Klankbeeld. 22.45 Causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.30 24.00 Lichte muziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Salonorkest. 10.15 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.35 Hoorspel. 12.00 Alt en piano. 12.33 Platen. 12.37 Kerkdienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. 13.20 Gevarieerde muziek. 13.50 Platen. 14.15 Voor de meisjes. 15.00 Kamer muziek. 15.30 Platen. 15.45 Gewijde muziek. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Metropole orkest en solist. 18.00 Mannenkoor. 18.30 Geva rieerde muziek. 19.00 Nieuws. 19.15 Causerie. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest. 21.00 Paulus Oratorium. 22.00 Harpensemble. 22.20 Reportage. 22.30 Cello en orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Amusementsmuziek. 23.43 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.32 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.45 Con cert. 17.00 Nieuws. 17.10 Strijkensemble. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Voordracht. 20.00 Concert. 22.00 Nieuws. 22.15. Kamermuziek. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Verzoekprogramma. dan veel smaller. De enige versiering, die in de kerk aanwezig was, deed mijn Hol lands hart zwellen van nationale trots het was een reproductie van de Emmaüs gangers van Rembrandt! Verder was hier geen enkele herinnering aan het beroemde Paasverhaal uit Lucas. Rondom de kerk waren talrijke herin neringen aan vervlogen tijden en een grijs verleden. Soms waren ze opgegraven, soms ook ingemetseld in de muur, waar ik o.a. nog de naam kon lezen van de Ro meinse legioensoldaat, die zich „Vixellatio" noemde. Père Alexandre had een klein museum aangelegd van alle vondsten, waaronder ook een heel interessante ver zameling van fossielen, die mij persoonlijk minder belang inboezemden dan de fraaie kruikjes en aardewerk-lampjes, die in grote getale in vitrines te zien waren. Ontroerende ervaringen Het was moeilijk afscheid te nemen van dit idyllisch plekje, waar de geschiedenis zulk een romantische taal sprak. Nu ik echter op het bezoek terugzie, moet ik me realiseren, dat eigenlijk overal rondom Jeruzalem dezelfde ontroerende ervarin gen worden opgedaan. Niet ver van Aboe Gosj ligt bijvoorbeeld het dorp Ein Kerem, waarvan de traditie zegt, dat hier Johan nes de Doper geboren werd. Het is even eens een Arabisch dorp, dat echter door de Arabieren verlaten is en waar nu uit sluitend Joden wonen. Ook daar is buiten het dorp een mooie Christelijke kerk en er zijn prachtige tuinen en boomgaarden, die door Russische monniken onderhouden worden. En dan waren het niet de local i- saties van bepaalde bijbelse gebeurtenis- ADVERTENTIE 140x170 j- go diverse dessins O+Jm KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 sen, die me het meest boeiden, want ik kon niet anders dan sceptisch en critisch staan tegenover de betrouwbaarheid der meeste tradities. Maar afgezien daarvan wist ik me toch steeds omringd door een uitermate boeiende geschiedenis. Aan de oppervlakte ligt dan gewoonlijk de grote tijd der kruisvaarders, die hun burchten en kerken hier achterlieten. Maar dicht onder de oppervlakte liggen de scherven en brokstukken van de tijd, waarover de Bijbel spreekt. Dit te weten geeft aan het hele landschap een myste rieus, soms zelfs beklemmend karakter, Misschien kwam het wel daardoor, dat we wat stil en teruggetrokken van Aboe Gosj naar Jeruzalem huiswaai'ts keerden. Prof. dr. M. A. BEEK Een Franciscaner monnik en Israëlische soldalen in vriendschappelijk gesprek bij Ein Karem, waar volgens de overlevering Johannes de Doper werd geboren. De commandant van de geallieerde oefe ning voor mijnenvegers „Factotum", had geen betere dag kunnen uitkiezen om de Nederlandse en buitenlandse journalisten uit te nodigen van het dek van Hare Maje- steits mijnenveger „Malzwin" een deel van de oefening mee te maken. Een stralende zon, een kalme zee en een verfrissende bries, het ideaal voor „land rotten", die eens een keertje mee uit varen gaan. Daarbij kwam, dat de „Malzwin" een snel schip bleek toen hei nog tot de „Kriegsmarine" behoorde, was het een mijnenveger-verkenner in staat zonder moeite de oefenende flottieljes op te zoe ken. Zo'n oefening van mijnenvegers lijkt eigenlijk maar een tam bedrijf. Dertien mijlen naar het Noorden, een slagje om een stukje op te schuiven en dan weer der tien mijlen vegen. Maar vergis u niet. Op papier lijkt het allemaal zo simpel en op een mooie dag met kalme zee is het misschien zelfs op het water niet moeilijk. Deze Maandag was echter de eerste mooie dag tijdens de oefe ning. Vrijdag en Zaterdag, de eèrste twee dagen van „Factotum", liep er een flinke zee en lagen de kleine, ranke schepen soms raar te rijden op de woelige golven. En ook dan is het zaak, dat het vegen in een keurige rechte lijn gebeurt. Geen kubieke meter water mag worden overgeslagen, want dat is net genoeg om een verrader lijke mijn te herbergen. Evenmin is het de bedoeling, dat er dubbel werk wordt gedaan. Koers houden, zodat er een liniaal langs het proestende zog kan worden ge legd, is de eerste vereiste en dat verlangt goede samenwerking in het flottiele, goed begrip voor elkanders manoeuvres en haar scherp reageren op ieder bevel. De flottieljes, waarmee tijdens „Facto tum" wordt geoefend en tevens het uiterst nuttige werk wordt gedaan een ge- Na afschrijvingen en enkele voorzieningen heeft de N.V. Koninklijke maatschappij „De Schelde" te Vlissingen het jaar 1950 afgesloten met een winstsaldo van f 750.000. Voorgesteld wordt een onveranderd divi dend van 6 pet. Op de aandelen nationaal bezit zal, ingevolge de vroegere overeen komst 6i/2 pet worden uittgelceerd. In 1950 werden belangrijke orders voor nieuwbouw verkregen. Behalve een groot passagiersschip voor Zweedse rekening werd opdracht ontvangen voor het bouwen van drie vrachtschepen voor Russische re kening. Zaterdag kwam het Schiedamse Muziek korps van het Leger des Heils voor het weekeinde naar Haarlem en dezelfde avond werd op een druk bezochte samenkomst in het lokaal aan de Schagchelstraat een uit voerig programma ten gehore gebracht. Men kan de Schiedamse groep geen keur korps noemen. Maar voor het specifieke genre, dat het beoefent, toont het toch kwa liteiten te' bezitten die niet te onderschatten zijn. De wijze waarop het de „Hadleigh Camp March" ten gehore bracht was op merkelijk, niet zozeer in rhythmische zin als voor wat betreft de zuivere realisatie van de vrij interessante harmonisatie. Daar zouden vele gewone fanfaregezelschappen beslist vreemd tegenover staan. Maar de korpsen van het Leger des Heils zijn met die Engelse stijl bijzonder vertrouwd, daar zij hun répertoire uitsluitend vormen uit de eigen uitgaven van het Engelse hoofd kwartier. Muziek maken is voor de Heilssoldaat nog wat anders dan muziek maken alleen om de lieve lust van het samenspelen. Dat werd deze avond aardig onder woorden gebracht door het oudste lid van het korps, de 74-jarige Papa Mercier, een Waal, die in 1914 in Schiedam belandde en daar aan de opbouw van het Heils-korps zijn beste krachten besteedde. Hij drukt zich nog steeds liefst in het Frans uit, doet zijn be lijdenis" met de spontane beweeglijkheid van de Zuiderling en weet zijn Heilsge dachte en zijn muziekliefde in een rake synthese samen te vatten, die neerkomt op het bekende Franse vers „Si vous voulez chanter, il faut croire d'abord" (als je zingen wil, moet je eerst geloven). Wan neer het werkelijk mooie liederen zijn wij hoorden in een paar selecties enkele fraaie melodieën dan voelt men allicht de ethische kern daarin vervat. Aardig klonk de Selectie „Liederen van den Stich ter". In de selectie „Ik mag komen tot den Heiland" trof ons in het begindeel een de gelijke ontwikkeling van een goed muzi kaal thema. De kapelmeester van het Schiedamse korps, de heer A. van Gulik, is iemand die zijn vak verstaat. Hij is bovendien een pistonnist met een vlotte techniek. Jammer echter dat hij zijn spel meent te moeten verfraaien met overdreven vibratie. Er werd door het korps ook nog een meer stemmig lied gezongen onder leiding van de onder-kapelmeester C. den Ouden, die ook een paar keer als bespeler van de vibrafoon optrad, zulks met begeleiding van harmonium, welke combinatie nu niet bepaald zuiver stemde. Over het onthaal van hun Haarlemse vrienden hadden de Schiedammers zich niet te beklagen. JOS. DE KLERK Gistermiddag betrapte een winkeljuf frouw van een warenhuis in de Haarlemse binnenstad een man op het stelen van een overhemd. Geen ongewoon verschijnsel in dergelijke magazijnen, maat- deze keer zat er een bijzonder tintje aan de zaak omdat de dief een vreemdeling bleek te zijn. Bij de recherche kwam uit, dat men met een ongeveer vijftigjarige spoorwegarbeider te doen had, die een week vacantie bij een kennis in Zandvoort doorbracht. Men heeft zich in overleg met de Officier van Justitie ertoe beperkt een proces-verbaal van de misstap te maken, waarna de vreemdelin gendienst van de Haarlemse politie de on gewenste toerist naar de eerste de beste boot naar huis heeft gebracht. De Islamietische Idul' Fitri (Nieuw jaar) valt dit jaar op Vrijdag 6 Juli. Op die dag zullen de Indonesische plaatsvervangen de Hoge Commissaris en mevrouw Djumhana van 12.00 tot 14.00 uur recipiëren op huize Backershagen, op welke ontvangst alle in Nederland verblijvende Indonesiërs en - andere belangstellenden welkom zullen zijn. ADVERTENTIE De uitslag van de loterij van het Neder lands sanatorium te Davos, ten behoeve van de verpleging van on- of minver mogende Nederlandse longlijders te Davos heeft, wat de hoofdprijzen betreft, het vol gende resultaat gehad: Hoofdprijs: auto, op no. 238750; reis voor 2 personen naar Zwitserland, op no. 186049; motorrijwiel op no. 44652; eetkamerameu blement op no. 5029; bromfiets op no. 130960; radiotoestel op no. 117195; televisie toestel op no. 162018. ADVERTENTIE De door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting in December 1950 voorlopig aangekondigde prijsvraag voor het ontwerpen van een ideale woning, heeft in begin van 1951 onderwerp van overleg uitgemaakt met de gemeenten Am sterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam en Eindhoven en met talrijke andere, bij zulk een prijsvraag betrokken instanties. De kosten ervan bleken een belangrijk bedrag te vergen. De internationale ontwik keling, waarvan de weerslag zich ook in ons land doet gevoelen, noopte het nieuwe kabinet echter tot talrijke maatregelen ter beperking van de rijksuitgaven. In dit ver band heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, na hernieuwd overleg met de gemeenten, besloten af te zien van het uitschrijven van de prijsvraag. Ook dit jaar waren honderden genodig den opgetrokken naar Groot Haesebroek te Wassenaar, de residentie van de Canadese ambassadeur, ter viering van de nationale Canadese feestdag. Op de terrassen van het grote buitengoed ontvingen de Cana dese ambassadeur en mevrouw Dupuy de genodigden. Onder de vele aanwezigen be vonden zich de ministers Jóekes, Mansholt en Albregts, de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Kortenhorst, het lid van de Raad van State en oud-voorzitter van de Eerste Kamer prof. Kranenburg, tal van hoofden en vertegenwoordigers van diplomatieke missies in ons land, leden van de Eerste en Tweede Kamer, de burge meester van Amsterdam, mr. d'Ailly, de voorzitter van de Algemene Rekenkamer, de heer Sanders, de president-directeur van de KLM, dr. A. Plesman, en vele an deren. „ST. CAECILIA" SPEELT IN „CONCORDIA"-PARK Vanavond om acht uur geeft de R.K. Har monie „St. Caecilia", onder leiding van de heer Lou Tervoort, een uitvoering in het park van gebouw „Concordia" aan de Ka- naalweg in Velsen-Noord. Het programma bestaat uit: 1. Steadfast and True, mars van C. Teike; 2. Ouverture „Die vier Menschen alter" van E. Méhul; 3. Sinfonia, 3 delen, van J. Chr. Bach; 4. Te- lef unken, mars van Johan Evert. Het tweede concertgedeelte omvat: 5. Death or Glory, mars van R. B. Hall; 6. Pastorale Fantasie van Ger. H. Boedijn; 7. Ouverture Dichter und Bauer, van Fr. von Suppé en een Slotmars.. bied van 10 bij 13 zeemijlen schoon te maken bestaan uit Engelse, Franse, Bel gische, Noorse en Nederlandse mijnenve gers. Wil het werk goed worden gedaan, dan moet er geen misverstand heersen. Het feit dat op de eerste dag al 21 van de ongeveer 100 uitgelegde oefenmijnen op gespoord en vernietigd waren, bewijst wel, dat er geen misverstand is geweest. Overigens is het mijnenvegen alleen niet het doel van de oefening, die nog deze gehele week zal duren. Vliegtuigen deden aanvallen op de schepen en moesten met de beperkte bewapening worden verdreven en zelfs werd een ongeluk nagebootst. Dit gebeurde zo realistisch, dat, toen de Britse mijnenveger, die „op een mijn was ge lopen en talrijke ernstige gewonden had", in IJmuiden binnenviel, ziekenauto's, art sen en verpleegsters ongerust klaar ston den, zodat ook de waldienst klopte! Zaterdag wordt de oefening besloten met een parade voor de Scheveningse kust, waaraan alle zestig deelnemende schepen zullen meedoen, evenals de vliegtuigen. Over het algemeen was de aanvoer op de Castricumse groenteveiling van Maandag zeer matig. Enkele soorten groenten maak ten hogere prijzen; de sla-prijs kwam bij voorbeeld tussen de 48 cent per krop te liggen. Rabarber was eveneens in aanzien gestegen en bracht gemiddeld 6V2 cent per kilo op. Nieuwe aardappelen komen in steeds grotere hoeveelheden op de markt. De prijs schommelde tussen 15 en 17 cent per kilo. Een bescheiden eerste aanvoer van tomaten leverde 66 cent per pond op. Voor de andere soorten groente kregen de .tuinders: spinazie 2425; dubbele bonen 130 cent; bloemkool 20—32; bospeen 2633; bosuien 5%—7, kro ten 14, peulen 80—97, doppers 48, stamsnij- bonen 71. SPONTANE HULDE VOOR DOKTER H. J. VAN NIEVELT Ter gelegenheid van het feit, dat de in Heemskerk, Castricum en Limmen beken de arts H. J. van Nievelt gisteren zijn nieuwe woning en practijkwoning in ge bruik nam, heeft een deputatie van de Castricumse burgerij hem gisteren een geschenk aangeboden. De tolk van deze deputatie was de heer A. van Kluyve, die een rede uitsprak, waarin hij het werk van dokter Van Nievelt roemde. De laatste bleek uitermate verrast door deze plotse linge hulde door de ingezetenen van Cas tricum. „VITESSE" ZETTE VI.TFKAMP VOORT De athletiek-afdeling van „Vitesse" heeft haar onderlinge vijfkamp op het terrein aan de Zanderij voortgezet met een 1500 me ter veldloop. De uitslag is als volgt: 1. M. Pijp 4 m. 41 sec. 2. P. Beentjes 4.58.4. 3. B. Louman 4.59. 4. S. Sneekes 4.59.8. 5. C. Borst 5.10. 6. C. de Nijs 5.13.8. 7. W. de Ruijter 5.16. 8. R. Schram 5.18.8. 9. N. Portegies 5.21. HOOGOVEN-ARBEIDER KREEG EEN GEWALSTE PLAAT TEGEN ZIJN KNIE De losmaker van de Walser ij-Oost der Hoogovens te IJmuiden, J. Schouws, uit Heemskerk kreeg Vrijdagavond bij het lostrekken van gewalste platen één er van tegen zijn linker knie. Met een pijnlijke wond aan zijn knie is hij in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk opgenomen. FRANCS, PONDEN EN KRONEN De inkoopprijs voor vandaag, zoals ze ons werden verstrekt door de Rotterdamse Bank N.V. in IJmuiden zijn als volgt: Engeland: 1 10,15. Frankrijk: 100 Fr. frs. 1,09. België: 100 Belg. frs. ƒ7,55. Noorwegen: 100 N. kr. ƒ47,50. VELSENAREN WERDEN ONDER SCHEIDEN De burgemeester van Velsen heeft onder scheidingstekenen aan onderstaande ingeze tenen uitgereikt: Oorlogsherinneringskruis: P. A. Peek. Ereteken voor Orde en Vrede: D. Bakker, P. Barentzen, L. v. d. Berg, A. Blok, M. de Bruine, J. Buis, J. J. Grimminck, J. van Kampen, P. Korff, K. Nederlof, N. H. Ouden dijk, A. W. Reijgwart, H. G. Robben, K. Tuinenbreijer, H. v. Schooten, L. Smit, M. G. D. de Vrij. Ds. J. A. TIEMENS AANVAARDDE BEROEP NAAR IJMUIDEN-OOST Ds. J. A. Tiemens, legerpredikant te Haarlem, heeft het beroep, dat door de Ger. Kerk in IJmuiden-Oost op hem was uitge bracht, aangenomen. 52. Rentmeester Zever Zwilbikker, de enige die Panda nog in zijn benauwenis had kunnen helpen, was in slaap gevallen bij het huis van de kluizenaar, en nu was Panda helemaal alleen, tegenover al die boze, ontevreden pachters die zijn hiiis belegerden en die met mestvorken zwaai den terwijl zij riepen: „Kom er eens uit als je durft!" en „Wij zullen je weten te vin den, vrek!" Ach wat moet Panda nu toch beginnenhelemaal alleen Maar wacht eens; dat is overdreven! Hij was niet helemaal alleen; Jolliepop moest er ook nog zijn! En dus rende Panda door het huis en keek in alle kamers en kasten en riep: „Jolliepop! Jolliepop! Kom te voor schijn! Je moet me helpen!" Eerst kreeg hij geen antwoord, maar toen hij zo roe pend in de keuken kwam hoorde hij een gesmoorde stem in het gootsteenkastje zeg gen: „Verschoon mij, mijnheer Panda!" En ja hoor daar zat de kranige bediende! „Ik heb mij voor korte tijd terug getrok ken," sprak hij. „Maar je moet me helpen!", riep Panda. „Kom er uit!" „Helaas dat acht ik niet tot mijn taak als persoonlijk bediende te behoren," merkte Jolliepop op. „De klassestrijd is een ruwe aangelegen heid, waar ik mij niet in wens te mengen. Ik sta daar boven en ik wens onopgemerkt te blijven tot alles, voorbij is." En daarna deed' hij het deurtje weer dicht. Belg uit Weelde aanzei nachten is de Belgisch! die met nog andere Re nacht over de grenTtS0^ kelen, in de Baarle Nassau aangesp ambtenaren merkten vft N de smokkelaars en so»rZ! -1] 6 te halt te houden. Toen aan niet werd voldaan wevï lost. De Belg D. afEk Sch'A;i. werd hierbij getroffen worden genomen. Hij Jerd ziekenhuis te Tilburg overl i:' andere personen van de fmf^ groep wisten over de greL t? Vier koeien, die werde?aï^ werden in beslag genonL Productie. De industS Verenigde Staten had ïnTÜ* maand een omvang van 12315?* de gemiddelde productie J van 1935-1939, Zo heeft ff* Reserve Board" bekend gens de Federal Reserve productie van de Amerikaa ken en mijnen in Juni 12 dan de gemiddelde product uitbreken van de oorlog 0p KtT Broeinest Hongarije heeft MaarïU krachtige nota aan de 2® legatie te Boedapest de Sjj geeist van drie leden van dffi Het heeft gedreigd met „doeltrefi maatregelen" indien de eis ni?2 ingewilligd. Verder wordt geërH-/ bibliotheek en de ffi* Amerikaanse voorlichting, „broeinesten van imperialistic'.- ganda'_ - worden gesloten. De 2 regel is genomen naar aanlefe het_ proces tegen aartsbisschop v Grosz, aangezien daarbij vok&P Hongaren duidelijk is geblekV"'" leden van de legatie zich met Hoa» se aangelegenheden bemoeiden Vermist. Blijkens een opgevangen tak- bericht is de scheepvaart verzocht te kijken naar een Engels „Vaife1 straaljager die niet op Ijd isaaM. men 11a een vlucht over de Ier=e Zee Milliarden. De Amerikaanse mini*- Financiën John Snyder heeft Meaia bekend gemaakt, dat de Verenigde Si- ten in het begrotingsjaar 1950-51 le digend 30 Juni) een overschot hei:-- van 3.509,782.624 dollar, hetgeen oje na het grootste overschot in de Ach kaanse geschiedenis is. Het vorige» grotingsjaar leverde een nadeligs:';'! van ruim 3,122 millioendollarsop.fi nister Snyder verwacht voor hel vol gend begrotingsjaar een tekort van- ge veer 10 milliard dollar, wanneer iï: zo spoedig mogelijk passende fe belastingen van kracht worden. Bolwerk. „Canada heeft meer instoa nodig, in het bijzonder van Engels a Franse afkomst, om het land te verfe- digen en tot ontwikkeling te brengf.", aldus heeft de deken van de McCf- universiteit te Montreal. Cyril te, op een diner te Londen verklaard, bevolking van veertien millioen zieiü is uitermate onvoldoende voor de vt> dediging van het Noordelijke bèffl der democratie, laat staan voor de ba ontwikkeling van zijn natuurlijke fc:::- nen", aldus James. In het huidige Er;1: toenemend zal de bevolking vanfc'-i in 1971, wanneer het honderdjarig bi- staan van de samenvoeging ysa-Ö federale unie van Canada en Brits O lumbia wordt herdacht, niet mee; ia 25 millioen zielen tellen, zo voegde!; er aan toe. Diplomatiek. De Verenigde Staten en w Duitsland hebben Maandag officieel diplomatieke betrekkingen hervat/- Heinz Krekeier heeft ais zaakgeiariij aan minister Acheson zijn introdiri' brief ter hand gesteld. Brand. Op het Nederlandse, 7648 ton tende stoomschip Ar.steldijk va - Holland-Amerika-lijn heeft in de j® van Antwerpen een brand in de M gewoed. Naar wij vernemen is schade niet ernstig. Het schip zeL reis naar Rotterdam op eigen kunnen voortzetten, doch het is nog-- zeker wanneer de Amsteldijk Anw pen zal kunnen verlaten. Zeven. Vier van de elf Amerikaans^, munisten die tot gevangen^ veroordeeld onder beschuldig; samenzwering om het met verwerpen van de Amerikaanse ringte bewerkstelligen, .hejbe. niet bij het federale gerechtsho Het hoger gerechtshof had de»6_ nisstraf 4 Juni bevestigd, docLj ren op borgtocht vrijgela^g, kaanse procureur-generaal In J. heeft het federale hof yjowjljj tot inhechtenisneming uit >e en de borgtocht vervallenJejg Wees maar niet bang. By van Buitenlandse Zaken is be£;- nengekomen, dat de zich in Bangkok bevonden i j daar plaats gehad hebbead g, heden, allen in goede welswna Wees maar niet bang H. Siam heeft het fmer»* ment van Buitenlandse deeld, dat er geen zijn pro-Westerse buhenlanaJ als gevolg van de ophand die tijdens het weekemtte s if Toenadering. J. Scot* Mae JJ| het verbod op het uitoe..-- bare ambten door 6 mh!e!;3[a1 '~J politici, zakenlieden, arobt ren en leden van vaenUPJJJ^ de tweede wereMoorlog opgeheven. V001 bon deren blijft het verbpc 'Verdovend. De polltl®, -i. van het beslag gelegd op 91 k ojfi: vende middel nïauj jtós verborgen piaats in ee naar de Verenigde Staten keld. Naar verluidt is "- hoeveelheid verdeveade men ooit in Amenk a2t nomen. De waarde b. half millioen dollar Kennemer Theater, havenratten van s®n V#'' Luxor Theater, 7 en 9.1a uur 1 WOENSDAG 4 J9 Bioscopen: Zie Dinsdag.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2