Het Hek van de Dam. r IJmuidenaar H. Kuitw aard zegevierde in de wielerronde van Haarlem-Noord Nederlandse beeldhouwkunst in Haags Gemeentemuseum RR heren' W WEIK Agenda voor Haarlem Sportweek-programma Hutton's 99ste century NCB-elftal won ruim van Lincolnshire Gentlemen Holland- Festival Pentautolon Gebogen hoofd Aan de kop ln de hoofdstad uit Aanbeveling voor rechter in Haarlemse rechtbank OENSDAG 4 JULI 195I_ ^&MtSpor^e^J951_ mstpravond als onderdeel van de Sportweek nationale wielerwed- In Haarlem Zijn g gtri-den geh0uden. De renners onderweg. j i*cv Dp Kampioen'' was weer de Aal^ii ran" de wielerwedstrijd op de orgamsa u'6"„„ooHraeen en het bestuur en leden E r voor gezorgd, dat de rit uitstekend n!n Dat was mede te danken aan de vefvP'i leiding van inspecteur J. Di kSa. De afzetting was zodanig, dat de ^tft^arcours'bij^'de Detftlaan biedt moei- v-K Het is niet gemakkelijk uit te Sn6 lis er een aantal goede amateurs bij lopen, elkaar is, zoals Dinsdag- «llAB? avond het geval was en |rVK I raakt een renner wegens een lekke band achter, dan is het bijna niet mogelijk de achterstand in te halen. Uitgeschreven was een rit van 35 ronden of bijna 80 km. Vijftig renners begon nen de strijd en iets min der dan de helft bereikte het eindpunt. In de loop van de strijd trachtten ver- eSerstraeten uit Ereda een voorsprong Sf S Sr. Geruime tijd bleven zij voor, ïh to™ de laatste ronde begon, waren renners weer bijeen. De sprint moest dus de beslissing brengen. Het gelukte de negentienjarige IJmuidenaar H. Kuit waard hét eerst de eindstreep te passeren. Zijn tijd ■las 1 uur 39 min. 24 sec. Ongeveer gelijk tijdig kwamen de andere renners binnen. De Sere uitslag was: 2. P. Peters, Haanem; t P Duif Haarlem; 4. P. van Roon, Haai- lem; 5. Verstraeten, Breda; 6. G. Bruggen- kamp, IJmuiden; 7. W. Snijders, Halfweg; 8. J. van Leeuwen, Haarlem; 9. B. van den Evkhof, Haarlem en 10. J. Pavoordt, Am- sterdam. De rit had vermoedelijk te veel van de krachten van Voorting geëist waardoor hij niet tot de eerste tien behoorden. Zijn rijden was van dien aard geweest, dat hem de prestatieprijs werd uitgereikt. Singelloop en singelrace Heden. Woensdagavond concentreert zich de grootste belangstelling op de krachtsport avond in het Concertgebouw waaraan de Nederlandse- bokskampioenen de gebroeders v. d. Zee zullen meewerken er. verder ge- Vichtheffers en beoefenaars van de judo- sport. Donderdagavond zijn de turnclubs weer aan de beurt. Bij de singelrace voor kano's wordt er ge varen in de een persoons standaard klasse van de Nederlandse Kano Bond. Start en finish zijn aan de Nieuwe Gracht bij het ge bouw van de Gem. Geneesk. Dienst. Start volgorde om de dertig seconden. De route is Nieuwe Gracht, Kinderhuissingel, Zijlsingel, leidsevaart, Raamsingel, Gasthuissingel, Kampersingel, Spaarne, Nieuwe Gracht finish Voor de Singelloop over een afstand van 3 km. bestaat grote belangstelling. De start is aan de Friese Varkenmarkt. Het parcours gaat over Nieuwe Gracht, Kinderhuisvest, Raaks, Ged. Oude Gracht, Spaarne, Friese Varkenmarkt. Gymnastiekdemonstraties Dinsdagavond zijn de eerste gymnastiek demonstraties gehouden op de verschillende pleinen te Haarlem. De zo schitterend geslaagde demonstraties van Zaterdagavond op de Grote Markt en van Zondagmiddag op het Haarlem-terrein zullen er^ zeer zeker toe hebben mede gewerkt, dat overal de publieke belangstel- pg buitengewoon groot was. De aanwezigen neboen met grote aandacht naar de verrich- ungen van de gymnasten gekeken en kunnen zien, wat met serieuze oefening te bereiken jz. De gymnastiekverenigingen VOLO op het Dietsveld, Leonidas in het Zaanenplantsoen, Hercules op het Theemsplein en Turnlust >an de Pladellastraat hebben behalve voor nt' gymnastiek in het algemeen ook- propa ganda gemaakt voor de vereniging, daar hun tenen met volle toewijding de verschillende nummers lieten zien. Het is natuurlijk onmogelijk, iedere de monstratie volledig te bespreken. Wij moe ten vo.staan met enkele nummers uit de vier programma te bespreken. Van Turnlust Sir J 6en goed nummer kleutergym- 5S»W"r smakeliik werd gelachen, twkdemassakvnje oefening van alle leden, P M n in au" baloefening waren hoogte- p 5 n Hit programma. hadnnS'.ia1 een ,veel te lan§ programma 0m h-1 j' waardoor het laatste nummer weeens d» m°est worden afgewerkt nnrs 7osU o leJnis' en'S® goede num- tineen va "d8ymnastiek van de heren, ServndeadameS-alsmede het springt dtnooknoMir1?563' Da heren vert°on- een {eiC? ?Spring,cn' waarbij één heer zien. ^gevoerde snoek-salto liet ^onidïdJnn?™ gymnasten. waarmede S hoïdin?vSfrde en de minder rus- plantsoen werkten V6Ug^ °P het Zaanen" ler.de numml store,nd op de verschil- sikale nummer t j0ndar vooral de klas- «'eniiïS llljden hadden. De vrije uitgevoerd unr.Jong moisjes werd pittig ««verdiend applaus paardspnngen kregen VOLO.'ïoKtnief6'Jonge vereniging Dietsveld een demonstratie JOJUKI-ZJUU 1051 HAARLEM Grote Ke!k°lm!DAG 4 JULI (concert jury) ?crnatlonaal orgelconcours -'The knight of Z KUr' Openluchttheater: Vk>. 8.30 uur Pestl°" (Young g?' naar Hio", 18 lU",P.alace: ..Nancy •3Ö'7 en 9,15 uur. -Manon', 18 j., 2.15, Gto(e Ke?k°NSR,DAG 5 jDLI '"chuheater Rwi!elco,ncert. 2 uur. ODen- e Burning pgstpndaal: Tile knight of gaf. Zeer verstandig was de oefenstof niet te hoog gegrepen, waardoor de afwerking der oefeningen heel goed was. Voor het eerst na hun halfjarig bestaan traden ook de heren op met een prima nummer paardspringen. Ook de vrije oefening van de meisjes en dames was bijzonder aardig. Aan deze demonstratie nam ook nog deel de CIOS- club uit Overveen met grondgymnastiek op de lange mat en tafelspringen, waarmede deze sportstudenten een langdurig applaus verwierven. Resumerende kan gezegd worden, dat dit onderdeel van de Sportweek naar wens ge slaagd is. Wandeltocht op Zaterdag Zaterdag wordt een wandeltocht van on geveer 10 km. gehouden. Gezien de zeer grote belangstelling voor de avondvierdaagse, wordt dit jaar ook voor deze wandeltocht een groot aantal deelnemers verwacht. Ge start wordt op Zaterdag 7 Juli tussen 2 en 3 uur vanaf gebouw „Rosehaghe" aan de Hoof- manstraat. Reeds zijn verschillende aan vragen binnen van scholen en enkele ver enigingen. Deze 10 km. afstand is bijzonder geschikt voor leerlingen van lagere en mid delbare scholen. Inschrijving is mogelijk van 10 jaar af bij de heren G. P. C. v. Delden, Pijnboomstraat 115; H. H. Winters, Heussensstraat 104 alsmede bij de Kiosk op het Verwulft. Alle deelnemers ontvangen een speciale herinnering. Estafetteloop en volleyball Op het terrein aan de Van Oosten de Bruijnstraat zijn Dinsdagavond wedstrijden in estafette-lopen gehouden voor dames, meisjes en jongens. De belangstelling was bijzonder groot. Veertig ploegen waren inge schreven. Daarbij waren vele ploegen van scholen. Bij de dames zegevierde Concordia en tweede werd Gita. Gelopen werd viermaal zestig meter in rechte banen. Doordat de belangstelling van de zijde van het publiek groot was en de afzetting aanvankelijk niet voldoende, drong het publiek te ver op en konden velen de eerste series van de loop nummers niet volgen. Ook zijn volleyballwedstrijden gespeeld. De ontmoeting tussen de dames van EHVC en IHJ kon niet uitgespeeld worden. Eerst genoemde ploeg had een voorsprong. De heren van Volleystars hebben met 1614, 1715 van Brandweer gewonnen. Hudo in Concertgebouw De heer J. Nauwelaerts de Agé zal heden avond in het Concertgebouw ter inleiding van de demonstratie judo een toelichting ge ven over het begrip jiu jitsu. Het belangrijk ste deel van het programma is de stedenwed- strijd HaarlemAntwerpen. De Haarlemse ploeg bestaat uit P. van de Geest, H. Koe- lemcijer, J. Borger, R. Schulz en J. Feith. Softballdemonstratie Doordat de Mr. J. Gerritszaal en de Noor der Hout afgezet was voor de wielerwed strijd is de softballdemonstratie niet in het Noorder Sportpark gehouden, maar op het terrein aan de Kleverlaan. Twee Haarlemse ÖCOOOCCOOOOOOCOCOCOC>CXXXXDOCCOCOOOOCCOCOCOOCOCCOOOOCCOOCC WOENSDAG: 19,00 Honkbalwedstrijd tussen twee Haarlemse negentallen ter voor bereiding van de wedstrijd HaarlemAmsterdam op het ter rein van EDO. Betrouwbaarheidsrit voor moto ren, start en finish bij de Rip- perdakazerne. Basketbal tussen politie en mili tairen op de binnenplaats van „De Doelen". 19,30 Propaganda-zwemfeest in het Sportfondsenbad. 19,45 Boksen, judo en gewichtheffen in het Concertgebouw. 20,00 Vollcyballwedstrijd op de speel plaats van de Overtonschool. DONDERDAG 19.00 Gymnastiekdemonstratie op het Theemsplein (Bato); Sportweide, Noorder Kout (Kracht en Vriend schap): Zaanenplantsoen (Concordia); Schotersingel (Cios) 19.30 Basketbal op de speelplaats van de Juliana van Stolbergschool. 20.00 Singelloop over 3 km (start en finish Friese Varkensmarkt). 20.00 Kano-singelrace (start en finish nabij het gebouw van de Genees- dige Dienst) Cricket negentallen ontmoetten elkaar ter voorberei ding van de op 14 Juli te spelen steden- wedstrijd HaarlemAmsterdam. De uitslag na twaalf innings (76 in het voordeel van de rood-witte dames) telle men hier niet. Het spel stond op hoog peil en de vele toeschouwers zullen zich geen moment verveeld hebben. De keuze-commissie heeft geen gemakkelijke taak, vooral wat de ver kiezing van het buitenveld en de vangster betreft. Als werpster kon ons mejuffrouw Voorting (EDO) meer bekoren aan mevrouw Hazevoet (Gymnasion), vooral wat het veld werk betreft. Mejuffrouw Andréa (HHC) op het eerste honk was sterker dan mejuffrouw Hüner (Gymnasion), terwijl mejuffrouw Veen (Schoten) beslist boven de beide HCK dames Prins en Bakels verkozen zal worden voor het tweede honk. Voor de korte stopplaats komt o.i. slechts mejuffrouw Van Beymer- werdt (HCK) in aanmerking, evenals mejuf frouw Heemskerk (Schoten) voor het derde honk. De candidaten voor het verre veld waren moeilijk te beoordelen. Men zal er goed aan doen hier drie sterke hitsters voor op te stellen. Zoals bovenreeds gezegd: beide vangsters waren goed, misschien, dat het iets geraffineerder spel van mejuffrouw Ver dam (EDO) de doorslag geeft bij de verkie zing tussen haar en mejuffrouw De Haas (H.H.C.) Sport in 't kort VOORBEREIDING VOOR HET WERELD KAMPIOENSCHAP DAMMEN. Vandaag zal te Haarlem in het clublokaal vari „Ooster kwartier" het invitatie-tournooi als voor bereiding voor het wereldkampioenschap aanvangen. Dit tournooi is georganiseerd door de Provinciale Noordhollandse Dam bord als training van de wereldkampioen P. Roozenburg voor de aanstaande match om de wereldtitel. De deelnemers aan dit tour nooi zijn P. Roozenburg, W. de Jong, Aebe de Jong en IJme de Jong (allen „Ooster kwartier"), B. Dukel, H. Laros en T. Postma (allen „IJmuiden"), J. B. Sluiter Jr. (Haar lemse Damclub) en H. Willemse (St. Bavo). Er wordt gespeeld te Haarlem, IJmuiden en Heemstede. Cricket in Engeland In de wedstrijd YorkshireSouth Africans heeft de vermaarde Engelse batsman Len Hutton de 99ste century van zijn loopbaan gescoord in een openingsstand (met Frank Lowson) van 286 runs. Hutton's score was 156. Het is veertien jaar geleden dat hij zijn eerste century scoorde. Men vraagt zich nu af of zijn honderdste honderd zal komen in de derde testmatch tegen Zuid-Afrika. die morgen te Manchester begint. Op het veld te Manchester (Old Trafford) scoorde hij ook de eerste. Een overwinning met 252 runs voor het verlies van vijf wickets (gesloten) tegen een totaal van 54 mag zonder overdrijving een ruime zege worden genoemd. En dat waren de cijfers, waarmee gisteren op het Quick- veld in Nijmegen een sterk elftal van de NCB van het Engelse touringteam Lin colnshire Gentlemen won. In allle onder delen van het spel waren de Nederlanders hun overigens prettige, sportieve tegen standers de baas. Hoogtepunt van de NCB-innings was de buitengewoon goede century (121 not out) van de steeds productiever wordende VRA- batsman L. Mulder. Zijn kalme, weloverwo gen innings werd door slechts één kans ont sierd. Mulder werd achtereenvolgens bijge staan door: H. Herklotz (HBS) 37, N. Leef tink (PW) 10, D. Ingelse (Quick, N.) 38, M. van Vliet (HBS) 19 en M. Maas (Haarlem) 10 not out. Op 252 voor 5 vond captain De Vries van Quick het genoeg en sloot de innings, nog meer dan de helft van de speeltijd aan de gasten latend. F. R. Pot ter had 161 gebowld, G. F. H. Heane 370 en N. Meslin 137. De Engelse batsmen hadden echter met de linkse bowler Leef tink (van PW) en fast- bowler E. Peereboom (van Rood en Wit) dermate moeite, dat hun verblijf aan de wickets over het algemeen niet lang duurde. Slechts Potter en Meslin wisten, met respec tievelijk 10 en 11, de dubbele cijfers te be reiken. Leeftink had 3 wickets genomen voor 14, Peereboom 4 voor 9, H. Burki (Quick, N.) 28 en P. Maas (Haarlem) 15. De Lincolnshire Gentlemen hadden Zater dag en Zondag in Den Haag tegen H.C.C. gespeeld en daar, ofschoon zij tenslotte ook de wedstrijd verloren, het niet zo zwaar af gelegd. De totalen waren in Den Haag H.C.C. 180 en 166 voor 3 (gesloten); Lin colnshire Gentlemen 167 en 75, zodat de Hagenaars met 104 runs wonnen. In die wedstrijd scoorde de Villeneuve voor H.C.C. een century (100 not out) en blonk bij de Engelsen aanvoerder Heane uit, die in de eerste innings 72 not out maakte. .J De tentoonstelling van Nederlandse beeldhouwkunst in het Haagse Gemeente museum is reeds op zichzelf een meester stuk. Dóór de egale, op het koele afgestem de belichting der binnenzalen komt men naar het spelend clair-obscur der tuinen, die deels in stijlfee.sten zijn omgetoverd, deels natuur bleven. Het is een plezier even in de doodhof der rijke interieurs uit de ze ventiende en achttiende eeuw de weg en Theo van Reljn. portret van zijn moeder. oriëntatie te verliezen. Men dwaalt door de Louis XIV en XV vertrekken, onder pla fonds vol goden en godinnen, langs muren die met gobelin of goudleer zijn bespannen of in de lambrizering met luchtig schilder werk zijn versierd. Men passeert een mo numentale eikenhouten huisdeur, stijl Louis XV (vroeger een sieraad van de Grote Houtstraat te Haarlem) en gluurt tussen de met de hand beschilderde zijden In Metz starten vandaag de deelnemers aan de Ronde van Frankrijk, de monster- wielerrit, waarin ook acht Nederlanders zullen meerijden. Onze landgenoten voor hun hotel te Metz. Staande, van links naar rechts: H. Faanliof, G. Voorting, W. Dielissen, H. Dekkers, H. Schoenmakers. Zittend van links naar rechts: W. van Est en G. Peters. Vierde van links W. Wagtmans. Het feit dat wij nü pas schrijven over de Pentautolon, waarmee vorige week de Amsterdamse Sportweek werd geopend, ligt niet zozeer in een Jan Salie-achtige aanpak van de ons opge dragen werkzaamheden, als wel in het feit, dat wij pas nu van de gevolgen van deze Pentautolon hersteld zijn en voor het eerst op dokters.-advies het bed weer hebben mogen verlaten. Wij mo gen weer wat opzitten en van alles eten. Dank U. De Pentautolon dan was de voort zetting van de Sierbrulcraghtwaghen- toght van vorig jaar, hetgeen voor niet- Amsterdamse dus minder in dieventaal bekwaamde lezers heet te betekenen, dat het een auto-rit was. Zij wordt tel- kenjare georganiseerd door de heer C. P. de Smit, chef van de inspectie dei- Lichamelijke Opvoeding van de ge meente Amsterdam. Deze is de vitaalste ambtenaar, die wij kennen. Zelfs de eenvoudigste verschijnselen worden door hem gekenschetst als „reusachtig" of „fantastisch". Door hem zelf teweeg gebrachte gebeurtenissen, zoals de jaar lijkse autoritten, qualificeert hij on veranderlijk als „nog reusachtiger" en „nog fantastischer". Helaas gebiedt de eerlijkheid ons te erkennen, dat zulks juist is. Deze jaarlijkse plezante autorit was dit keer Pentautolon genaamd, aange zien de onderscheiden opdrachten, door de rijders uit te voeren, de naam Pen tathlon, oftewel vijfkamp, zouden heb ben gewettigd, ware het niet dat men het met een auto moest doen. Evenals vorig jaar hadden wij ons van de mede werking verzekerd van de heer Maus Gatsonides, een man, die er wat van kan. Werden wij vorig jaar ex aequo achtste met de burgemeester, na wat door een Amsterdammer ruwweg ge- qualificeerd werd als „matsen", dit keer zouden wij het beter doen, zo namen wij ons voor. De opdracht bestond uit het opzoeken van tien plekken in Am sterdam, die iets met sport van doen hadden. De start begon al direct goed. Direc teur Bessem van het Stadion schoot met heldhaftig vertrokken gezicht het startpistool af en velde daarmee met een de eerste controleur. Onze chauf feur, die merkwaardigerwijze de naam Hans droeg, trapte op het gaspe daal en voort ging het naar het eerste het beste café, waar wij een gelukkig huwelijk vernielden door de telefoon anderhalf uur bezet te houden, terwijl een echtgenoot op in allerijl aangedra gen hete kolen buiten de cel stond en geen kans kreeg om zijn ega mee te delen, dat het in zijn voornemen lag de thuiskomst nog wat uit te stellen. Inmiddels raadpleegden wij enige Amsterdamse sportlieden, teneinde de controleposten te weten te komen, die zich verscholen achter aanduidingen als „De enige rechtgebouwde, schuinge- richte tribune in Amsterdam". Toen ging het er op los. Die tribune bevond zich aan de Bosbaan. De oudste voetbal club van de hoofdstad (AFC) resideer de daarentegen aan de Zuidelijke Wan delweg. Na het balanceren op een wip- brug en het ringsteken te hebben ver toond zoals het hoorde, moesten wij naai de grootste cricket-kooi van de ge meente. Dit bleek niet te zijn wat wij gedacht hadden. De cricketers mochten er namelijk gewoon in en uitlopen en ook daarbuiten vrijelijk over cricket praten. Na de arts Hans Tetzner aan De Lairessestraat gecomplimenteerd te hebben met zijn keurige verrichting als captain van het Nederlands elftal, dat in 1924 in Parijs tegen Uruguay speelde, ging het naar de kegelbond aan de Ad miraal de Ruyterweg. Dit is niet zozeer een aanduiding van lieden, die het be kende symptoom van ruim alcoholge bruik vertonen, als wel van mensen, wier doel het is met een grote houten bal negen knuppeltjes omver te wer pen. Toen na onze worp het stof was opgetrokken, lagen ze alle negen en de door ons tactisch opgestelde ballen- jongen kon zijn kwartje in ontvangst nemen. nen om alle Amsterdammers boven de vijftig jaar, die er goed-bcwassen uit zagen, om tekst en uitleg te verzoeken. Dit nu bleek een wat tijdrovende be zigheid, die wij te kwart voor elf on derbraken voor een broodje bij Kootje. Temidden der broodjes Tartare verna men wij, dat de gezochte historische stee zich aan het Rokin bevindt. Na het vrij interpreteren van een aantal verkeersregels arriveerden wij drie seconden later bij de Koninklijke Handboogschutterij Concordia, die drie kilometer verder aan de Middenlaan was gelegen. Hier raakten wij wel de roos, maar helaas niet degene op het middelpunt van de schietschijf. Wij troffen namelijk een belendende schut ter in de haardos en dat telde niet, hoewel het natuurlijk het aantal con currenten met één verminderde. In tien vloeken (van voorbijgangers) en vele zuchten (van ons) arriveerden wij ver volgens in het Universiteitssportlokaal, dat passend genoeg in de Amstel- Brouwerij is gelegen. Wij moesten hier onze schoenen uittrekken, niet zozeer om religieuze redenen, als wel terwille van de properheid van de basketball- vloer. De zin van dit spel is, om een bal van 50 cm. middellijn door een ring te werpen die slechts 40 cm. diameter heeft. Wij slaagden hierin, zo zouden wij bescheiden willen opmerken. Hiermede lagen wij onbetwist aan de kop, een zwaar wegende verantwoorde lijkheid. Het was pas negen uur en wij hadden tot half twaalf de tijd mei slechts vijf opdrachten nog te vervul len, waaronder het zoeken van het badhuis De Veer (opgericht in 1844, op geheven in 1912) het handboogschieten, het basketball-spelen, het vinden van de oudste permanente wielerbaan en het melden bij de ere-voorzitter van de Amsterdamse Korfbalbond. Helaas wa ren om kwart voor elf deze opdrachten nog steeds onvervuld en wel voorna melijk door de onvindbaarheid van hei haast veertig jaar geleden opgeheven badhuis De Veer. Wij zochten dit op aanraden van de perschef der gemeente Amsterdam eerst aan de Westerdoks- dijk en vervolgens op advies van de PTT aan de Amsteldijk. Toen dit geen resultaat opleverde, zijn wij systema tischer tewerk gegaan en zi|ti begon- Na tenslotte de hand gedrukt te heb ben van de ere-voorzitter van de Am sterdamse Korfbalbond, die in teVr.-u- spraak met zijn uiterlijk De Wïicte bleek te heten en ongelukkigerwijze domicilie gekozen had op de Da Costa- kade, restte ons nog de oudste wieler baan. Deze bleek gestaan te hébben aan de Waldeck Pyrmontlaan. Evenals de controle trouwens want hei was één minuut over half twaalf en de controle had zich dus reglementair verwijderd. Dit kostte ons tien straf punten en één eerste plaats. Speciaal onze kegels hadden ons voor die plaats in aanmer king doen komen. Nu kwamen we tekort. „Ik vind het een reusachtige, fan tastische prestatie voor niet-Amster- dammers", zei de vitale heer De Smit aan de finish. „Wij vinden het de reusachtigste, meest fantastische prestatie", zeiden wij bescheiden. „Dat kan ik niet ontkennen", zei de heer De Smit en boog het hoofd. BOEDA Donderdagavond ivordt er in de\ Stadsschouwburg als onderdeel van het Holland Festival een „Hommage a la danse classique" gebracht door Tamara Toumanova, Julio Perugini, Ethéry Pagava, Genevieve Lespag- nol, Serge Perrault, Claire Sombert, Vladimir Tomsky en Boris Trailine, met medewerking van het Utrechts Stedelijk Orkest onder leiding van Daniel Stim. Hedenavond voert de Nederlandse Opera, met Kathleen Ferrier als gast, Gliicks „Orjeo" ten tonele. Muzikale leiding: Charles Bruck. Vrijdagavond volgt „Un ballo in maschera" van Verdi onder directie van Vittorio Gui, met als gast Martha Lipton in de rol van de waarzegster. Verder werken mede: Gré Brouwenstijn en Frans Vroons. In het muzikale gedeelte van het Holland Festival speelt het Concert gebouw Orkest Donderdagavond on der Leopold Stokowski werken van Berlioz, Debussy, De Falla, Barber en Brahms. Er is Vrijdag een och- tendconcert, waarop Noëmie Perugia de in regeringsopdracht door Hen rietta Bosnians geschreven cyclus „Maria Lecina" naar het gedicht van Werumeus Buning ten gehore brengt, begeleid door de pianist Johan van den Boogert. In het Vondelpark-pa viljoen concerteren Vrijdagavond Phia Berghout (harp) en Hubert Barwah- ser (fluit) Het programma van de kunstmaand Amsterdam luidt voor Woensdag avond trio's van Haydn en Beetho ven (door Bouio Lemkes, Regina Wijnalda en Jan Huckriede), voor Donderdag werden van Handel, Frid en Tsjaikofski door het Kamerorkest onder leiding van Roelof Krol (met solistische medewerking van Theo Olof en Herman Krebbers met het Concert voor twee violen van Bach) en voor Vrijdag composities van Pur eed en Bartök door hetzelfde orkest, thans geleid door Bertus van Lier (met als solisten Jo Juda en Paul Godwin met de Symphonie Concer tante van Mozart). Al deze uitvoe ringen hebben plaats in Ons Huis in de Rozenstraat. In het Stedelijk Museum is behalve een overzichtstentoonstelling van het werk van Charley Toorop ook een expositie van ontwerpen voor décors en costuums van de Nederlandse Opera. Kunsthandel Santee Land weer exposeert werk van André Marchand (tot 20 Juli). gordijnen naar binnenplaatsjes. Men be schouwt zich te midden van deze intieme luxe onzer voorvaderen als een onbeschei- dene, maar beseft vooral hoe de beeldhouw kunst zich uit haar architecturale dienst baarheid heeft moeten bevrijden. Heeft men zijn eerste ronde over de gehele ten toonstelling gemaakt en genoten van de hedendaagse Nederlandse werken, in de zalen èn in de natuur, dan voelt men dat de waaier der verbeelding zich steeds wij der open spreidt en dat een kundige maar onzichtbare hand hier alles wèlbewust heeft gerangschikt. De grote „Kat" van Gra Rueb (geboren 1885, leerlinge van Antoine Bourdelle te Parijs) is op de zware rand van het tuin- bordes gezet alsof het één dier op Parijs spuwende gargouilles was, één dier mon sters die het regenwater vér van de toren van „Notre Dame" op de grond doen lan den. Recht tegenover dit bordes staat „Tuinbeeld" van C. Schrikker, een der vele leerlingen van prof. J. Bronner. Deze vrou wenfiguur bevindt zich juist vóór een ar chitecturaal zeer fraai en door groen ge bladerte gesloten poortje, het midden van een monumentale tuinmuur. Die benaming „Tuinbeeld" lijkt ons te pover. Deze oude vrijster was maar al te gelukkig dat zij voor een beeldhouwer als model mocht dienen. Haar bijna geheel inwendige lach loopt van honig over. Het spaarzame haar is met een stijve middenscheiding plat over het hoofd gelegd, met onder de oren twee prétentieuze te-jong-aandoende coquette haarvlechtjes. Enkele onderdelen van dit zeer expressieve beeld zijn gekleurd ge weest. Een sprookjes-monster met een oli fantsslurf hurkt achter en tegen het linker been: ook hier sporen van interessante kleurversiering. Wat bij kleinere ceramiek gebruikelijk is, wordt bij grotere beeld houwkunst vermeden: zou de werkelijk zeer subtiele expressie van dit preutse ge laat er onder geleden hebben als die kleu ren waren gebleven? Het heeft ons altijd verwonderd dat de omstreeks 1890 op de Akropolis onder oud puin teruggevonden twintig gekleurde oud-Griekse beelden, da terende van ongeveer 500 jaar vóór Chris tus, niet meer beroering in beeldhouw- kringen hebben te weeg gebracht. Natuur lijk vragen kunstenaars als Radecker, Stauthamer, Andriessen, Van Reyn, niet naar' kleur, maar dat sluit niet uit dat an deren er goede effecten mee zouden kun nen bereiken. Van professor J. Bronner is het volle dige „Hildebrand-monument" in een dei- bovenzalen opgesteld. De indrukken zijn ongelijk. De „Charmante" is kostelijk en lijkt op Alfred de Musset. Grootmoeder Kegge, Nurks en de lieftallige Suzette Noiret zijn uitnemend. Het Diakenhuis mannetje is enigszins overdreven, ietwat te murw. Buikjes buik zit hem, ook in de letterlijke zin, erg hoog. De oude heer Stastok lijkt meer op een rabbi. Maar Hildebrands figuren zijn óók niet allen gelijkwaardig. Dit monument behoorde nu eindelijk eens in Haarlem opgesteld te worden. Van John Radecker is er een groot staand naakt, dat aan de voeten op originele wijze gesteund wordt door een schelp-achtig geribd motief. Het werk vormt een leerrijk contrast met de „Torso" van Wolbers, waarbij de inwendige orga nen en het skelet veel meer in wissel werking met de huid zijn. Bij Radecker lijken de polsen te breed, de onderarmen omzwachteld, maar men vergete niet dat Radeckers scheppingen steeds innerlijk verantwoord zijn. De algemene allure is groots en het beeld kreeg terecht de ere plaats. Kneulmans „Kind", dat ook op hei Frederiksplein te Amsterdam stond, blijft een succes: het doet echter zeer sterk aan Alberto Giacometti denken. Nel Klaassen schiep een kleine „Daphne", die omdat zij Apollo's liefde weigerde en de goden om hulp riep bij wijze van straf in een laurierboom werd veranderd. Een onder werp van Ovidius, dat zeker ook Zadkine zou hebben kunnen inspireren: het is mis schien een wreed genoegen deze in gang zijnde metamorfose van mens tot plant te volgen. Van Mari Andriessen heeft „De drie Zusters" een aangrijpende eenvoud. Van de helaas vroeg gestorven Johan Limpers bewonderden we een fijn portret van prof. Guarneri. Hildo Krop schiep twee reliefs: „Europa" (met een middel eeuwse postillon) en „Het Noorden" met minder karakteristieke eskimo's maar een uitnemend weergegeven rendier. Theo van Reijn stond voor deze expositie het gevoe lige portret van zijn moeder (in brons) af. De uitnemende catalogus bevat veel biografische bijzonderheden, de namen van de leermeesters en de uitgevoerde opdrachten der diverse inzenders. Wan neer men de tekeningen en munten mee rekent zijn hier een kleine driehonderd inzendingen die een fris en overtuigende indruk geven van de Nederlandse beeld bouwkunst van heden. De tentoonstelling duurt tot 4 September. H. SCHMIDT DEGENER ADVERTENTIE SSTR STRAND SHORTS SHIRTS Ter voorziening in de vacature van rech ter in de arrondissementsrechtbank te Haarlem (vacature mr. C. G. Bijleveld) is door de Haarlemse Rechtbank een lijst van aanbeveling opgemaakt, waarop in alpha- betische volgorde zijn geplaatst: mr. H. J. M. Cokart, substituut-griffier bij de recht bank te Rotterdam; mr. W. S. da Costa, sub stituut-griffier bij de rechtbank te Am sterdam; jhr. mr. P. L. E. van der Maesen de Sombreff, substituut-griffier bij de rechtbank te Breda. Mr. D. van Leijden, substituut-griffier bij en rechterplaatsvervanger in de rechtbank te Haarlem, is bij loting afgevallen tegen een der bovengenoemde candidaten. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam d.d. 27 Juni is in staat van faillisse ment verklaard: Johann§s Petrus de Nobel, koopman, wonende te Haarlem, Timorstraat 5. Rechter-commissaris: mr. H. G. Rambon- nent. Curator: mr. J. D. A. Viskil, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst zijn geëindigd de faillisse menten van: W. P. J. Smeets, leraar, destijds wonende te Bloemendaal, Midden Duin en Daalseweg 28 en L. W. Kok, meubelmaker, wonende te Badhoevedorp, gem. Haarlem mermeer. Sperwerstraat 21.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5