r Goed Autorijden -Clowntje Riek Visserij-varia il VAN Nationale zwemwedstrijd in de „Heerenduinen" ©ld Clothes Hew De Egyptische Koningin Bij IJmuidens jubileum wedstrijd tussen de pieren? Op zoek naar de baas Ambtenaren moesten „eens even wachten" Drukke vaart op het Noordzee kanaal in Juni MARKTBERICHTEN Visserij in verre wateren Velsen-Noord Kernverkiezingen bij de papierfabriek Castricum SCHEEPVAART SCHOOLBOEKEN WOENSDAG 4 JULI 1951 Op 15 Juli zullen in het zwembad „Hee renduinen" weer evenals het vorig jaar nationale zwem- en polowedstrijden wor den gehouden, georganiseerd door VZV. In 1950 werd dit zwemfestijn een groot suc ces, niet alleen ten aanschouwe van ruim vijfhonderd toeschouwers maar bovendien voor vele radio-luisteraars, doordat de AVRO en de PCJ-Wereldomroep er repor tages aan hebben gewijd. Dat laatste zal, naar men hoopt, deze dag weer gebeuren. Het programma bevat de bekende olympi sche nummers: 100 meter- vrije slag, 100 meter rugslag, 200 meter school slag, alle voor dames en heren, en verder 4 x 100 m. vrije slag-estafette dames en 4 x 200 m. vrije slag-estafette heren. Er zijn nu reeds vijf-en-twintig clubs uit de wijde omtrek bekend, die er aan deel zullen nemen, onder meer: de Hilversumse „Rob ben", de Haarlemse en Alkmaarse „Water ratten", DWT, DWR, HVGB en zwemclub „Haarlem", alle uit de Spaarnestad, DJK en ADZ uit Amsterdam, HZ en P.C en Zian uit Den Haag. Het programma vermeldt voorts een polo-tournooi tussen teams van „De Alk maarse Waterratten", DJK uit Amsterdam, HVGB uit Haarlem en VZV, dat dit tour- nooi het vorig jaar won. Deze keer heeft HVGB een goede kans op de overwinning. Edmonton wil revanche VZV heeft dit jaar nog veel meer in petto: Een week na de nationale wedstrijden volgt een waterpolo-tournooi voor de junioren van de kring Haarlem. In Augus tus wordt een tweekamp gehouden tegen Nereus uit Zaandijk ende Edmon- tonners, die bij de recente sportuitwisseling een pijnlijke nederlaag hebben geleden in 't Sportfondsenbad in Haarlem. Zij komen waarschijnlijk 26 Augustus om revanche te nemen. Nu echter in een stevig clubver band. Het is namelijk de zwemclub „South Gate" uit Edmonton, die een ploeg over de Noordzee zal zenden. Tenslotte koesteren de VZV'ers een vermeldenswaardig plan, waarmee zij op hun wijze luister hopen bij te zetten aan het 75-jarig bestaan van IJmuiden. Het is hun bedoeling dan een pro gramma met wedstrijd- en prestatie- zwemmen te presenteren.tussen de pieren in IJmuiden. ADVERTENTIE DUYN's AUTORIJSCHOOL Kalverstraat 20 - IJm.-Oost - Tel. 4806 Een bewoonster van IJmuiden-Oost zag een dezer dagen een hond lopen, die, vol gens haar zeggen veel gelijkenis vertoonde met de trouwe metgezet van de burge meester. Zij bracht het dier derhalve naar „Schoonenberg" en kwam daar tot de ont dekking dat zij zich vergist had. De politieverordening houdt in dat los lopende honden hun leven zullen beëindi gen op het terrein van de reinigingsdienst, in een vertrek dat in de volksmond „gas kastje" heet. Wie .echter deze Drentse patrijshond be keek, kwam spoedig tot de erkenning hier met echt ras te doen te hebben. Burgemeester en mevrouw Kwint heb ben zich voorlopig over deze ras-zwerver ontfermd en de dankbaarheid van de hond is zo groot, dat zij zich niet ontziet als een wervelwind door hal en kamers te schieten, wanneer ze de inmiddels vertrouwd ge worden stemmen herkent. Burgemeester Kwint is echter niet van plan deze kwispelstaartende viervoeter voorgoed bij de andere huisdieren in te lijven. De vraag is echter: waar is de baas van deze logé? En zo er geen eigenaar op komt dagen, wie ontfermt zich dan over dit mooi-getekende, trouwe, pointerras- achtige dier?- Agenda voor Velsen WOENSDAG 4 JULI Openbare Leeszaal, Heidestraat. 15 tot 20 uur: Tentoonstelling door beeldhou wers en schilders uit de gemeente Velsen en omgeving voor „Felison". Thalia. 19 en 21,15 uur: „Licht het an ker". Rex. 20 uur: „De straat zonder naam". Huishoudschool, Casembrootstraat. 15 tot 17 en 14 tot 21 uur: Tentoonstelling van het werk der leerlingen. DONDERDAG 5 JULI Openbare Leeszaal, Heidestraat. 15 tot 20 uur: als Woensdag. Thalia. 21,15 uur: „Licht het anker". Rex. 20 uur: „De straat zonder naam". Huishoudschool, Casembrootstraat. 10 tot 12 en 15 tot 17 uur: als Woensdag. Velserbeek. 19 uur: Concert Mariniers kapel der Koninklijke Marine. Of dit zal worden verwezenlijkt, is nog onzeker; het hangt van de toestemming af. Aan VZV zal het niet liggen. De levens kracht van deze club laat zich niet beteu gelen door de „winterslaap", waartoe zij in de koude maanden wordt gedwongen door het gesloten Velserbad. In het zomer seizoen zal zij zich telkens weer breed uit ontplooien. „Nederland Cabaret" trad in Rex voor hen op De leden van de Algemene Bond van Ambtenaren, afdeling Velsen-IJmuiden, hebben Dinsdagavond in een stampvol „Rex"-theater, genoten van een aan hen door het hoofdbestuur aangeboden feest avond. Na een kort openingswoord van hun voorzitter, de heer J. H. Wijnberg, waar uit bleek dat de leden deze avond te dan ken hadden aan een door hen gehouden ledenwerf-actie, voerde de bondssecretaris, de heer A. v. Rossem, het woord, die uit eenzette dat niet alleen het ledental de sterkte van de bond uitmaakt maar ook de innerlijke kracht, die de leden stuk voor stuk opbrengen. Na dit officiële gedeelte kregen de aan wezigen een cabaret-programma voorgezet, dat op een hoog peil stond. Het Neder landse Cabaret bracht onder de titel „Wacht eens even" een revue, die de zaal meer malen deed schaterlachen. André Carell, die op beschaafde wijze de conférence verzorgde, bleek een meester in deze kunst en had al gauw de zaal op zijn hand. Ma rianne van den Bergh toonde zich door haar schitterende mimiek een geboren ar tiste en haar weergave van een Rotter damse straatjongen bezorgde haar een langdurig applaus. Sinny Mooten en Ab Hofstee zongen op waarlijk meeslepende goede wijze ope rette melodieën. Een van de glanspunten van het programma was wel het bespelen van de „Clarioline" door Cas Rus. Dit Franse instrument leent zich tot een imi tatie van alle denkbare instrumenten en de zaal kreeg daarvan onder meer een trompet, trombone, viool, doedelzak en bioscoop-orgel te horen. Ook de verschillende schetsjes oogstten volop applaus. De scheepvaart op het Noordzeekanaal is in de afgelopen maand wat men noemt druk geweest. Behalve de gewone binnen vaartschepen, die meestal niet verder ko men in IJmuiden dan tot de kleine sluis, is het kanaal bevaren door een groot aantal zeeschepen. Niet minder dan 324 schepen, bestemd voor Amsterdam, passeerden bij aankomst uit zee de sluizen van IJmuiden. Voor Zaandam kwamen er 36, voor Beverwijk 3. „Om de West" voeren 352 schepen van Amsterdam uit, 20 van Zaandam en prompt 3 van Beverwijk. In de buitenhaven van de Hoogovens kwamen 26 schepen met erts- en 1 met teerlading aan. In de binnenhaven van de Hoogovens kwamen 18 schepen laden, 3 steenlossen en 1 ontdeed zich van zijn lading ijzer. Negen schepen met hout en vier met cellulose vonden bij de Papierfabriek hun bestemming. Zes schepen schutten niet, want zij vonden ligplaats in de Vissers haven. 3 Juli 1951 Prijzen Heilbot 1,80; kl.m. tong 1,351,26; kl. tong I 1,22—0.95; kl. tong II 0,92—0,79; tarbot I 1.34—1,20, per kg. Tarbot II 59—53; tarbot III 46; tongschar 65; gr. schol 67: gr.m. schol 77, kl.m. schol 61; kl. schol I 57; kl. schol II 40—12; schar, 29—8; bot 1710; v. haring 35—28; makreel 2.50—14; gr. schelvis 53—46; gr.m. schelvis 44—34.50; kl.m. schelvis 38—35; kl. schelvis I 32,50—30; kl. schelvis II 27—22; wijting 20,50—14; gr. gul 4442; midd. gul 37; kl. gul 24; poontjes 8, per 50 kg. Gr. kabeljauw 166—98; gr. wolf 98—74, per 125 kg. Aanvoer 45 kisten tong en tarbot. 4 kisten tongschar en schartong, 93 kisten schol. 28 kisten schar, II kisten bot, 4 kisten haring, 550 kisten makreel, 167 kisten schelvis, 74 kisten wij ting, 31 kisten kabeljauw en gul, 18 kisten wolf, 20 kisten poon, 15 kisten diversen. Totaal 1060 kisten. Besommingen HD 79 f5120: IJM 43 f350; IJM 227 f 225; KW 66 f200; SCH 17 f 110. Een trawler besomde f 14.400. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 3 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Jans v. Rotterdam. Niger- stroom van Hamburg. Zeeland van IJsel- monde. Draco van Savona. Baltic van Topilla. Capella van Mantyluoto. Wiebold Böhmer van Lissabon. Strabo van La Palice. Bethy Maersk van Lulea. Pamir van Man tyluoto. Amsteldiep van Montreal. Emil Berger van Sunderland. Pieter Geertruida van Gothenburg. Vertrokken zijn: Margol naar Sundsvall. Fermain naar Sunderland. Bohus naar Huil. Vigo naar Rotterdam. Tony naar Delfzijl. Ponza naar Dompsö. Swift naar Londen. Echo naar Rotterdam. Hollandia naar Go thenburg. Heriot naar Londen. Suite naar Londen. ADVERTENTIE CHEMISCHE REINIGING is sneller, is beter. DRY CLEANING ONLY Koningsplein 8 - IJmuiden - Tel. 4886 Hedenavond wordt te Scheveningen verwacht de kotter SCH. 177 „Noordzee" van de rederij A. Blok. Deze kotter is op een scheepswerf te Breskens opnieuw in gericht. Er is een koelinstallatie aange bracht, dé logiesruimte is verbeterd en de brug is vergroot. De bedoeling is met deze trawler in de verre wateren te gaan vissen, onder anderen ter hoogte van Dakar in Afrika. Het ligt in de bedoeling proeven te nemen met de visvangst in West-Indië. De bemanning zal uit 7 koppen bestaan. STRANDCONCERT „WILHELMINA" NU OP 17 JULI Het concert van de Christelijke muziek vereniging Wilhelmina op het IJmuidense strand, dat Dinsdagavond niet door kon gaan, is verschoven naar 17 Juli. Indien het weer dan het concerteren op het strand niet toestaat zal dit in „Velserbeek" ge schieden. NIEUWE O.L. SCHOOL GAAT ONDER DE KAP De bouw van de nieuwe openbare lagere school aan de Wijkerstraatweg, hoek Stra- tingplantsoen vordert snel. De indeling van dit schoolgebouw, twee verdiepingen met zeven leslokalen en een afzonderlijke gymnastiekzaal aan de Van Diepenstraat, is al duidelijk te onder scheiden. Omdat dezer dagen de eerste dakspanten zijn gelegd, wappert thans de vlag van dit project. Voor de kinderen „Kijk eens, jongens!", zei Oepoetie. Hij had een mooie hoog met pijlen. Ze keken er vol belangstelling naar. „Een fijn ding!", vond Rick. „Gaan we daarmee schieten?", vroeg Bunkie. „Ja", zei Oepoetie. „Ik ga eerst een schietschijf maken, die prikken we dan in de tuin tegen de schutting, dan hebben we de ruimte!" „Fijn!", juichte Bunkie. Het was een mooie boog, goed veerkrachtig en stevig. En de pijlen waren van veertjes voorzien, zoals 't behoort. Dat zou best goed gaan! Oepoetie nam een groot vel papier, en daarop trok hij een kruis en kringen. In het midden kwam een zwarte stip, dat was de roos. „Wie z'n pijl daarin schiet, heeft de meeste punten!", zei Oepoetie. En toen dat klaar was, gingen ze ermee naar de tuin. Nu eerst dokken, iv t, die vandaag nog in IJmuiden was, is daarna voor een dokhCdea^ dere reparatie naar Trawl voor vleet D« zullen enige loggers, die nu 5^ vleet vissen deze gaan verwLï trawl om hiermee aan de w enV(«^ nen, Ook 2uUen Het Nederlands Detachement Verenigde Naties in Korea tijdens een kort verlof achter het front. Daar heeft de A.-Compagnie een cafetariagebouwd die veel belangstelling heeft. Na enkele weken uitstel is Dinsdag in gebouw „Concordia" de verkiezing van leden voor de bedrijfskern van Van Gel- der's papierfabriek begonnen. Er waren 26 candidaten, van wie er der tien in de fabriekskern zullen worden op genomen. Omdat de arbeiders van de nacht continudienst Dinsdagavond laat hun stem nog moesten uitbrengen, zal de uitslag pas vandaag bekend zijn. HOUTAANVOER Dinsdagmorgen is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Finse s.s. „Asta", dat uit de Finse haven Oulou een lading van 700 vadem geschild hout aanvoerde. DE SPORTDAG VAN „VITESSE '22" De ingebruikneming van de nieuwe sportterreinen der R.K. Castricumse sport vereniging „Vitesse '22" aan de Bever- wijkse Straatweg op Zondag 5 Augustus, is reden geweest tot een organisatie van een grote sportdag op die datum. 's Morgens om half twaalf worden de kleedkamers plechtig ingewijd door pas toor G. Goes en de officiële opening is 's middags om twee uur, waarna de hand bal- en gymnastiek-afdelingen van „Vi tesse" sportdemonstraties zullen geven. De dag wordt besloten met de plaatselijke strijd „Vitesse '22"—„CSV". De bouw van een consumptietent, welke tot nog toe aan het geheel ontbreekt, zal door leden van „Vitesse" zelf geschieden. AARDBEIEN VOOR „BERG EN BOSCH" De aardbeienactie van de afdeling Castricum van „Herwonnen Levenskracht" die tijdens een van deze veilingdagen aan de ingang van het veilinggebouw „Ons Belang" gehouden is, heeft 38 sloffen aard beien opgebracht. Op de veiling in Heiloo hebben de tuinders 57 manden afgestaan. Hier kunnen dan nog 24 stoffen worden bijgevoegd, die door het comité zijn ge kocht en het totaal daarvan, 117 sloffen, is naar het sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven vervoerd. VOLKSDANSFEEST OP HET CSV-TERREIN De Castricumse volksdansgroep „De Zonneroos" organiseert Zondag 8 Juli een groot volksdansfeest. Verschillende volks dansgroepen uit omliggende plaatsen heb ben hun medewerking toegezegd. Dit festijn wordt gehouden op het CSV-terrein aan de Zeeweg. Aagtekerk, 3 dwars Jabal Attair. Aalsdijk. 1 Miami. Abbedijk, pass. 3 Vlissingen. Agamemmon, 3 v. Ciudad Trujillo. Alcyone, 3 v. R'dam na Sydney. Aagtekerk, 4 Aden verw. Alioth, pass. 2 Kp. Frio. Alamak, 2 180 m. ZO Oostpunt Kreta. Annekerk-, 2 360 m. W.t.N. Fremantle. Arkeldijk, 2 340 m. Z.ZW. Kp. Race. Bali, 2 v. Aden n. Belawan. Bengkalis, 2 rede Makassar. Blitar, 2 rede Singapore. Bandjermasin, 2 dwars Billiton. Caltex Leiden, 3 te Sidon. Cameronia, 2 v. Aden n. Port Said. Cronenburgh, pass. 2 Ouessant. Chama, 2 180 m. W.ZW. Diego Garcia. Delft, 2 te Callao. Duivendijk, 2 v. San Francisco. Duivendrccht, 3 te Benema verw. Esso Rotterdam, 3 Aruba verw. Erinna, 2 150 m. O.t.Z. Medan. Friesland, 2 pass. Enggano eil. Gouwe, 2 v. Monrovia n. Libreville. Ganymedes 3 te Paranagua. Garoct, 2 dwars Lissabon. Haarlem, 1 v. Kingston n. Port au Prince. Heemskerk, 2 v. Bremen n. Hamburg. Hydra, 2 pass. Scilly's. Jagersfontein, 2 v. Teneriffe n. Southampton. Kedoe, 3 Gibraltar. Kota Agoeng. 2 pass. 17 u. Flores. Kota Gede, 2 rede Semarang. Leuvekerk, 3 v. Genua. Laertes, pass. 2 Minicoy. Larenberg, 2 v. Bone n. IJmuiden. Lawak, 3 te Djakarta. Lekkerkerk, 2 v. Karatsji n. Aden. Lissekerk, 2 te Basrah. Lindckerk, 2 dwars Lissabon. Maaskerk, 3 te A'dam. Mariekerk, 1 v. Brisbane. Meerkerk, 2 v. A'dam n. Antwerpen. Meliskerk, 2 v. Colombo. Mapia, 2 pass. Oostkust Ceylon. Metula, 2 pass. Kp. Wrath. Nieuw Amsterdam, 6 17 u. Southampton verw Nigerstroom, 3 te A'dam. Noordam, 2 200 m. ZO. Sable eil. Oranie, 2 dwars Massawa. Oranje Fontein, 2 240 m. ZW. Cape Palmas. Oberon, 3 pto. Cabello. Prins Willem II, pass. 2 Scilly's. Polydorus, 2 dwars Gavdo. Prins Willem v. Oranje, 3 150 m. Kp. Clear. Rijnland, 2 n. Rio de Janeiro. Ridderkerk. 30 te Melbourne. Rebecca, pass. 2 Azoren. Rijnkerk, 4 Mombassa verw. Roebiah, 2 160 m. O.t.Z. Malta. Sibajak, 30 te Soerabaja. Stad Vlaardingen, 4 Vlaardingen verw. Schiedijk, 7 te Antwerpen verw Samarinda, 3 te Menado. Salawati, 2 330 m. W.NW. Minicoy. Sliedrecht, 2 pass. Westpunt Kreta. Stad Maassluis, verm. 5 v. Emden n. Lulea. Saparoea, 2 v. R'dam n. Hamburg. Talisse, 2 te New Orleans. Themisto, 3 v. Norfolk n. Nederland. Tjisadane, 2 v. Zanzibar n. Mombassa. Tabian, 2 270 m. W.t.N. Anderhalf graadskanaal Taria, pass. 2 Doedalusrif. Ternate, 3 Paramaribo verw. Tawali. 2 180 m. W. Maladiven. Tosari, 2 160 m. Dondra Head. 'r, r Willemstad, 3 te Kingston. '~t' I Willem Ruys, 2 pass. Perim. Winsum, pass. 2 Kp. Vilano. Weltevreden, 2 600 m. ZO. Kp. Guardafui. KLEINE VAART Arnoudspolder, pass. 3 Kp. Vilano. Bernisse, 3 v. Bilbao n. R'dam. Deneb, vertr. 3 v. Pernis n. Manchester. Citadel. 2 Gent. Cornelia, 2 v. Gent te Stockholm. Corona, 2 te Haparanda. Dacapo, 2 v. A'dam n. Dakar. Depa, 3 v. Preston n. Garston. Dorinda, 3 v. Hayle n. Orttalbot. Ellewoutsdijk, 3 v. Hull n. R'dam. Express, 2 v. Boston n. Londen. Elisabeth. 2 te Oldersund. Ferocia, 2 te Hull. Frisia, 2 dwars Cherbourg. Glashaven. 2 te Kopenhagen. Hast IV, pass. 3 Kiel. Helvetia, 2 te Fremenington. Henrica, verm. 3 v. Stockholm n. Mantyluoto. Holendrecht, 3 v. Antw. n. Vlissingen. Houtman, 2 v. Ornskolsvik n. Raumo. Import, 4 te R'dam verw. Imanuel, pass. 2 Kiel. Ingeborg, 2 v. Hamburg n. Frederikstad. Leny, 2 v. Gent n. Antwerpen. Leuvehaven, 2 v. Gothenburg n. Kopenhagen. Marcella, 2 te Duinkerken. Matthew, 3 v. Brest n. Shoreham. Mulan, pass. 2 Kiel. Nassauhaven, 2 v. Malmö n. Kopenhagen. Nieuwehaven, 2 te Mogador. Noord, 2 v. Duinkerken n. Le Havre. Norma, 1 te Londen. Prima, 1 v. Casablanca n. Bordeaux. Rijnhaven, 2 te Casablanca. Sambre, 3 v. Rouaan. Servus, 2 v. Maryport n. Terneuzen. Seoemba, 2 te Drogheda. Spes, 2 v. Boness n. Nykobing. Timor, 3 te R'dam verw. Uni, 2 te Londen. Viking, 2 v. Kotka n. A'dam. Vrede, 2 te Ronkorn. Westlaan, 4 te R'dam verw. Westpolder, 3 te Londen verw. Wiebold Bohmer, 2 te A'dam. Wim, 3 te Antwerpen. Zonnewijk, 2 250 n. Flores. SLEEPVAART Poolzee, 2 25' 44" N. 35' 19" Oost. Thames, met kraan, pass. 2 Holtenau. Witte Zee, 2 v. Dakar n. Oran. trawlers het op de haring Hoewel men tot heden nog niet trawlhanngvisserij kon gewLÏ,V,an vangsten nog uit. Vooral rf! levejö soort namelijk de „FladenharLuI^ nog niet verschalken. Dit k zien de tijd van het jaar nog Sff f grijpen, want deze soorten plegen d lijk pas tegen het eind van aan de markt te komen. Over haringvisserij bestaat echter L? misme. Tot nu toe hebben de S'--Cr" geringe haringaanvoer weliswZi gemaakt en hopelijk blijft dit nog w.i 3 zo, maar hoe zal het gaan wannS? voeren ruimer worden en de rkrP het binnenland deze niet 1 'e accepteren? Evenals andere ?aL K nu ook de export weer de prjï redelijk niveau houden. Een'oi 5 tor die er nu nog bijkomt is de blilc-situatie, die de conserved? beperkingen kan gaan opleggen. Donderdag misschien drie W; Donderdagmarkt is de Assan Rek 0 uit de Barendsz-zee met 100 kisten k V jauw en gullen, 600 schelvis enpiZl 100 varia. Gezien de vertrekdal,™ mogelijk ook de Simon de St® worden verwacht. De Vikingbank S terdag in Grimsby marktte en die* dag weer ter vangst ging, deed Dinsdag' weer een opgave van de vangst die fï 400 kisten makreel, 00 haring en 60 dir sen omvatte. Zonder tegenbericht kan deze trawler weer in IJmuiden wrafe verwacht. Klaar en onklaar. De Katwijk 133d> enige tijd in Amsterdam is geweest vo- een reparatie, kwam Maandag weer ij IJmuiden binnen. De Katwijk 89 kreegc- zee motorpech en was genoodzaak' c> thuisreis weer te aanvaarden. Sleper voor de sioper. De die zich ais sleper voor enige tot gedoemde oude trawlers heeft ges_ en de vorige week de IJm. 72 en IJ, weghaalde naar Hendrik Ido Ambacht!] Dinsdag weer te IJmuiden binnengekomen om nieuwe slachtoffers mee te nemen.Dc. zelfde dag gingen twee oud-gediendenva de Marezaten voor het laatst van kl, namelijk de Dolfijn en de Zeehoni Libra zou vandaag volgen. Van boord. De Katwijk 128 feta even de haven binnen om een der opvaren, den, die wegens ziekte in de familie m huis was geroepen, aan de wal te 1 Eli en Janny. Vandaag verschenen ca volgende schepen voor de hallen: Eli Che- nevière met 510 kisten makreel, 10 wijthf, 80 schelvis en piepers, 30 kabeljauw a gullen, 10 koolvis, 25 diversen, 1201 kistjes makreel en 60 stuks stijve k jauwen. De Janny (VL. 30) met 160kisten schelvis en piepers, 55 wijting, 75 makte!, 25 kabeljauw en gullen, 6 hake, 20 poe diversen en 90 stuks stijve kabeljauwen. Verder waren er nog enkele loggers en ver scheidene kotters, die de rond- en fijnvis* aanvoeren completeerden. Met de tongen* aanvoeren bleef het echter ook vandaal nog dunnetjes. In en uit. Dinsdag kwamen binna (opgave tot 16 uur): Uk 18,86 90,85,70,11!, 68, 220; TS 16; IJm. 227, 213,239; HD 181; Sch. 17; KW 66. Naar zee gingen: IJm.225, 2 02, 249, 239, 215, 213, 228; HD 220. 79;Lb 95, IJm 227, 24, 129; Uk 18,19; KW 66,114, 39 en de reddingsboot „Twenthe", Het bleef goed. Ook Dinsdag hieto de goede prijzen voor rond-, plat- en fijn- vis, op een enkele uitzondering na, sok. Die uitzondering gold voor de makreel, in prijs viel van f 22 tot 14 per kist Ce grote schelvis daarentegen klom tot minder dan 53 per kist en de brast» moveerde tot 27 per kist. Ook de giw wolf vond gretige aftrek, en wel voor.' per 125 kg. De haring was ïetsgoeakoi doch gezien de kwaliteiten werd ajs. 35 tot 30 per kist nog goed betaald. schol bracht weer goud op. De kleinnu® soorten, waar de meeste vraag naar gingen voor 77 weg. Door haar bej aanwezigheid heeft de kleine sch°13t maal 12 per kist opgebracht. De tong aanvoer hield uitsluitend kleiner in die werden gewaardeerd^met 1.3 de klemmiddel-soorten en f 1tol/W kg voor de tongen 2. Het totaal vandea. voer op de Dinsdagmarkt te IJmuito ruim 1000 kisten, waarvan 45 üjnv* schol, 550 makreel, 167 schelvis, 74 wW en 20 poon. n. Opbrengst. De Thorine, die als enige trawler aan de afslag - kreeg voor een 13-daagse reis de loggers en kotters was de HD Ï9» riet met een totaal van 7 5.12U. advertentie FEUILLETON door mevr. Biileveld-Celinck 23) „Omdat ik niet thuis kon blijven om om deze zaak. Ik moest weg. En toen ben ik hierheen gegaan. Juffrouw Potmans, ik bedoel de zuster van uw juffrouw Potmans, is mijn oude kinderjuffrouw. Ze heeft ons al die jaren opgepast toen wij geen moeder hadden en ook bij mijn tweede moeder is zij nog een tijd gebleven. Ik hou veel van haar. En gisteravond toentoen ik thuis weg moest, ben ik hier naar toe ge gaan. Ik heb hier gelogeerd." „Dus je hebt het hier goed." „O ja. Mijn Potmannetje is een schat!" „En thuis, Kathrientje?" „Thuis?" Haar stem werd nu zo zacht dat hij haar nauwelijks kon verstaan. „Thuis? Het is niet prettig." „Niet prettig? Waarom kind?" „Och, dat weet ik niet Ze had nu weer haar hoofd gebogen; hij zag peinzend op haar neer. Hij dacht na. „Luister eens Kathrientje. Kijk me eens aan....". „Ja?" Hij zag haar donkere ogen nu vol tra nen, de kleine mond beefde. Ze greep met haar hand de armleuning van zijn stoel en hij legde ineens, in een beschermend gebaar, zijn hand op de hare. En hij vroeg: „Wil je mij niet zeggen wat er is, kind?" „Nee.Ik kan het niemand zeggen. „Je had het gevoel of je mij al heel lang kende, is het niet? Dat gevoel heb ik ook. Ik heb jou veel verteld, heel veel van mijn studie dat ik nooit aan iemand anders ge zegd heb. Dat kwam zo vanzelf. Is het nu zó moeilijk voor je om iets van dat ver trouwen te beantwoorden? Zo moeilijk?" Het meisje fluisterde: „Ik heb Meta ver trouwd." „Je stiefzuster. Ja. En?" „En.... enu moet me beloven dat u het aan niemand zult zeggen. Aan nie mand. Maar ik weet.... ik weet wie mij heeft willen vergiftigen „Ja?" „Meta. Het is Meta.... Ze gaf mij een tablet. O Ze snikte het nu uit en duwde haar hoofd tegen zijn stoel, wanhopig in haar verdriet. De uitbarsting, nu zij eindelijk had kun nen zeggen wat zij in zichzelf had opge kropt. En hij begreep dat en trachtte niet haar met banale woordjes te troosten, maar streek enkel maar met zijn hand over haar haar, zo heel gelijkmatig en rustig. Zonder iets te zeggen, maar toch als een vriend die bij haar was in haar verdriet en haar begreep. „Ziet u," hakkelde het meisje tussen een paar snikken door, „er is altijd iets ge weest thuis. Iets, dat ik niet begrijp. Mijn stiefmoeder is heel lief, helemaal geen boze stiefmoeder zoals u zoudt denken. En Meta ook. Altijd lief, en tactvol als er moeilijkheden zijn. Ze was helemaal mijn vertrouwde. Maar gisterengiste ren toen die politieman zei dat ik vergif tigd wasik was na de koffie bij Meta in de apotheek en ze gaf mij een tablet. Dat moét Meta zijn geweest, dat kan niet anders. Maar ik begrijp het niet.... „Was ze nooit jaloers op je?" „Nee, dat was Lydia." „En heb je het niet gezegd aan inspec teur Renkevoort?" „Nee, natuurlijk niet!" Ze zag verschrikt op met haar rood, behuild gezichtje. „Na tuurlijk niet. U mag het ook niet zeggen hoor, dat hebt u beloofd! Niemand mag het ooit weten." „En als inspecteur Renkevoort het nu toch ontdekt?" „Hij zal het nooit ontdekken, als ik niets zeg. Er is niemand bij geweest „Maar meiske, dan kun je nooit meer thuiskomen!" „Nee, dat kan ik ook niet. Er was thuis altijd iets, of ik er niet bij hoorde. Ja, dat was het. Ik heb altijd het gevoel gehad dat ik er niet bij hoorde." „Je lijkt ook op geen van de anderen. Je lijkt nog het meest op dokter Terwolde. Ik dacht dat hij je broer was." „Ja, maar hij is geen familie. Ik voel me ook anders dan de anderen. En toch hou ik erg veel van ze, van vader en moe der en Jan Willem en Meta." „Niet van Lydia?" „Nee, met Lydia is het het moeilijkst." Er viel nu een stilte. Hij dacht na hoe hij haar het beste zou kunnen helpen zon der haar te verraden. Ze had hem ver trouwd, ze had haar hart voor hem uitge stort. Het was moeilijk: een ellendige, pijn lijke zaak waarin hij geen oplossing zag. Ze had nu haar tranen afgeveegd en stond op. „Nu krijgt u het beloofde kopje koffie," zei ze. Ze haalde een blaadje naar voren met kopjes en glimmend-gepoetste lepeltjes en schonk de koffie in. Ze presenteerde een zandkoekje uit een ouderwets zwart-gelakt trommeltje. „Vindt juffrouw Potmans dat allemaal wel goed?", vroeg hij. „Juffrouw Potmans vindt alles goed," zei het meisje." Ze heeft altijd een zwak voor mij gehad. Ziet u daar dat portretje boven de thee tafel? Dat ben ik, toen ik vier jaar was." „Mag ik het eens zien?", vroeg hij. Hetzelfde ovale gezichtje met de wijde oogkassen en de sprekende donkere kijkers. Dezelfde gevoelige kleine mond. Een ern stig gezichtje, nadenkend boven haar jaren en met een nauw-merkbaar waas van droefheid. Hij vroeg: „Was je moeder toen al gestorven?" „Ja. Een paar maanden tevoren. Dit is toen gemaakt voor vader's verjaardag. En hier is nog een foto van ons allemaal, een paar jaar later." Hij zag nu de gehele familie: de beide ouders, de twee stiefkinderen en de drie kinderen Baeck: Kathrientje, Lydia en Jan Willem. De stiefdochter het evenbeeld van haar moeder en Lydia Baeck het even beeld van haar vader. De andere kinderen onmiskenbaar van hetzelfde type en alleen Kathrientje fijn, donker, anders dan de anderen. „Ik begrijp nu alles," zei hij. Ze dronken hun koffie en kwamen niet meer op het onderwerp terug. Hij vertelde nu van het terugvinden van zijn mummie en hoe Jan Willem eerst de koningin Amen- téte van de Binnenkant naar de Paulus Potterstraat had getransporteerd en toen weer van de Paulus Potterstraat naar de Binnenkant. Hoe verheugd hijzelf was om de mummie weer in zijn bezit te hebben. Maar het meest verheugd was hij toch (en dat vertelde hij natuurlijk niet!), om het lieve gezichtje aan zijn zijde weer te zien opklaren, om de glimlach te zien in haar ogen toen hij vertelde hoe Jan Willem was vertrokken, met de radiokast onder zijn arm. Het meest verheugd om hier in die knusse kamer te zitten samen met haar, te spreken en te luisteren en in haar ogen te zien wat in haar omging. Deze, zijn le vende Amentéte, die zich niet voor hem verborgen hield. Want dat deed Kathrientje niet. Na haar aanvankelijke terughoudendheid had zij zich tegenover hem geuit en hem zelfs haar verschrikkelijke verdenking tegen Meta toevertrouwd, die ze zeker nooit aan iemand had willen zeggen. Ze had zich niet meer goed kunnen houden en ge schreid en er was in zijn rustige hand op haar hoofd en in zijn medegevoel z - woorden een grote troost gewe - hier in die stille behagehjkei kan® 3 het kacheltje snorde en de pendule tikte, zonk in haar 0TV.,; gevoel dat alles goed was. Ha», er nu niet meer buiten te s. ergens bij te behoren, hier, J Tg stige geleerde. Hij was haarg vreemd; al van het allereerste hera' i&ci zij het gevoel gehad dar -J hem kende als iets goeds Zijn ogen, nadenk.end en grfl^ brilleglazen, hadden haa .g x\ tot het leven toen ze daar iin en ze hadden haar Êepac ld waarfe wereld dan vroeger, een wse» niet meer alleen was. En j natuurlijk dat ze bem a u,$ w&':i van haar viool, van de ,even ftü zoveel-van hield en van jangz^'! 1-Iij begreep alles vanzett - hand stilde zich m haai datt en gevoel van buitengeslote te plaats voor een mei da! aan een nieuw geluk. Eenige 'denial in een glimlach om ha» ^fcijp warme donkere kijkeis^ - jjjc^;; wonderd, het smaUe g^e^ een nieuw geluk, ae» is* d en ia in een glimlach oir(p* z0 warme donkere kijkeis. jjjnt.';; wonderd, het ««Itefflfeen als het ware openbltei weersp:^ vreugde, een vreugde, d de in zijn eigen hart' tikiede^p De ouderwetse hoe af, maar zij bemêrkten voorbijging- Een (Wordt

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6