N.V. „Chemica" in Beverwijk zal 7 JuK een kwart eeuw bestaan ^it;feSFs-Martaiers" Hmuidens huishoudschool herbergt een fleurige expositie van leerlingenwerk Visserij-varia Vanavond modeshow, waarin ook heren mee-défileren MARKTBERICHTEN PARELEND KRISTAL UIT DUFFE AARDE Rood bloedloogzöut voor kleurenfilms Santpoort L 4n ri" •~Lengers' d- de i Hv'Heemskerk" van a v°o* Velsen nsteiiins van h=' SPreek' Geslaagden van de R.H.B.S. Bocht-^snijder" sneed zichzelf Driehuis SCHEEPVAART n,r 5 TULI 1951 poNPp^LLL-- Jfrt Wm^Sleedïr een tentoon- aan¥eindrg3seren. Het gebouw waarin .(riling 0 5 mag dan al oud en jü' woról gegev wor[|, gepresteerd is F^lfen nt'ven daarom ten volle fleurig. {rle" het publiek waard. aandacht van hep iets He: Vf dat de' aandacht van de leer- Gezien de tastbare resul- »nl»S en vandaag worden ge- dl! l'nkt dit de leerkrachten echtei fvpc;eerd' e7eer men met de tijd mee- wondenveL Hoe gement van het ga: blijft ui f Menigeen» zo zei me- Jüsdi b°e^e m'an, „heeft een familielid juffrouwJ'-Bre-J de tijd dat hij m i 1 „roe Hp nndiffe De grote attractie wordt echter de ver schijning van twee manlijke „manne quins". Twee dames hebben namelijk elk een herenpak gemaakt en de twee betrok ken heren ontkomen er niet aan, ook zij worden tentoongesteld. „Maar", zei de directrice, die lang niet gemakkelijk is in het beoordelen van het werk, „de pakkan zitten dan ook gegoten, geen kleermaker zou het verbeteren". Deze woorden uit de mond van mejuffrouw Bregman betekenen een „cum laude" voor de twee dames, die dit examenwerk lever den. Pryzen Heilbot 2.50—2 25: gr. tong 2,50—2,30; gr.m. tong 1,56—1,42; kl.m. tong 1,46—1,31; kl. tong I 1.19—1,09; kl. tong II 0.97—0,79; tarbot I 1,681,44; steur 4,20, per kg. Tarbot II 7257; tarbot III 44; tarbot IV 4036; gr. schol 5044; gr.m. schol 5854; kl.m. schol 5747; kl. schol I 5142; kl. schol II 338; schar 238; bot 1610; verse haring 23; makreel 18,5011,50; gr. schelvis 7253; gr.m. schelvis 6153; kl.m. schelvis 4637; kl. schelvis I 3933; kl. schelvis II 31,5017; wijting 22,5017; gr. gul 6244; midd. gul 56—42; kl. gul 32—25: kl. haai 4131: poontjes 13,508; muilen 16; kl. rode poon I 36; kl. rode poon II 15,5014,50, per 50 kg. Gr. kabeljauw 240122; gr. koolvis zw. 81—80, per 125 kg. Aanvoer 135 kisten tong en tarbot. 650 kisten schol, 70 kisten schar, 20 kisten bot, 3 kisten haring. 710 lusten makreel, 265 kisten schelvis, 175 kisten wijting, 90 kisten kabeljauw en gul, 10 kisten haai, 25 kisten poon, 12 kisten kool- vis, 20 kisten diversen. Totaal 2185 kisten. ®dieWt n/pr'de wapenen was, de nodige l:*-s,e0itnaa huis bracht". Deze GSS'S een .aparte giSriHeadspirant-huiavrouwen wI'Tifvómend onderwijs blijft Het ftir iaren zijn aantrekkelijkheid K* In JrTvfe waarop schriften ^arTworden geïllustreerd, niet slechts nieuw materiaal dat .ïffwIrdtvarwenM. Een goede isvrouw t ken, zo lu tjes worde Ktf.SrbfeS1es moet van niets iets weten te Disvrouw moe._ n„,-ln cirrai-pn- luidt het devies. Oude sigaren- -jen geschaafd, gebeitst, gewat- g voerd en op deze manier om- aardige byouterie-doosjes. Het f^n ïust voor het oog de blinkend ge- Ef metalen voorwerpen te bekijken, heldere glazen pullen en vazen die door hun smetteloze heloeiheid -J? van de schoonheidszin van de en derhalve ook van de Velsense (Évrouwen. Tweehonderd werkuren aan een stuk Kaast dit werk is er een keur van kle- teSköi en handwerken, che m dit jaar És gewrocht. Te veel om er over uit te Len. Slechts één handwerk willen we „«en: de lappendeken, die het als muur- «ieringwel uitzonderlijk goed doet. Aan c 'originele stuk werk hebben de leerlin- n van de eerste, derde en vierde klasse .„mir opwerkt en het aantal werk- om en de bij de twee hon- sen èni Vanavond wordt de tentoonstelling be iden met een modeshow, waarop elke «aisier' haar eigen gemaakte jurk of piieloak draagt, zodat het belangstellen- e publiek zich kan overtuigen „dat het 1 zit". De Engelse vierling Good heeft dezer dagen een viertal, natuurlijk precies eendere, fietsjes gekregen, waarmee de peuters al aardig weg weten. Hier is het kwartet op een morgenritje in de omgeving van Westerleigh. TEGENOVER HET OPENBAAR SLACHTHUIS in de Havenstraat in Beverwijk staat een oud fabrieksgebouw, waarvoor zich een grauwe, onwelriekende aarde ophoopt. Deze wordt met kiep-wagens naar binnengehaald en komt er voor het oog volslagen onveranderd weer uit; er schijnt niets mee te zijn gebeurd. De toeschouwer, die van fabrieken gewend is, dat zij toch iets met hun grondstoffen doen, kan zich afvragen wat er in deze fabriek dan wel met deze ogenschijnlijk onveranderde sub stantie mag zijn gebeurd. Of hij neemt genoegen met de wetenschap, dat het hier een chemische industrie geldt, waarvan het procédé voor een oppervlakkig beschouwer altijd moeilijk te bevroeden is. Want er wordt binnen de muren van de N.V. „Chemica", die een kwart eeuw geleden in Beverwijk werd gevestigd, inderdaad heel wat aan deze aarde onttrokken, alvorens deze weer buiten de deur gaat en verder haar weg vindt naar de Cellulose-fabriek van Van Gelder Zonen in Velsen. „Chemica" zou deze „gasaarde", zo luidt de naam, inderdaad wel zonder er iets mee te doen kunnen doorsturen naar de Cel- lulosefabriek. Het is de laatste namelijk alleen maar te doen om de in deze tijd zo kostbare zwavel, welke deze gasaarde be vat. Maar er is méér uit te halen, dat op deze manier onbenut verloren zou gaan. Daartoe moet men weten, dat gasaarde, vóórdat zij op het erf van Chemica gelost wordt, al ergens anders dienst toe heeft gedaan, waardoor zij juist haar waarde voor deze industrie heeft gekregen. De oor spronkelijke staat ervan is „ijzeraarde", zoals deze wordt afgegraven in het Oosten van ons land en in de Belgische Kempen. Gasfabrieken hebben deze aarde nodig om het lichtgas, dat de steenkool oplevert, er in te zuiveren van zwavel-, cyaan- en an dere verbindingen, die door de ijzeraarde worden vastgehouden. Daarmee krijgt de laatste haar nieuwe samenstelling van gas aarde, de grondstof voor „Chemica". Glinsterend rood en geel Het zwavelgehalte, dat wel bijna de helft ervan kan uitmaken, laat deze che- Jinuidens feest is voor de gehele bevolking Muziekcorpsen zullen collectes kracht bijzetten Er komt geleidelijk aan meer tekening de voorbereidingen, die aan de viering ai het 75-jarig bestaan van het Noord- eekanaal en van IJmuiden vooraf gaan. Eet is geen sinecure, met bescheiden mid- è'.eneen programma samen te stellen, dat edereen ten volle bevredigt. Het jubileum- Eité, moreel gesteund door het gemeente- estuur, ziet echter kans de in het voor kei; programma vermelde attracties te te slagen op één voorwaarde. En die is, ét Velsens burgerij het comité haar fi- taciële hulp niet zal onthouden. Enige dagen geleden zijn een aantal cir- rilaires naar de bedrijven in de gemeente Kneden en vele hebben reeds nu spon- feffl hun bijdragen gegireerd. Om iedereen echter in de gelegenheid e stellen het feest in September tot een fesiijn te maken, zal een straat- huis-aan-huis collecte worden gehou- jte. Vrijdagavond gaat de „IJmuider Harmo- is" een rondwandeling door Oud-IJmui- Met dit muziekcorps loopt een atol collectanten en collectrices mee, die tfiginele haringtonnetjes met zich mee- wtn, waarin de gelden gedeponeerd innen worden. Zaterdagmiddag neemt „Wilhelmina" de «te aoor het nieuwe gedeelte van IJmui- la. Zcals reeds is medegedeeld, zullen de f&er. in Oud-IJmuiden, mede door het Boatiel van de vermaarde vletterlieden- f-oeg en door het openluchtbal, waarbij de mu wordt verzorgd door een echt Am- Pffls „pierement" een zeer bizonder «aster dragen. •3'" .'l00rd was tot nu toe aan het comité, LJES15 de daad aan het publiek. birgerlijke stand ifi? M' Gomcs—du Pont, d ÖRnrv7 a- IJmuiden-°-; R' c. IiijidJ n w z'' de RÜPstraat 4, |Wwtiraaf'7MUTTer~Jan Vark' z" Lange ktg-fedd z £l,u A' Zwanen" sen-N F v't L Ci°?noortstraat 37- Vel- d- Trompstraat 67, te Jan hi S ^ters-Dukel, d„ Ken- 'eduim'z War^L C' Gr°encveld— fe' 'M 'n wmenhovenstraat 37, IJmui- BSaan' Jf' ?nehu,S: J- H. de Wijn- T Verhoef Rn JS 14 rd- IJmuiden; feuiden A ;aBnP0|aer'Ad" Schoolstraat 7 N-simat' 159 iw?ever-AneP°01' z- ?®gbe-Elschotd rriD' F' van den te S. Hol-DiiifiJ;',:' IJsseJstraat 21, IJmui- IJmuiden' c fe"' Ranaalstraat 53 Jtehde ii ijmnM Randen- z-, Ju- flevan A. Akerman u6r' 81 j- echt" W- Xoordïi 7MP eu!0nstraat 66- VELSENS RAADSAGENDA TELT ACHTTIEN PUNTEN De raad van Velsen komt Dinsdag 10 Juli in openbare zitting bijeen en zal de volgende punten behandelen: ^bareDL?Ü1)EfDAG 5 JULI I l>' 'JUr: Tentoonétpmldestraat' 15 tot schilders u'u d°°r beeldhou" fevf;:^-nte Velsen en 21,15 uur: „Licht het an- - jn Pn p 6 JULI ^3ïteeenteVels- «"ightstop in Dakar", 1. Vaststelling notulen en verslagen. 2. Ingekomen stukken en mededeling. 3. Wijziging en hernieuwde vaststelling van de Verordening op de heffing van rechten voor diensten, door de Gemeente lijke Reinigings- en Ontsmettingsdienst en door de Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheidsdienst bewezen. 4. Verhoging van het maximum crediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. 5. Verkoop van grond. 6. Aank. van een gebouw te IJmuiden. 7. Plaatsing van reclameborden. 8. Aankoop van grond te Santpoort. 9. Verhuur van grond te Driehuis. 10. Wijziging Salarisverordening. 11. Wijziging Loonverordening 1948. 12. Ontslag verificateur der gemeente- financiën. 13. Aanbrengen warm/heetwater instal laties in na 1945 gebouwde woningwet woningen. 14. Verzoek van het bestuur der Sint- Adalbert-Stichting te Velsen, om de be nodigde gelden uit de gemeentekas te mo gen ontvangen voor de oprichting en in richting van een centrale R.K. school voor voortgezet gewoon lager onderwijs te IJmuiden-Oost. 15. Verzoek van het bestuur van de R.K. schoolvereniging „Sint Laurentius" te IJmuiden-Oost om verhoging van het toegestane bedrag voor de inrichting voor een R.K. school voor buitengewoon lager onderwijs aldaar. 16. Vaststelling van het getal v/ekelijkse lesuren, gedurende hetwelk in het jaar 1961 vakonderwijs zal worden gegeven aan de openbare school voor buitenge woon lager onderwijs. 17. Vaststelling van het bedrag, dat per leerling voor de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs in het jaar 1951 wordt beschikbaar gesteld. 18. Benoeming van een lid der commis sie tot wering van schoolvei-zuim voor Santpoort. Voor het eindexamen B van de RHBS in Velsen slaagden de volgende leerlingen: Th. J. de Boer, Beverwijk; F. J. Broertjes, Sant poort; P. Eriks, Driehuis; J. F. de Haas, Santpoort; W. Haenen, Velsen; C. P. Heeren, Santpoort; A. A. G. Horeman, Beverwijk; B. D. Maagd, Uitgeest; A. Meyboom, IJmuiden; H. R. de Quartel, Santpoort; H. Rutgers, Velsen; W. Tegel, Beverwijk; J. van den Too- ren, Beverwijk; J. M. P. J. Verstegen, Be verwijk; G. van der Vlies, IJmuiden; D. J. de Vries. IJmuiden; P. de Waard. IJmuiden; Mej. J. de Boer, IJmuiden; J. A. Eenkhoorn, Beverwijk; Mej. Th. van Eerde, Velsen; J. J. de Haan, Velsen; Mej. T. Hofman, IJmui den; Mej. C. B. Hou ting, Velsen; C. H. van der Jagt, IJmuiden; E. G. Kooy. Santpoort; J. de Korte, IJmuiden; Mej. J. C. Krabben dam, Velsen; Mej. J. van Ladesleyn, Velsen; C. Naaktgeboren, Velsen; J. J. Nossin, Sant poort; W. van Offenbeek, IJmuiden; W. F. Pauw, IJmuiden; H. M. Poetiray. Beverwijk; G. R. A. Schornagel, Velsen; M. Schutte, Bloemendaal; H. de Vries, Heemskerk. Voor het eindexamen A slaagden: Mej. Ch. L. Boevink, Velsen; H. E. Tossen, Bever wijk; Mej. H. Laus, Beverwijk; Th. E. Vis ser, IJmuiden; H. A. M. Wulfers, Santpoort. SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 4 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Tapty van Leningrad. Spurt van Baltimore. Ulea van Emden. Feducia N. van Perovilcen. Eems v. Wendau. Gezina van Wasa. Gruno van Karlskrona. Kefalonia van ïmraingham. Ramsdal van Hamia. Lido van Dakar. Westerdok van Lon den. Araliz van Vesteras. Amstelstroom van Leith. Vertrokken zijn: Appingedtem naar Rotter dam. Capella naar Rotterdam. Rijnstroom n. Londen. Limfjord naar Tissalt. Kaap Falga naar Skutskar. Draco naar Kopenhagen. Avance naar Gent. Bloemfontein naar Ant werpen. Du Bellé naar New York. Zeeland naar Ornskoldvik. Liingestroom naar Fowey. Gloria naar Christinaham. Vanderbill Vic tory naar Narvik. Deo Duce naar Gdynia. Betty Maërsk naar Casablanca. Wappu naar Antwerpen. Jans naar Kingslyn. Dgje Böh- mer haar Rotterdam, Titus naar Bremen, Een IJmuidenaar, die tegen alle verkeers regels in de onoverzichtelijke bocht in de Hoflaan in Velsen-Noord al bromfietsende naar links wilde snijden, moest dit lelijk bezuren. Hij kwam namelijk in botsing met een motorrijder en inplaats van per fiets, moest hij zijn weg per ambulance auto vervolgen. Na in het Rode Kruis- ziekenhuis behandeld te zijn voor de snij- en schaafwonden, die hij kreeg, is de brom fietser naar zijn woning vervoerd. ER ZIJN GRENZEN AAN KERMIS- GENEUGTEN. Dat er aan kermisgeneugten altijd nog zekere grenzen zijn, ondervond een drietal knapen van acht a negen jaar, die zich in dit paradijs van kunsten en snoeperijen toffee's en chocolade hadden toegeëigend. Zomaar wederrechtelijk en zonder betalen hadden zij een greep gedaan in de berg lekkers, die zo verlokkelijk mogelijk in een der kramen lag uitgestald. Maar de Velsen- se politie was spelbreker en het trio zal nu „zijn tijd moeten uitzitten" in de strafldas van het Velsense hoofdbureau. Ook de vijf helers, de knaapjes, die lek ker meegesmikkeld hebben, zullen het lot van hun vriendjes moeten delen. DE HOND GING MET DE KIP OP STAP Opgave van gevonden voorwerpen in de gemeente Velsen.-Inlichtingen te bekomen aan het hoofdbureau van politie, Tiberius- plein 1, kamer 4, uitsluitend iedere werk dag van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uitzondering' van Zaterdagmiddag. Autoped, postduif, tuingieter, tafeltennis- blad, alpino, ceintuur, windjack, hond, bal, sleutel, zwembroek met handdoek, strand- schoen, padvindersriem, halsketting, pols horloge, herenhoed, grasschaar, bos sleu tels, kip, rekenboekje, handschoen, paar handschoenen, portefeuille, dop van ben zinetank, schort, jasje, portemonnaie, jute zak met mot, tas met lunchpakketten, vul pen, embleem (stof), pantalon, vest, riem, vlotteur regelaar, nummerplaat, zadeldekje, cape, aktentas. COMITé-SCHOOL PREFEREERT GAS BOVEN KOLEN Bij de ingekomen stukken, die Dinsdag avond in de raadzaal ter tafel zullen ver schijnen is een verzoek van het bestuur van de Comitéschool om op haar terrein eenoverdekte fietsenstalling te mogen bouwen en in de schoollokalen de kachels door gasverwarming te doen vervangen. Dit verzoek is om advies in handen van burgemeester en wethouders gesteld. Tevens wordt een verzoek tot de raad gericht om de heer H. Tibben eervol ont slag te verlenen als onderwijzer aan de Jan Campertschool, met ingang' van een nader te bepalen datum. GESLAAGD VOOR DOCTORAAL IN SOCIALE AARDRIJKSKUNDE Dinsdag slaagde de Santpoortenaar P. A. Minderhout, Velserbroekstraat 2, aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam voor het doctoraal examen sociale geogra fie. HAARLEMSE ARTISTEN TEGEN DE „SANTHAES" Donderdagavond wordt een voetbalwed strijd gespeeld tussen een elftal van de Haarlemse Artistenvereniging en de ge renommeerde „Santhaes" op het terrein aan de Kwekerslaan. Men verwacht een „artistieke" wedstrijd. VACATURE IN COMMISSIE TOT WERING VAN SCHOOLVERZULM Ten gevolge van het overlijden van de heer J. J. van Wort zal in de commissie tot wering van schoolverzuim in Santpoort een nieuw lid moeten worden benoemd. De raad zal Dinsdagavond een keuze doen uit de heren H. Mulder en N. J. Kruger. Gemeente verhuurt grond aan particulieren Van de heer H. J. Calkoen te Driehuis heeft het gemeentebestuur een verzoek ontvangen om aan hem te verhuren het aan de gemeente in eigendom toebehorende terrein ter grootte van ongeveer 468 vier kante meter, dat is gelegen naast zijn huis aan de Driehuizerkerkweg. Tegen inwilliging van dit verzoek be staat van de zijde van B. en W. geen be zwaar. De huurprijs wordt aan de hand van de waarde van het terrein bepaald op 103 per jaar. Verzoeker heeft zich met deze huurprijs verenigd mits hem een huurtermijn van twintig jaar wordt gegarandeerd. Ook hiertegen bestaan geen bedenkingen, zodat de raad wordt voorgesteld het ver zoek in te willigen. GRONDVERKOOP IN DRIEHUIS De heer M. J. Meuleman in Heemstede heeft het plan opgevat aan de Ca Costa- laan in Driehuis een dubbel woonhuis te laten bouwen. Het stuk grond, dat zijn eigendom is, heeft niet de vereiste breedte en daarom is aankoop van een aangrenzend perceel ter grootte van 112 vierkante meter noodzakelijk. De eigenaar heeft nu een verzoek gericht tot burgemeester en wethouders van Vel sen om deze grond van de gemeente te mogen kopen. Deze hebben hiertegen geen bezwaar, mits de prijs wordt berekend op 8 per vierkante meter. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Op de grote Spaanse Jaarbeurs te Barcelona heeft het Nederlandse Zuivclbureau een stand ingericht om een beeld te geven van hetgeen ons land aan zuivelproducten te bieden heeft. Hoge Spaanse autoriteiten brengen een bezoek aan de Nederlandse inzending. mische fabriek er zoals gezegd inzitten voor de Cellulosefabriek. Maar zij bevat nog twee andere verbindingen, die er hier aan onttrokken en in hun gekristalliseerde vorm de kostbare producten van „Chemi ca" uitmaken. Het zijn kaliumferricyanide en kaliumferrocyanideingewikkelde namen voor prachtige rode en gele kristal len, die vlot hun Weg naar de wereldmarkt vinden, alweer als grondstoffen voor an dere artikelen. Het gele „bloedloogzout", is zeer belangrijk voor de bereiding van blauwe kleurstoffen. En het rode is onder meer een gewilde materie voor de vervaardiging van kleu renfilms. De oorsprong van Chemica ligt eigen lijk in Naarden. Daar is reeds in 1917 een chemische fabriek opgericht, die nadat zij er negen jaar had gedraaid door drastische wijzigingen in dit stadsbeeld in het gedrang kwam en het in 1926 dichter bij Van Gel der Zonen kwam zoeken, die zij ook uit Naarden reeds zwavel geleverd had. De toen opgerichte N.V. „Chemica" kwam on der dak in het fabrieksgebouw aan de Pijp waar zij nu nog werkt. Zij nam het gebouw over van de rubberfabriek „India". Het gebouw is oorspronkelijk gezet door de marmerfabriek Vlietstra. Chemica werd nauw geliëerd met de grote Velsense industrie van Van Gelder Zonen, die daardoor vooral in deze tijd van zwavelschaarste, op een regelmatige aan voer van dit begeerde goed voor de ovens van de cellulosefabriek kan rekenen. En anderzijds kan dit betrekkelijk kleine che mische bedrijf aan de Pijp niet anders dan gebaat zijn bij deze verbondenheid met de grote Velsense „broers". Over het alge meen zijn de perspectieven voor bedrijven in de chemie als dit altijd nogal grillig en onzeker. Dat komt voornamelijk doordat de scheikunde nog altijd in een onbere kenbaar stadium verkeert, waarin men alles verwachten kan aan vindingen, die che mische bedrijven zelfs hun bestaansgrond kunnen ontnemen. De laatste wereldoorlog heeft ook „Che mica" niet onaangetast gelaten, integendeel toen de bevrijding daagde bevond deze fa briek zich door zware explosies in haar or. middellijke nabijheid in zulk een desolate toestand, dat men zich kon afvragen of het nog nut had om er mee door te gaan. Te meer omdat de prijzen voor gasaarde na de oorlog veel hoger kwamen te liggen dan zij ervóór ooit waren geweest. Toen wa Engeland de grote leverancier van deze grondstof, maar dit land laat er thans niets meer van ontglippen om de eenvoudige reden dat de zwavel zo duur is. Nu betrekt „Chemica" gasaarde van aanzienlijk ge ringere kwaliteit van andere plaatsen. Dit komt uiteraard de productie niet ten goede maar de fabriek heeft anderzijds door een snel voortschrijdende mechanisatie binnen haar muren de capaciteit gekregen om er in ieder geval nog zo veel mogelijk uit te halen. In een van de afdelingen wordt op het ogenblik hard gebouwd aan een nieuwe cantine. die vóór de zevende Juli, wanneer het jubileum intiem wordt gevierd, klaar moet zijn. Daarin zal op de morgen van deze dag een bijeenkomst voor het perso neel worden gehouden, waarop aan een gezamenlijke bustocht voor directie en per soneel volgt naar „Avifauna" in Alphen aan de Rijn. Aagtekerk, 4 te Aden. Alamak, pass. 3 Westpunt Kreta. Alhena. pass. 3 Victoria. Alnati, 3 v. Montevideo. Alblasserdijk, 2 te Vera Cruz. Amsteldiep, 3 te Amsterdam. Axeldijk. 4 te Norfolk. Abbekcrk, 3 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Amstelstad. 4 720 m. O.ZO. Kp. Race. Andijk. 4 420 m. WNW. Key West. Adinda, 3 v. Pladju ten anker Singapore. Agatha, 3 180 m. Natuma eil. Alioth, 3 550 m. NO. Rio Grande. Almkerk, 3 v. Hamburg n. Bremen. Amstelkerk, 3 nog op rede Lagos. Annenkerk, 3 750 m. W.NW. Fremantle. Ariadne, 3 v. Barcelona n. Gibraltar. Aludra, 3 220 m. ZW. Kp. St. Vincent. Amstelpark, 2 470 m. N.NO. Flores. Alpherat. 3 320 m. N.t.W. Bermuda. Arendsdijk, pass. 3 Puerto Rico. Almkerk, 4 te Bremen. Barendreèht. 3 v. Miri n. Richmond. Blommersdijk, 30 te Philadelphia. Bloemfontein, 4 v. A'dam n. Antwerpen. Bali, 3 bij Kp. Guardafui. Bennekom, 3 190 m. W.ZW. Flores. Caltex Leiden. 3 v. Sidon n. R'dam. Caltex Nederland, pass. 3 Algiers. Celebes, 3 v. Belawan n. Port Said. Cronenburgh, 4 te R'dam. Camphuys, 3 te Mcnado. Cleodora, 3 600 m. O.t.N. Noordpunt Luzon. Congostroom, 3 140 m. NW. Kp. St. Vincent. Duivendijk, 3 te Los Angeles. Delfland, 2 440 m. Z.t.W. St. Vincent. Delfshaven, 3 580 m. Z.t.W. St. Vincent. Eemland, 4 te Rio de Janeiro verw. Elicon. 4 pass. t.N. San Domingo. Edam. 3 190 m. ZO. Sable eil. Esso Den Haag. 3 660 m. N.NO. Sombrero. Etrema, 3 dwars Oporto. Farmsum, 3 v. New Orleans n. Nederland. Friesland (KRL), 3 200 m. ZW. Siburat. Gordias, 4 te Algiers. Gouwe, pass. 3 Kp. Palmas. Haarlem, 4 Puerto Limon verw. Hecuba, 3 v. Funchal n. Barbados. Hector, 3 v. Beiroet n. Famagusta. Heelsum, 3 900 m. W.ZW. Azoren. Hersilia, 3 170 m. NO. Paramaribo. Heemskerk, 3 te Hamburg. Indrapoera, 3 v. Djakarta n. Semarang. Japara (KRL), 4 v. R'dam n. Liverpool. Jagersfontein, 3 300 m. ZW. Kp. St. Vincent. Katwijk, pass. 3 Finisterre. Linge, 3 te Mantyluoto. Lekkerkerk. 3 190 m. O.t.Z. Ras al Hadd. Leopoldskerk, 3 Aden verw. Leerdam, 3 400 m. NW. Flores. Lindekerk, pass. 3 Finisterre. Maashaven, 3 v. Rosario n. R'dam. Muiderkerk, 3 v. Aden n. Port Said. Merwede, 4 te Savanna verw. Mapia, pass. 3 Pass. Bras. Madoera, 3 760 m. W.ZW. Flores. Mirza, 3 560 m. W.ZW. Finisterre. Nestor, 4 te R'dam. Nieuw Holland, 3 v. Soerabaja n. Sydney. Nieuw Amsterdam, 3 480 m. N.t.W. Flores. Noordam, 3 520 m. ZO. Cape Clear. Oranje, pass. 3 Kp. Guardafui. Omala, 4 1200 m. ZW.t.W. Canta Maria. Orestes, 3 ten anker Port Eden. Oranje Fontein, 3 550 m. O.NO. Ascention eil. Oberon, 4 te Guanta verw. Prins Frederik Willem, pass. 3 Belle Isle. Prins Joh. Willem Friso. 3 v. Antwerpen. Papendrecht, 4 180 m. W.NW. Flores. Prins Alexander. 3 640 m. W. Scilly's. Prins Willem v. Oranje, 3 pass. Kp. Clear. Prins Philips Willem, 3 540 m. O.NO. Barbados. Pygmalion,, 3 verw. Paramaribo. Botuiar 4 540 m. O.tN. Bermuda. Het gulden midden. Zoals steeds bleek ook nu de middenweekse afslag weer de hoogste noteringen van de week te bieden. Dit bleek vooral in de rondvisprijzen, die een buitengewone hoogte bereikten. De grote schelvis ging voor 72 per kist vlot van de hand, maar ook de braat deed het voor niet minder dan 31. De wijting deed dapper mee op het hogere prijs niveau en bracht het tot 22 per 50 kg. Ook de kabeljauw kreeg een topprijs: regels van tien stuks verwierven ruim 70 en kisten van 125 kg. werden ver kocht voor ƒ150 tot 175. Ook de zwarte koolvis koesterde zich in een grote be langstelling. Noteringen van 87 voor deze zwarte dikkoppen waren allerminst uitzonderingen. De platvis maakte het iets minder wel, al kon zij het met de door snee-prijzen nog best doen. Grootmiddel- schol maakte 58 en kleine schol 2/33 tot 25 per kist. En de kleine schol 3 moest weer uit het welgedane geheel voor een groot deel worden afgezonderd voor de vismeelfabrieken. Ook de tongen vielen op de oude prijzen terug: ƒ2.50 per kg. voor de lappen en 0.97 per kg. voor de grove slips. De totale aanvoer van de Woensdagmarkt omvatte ruim 2185 kis ten, waarvan 135 fijnvis, 650 schol, 710 makreel, 175 wijting en 90 kabeljauw en gullen. Geen rondvis. De Eli Chenevière, die Woensdag als enige trawler voor de hallen verscheen, kon de hoge rondvis- noteringen niet in een evenredig hoge be somming omzetten. Zij kreeg 13.560 voor een 10-daagse reis. De hoofdaanvoer van dit schip bestond namelijk in makreel, die Woensdag juist zeer laag stond aange schreven. De VLA 30 had meer geluk. De vangst van dit schip was overwegend rondvis, zodat dit schip ten volle van de betere marktnoteringen profiteren kon en ruim ƒ11.060 besomde. Enkele kotters kre gen verder nog 300 tot 900 per schip. Vandaag. Vandaag waren de volgen de trawlers aan de afslag: De Assan Reis met 1100 kisten kabeljauw en gullen, 600 schelvis en 100 diversen; de Vikingbank met 450 kisten dichte makreel, 60 kleine kistjes haring en 60 kisten diversen. Bo vendien kwamen nog enkele loggers ver vroegd aan de afslag. Over op makreel. De Simon de Dan ser, die aanvankelijk de trawlvisserij op de haring heeft uitgeoefend maar daarmee deze reis weinig succes boekte, heeft om geschakeld op de makreel-visserij. De vangstopgave van dit schip, dat 23 Juni naar zee ging, meldde Dinsdag ongeveer 400 kisten makreel en 40 kantjes haring. Zonder tegenslag kan de Danser Vrijdag aan de markt zijn. Op komst. Hoewel behalve van de Simon de Danser voor de Vrijdag- of Za- terdagmarkt nog geen verdere komstmel dingen binnenkwamen, zouden, gezien de vertrekdata, de volgende schepen het eerst binnen verwacht kunnen worden: De Abra ham (26 Juni naar Noordzee) en de Haar lem, Johannes Polderman, Tubantia en Dirkje (28 Juni naar Noordzee). Minder kantjes. Donderdag meerde de KW. 9 als enige haringdrijfnetvisser voor de hallen met 13 kantjes eigen vangst, 24 van de K.W. 2, 67 van de K.W. 14, 172 van de K.W. 47, 16 van de K.W. 54; 35 van de K.W. 138, 84 van de Sch. 36; 11 van de Sch. 107 en 12 van de IJm. 283. In en uit. Woensdag kwamen binnen (opgave tot 16 uur): H.D. 116, Tex. 11, 49; H.D. 74, 180; T.S. 16; Tex. 33; Sch. 17; H.D. 220; IJm. 214, 240, 227, 213, 42, 226, 183, 215; VI. 30: K.W. 48, 66, 35, 189, 9; U.K. 18, 90, 1, 91, 48, 53, 161, 2, 85, 86, 70, 119, 19 en de Antonie van Leeuwen hoek. Naar zee gingen: IJm. 249. 202, 215, 226; U.K. 48 (naar binnen) U.K. 1, 91; IJm. 240; G.G. 1; IJm. 95 (met IJm. 98 naar sloperij); K.W. 35, 189; U.K. 53, 2; H.D. 74, 116; Tex. 49, 11, 33; VI. 30. Even binnen. Behalve het visserij-on derzoekingsvaartuig de Antonie van Leeu wenhoek, die Donderdag na een kort be zoek aan de Vissershaven, weer uitvoer, kwam het hospitaal-kerkschip „De Hoop" de pieren binnen om een lid van de be manning wegens familieomstandigheden af te zetten. Radja, 3 nog rede Ternate. Rijnland, 3 250 m. N. Kp. Blanco. Slamat, 3 te Khorramshar. Soestdijk, 4 te Belawan. Sloterdijk, 3 v. New York n. Indonesië. Stad Maastricht, 3 v. R'dam n. Savona. Schie, pass. 4 ten Westen Jamaica. Siberoet, 3 v. Oleh Oleh n. Belawan. Sliedrecht, pass. 3 Malta. Stanvac Talang Akar, 3 n. Tj. Uban. Schiedijk, 3 440 m. NO. Flores Stad Leiden. 3 300 m. O.NO. Bermuda. Stad Schiedam, 3 70 m. NW. Bergen. Stentor, 3 dwars Oporto. Tarakan, 3 v. Makassar. Tegelberg, 3 te Durban. Tjikampek, 3 v. Nagoya n. Manilla. Themisto, 3 v. Norfolk n R'dam. Tjibesar, 30 te Kaapstad. Trompenberg, 4 te Antwerpen. Tamo, 4 420 m. Z.t.W. Rio de Janeiro. Tabian, 3 640 m. W.t.N. Anderhalfgraadskan. Taria, 3 90 m. NO. Port Sudan. Tawali, 3 450 m. W. Maladiven. Tiba, 3 469 m. O. Belle Isle. Tosarl, 3 440 m. W. pass. Bras. Teiresias, 3 100 m. N.t.W. Kp. Finisterre. Teuca, 3 440 m. N.NO. Kp. Hatteres. Ternate, 3 55 m. ten W. Kreta. Utrecht, 4 te East London verw. Veendam, 3 te New York. Van Heutsz, 30 v. Singapore n. Kobe. Venus, pass. 3 Finisterre. Willem Ruys, 3 180 m. ZO. Port Soedan. Volendam, 3 370 m. W.NW. Cape Clear. Woensdrecht, 4 360 m. W.NW. Fernando Noronha Waingapoe, 3 v. Soerabaja n. Buleleng. Westerdam, 3 580 m. W.ZW. Cape Clear. Waal, 4 te Paramaribo verw. IJsel, 4 te Houston verw. Zonnewijk, 3 320 m. NW. Flores. KLEINE VAART B'ernina, 3 te Parijs. Birmingham, 3 v. Kingslynn n. R'dam. Bianca, 2 te Bordeaux. Cateli, 3 te Bordeaux. Cateli, 29 te Bordeaux. Citadel, 3 v. Gent n. Bremen. Dollar, 3 v. Limfjord n. Colchester. Eban, 3 Lulea n. Manchester. Frisia, 5 Stanloy verw. Kaasterland, 3 v. Grangemouth n. Delfzijl. Geert Bodewes, 4 te Cardiff. Glashaven, 3 v. Kopenhagen n. Gothenburg. Gaasterland, 3 v. Grangemouth n. Delfzijl. Heemskerk, 3 te Wlsbeck. Houtman, 3 te Raumo. Hebe Nobel, 4 te Antwerpen. Maart je, 4 v. Bordeaux n. Hayle. Marcella, 4 te Duinkerken. Marietje Bohmer, 2 v. Walvik n. Bremen. Matthew, 4 te Shoreham. Mulan, 3 te Sendsborg. Matar, 2 te Casablanca. Netta, 3 v. Bordeaux n. Casablanca. Nieuwehaven. 3 v. Mogador n. Liverpool. Njord, pass. 3 Kiel. Noord, 3 v. Port Jerome n. La Pallice. Nottingham. 3 v. Harlingen n. Goole. Nyenburg. 3 te Hamburg. Rose Marie, 3 v. Kopenhagen n. R'dam. Rapid, 4 te Parijs. Remmert, vertr. 4 v. Bristol n. Newport Mon. Saba, 3 v. Hudixval n. R'dam. Silvretta, 3 te Rouaan. Soemba, 3 v. Rocheda n. Bordeaux. Spolanda, 4 v. Spezia n. Nice. Spurt, 3 te Middlesbrough. Strype, 3 v. Saffi n. Garston. Terschelling, 2 te Casablanca. Van Brakel. 3 v. Goole n. Abo. Kwerver, 3 v. Dahlsbruck u, Gefle.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 7