Wereldi Danskunst van Oost en West: Kesarcodi en Toumanova De radio geeft Dinsdag Holland' Festival 'n TIP VAN BOOTZ Hima Kesarcodi Bromfietsers in België op de fietspaden Jaarlijkse uitvoering der Hohe Messe te Naarden WASECHTE TAFELKLEEDJES 90x90 «2 95 Boortoren bij Burgerveen Televisie in September? Nederlandse Journalisten Kring Bloemendaalse politie houdt vijf jeugdige verdachten aan Javase Bank keert 15 pet. dividend uit PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR Eeri druk week-end in Zandvoort Blank gezin krijgt negerkinderen Weekeinde-ongevallen in Bloemendaal Heemstede Verlenging der melksanering aan zijden draad nieuws M A AND AG 9 JULI 1951 Zaterdagavond werd in het ditkeer stampvolle Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te 's-Gravenhage door de fameuze ballerina Tamara Toumanova en een keur van in hoofdzaak Franse solisten een tweede „Hommage a la danse clas- sique" gebracht. Door een van die onver klaarbare, maar gelukkig altijd weer voor komende wonderen van het theater over trof dit optreden het eerste niet glans. Dat kwam wel voornamelijk doordat Toumano va als bij toverslag uit de verstarring van het automatische scheen te ontwaken om zich met volle overgave uit te leven in het brillante lijnenspel, dat haai- verschijning tot iets onvergelijkbaars maakt. Niettemin Claire Sombert, een naam om te onthouden zullen haar armbewegingen zolang zij danst tot verschil van mening aanleiding blijven geven. In kringen van doorgewinterde ballettomanen begon al jaren geleden de strijd in waardering voor de verrichtingen van haar en Riabouchinska, haar kunst zuster uit de tijd van Colonel de Basil, die het werk van Diaghilew trachtte voort te zetten. Ik héb Riabouchinska nooit gezien, maar ik geloof dat ik aan haar de voorkeur zou hebben gegeven. Dit neemt niet weg dat bijvoorbeeld Toumanova in de prachtige pas-de-deux uit de suite „Les Sylphides" op muziek van Chopin al haar toeschouwers in verrukking bracht. Niettemin moet hierbij worden aangetekend dat dit meesterwerk van Michel Fokine deerlijk wordt verminkt bij een uitvoering zonder het absoluut onmis bare corps de ballet en in een willekeurige volgorde der fragmenten als de thans ge kozene. De trouwens door Geneviève Le- spagnol bepaald lelijk gedanste mazurka heeft op die manier iets onzinnigs. Giulio Perugini (uit Florence) bewees wederom tot indrukwekkende sprongen in staat te zijn en is een prima partner. Over het duet uit „Don Quichotte" schreef ik reeds eer der. De uitvoering hiervan, met de sublie me evenwichtsstandén, is onverbeterlijk. Maar tóch ziet men Toumanova liever in een „rol", waarin zij haar talent vollediger kan ontplooien, zij het dan dikwijls niet alleen volgens de regels van de zuivere techniek, die zij overigens met enige typi sche eigenaardigheden virtuoos beheerst. Zij is inderdaad een ballerina assoluta. Over de rest van het programma kan ik kort zijn. Genoemd moet worden de ori ginele „Humoreske" van Dworsjak, waarin Boris Trailine het gehele répertoire van sprongen demonstreerde. Voor één daar van bestaat zelfs geen naam bij mijn weten: met beide benen aaneengesloten vooruit en achterwaarts schommelend in de lucht. Het was variété, maar met allure. Ethery Pagava herhaalde haar prachtige presta ties in „Romeo en Julia" en het neo klassieke adagio (thans als onderdeel van de kleine suite „Zwart en wit"), beide van de choreograaf Serge Lifar. ADVERTENTIE De fiscus tracht van mij alles te halen, Inplaats van zich tot een redelijk deel te bepalen Maar't laat me ijskoud, Als ik maar voldoende overhoud Om m'n dagelijkse TIP te betalen. Inz. De Hr. G. G. te A'dam ontv. 1 fles TIP HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kin deren. 11.00 Piano. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Amusementsmuziek. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.20 Financieel weekoverzicht. 13.30 Musette- orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 15.20 Hoorspel. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.20 Amusements muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Fanfare-orkest. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Concert. 19,30 Accordeon. 19.45 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Operette. 21.05 De Antwoordman. 21.20 Causerie. 22.05 Reportage. 22.35 Buitenlands overzicht. 22.50 Reportage. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Hoogmis. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest en solist. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amu sementsmuziek. 14.00 Lichte muziek. 14.53 Viool en piano. 15.15 Piano. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuit zending. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Film muziek. 18.30 Orgel. 18.45 Sport. 18.54 Cau serie. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Klankbeeld. 29.43 Platen. 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest en solist. 21.30 Klarinet, altviool en cello. 22.00 Lichte muziek. 22.35 Gesprek met mijn zoon. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15— 23.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.32 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 16.30 Amusementsmu ziek. 17.00 Nieuws. 17.05 'Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.0.0 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 21.35 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmu ziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws, 23.05—24.00 Platen, Claire Sombert bevestigde royaal de ge grondheid van onze, door haar Préludes van Bach gewekte verwachtingen omtrent haar kunnen, ditkeér met enkele (choreo grafisch alles behalve sterke) symphoni- sche dansen op muziek van Grieg door Yves Brieux, waarin zij wederom wist te ontroeren door een prille gratie, door een zuiverheid van stijl en een puurheid van aan het gymnastische grenzende bewe gingen, die haar bij uitstek geschikt maken voor de zogenaamde abstracte richting, waarvoor George Balanchine bezig is nieuwe banen te breken. Zij is lenig en muzikaal. Zij zou een schitterende vertolk ster van het „Concerto Barocco" zijn. De hierboven besproken voorstelling werd gisteren in Amsterdam herhaald, eveneens met het Utrechts Stedelijk Or- chest voor de' begeleidingen. Voor het vol gend jaar mogen wij weer hopen op een volledig ensemble. Waarschijnlijk komt dan het New York City Center Ballet van George Balanchine met de solisten Maria Tallchief en Tanaquil Leclercq, waarvan thans ook Nora Kaye en André Eglevsky deel uitmaken. DAVID KONING Zondagavond zagen wij in Bloemendaals Openluchttheater danskunst uit een ander werelddeel: fragmenten uit Hindoeballetten door de uit- Bengalen stammende Hima Kesarcodi, die er door de buitengewone macht van haar persoonlijkheid in slaagde genoeg van de afstand, die ons van deze exotische cultuurvorm scheidt, te over bruggen om haar publiek enkele uren lang uitermate te boeien. Haar specialiteit is de ongeveer zesduizend jaar oude vorm van dansdrama Bharat Natyam, waarin het acteren van het gelaat een buitengewoon belangrijke functie heeft. Men mag wel zeggen verrassend is de doordringende ex pressie van ogenspel en zich van vinger toppen tot schouderbladen voortzettende gebaren. Daarbij werd haar ongemeen fraaie plastiek nog versierd door een on gekende weelde van costuums van inder daad sprookjesachtige kleuren. Misschien •komen in een gewone schouwburg de vaak minutieuze détails der Verfijnde bewegin gen scherper tot hun recht, maar daar stond tegenover dat de natuurlijke achter grond het totaalbeeld een geheimzinnige, schilderachtige luister verleende. Hima Kesarcodi heeft ons laten zien dat. de dansen uit India voor onze begrippen veel levendiger en vrijer in het uiten van innerlijke bewogenheid zijn dan de ons bekende Javaanse, zonder daarom minder aristocratisch aan te doen. De meeste zijn volksdansen, doch geboren op een zeer hoog beschavingsniveau. De interpretatie was zodanig dat de elementair-menselijke emotionaliteit wel tot iedereen door moest dringen. Bij. het burleske af was de sterk pantomimische vermaning van de moeder tot haar dochter, die niet genoeg respect voor haar echtgenoot toont. Hoogtepunten van haar langdurig toegejuichte optreden waren misschien „Dhanike Varnam" (over de liefde van een meisje voor haar koning) en „Natanam Adinar" (waarin de schep ping van de kosmos door Shiva verheerlijkt wordt). Charmant gesproken toelichtingen maakten het volgen van deze geschiedenis sen dubbel eenvoudig. Ook van andere stijlen gaf Hima Kesar codi enkele proeven te zien. De Kathakali is een echte mannendans, maar niettemin was het korte tafereel „Vrees" markant en krachtig" genoeg om de gewenste indruk te maken. Een grote bevalligheid bewees de kunstenares in de meer pastorale Manu- purisstijl met een prachtig fragment uit het ballet „Chitra" op motieven van de dichter Rabindranath Tagore, waarin klassieke vormen een moderne toepassing vinden. Nauwelijks minder sierlijk deed de „Dans der verleiding" aan (in Kathakstijl, waarin het element der zinnelijkheid het hoogst is). Als de impresario er in slaagt de ge wenste contracten met Amerika te sluiten, dan komt Hima Kesarcodi hier het volgend jaar met een groot balletgezelschap terug. Daar mag men zich op verheugen. DAVID KONING. Thans is in België de bepaling van kracht geworden, dat rijwielen met hulp motor van maximum 50 cc. voortaan op de rijwielpaden moeten rijden. Alleen wanneer zich langs de grote weg geen rijwielpad bevindt -of wanneer dit on bruikbaar is, mag in België van de grote weg gebruik worden gemaakt. De ANWB vestigt op dit Belgische voorschrift met nadruk de aandacht van de bromfietsers, daar het hun tot dusver juist verboden was om aldaar de rijwielpaden te berij den met een rijwiel met hulpmotor. Berijders van bromfietsen moeten in België 18 jaar zijn, in Nederland 16 jaar. Het enige document, dat bromfietsers voor hun vervoermiddel bij het over schrijden van de Nederlands-Belgische grens moeten tonen is hun Wegenbelas- tingkaart. Voor de berijders zelf is een bewijs van Nederlandschap of een pas poort, afgegeven of verlengd na 1 Januari 1946, voldoende. Het aandeel van de Nederlandse Bach- vereniging in het Holland Festival bereikte Zaterdagmiddag een hoogtepunt met de traditionele uitvoering van de „Hoogmis" van Bach in de Grote Kerk te Naarden. Het stille vestingstadje was wederom het doel van talloze pelgrims, die in de abso lute en wereldvreemde kunst van Bach een geestelijk-culturele retraite kwamen zoeken. Men weet immers dat de Bach- cultus hier met de zuiverste inzichten bedreven wordt en dat het altijd de moeite loont de indrukken van de verheven schoonheid en de diepe zin van het werk van de geniale Cantor op deze eenzame plaats te ontvangen. Twee en een 'half uur heeft dr. Anthon van der Horst ons met- zijn prachtig uitvoerend apparaat in de ban gehouden van het muzikale wonderwerk dat de Mis in B is. En het lijkt ons flauw en kinderachtig bij zoveel schoons, ja zelfs subliems, te gaan vorsen naar momenten van lichte inzinking. Zo die er waren, zij konden in geen geval de impressie beder ven van een stralende, klare, door en door bezonken uitvoering van het geweldige werk. De solistische bezetting" was geheel anders dan verleden jaar; zij bestond dit keer uit Dora van Doorn-Lindeman (sopraan), Kathleen Ferrier (alt), Lloyd Strauss Smith (tenor) en Herman Schey (bas). Het koor van de Nederlandse Bach- vereniging deed zijn reputatie van klaar, doorzichtig, vlot reagerend en soepel ensemble volkomen gestand. En de leden van het Concertgebouw-Orkest, die met de organist Albert de Klerk het instrumentale koor vormden, speelden verrukkelijk. De heerlijke sologedeelten voor viool hadden in Jan Keessen een zeer toegewijde ver tolker, de jachthoorn, door Jan Bos be speeld, klonk karakteristiek en de hoge d-trompetten, met Marinus Komst als primarius, gaven aan de hoogtepunten een extatische glans, hetgeen aan het slot van het „Gratias agimus" in het „Gloria" de lichte tendens van dr. Anthon van der Horst om daar het tempo enigszins te ver breden een machtig effect verleende. Het heeft zin dit te releveren, al zou het slechts zijn om aan te duiden dat de dirigent niet bang is voor een beetje pathos, waar het pas geeft. Als extra-sublierr^ moment van deze uitvoering kan ik niet nalaten ook nog de interpretatie van het Agnus Dei door Kathleen Ferrier te noemen. De Nederlandse Bachgemeente had weel een mooie dag. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE rood, blauw,groen KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Onderdeel van systematisch oppervlakte-onderzoek De N.V. Nederlandse Aardoliemaat- schappij heeft een begin gemaakt met boorwerkzaamheden voor epn verkennings boring nabij Burgerveen in de gemeente Haarlemmermeer. Zoals bekend, heeft de Nederlandse Aardoliemaatschappij (een gezamenlijke onderneming van de Bataafse Petroleum Maatschappij en de Standard Oil New Jersey) een grondig onderzoek van de Nederlandse bodem ter band genomen. Dit onderzoek dat door de B.P.M. in 1933 werd aangevangen, heeft reeds geresulteerd in het vinden van aardolie in de omgeving van Oud- en Nieuw-Schoonebeek. Een systematisch oppervlakte-onderzoek van ons gehele land is thans aan de gang en hierbij wordt gewerkt met seismische en gravimetrische apparatuur. De aan de op pervlakte gedane waarnemingen en ver kregen resultaten worden vervolgens ge toetst door ondiepe boringen, die niet di rect het vinden van aardolie als doel heb ben, doch slechts een verkenning van de ondergrond beogen om een bevestiging van de door het geophysisch onderzoek ver moede ligging der aardlagen te verkrijgen. Hiertoe heeft de Nederlandse Aardolie Maatschappij reeds vele verkenningsbo ringen in verschillende delen van ons land gemaakt, onder meer in de omgeving van Delft, in die- van Gouda, in de provincie Utrecht bij Odijk. Ook in Noordholland vinden dergelijkë verkenningsboriingen plaats. Reeds werden boringen verricht bij Zaandam en bij Ilpendam en in de IJ- polder bij Spaarndam. Uit al deze geolo gische verkenningen hopen de experts te zijner tijd de plaats te kunnen vaststellen, waar men met kans op slagen een diepbo- ring naar aardolie kan aanvangen. ADVERTENTIE Regering zou binnenkort beslissen Volgens „Het Vrije Volk" is binnenkort een beslissing van de regering te verwach ten over het televisievraagstuk. Na overleg met de omroepverenigingen zal, zo wordt in bevoegde kringen aangenomen, die be slissing neerkomen op het volgende: De omroepverenigingen krijgen een ga rantie, dat zij ook na de eerste twee expe rimentele jaren de televisie-programma's zullen kunnen blijven geven. De regering zal zich binnen een jaar uit spreken over toekomstige financiering van de Nederlandse televisie. De omroepverenigingen krijgen vrijheid van handelen bij het kiezen van naar hun oordeel geschikte studio-ruimte. De uitzending van televisie-programma's zou op 1 of 15 September kunnen begin nen. Elke omroepvereniging zou anderhalf uur per veertien dagen kunnen uitzenden. Philips stelt de televisie-studio in Bussum voorlopig kosteloos ter beschikking van de Nederlandse Televisie Stichting. Deze stichting heeft volgens Het Vrije Volk goede hoop met de Nederlandse Bioscoop bond tot overeenstemming te komen over de mogelijkheid, culturele films en film journaals per televisie uit te zenden. In de Zaterdagmiddag te Rotterdam ge houden vergadering van de Nederlandse Journalisten Kring werd, in de plaats van mr. M. Rooy te Heemstede, die geen her benoeming meer wenste, tot voorzitter gekozen de heer J. J. van Mechelen te Amsterdam. De heer Rooy werd, wegens zijn grote verdienste voor de N.J.K., be noemd tot erelid. Als lid van het hoofdbestuur wérd her kozen de heer C. J. van Tilburg te Heem stede. Gekozen werden als zodanig de he ren H. de Lange te Almelo, mr. A. Stem pels te Rotterdam, mr. M. Vrolijk te Den Haag en H. Schaafsma te Hilversum. K.N.J.K. De Katholieke Nederlandse Journalisten Kring hield Zaterdag eveneens zijn jaar vergadering in Rotterdam. De voorzitter, de heer L. Hanekroot, herdacht in zijn openingswoord twee overleden leden, de heren W. Snitker uit Heemstede en de heer J. H. van Oosten uit Haarlem. De Vergadering nam onder meer een motie aan, waarin wordt vastgesteld dat het wetsontwerp betreffende de journalistieke verantwoordelijkheid onaanvaardbaar ge acht wordt. De nieuwe slüitzegel, uitge geven door de Propaganda- Commissie van de Neder landse Raad der Europese Beweginggedrukt op de postzègelpers van de firma Enschedé te Haarlem. Zij hadden het speciaal op consumptietenten voorzien De Bloemendaalse politie heeft vijf jonge mannen in de leeftijd van twintig tot een entwintig jaar aangehouden. Zij worden ervan verdacht in de afge lopen maanden niet minder dan vijftien inbraken te hebben gepleegd in verschei dene consumptiekiosken en kleine cafétjes die 's nachts onbeheerd bleven, niet alleen in Bloemendaal, maar ook in Haarlem en Heemstede. In het bijzonder vonden zij sigaretten, chocoladerepen en kauwgum van hun ga ding en zij gingen in de door hen afge stroopte gelegenheden ruw te werk. De hoofddaders zijn de Haarlemmers H. G. van der W. en P. G. O., de drie anderen deden niet geregeld mee. Zij hebben bij de Bloemendaalse politie reeds een deel van de ten laste gelegde feiten bekend en zul len vandaag" op transport worden gesteld naar Haarlem voor het onderzoek naar de aldaar gepleegde misdrijven. De bedrijfsuitkomsten van de Javase Bank hebben in het boekjaar 19501951 die van het voorgaande boekjaar belangrijk overtroffen, aldus het verslag van de presi dent en van de raad van commissarissen. De bank heeft een netto winst gemaakt van 4.092.848 (in het vorig jaar 3.946.042). Hiervan wordt het aandeel van de staat 1.758.838 1.703.967), het aandeel van aan deelhouders 1.356.977 1.347.989), voor tantièmes is beschikbaar 461.870 (391.695). Aan het reservefonds wordt 515.163.— 502.391.—) toegevoegd. Aan aandeelhou ders wordt uitgekeerd 15 procent dividend (Ind. Crt.), waarna als onverdeeld saldo over blijft 8867.1890.Ook over het voor afgaande boekjaar werd 15 percent uitge keerd. 57. Kom te voorschijnmijn goede!", riep Joris Goedbloed tot Jolliepop. „Het boe renvolk, dat hier zo olijk om het huis heen danste, is tijdelijk ter ruste gegaan en de klassestrijd hoeft gij dus niet langer te duchten. Zeg mij waar uw meester is, mijn- kameraadje Panda! Ik wens hem te spre ken!" Aangelokt door die geruststellende woorden kroop Jolliepop uit zijn schuil plaats en sprak: „Ook ik wens de heer Panda te vinden! Ik wens ons te zeggen, .dat ik overweeg onze dienst te verlatend Dit is geen beschaafde werkkring voor een ontwikkelde bediende!" „Ge hebt gelijk," gaf Joris toe, terwijl zij samen rondkeken of ze Panda nergens zagen. „De toestanden in deze behuizing zijn, zacht uitgedrukt, gebrekkig! Men weet hier zelfs niét hoe laat het is! Zelfs de klok staat stil.maar gelukkig stelt mijn handvaardigheid mij in staat, om althans dit ongerief op te hef fen....". En met die woorden opende hij. de kast van de staande klok. Maar daarin >zat Pandai Daar had hij zich verstopt! „O.maar.nee.stotterde hij en toen herkende hij Joris Goedbloed. „Joris!", riep hij uit. „Wat kom jij hier doen?" „Uw uurwerk repareren, kleine!", sprak Joris. „Leer van mij, dat ge op de hoogte van de tijd moet blijven, jongske! Zegt niet het spreekwoord der ouden: „Tempora vult decipi"?" Intussen bracht hij de klok weer aan het lopen; maar wij vermoeden, dat hij in werkelijkheid wel met een heel andere bedoeling was ge komen. Ontijdig einde door regen Een gordijn van regen, dat in een oog wenk tijds zich uitspreidde over de on- telbaren, die Zondagmiddag omstreeks half vier het strand bevolkten, was oor zaak, dat de duizenden strandbezoekers een overhaaste aftocht bliezen, waarvan op verschillende plaatsen in het dorp Zandvoort verkeers-opstoppingen het ge volg waren. Tot op het lichaam doorweekt spoedden de in luchtige zomerkledij ge- hulden zich naar schuilplaatsen. Niemand had op deze plotselinge weers-omslag ge rekend. Het werd een trieste uittocht, na een drukke zonne-Zondag, zoals Zand voort er dit jaar nog niet één beleefde. Tram en trein hadden de grootste moeite deze onverwachte uittocht direct op te vangen, doch slaagden hierin toch goed. Op deze wijze kwam een onverwacht einde aan een week-end, dat zich reeds Zaterdag kenmerkte door enorme drukte. Vooral Zaterdagavond was het in het dorp, mede door het concert, dat de Zand- voortse muziekkapél gaf aan de Zuidzijde van de Rotonde, ongekend druk. ADVERTENTIE maar het mysterie werd opgelost Zijn kinderen werden negers, zijn vrouw kreeg een plat hoofd en zijn hond veranderde in een nevelvlek. In het fotograferen was hij beslist geen held. Nu hij echter een Philips Flits-camera heeft aangeschaft, zijn al die mislukkingen uitgesloten, want de bediening is de eenvoud zelf. Overdag (zonder flitslamp) schitterende opnamen en des avonds of bin nenshuis (met flitslamp) brillantc foto's. Uw fotohandelaar laat U graag zo'n Philips Flitscamera zieii. De gebruikelijke ongevallenreeks tijdens het weekeinde begon deze keer Zaterdag morgen- om tien minuten voor twaalf toen op de hoek van de Militairenweg en de Kweekduinweg een van de Zeeweg komen de vrachtauto en een personenwagen, die van de Kweekduinweg komende geen voor rang had verleend, met een klap tegen el kaar botsten. De zandauto kon er tegen, maar de personenauto moest worden weg gesleept. De bestuurder kwam er ongedeerd af. Zaterdagavond omstreeks negen uur stoot een tienjarige Haarlemse jongen zo onbesuisd de helling van het Brouwers kolkje af, dat hij op de kruising met de Duinlustweg door een auto werd aange reden. Hij moest met een lichte hersen schudding en een ernstige kn ié wond naar huis worden gebracht. Zondagmiddag is de ongevallendienst in actie gekomen voor een achttienjarige Haarlemse jongedame, die met ernstige in wendige kneuzingen aan de kant van de Zeeweg werd aangetroffen. De omstandig heden waaronder zij het slachtoffer van een fietsongeluk is geworden, zijn nog niet geheel duidelijk. Zij is in het Marinehospi taal in Overveen opgenomen. Tenslotte was er Zondagavond nog een twintigjarige Amsterdammer, die met een flinke vaart van de Tetterodeweg de Bloe- mendaalseweg wilde opzwenken. Toen hij een auto zag naderen sprong hij maar fluks van zijn fiets, die na de botsing het op knappen niet waard bleek. ADVERTENTIE Wanneer de coöperatie van Heemsteedse melkhandelaren niet op korte termijn zulke maatregelen treft, dat de consumenten de overtuiging kunnen krijgen dat een redelijk compromis is nagestreefd tussen hun be langen en die van de melkhandel, is het Uitgesloten dat het college van B. en W. van Heemstede zijn sanctie aan de sanering der bezorgwijken zal verlengen. In 1950 werd deze goedkeuring per 1 Augustus voor het eerst voor een jaar ver leend. De praktijk van de melksanering is evenwel niet zo geweest, dat het college thans geneigd zou zijn de beslaande toe stand te handhaven. Inzonderheid de om standigheid, dat niets terecht is gekomen van de vrije keuze uit twee melkslijters heeft hiertoe aanleiding gegeven. B. en W. hebben thans de eis gesteld dat onverwijld een begin wordt gemaakt met een wijkindeling waarbij de consument in derdaad de gelijkwaardige keuze (dus ook in bezorguren) krijgt tussen twee melk slijters. Hierdoor zal het mogelijk zijn, dat degenen die aan de grens van de wijken wonen een keus uit ten minste drie, doch wellicht zelfs vier leveranciers kunnen doen. De vraag is slechts of de coöperatie aan de verwerkelijking van dit principe wil meewerken. Toezeggingen heeft zij genoeg gedaan, doch niet uit het oog" mag worden verloren dat zij in een brief aan de ver trouwenscommissie der consumenten heeft gevraagd, dat er voor de boven geschetste regeling „geen propaganda mag worden ge maakt". Het is zeker, dat het Bedrijfschap voor Zuivel evenmin de sanctie zal verlengen als B. en W. dat niet doen. Wel schijnt het dat het Bedrijfschap een compromis wil voorstellen, waardoor de coöperatie nog een half jaar de gelegen heid krijgt een betere wijkindeling toe te passen. Het is echter zeer de vraag of B. en W. dat denkbeeld zullen aanvaarden. Het lijdt geen twijfel of de gang van zaken bij de Heemsteedse sanering zal van grote invloed blijken op de sanerings plannen in Haarlem en in .de bollenstreek. Ilogc toon. De BBC heeftE" ontvangers toestel te halen er. een supersonische geren pe bevindingen mede te namelijk twijfel of W menselijk oor te hooe3?*®' ijiciiöeiijK oor te hoog male televisie ontvan«en J* H den. Honden horen dezeS?®''- Nazi's. Fritz Doris is zitter van de Duitse „Socialistische ReichsJS^i partij-congres werden W0" M van de Partij-commissie wezen generaal-majoor 8??** mer, graaf Wolf von Gerhard Kruger als i. Het uit veerden punteHtt^ Urogram omvat onder SS* stel van het „Reich" en E f' Europese gemeenschap. 601 .Maximum. Admiraal Manuel «y. Meireles, de eerste candiSi oppositie voor de presidente gen in Portugal sinds 25 ffS6 de regering schriftelijk de L gekregen, dat hij een vrijheid" zal ontvangen" KV® campagne. De admiraai is a Jii& nip, doch eveneens gekant huidige regeringspolitiek. Hij ïf regermgscandidaat om XJ&4 heid" verzocht. »oni>a% Onweer. Gisteren is het te Dotev,-, een stormachtige botsing g6&? sen ongeveer 2500 commuLZv monstranten en politie, tZs mannen zijn gewond en vmE demonstranten werden gearre?Z rel ontstond,- toen de demonstrate een ordelijke bijeenkomst in ff? trum van de stad, een protest FDnTenHÏgr het F.D.J., de (communistische) bm» jongeren. De politie attaqfe demonstranten, toen spandoek den ontrold met het opschrift" Ha'- bod vandeF.DJ. "is inbreuk c? 4 grondwet". De demonstranten,^ stookt werden met krachtige stralen, wierpen flessen en sWea de politiemannen. Het gevecht nar einde, toen een onweersbui losbrak a de demonstranten wegholden 03 i schuilen. Smokkelsehip. Zaterdag is in de fe territoriale wateren een Amsfafa schip, de „Cosmopolite" aangehouden opgebracht door een mariner^ van Saeby. Reeds van Donderde; i' had men het vaartuig waargenonxi buiten de territoriale waieren mz- leer lag. Zaterdag echter bewoog is zich naar de kust en de mariners: uit. Aan boord vond men als enige soon de kapitein, een zekere R. .4. Ver- der vond men 500 flessen cogae 100.000 sigaretten. De kapitein klaarde, dat zijn helper enige dg3 tevoren een passerend schip had r. praaid en hiermede vertrokken vil werd in arrest gehouden. Schoonheidskoning:. In Torrisdal wegen) werd een plaatselijke heidskoningin gekozen. „Zij" bieesecé. ter een 21-jarige jongeman te zijn, Explosie. Zeventien arbeiders, merek-i; vrouwen werden gedood en 13 wet gewond bij een ontploffing in eenknb fabriek bij Bethune (Frankrijk) Zaterdagmiddag. De fabriek rcaïi springstoffen voor de mijnbouw, directeur heeft verklaard dat cc ad:- sie plaats had in de afdeling, waar c: springstoffen in de huizen worden daan. Hij begrijpt niet, hoe zij nek ontsteking tot ontploffing zijn gekce: Drie arbeiders worden nog verair. Kinderverlamming. De kinderverlazi; in de V. S. neemt toe, aldus heef: i „Nationale stichting voor kindavr- lamming" medegedeeld. In 1950 he men in totaal 33.351 nieuwe, getóz voor. In 22 staten had de ziekte in !5ü een omvang aangenomen, die grote: dan de verhouding 20 gevallen 5 100.000 inwoners, welke men vanep mische aard acht. Complot. Acht personen, onder wie a minister, zijn gearresteerd en beter rijke documenten in beslag genoKin de ontdekking van een complotdco^ Ethiopische politie, aldus hebben autoriteiten te Addis Abeba gente Volgens de politie hebben,alfegp resteerden tegenover keizer Haiie» lassie schuld bekend en om vergy? verzocht. De minister van.st«>- gearresteerd werd, is Bitwoded fe- voormalig voorzitter van het panete- Men liet zich niet uit over de ar:- - het complot, maar volgens mis was het „door het buitenland reerd en mogelijk communisthen Jaarbeurs. De eerste dag van de ijte nationale Benelux-jaarbeureinLO^" burg heeft veel bijval geoogstJWJ tal bezoekers voor de eerste te, op 10.000 geschat. Naast de siste» talrijke Belgische enhejeg ma's worden in de afdelteite- Belgische en Nederlandse digheden gepropageerd. Terjjjfö van de eerste dag bad.een mte auto-raïlye plaats. Tijdens rallye kwam het helaas gevallen, waarbij Feest!° In Parijs hebben ten uit Frankrijk en anda* muziek ten gehore gebram^c^ ring van het 2000-jang bej* stad. Ook de Schotse ren vertegenwoordigd, is een noenmaal burgemeesters van be;^V- aanzaten. De burgemees zat aan de linkerhand Gaulle, voorzitter van stuursraad. Aan diens de Pauselijke afgevaard gde =e- burgemeester vanJ**#* bracht de groeten van zij aan Parijs, dat bij „üi zijnslrüdomdevnj^g voor de ynjheid hee.t overhandigde ook eni0c zijn beurt ontving hij de de stad. ÉliÉf Demonstratie. Te Mila ar2aDc^ demonstratiegehouden veer 20.000 3Ja^a" deoi^enomen. J gehele land hebbenjeei^ hen opriepen gingen voor uaantesWenin^|.r;; voor zekerheid, vred alle arbeiders gn jj tegendemonstratie le denten.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2