A (Yj -Clowntje Riek V WW I VAN KIEL LAAT LOOSJES LIEVER LEERBOEKEN LEVEREN De zevende étappe (een tijdrit) werd gewonnen door de Zwitser Koblet De Egyptische Koningin Subsidie Voortgezet Economisch Ond Voor de kinderen erwijs UURWERKEN Ronde van Frankrijk Ondanks oponthoud wonnen de Engelsen de derde testmatch Softballcompetitie FEUILLETON door mevr. Bijleveld-Gelinck Turpin wereldkampioen middengewicht De vierdaagse afstandsmarsen PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHQU.AMp DE BERGEN VAN DE TOÜR DE FRANCE. Negentallen Haarlem—Amsterdam Deviezen-reserve met f31 millioen gedaald K.L.M.-personeel in Karatsji gedeeltelijk in staking Brits-Egyptisch incident Brand aan boord van Nederlandse tankboot Van 16 tot en met 23 Jul GESLOTEN WOENSDAG 11 JULI 19 51 ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 100 - Tel. 15060 Rijksstraatweg 125 - Tel. 23991 De zevende étappe van de Ronde van Frankrijk, van Rennes naar Angers, was een rit tegen het horloge over 85 km., de eerste tijdrit van deze tour. Het resultaat was, dat zich in de algemene rangschik king grote verschuivingen hebben voorge daan. Wagtmans zorgde voor een verrassing door met een uitstekende tijd de elfde plaats in te nemen. Het rijden van Van Est was echter een teleurstelling voor het Nederlandse kamp en hij bracht het niet verder dan een 21ste plaats met bijna zeven minuten achterstand op de winnaar Koblet. Hoewel de rijders met onderlinge verschillen van drie minuten van start gingen is er toch fel gevochten, en vooral tussen Bobet, Koblet en Coppi. Bij de ra- vitailleringspost, op 39 km van de finish, had Koblet een voorsprong van een minuut en twee seconden op Bobet, 1.10 op Coppi, 1.50 op Barbotin en 1.53 op Magni. In de laatste 5 km echter kreeg de Zwitser een inzinking en men vermoedde, dat hij met een minuut achterstand van de Franse kampioen Bobet had verloren. De Zwitserse ploegleider ging echter niet accoord met de tweede plaats van zijn. pupil. Hij diende een protest in bij de wedstrijdcommissaris sen, bewerende dat de tijd van Koblet beter was dan die van Bobet. Later is medegedeeld, dat Koblet win naar is van de tijdrit in plaats van de Fransman Bobet. De tijd van Koblet is niet 2 uur 6 min. 40 sec. maar 2 uur 5 min. 40 seconden. 1. Koblet 2 uur 5min. 40 sec.; 2. Bobet 2.06.39; 3. Coppi 2.06.44; 4. Magni 2.08.32; 5. Barbotin 2.09.33; 6. Goldschmidt 2.10.43; 7. Bar tali 2.10.54; 8. Biagioni 2.11.21; 9. Geminiani 2.11.36; 10. Lucien Lazarides 2.11.55; 11. Wagtmans 2.12.19; 21. Van Est 2.13.33; 57. Voorting 2.18.40; 60. Peters 2.18.47;' 93. Dekkers 2.23.18; 98. Faanhof 2 uur 24 min. 24 sec. Dielissen bezette de 109e plaats met een tijd van 2. 31.25, welke een achterstand op de winnaar inhoudt van meer dan 15 pro cent van diens tijd. Dielissen is evenals Fernandez (Noord Afrika), Chapatte (Pa rijs), Soler (Noord-Afrika), Queugnet (lie de France), Kebaili (Noord Afrika), Biver (Luxemburg) uit de course genomen. Het algemeen klassement van de eerste zeven is: Algemeen klassement: 1. Levèque 37.43.43; 2. Bauvin 37.45.02; 3. Koblet 37.50.05; Lucien Lazarides 37.50. 57; 5. Biagioni 37.51.40; 6. Demulder 37. 51.57; 7. Bobet 37.52.24; 14. Van Est 37.55. 22; 22. Wagtmans 37.59.17; 66. Peters 33.11.07; 72. Faanhof 38.14.01; 82. Voorting 38.19.49; 91. Dekkers 38.25.04. Het plcegenklassement van de zevende étappe luidt: 1. Italië 6.26.10; 2. Frankrijk Cricket Nadat de Engelsen gistermiddag met de overwinning in zicht zij hoefden nog slechts vier runs te scoren het veld moesten verlaten voor een wolkbreuk, heeft de batsman Hutton, die bij dit oponthoud reeds een schitterende 91 had laten noteren, na de hervatting kans gezien nog zeven runs te scoren, waardoor Engeland deze derde testmatch tegen Zuid-Afrika met negen wickets heeft gewonnen. In de tweede innings had Engeland voor een overwinning voldoende aan 139 runs. Voor het verlies van een wicket (Ikin 38) was het vooral aan het voortreffelijke batten van Hutton te danken, dat de Engelsen de overwinning be haalden. De eindscores: Zuid-Afrika 158 en 191, Engeland 211 en 142 voor één. In de eerste klasse van de softballcompe titie zijn gespeeld: HCKSchoten 10-12; HHCEDO 3-3; DECGymnasion 8-4. Door deze uitslagen is de spanning in de eerste klasse weer toegenomen. De overwin ning van DEC is een grote verrassing. Gym nasion was nog ongeslagen, terwijl DEC pas één overwinning had behaald. HCK (kam pioene 1950) staat thans onderaan, mede door de 12-10 nederlaag, welke tegen Scho ten werd geleden. De stand is op de helft van de competitie thans: Gymnasion EDO HHC DEC Schoten HCK In de tweede klasse A zijn gespeeld: Cat chersGymnasion 2 2-17; RCHO VVO 6-4; SC Haarlem—HCK 2 9-5. Hier is de stand na vijf wedstrijden: SC Haarlem 10 punten; Gymnasion 2 7 p.; OWO 5 p.; HCK 2 4 p.; RCH 4 p.; Catchers 0 p. In de tweede klasse B is Gymnasion 3 uitgesproken de sterkste. De stand is: Gym nasion 3 9 p.: OWO 2 5 p.; EDO 2 4 p.; SC Haarlem 2 4 p.; DEC. 2 4 p.; HHC 2 0 p. Afdeling 3 A: OWO 3—HCK 3 7-6; Gym nasion 4DSB 2 18-7; VVGA—RCH 2 7-2. Afdeling 3 B: RCH 3—Schoten 3 21-14; DSBSC Haarlem 3 14-3. 29) Dat begreep ik toen ook." „En toen? Wat deed je toen, Van Heu- men?" „En toen, meneer, toen heb ik een meisje in die kist gelegd." „Wat zeg je!!!" Inspecteur Renkevoort schreeuwde niet, maar het kostte hem de grootste moeite om dat niet te doen. Hij staarde nu, in stomme verbazing, naar het verbonden gezicht in de kussens. Op een dergelijke verrassing was hij, bij al zijn veronderstel lingen, niet voorbereid. „Wat!!", herhaalde hij heftig. „Ja meneer. Ziet u, meneer Norelius wachtte op me. Ik moést naar boven. Ik moést. En dan zou hij dadelijk merken dat de kist leeg was, of ik moest het zeggen. En ik wist, dat ik dan alles zou verraden, dat ik dan Betsie, of de man van Betsie, zou verraden. Hij zou in de gevangenis komen. Ik kan toch al niet goed huichelen, meneer, en ik was zo ontdaan. Buiten me- I G.27.48; 3. Zwitserland 6.38.04; 4. België 6.39.53; 5. Luxemburg 6.40.19; 6. West- 1 Zuid-West-Frankrijk 6.40.25; 7. Oost-Zuid- Oost-Frankrijk 6.43.28; 8. Nederland (Wagtmans, Van Est, Voorting) 6.44.32; 9. Ile de France 6.47.13; 10. Spanje 6.49.01; 11. Parijs 6.57.46; 12. Noord-Afrika 7.11.59. In het algemeen ploegenklassement be zet Nederland de achtste plaats. Boksen „Bokswonder" Robinson op punten geslagen In Earl's Court te Londen behaalde de Britse middengewichtkampioen Randolph Turpin een ruime puntenzege op de wereld kampioen Ray Robinson in een gevecht over vijftien ronden, met de wereldtitel als inzet. Turpin bracht tenminste acht ronden op zijn naam. Het was de tweede nederlaag van Robin son in 130 wedstrijden. Weinigen hadden de Brit een kans gegeven en bij de bookmakers stond Robinson dan ook 1 op 4 genoteerd. Reeds onmiddellijk na de eerste gongslag liet Turpin zien dat het hem ernst was. Hij toonde zich niet in het minst geïmponeerd door de reputatie van zijn tegenstander en de typische show, waarmee deze de ring had betreden. Binnen enkele seconden was et- van de fraai gepomadeerde kuif van „Sugar" Ray nog maar weinig over toen Turpin er enkele malen zijn vermaarde linksen door had gehaald. De Brit nam direct het initia tief en wel zo fel dat hij een paar maal een waarschuwing van de Schotse scheidsrech ter in ontvangst moest nemen wegens sto ten, die Robinson in de rug troffen. Ook in de tweede ronde demonstreerde de uitdager een licht overwicht, hoewel nu ook Robinson danig van zich af beet. De ware Robinson zag men echter pas in de derde ronde toen hij Turpin's kaak trof met een linkse directe als een bliksemschicht. In de vierde ronde was er geen sprake van een overwicht van een van beiden, maar kort daarop kwam Turpin weer zo fel uit zijn hoek dat de Amerikaan enkele minuten lang door de ring werd gejaagd, waarbij hij een paar flitsende linksen moest incasseren. Luide aanmoedigingen klonken van de tri bune, want het publiek voelde de kans voor Turpin. Voor Robinson was dit echter even eens een aansporing om al zijn capaciteiten in de ring te brengen. Het gevecht groeide tot een titanenstrijd. De zevende ronde zou van beslissende betekenis worden. Met een van zijn beruchte linkse „specials" sloeg Turpin een hevig bloedende wonde boven Robinson's linker oog. Met rechtse en linkse zwaaislagen stortte de Amerikaan zich in de aanval maar Turpin liet dit bombardement zelfbewust over zich heen gaan en met een tactische en hechte verdediging slaagde hij er zelfs in de ronde op zijn naam te brengen. Voor Ro binson was het duidelijk met deze oog- wond zou het niet mogelijk zijn een punten- zege te behalen, dus was er maar één keuze: een snelle knock out of het verlies van de titel. Robinson kwam als een tijger uit zijn hoek toen de gong voor de achtste ronde sloeg. Linkse en rechtse hoeken flitsten naar het hoofd van zijn uitdager, die hem echter stevig van repliek diende met een knallende rechtse op de maag en een venijnige stoot op het gelaat, die de oogwond opnieuw hevig deed bloeden. In de tiende ronde belandde een lage linkse van Robinson in de nier streek van Turpin. Een „kidney punch", maar onmiddellijk vroeg hij verontschuldi ging voor deze onreglementaire stoot. Een korte periode van herstel van de wereld kampioen volgde en in de elfde ronde en twaalfde ronde reduceerde hij een belang rijk deel van zijn achterstand. Er was op dat moment nog een kans op de uitspraak: on beslist. Maai- na de dertiende ronde was het pleit zo goed als beslist. Andermaal werd Robin sons oogwond open gehaald en met moeite kwam hij de drie minuten door. De laatste twee ronden brachten nog opmerkelijk veel activiteit van beide boksers, maai- toen de gong voor de laatste maal had geklonken, was er geen twijfel mogelijk. De scheids rechter liep rechtstreeks naar Turpin en pre senteerde de Brit als de nieuwe wereldkam pioen. Nooit is een winnaar enthousiaster toege juicht dan Turpin na zijn zege op de als on overwinnelijk beschouwde „Sugar" Ray Ro binson. Earl's Court schudde op zijn grond vesten door een tumult dat minuten lang aanhield. Na afloop werd bekend gemaakt dat een revanchewedstrijd Turpin-Robinson zal worden gehouden op 26 September in het Yankee-stadion te New York. Voor de internationale vierdaagse af standsmarsen, die van 25 tot en met 28 Juli te Nijmegen worden gehouden, zijn dit jaar weer een groot aantal inschrij vingen binnengekomen. Niet minder dan 9273 deelnemers uit België, Engeland. Frankrijk, Indonesië, Luxemburg, Noor wegen en Zwitserland hebben zich ge meld, onder hen zijn 1486 dames en 3626 militairen. Voorts komen uit België drie detachementen, uit Engeland eveneens drie en uit Luxemburg een detachement militairen naar Nijmegen. Aan de dage lijkse afstand van 55 km. nemen 2013 en aan die van 50 km. 1294 wandelaars deel, terwijl op de 40 en 30 km. resp. 5801 en 164 wandelaars zullen starten. De grote vlaggenparade zal dit maal in het Goffert.- Stadion worden gehouden op Maandag 23 Juli. Verder zullen de Belgische parachu tisten, indien de weersomstandigheden dit toelaten, evenals vorig jaar in de namid dag van 23 Juli per valscherm in de om geving van Nijmegen neerdalen. In de Dinsdagmiddag voortgezette ver gadering van de Provinciale Staten van Noordholland kwam aan de orde een voor stel van Gedeputeerde Staten, afwijzend te beschikken op een verzoek van het bestuur van de stichting „Puck", toneelgroep van en voor jonge mensen, om subsidie voor het seizoen 19501951. Mr. Tonino (K.V.P.) wilde de toneel groep wel een subsidie verlenen. De bedoe ling van de groep is de jeugd op te voeden. Gedeputeerde Staten kennen vermoedelijk de waarde van het optreden van het gezel schap onvoldoende. Mr. De Roos (Arbeid) moest toegeven, dat de toneelgroep veel risico op zich ge nomen heeft, dat zij een dosis idealisme bezit en dat zij volhardend is. Dat betekent nog niet, dat het gezelschap in aanmerking moet komen voor een subsidie. Het toneel wordt immers niet gesubsidieerd. Indien het toneel in de toekomst in aanmerking komt voor subsidie, dan dient er ook aan dacht aan „Puck" te worden besteed. Mr. Proper (Comm.) stelde voor een subsidie van 5000 te verlenen. Honkbal De negentallen van Haarlem en Amster dam, welke elkaar Zaterdagmiddag om vier -lur op het terrein van H.F.C. Haarlem zul len ontmoeten, zijn als volgt samengesteld: Amsterdam: H. Urbanus (OWO) werper; Meijer (OWO) achtervanger; R. Kok (Ajax) eerste honk; Pronk (VVGA) tweede honk; Ch. Urbanus (OWO) korte stop; Linke (B1-- Wit) derde honk; C. Holewijn (VVGA) links veld; Boers (VVGA) mid veld; De Lugt (OWO) rechts veld. Reserves: Hoitzing en F. Bloem (beiden (VVGA), Nahuys en Rietbergen (beiden B1-- Wit) en Boersma (OWO), Haarlem: Smidt (HHC) werper; B. Vrenegoor (HHC) achtervanger; Lohman (SC Haarlem) eerste honk; W. Vrenegoor (HHC) tweede honk; Jole (HHC) korte stop; Keulemans (Schoten) derde honk; Schuurman (SC Haarlem) links veld; Lukkien (Schoten) mid veld; Duinker (HHC) rechts veld. Reserves: Houtkamp (RCH), Odenthal (HFC Haarlem) en Bloemink (SC Haarlem). WEDEROM NEDERLANDSE NEDER LAGEN TE EASTBOURNE. Ook de tweede dag van het tennistournooi te Eastbourne, waarbij volgens een puntensysteem wordt gespeeld, heeft de Nederlandse deelnemers geen overwinning gebracht. Rinkel verloor van McGregor (Australië) met 4-6, 6-4, 6-1. Cockburn en Norgarb (Zuid-Afrika) ver sloegen Rinkel en Dehnert met 2-6, 6-3, 7-5. Cochet en Chatrier (Frankrijk) wonnen van Rinkel en Dehnert met 6-3, 7-5. D. CROLL VOORZITTER VAN DE F.I.L.T. Tijdens een te Den Haag gehouden vergade ring van de International Lawntennis Fede ration is onze landgenoot de heer D. Croll gekozen tot president van de internationale federatie. De heer Croll zal deze functie een jaar bekleden. Tot dusver was de heer Croll, die tevens voorzitter is van de Koninklijke Nederlandse Lawntennisbond, lid van het bestuur van de F.I.L.T. Hij volgt de Austra liër Youdale als voorzitter op. &C. ggg 12 Ö13 Rick was door Tante Liezebertha om een boodschap gestuurd. Hij liep lekker in het zonnetje, want het was mooi weer. Hij keek om zich heen naar de drukte op straat; Speelgoedstad was toch maar een gezellig stadje, vond hij. Wat lang waren Bunkie en hij al hier. Het beviel hem er best! Toen hij in een straat kwam, waar het wat minder druk was, viel zijn oog opeens op iets, dat voor zijn voeten op de stoep lag. Het was een glanzend, zwart stokje, met aan beide einden een glimmend zilveren dopje. „Hé, wat is dat?", dacht Rick. „Dat is hier zeker door iemand verloren!" Hij bukte zich en raapte het stokje op. Er zat een briefje aangebonden. Rick bekeek het stokje en las het briefje. En toen keek hij opeens heel verbaasd. Op het briefje stond geschreven: „Dit is een toverstokje. Wie het in bezit heeft, kan er alles mee toveren. Als je een voorwerp of dier of mens wilt veranderen, raak je 't aan met het stokje en zegt, wat je wenst; dan gebeurt dat ook. Men kan iemand of iets natuurlijk ook weer in de oude vorm terugtoveren!" „Tjonge!", zei Rick verbaasd. Het internationaal vermaarde Negerballet van Berto Pasuka geeftte beginnen op Vrijdag, drie avondvoorstellingen en twee keer een matinée in Bloemendaals voor dit doel wel bij uitstek geschikte Openlucht theater. De Caribische dansen immers ho ren thuis in de natuur en zullen er dus waarschijnlijk beter tot hun recht komen dan in de gewone schouwburg. Het pro gramma begint met „Marktdag" (waarvan een scène op bovenstaande foto is vastge legd) met de jonge Veronica Antia als het bloemenmeisje en Roy Carr als de dief, wordt vervolgd met. „De Profeet" van Pasuka, die zelf de titelrol vertolkt en be sloten met „Bloed". In dit laatste werk zijn Pearl en Tony Johnson de solisten. Een afzonderlijke jjlaats in het programma is gereserveerd voor het zo populaire Afrikaanse tom-tom-orkest. Uit de verkorte balans van de Neder landse Bank blijkt, dat de ongunstige ont wikkeling van de deviezensituatie verder is gegaan. De netto-deviezenreserve Is ver minderd van 946 tot 915 millioen gulden, de laagste stand tot dusver bereikt. In de kaspositie van het rijk is geen grote wijziging gekomen. De voorschotten aan het rijk ten bedrage van bijna 13V2 millioen gulden zijn geheel afgelost. De schatkist heeft een klein creditsaldo weten te kweken bij de bank van iy2 millioen gulden. De bankbiljettencirculatie is met bijna 40 millioen tot 2749 millioen gulden gedaald. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 10 Juli geen faillissementen uitgesproken. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijsten zijn geëindigd de faillisse menten van: de nalatenschap van wijlen J. C. P. Tissen, laatstelijk gewoond hebbende te Haarlem, Grote Markt 6; de naamloze vennootschap H. Koning en Zoon N.V., ge vestigd te Haarlem, Zijlstraat 10, correspon dentie-adres: Haarlem, Oranjekade 21. Surséance van betaling Ingaande 16 April 1951, voor de tijd van anderhalf jaar is door de Haarlemse recht bank definitief surséance van betaling ver leend aan: Jacobus Jongkind, wonende te Aalsmeer, Aalsmeerderweg 489, met benoe ming van mr. H. C. van der Woerdt, advo caat en procureur te Aalsmeer, tot bewind voerder. Bij beschikking d.d. 10 Juli is de op 4 April 1950 aan Marinus Jacobus Metselaar jr., han delende onder de enig hoofdelijke aanspra kelijk beherend vennoot van de Comman ditaire Vennootschap „G.M. Meubelfabrie ken C.V.", gevestigd te Haarlem, Heeren singel 167-169, verleende definitieve sursé ance van betaling verlengd voor de tijd van 1 jaar, ingaande 5 Maart 1951, met benoe ming van mr. A. Beets, advocaat en procu reur te Haarlem, tot bewindvoerder. KARATSJI (Reuter). Een aantal Pakistaanse leden van het KLM-personeel te Karatsji is in staking gegaan voor hoger loon en het weer in dienst nemen van drie ontslagen personeelsleden. De staking, die door de bond van lucht- vaartpersoneel is uitgeroepen, heeft alleen betrekking op personeel van de vrachtbe handeling, het hangar- en het keukenper- soneel. Slechts twee leden van het perso neel van de afdeling vervoer zijn bij deze staking betrokken. De plaatselijke KLM-vertegenwoordiger vertrouwt, dat het tijdschema der diensten gehandhaafd kan worden. LONDEN (Reuter). Een groep ge- wapenden van een Egyptisch koi*vet heeft zich 1 Juli in de buurt van de golf van Akaba aan boord van het Bx-itse vracht schip „Empire Roach" begeven, de radio onklaar gemaakt, de voorraden geplundex-d en het schip 24 uur vastgehouden, aldus maakt het Engelse ministex-ie van Buiten landse Zaken bekend. Volgens een woordvoerder van dit ministerie heeft de Britse ambassadeur in Egypte, Stevenson, opdracht gekregen tegen de aanhouding van het schip te protesteren. INDONESISCHE CADETTEN NAAR NEDERLAND „De luchtmacht van de Indonesische strijdkrachten zal binnenkort cadetten naar Nederland zenden voor opleiding aan de Koninklijke Militaire Academie", al dus is te Djakarta officieel aan Aneta medegedeeld. Na hun opleiding zullen de cadetten als beroepsofficieren in de In donesische landmacht worden opgenomen. Een woordvoerder zeide, dat ook jongelie den voor opleiding tot reserve-officieren naar Nederland gezonden zullen worden. De heer Van de Donk nnrr, van Gedeputeerde Staten, zeide .V P"'J' - overtuigd te zijn, dat het Z,1^" toneelgroep anders is als Vfln°" schappen van het gewone wJe W- kan de vraag behandeld worden i^ breidmg van het subsidie-terrehi k den overgegaan. Lunccigiuey anaers is als va« j ?.ch^pen van. het gewone ti? :l wo lie-te Mr. Proper diende een mnfic in de Provinciale Staten nd |W& Staten uitnodigen een vooïï bereiden, dat gebaseerd is 0t> i! per voorstelling in de provinei? Het voorstel-mv. Proper werd met,46 tegen 10 stemmen en dat Vsn Tonino met 37 tegen 19 stemL i?' voorstel van Gedeputeerde sï goedgekeurd. 'en Naar aanleiding van het voorstel Wu kenning van een subsidie ten beh S' de volkslectuurvoorziening ten Z'r merkt de heer Blaauwbfftfe op, dat aan de Katholieke verend! subsidie met terugwerkende krS? worden verleend en volgens het vL niet aan de maatschappij „Tot Nut Algemeen". Spreker stelde voor l i beide organisaties dezelfde regeling,»!!? fen en diende een voorstel in die ïït Gedeputeerde Staten namen ditK niet over, dat daarna aangenomen met 50 tegen 7 stemmen. Het voorstel? Gedeputeerde Staten werd zonder hm? lijke stemming aangenomen. Stichting voor voortzeie' economisch onderwijs Gedeputeerde Staten stelden voor aiV zend te beschikken op het verzoek vant? bestuur der Stichting voor Voodgezd E? nomisch Onderwijs te Haarlem, om safe ten behoeve van zijn academie vco- m De heer Doek (Arbeid) merkte ós dr de academie goed werkt. Daarom speet bei hem, dat Gedeputeerde Staten hebce voorgesteld geen subsidie van iöm verlenen. In de regel zijn de ouders fe leerlingen van de academie niet in de legenheid hun kinderen hoger onderwijs te laten genieten. Spreker diende een voor stel in, om een subsidie van 1000 te ver lenen. Mr. dr. Van Bruggen (C.H.)zei.fe hij na een onderhoud met de rector van 6 academie er van overtuigd is geworfe dat het van belang is ook voor 1951 k subsidie te verlenen. De heer Bouwman (K.V.P,), lid va Gedeputeerde Staten, herinnerde er aa, dat er in 1949 weinig belangstelling be stond bij de Provinciale Staten een ai':- sidie aan de academie te verlenen. D> academie werkt nu drie jaar. Is zij echte wel van provinciaal belang? Volgens spre ker* niet. Het resultaat is bovendien me: bevredigend. Het college heeft wel waar dering voor het werk, doch het ziet ce academie als een plaatselijk belang, Ge deputeerde Staten handhaven haar me ning om geen subsidie te verlenen. Het voorstel-Doek werd aangenome: met 4112 stemmen. Medezeggenschap aan de bij de Prov. ziekenhuizen De vergadering keurde het voorstel var Gedeputeerde Staten goed, inzake invoe ring van de zogenaamde medezeggenschap aan de top bij de Provinciale ziekenteffi Daarbij is bepaald, dat geen leden var. hst personeel in de raad van bestuur ge-ore kunnen worden, maar twee vertegenwoor digers van de vakorganisaties. In het oliedepót te Saigon heeft rt een ongeluk voorgedaan aan boord va het 3359 ton metende tankschip Mei van de Nederlands-Indonesische Tak- vaartmaatschappij, waarbij een Vietna mese ai'beider om het leven kwam en T arbeiders brandwonden opliepen. Bij lossingswerkzaamheden brak e: strop, waarin zich olievaten bevonte De Vietnamese arbeider werd riwelïi door de vallende vaten getroffen, Bij het neerstorten van een vat ia M ruim ontstond een vonk, waardoor br-ii uitbrak. Tengevolge daarvan hepen "3 arbeiders brandwonden op. Na anderhalf uur was de dwongen. Het schip is inn# Haiphong vertrokken. d te- ca; ADVERTENTIE zelf. Ik wist, dat ik me niet goed zou kun nen houden als hij me iets vroeg. En daarom stopte ik het meisje in de kist; dat hij eerst niets zou merken en dat ik dan weg zou zijn als hij het merkte." „Maar, verduiveld nog aan toe, Van Heumen, dat was toch een moox*daanslag! Dat meisje had toch kunnen stikken!" „Een moordaanslag? Welnee meneer, meneer Norelius ging die kist toch meteen openmaken? Dat had hij gezegd. Daarom deed ik het juist." „Allemachtig nog aan toe! Hoe is het mogelijk! Maar dat meisje, Van Heumen; vertel me nu alles precies. Wat was dat voor een meisje?" Het gebeurde niet veel, dat inspecteur Renkevoort zijn kalmte verloor. Hij was nu haast even geëmotioneerd als de oude man en boog zich, met een ongewone kleur, in spanning naar voren. Het antwoord kwam: „Dat weet ik niet. Een gewoon meisje. Ik had haar nog nooit gezien. Maar ze sliep." „Sliep ze? Weet je dat zeker?" „Ja. Ze lag zo half tegen een paar zakken aan. En haar ogen waren dicht." „Grote hemel! Maar vond je dat dan niet vreemd?" „Ik dacht er niet bij, meneer. Ik dacht nergens aan. Alleen maar aan die hand schoen en aan Betsie." „Maar Van Heumen! Luister. Denk nu goed na. Zag je haar dan pas toen je al in die kist had gekeken?" „Ja." „En hoe lang was je toen in dat maga zijn?" „Ik was er eerst met de andere lui. Die gingen weg. En toen ben ik naar het kan toor gegaan, een hoog, om te kijken of de mensen daar ook weg wax*en, maar er was niemand meex*. En toen ging ik weer naar beneden, naar het magazijn." „En toen zag je dat meisje niet." „Nee, ik bukte mij meteen naar de kist en begon de boel opzij te suiven. En toen maakte ik de deksel open en vond de handschoen. En toen ik daarna opkeek, met die handschoen in mijn hand, toen zag ik opeens dat meisje." „Je hebt haar dus niet zien binnen ko men?" „Nee." „En ook niets gehoord. Stonden de deu ren open?" „Ja. Alle twee." „En toen je haar zag, pakte je haar toen meteen op?" „Ja. Even later. Ik bedacht het mij op eens." „Allemachtig kerel! Weet je wel wat je gedaan hebt!" „Ik wou het u zelf zeggen. Nu kunt u het allemaal begrijpen." „Allemaal begrijpen, ja!" Hij beheerste zich met de grootste moeite. Hoe was het mogelijk! Deze oude man. Een moordaan slag. Nee, geen moox*daanslag, stellig niet! Hij zou het allemaal begrijpen. Een aller wonderlijkste samenloop van omstandig heden! „Heeft ze zich niet vei*zet, toen je haar oppakte?" „Nee, ze sliep." „En hoe was ze gekleed?" „In een donkere mantel. Maar ze had een rood doekje om haar haar." „Ja, dat komt uit. Nu, dat is dan genoeg, Van Heumen. Dit is zeker alles wat je me hebt willen vertellen." „Ja meneer. En ik ben blij dat ik het u gezegd heb. Ik had geen rust meer, weet u. En nu het toch uitgekomen was van Martinus hoefde ik niet meer te zwijgen. Er gaat niets boven een goed geweten, meneer!" „Nee Van Heumen. Er gaat niets boven een goed geweten!" Hij glimlachte nog, terwijl hij de zaal afliep. Maar toen hij weer buiten was ge komen en terug liep langs het stille gracht je naar zijn bureau, glimlachte hij niet meer. Hij begon weer te denken over de zaak. De zaak, die plotseling een geheel ander aspect had gekregen. Er was nu geen sprake meer van een moordaanslag. Kathrientje Baeck was ge heel uit eigen beweging dat magazijn bin nengegaan en daar had Van Heumen haar in de kist gestopt. Er was nu dus geen enkel verband meer tussen de verdoving en het leggen in de kist. Wat hij oorspron kelijk had gedacht dat door één pex~soon was gedaan, daarvoor bleken nu al vier personen nodig geweest te zijn: een onbe kende had haar vex*doofd, Martinus Meier had de mummie uit de kist gehaald, Van Heumen had het meisje erin gestopt en dr. Noi*elius had haar gevonden. Driekwart van de zaak was dus al boven water; restte nog het laatste kwart. Dat laatste kwart v/as dus een vex*doving zonder meer en uitgevoerd door een lid van de familie Baeck. Meta? Of Lydia? Lydia's kansen, bedacht hij zich, werden slechter door deze ontwikkeling van de zaak: voor een enkele verdoving had zij zeker een motief gehad in het dinex*, waar zij zo verschrikkelijk graag naar toe ge gaan was. Ze had die verdoving heel ge makkelijk kunnen uitvoeren met enige ta bletten uit haar „collectie", welke collectie op het ogenblik berustte in de la van zijn schrijfbureau. Dit alles was zeker niet on waarschijnlijk. Wat Meta betreft, was er bij haar geen motief te vinden om haar stiefzuster te verdoven zonder meer, en het was ook niet aan te nemen dat zij haar eigenlijk had willen vermoorden maar bij vei*gissing een te kleine dosis gebruikt had. Meta's kansen waren ontegenzeggelijk ver beterd. Maar er bleef toch altijd dit tablet en Kathrientje Baeck dacht natuurlijk ook dat haar stiefzuster de schuldige was, dat begreep hij nu ook uit haar x-eacties bij het verhoor van gisterenmiddag. Dat tablet. Het enige feit en het enige aanknopingspunt aan de familie Baeck. Hou hij töc'n nog even naar die apotheek gaan? De zaak was vanmorgen geopend tot één uur, had Meta hem verteld. Er was Speciaalzaak sinds 1883 86 GROTE HOUTSTRAAT 85 een assistente aanwezig. Hij kori bijk; nog eens naar juffrouw Van infoi*mex*en. ocfc- Even later was hij weg naar de Kalkmarkt. E ^j; kleine apotheek, maar tot m P orde. Hij had niet anderavfj..,, vriendelijk blond «ft* lijk te woord en gaf hem, hoe g. verbaasd, uitvoerige inhchtui.en Ze waren natuurlijk uitstekei:.d. zonder prettige werkgeefster, ai« gehumeurd en echt L je over had. Ze hielp ook, zovw in het geheim, allerlei arme buurt. Iedereen was erg opJ Het was bijna ontmoedg, politieman in een onredeljg F dat hij nu niets dan goe s g hoorde, 't Was waarachtig erVcff was! Hij was hicrnatuurljkook, niets gekomen; hij had ook e.ce anders kunnen verwachten- lettel Nu vroeg hij naar Bestond daar een bepaa „O nee „Wel tien: Aspirine, banapi „Dank u we!! Spaar En de vergiftenkast? Zou nen zien?" i,-«aman vraagt- „Als u dat ik u dat niet weigeren f hem voor u openmaken. Wordt vet

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6