Engels persbureau groeide uit een inlichtingenbureau te Aken Kort en Bondig Goed Autorijden SCHOOLBOEK bij VAN Julius Reuter zag de mogelijkheden van snelle en betrouwbare berichtgeving Britse vakbond wenst vis uit het buitenland De Rijndam aan de vlooi van de H.A.L. toegevoegd De Ampenan terug van haar eerste reis IJmuiden Een kwestie van voorrang Velsen-Noord Groot aantal leden meldt zich aan bij „Suomi" Beverwijk Voetbaltournooi om de Wijkertoren Castricum Schadevergoedingseis van de N.S. komt opnieuw in behandeling Amsterdam Rubber 9 percent dividend Beroering onder vrachtauto-eigenaars Inkrimping personeel Hoge Commissariaat Indonesië heeft Nederlandse krachten nog steeds nodig Instituut Schreuder bestaat 55 jaar Zandvoort SCHEEPVAART WOENSDAG 11 JULI 1951 HONDERD JAAR REUTER Een kantoor van twee kleine kamertjes, in 1851 door een .Duitse bankbediende te Londen gesticht, was het begin van het huidige Engelse wereldpersbureau Beuter, dat thans 100 jaar bestaat. Julius Reuter Toen in 1849 de eerste publieke Duitse telegraafverbinding tussen Berlijn en Aken geopend werd, zag de jonge Reuter, die in Aken woonde, zijn kans schoon om de Duitse zakenlieden snel op de hoogte te brengen van de gebeurtenissen in België en Frankrijk tijdens de Frans-Italiaanse oorlog, die toen aan de gang was. Postduiven De moeilijkheid was echter, dat er geen verbinding bestond tussen de Duitse tele graaflijn en het Frans-Belgische net, dat "te Verviers begon. Reuter loste de kwestie op door de 48 km. lange afstand tussen Aken en Verviers te overbruggen met postduiven. De ingebruikneming van de onderzeese kabel tussen Dover en Calais in 1851 was voor Reuter aanleiding zijn reeds bloeiend bedrijf naar Londen te verplaatsen, waar hij zich toelegde op het verstrekken van handelsnieuws aan makelaars in effecten en handelsfirma's. Hij nam de Britse natio naliteit aan. In 1858 begon hij een nieuwsdienst voor kranten. De „Morning Advertiser" was de eerste krant, die zich, na een gratis proef- dienst van drie maanden, abonneerde. Langzamerhand volgden andere bladen en het nieuwe persbureau „was er", toen ook „The Times" zich abonneerde. Reuter was zich wel bewust, dat het succes van zijn bureau afhing van de snelheid, waarmee hij hei nieuws kon verzamelen en ver spreiden. De Amerikaanse burgeroorlog en de campagne van Solferino stelden hem in staat te bewijzen, dat hij beschikte over middelen om het nieuws sneller dan wie ook ter wereld te vergaren. Reuter maakte slechts dan gebruik van de bestaande communicatie-middelen als deze snel en betrouwbaar genoeg waren voor zijn doeleinden. Was dit niet het geval dan zag hij er niet tegen op zijn eigen tele graafkabels te leggen. De betrouwbaarheid van het Reuter- nieuws werd al spoedig zo algemeen er kend, dat zelfs regeringen hierop staat maakten. Het nieuws van het ontzet van Mafeking in de Zuid-Afrikaanse boerenoorlog be reikte Londen het eerst van de Reu ter-cor respondent in het boerenleger. Koningin Victoria en de leden van de regering kregen een copie toegezonden en toen, 14 uur na ontvangst van het Reuter-bericht, 's avonds in het Lagerhuis vragen werden gesteld, antwoordde minister Joseph Chamberlain: „Ofschoon ik nog geen officiële bevestiging heb ontvangen, heb ik geen reden om aan de betrouwbaarheid van het Reuterbericht te twijfelen". Toen Julius Reuter in 1899 stierf en door zijn zoon werd opgevolgd, braken moeilij ke tijden aan voor het persbureau. Het ging in belangrijkheid achteruit, kwam in an dere handen en moest in 1934 vroeger tot standgekomen overeenkomsten, krachtens welke Reuter het merendeel van het we reldnieuws beheerste, opgeven. Beroemde primeurs In 1941 werd Reuter het eigendom van de gehele Britse dagbladpers, doordat de aandelen half om half het eigendom wer den van de provinciale en de landelijke Britse persorganisaties. Christopher Chan cellor, een jonge Schot, kreeg tot taak het bedrijf weer op te bouwen en hij slaagde erin Reuter zijn oude élan te hergeven. Van de vindingrijkheid, die Reuter ook in deze dagen van radio-telefonie en spoed- teiegrammen ten toon wist te spreiden, is de primeur van dag-D een voorbeeld. Toen in 1944 de gehele wereld wachtte op het nieuws dat dag-D was aangebroken, slaagde Reuter, zonder te beschikken over bijzondere faciliteiten, er niet alleen in de wereldprimeur te behalen met het bericht over de landing op de Normandische kust, doch zelfs de officiële bekendmaking enkele uren voor te zijn. Reuters organisatie voor dag-D was een- LONDEN (Reuter). Op een bijeen komst van de grote vakvereniging van transportarbeiders heeft een vertegenwoor diger van de vismarkt in Londen er op aangedrongen, dat er geen limiet gesteld zal worden op de aanvoer van goede kwa liteit buitenlandse vis in Engeland. Hij zeide, dat de vis, die de Britse trawlers uit de Witte Zee en de omgeving van het Bereneiland aanvoeren van inferieure kwa liteit is. De secretaris van de afdeling vis- erij van de vakvereniging zeide, dat de lanvoer van buitenlandse vis voor de tuisvrouwen zeer gunstig is. De vakver eniging zal echter niet werkeloos toezien, wanneer buitenlandse bemanningen in de zelfde wateren vissen als de Britse sche pen, terwijl Britse vissers geen werk hebben. voudig tot het uiterste. Ieder persbureau had een kamer gekregen in het Londense ministerie van voorlichting en iedere ka mer had een directe telexlijn met het hoofdkantoor. Reuter echter maakte zijn kamer tot een hoofdkantoor in het klein en verbond haar telexlijnen naar alle Britse landelijke dagbladen. Een schakelaar in de kamer maakte het mogelijk de telexuitzen ding van het hoofdkantoor uit te schakelen Een ander voorbeeld van snelheid, dat Reuter in zijn jubileum-overzicht geeft is het nieuws van de ondergang van de Britse duikboot „Truculent", die in 1950 door een tankboot werd geramd. Reuters Haagse correspondent door het ANP gewaarschuwd gaf zijn nieuws aan zijn kantoor door voordat de Britse admiraliteit ei-van hoorde. Op het ogenblik heeft Reuter over de gehele wereld 2.000 eigen redacteuren, ver slaggevers, artikelenschrijvers, vertalers, telexisten en administratief personeel in dienst. De viering- Het honderdjarig bestaan van Reuter zal op grootscheepse wijze worden gevierd. Van daag, op de stichtingsdatum, is er 'n banket in Grosvenor House, waarvoor meer dan duizend personen zijn uitgenodigd. Aan het diner zal het woord worden gevoerd dooi de ere-gast, de heer Kent Cooper, directeur van het Amerikaanse persbureau Associa ted Press, met welke organisatie Reuter nauw samenwerkt, door Sir Lloyd Dumas, Reuters directeur in Australië, Christopher Chancellor, algemeen directeur van Reuter te Londen, minister-president Attlee en de aartsbisschop van Canterbury. Uit. het buitenland komen een 150 gasten over. Ook de Nederlandse pers zal zijn ver tegenwoordigd. Zenuwcentrum van Reuters werelddienst: het hoojdkantoor in Londen. Maandag eerste reis naar New York De Holland Amerika Lijn heeft Dinsdag met het twee-en-twintigste schip dat na de oorlog aan haar vloot is toegevoegd, het 15.014 ton metende s.s. Rijndam, een ge slaagde proeftocht ondernomen. Het schip, dat 893 passagiers kan vervoeren, zal op de transatlantische dienst van de. H. A. L. worden ingezet. De Rijndam, waarvan ka pitein F. Dobbinga gezagvoerder is, heeft een lengte van 153.40 meter, een breedte van 21.03 meter en een geladen diepgang van 8.74 meter. Het schip kan een snel heid van zestien en een halve knoop ont wikkelen. De overtocht naar New York kan in negen dagen geschieden. Ten gerieve van de passagiers zijn er twee apparaten voor normaalfilm aan boord. Het voorste gedeelte van het sloe- pendek is beschikbaar voor dekspelen. Ver der is een gymnastiekzaal en een open luchtzwembad aanwezig. Voor de kinde ren is een speelkamer gebouwdt. De in richting van het schip wordt onder meer gecompleteerd door twee eetsalons, een schrijf- en een leeskamer en een rooksalon met een bar. De directeur, ir. S. van West, van de N.V. Dok- en Werfmaatschappij Wilton-Fijen- oord, op welke werf de Rijndam werd ge bouwd, droeg het schip gedurende de proeftocht over aan de directie van de Hol land Amerika Lijn. De proefvaart werd bijgewoond door burgerlijke en militaire autoriteiten, onder wie consulaire ambte naren van Frankrijk, Amerika, Engeland en Canada, alsmede talrijke vertegen woordigers uit scheepvaart- en handels kringen. Het s.s. Rijndam, dat reeds tot October is volgeboekt, zal Maandag zijn eerste reis naar New York beginnen. Aan boord rei zen dan onder meer 250 Duitse studenten en hun professoren op uitnodiging van de Amerikaanse regering naar de Verenigde Staten. Half 1952 zal een zusterschip van de Rijndam, de Maasdam, in de vaart komen. De jongste aanwinst van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, het turbineschip Am penan, keerde Dinsdag van haar eerste reis uit Indonesië in Rotterdam terug. In bijna alle havens, die de Ampenan aanliep, werden ontvangsten aan boord gehouden. Engelse, Indonesische en Chi nese couranten wijdden geïllustreerde ar tikelen aan dit nieuwe schip. BINNENLAND Wegens herstcllingswerkzaamheden aan de spoorbrug over de Rijn bij Oosterbeek zal het treinverkeer tussen Nijmegen en Arnhem op Zondag 15 Juli van 6 uur tot vermoedelijk 17 uur gestremd zijn. De elec- trischc treinen naar en van Utrecht en de stoomtreinen naar en van Zwolle beginnen, respectievelijk eindigen, te Arnhem. Een dertigjarige kantoorbediende heeft drie Hagenaars voor totaal f 2275 opgelicht. Twee van hen maakte hij wijs, dat hij hen aan een woning kon helpen, als zij hem ieder ongeveer f 900 „sleutelgeld" betaalden. Het. derde slachtoffer beloofde hij voor f 500 een passagebiljet om te emigreren. Het geld heeft hij opgemaakt. Hij heeft bekend en zit nu in het Huis van Bewaring. In de volkshogeschool te Bergen (N.H.) wordt deze week een „zomerschool" gehou den, waaraan 30 Denen en 15 Nederlanders deelnemen. Denen en Nederlanders houden er lezingen over eikaars landen. Tot één jaar en drie maanden gevange nisstraf. veroordeelde de Rotterdamse recht bank heden de 37-jarige boekhouder H. .T. N. uit Rotterdam, die in twee jaar tijds f 14.000, bestemd voor het betalen van lonen, belasting en sociale lasten, had verduisterd •ten nadele van het Nederlandse kantoor van de United States Lines Operations Incorpo rated te Rotterdam. De verdachte had ter terechtzitting bekend dit geld verspeeld te hebben. Vanmorgen liep het 20 ton metende Deense motorjacht „Sally Ann" op de Wes- lergronden bij Terschelling aan de grond. De reddingboot Brandaris wist hei jachtje, dat met vier man aan boord onderweg was van Cuxhaven naar Dover, vlot te slepen. In Den Haag doen zich thans 26 gevallen van kinderverlamming voor. De meeste pa tiënten zijn kinderen beneden de leeftijd van 6 jaar. Twee volwassenen zijn volgens de Volkskrant aan de ziekte overleden. In Hilversum is een 74-jarige wielrijder 's avonds laat omvergereden door iemand die op een racefiets zonder licht reed. De bejaarde heer viel met het hoofd op een trottoirband en is later overleden. De politie in Amsterdam heeft een 26- jarige werkloze man aangehouden, die ervan verdacht wordt, uit het Allard Pierson- museum enkele gouden sieraden uil de Ro meinse tijd te hebben weggenomen. De siera den vertegenwoordigen een waarde van on geveer f 5000. HAARLEM EN OMGEVING Het prograirtma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk op Donderdag 12 Juli. des middags van 3-4 uur, door George Robert, luidt: 1. Psaume „Icieli immensi" van B. Marcello: 2. Suite van Teophil Muff at; 3. Koraalvoorspelen van J. S. Bach; 4. Con cert G gr. t. van Vivaldi-Bach; 5. Intermezzi van H. Andriessen en 6. Choral II van H. Andriessen. Als advocaat en procureur bij de Haar lemse rechtbank werd beëdigd: mr. J. F. Sachse, wonende te Heemstede, kantoor- houdende te Haarlem, Kenaupark 17. - Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagde A'oor het doctoraal examen Neder lands-Indisch recht de heer J. W. Potharst te Aerdenhout. Voor het staatsexamen muziek, diploma B-piano, slaagde te Den Haag L. P. Huges te Haarlem. Op het kruispunt TrompstraatFrans Naereboutstraat in IJmuiden-Oost botste de 64-jarige wielrijder F. C. uit Velsen tegen een motorrijder aan. De man viel, kneusde een paar ribben en is door een der om wonenden naar zijn woning gebracht. Oor zaak van dit ongeval was het geen voor rang" verlenen aan de motorrijder. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 10 op 11 Juli: KW. 23 9 kantjes; KW. 3 55 k.: KW. 9 17 k.; KW. 47 19 k.; KW. 54 50 k.; KW. 83 19 k:; KW. 67 14 k.; KW 18 24 k.; KW. 20 90 k.; KW. 29 6 k.; KW. 32 34 k.; KW. 49 85 k.: KW. 78 40 k.; KW. 33 7 k.; KW. 43 3 k.; KW. 44 34 k.; KW. 50 35 k.; KW. 127 30 k.; KW. 130 10 k.; KW. 151 15 k.; KW. 168 14 k.: KW. 163 17 k.; KW. 161 5 k.: KW. 56 4 k.; IJM. 75 32 k.; SCH. 107 16 SCH. 353 34 k.: SCH. 36 75 k. uit L vleet; KW. 173 3 k.; KW. 15 60 k., nog 15 netten halen. Gemiddelde vangsten: Vlaardingen 16 k.; Scheveningen 25 k.; Katwijk 29 kantjes. BEVORDERINGEN AAN HET GYMNASIUM FELISENUM Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: J. W. Baerveldt, C. van Gelderen, A. L. Goslinga, D. Groesz, E. L. Haselagcr, M. van Loenen, E. B. Lopes Cardozo, A. Meijer, J. R. Möckel, H. M. Smit. F. C. C. van Tuijll van Serooskerken, R. Verwaijen E. Voet, N. C. Winkel. Van de tweede naar de derde klasse: Th. S. Bolland, B. M. Boosman, D. J. Boos- man, F. Busscher, H. R. van Dongen, G. van Embden, H. van der Esch. C. A. Groenhart, H. Korting, L. Kruger, J. P. Kuijlman, E. T. T. T. Kwint, J. W. Lotgering, F. Renssen, O. F. Roijaards, M. L. van der Schaaf, S. D. F. Schiff. E. Schuite, Ph. Weniink. Van de derde naar de vierde klasse: A. K. Boerlage, J. J. Brommer, H. A. Gos linga, H. E. Meij, P. O. Numans; voorw. Joh. Heijkoop. ROOMIJS EN KALK Burgemeester en Wethouders van Vel sen maken bekend, dat de beslissing op de verzoeken van: de Roomijsfabriek VeL sen N.V. te Velsen, tot het wijzigen en uitbreiden van de roomijsfabriek in het perceel Banjaertstraat nr. 14 in Velsen- Noord en de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, tot het uitbreiden van het hoogovenbedrijf, door het opstellen van een flessenvulinrichting A'oor propaan, en het opstellen van een opjaagventilator in de H.O.-gasleiding naar de Silicakalkfa- briek, beide installaties gelegen op het fabrieksterrein van de hoogovens en de cementfabriek te IJmuiden, door hen is vercfaagd op grond, dat het onderzoek nog niet zover is gevorderd dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden ge nomen. VISWEDSTRIJD VOOR „SCHULPENAREN" Evenals vorige jaren heeft het bestuur van de buurtvereniging „Schulpen" het voor nemen een viswedstrijd te houden voor leden en jongeren. Deze is Zaterdagmiddag 28 Juli aan de oever van het Noordzeekanaal nabij de Plaatwellerij. SPORTDAG OP HET KAMPEERTERREIN Als onderdeel van het zomer programma der kampeervereniging „Bakkum" wordt Zondag een Sportdag voor de kampeerjeugd tussen 15 en 21 jaar gehouden. De hierbij beoefende takken van sport zijn: handbal, volleybal, verspringen, hoogspringen, hink- stap-sprong, Duitse drie-sprong, hardlopen, hardlopen met hindernissen, korfbal en voetbal. Blijkens gegevens van de Kennemer Athletiekvereniging „Suomi" is het aantal jongeren, dat zich als lid bij deze vereni ging heeft aangemeld zo groot, dat ten behoeve van de training ingrijpende maat regelen moeten worden genomen. Het bestuur heeft besloten om tot aan de eerstvolgende wintertraining geen nieu we leden onder 15 jaar aan te nemen. De voorgenomen reis van „Suomi" naar Graz in Oostenrijk is vastgesteld van 2 tot 11 Augustus. De in dit vacantie-oord te houden wedstrijden met de plaatselijke athletiekclub zullen op 4 en 5 Augustus worden gehouden. Op „Watervliet" zullen nationale alhle- liekwedstrijden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan op Zondag 19 Augustus worden gehouden. De viering van dit jubileum geschiedt op 29 September in het Kennemer Theater te Beverwijk. Door de organisatoren van het Wijker- toren-iournooi is het voetbalprogramma samengesteld, dat er als volgt uit ziet: Zaterdag 11 Augustus: A Limmen- Wijk aan Zee in Castricum; B ADO- Kinheim in Beverwijk; C VVB-Vitesse in Castricum; D Beverwijk-CSV in Bever wijk. Op Zondag 19 Augustus worden ge speeld: E Winnaar D en B in Beverwijk; F Winnaar C en A in Beverwijk: G Ver liezer D en B in Castricum; H Verliezer C en A in Castricum. Zondag 26 Augustus: Finale. Verliezer E en F om 14.30 uur; Winnaar E en F om 16 uur. De finale wordt op de terreinen van Beverwijk aan de Sint Aagtendijk ge speeld. ADVERTENTIE DUYN's AUTORIJSCHOOL Kalverstraat 20 - IJm.-Oost - Tel. 4806 De minister-president van de vroegere Nederlandse regering te Loul S. Gerbrandy, ontvangt hier uit handen van de rector der Universit Sir Edward Appleton, het ere-doctoraat in de rechtswetensel CASTRICUM KRIJGT FINISH VOOR AUTO-STERRIT De „Verenigde Haarlemse Autorijschool" houdt Zaterdag een auto-sterrit met hinder nissen over 72 kilometer. Aan deze sterrit wordt door 80 wagens deelgenomen. De finish is in Castricum aan de Torenstraat. In hotel Eggers zal de prijsuitreiking plaats hebben. DURE MAAND Het totaal van de bedragen die in Juni aan het bijkantoor der Nutsspaarbank te Cas tricum werden ingelegd, bedraagt f 11.030.38. Er is echter in dezelfde maand f 24.415,11 opgenomen, dat is dus ruim tweemaal zoveel. De eis tot schadevergoeding, door de Nederlandse Spoorwegen ingesteld tegen de filmmaatschappij Gaumont British inzake het verloren gaan van spoorwegmateriaal bij de opnamen voor de film Theirs is the glory (De slag om Arnhem) is door het Engelse Hooggerechtshof naar een speciale rechter verwezen. Bij de filmopnamen in September 1945 in de buurt van Oosterbeek zijn twee trein stellen verloren gegaan. De Nederlandse Spoorwegen eisen 496.000. De speciale rechter zal het schadebedrag in studie nemen. Men verwacht dat de zaak pas in November opnieuw voor het Hooggerechts hof zal worden behandeld. In het verslag over 1950 van de N.V. R ubbercuituurmaalschappij „Amsterdam" deelt de directie mede, dat de resultaten in ernstige mate nadelig beïnvloed zijn door steeds groter wordende arbeidsmoeilijk- heden. Een groot aantal stakingen, waar van de meeste geenszins uitsluitend ingege ven waren om tot lotsverbetering der ar beiders te geraken, hebben het bedrijf voortdurend gestagneerd en ernstige oogst- verliezen veroorzaakt. Alleen reeds op de ondernemingen op Sumatra zijn meer clan 200.000 dagtaken verloren gegaan door sta kingen, hetgeen een getaxeerd oogstverlies heeft betekend van meer dan 900 ton rub ber en bijna 5000 ton palmolie. Ook door slechte arbeidsprestaties zijn de oogsten kleiner geworden en de onderhoudskosten der aanplantingen toegenomen. Hierdoor zijn honderden tonnen rubber en duizenden tonnen palmolie verloren gegaan. Een on derwerp van grote zorg is voorts de onver schilligheid en op sabotage gelijkende wijze, waarop vele arbeiders met de kost bare transportmiddelen en fabrieksinstal- laties omspringen. De gemiddelde opbrengsten zijn belang rijk lager geweest dan in 1949. De voortgezette sanering en ontwikkeling van het bedrijf heeft een bedrag gevergd van 4.830.000, waarmede de totale sedert 1947 uit eigen middelen gefinancierde in vestering is gestegen tot 25.938.000. De exploitatie der ondernemingen heeft een overschot opgeleverd van 4.394.610 4.048.305). Er resteert een verdeelbare winst van 3.998.760 3.642.909). Voor aandeelhouders is bestemd 2.698.760 2.692.909). Voorgesteld wordt een on veranderd dividend van 9 pet. Aan houders van winstaandelen wordt uitgekeerd 1.449 1.443). In het verslag wordt gezegd, dat de con structieve krachten, die er naar streven om van Indonesië een goed geordende rechtsstaat te maken, nog te veeltegen werking ondervinden van destructieve ele menten, zodat de politieke en economische toestand van het land zeer labiel moet worden genoemd. Op de ondernemingen op Sumatra ging circa 530 ton rubber door diefstallen ver loren. Bij het clandestiene tappen wordt de bast der bomen blijvend ernstig bescha digd. De Indonesische regering ziet de ge varen van deze situatie wel degelijk in en steeds meer wordt getracht tot ordelijker toestanden te geraken. Ondanks de tegenslagen blijft de directie streven naar uitbreiding van het areaal. De afvoer der producten werd diverse malen door havenstakingen te Belawan ernstig gestagneerd. Veel klachten bereiken de directie over slordig werken en onverschil ligheid der arbeiders. De rubberoogst der Java-ondernemingen is belangrijk beneden het normale produc tievermogen gebleven. Met het oog op de ongunstige toestanden in Oost-Java is voor lopig afgezien van het zeer kostbare her stel der theefabriek. Regeling der kenteken bewijzen weer in werking De Rijksdienst van het wegverkeer heeft een regeling van vóór de oorlog weer in het leven geroepen. Het betreft hier de uitrei king van kentekenbewijzen, niet te ver warren met de nieuwe nummerbewijzen, waarop een door rijksdeskundigen bepaald tonnage van vrachtauto's wordt genoteerd. Eigenaars van vrachtwagens mogen niet meer op hun wagen laden, dan op deze kentekenbewijzen is aangegeven. Het bepalen van het tonnage der reeds gekeurde vrachtauto's heeft nogal wat be roering in kringen van beroeps- en eigen vervoer gewekt. Gebleken is, dat de rijks dienst zich aan andere normen houdt dan naar mening van velen de juiste zijn. De dienst gaat bij het bepalen van tonnage uit van het draagvermogen, dat door de fabrie ken bij aflevering is vermeld. Het gevolg hiervan is, dat bijvoorbeeld een vervoerder, die meent een 5 tons wa gen te bezitten, zijn auto op 3 of 4 ton ziet vastgesteld, terwijl hij tot 5000 kg. placht te laden. Hieruit volgt, dat zijn vervoer- capaciteit bij gelijk blijven van vaste kos ten kleiner worclt. Volgens mededelingen uit vervoerskringen worden bij de keurin gen zodanige maatstaven aangelegd, dat gevreesd moet worden voor een verminde ring van de vervoerscapaciteit van het Ne derlandse vrachtautopark met tenminste twintig percent. Men geeft in vervoerskringen algemeen toe, dat het ter wille van de veiligheid ge boden is, de laadvermogens van vracht auto's te begrenzen. Men wijst er echter op, dat de door fabrieken aangegeven laad vermogens van weinig waarde zijn, aange zien om verkoop-technische redenen de re serve-capaciteit hoog gehouden wordt. Men zou eigenlijk moeten spreken van een mi nimum-laadvermogen. Het is in Nederland reeds lang gebruikelijk een vrachtauto met een fabrieks-laadvermogen van 3.5 tot 4 ton als 5-tonner te beschouwen. Dr. Icksan, inspecteur-generaal van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, die 24 Juli naar Europa zal ver trekken om een inspectie te houden bij de vertegenwoordigingen van Indonesië in den vreemde, heeft medegedeeld, dat spe ciale aandacht zal worden geschonken aan het Hoge Commissariaat te 's-Graven- hage, dat naar zijn mening te veel perso neel heeft. Hij zeide, dat een reorganisatie commissie kort geleden een plan heeft ontworpen, volgens hetwelk het aantal personeelsleden van 600 zou worden te ruggebracht tot 250, welk aantal volgens de heer Icksan nog te hoog is. Hij zeide voorts, dat zoveel mogelijk Nederlandse afdelingshoofden zullen worden vervangen door Indonesiërs. DJAKARTA, (Aneta). „Laten wij open kaart spelen. Kunnen wij zelf ons land besturen? Moeten wij vreemde krach ten, die ons land worden aangeboden wei geren? Wanneer wij er van overtuigd zijn, dat wij met onze eigen krachten kunnen werken, laten wij dat dan bewijzen. Laten wij dan hard werken en de zevenurige werkdag te niet doen, teneinde ons land op te bouwen. Doch wanneer wij eerlijk zijn, moeten wij erkennen, dat wij nog vreemde krachten nodig hebben. Waar kunnen wij die personen vinden, die ons land door en door kennen. Het antwoord heeft men niet ver te zoeken, aangezien alleen de Nederlanders aan de gestelde eisen voldoen", aldus schrijft het blad „Abadi" (Masjoemi) in een artikel over de Nederlandse ambtenaren naar aanleiding van de binnenkort verstrijkende termijn van twee jaar, die in de overeenkomsten van de Ronde Tafelconferentie is vastge legd inzake de terwerkstelling van Neder landse ambtenaren bij de Indonesische re gering. Het Instituut Schreuder, de Christelijke inrichting voor M.U.L.O. te Amsterdam, bestaat binnenkort 55 jaar. De stichter, de heer J. Th. R. Schreuder, die in Haarlem woont en op 26 Augustus 1950 tachtig jaar werd, is in onderwijskringen zeer bekend, onder meer als organisator van het M.U. L.O.-examen. Begin September zal het 55-jarig bestaan van zijn school feestelijk worden gevierd. Onder meer zal een reünie van oud-leerlingen worden gehouden. Het schoolbestuur beschikt echter niet over hun adressen en verzoekt hun, die aan de reünie willen deelnemen, even te schrijven naar Jan Luykenstraat 19, Amsterdam. Verkiezing Miss Zandvoort 1951 „Henk Ruhling's sportpromotions" kon digen aan een grote strandshow op Zon dagmiddag 15 Juli in bad Zuid. Tijdens deze show (waaraan verschillen de attracties verbonden zijn, onder meer een optreden van het dansorkest „The Ramblers") zal de verkiezing plaa'ts heb ben van Miss Zandvoort 1951 recMstuetensc/iappfn advertentie Akkrumdijk, 9 v. Durban v Ajhcna, pass. D St. PauT'Rbcfe'^ A Ita ïipass. 9 Ouessant Ampenan, 9 te R'dam Aalsum, 9 y. Cuba te'R'dam. Alblasserdnk, io v Vera r„„ Almdijk. 8 te Tampico Tc* Almkerk, 10 v. Antwerpen n. R'd- Ahvaki, 8 te Baltimore M4 Alamak, 9 te Genua, Aagtekerk. 9 ijO m. ZW Kn rw- Aalsdijk. 9 500 m. W. Azorei Alblreo, 9 v. Bremen n Antwemw, Alderamin, 9 800 In. NO Cwe'Lt Amstelland, 9 v. A'dam n.TA£t Arundo, 9 550 m. W. Scillv's Amstelstad. 9 320 m. O. Dcïewarebv Amstelvaart, 3 440 m. O.ZO. Sable ek Bacchus, 10 v. Ciudad Trujillo n G»rt Bennekom, 9 tc- Antwerpen Beverwijk, 9 te Sagunto, verm. 11 Galtex Utrecht, pass. 9 St Vincent Ceram, 10 te Colombo ver® Cottica, 9 v. Paramaribo n. PlaGeiG=a Chama, 9 160 m. ZW. Madagaskar Coryda, 9 240 m. NO. Möna eil' Danae, 11 Alexandria verw. Dalerdijk, 9 v. Portland, Delft, 10 Mollendo n. Arica. Edam, 8 te Ilheos. Felipes. 10 te Penang verw. Friesland (KRL), 9 550 m. W.ZW, i-.-W, graadskanaal. Gadilla, pass. 9 Kp. Caxine. Garoct, 9 v. Suez vertr. Groote kerk, 9 v. Kaapstad n. Walvrëii Haarlem, 10 op rede Man of Warcajs. Heelsum. 10 pass. Miami. Kliplontein, 9 rede Tanger geankerd, Katwijk, 10 v. Vlaardingen n. Cetiibsl Lckkerkerk. 9 v. Aden vertr. Lieve Vrouwekerk, 9 Bahrein vera Loosdrocht, 10 Bombay verw, Langlee Scott, 9 v. Marseille. Leopoldskerk, 9 v. Suez. Lissekerk, 9 te Khorramshar. Manoeran. 9 1:e Swansea. Mataran, 10 Priok verw. Muiderkerk, 9 te Cyprus. Meliskerk. 9 te Calcutta. Mafvina. 10 Tarakan verw. Mapia, 9 te Balikpapan v. Beta!. Merwede, 9 dwars Kp. Hatteras. Nieuw Amsterdam, 10 16 u. v. R'dam r. K b Noordwijk. pass. 10 Finisterre. Nieuw Holland, 9 240 m. W. Kp. York. Oranje, 10 aankomst rede Belawan.. Oberon, 10 verw. Ciudad Trujillo n.Portds Orestes, 9 440 m. Z. Eahia Bbnca. Prins Willem v. Oranje, 9 le R'dam. Prins Fred. Willem, pass. 9 Lizard Hot Pygmalion, 9 v. Curagao n. Mobile. Prins Maurits, 10 v. Hamburg n. Montis. Prins Willem II. 9 180 m. Kp. Ray, Rebecca, 10 te R'dam. Roebiab, 9 te A'dam. Rotti, 9 te Antwerpen. Sibajak, 9 v. Socrabaja n. Semaraig. Slamat. 9 te Basrah. Stad Maastricht, 9 te Gibraltar, Schie, 10 te Maracaibo verw. Schiedijk, 9 te R'dam, Saparoea, 9 v. Hamburg li. Aoam. Sabang, 10 v. Singapore n. Pamang^i SalawaU, 9 340 m. NW. pass. Bres. Saroena, 9 v. Miri n. Balikpapan. Swartehondt, 9 te Makassar v. Donj;- Siberoet, pass. 9 Batu Rara. Tabian, 9 v. Aden n. Port Said. Tawali, 9 v. Djiboeti n. Suez. Tiba, 9 tc R'dam. Tibia, 9 te Port Said. Tosarl, 10 te Belawan verw. Talisse, pass. 10 Westpunt Cuba. Taria. 9 dwars Ras AI Hada. Ternate, 9 100 m. N.NO. Port .oeiL. Tjibodas. 9 rede Priok geanisera. Tiisadane, pass. 9 Mombassa. Van Heutsz, 9 300 m. Hongkong. Van Riemsdijk, 9 v. Soerabaja, Westevdam, 9 te New Vork. Wcstland. 9 v. Montevideo Willem Ru.vs, pass. 9 Gibraltar; 13 Woensdrecht, 9 te Santosscr Weltevreden, 9 pass. Djeddgh. Wieidrecht, 9 100 m. ZO. Kp. Goed. Waal. pass. 9 Trinidad. Zeeland, 9 v. Singapore n. Zonnewijk, 11 v. R'dam tc Hang» KUC-UUl Barendsz, 9 V. Kope"^""' Bianca. verm. 9 v Bordeaux n. Birmingham, 9 te Ant\verp_ Bernisse, 10 v. R'dam n. Sveai»? Casana, 10 te R'dam ve™. Citadel, 9 te Fredenkstad. Cornelia, verm. 10 v. Borga Carpo 10 te IJmuiden verw. doolhoven. 10 tc Antwerpen. Depa. 9 te Fremingtom Dorinda, 10 v. Antwerpen Eban. pass. 9 Brunsbuttcl. Elisa, 3 te Casablanca Express, 9 v. Kingsljnn n. Frisin. 10 te Sta»low. Ferocia, 9 v. Huil n, Bijt» Gaaster land, 9 te Geert Bodewes. 8 te r°«c. Haskerland. 8 te Gooie. Hast III, 10 te Rotterdam. Hast V. 9 te Umea. Hebe Nobel, 9 te Londen. Hfcmckerk 9 v. West naiuw KtKYte M-SgSaW* Holendrecht, 10 v. Swansea Hondsrug, 9 te A dam. Lies, 9 v. Stattein Marcella, 10 v. Lc Havre gdt- Matthew, 10 y. If gu Mizar, 7 te Proprlano. Net.ta. 8 te Fedalah. Noord, 10 v. Po.rJ (i Liverpool vtff' Nieuwe Havem jO y/atertcrd, NJord. 10 v. R'dam n. Oisc, 8 te Kingsly- Okko Bosker 9 te Deu Oleum, 9 op ae TJvW-' Ag3dir, Prima, 10 v. Bordeaux m "6 Scrvus, 9 te1AV^Kopeidttóen' Sylvaplana, 10 teKop Sylvrctta, 10 te Mato* Sylvretta, 10 re i« - Stnjpe, lOteGarston Strijpe. 10 te Garswn- n m Terschelling, 8 v. Moe Taurus, 9 v. Sunder Tyro, pass. 9 "zarj n. Mid®-" Vecnenourgh, 3 v. Vrede, 10 te Gent. jpSS Venus, 9 tc Kingslyn. 0J Ebro, 32' Thames, 9 v. Bremer.n

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 8