Terschelling i land van Noordzee en wad ssür«sa r JEUKT UW Radio geeft Woensdag Nieuwe uitgavee PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR EILAND ONDER SPIEGELBEELD Bevolking met de zee in het hurt en de voeten in de klei Graven tegen de graaf Tlleuws ZWITSERS DUPION CLOQUETTE JAPONSTOF 1.15 1.95 5.90 T. Tervoort beste tennisser van D.E.M. Floris V winkelde op de „bradery" Beverwijks aardbeienmarkt in opgewekte stemming Agemda voor Beverwijk Castricum Aardbeienprijs weer omhoog RUBBER MARKTBERICHTEN Wërèïdi nieuws advertentie I NSDAG 17 JULI 1951 Er BESTAAT VAN TERSCHELLING een „blinde" kaart, die door geen mensen handen kan worden aangeraakt, want die kaart hangt sommige dagen van het trage jaar vlak boven het eiland een wolkenseherm dat zich loodrecht boven de plak klei en zand uitrekt van Noordvaarder tot Noordkaap, vrij nauwkeurig is de vorm van „Skylge". Terschelling maakt haar eigen wolken en vaak ook haar eigen regen en de meteoro logen hebben daar een deftig verhaal over bedacht, dat over stijgingsregens en afkoeling van de hogere luchtlagen gaat, maar de badgasten zitten er wel eens mee. Het ware beeld van dit waddeneiland en de mensen, die er hun brood uit de grond of de zee putten, zijn echter belangwekkender. Het is een beeld, dat zich tot ver in een grijs verleden boort, toen er nog geen verraderlijke mijnen benoorden het eiland lagen, maar de zee wel al even ruig aan de zware duinen voorbij joeg als een witgekuifd paard, losgebroken ergens uit zijn koele Noorderstal. Het is het beeld, dat beheerst wordt door de Cupido's, de Kooymannen en de Rijkeboeren, de Zorgdragers en de Muyskens, namen wier geslachtsregisters gedrenkt werden in de tranen van de zee. Ergens bij Midsland steekt boven de Terschellingerpolder een geringe heuvel uit met verweerde grafstenen als gestalten tegen de lucht. Daar ligt een Doeksen, daar liggen ook naamloze dóden, wier zerken diep in de klei zijn gezakt, even diep als het leed gezakt is in het hart van de eilan ders. Toen de Hollanders onder aanvoering van een hunner graven optrokken tegen de Friezen van Skylge, moet het gebeurd zijn, dat zij de slingerweg van West-Terschel ling af kwamen zakken tot het moment, dat tegen de Oostelijke hemel de spookachtige zerken oprezen als starre mannen vol on verzettelijke weerstand. Toen moet er een oude vrouw bij die grafterp hebben ge staan en de hoofdman over die Hollandse honderden moet gevraagd hebben wat deze vreemde sombere tekens aan de avondlucht te beduiden hadden. En het mensje hief de handen en bezwoer de kolonel om te keren want daar stonden de Friese horden in slagorde gereed om hun land en goed te verdedigen of te sterven. De hoofdman is teruggekeerd. Zo vertellen ze het in Midsland of op de leugenbank bij ,,'t Wakend Oog" op West- Terschelling, die de oude mannen een plaatsje bereidt, elke zoele avond die de zomer voor hen over heeft. ,,'t Wakend Oog" werpt zijn sinistere stenen blik over Dellewal en wad en een steen eronder herinnert aan burgemeester Eschauzier, die vroeger een heleboel voor het eiland gedaan heeft en onder wiens regiem de eerste werkelijke weg tot stand kwam van West naar Oost, waar hij ach ter Oosterend doodloopt op een herkau wende koe en een kampeerboerderij. Want de bordjes zijn verhangen op Ter- ADVERTENT1E Enorm zijn onze voorraden, zodat wij door kunnen gaan tegen zeer lage prijzen te verkopen. 90 cm breed, van 3.95 nu behoeft niet gestreken te worden, 90 cm breed nu zuiver wol, 140 cm breed, van 9.75 nu Het is de moeite waard om etalages te bekijken. BARTELJORISSTR. 27 - TEL. 11770 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U. 11.30 Platen. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het 'platteland. 12.38 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeon. 13.45 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Strijksextet. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Hoorspel voor de jeugd. 16.00 Vioolduo. 16.10 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.05 Dansmuziek. 17.45 Regerings uitzending 18.00 Nieuws. 18.15 Ronde van Frankrijk. 18.20 Marinetaai. 18.30 R.V.U. 19.00 Causerie. 19.15 Instrumentaal trio. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Prome nade orkest. 20.40 Hoorspel. 21.15 Platen. 21.35 Concertgebouw-orkest. 22.15 Lichaam en gezondheid. 22.30 Joods programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.35—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Salonorkest. 10.15 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Residentie-orkest. 11.35 Platen. 12.00 Fluit en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. 13.20 Mandoline. 13.50 Platen. 14.00 Zendingsbijeenkomst. Christelijk Gereformeerde Kerken. 14.15 Voor meisjes. 15.00 Viool en piano. 15.30 Pla ten. 16.00 Pianoduo. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Instrumentaal septet. 18.00 Zang. 18.30 Me- tropole-orkest. 19.00 Nieuws. 19.15 Causerie over beroepskeuze. 19.30 Platen. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Piano. 20.15 Resi dentie-orkest. 21.15 Causerie. 21.35 Amuse mentsmuziek. 22.05 Reportage. 22.15 Vocaal ensemble, strijkorkest en hoorn. 22.30 Cello en orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Marinierskapel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Opera. 12.30 Weerberichten. 12.32 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Strijk kwartet en piano. 14.32 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Het gelaat van Vlaande ren 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Vier hoorns. 19.45 Bazuin en piano. -19.50 Feuilleton. 20.00 Omroeporkest. 21.00 - Actualiteiten. 21.15 Opera- en. bel canto. 22.00 - Nieuws. -22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Verzoekprogramma, De prachtige oude boerderijen van Terschelling doen denken aan een nijver landbouwersgeslacht, dat de zee heeft buiten gekeerd en zijn koeien en scha pen houdt ten profijte van deze gene ratie en vele volgende. Maar als ge het oor te luisteren legt, verneemt ge anders: dit 'zijn dè in steen gestolde spaarcenten van de kapiteins en de stuurlui uit vroeger eeuwen en nog steeds heerst de zee rond hel eiland over het leven en het bezit van hendie het bewonen. De haven van „West" ligt immers vol gele schoorstenen van de Doeksen-boten, de Holland, de Oceaan, de oude afgejakkerde Hom Rif en vele andere en als het uit het Noordwesten spookt in Amelander Gat of Terschel- linger bocht dan jagen de slepers naar een vracht en de jutters op de buit. Hoe zeer dit Terschelling zichzelf gebleven is onder de vloed van toeristen, die het 's zomers overspoelt, hoe de zee en haar grilen dit eiland hebben gevormd en soms gebogen, wil dit verhaal vertellen. En dan vertelt het nog maar een stukje, want er zijn vele natuurreservaten met blauwe zeedistel en zeldzame vogels en er is nog veel meer, dat een reis van drie uur met de ,,T er schelling erland" de moeite waard maakt. Mits ge uw ver blijf langer dan een ademtocht wilt rek ken en het eiland niet gaat „doen". schelling. De zee bleek niet alleen brood te geven en levens te nemen, maar ook men sen van de wal te trekken, die met de Harlingerboot driemaal daags afgeladen in het hoogseizoen als er zo'n 60.000 bad gasten naar het eiland tijgen naar Skylge komen. Er er kwamen badhotels die de Duitsers later omhaalden om de gasten te bergen en het verblindend witte zand bleek even gastvrij voor de blanke stedelingen in hun rare korte broekjes als voor het wrakhout .en de verzande rompen van zeilschepen, die op de Noordkaap te pletter wex-den gesmeten.. Eilandcods „Ze kunnen hier van de badgasten alles hebben", zegt de waard 'van de herberg „Westerkeyn", Jan Smit, over een glas Schiedam, „maar als je eilander bent moet je geen gekke dingen uithalen." Dat tekent de geslotenheid van de kleine eiland- gemeenschap ten volle: de gasten.... nou ja, die ben ónders, maar ons slag, dat is, dat is, nou ja, anders." Terschelling heeft drommels goed be grepen, dat die badgasten een mooi stuk geld naar het eiland dragen, drie maal per dag met de Harlingerboot. Ze mogen de Brandaris beklimmen en de kustwacht rare vragen stellen, ze mogen in shorts en plastron om het geheimzinnig-stille meer tje „Dodemanskisten" dwalen, waar de slachtoffers van de Lutine begraven heten te liggen en de molen van Formerum (met de klem op de anders wordt er zachtjes gegrinnikt) mogen ze ook gerust bekijken, de molen, die helemaal van wrakhout ge bouwd is en misschien daarom wel zo be storven van kleur is, als weinig andere. En de eilanders willen desnoods wel hun klederdracht een avond aantrekken om achter „De Groene Welde", waar de waardin een zangerig Fries dialect spreekt, hun volksdansen te laten zien op een plan kier met een schommelende electrische lamp er boven. En dat de jongens van de zeevaartschool „Willem Barendsz" met hun uniform menig mooi meisje tot een duinwandeling verleiden en 's avonds in de danszaal van West-Tërschelling een hoop te vertéllen hebben aoh, wie daar over valt is een kniesoor of een vriend van dat speciale meisje, maar de eilanders zelf: rechttoe, rechtaan. Door de week hard werken en 's Zondags op tijd naar de kerk. Misschien, dat de openbare ambten ook daarom hoofdzakelijk door eilanders be kleed worden wie weet. J. F. v.'..«.v. --aiasr - - Bekers en lauwertakken naar tournooiwinnaars Doordal Ton Tervoort voor de derde achtereenvolgende keer als eerste eindigde in het jaarlijkse D.E.M.-tennistournooi is de beker voor de competitie heren enkel thans voorgoed in zijn bezit gekomen. Gisteravond heeft penningmeester H. Zonneveld, het enige overgebleven be stuurslid van de tennis-afdeling wegens vertrek of bedanken van zijn confraters, de prijzen, van dit tournooi, dat dit jaar uiter mate spannend verliep, aan de triomfators uitgereikt. De lauwertak dames enkel A ging naar mej. G. Slotemaker, nummer twee werd mej. K. de Wilt, de winnares van verleden jaar. Na Ton Tervoort in de heren-enkel-com- petitie kwam W. Schram als een uitste kende tweede aan. In de gemengde competitie behaalde het team mej. G. SlotemakerC. Overbeek de eerste en het koppel mej. R. BakkerA. v. Noort de tweede prijs. De tropheeën werden in de bovenzaal van hotel Ter Burg met een toepasselijk speechje door de penningmeester uitge reikt en hij zei waarlijk spijt te hebben, dat de beker nu naar Ton Tervoort gaat, omdat deze overwinning-in-drievoud D.E.M. op kosten jaagt. ADVERTENTIE CURSUS IN MOTORKENNIS. Bij voldoende belangstelling gaat de Beverwijkse Tuinbouwstudieclub een cur sus voor motorkennis van fraismachines opzetten. SCHEEPVAART IJMUIDEN Maandag 16 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Philadelfos van Archangel. Herriot v. Grangemouth. Ransel van Otter backen. Bomma van Oslo. Spaarnestroom van Fowey. Noordland van Kopmansholm. Martje van Oxelosund. Mirus van Melilla. Tromp v. Sundsvall. Texelstroom van Liverpool. Jo hanna te Velde van Halmstad. Araidne van Rotterdam. Surte van Londen. Vertrokken zijn: Marvel en Pluto naar Portsmouth. Hildegaard naar Gdynia. June naar Gent. Winsum naar Narvik. Fauvette naar Harlingen. Urmajp naar Maassluis. Matros Sheljioni naar Rostock. Frisian Coast naar Rotterdam. Caribia naar Ostrand. De moord van de edelen, waarvan de historici graaf Floris V in 1296 het slacht offer laten zijn, is blijkbaar niet meer dan een appelflauwte geweest: Graaf Floris zag er gisteravond in de Breestraat florissant uit en zijn jonge gemalin keek al even vrolijk toen het grafelijk echtpaar te paard tussen de kraampjes doorreed, voorafge gaan door .de montere mannen van de Be^ verwijkse Harmoniek.ópel. Een groep Breestraatwinkeliers heeft het span namelijk voor één avond tot leven weten te wekken en dat Beverwijk dit ap precieerde bleek wel uit de drommen, die. naar de hartader der gemeente waren ge stroomd om de stoet te zien. Het was marlet oftewel „brodderie", zo als de organisatoren hun restantenmarkt abusievelijk hebben gedoopt, een naam waarmee waarschijnlijk het oud-Hollandse •„braderij" bedoeld werd. Ondanks deze anachronismen is het doel bereikt en hebben de narren van Floris de duizenden, die zich langs de kramen be wogen, kostelijk vermaakt. En de Bree straatwinkeliers, die „meededen" hebben er vermoedelijk wel bij gevaren, al hadden ze voor hun historische figuur even goed de heer Sint Nicolaas kunnen nemen; de heer De Vijfde is namelijk, alweer volgens de historici, nimmer binnen Beverwijk ge weest. Maandagavond viel de aanvoer op dè Beverwijkse aardbeienveiling niet tegen en ook de prijzen gaven zowaar geen reden tot klagen. De aardbeien met dop waren deze dag duur, vooral als de kwaliteit goed was. Ex- werd tot 5.per slof betaald. Zonder dop werd er van 23.50 per slof neergeteld; de jamfabrieken wax-en de grootste afnemers. Dinsdag 17 Juli. Kennemer Theatex-, 7 en 9.15 uur: „Paniek in het warenhuis". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Three little words". Woensdag 18 Juli. Bioscopen: Zie Dinsdag. Floris en zijn gemalin in Beverwijk temid den van het gewoel op de braderij. Dr. F. A. de Graaff: Mei de Prins op reis; Boom-Ruygrok N.V., Haai-lem. In deze keurig verzorgde uitgave doet de particulier secretaris van Prins Bcrnhai-d op vlotte en onderhoudende wijze verslag van het hoe en waarom van 's Prinsen goodwill- reis, in de lente van dit jaar, naar de Zuid- Amerikaanse staten Uruguay, Argentinië en Chili. Daarbij geeft de auteur niet sléchts een gedegen nabeschouwing van de grote evene menten van die reis en haar belangrijkste resultaten, hij wijdt ook vele bladzijden aan minder gewichtige gebeurlijkheden, incidentjes en grappige ervaringen die het kleine gevolg van de Prins op deze reis door Latijns Amerika mee- en doormaakte, aan de Prins als reisgenoot, aan de Zuidelijke geestdrift, gastvrijheid en prachtlievendheid, de schoonheid der bezochte landstreken en steden en aan tal van andere détails, die voor het doel dezer Koninklijke missie mis schien maar weinig betekenis hadden, maar die tezamen deze reis gemaakt hebben, tot wat zij zonder twijfel geworden is: een on vergetelijke ervaring, zowel voor de Prins en zijn reisgenoten als voor hun gastheren in de genoemde landen. Daar de auteur vooi-ts het juiste, evenwicht vond tussen de .zakelijke en politieke aspecten van deze tocht en de lichthartiger kanttekeningen van bovengenoemde aard, is het resul taat een zeer lezenswaardig boekje gewor den, dat wij mede om de bijna honderd in teressante foto's, die de tekst verluchten gaarne in de aandacht aanbevelen. H. C. Dat de prijzen van de aardbeien weer enigszins omhoog zijn gelopen in Castri cum vindt waarschijnlijk zijn oorzaak in de verminderde aanvoer op de veiling van Maandag. Een kleine 2500 manden verwisselden van eigenaar voor een prijs die varieerde van 24 per mand. WIE HELPT DEZE KRUIS-VERPLEEGSTER? Aan het politiebureau Dorpsstraat 4 zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de vol gende gevonden en verloren voorwerpen: Gevonden: kinderportemonnaie, priem, zilveren kettinkje, x-ozenkrans, leren da mestas inhoudend kleding en toiletartikelen rode autoped met luchtbanden. Verloren: zilveren ax-mband, bruin lede ren actetas met inhoud, x'ijbewijs, draag- stoeltje, bruine rijwieltas, bankbiljet van 25, hoofddoek, bloedkoralen kettinkje met gouden sluiting, étui met vulpen, vul potlood en ballpointpen, fototoestel, tasje inhoudende o.a. papieren van rijwiel xnet hulpmotor, vermist door zuster van het Wit-Gele Kruis. WERK GEGUND. Het aanleggexx van een riolering in de Beatrixstraat te Castricum is van gemeen tewege gegund aan de firma Joh. Dienaar en Zoon te Santpoort. ADVERTENTIE LAARZEN 8. HAKKEN- M.T.S. te Haarlem Aan de Middelbare Technische School te Haarlem verwierven het einddiploma: Afdeling Bouwkunde:- C. Bakker, Haarlem; H. J. Bairn, Zandvoort; D. Boeré, Haarlem; H. van Braam, Zaandam; J. B. v. d. Brink, Haarlem; L. N. H. de Bruijn, "Wassenaar; P. J. van Driesten. Haarlem; J. Th. van Els- berg, Almelo; C. M. L. de la Fontaine Ver- wey, Amsterdam; J. G. Kaat, Hoorn; Th. J. N. v. d. Klei, Beverwijk; H. A. M. Koning; Santpoort; J. P. Kwestro, Leiden; B. J. Lo- vink, Bloemendaal; B. C. Nijman, Hillegom; G. H. I. Overwater, Sloterpolder; J. P. Vos, Haarlem. Afgewezen: 1. Afdeling Weg- en Waterbouwkunde: F. A. Belle, Haarlem; P. Bierman, Alkmaar; P. van Diggele, Katwijk aan Zee; W. S. Harkema, Hoorn; J. H. Hogeboom, Teuge; P. Honder- dos, Spaarndam; H. de Jong, Heemstede; JN- Korevaar, Haarlem; E. L. C. Koster, Haar lem; II. K. Kreulen, St. Maartensvlotbrug; J. Kraan, Oudkarspel; W. H. P. Langendijk, Beverwijk- N. Lodder, Haarlem; B. Loerak ker, Haarlem; Th. Y. Min, Bei-gen; C. W. Moerel, Alkmaar; E. Pieters, Zaandam; W. Prins, Beverwijk; H. J. L. M. Rebers, Voor schoten; C. J. de Rue, Beverwijk; A. Schou ten, Haarlem; A. Spoor, Haarlem; A. Wild schut, Haarlem; A. J. Wit, Bergen. Afdeling Electrotechniek: L. M. Beyst, Ov'erveen; C. A. Binsbergen,-Haarlem; G. Borel, Scheveningen; D. B. Bus, Heemstede; H. K.' Deen, Uitgeest; E. A. Duiker, Bever wijk;. L. Gouswaart, Middelharnis; J. F. Hommersen, Naarden; J. R. de Jong, IJmui den (met lof); R. Kampman, 's-Gravenhage; A. J. Kommer, Bovenkarspel; P. J. A. v. d. Louw, Alphen a. d. Rijn; C. J. M. van Mar- relo, Haarlem; P. B. Mes, Haarlem; A. H. Munnik, Nieuwendam; J. Ch. Nierse, Haar lem; B. J. C. Post, Sassenheim; J. H. Pruijs, Amsterdam; P. C. Rijninks, Den Haag; N. G. Schultheiss, Haarlem; J. W. II. Schuurman Stekhoven, Haarlem; A. P. C. Slewe, Haar lem; W. S. Spannenberg, Arnhem; F. Steven hagen, Haarlem; J. H. Stevenhagen, Haarlem; Ch. Swartsenburg, Haarlem; H. Veenstra, Alkmaar; A. J. R. Westbroek, Haarlem; B. van Wijk, Haarlem. Afgewezen 5. Afdeling Werktuigbouwkunde: A. Acher- man, Bloemendaal; B. H. J. van Arendonk, Haarlem; J. Baalbergen, Noordwijk Binnen; A. H. Baas, Heemstede; H. D. F. Bagmeijer, 64. „Daar is de kluizenaar! Daar staat hij! Hahahaha! Wat een leukerd!", riep Zwil- bikker uit.maar de pachters zagen niet zo vlug wie hij eigenlijk aanwees, en daar maakte Joris Goedbloed met grote koel bloedigheid gebruik van. „Hij is het na tuurlijk!", riep hij uit, terwijl hij op Jollie- pop wees. „De stiekemerd! Dat had ik al tijd wel gedacht!" Nog nauwelijks, was hij uitgesproken, of de woedende boeren stort ten zich al op de verschrikte Jolliepop. Ze dachten nu écht dat Zwilbikker hem be doeld had, en men zal zich voor kunnen stellen, dat ze hem niet wilden laten ont snappen. „Laat af! Laat af! Gij vergrijpt u, onverlaten!", gilde Jolliepop maar dat mocht hem niet baten. De pachters namen hem in hun kwaadheid duchtig beet en sleepten hem even later in ver kreukelde toestand voor Panda. „We heb ben hem!", riepen ze blij uit, Welk- een walgelijke wantoestandprevelde Jolliepop. En toen begon Zever Zwilbikker hartelijk te lachen, als om alles nog erger te maken. „Hahahaha!", riep hij uit, „maar die bedoel ik- helemaal niet! Ik bedoelde die andere!" Dat begreep Panda nu ook wel, en hij keek verbaasd om zich heen... maar van Joris Goedbloed was niets meer ie bekennen. Die was in de .verwarring spoorloos^ verdwenen! LINNEN SCHOENEti Haarlem; C. J. de Bont, Haarlem; D. Th. Boógerd, Leiden; L.Bos, Bodegraven; G. C. S. M. Breukel, Alphen a. d. Rijn; P. M. T. Canals, Scheveningen; H. A. M. Cliteur, Haar lem; J. C. Cool, Bloemendaal; F. J. de la Court, Wassenaar; J. I. M. van Dam, Heem stede; W. A. M. van Dril, Hillegom; J. Flohil, Haarlem; J. J. Groot, IJmuiden; A. de Groot, Heemstede (met lof); H. Grooters, Haarlem; H. G. Haanraadts, Amsterdam; J. H. Haart- man, Beverwijk; G. H. Hoekstra, Haarlem; W. M. den Hond, Santpoort; C. de Jongh, Haarlem; D. H. G. Langeler, Hillegom; C. G. Lanser, Haai-lemmermeer; G. J. Lavell, Arn hem; F. G. J. Luijten, Haarlem; H. Th. Moes, Castricum; P. G. Mulder, Heemstede; T. L. Mulder, Haarlem; P. J. Nassenstein, 's-Gra venhage; W. M. Nieuwenhuyzen Kruseman, Bloemendaal; Nio Lian Kim, Haarlem; Th. L. van Noort, Beverwijk; H. A. van Oene, Deventer; D. Ponstein, Wageningen; W. Ren- sink, Leiden; N. Reijers, Haarlem; C. B. J. Rings, Santpoort; C. A. E. v. Schaik, Noord- wijkerhout; H. F. Schilling, Haarlem; J. M. Schreuder, Haarlem; C. J. J. Schuit, Bever wijk; B. M. J. Schuller, Den Haag; N. Silber- busch, Amsterdam; W. Smith, Haarlem; A. R. Soeteman, Castricum; H. J. A. Speet, Haar lem; J. W. van Straalen, Apeldoorn; J. A. J. Swarte, Haarlem; J. N. Tieman, Bloemen daal; W. Venema, Haarlem; J. Verhek, Heem stede; H. H. Vodegel, Leiden; H. de Vries, Alkmaar; G. H. Walter, Heemstede; G. J. Weeber, Haarlem; C. van Weert, Amsterdam; R. Wereldsma, Haarlem; J. de Wit, Koedijk; J. J. P. Wijers, Hilversum. Afgewezen 18. Afdeling Scheepsbouwkunde: H. A. Aker boom, Post Abbenes; A. M. A. Arends, Am sterdam; D. J. Bongertman, Haarlem; W. A. J. Brouwer, Haarlem; H. Heyligers, Amster dam; H. Konijnenberg, Amsterdam; J. M. F. de Lange, Den Haag; A. J. van Lohuizen, Haarlem; Y. J. Mareschal, Leiden; M. Scher- merts, Heiloo; F. Vree, Haarlem. A. Wig- gers, Noordwijk aan Zee. Afgewezen 1. Afdeling Vliegtuigbouwkunde: Ch. J. J. van Alphen, Dongen; J. J. Andringa, Haar lem; T. G. D. v. d. Berg, Diepenveen; H. Blaauw, Post Elburg; P. Buurs, Monnicken- dam; A. Goedejohan, Haarlem; J. D. Kalk, Winsum; J. S. H. Koperdi-aad, Amsterdam; J. Meereboer, Zaandam; J. P. Mentink, Alk maar; D. v. d. Meijden, Veenendaal; J. W. G. van Mil, Venray; B. Ooms, Voorschoten; A. P. Struijk, Rotterdam; F. Tewes, Haarlem; E. Voets, Haarlem. Afgewezen 3. 16 Juli 1951 Prijzen Heilbot 2,50—2; gr. tong 2,75—2,30; gr.m. tong 2,20—1,86; kLm. tong 1,97—1,80; kl. tong I 1,82—1,38; kl. tong II 1,30—1,04; tarbot I I.941,52, per kg. Tarbot II 69—62; tarbot III 51—42; tarbot IV 46—31; tongschar 82—70; gi\ schol 5948- gr.m. schol 54—46; kl.m. schol 59—34; kl.' schol I 42—37; kl. schol II 29—8; schar 23—8; v. haring 32—26; makreel 24—15; gr. schelvis 46—35; gr.m. schelvis 36—23; kl.m. schelvis 26—20; kl. schelvis'I 24—16; kl. schelvis II 20,50—8; wijting 14—8; gr. gul 36—31; midd. gul 28—17,50; kl. gul 24—8; kl. haai 30—8; poontjes 10—8; muilen 23; kl. rode poon II 15—8, per 50 kg. Gr. kabeljauw 17677; gr. koolvis zw. 43—41; gr. wolf 98—92, per 125 kg. Aanvoer 347 kisten tong en tarbot, 3 kisten heilbot, 22 kisten tongschar en schartong, 565 kisten schol, 83 kisten schar. 315 kisten haring, 305 kisten makreel, 2095 kisten schelvis, 495 kis ten wijting, 345 kisten kabeljauw en gul, 2 kisten muilen, 35 kisten haai, 10 kisten wolf, 120 kisten poon, 35 kisten koolvis, 75 kisten diversen. Totaal 4852 kisten. Besommingen IJM 32 Elie f 11.700; IJM 54 Limburgia f 8820; IJM 6 Norma f 14.620. IJM 74 f 3890; IJM 204 f 2540; KW 51 f 2840; KW 107 f2810; KW 34 f1560; KW 22 f3040; KW 16 f2760; KW 19 f1930; KW 6 f-,,— KW 166 f2500; KW 114 f1070; KW 89 f3010; KW 169 f2950; KW 24 f 2470; KW 104 f3680; KW 85 f3160; BU 33 f2990;- RO 3 -f1840; KW 94 f1900; KW 21 f2500;. KW 53- f2640; Op de hoogte. tionaris van het Buitenlandse Zaken -r geheimzinnige w£'l°P 25 Meff verdween, maaksel Cen «J tieke commissie, die LT<Vand*p| oefende op de üituL ^zieh; tijd tussen de V.S. enfe 'n van gegevens over de de atoombom, zo verk£$&* een woordvoerder vafw? ministerie van BuK ^5 Maclean zou wetenÏÏf3^ S men het WestThl bronnen er. zijn en Y e ^ia- met de bestaande middelen? kunnen worden. -vervaag; Vrijheid. De drie qüLj- hebben een randum gezonden aan T jk voor Europese ccono£che king betreffende de vr?!^ luchtverkeer. in het gVa;iS wordt gewezen op de door de landen aan luchtverkeer worden wordt er de nadruk op 42? e een openbaar belang k H,,djtlfl giers de luchtlijnen W?»* waarvan zij gebruik werÏL^ De beperkingen hebben tot Rapport. Generaal Ridgwav velhebber van de Wn™ op Korea, de UNO over de periode van ff Juni, dat de Noordelijke 2*21 m Juni „aanmerkelijk achten,2^ waren. De oorspronkelijke NnïS? strijdmacht van ongeveer 80 ff divisies was geslonken int dund. Achter de linies der £2* waren de guerilla-troepen 2 tot ongeveer 7000 man, die Cf - zakelijk voor hun eigeffïK moesten zorgen. Het totaal aaS delijke krijgsgevangenen wordt'X rapport op 117.00 man gesteld Ervaring ln een rede te Melbourne b* H, rï® -A-Ustralische osxff d Hei bei t Evatt, zijn bezorgdheid gesproken over het ontwerp Japanse vredesverdrag. „De oude rt- van monopolisten en militair^? Japan is bezig weer aan de inrt komen en zal een nieuwe vloo* kr* en luchtmacht krijgen zonder "bej. kingen aldus Evatt. Door het land c. nieuw te bewapenen hoopt het V'eV dat Japan zal doen wat de \1v-Z mogendheden willen, zo zei Ewtte voegde hieraan toe: „Is het niet wik- schijnlijker, dat Japan, wanneer herbewapend is, zal doer, wat iu- eigen belang is - met als gevolg ta mogelijke ramp voor de landen in b' Zuid-Westelijk deel van de S5 Oceaan Beschuldiging. Het Zweedse ministeriem Justitie heeft Maandag het hcoldvn de criminele politie te Stockholm sa maand de gelegenheid gegeven te klaren om welke reden een i» sexuele jongeman, die er vanbeiM •digd werd een minister te hebben ge- chanteerd, in een krankzinnige'!:-; werd opgesloten, hoewel hij bij z;;a volle verstand is. De openbare arnkh- ger in de Zweedse hoofdstad kreeg eec zelfde termijn om duidelijk te male, waarom klaarblijkelijk gepoogd is ta Stockholmse predikant in discredit; t» brengen, die de besehuldiging heelt fr uit dat homosexuele groepen besee ming van officiële zijde genieten. Da actie van het ministerie volgde op a publicatie van een 323 bladzijden lil lend rapport van een commissie ra burgers, benoemd door de reger:! naar aanleiding van beschuldigingen de pers over hel gedrag var. iM politieke, rechterlijke en politie-fc:- tionarissen. Paraat. Alle dijkwachten, dijkarbeiderss brandweerlieden tussen Bex en Y-- neuve,. langs de vallei van de Rhc-e .1 Zwitserland, hebben Maandag he: vel ontvangen: „Houdt u gereed ral overstromingen". Door zware val is het peil van de Rhone gesiep tot op 15 centimeter van de knffii van de dijken. De evenwijdig aajl Rhone stromende Tinière is reeds© ten haar oevers getreden. WijngM® en tuinen staan onder water. Narcotica. In een rapport van de doe3 burgemeester van New York inge.-.=- commissie inzake het gebruik van dovende middelen door jongelui in geschat dat 90.000 New Yorkers -- vrtï/i^aion cfèhruiken. In he, middelen gebruiken. kwartaal van dit jaar werden personen aangehouden, teDen F4- in het gehele jaar ,oifi nen in het gehele jaar Geld gevraagd. Dr. Jean van het wereld-hoogterecord vco.;; lons - 17.300 meter - tot 30.000 meter te stijgen- ai hiervoor benodigde 200.000 oo.-* krijgen. öcè! Neergestort, De Piloot en zes van een vliegtuig van oe Empire Airways" zijn om net komen, toen de machine - ten Zuiden van Lae Nieuw-Guinea) in z^s Motorisering. vee^fL gondeliers hebben MaaW gestaakt uit protest tegendetc®J de rnotorisering van nei Hulp. Maandag is te Bombay eenj^ van tien ton graan doo India overgedragen. JJu zending van de 1001 ton land van de s af van de schenke zal kuJ°en- kwam 9.500 ton tarwe uit Leger des Heils. Maandag me^eS'/£rd-C^1 j des Heils in Tientsin^r verboden, omdat hetj" organisatie is, die ao wordt geleid" ling onmiddellijk en J gebruik wordt Uw nuid ijteMj weerg ,u-- - I huid- aal en gez° mil

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2