het credietwezen Koning Leopold deed Toezicht op ^A/everwijk REESTRAAT OP de |S%RADERIE „„as*— Geen was eenzaam op het feest van de 14de Juli in de binnenstad Kort en Bondig de Kamer betreurt dat geen overleg is leeffd met betrokken bedrijfsorganisaties TOrfM dMie°Se Clandestiene zenders EStffffS ZT?S in bfag J. van Konijnenburg overleden Haarlem kan bouwen afstand van zijn troon Proces tegen groot aantal voetbalpool-ondernemingen Belgische en Nederlandse sol daten oefenen bij Woensdrecht Mr. A. Fentener van Vlissingen overleden Gewonde Korea-vrijwilligers Donderdag op Schiphol Enorme materiële schade in Missouri en Kansas Libanese ex-premier in Amman vermoord Anton van Duinkerken burgemeester der „Commune libre de Teister bant" Santpoort Beverwijk In West-Canada is men met aardbeienteelt begonnen Attractief - Prijzenregen Feestverlichting Muziek LET 0P HEX DEELNEMERSBILJET OOK U KUNT EEN DER GELUKKIGEN ZIJN WOENSDAG BAttOHNENDAG ff het Voorlopig Verslag uitgebracht over het wetsontwerp n Tweede Kamer hee cre[]je(wezen. j-c het toezicht op u<= regerjng bij de voorbereiding van deze vérstrekkende *L- werd belreurin'1' wft gepleegd met de organisaties van de verschillende trtoord»^4 ^jnltollingen, welke erbij zijn betrokken. Vele leden gaven de van cre°7 ,,.pWpffjng alsnog op korte termijn overleg met deze organisaties lf"freD' .«^n waren getroffen door het Son^IeJLSig advies, dat door "it£r®ate Tover dit wetsontwerp is uit- ÏB^ rat eeft naar hun mening enkel opzicht de vèr- De™des- r^ph pïSng van de directie van ^^f S Bank is er een waarborg de ^ffSktechnische gezichtspunten te regelen materie voldoende tot ^iiSPwuden'gaarne van de rege- Vfle' n vernemen, waarom de afdoe- z'f'Tiï onderhavige noodzakelijk urgentie moet worden W** fApcfnnd op het gebied van ïSwezcn en het tegenwoordige TTn de credietinstellingen schijnt fiS?geven voor een dergelijke tfïbankSeschikken over hoge JL, aan schatkistpapier kan haar Sonien verweten, evenmin, dat zij e van de alleszins verklaarbare van bij haar geplaatste gelden toegenomen vraag naar crediet, SfwSn in toenemende mate over fS?tot afstoting van schatkistpapier Jfie mogelijkheden tot crediet-expansie ÏL zo groot zijn, is een uitvloeisel van Sbitant hoge vlottende schuld van >ètrijk. De genezing van deze kwaal moet •t worden gezocht in een regeling, welke •Sn verplicht grote bedragen ISpapier aan te houden, maar in de ttw van een omvangrijke conso le van vlottende schuld, in verhoging m W disconto en in inperking van het Set der Nederlandse Bank aan crediet- Jcjreen zekere periode is een tijdelijke •w-celing noodzakelijk ter overbrug- rVvan de moeilijkheden, waarin het rijk Shbevindt. Het verdient echter geen aan- Wiag deze langs de weg van dwang- TOOKchriften te verkrijgen. Verre de voor- isr moe: worden gegeven aan een rege- •-; welke vrucht is van vrijwillig overleg an de regering en de daarvoor in aan raking komende credietinstellingen. Verschillende leden wezen er op, dat Her productie en minder consumptie thans ■k wachtwoord] is. Daar gaat dit wetsont- werp echter tegenin. De minister wil de cedielverlening der banken aan de bedrij ven verminderen, opdat meer crediet aan ce staat zal worden verleend. Dit heeft tot gevolg, dat het productief crediet aan de cedrijven vermindert en het improductief crediet, waaruit het crediet aan de staat grotendeels bestaat, en daarmede de con- aaptievermeerdering toenemen. Uit de financiële impasse, waarin Neder- H is geraakt, kan met geen mogelijkheid i=nuitweg worden gevonden langs de weg na een dwangwetgeving, omdat men een ongezonde toestand niet kan genezen met en wet, Te verwachten is, aldus deze leden, dat toepassing van dwang met auto- ratische zekerheid zal leiden tot steeds stère dwang, met aan het eind onder- siaiking van alle particulier initiatief en ra alle particulier eigendom aan het or- gaisme van de staat. Meileden konden niet anders conclu- iiM, dar dat aanvaarding van dit wets ontwerp in zijn huidige vorm de minister ra Financiën in een positie zou brengen, «Ike slechts is te vergelijken met die, welke destijds werd ingenomen door mi nister Schacht in het Derde Rijk. Instemming bjj vele leden Vele leden daarentegen konden zich zeer we! met de inhoud van dit wetsontwerp verenigen, Zij zagen hierin niet in de eerste Pnts de uitdrukking van één bepaalde politieke overtuiging. Met name heeft het voorstel niets te maken met een socialisatie jwn het particuliere bankwezen. Zij maak baar tegen de tot uiting gekomen Si dat de minister van Financiën In Haarlem zijn er weer zeven opgespoord AST"! hebben P-T-T.-ambtenaren met de gemeentelijke ia a w. DlJ H- B-> electro-monteur iirrrnstraat' één bij p. H, 4 l priNgSïiaat 611 tW6e bij de ciil Stuyvesantstraat. De OoSE? vcerTden verbaliseerd. bng met H l3dul1 werd in samenwer- '«hmezender SPwtie de clandestiene op 250 m in ','i Weerw°if", werkende Krim, gïeèntp rW0°nurk D 1225 in de tomen, Gramsbergen, in beslag -vgers!1 erdaCihten' allen loon" 1 Proces-verbaal opgemaakt. en de Nederlandse Bank één zouden zijn. Met verwondering hadden deze leden kennis genomen van de bezwaren, die zijn ingebracht tegen artikel 10, waaruit wordt afgeleid, dat het ontwerp het monetair min der gezonde crediet aan de overheid wil stimuleren, althans beschermen, ten koste van het monetair gezondere crediet aan het bedrijfsleven. De cijfers wijzen echter uit, dat de dreigende inflatoire gevaren niet komen van de kant van de schatkist, doch van de zijde van het bedrijfsleven, dat een beroep doet op nieuw crediet of op oude liquiditeiten. Zou de regering in aanmerke lijk sterkere mate hebben geconsolideerd, dan zou een gelijk bedrag aan oude liqui diteiten als zodanig zijn verdwenen en nu ook niet tot inflatoire financiering van nieuwe investeringen kunnen worden aan gewend. Het verwijt van onvoldoende con solidatie kan dan ook zeker niet als argu ment worden gebruikt om thans toch maar tot inflatoire vormen van financiering over te gaan, aldus deze leden. Gisteren is de lieer J. van Konijnenburg, oud-directeur van de Gemeentelijke Ge neeskundige Dienst te Haarlem, op 81- jarige leeftijd in zijn woning te Amsterdam overleden. De teraardebestelling zal plaats hebben op Donderdagmorgen 19 Juli om half elf op de begraafplaats „Zorgvlied" te Amster dam. De heer Van Konijnenburg is op 11 Sep tember 1869 te Groningen geboren. Zijn medische opleiding genoot hij in zijn geboorteplaats. Gedurende zijn studiejaren was hij enige tijd assistent voor Physiologie en Histologie bij professor Huizinga. In 1894 slaagde hij voor het artsexamen, waarna hij enige jaren assistent was op de chirurgische en interne afdeling van het Burgerziekenhuis te Amsterdam. Na een reis als scheeparts naar Indië vestigde de heer Van Konijnenburg zich als huisarts in Amsterdam, waar hij zich' weldra in een bloeiende praktijk mocht verheugen. Vooral zijn sterke persoon lijkheid en de invloed, die daarvan uitging, maakte hem bij vele personen tot een ware vriend des huizes. Gedurende een gedeelte van zijn Amsterdamse tijd was hij stads- chirurg, een niet zeer belangrijke functie. Ook was hij controlerend-geneesheer bij de Rij kspostspaarbank. Op 1 Augustus 1918 trad de heer Van Konijnenburg in dienst bij de Gemeente lijke Geneeskundige Dienst te Haarlem. Toenmaals droeg deze functie nog de titel van „Geneeskundige bij de geneeskundige dienst" en hield de heer Van Konijnenburg zitting in zijn eigen huis aan de Raam- singel 46. Op 14 Mei 1919 werd de titel van „ge neeskundige" door de gemeenteraad ge wijzigd in „directeur". De heer Van Ko nijnenburg heeft te Haarlem ook nog (tijdelijk) de functie van directeur van het Laboratorium voor Pathologische Bacterio logie bekleed, namelijk van 1 Januari 1923 tot 1 April 1928. Bij zijn afscheid op 15 September 1934 bleek wel, dat de heer Van Konijnenburg zich zowel bij zijn personeel als bij degenen, met wie hij overigens in zijn veel omvat tende functie te maken kreeg, zeer geliefd had weten te maken. Tijdens zijn verblijf te Haarlem was de heer Van Konijnenburg voorzitter van de afdeling Haarlem van het Witte Kruis; lid van het college van regenten van de Strafgevangenis en secretaris van de Haar lemse Schoolvereniging. Van „Snelver- band" was hij ere-voorzitter. Dank zij de gesloten geld lening op lange termijn Enkele dagen geleden deelden wij mede dat B. en W. van Haarlem bij de Raad voorstellen hebben ingediend voor de bouw van twee complexen woningen. De kosten daarvan zijn geraamd op 1.688.000, maar daarvoor zal dan ook woonruimte ver kregen worden voor 139 gezinnen. Maar mu is er van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting de mededeling aan de gemeentebesturen ge zonden dat alleen toestemming voor woningbouwplannen gegeven zal worden als de gemeenten kunnen aantonen dat zij daarvoor een geldlening op lange termijn kunnen sluiten. Dit is zo vernemen wij voor Haar lem geen beletsel, want een deel van de geldlening van 4.000.000, die de ge meente Donderdag j.l. sloot, wordt voor dit doel aangewend. Haarlem profiteert dus van de omstan digheid dat zij een lening op lange termijn kon sluiten, want er zijn verschillende ge meenten die hun woningbouwplannen moeten uitstellen, omdat zij niet kunnen voldoen aan de eis van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Gistermorgen half twaalf heeft Koning Leopold het kasteel te Laeken verlaten om zich naar het Koninklijk paleis te Brussel te begeven, waar hij tijdens een sobere plechtigheid officieel afstand deed van de troon. I-Iij sprak daar ten aanhore van tweehonderd Belgische parlementsleden en genodigden zijn laatste toespraak als Ko ning der Belgen uit en leidde daarna zijn zoon Boudewijn als Koning der Belgen in. Het kwam daarbij in Brussel niet tot demonstraties van Leopoldisten, zulks op uitdrukkelijk verzoek van de aftredende Konig. Slechts de communisten wilden een demonstratie houden onder de leuze: „Weg met de monarchie, leve de repu bliek". De Koning sprak eerst in het Nederlands en vervolgens in het Frans. Hij zei, dat hij afstand doet ten behoeve van zijn zoon Boudewijn, omdat het natio nale belang dit eist. Tot Boudewijn zei Koning Leopold: „Mijn geliefde Boudewijn, ik doe op u een beroep het land te dienen en de eer van de dynastie te bewaren, zoals ik het altijd, naar het voorbeeld van mijn vader Albeït, heb gedaan". Tot besluit verklaarde hij: „Met de laat ste woorden die ik als Koning der Belgen wens uit te spreken, wil ik er met nadruk op wijzen, dat de toekomst van het vader land afhankelijk is van uw nationale soli dariteit. Ik bezweer u vereend te blijven. God bescherme België en onze Kongo". Vervolgens nam prins Boudewijn het woord: „Vader, ik ben zeer bewogen door de edele woorden, die gij hebt gesproken. Ik beloof u al het mogelijke te doen om uw waardige zoon te zijn". Na de toespraak van de Koning werd het woord gevoerd door de leiders van de politieke partijen en de eerste minister Pholien, die hun steun aan Boudewijn toe zegden. Ruim tweehonderd verdachten Voordat het aanstaande voetbalseizoen begint zal een groot aantal organisatoren, hoofdagenten en agenten van voetbalpool- en voetbalprijsvraagondernemingen wegens overtreding van de loterijwet voor het kan tongerecht te Rotterdam terecht staan. Er zijn in dit proces meer dan tweehonderd verdachten en het laat zich aanzien, dat met de berechting tenminste een week ge moeid zal zijn. Deze vervolging besluit ten dele de grote actie, die in Februari en April van dit jaar tegen voetbalpool-ondernemingen is begon nen. De zwaarste klap werd op Zaterdag 7 April toegebracht. Die dag zijn recher cheurs in tal van plaatsen, onder meer in Den Haag, Rotterdam, Amsterdam, En schede, Delft, Krommenie, Zwijndrecht, Zaandam, Venlo en Tilburg, overgegaan tot huiszoekingen bij hoofdagenten en agenten van voetbalpool-ondernemingen. Een grote hoeveelheid administratieve bescheiden en duizenden guldens werden in beslag ge nomen. Op 24 en 25 Juli zullen Nederlandse en Belgische legeronderdelen een gezamen lijke oefening houden bij de vliegbasis Woensdrecht. Het Belgische onderdeel, bestaande uit een compagnie parachutisten en een batal jon infanterie, zal over land en uit de lucht een aanval doen op het vliegveld, waarna zich een „strijd" zal ontwikkelen tussen Belgische en Nederlandse troepen. De Nederlandse bataljons behoren tot de eenheden, die voor herhalingsoefening ge durende veertien dagen verblijven in de legerplaats Wittenberg bij Stroe. Op 89-jarige leeftijd is Maandag te Bussum overleden mr. A. Fentener van Vlissingen, oud-president van de Hoge Raad. Mr. Fentener van Vlissingen werd op 23 April 1862 te Amsterdam geboren. Hij studeerde rechtswetenschappen aan de gemeentelijke universiteit en promoveerde in 1891 cum laude op een dissex-tatie: „Misbruik van cognossement-exemplaren". Na enige jaren als rechter-plaatsvervan- ger in Amsterdam werkzaam te zijn ge weest, werd hij in 1897 benoemd tot rech ter in de rechtbank, welke functie hij in 1906 verwisselde met die van raadsheer in het Amsterdams Gerechtshof. Slechts drie jaar vervulde hij dit ambt, toen werd hij benoemd tot raadsheer in het hoogste Nederlandse rechtscollege, de Hoge Raad. Op 4 December 1924 volgde zijn benoe ming tot vice-president van de Hoge Raad, waarbij hij de leiding van de Kamer voor Burgerlijke Zaken op zich nam, welke functie hij behield toen hij in 1931 als op volger van jhr. mr. De Savornin Lohman tot president werd benoemd. Mr. Fentener van Vlissingen was com mandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw en commandeur in de Oranje-Nas- sau-orde. De begrafenis is Donderdagmiddag om drie uur op de algemene begraafplaats te Bussum. In de Kathedrale kerk van St. Catharine te Utrecht is hedenmorgen mgr. dr. B. J. Alfrink, die door de Paus benoemd is tot coadjutor van Johannes kardinaal De Jongh, tot bisschop gewijd. (Foto M. A. J. van Bommel, Utrecht) Ook kapitein C. van Marion uit Overveen komt terug Onvoorziene omstandigheden voorbehou den komen Donderdagavond 19 Juli op het vliegveld Schiphol te Amsterdam ne gen gewonde vrijwilligers van het Neder lands Detachement Verenigde Naties uit Korea aan. Het zijn: kapitein C. v.an Marion uit Overveen, inspecteur van politie te Haar lem; soldaat G. J. van de Bos, uit Wate ringen; soldaat eerste klasse J. Dantuma, uit Groningen; soldaat eerste klasse W. C. Hageman, uit 's-Gravenhage; soldaat J. Hox-bowicz, uit Delft; korporaal J. J. Mas- sai-, uit Rumst (België); soldaat eei-ste klasse A. Noordergraaf, uit Rotterdam; soldaat L. Ruitenbeek, uit Kerkrade en soldaat W. C. Schouten, uit Dordrecht. Na aankomst op Schiphol zullen zij per ambulance worden afgevoerd naar de mi litaire hospitalen te Utrecht en 's-Graven hage. Nieuwe ontploffingen en branden Generaal-majoor Pick, chef van het wapen der genie van het Amerikaanse le ger, heeft president Truman telefonisch medegedeeld, dat de schade, die door de overstromingen in de Amerikaanse staten Missouri en Kansas is aangericht, op 750 millioen dollar wordt begroot. Reusachtige hoeveelheden water moeten uit de onder gelopen gebieden worden weggepompt, het- geén langdui-ige droogmalingswerkzaam- heden vereischt en hiex-door is de schade 250 millioen dollar groter dan aanvankelijk is geraamd. In de meeste ondergelopen gebieden in de overstroomde vier industx-iële districten van Kansas City stond het water Maandag nog ongeveer vijf meter hoog. In officiële kringen is men van mening dat het water eex'st Woensdag zover zal zijn gezakt, dat een aanvang kan worden gemaakt met dx-oogmalings- en herstelwex-kzaamheden. In Kansas City was Maandag een tekort aan drinkwater. Er hebben zich opnieuw ontploffingen in olie opslagplaatsen voor gedaan, waardoor wederom gebouwen in de as zijn gelegd. President Truman begeeft zich vandaag per vliegtuig naar de ondex-gelopen gebie den in Kansas en Missouri om persoonlijk een indruk van de omvang van de ramp te krijgen. Riad el Solh, de voormalige Libanese prernier, is Maandag, naar te Damascus wordt gemeld, in Amman, de hoofdstad van Jordanië, vermoord door een lid van de Syrische nationalistische partij. Deze partij werd opgericht door Saadeh, die in 1949 door de regering van Solh werd terecht gesteld. In Maart van het vorig jaar werd reeds een aanslag gepleegd op de thans 59-jarige Solh, toen hij nog premier was. Hij liep toen geen letsel op. De dader werd geïden tificeerd als een jonge Syriër. Solh wex-d px-emier in 1943 en bekleedde deze functie tot October van het vox-ig jaar. Solh wex-d vermoord, toen hij op het punt stoixd per vliegtuig uit Amman naar Bei roet te vex'trekken. Twee van de mannen, die op Solh vuurden, zijn doodgeschoten. De ovex-ige leden van de groep, die de aan slag pleegde, worden nog gezocht. Koning Abdoellah van Jordanië heeft de president van de Libanon, Betsjara el Khoe- ry, telefonisch zijn deelneming betuigd met de dood van Solh. Toen de dood van de oud-premier in Beiroet bekend wex-d, dromden mensen op straat samen. Er werden stenen geworpen naar sommige winkels, trams en auto's. Militaix-en herstelden de ox-de. In een der laatste hoofdstukken van het eerste boek van zijn geschiedenis van de Franse Revolutie zegt Carlyle in een ver maarde passage dat het geven van een be schrijving van de bestorming van de Bas tille op de veertiende Juli van het jaar 1789 waarschijnlijk het vermogen van ge wone stervelingen te boven gaat. Hoe moeilijk moet het dan wel niet zijn om een beschrijving te geven van een groots tuin feest ter herdenking van deze historische gebeurtenis op de nationale vieringsdag van onze Zuidelijke vrienden, wier esprit voor enkele uren de Haarlemse degelijk heid wist te verdrijven. Te meer daar het immers de bedoeling is van een feest om alles te doen vergeten. Ook in dit opzicht is de viering van de „Quatorze Juillet" door de leden en genodigden van de sociëteit Teisterbant in het Paradijs aan de Witte Herenstraat evenals verleden jaar voor beeldig geslaagd. De gehele avond en nacht vloeide ruimschoots het rode en witte drui vensap het enige wat ik ken, zoals Jan van Nijlen eens dichtte, in deze streek van mist en regen waar ik gevestigd ben, dat nog wat zoix zet in de hemel en blijdschap in een dor gemoed, want waar het leven onbeleefd is, zijn Franse wijnen dubbel zoet. De Haarlemse droge harten hebben kunnen tonen wie zij zijn! De Bastille van het voox-oordeel, dat de Spaarnestedelingen niet los kunnen komen, werd glansrijk ge nomen. De plechtigheden ter inleiding van het feest begonnen aan de Amstex-damse Poort, waar Teisterbants px-esident Godfried Bo- mans de „maire de la commune libre" Anton van Duinkex-ken buiten kunstenaars kringen ook bekend als prof. dr. W. Assel- bergs verwelkomde met een gloeiende rede in een keuze uit de rijke talenschat, waaruit hij zijn welsprekendheid kan put ten. De president beperkte zich tot het Frans, Nederlands en Grieks om de indruk van de oppervlakkige beschouwer weg te nemen als zou de macht van burgemeester Asselbergs minder dan die van bux*ge- meester Cremers zijn. Want wat de eerste in tijdsduur op zijn confrater ten achter staat, wordt door de intensiteit der be oefening van dit hoge ambt volkomen op geheven. Nadat de voorzitter van de feest commissie, in het dagelijks leven de schil derende tandarts A. Planteydt, eveneens een bloemrijke toespraak had gehouden, werden door mevrouw Funke de sleutels van de Franse gemeente en het raadhuis op een fluwelen kussen aan de „maire" aangeboden, waarop het gezelschap zich in open rijtuigen begaf naar de Van Eeden- BINNENLAND Koningin Juliana heeft Vrijdagavond incognito, vergezeld door enige leden van de hofhouding, de laatste voorstelling als on derdeel van het Holland Festival van „Jenufa" door de Nedex-landse Opera in de Stadsschouwburg te Amsterdam bijgewoond. In de aula van de Amsterdamse ge meente universiteit is een vacantiecursus voor Belgische lerax-en en leraressen geopend, die tot 5 Augustus duurt. De cursus is ge organiseerd door de departementen van Onderwijs van Nedex-land en België. Het smaldeel V dat op 9 Juli uit Nieu- wediep vertrok en tot 8 Augustus buiten gaats zal blijven, maakt thans een oefenreis op de Noordzee, waarbij Aberdeen en Dundee in Schotland benevens Odda en Oslo in Noorwegen worden aangedaan. Het smal deel bestaat uit Hr. Ms. kruiser Tromp, Hr. Ms. fregatten Dubois, De Zeeuw en Van Zijll en Hr. Ms. onderzeeboten Tijgerhaai en Zeehond. De directie Wicringermeer (Noord- Oostpolderwerken) te Zwolle heeft 94 arbei derswoningen aanbesteed. Laagste inschrij ver was H. de Wit, Urk, met f 1.013.000, hoogste inschrijvers de gebroeders Frankema, Lemmex-, met f 1.246.000. In Oostzaan breidt de pseudo-vogelpest zich ondanks alle voox-zox-gsmaatregelen nog steeds uit. Vandaag zijn 270 kippen vernie tigd die, hoewel zij reeds twee keer waren ingeënt, toch door de ziekte waren aan getast. Na de opening van het Henriëtte Roland Holstoord op het landgoed „De Haere" te Doornspijk op 12 Mei is nu ook het kamp terrein opengesteld. Zaterdag hadden grote groepen, onder meer van het Lorentz-lyceum uit Haarlem, een veertigtal kinderen van sportgroep Amsterdam-Oost hun tenten op de uitgestrekte heide en in de bossen opge slagen. Honderden streekbewoners hadden gevolg gegeven aan de uitnodiging om de feestelijke opening bij te wonen en deel te nemen aan het zomerfeest dat ter gelegen heid van de opening werd gehouden. Zondagavond is te Nijmegen een villa aan de Oranjesingel gedeeltelijk uitgebrand. De brand is ontstaan in een kamer, waar een firma textielgoederen had opgeslagen welke bij de vierdaagse afstandsmarsen gebruikt hadden moeten worden. Te Sluis (Zeeuws Vlaanderen) is de uit 1739 daterende wind-korenmolen „De Brak" door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in gebruik gesteld. De thans gerestaureerde molen wex-d in October 1944 bij een beschieting zwaar beschadigd. De Theologische Hogeschool der Gere formeerde Kerken te Kampen ontving uit Weesp een legaat van f 10.000. straat om te defileren voor ere-voorzitter dr. K. J. L. Alberdingk Thijm, die vervol gens in zijn woning werd gehuldigd. Hem werd een fles wijn aangeboden. In de rij tuigen zaten ook het erelid J. B. Schuil en twee buitengewone leden van de sociëteit, de schilder Matthieu Wiegman en de letter kundige Dirk Coster. De paarden droegen op de hoofden witte pluimen en Franse kokardes. Voorafgegaan door trommelslagers en fluitisten trad de burgemeester met zijn gevolg om half negen de tuin van het Pa radijs binnen. Na het drinken van de ere- wijn werd een rondgang gemaakt langs de door eigen krachten vervaardigde Parijse établissementen, waarna burgemeester As selbergs het door de schilder Frans Funke ontworpen en uitgevoerde symbolische standbeeld onthulde: een vogelverschrikker met op de rechterhand twee elkander be minnende duiven en aan de linker de drui ventros van het niet minder zoete geluk. Er werden talrijke decoraties uitgedeeld aan de commissieleden en aan de zich ook als meester-timmex-man onderscheiden heb bende prefect van politie, die de gehele nacht op éclatante wijze zijn functie bleef vervullen. Pas toen verspreidden de feestgangers zich om zich te vermaken in het Café des Arts of op de Place de Teisterbant, om wat te eten in het Palais du Fromage aan de Rue de Zijl of om wat uit te blazen in de Rue des Illusions Perdues in de schaduw der gekleurde lampions. Een verweerde broeikas was herschapen in de Auberge du Fruit Défendu en in het midden van de tuin stond een met zeildoek overdekte dansvloer, omringd door oranje koorden, waarop zelfs een middernachtelijke één- vrouws-modeshow werd gegeven. De dichterlijk gestemden onder de be zoekers herinnerden zich misschien de be schrijving van een dergelijk Tuinfeest door Nijhoff, want ook hier, in het hartje van de stad, zweiden de bomen boven het gras naarmate de uren vorderden langzaam hun groen donker dicht. Meer cynische lieden dachten waarschijnlijk echter aan de slot terzine: „Zij zingen, nijgen naar elkaar en kussen, geenszins om liefde, maar om de sublieme momenten en het sentiment daar tussen". Want als wij. dit dichterlijke ver slag mogen besluiten met een citaat uit de „Spelevaart" van C. J. Kelk: „Geen was eenzaam op het feest". VISSERIJBERICHT SCHEVENINGEN SCHEVENINGEN, 17 Juli. Vangstbe- richten van hedenmorgen uit zee: SCH 73 17 k., 87 50 k., 200 0 k„ 195 3 k., 245 0 k., 254 19 k., 342 18 k., 402 12 k., 412 8 k., 159 20 k., 229 20 k., 263 0 k., 339 70 k., 365 40 k., 53 25 k., 332 14 k., 4 70 k., 77 20 k., 57 34 k., 181 9 k., 40 2 k., 48 50 k. nog 20 net ten, 49 60 k. uit 50 netten, 99 45 k. uit de halve vleet, 132 30 k. thuis stomende, 133 30 k., 233 85 k. thuis stomende, 247 50 k. nog 40 netten, 262 60 k. uit 50 netten, 285 2 k., 5 0 k., 15 1 k., 19 50 k. nog 30 netten, 25 10 k., 30 3 k., 37 0 k., 45 80 k. nog 15 netten, 69 3 k., 130 0 k., 210 0 k., 248 0 k., 249 1 k., 297 0 k., 310 0 k., 312 45 k. uit 35 netten, 399 0 k., 223 8 k., 314 8 k„ 141 35 k. uit de halve vleet, 185 2 k., 284 40 k. uit de halve vleet, 361 55 k. nog 38 netten, 46 10 k., 64 6 k., 66 10 k„ 81 0 k., 89 45 k„ 103 10 k., 116 10 k., 140 50 k. uit de halve vleet, 180 5 k., 275 3 k., 3 25 k., 14 10 k., 47 10 k., 110 55 k. uit de halve vleet, 118 55 k., 325 8 k., VL 14 k 5., 40 65 k., 53 0 k., 56 0 k., 71 0 k., 80 0 k., 83 30 k., 112 4 k., 166 0 k., MA 5 0 k. Binnen van de haringvisserij de logger SCH 250 met 44 last van 6 schepen. CONCERT IN BURG. RIJKENSPARK Hedenavond om acht uur concerteert de Harmonie Vereniging ,Soli Deo Gloria" met medewerking van het gemengd koor „Da Pacem" in het Burgemeester Rijkenspark in Santpoort. Het programma vermeldt: Vieux Camerades (mars), C. Feike; Maria Henriëtte (overture), D. Montagne; Carmen Sylva (wals), J. Wanoviti; Adoramus te, Mozart; O quam suavis est, Jos. de Klex-k; Sicut Servus, Palestrina; Onder de Linden, G. Baudijn; Mijn Hof, Ph.-Loots; De Winter, Ph. Loots; Aleestis (fantasie), J. R. v. d. Glas; Koning Voetbal (mars), W. Schoote- meijer. Volgens het „Landbouw Wereldnieuws" is tegen half Juni in British Columbia, de enige px-ovincie in West-Canada waar de productie van zacht fruit betekenis heeft, een begin gemaakt met het plukken van aardbeien. Verwacht werd, dat de opbrengst tengevolge van vorstschade en droogte lager zou zijn dan vorig jaar. British Columbia ondervindt bij de afzet van verse aardbeien in de zogenaamde Prai rie Provincies concurrentie van Ontax-io. Het zal vermoedelijk een overschot krijgen van 1500 a 2000 ton, waarvoor afzet wordt gezocht in Amerika. Er worden prijzen ver wacht van f 1,27 a f 1,35 per kilo voor aard beien voor jamfabricage. Voor geconserveerde aardbeien (pulp, in geblikt en diepvries) is Nederland de groot ste concurrent. Heden komt Vrouwe Fortuna op c!e Breestraat We ln klampjes als winkels der deelnemers Duizenden ballonnen worden door de deelnemers gratis aan elke koper verstrekt (zolang er voor raad is). Winkels en kraampjes de gehele week tot 10 uur n.m. geopend.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 3