VAN NELLE CH.de Jonge AFWEZIG Probleem van glijdende loonschaal Jjet obstakel bij kabinetsformatie Leerlingen Haarlemse kweekschool gaan naar internationale jeugdweek op Wight Serviesgoed EEN OPVALLEND GOEDE SIGARET Luidspreker Verbetering van het technisch onderwijs Kraak ende Mayer Ambtenaren wensen een eigen ziekteverzekering Drie dagen te gast bij de Londense Rotary Clubs DE VRIES Churchill is nog steeds de meest bewonderde man Sportbond heeft' ongeslagen de leiding Tour de France De Haarlemmer Peters staakt de strijd Financiële basis van het N.O.C. NSDAG IS JPLI 1951 f/MAT5£ KOPZORGEN «•K—" nieM te Parijs) „Hik een bekend verschijn- Hei gin periode, waarin een sel. dat bite*'5®et worden gevormd, de guweregerwgnwetw^ dedneming in diverse Parti^"!pn hun programma-eisen JUtbf :05imum aan kracht in de st^^JLs een minimum van aan- hoop er a'!Len Niettemin moet uit de vaard terf kjE'ee van socialistische zijde -andrang,, '^"Lg-teei de eis inzake een ^«"SSrit gesteld een schoolkwestie de diverse r'- - «..m nog de meeste kopzorgen ;,onMt!UrSSeS geconcludeerd, dat aan of tTed compromis deze conditie zeer niet zonder meer zal worden eis wordt trouwens door de cpgeofferd. De ei krachtig onder- gathoheke conimunisten de glij- fSJShaal reeds sedert geruime tijd fcC ïfeorogram hebben opgenomen, b SfLl zeggen, dat de glijdende SifcSSto de hele Franse 5ël»«n,g4zmda.s ess wordt Êwgetind wordt dit verlangen £2 orthodoxe of liberale econo- \br af?ewezen, omdat er inflatie 03 ïiteeducht. Onder een glijdende r£fi u. j .L-dt grof gesproken, de kop- EÜ n van de lonen aan de prij- WSnde prijzen trekken, dan dus iaffde lonen mee de hoogte in. De a Sn tussen de lonen en de prijzen, 55economisch slecht georganiseerd tod ah Frankrijk periodiek op plegen te treden zullen dan weliswaar met zijn op- Sn doch zich evenmin' meer maö - ff in stakingsacties en andere sociale Seldheden. Aldus kan de nationale Sffïïies aan arbeidskracht wor- De keerzijde van de medaille, waarop mal door de liberale economen wordt «rrezen, is echter een „smeltende munt Liat een glijdende loonschaal onafwend- tar tot inflatie leidt en de waardever andering van de franc dus doet versnel- •- Met alle gevolgen van dien, als deva- :«iie verkleinde concurrentie-mogelijk- Üea'op de internationale markt, ver- fcocde moeilijkheden om c'.e nationale in- felrie in het buitenland van grondstof- fa 'e voorzien. Een glijdende loonschaal, a merken de tegenstanders, waaronder sinister Petsche, op, werpt de laatste rem men naar een totale inflatie los, een han- ing, die voor Frankrijk des te gevaar- ;er°is, aangezien het ambtelijk contröle- jaraat goeddeels is afgebroken sedert hét dirigisme werd afgezworen en het van siaat in liberalistisch vaarwater geraakte. Liberale visie Een glijdende loonschaal behoefde in principe, zo betoogt men in deze kringen, Eischien niet tot een economische cata strofe te leiden, indien de staat over vol doende andere middelen beschikt, waarmee de Inflatie kan worden tegengehouden. Nu dit niet meer het geval is, bestaat de enige redding ter handhaving van het huidige levenspeil in een opvoering der productie. Op dit punt toont men zich in regerings- tringen niet pessimistisch, getuige onder neer een uitlating van minister Buron, die verwacht, dat tegen het einde van dit jaar h nationale productie-coëfficient het getal I zal kunnen bereiken (in verhouding net 1533 toen dat cijfer op 100 werd ge reld), Thans schommelt het omstreeks de lil De algemene perspectieven zouden dus geenszins ongunstig mogen heten, wanneer pestegen grondstoffenprijzen gemid- I ruim 50 procent over het afgelopen jaarthans door de binnenlandse prijzen zouden zijn geabsorbeerd. Dit is echter lipgniitbet geval, zodat met een verdere stijging der binnenlandse prijzen rekening Boet worden gehouden. Algemeen wordt dan ook wel de nood- fêk erkend van een nieuwe loonronde, die h bepaalde sectoren zelfs al is ingezet. Zo red aan bepaalde ambtenaren onlangs weer een loonsverhoging van 7 procent toe gestaan, terwijl het bankpersoneel 6 pro cent verhoging ontving. Zou een loonsherziening over de gehele linie echter niet tijdig worden afgekon digd, dan kan men, aldus wordt gevreesd, eind September, na de vacanties, verwach ten, dat van arbeiderszijde de alarmbel dei- stakingen weer wordt geluid. Dat gevaar kan nu nog worden afgewend, zo waar schuwen de socialisten, door tijdige instel ling van een glijdende loonschaal. Bij de huidige politieke verhoudingen, waarbij zich in het parlement een verschuiving naar rechts heeft afgetekend, lijkt het evenwel niet aannemelijk, dat deze eis der socialisten door de meerderheid zou worden verhoord. De naaste toekomst zal leren welke consequentie de socialisten aan een eventuele verwerping van hun eis verbin den zullen. Genoegen nemen met een vaag compromis in de regering zou kunnen wor den nagestreefd, zich terugtrekken uit de coalitie, om gelijk dat vroeger al is ge schied, in het parlement een voorwaar delijke steun te verlenen, ofwel een alge hele oppositie voeren tegen een politiek, die speciaal op economisch gebied door hen als te rechts veroordeeld wordt. Zeker is in elk geval, dat de glijdende loonschaal, die van socialistische kant thans voor het eerst met ongekende klem wordt gesteld, met de schoolkwestie, hèt grote obstakel vormt bij de vorming ener nieuwe regering. De vier centrale werkgeversorganisaties, het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Katholiek Verbond van Werkgevers vakverenigingen en het Verbond van Pro testants-Christelijke Werkgevers in Ne derland hebben een brief gezonden aan de leden der Staten-Generaal naar aanleiding van een nota van de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen aan de Tweede Kamer betreffende de stand van het lager en middelbaar technisch onder wijs voor jongens. Met grote waardering en instemming heeft men kennis genomen van de inzich ten van de minister waaronder de bevorde ring van de algemene ontwikkeling van de toekomstige vakman. De organisaties me nen dat de industrialisatie gediend wordt, indien de Staten-Generaal aandrang op de regering zouden uitoefenen om de verwe zenlijking van de in dq nota uitgesproken denkbeelden met voorrang tot stand te brengen. Reeds het lager onderwijs cliënt meer belangstelling te wekken voor het maatschappelijke leven, waaronder struc tuur en technologie van het bedrijfsleven. Als zeer urgent worden beschouwd maat regelen tot uitbreiding van het landelijke leerlingstelsel per bedrijfstak of combina tie van bedrijfstakken en het scheppen van mogelijkheden tot het in het leven roepen van plaatselijke of regionale organen, die de landelijke opleidingsorganen bij hun ac tiviteiten kunnen ondersteunen, voorts het op grotere schaal bij technische scholen in voeren van het voorbereidende leerjaar, vooral met het oog op de algemene vorming en de selectie. Tenslotte zijn de organisaties van me ning, dat de in de nota voorgestelde verbe teringen inzake het lager en middelbaar technisch onderwijs alleen dan tot het ge stelde doel kunnen leiden, indien aan de opleiding van leerkrachten grotere aan dacht wordt besteedt dan tot nu toe. JHR. ROëLL NAAR MADRID De hoofddirecteur van het Rijksmuseum te Amsterdam, jhr. D. C. Roëll, is Zondag middag naar Madrid vertrokken. Hij hoopt daar uit particuliere bron en uit het oude koninklijke bezit nog enkele belangrijke stukken te verwerven, ter aanvulling van de kostbare collectie die onder de titel „Kunstschatten uit de Bourgondische tijd" op 29 Juli in het museum tentoongesteld zal worden. Arts nadere aankondiging. tSr het initlatief- winkeliers met her- towplicht kwamen Wn. Besprekingen met architect Hose- De één dorst di- Wte starten, de an- m keek de bekende k uit ae boom. Maar BB*»; de dub- °.e'tes! Zou Lief- to?Dan de fompcr KOREA. DE JONG's Speciaal Optiek "S in een donker ver- verschiet.... TAPIJTEN - DEKENS GROTE OPRUIMING VAN FABRIEKSDEPÖT. Direct aan particulieren voor engrospryzen. Wil tons f 97.50, f 165.—, f 185.—; Mach. Smyrna's f 125.—, extra grote maten f 198.—; dekens (iets vuil) f 9.50, f 22.50, f 26.50. Ver koop van 9-5 uur TAPIJTHANDEL „MARO" N.V. Gebouw De Nijverheid, Jansstraat 85, bij Grote Markt, Haarlem Te Utrecht is onder voorzitterschap van dr. L. A. Hulst uit Utrecht de 105de alge mene vergadering van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst gehouden. In zijn openingswoord meende dr. Hulst niet te mogen zwijgen over de spanningen in en rondom de maatschappij. Hij noemde het een verantwoordelijke taak van het bestuur, van voorlichting te dienen en richting te geven aan de ontwikkeling dei- dingen. De figuur der „op de rand van de zelf moord verkerende bankroetier", zoals door een der afgevaardigden het beeld van een Nederlandse arts eens is geschetst, mag tot de uitzonderingen worden gerekend", aldus dr. Hulst. Het hoofdbestuur ziet met toenemende zorg onder ogen hoe het grote aantal nieuwe artsen een passende en ook lonende werkkring zal kunnen vinden, waarbij het accent van deze zorg veel meer ligt op het lonende, dan op het passende. Het hoofd bestuur is van mening, dat de verbetering, die de geneeskundige verzorging in zeer vele opzichten behoeft, zal kunnen worden verkregen door aanzienlijke vermeerdering van het aantal artsen en door een betere opleiding der artsen. Het zal echter de vraag .zijn of het Nederlandse volk de gel den daartoe zal kunnen en willen op brengen. Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten aan de stichting Het Nederlands Studenten-sanatorium een vleugelpiano aan te bieden. Breedvoerig werd gesproken over de plannen en mogelijkheden in zake bijzon dere geneeskundige voorziening voor ambtenaren. Dr. A. H. M. J. G. Sluijters te Ravenstein leidde het onderwerp in. Hij deed uitkomen dat de ambtenaren een ge neeskundige verzorging wensen als bij de politie en de marine. Zij verwerpen het verplicht onderbrengen in de gewone zie kenfondsen. Zij willen een persoonlijk risico gaarne dragen. Dr. Hulst deelde nog mede, dat het wets ontwerp ziekenfondsen binnenkort aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Mededelingen daarover kunnen thans ech ter nog niet worden gedaan. Aan het einde der besprekingen diende het hoofdbestuur een motie in waarin de mening wordt uitgesproken, dat het onge wenst is de ambtenaren verplicht in te brengen in de ziekenfondsen en dat daar tegen een verzekering met eigen verant woordelijkheid de steun der artsen ver dient. Deze motie werd aangenomen met 21 tegen 1 stem en 1 stem blanco. Opinie-onderzoek wijst uit: Vanmorgen om kwart over negen zijn zestien leerlingen van de Haarlemse kweekschool onder leiding van hun direc teur, de heer J. van der Meulen, en hun Engelse leraar,.,de heer A. van Meerten, met de boottrein naar Hoek van Holland vertrokken, om vandaar uit koers te zet ten naar Engeland. Zij zijn namelijk door het gemeentebestuur van Wight uitgeno digd deel te nemen aan een internationale jeugdweek, die daar voor Scandinavische, Franse en Nederlandse jongeren van 21 tot 28 Juli wordt gehouden. In Londen zal men van de achttiende tot de een-en- twintigste de gast zijn van Londense Rotary-clubs. Van het Furzedown College uit, waar de Haarlemmers zullen logeren, worden verscheidene excursies gemaakt. Zo zullen zij onder meer een bezoek bren gen aan het Festival of Britain, de Tower en St. Pauls Cathedral, het Buckingham Palace en Changing of the Guards in Whitehall. Op Zaterdag 21 Juli vertrekt het gezel schap naar Wight, waar door het gemeen tebestuur een aantrekkelijk programma is Vanmorgen vertrokken met de boottrein van Haarlem uit zestien enthousiaste leer lingen van de Haarlemse kweekschool naar Hoek van Holland, van waar zij naar Engeland zullen oversteken om er deel te nemen aan een internationale jeugdweek op Wight. samengesteld: wandelingen over het eiland, de bezichtiging van Carisbrooke Castle, bustochten, dansavonden en een voorstel ling in het Town Hall Theatre. Vrijdagavond 27 Juli vertrekken de Haarlemmers naar Londen, waar zij de nacht zullen doorbrengen. Zaterdagmor gen 28 Juli wordt de terugreis naar Ne derland aanvaard. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. m m V1Ü9.10I •C' vY Voor Uw feesten verhuren wij GEN. CRONJéSTRAAT 136 Tel. 16627 SMEDESTRAAT 1 Tel. 13216. hoe keurig ziet hij er UIT. Geen wonder Hij draagt VAN VEEN's kleding. 3.— per week enzon der vooruitbetaling!! Zülweg -u-28, Haarlem. Prima mo derne herencostuums. Plaats h i',min Stalin is van de ranglijst verdwenen Aan vele mannen en vrouwen over het gehele land verspreid stelde het Neder lands Instituut voor de Publieke Opinie de vraag: „Welke van alle nu levende mannen leden van de Koninklijke Fa milie uitgezonderd bewondert u het meest?" Dit zijn de resultaten: 1. Churchill, 2. MacArthur, 3. Drees, 4. Truman, 5. Eisenhower, 6. Lieftinck, 7. Albert Schweitzer, 8. de Paus, 9. Johan Bodegraven, 10. dr. A. Philips. Churchill is sinds vele jaren de meest bewonderde man: IA pet. van het publiek zet Churchill bovenaan. Daarop volgt Mac Arthur met 7 pet. Vorig jaar kwam hij nog niet op de lijst voor. Dr. Drees wordt door 5 pet. van het publiek het meest be wonderd. Nieuwelingen op deze lijst zijn Johan Bodegraven, de Haakin-omroeper, met 1 pet. en dr. A. Philips eveneens met 1 pet. Stalin is van de lijst verdwenen. Sinds 1947 heeft het N.I.P.O. deze vraag jaarlijks gesteld. Bij alle peilingen stond Churchill ver bovenaan. Vorig jaar haalde hij 10 pet, thans maar IA pet. Eisenhower is van de 8ste naar de 5de plaats geklommen. Stalin stond in Maart 1947 met 6 pet. op de tweede plaats. In 1948 stond hij nog met VA pet. op de 5de plaats, in 1950 met 1 pet. op de 6de plaats. Nu haalde hij minder dan 1 pet. Hij komt niet meer op de ranglijst voor. Basketball Programma voor 18 Juli tot en met 25 Juli. Woensdag 18 Juli, 19 uur: HOC II—OK II (heren). Donderdag 19 Juli, 19 uur: Sportbond II Rapiditas (h.)20 u.: Sportbond IHGA (d.). Vrijdag 20 Juli, 19 uur: Sportbond I PSVH I (h.)20 uur: Sportbond II—PSVH (dames). Maandag 23 Juli, 19 uur: PSVH II—HGW (heren) Dinsdag 24 Juli, 19 uur: OKSportbond II (d.); 20 uur: HOC I—OK I (h.>. Woensdag 25 Juli, 19 uur: HOC IIHGA (dames). In de eerste klasse speelt het team van De Sportbond op het ogenblik een prima partij en de bovenste plaats (ongeslagen na vijf wedstrijden) is dan ook zeer verdiend te noemen. Zo goed als De Sportbond het doet, zo slecht zijn de resultaten van het team van HOC, welke ploeg na vijf wedstrijden nog zonder winstpunten onderaan hangt, hoewel wij wel de indruk hebben dat de ploeg nog wel enkele punten zal behalen. In de komende wedstrijd tegen HGA krijgt de ploeg wel kans. De politiemensen geven wij in de komende strijd tegen Sportbond niet veel hoop. In de dameswedstrijd eerste klasse is een aardige strijd te verwachten tussen de eerste teams van HOC en OK, waarbij wij de dames van HOC de meeste kans geven. De Koningin heeft heden ten paleize Lange Voorhout in Den Haag dr. D. B. Bos man ontvangen ter overhandiging van zijn geloofsbrieven als buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika. Voorts ontving de Koningin minister Staf en de heer Van Waardenburg, gouverneur van Nieuw Guinea. B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld aan Het Concert gebouw N.V. een kasvoorschot van f 150.000 te verlenen, ten einde de N.V. in de gelegen heid te stellen aan liquiditeitsmoeilijkheden het hoofd te bieden. Deze moeilijkheden zijn ontstaan door het laten verrichten van her stellingen aan het gebouw, de langdurige ziekte van de dirigent, de daardoor nood zakelijk geworden vervanging, de moeilijk heden bij het optreden van Paul van Kem pen, de toekenning van salarisbijslagen en de financiële reorganisatie die samenhangt met de in voox-bereiding zijnde structuur- wijziging van de instelling. De Haarlemmer Gerard Peters heeft van morgen besloten niet verder te rijden in de Ronde van Frankrijk. Een uur voor de start in Tarbes deelde hij het besluit mee. Acht en tachtig renners zijn vanmorgen voor de veertiende étappe (142 km.) gestart. Er zijn nog drie Nederlanders in de ronde. In de algemene vergadering van het Ne derlands Olympisch Comité, welke 6 Mei 1951 werd gehouden, werd bij de behande ling van de begroting over het jaar 1951 de instelling van een financiële propaganda- commissie wenselijk geacht. Bij nader in zien gaf het bestuur van het N.O.C. de voorkeur aan de instelling van een finan ciële commissie, welke tot taak kreeg de mogelijkheid te onderzoeken, van het ves tigen van een bredere financiële basis van het N.O.C. Een commissie werd samenge steld die een rapport heeft uitgebracht. In de nota van deze commissie, welke tijdens een buitengewone algemene verga dering van het N.O.C., op 3 Augustus zal worden toegelicht, wordt opgemerkt, dat een gemiddeld jaarlijks inkomen van onge veer 70.000 gulden volkomen ontoereikend is voor een lichaam als het N.O.C., dat zo wel tot taak heeft de uitzending naar de Olympische Spelen te verzorgen als de be hartiging van nationale sportbelangen. De commissie is dan ook van mening, dat, in dien op korte termijn de inkomsten van het N.O.C. niet aanzienlijk toenemen en op een solide grondslag worden opgebouwd, onafhankelijk van wisselvalligheden, de werkzaamheden met betrekking tot de meer algemene taak, welke het N.O.C. is opgedi-agen, niet kunnen worden doorge voerd. In de door de commissie ingediende be groting van uitgaven, verband houdende met de noodzakelijk geachte werkzaam heden is voor de nieuwe taken een bedrag uitgetrokken van ruim 100.000, waarvan het technisch werk (ruim 32.000) en de steun aan de sportbonden 21.960) be langrijke posten zijn. Voor de zo noodzake lijke voorlichting acht de commissie een bedrag van 17.000 gewenst. In de begroting van ontvangsten zal be halve de gemiddelde jaarlijkse opbrengst van de Olympische Dag 60.000), een deel van de extra inkomsten moeten wor den verkregen uit de bijdragen van de bij de sportbonden aangesloten leden a 10 cents per persoon per jaar, waarvan cle totaal-opbrengst 85.000 zou zijn. Een ander deel zou moeten worden ge vormd uit de heffing ten behoeve van het N.O.C. op de entreeprijzen van internatio nale sportontmoetingen, waarbij men een totaal van 25.000 vooropstelt. In de motivering op deze cijfers stelt de commissie zich op het standpunt, dat de sport de kosten, welke met de aan het overkoepelingsorgaan opgedragen taken verband houden, voor een belangrijk deel zelf moeten dragen, in welk verband een heffing van 10 cents per lid is voorgesteld. Indien zou blijken, dat de sportbonden niet tot een dergelijke heffing zouden willen overgaan, dan geeft de commissie het be stuur van het N.O.C. in overweging het na tionale werk te staken. In haar slotconclusie legt de commissie er nogmaals de nadruk op, dat wanneer de sportbonden het N.O.C. wensen als een lichaam, dat voor nationale sportbelangen op de bres staat, moet worden ingezien, dat het werkt voor alle sportbeoefenaren en dus alle sportbeoefenaren gezamenlijk moe ten zorgen voor een gezonde financiële basis. Sport in het kort TE NAMEN IN BELGIë wordt een inter nationale vijfkamp gehouden voor vliegend personeel van de luchtmacht. Het persoonlijk klassement na het onderdeel schermen luidt: 1. Majoor Bakker (Nederland): 2. sergeant Ossieur (België); 3. sergeant Van Noorden (Nederland). Het landenklassement ziet er thans als volgt uit: 1. Nederland A 10 pnt.; 2. Frankrijk A 12 pnt.; 3. Nederland B 17 pnt.; 4. België A 19 pnt. Ware schatten aan voedingsstoffen voor'Uw .gezin 1 POND KAAS IS 2 POND KRACHTVOEDING Eiwit en vet, kalk en vitamines, nodig voor een gezonde voeding en bovendien voor weinig geld! Uw leverancier kan U altijd helpen aan de soort, die U het lekkerste vindt. Vraag er dus naar! platronde Goudse, nu uitsluitend volvet (40^ bolronde Edammer, nu uitsluitend 40* j 4Q. kaas in broodvorm, nu uitsluitend 40* -rur Vraag recepten voor kaasgerechten bij het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad (Den HaagX

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 3