GEVAERT DELFTSCHE SLAOLIE Voorstellen van Staatscommissie tot herziening van de Grondwet HUNTER de zuinigste, de beste Soberder leven gewenst geacht PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR rir «sia* CENTRALE De radio geeft Zaterdag Wereldnieuws GROEN Co. Uitbreiding van ledental der Eerste en Tweede Kamer. Verlaging kiesgerechtigde leeftijd tot 23 jaar. Verval lenverklaring van het lidmaatschap van vertegenwoor digende lichamen. Verschijningsverbod voor bepaalde uitgaven. Auto met ouden van dagen te Naarden aangereden Tragisch einde van non-stop-bromfietsrit Zee eiste drie slachtoffers Een streven dat ook moet blijken bij het Kennemer Financierings-lnstituut BARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 1 FALCON REGENKLEDING I Noord-Oostpolder heeft ai» tienduizendste inwoner Tachtig kinderen volt „Naar Buiten" met vacant'* VRIJDAG 20 JULI 1951 De staatscommissie tot herziening der Grondwet heeft haar interimrapport aan de Koningin doen toekomen. In dit rapport zijn opgenomen die onderwerpen, waarom trent de regering het op prijs zou stellen aan de hand van de door de commissie geformuleerde voorstellen uit te maken, of een zo tijdige indiening bij de Staten- Generaal gewenst moet worden geacht, dat aanneming daarvan in eerste lezing vóór de periodieke verkiezingen van 1952 mo gelijk zal zijn. De procedure Van de zeven hoofdstukken waarin het interimrapport is verdeeld, heeft het eerste betrekking op het dertiende hoofdstuk van de Grondwet, dat de procedure van grond wetswijziging regelt. De commissie stelt voor de behandeling van ontwerpen tot grondwetswijziging in tweede lezing niet te doen geschieden door de Staten-Gene- raal, maar door een speciale Kamer voor Grondwetsherziening. Zij wil voor deze Kamer de eis stellen, dat voor aanneming nodig is een meerderheid van 2/3 der uit gebrachte stemmen. Een aantal leden van de commissie, te weten prof. mr. A. M. Donner, prof. mr. J. P. Hooykaas, prof. dr. W. J. A. Kern kamp, dr. A. A. L. Rutgers, dr. J. Schouten en H. W. Tilanus, kunnen zich met het voorstel niet verenigen. Deze leden wen sen de bestaande procedure te handhaven. Drie andere leden, te weten mejuffrouw mr. H. J. D. Revers, jhr. mr. M. van der Goes van Naters en prof. mr. R. Kranen burg, gaan met de strekking van het voor stel wel accoord, maar willen voor de Kamer voor Grondwetsherziening bij voor keur in het geheel geen gekwalificeerde meerderheiden in elk geval geen grotere meerderheid dan 3/5 der stemmen eisen. Nieuwe rechtsorde Het tweede hoofdstuk van het rapport bevat voorstellen tot wijziging van het veertiende hoofdstuk der Grondwet, dat handelt over de overgang naar de nieuwe rechtsorde. De voorgestelde wijzigingen beogen de Grondwet aan te passen aan de situatie, die is ontstaan door de soevereini teitsoverdracht aan Indonesië. De voor stellen zijn hoofdzakelijk tot formele wij zigingen beperkt. De voornaamste mate riële wijziging is deze, dat bij de definitieve regeling van de status van de West-Indi sche rijksdelen welke regeling volgens het voorstel der Grondwetscommissie zal worden neergelegd in een statuut geen beperking zal gelden voor wat betreft de mogelijkheid tot afwijking van de Grond wet. Volgens de geldende Grondwet mag niet worden afgeweken van de bepalingen betreffende troonopvolging, regentschap e.d. De Grondwetscommissie wil deze be perking opgeheven zien, opdat men vrij zal zijn desgewenst in het statuut te bepalen, dat Suriname en de Nederlandse Antillen worden betrokken bij handelingen en be- ADVERTENTIE •rrcrr Een prettig week-end met: de i Plain ol Cork-tipped M per doosje van 20 stuks Hunter Mild 10.75 per pakje HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.45 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgescha keld. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbei ders in continubedrijven. 11.30 Piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.50 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Dameskoor. 14.40 Accordeonduo. 14.50 Fries programma. 15.15 Amateursuitzending. 15.45 Van de wieg tot het graf. 16.00 Platen. 16.30 Sport. 16.45 Phil- harmonisch orkest. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 18.40 Regeringsuitzen ding. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passe partout. 19.40 Causerie. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Ge varieerd programma. 21.15 Weense muziek. 21.45 Soicalistisch commentaar. 22.00 Dans muziek. 22.25 Voordracht. 22.45 Orgel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Kerk koor. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9,35 Piano. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luis tert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weer bericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Piano en orgel. 14.25 Lichte muziek. 14.40 Politiekapel. 15.05 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Platen. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Piano. 18.15 Ronde van Frankrijk. 18.25 Symphonette orkest. 19.00 Nieuws. 19.15 Dit is leven. 19.21 Actualiteiten. 19.27 Platen. 18.52 Journalistiek weekoverzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Lichtbaken 20.40 Steek eens op, heren. 21.00 Amusementsmu ziek. 21.53 Wat zou u doen? 22.00 Operette. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws, in Esperanto. 23.2224.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Amuse mentsmuziek. 14.00 Kamermuziek. 14.55 Pla ten. 15.00 Accordeon. 15.15 Platen. 15.30 Accordeon. 15.45 Platen. 16.00 Koor. Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. Klankbeeld. 18.30 Voor soldaten. Nieuws. 19.30 Concert. 22.00 Nieuws. sluiten, die met troonopvolging, regent schap e.d. verband houden. Voorgesteld wordt, dat bij vaststelling van het statuut tevens de Grondwet gewijzigd kan worden om deze met het statuut in overeenstem ming te doen zijn. Uitbreiding der Kamers In het derde hoofdstuk van het interim rapport wordt voorgesteld het aantal leden van de Tweede Kamer te brengen van 100 op 150 en dat van de Eerste Kamer van 50 op 75. Van de voorgestelde uitbreiding wordt een verlichting van de taak der Kamer leden verwacht, bovendien wijst de com missie er op, dat het aantal parlements leden in ons land, vergeleken bij dat in andere landen, zowel absoluut als relatief bijzonder laag is. De commissie heeft een overgangsrege ling ontworpen op grond waarvan dè uit breiding van het aantal leden van de Tweede Kamer zonder nieuwe verkiezin gen zal kunnen geschieden binnen twee maanden nadat de desbetreffende grond wetswijziging tot stand zal zijn gekomen. In de voorgestelde overgangsregeling is een bepaling opgenomen, welke voorkomt, dat als gevolg van de verlaagde kiesdeler bij deze gelegenheid nieuwe groeperingen haar intrede in de Tweede Kamer zouden doen. Voor de Eerste Kamer zal een nieu we verkiezing door de Provinciale Staten nodig zijn. In het vierde hoofdstuk van het rapport wordt voorgesteld de minimumleeftijd voor het passief kiesrecht voor de Staten-Gene- raal en de Provinciale Staten te verlagen van 30, respectievelijk 25 jaar, tot 23 jaar, welke leeftijdsgrens nu reeds geldt voor de verkiesbaarheid tot lid van een gemeente raad. Hierdoor zal voor al deze vertegen woordigende lichamen de leeftijdsgrens voor het actief kiesrecht en die voor het passief kiesrecht dezelfde zijn. Hel verklaren van oorlog Bij haar voorstellen tót wijziging van de bepalingen betreffende de buitenlandse betrekkingen heeft de grondwetscommissie zich voor een groot deel aangesloten bij de voorstellen van de commissie nopens de samenwerking tussen de regering en de Staten-Generaal inzake het buitenlandse beleid (de Commissie-Van Eysinga). Zij legt als bijlage die voorstellen bij het rap port over. Het volledige rapport van de Commissie-Van Eysinga verschijnt later. De voornaamste afwijking van het rapport van die commissie betreft artikel 59 der Grondwet, dat handelt over het verklaren van oorlog. In tegenstelling tot de Commis sie-Van Eysinga, die dit artikel in zijn ge heel geschrapt wil zien,-zou de Grondwets commissie het artikel, zij het iri gewijzigde vorm, willen behouden. De toestand van oorlog is, aldus de grondwetscommissie, een bijzondere rechtstoestand, die tot nu toe, ondanks de ontwikkeling der inter nationale betrekkingen, helaas niet uitge sloten is. Een bepaling, waarin is vastge legd welk orgaan kan verklaren dat het Koninkrijk zich in een oorlog met een andere mogendheid bevindt en aan welke voorschriften zo'n verklaring is onderwor pen, heeft daarom naar het oordeel dei- Grondwetscommissie nog steeds goede zin. Overgenomen is het voorstel der Com missie-Van Eysinga om in beginsel voor alle internationale overeenkomsten, waarbij het Koninkrijk partij is, goedkeuring der Staten-Generaal te eisen. Verder wordt voorgesteld te' bepalen, dat, in geval van strijd met binnen het Koninkrijk geldende wettelijke voorschrif ten, de bepalingen van internationale over eenkomsten voorrang hebben. Dit brengt mede, dat de rechter een wettelijk voor schrift buiten toepassing zal moeten laten, wanneer hij van oordeel is, dat het in strijd is met een verdrag waarbij het Koninkrijk is aangesloten, ook al is dit verdrag ouder dan het betrokken wettelijke voorschrift. Vier leden van de commissie de heren Beel, Van den Bergh, Donner en Oud kunnen zich met dit voorstel niet vereni- ADVERTENT1E ADVERTENTIE gen. Zij betogen, dat uiteraard de wetgever geen voorschriften mag maken die in strijd zijn met overeenkomsten, welke voor het Koninkrijk bindend zijn, maar dat het niet juist is de rechter te doen treden in de beoordeling van de vraag of de wetgever zich hieraan heeft gehouden. De rechter mag een wet niet toetsen aan de Grondwet. Naar hun mening gaat het niet aan nu wel toetsing aan een internationale overeen komst toe te laten. Prof. Donner gaat wel met de conclusie maar niet geheel met deze argumentatie accoord. Tenslotte stelt de Grondwetscommissie in dit hoofdstuk voor een bepaling in de Grondwet op te nemen waarin wordt vast gelegd. dat aan volkenrechtelijke organen bij of krachteps een overeenkomst be voegdheden kunnen worden opgedragen en dat besluiten van deze organen de voor rang hebben boven binnen het Koninkrijk geldende wettelijke voorschriften. De Grondwet veiv.et zich welsiwaar niet tegen toekenning van bevoegdheden aan supra nationale oi-ganen, maar de bepaling komt de commissie echter nuttig voor, omdat haar gebleken is dat de grondwettigheid van een opdracht als hier bedoeld niet al gemeen wordt aanvaard. De commissie heeft, zij het met enige afwijkingen in de uitwerking, overgenomen het bij de grondwetsherziening van 1938 gedane voorstel om de mogelijkheid te openen, dat leden van de Staten-Generaal, Provinciale Staten en gemeenteraden van hun lidmaatschap vervallen worden ver klaard, indien zü een streven tot uitdruk king brengen, gericht op verandering van de bestaande rechtsorde met behulp van onwettige middelen. De vervallenverklaring zal kunnen wor den uitgesproken door het vertegenwoor digende lichaam zelf. Voor het besluit zal een meerderheid van twee derden der stemmen nodig zijn. Voorts zal 'het ver tegenwoordigend lichaam kunnen besluiten, dat de plaats van het vervallen verklaarde lid onbezet blijft, eveneens met een meer derheid van twee derden der stemmen. Tegen een besluit van een gemeenteraad zal beroep op Gedeputeerde Staten open staan. Zes leden der commissie mejuffrouw Revers en de heren Van den Bergh, Van der Grinten, Jonkman, Kranenburg en Logemann achten vaststelling van deze bepalingen ongewenst en niet opportuun. Verbod van bepaalde uitgaven In het laatste hoofdstuk van haar interim rapport doet de Grondwetscommissie het voorstel de mogelijkheid te openen, dat de Koning, de Raad van State gehoord, een verschijningsverbod voor een bepaalde uit- ggve vaststelt. Het verbod zal echter ter stond moeten worden ingetrokken, wanr neer één der Kamers der Staten-Generaal blijk geeft hiermede niet in te stemmen. Dit laatste zal volgens het voorstel der com missie het geval zijn, wanneer in één der Kamers tenminste één derde van de stem men tegen het verbod wordt uitgebracht. In haar motivering van dit voorstel merkt de commissie op, dat het denkbaar is, dat ondermijnende elementen door mid del varï de drukpers systematisch de grond slagen van de bestaande rechtsorde onder mijnen en dat systematisch aan een deel der bevolking een volkomen vals beeld van het gebeuren in het maatschappelijk en staatkundig leven wordt gegeven. Hier door kan de veiligheid van de staat metter daad in gevaar worden gebracht. Een ver schijningsverbod acht de commissie het meest doeltreffende middel om de burgers en de maatschappij tegen een doorvreten van dit kwaad te beschermen. Hoewel artikel 7 van de Grondwet, dat alleen preventieve censuur verbiedt, een verschijningsverbod niet in de weg staat, acht de commissie het gewenst de mogelijk heid van vaststelling van een verschijnings verbod uitdrukkelijk in de Grondwet te noemen. Verscheidene leden der commissie mejuffrouw Revers en de heren Van den Bergh, Donner, Jonkman, Kernkamp, Kra nenburg, Logemann, Molenaar, Oud, Pos, Rutgers en Schouten kunnen zich met de voorgestelde aanvulling van artikel 7 der Grondwet niet verenigen. Zij zijn van oordeel, dat- langs strafrechtelijke weg vol doende effectief tegen misbruik van de vrijheid van drukpers kan worden opge treden en dat de onafhankelijke rechter het aangewezen orgaan is om terzake beslis singen te nemen. Op 11, 12 en 13 Augustus zal dc Koninklijke Miliiaire Kapel onder leiding van kapitein R. van Yperen concerteren in Genève ter gelegenheid van de feesten, welke in die stad worden gegeven. Twee ernstig gewonden Een aantal ouden van dagen uit de kop van Noordholland heeft Woensdag een tocht met bussen en personenauto's door het Gooi gemaakt. Op de rijksweg Amster damLaren sloeg een der bussen linksaf de Oud-Blaricumerweg te Naarden in op het moment, dat uit de richting Amersfoort een vrachtauto met aanhangwagen nader de. De bestuurder van de vrachtauto remde doch reed, nadat de bus gepasseerd was, door met het gevolg, dat een personenauto, die achter de bus reed en eveneens links af sloeg, werd geramd. Van de vier inzitten den werden de 67-jarige heer S. uit Kol- horn en de 74-jarige P. uit Lutjekolhorn zwaar gewond in het Diaconessenhuis te Naarden opgenomen. De non-stop-bromfietsrit Groningen Maastricht die een 23-jarige jongeman uit Groningen wilde maken, is in de Beemster op tragische wijze geëindigd. De jongeman is daar vermoedelijk als gevolg van over vermoeidheid van zijn bromfiets gevallen. Met een schedelbasisfractuur werd hij in het ziekenhuis te Purmerend opgenomen, waar hij is overleden. Donderdag' zijn in Scheveningen in zee drie zwemmers verdronken. Om kwart voor twaalf verdween de 12-jarige J. G. uit de Doestdijksekade te Den Haag in de golven, ter hoogte van de politiepost Savornin Lohmanlaan. De jongen kon bijna niet zwemmen. Om kwart over twaalf verdronk de 20- jarige D. van L. uit Overscbie bij Kijkduin, toen hij een meisje te hulp wilde komen. Het meisje slaagde er in uit het water te komen. 's Middags eiste de zee een derde slacht offer: de 30-jarige Haagse bakker J. S. uit de Brandstraat. S. had zich ter hoogte van de Kwartellaan te Scheveningen in zee begeven. Plotseling was hij uit het gezicht verdwenen. Een strandboot werd uitgezet en zocht gedurende anderhalf uur naar de man. Tot nu toe zijn deze opsporings pogingen tevergeefs gebleken. Ook de stof felijke overschotten van de jongens, die 's morgens verdronken, zijn nog niet ge vonden. De Statenzaal te Dordrecht, de plaats waar op 19 Juli 1572 de eerste vrije Staten vergadering werd gehouden, een historisch feit dat gisteren op plechtige wijze werd herdacht, verkeert in zeer slechte toestand. De zaal werd gebruikt als uitreiklokaal voor de distrihutiedienst en op het ogenblik is er tijdelijk een gymnastieklokaal van gemaakt. Voorbereidingen zijn aan de gang om de Slatenzaal in haar oude luister te herstellen. De zaken van de Volkscredietbank en het Kennemer Financieringsinstituut(semi- officiële instellingen die in Haarlem en omgeving werken) worden sterk beïnvloed door de conjunctuur. De eerste verstrekt kleine credieten aan mensen die niet bij andere instanties kunnen aankloppen en de tweede maakt het kopen op afbetaling mogelijk. In tijden dat er moeilijkheden zijn op economisch gebied neemt het aantal aanvragen toe. Bij de Volkscredietbank vroegen in het le kwartaal van 1951 1039 personen om een lening (waarvan er 747 werden toegestaan) tegen slechts 860 in hetzelfde tijdvak van 1950, (waarvan er 611 werden ingewilligd). Het bedrag aan geld dat in het le kwar taal van 1951 geleend werd is 144.137.50 tegen 121.494 in het le kwartaal van 1950. Dit komt neer op een kleine 200 per crediet. Op dit ogenblik zijn bij de Volkscrediet bank 2460 leningen lopende, waarop in totaal nog 292.625.25 moet worden terug betaald. Het is tekenend dat het aantal personen dat bij de Volkscredietbank om hulp moest aankloppen van 860 in het le kwartaal van ADVERTENTIE (CU U. Uee riUUKlO oefimycu Wf Lichte muziek. Platen. 17.00 18.00 19.00 22.15 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 67. Panda, Zever Zwilbikker en de pach ters zochten nog een hele tijd naar Joris Goedbloed, maar tenslotte moesten ze on verrichter zake terug keren. „Een grappig persoon, die kluizenaar!", zei Zwilbikker. „Hoe speelt hij het klaar om zo helemaal te verdwijnen, zou je zeggen....". „Ja, ja," knikte Jolliepop nadenkend, „dat zou men gevoeglijk op kunnen merken...." maar hij zei toch maar niet dat hij Joris nog gezien had, en hij hield het bankbiljet dat hij gekregen had ook maar liever ach ter zijn rug.... Intussen liet Panda zich niet terneerslaan. Wat kan het ons schelen of Joris Goedbloed ontsnapt is!", riep hij uit. „Hij is weg en hij komt niet meer terug! We zien hem misschien wel nóóit weer! En de slaapziekte is nu over, en nu moeten we een feest vierenWel nu alle narigheid achter de rug was voelden ze daar allemaal veel voor, en zo kwam het dan, dat Panda tenslotte tóch nog dat welkomst-feest op Huize Hobbeldonk kreeg, waarvan hij eens gedroomd had. Jolliepop sloeg de maat toen de pachters zongen: „Lang zal hij leven.en Zwil bikker zorgde, dat iedereen net zoveel melk kon drinken als hij maar wilde, en er wa ren veel taarten en puddingen en andere lekkere dingen, en Panda was héél blij. En zo is dit verhaal nu tot ieders tevreden heid afgelopen. Maar het is de vraag of Panda werkelijk Joris Goedbloed nooit meer zal zien. Wij geloven het eigenlijk niet; maar we zullen het wel merken wan neer we nu vanaf de volgende keer onze aandacht gaan wijden aan Panda's avon tuur met de WOUDROVERS 1950 is gestegen tot 1039 in het le kwar taal van 1951. Een stijging dus van 179 of 21 wat duidelijk wijst op een verslech tering van de economische toestand. Bij het Kennemer Financieringsinstituut is het aantal aanvragen niet noemenswaard gestegen. Er kwamen er in het le kwartaal van 1951 784 in, tegen 774 in het le kwar taal van 1950. Maar in het le kwartaal van 1950 wer den er 720 aanvragen toegestaan tot een totaal bedrag van 95.206, tegen slechts 420 van de 784 aanvragen in het le kwar taal van 1951, met een totaal bedrag van 115.508. Er werd dit jaar 46Va van de aan vragen bij het Kennemer Financierings instituut afgewezen, tegen slechts 7 in het le kwartaal van 1950. Dit is, naar wij vernemen, een gevolg van een mededeling die B. en W. van Haarlem aan het bestuur van het Kenne mer Financieringsinstituut gezonden heb ben om aan te dringen op beperking der credieten. Het doel daarvan is tweeledig. Allereerst om in deze tijd van geldschaarste te voorkomen dat het bedrag dat de ge meente aan het Instituut moet voorschieten te veel stijgt en ten tweede om de mensen tot meer soberheid aan te zetten. Bij de Volkscredietbank wordt alleen ge leend als de belanghebbenden kunnen aan tonen dat het geld voor een nuttig doel besteed wordt en als het bestuur boven dien het crediet verantwoord acht. Bij het Kennemer Financieringsinstituut golden ook wel gelijke overwegingen, maar werden toch niet zo streng doorgevoerd. De aanschrijving van B. en W. heeft het nu nodig gemaakt strenger te worden bij de beoordeling. Om een voorbeeld te noe men: Als nu iemand bemiddeling vraagt om een costuum voor zich zelf en voor zijn vrouw op afbetaling te kopen, wordt in overweging gegeven voorlopig slechts één te kopen. Man en vrouw moeten dan maar uitmaken wie de meeste aanspraken heeft. De andere aankoop moet dan maar uitge steld worden tot het eerste costuum is afbetaald. Aankoop van een fiets op afbe taling wordt alleen toegestaan als dit ver voermiddel voor het werk nodig is. Tegen de nieuwe wijze van werken van het Financieringsinstituut bestaan intussen bezwaren bij vele winkeliers, die via het Financieringsinstituut op afbetaling ver kopen. Zij achten zich door deze gang van zaken benadeeld, omdat zij menen dat de verkoop verantwoord is als aangenomen kan worden dat de betrokkene in staat is om de verplichting, die hij op zich neemt, ook na te komen. Intussen wordt er ons op gewezen dat de aanschrijving van B. en W. half Februari gekomen is. Er waren toen over IV2 maand van het kwartaal reeds aankopen toege staan op de gewone basis. Later is het bestuur veel critischer geworden. Zo de nieuwe maatstaf van beoordeling het gehele kwartaal gegolden had, zou het aantal goedgekeurde aanvragen nog lager geweest zijn. Er waren op 1 April evenwel nog 200 aanvragen niet afgedaan, zodat het aan te nemen is dat daarvan nog zijn in gewilligd. Een juiste maatstaf is dus pas te krijgen over een langere periode. den geheimgehouden 6 V...S* AVOrdï ,gemaakt. ""0"me voort Vlucht. Drie Litause vissers den aangekomen nadat- sische leden van de hl hun treiler hadden opgesïnn^ Zweedse kust verlieten 7B T ;VMr de .reddingboot het .chin Uersio neming van het kolasTn1 zeekaarten 1161 kg ej Piraten. Zeerovers, die met onder Chinese natknaS rSotorJ«4 voeren, hebben op 10 -i san-archipel het 882 namese motorschip TaC?^ derd. De zeerovers wilden gepb lading m de jonk overhl 6 die was te klein om alles De „Taluei" kreeg bevel mi Valle bemanning naar een eilaiï den van de archipel te ÏÏL weg zonk de te zwaar een kleine baai bij he?S?j°l4l! de lading van de Taluei ovtS?^ zes andere jonken en ®ea a Ijeten de Sneltrein. De West-Duitse spooXl, len op de lijn Frankfort-Dortmund i5kïï,enidie een U«Ï5 21o km. kan bereiken. Ket stel uit drie dubbeldeks wagen, ml 290 zitplaatsen. waSens met to^i Plaag. Volgens Radio-Teheran Uu. Soyj et-Russische bestrijders v!?! sprinkhanenplagen in Perzië Tehe- verlaten om het werk in w - w des lands voort te betten Herziening. Het Amerikaanse minister, van Handel heeft bekend uSS het embargo op de uitvoer van ren naar Peking-China in zien is, dat thans de uitvoer van biM kranten, tijdschriften, films, en m2 boeken naar China en ander van Azië is toegestaan. Onweer. Hevige onweders hebben Dm, derdag boven de staat New York it v;oed-. .,B°men' masten en palen vu electriciteits-, telegraaf- en telefocc- netten werden vernield, daken afgerab bruggen weggespoeld en het verk«- gestremd. Door blikseminslag ontfe. den branden. Aan gewassen werd err. stige schade toegebracht. Aanbod. In India is een boodschap ra de Australische premier Menzies ra de eerste minister van India, Nek overhandigd waarin Menzies zijn de diensten" aanbiedt om de spank tussen India en Pakistan te verminde ren. Geschiedenis. Te Sèvres, een voorstad van Parijs, is een conferentie begonnen va 75 leraren uit 28 landen. Zij zuilen be spreken hoe de geschiedenis moet ver- den onderwezen om bij de leerlinge: internationaal begrip en wereldburger- zin aan te kweken. Storm. Donderdag heeft een hevige storm gewoed boven centraal-Chili waardoor de haven Valparaiso voor de scheep vaart ontoegankelijk werd. Er is grote schade aangericht. Bijeenkomst. Het ministerscomité van de raad van Europa zal op 2, 3 en 4 Augustus te Straatsburg bijeenkomt Waarschijnlijk zal een vergadering vt het bureau van de permanente com missie aan de ministeriële bijeenkomst vooraf gaan. Executies. Volgens officiële te Hongkocg ontvangen berichten hebben de auto riteiten te Peking op 10 Juli na ie massaproces 277 personen laten ierect stellen. Op dezelfde dag kregen nog personen de doodstraf, welke echte? werd opgeschort. 52 personen kregea levenslang, terwijl 178 personen ':i kortere gevangenisstraffen werden ver oordeeld. Thans is officieel van co:- munistisch Chinese zijde meegedeeld, dat sinds het begin van deze maand !e Sjanghai en Peking 394 doodvonnis: ten uitvoer zijn gelegd. Salaris. Vertegenwoordigers van ongeveer 20.000 Britse huisartsen hebben Re derdagavond gedreigd, dat de aria en masse ontslag zullen nemen uit nationale gezondheidsdienst, als cc eis voor hogere salarissen niet wre ingewilligd. Het besluit werd gena» op een vergadering van ongeveer u afgevaardigden van plaatselijke meci- sche commissies uit geheel Engeic- Als voor 25 September niet een at- vaardbare regeling wordt getrek zullen de artsen hun dreigement^ uitvoer leggen. Zij vragen met een w paalde salarisverhoging, maar m- een onafhankelijk lichaam, dat oordeel zal moeten geven over wa. behoren te verdienen. ADVERTENTIE BlOEMENDAAl TELEFOON!^ In de nacht van Woensdag op ll^g! is in Ens in de Noord-O*»^ duizendste inwoner van d p een kerngezondet jongenjn het de landbouwer W. A. DelW- Het gezin Delhy is hout en woont sed.er[ Fe dekindb^ De jonggeborene is het tt r3 cra"7in Dft 113111 gezin. De namen van Peterus Adrianus Maria. fl-e mi- Een vertegenwoordiger de drost, dr. ir. S. Smeding, bedrag een spaarbankboekje m 50 uitgereikt. Op Maandag 23 fu^enSvanVSJ kwart voor zes, vert ningin Emmaschool teinmicg G drie autobussen met g 0 ningen en Fneslan< tachtig kinderen u t Ha initiatief toe, die, dank zu Buiten" daajj kinderuitzending «NajJL g aD tien dagen vacantie zullen

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2