Drie Urker schippers een week geschorst 9.95 Velsense bakkersgezellen verstevigen hun aanspraak op vacantie-toeslag Bedrijfsunie staat pal achter hen De Egyptische Koningin ALLEEN a.s. ZATERDAG I. KAN Raad voor de Scheepvaart Ernstige klachten wegens het vissen in de mijnenvelden benoorden Terschelling MARKTBERICHTEN SCHOUS.... 8 Wij efaleren LEIDSE WOLLEN DEKENS vanaf f 39.50 Agemda voor Velseo FEUILLETON Kamer uitgebrand in huis te Overveen De Orcnjewerf in Amster(, wordtin 1952 officieel n Mieris* 0P,"d werk aan de wfcl"1 NA GEDANE ARBEID.... ORANJEBOOM BIER! Geslaagde proefvaart van de Guara Puava op de Noordzee Amerikaanse minister bezocht Hoofddorps landbouwbedrijf door mevr. Bijleveld-Gelinck Examens WAT KAN KAN, KAN KAN ALLEEN ZWITSERSE HEREN-POLSHORLOGES Onderhandse staatslening van f 322$ millioen VRIJDAG 20 JULI 1951 De raad voor de scheepvaart in Amster dam heeft uitspraak gedaan in een tweetal visserijzaken. Eerst waren daar de klach ten van de inspecteur-generaal voor de scheepvaart tegen schipper II. S. van de UK 141, schipper J. B. van de UK 22 en schipper F. B. van de UK 126, die gevist zouden hebben op ongeveegde en daardoor gevaarlijke gronden benoorden Terschel ling. Voorts was de schipper van de SCH 333 „Oceaan" gedagvaard wegens niet melden van vastlopen van zijn schip en weer uitvaren, ondanks de order om de logger voor onderzoek te doen droog- zetten. De UK 141 en de UK 22 hadden, blijkens de klacht van de inspecteur-generaal, op 29 November 1950 gevist voorbij het Mo lengat, N.N.W. van de Brandaris, toen achter de UK 22 een explosie weerklonk, die schade aan het net en visbord veroor- Z3&kt6 De UK 126 viste op 14 Maart 1951 op ongeveer dezelfde plek, toen de giek van het zeil brak en er bij het klaren van de schade een matroos overboord sloeg en verdronk. De aangeklaagden verklaarden voor de raad, dat het voor hen een levenskwestie is in dit gebied te vissen en dat het daar niet gevaarlijk is: het mijnenveld N.t.O. van Terschelling wordt steeds nauwkeurig ge meden. Toen de demagnetiseringsvoor- schriften in het najaar van 1950 werden verzacht, bleef het advies van de scheep vaartinspectie van kracht om stalen sche pen boven de 20 ton minstens één keer per jaar te demagnetiseren en dit wilde aller minst zeggen, dat de gevaarlijke gebieden opengesteld werden voor de visserij; ex- werd nadrukkelijk bepaald, dat een schip per, die bewust een mijnenveld zou bin nenvaren, geacht zou worden zich te hebben „misdragen". De verleiding is echter groot in het verboden gebied toch te gaan vissen, daar de kansen op ruime vangst uiteraard goed zijn. Schipper B. van de UK 22 („De drie ge- broedei-s") heeft een jaar terug al eerder terechtgestaan voor eenzelfde vergrijp, maar hij is toen niet gestraft. De inspecteur voor de scheepvaart was thans van oor deel, dat een zeer gevoelige straf op haar plaats is, daar blijkbaar vele vissers menen, dat zij de veiligheidsvoorschriften kunnen overtreden zodra hun bedrijf daar door meer lonend wordt. De raad besliste eerst in raadkamer, dat voor de uitspraak inlichtingen zullen wor den ingewonnen over het aantal schepen, dat geregeld in het gevaarlijke gebied vist en over het gevaar, dat geacht wordt daar te bestaan. Dit onderzoek bracht aan het licht, dat er geen enkele stem is opgegaan, toen de demagnetiseringsvoorschriften werden verzacht, om de gebieden benoor den Terschelling vrij te geven. Voorts blijken er van 1 Januari 1949 tot 31 Maart 1951 van de 733 vissersschepen zeker 45 binnen het verboden gebied te hebben gevist en 543 op de rand van of misschien binnen de mijnenzone. Het eindoordeel van de raad spreekt zich tegen de houding van de drie schippers uit en stelt zware straffen in het vooruitzicht voor hen, die doorgaan met vissen op de gevaarlijke gronden. De di-ie schippers werden gestraft met hun de bevoegdheid tot het voeren van het 18 Juli 1951 Prijzen Heilbot 2,60—2,20; gr. tong 2,65—2,45; gr.m. tong 2,20—2; kl.m, tong 2.16—2; kl. tong I 1,93—1,80; kl. tong II 1,36—1,16; tarbot I 2,35—1.70, per kg. Tarbot II 68—66; tarbot IV 39; tongschar 64—57; gr. schol 58; kl.m. schol 58; kl. schol I 50—40; kl. schol II 36—13; schar 22,50—10; bot 19—14; v. haring 37.50—25; makreel 24—11,20; gr. schelvis 50—44; gr.m. schelvis 52—48; kl.m. schelvis 36—30; kl. schelvis I 31—24; kl. schelvis II 28—20; wijting 22—16; gr. gul 47; midd. gul 3730,50; kl. gul 2017; kl. haai 38—35; poontjes 10—8; muilen 25, per 50 kg. Gr. kabeljauw 184114; gr. koolvis 51—38, per 125 kg. Aanvoer 120 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 6 kisten tongschar en schartong, 458 kisten schol, 35 kisten schar, 12 kisten bot, 90 kisten haring. 1650 kisten makreel, 324 kisten schel vis, 122 kisten wijting, 89 kisten kabeljauw en gul, 7 kisten haai, 2 kisten mul, 20 kisten poon, 23 kisten koolvis, 30 kisten diversen. Totaal 3000 kisten. Besommingen IJM 183 Vikingbank f 19.300. Een trawler besomde f 13.600. HD 87 f5780; E 264 f1410; WR 7 f3780; KW 35 f 1250; KW 12 f 1090; KW 66 f275; KW 128 f 100; SCH 17 280; IJM 227 f 820. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter kennis, dat zij ingevolge de Hinderwet vergunning hebben verleend aan de firma C. H. ten Broeke te IJmuiden, tot het oprichten van een timmerwerkplaats aan de Herenduinweg 56 in IJmuiden-Oost; aan K. J. C. Post te Velsen-Noord, tot het oprichten van een constructiewerkplaats aan de Wijkermeerweg 6 in Velsen-Noord en aan de firma W. Zwier en Zonen te IJmuiden. tot het oprichten van een garagebedrijf ir. de Bloemstraat 37 in IJmuiden. ADVERTENTIE OOO3OGOOOOOGOOOOOOOOOOOQOO0O' en het Bloemencorso beiden in het middelpunt van Uw belangstelling. Schous laat tydens dit corso de nieuw ste modellen Van Delft kinderwagens zien. Het kinderwagen- centrum van Haar lem en omstreken in bloemenweelde Oude Groenmarkt 16 Haarlem, Tel. 11266 OQG3GOOÜOOO0OOOOOOOOOOOOOOOÖ commando over een visserschip voor de duur van één week te ontzeggen. De SCH 333 „Oceaan" liep op 8 Decem ber 1950 bij het binnenkomen van de thuishaven aan de grond en de schipper verzuimde het ongeval te melden of het schip voor onderzoek droog te zetten. De raad achtte in dit geval een berisping op haar plaats. DE JONG DOOR ROOZENBURG GEKLOPT IN KENNEMER DAMTOURNOOI De uitgestelde partij uit de tweede ronde van het tournooi om het damkampioen schap van Kennemerland tussen wereld kampioen Roozenburg en A. de Jong is door eerstgenoemde gewonnen. Als gevolg daar van luidt de stand der deelnemers nu: Dukel 7 pnt. uit 4 part.; Roozenburg 5 pnt. uit 3 pai-t.; Sluiter 4 pnt. uit 3 part.; Yme de Jong en W. de Jong 4 pnt. uit 4 part.; Laros en Willemse 3 pnt. uit 3 part.; Post- ma en Abe de Jong 0 pnt. uit 2 en 3 pai-t. Vrijdagavond zullen Laros en Postma elkaar in de Ripperda-kazerne te Haarlem ontmoeten en hun uitgestelde partij spelen. En voor Maandagavond in gebouw „Zang en Vriendschap" bij de Haarlemse Dam club staan de volgende ontmoetingen op het programma: DukelRoozenburg; W. de JongYme de Jong; T. PostmaAbe de Jong en H. WillemseSluiter. Laros is dan vrij. Schelfhout kampioen tweede klasse Nadat Langbroek (D.C.IJ.) zich in de derde klasse van het tournooi om de Ken- nemer Damtitel naar de hoogste plaats werkte, viel voor de titel tweede klasse de beslissing in de partij Schelfhout (D.O.S.)- H. Leeuw (D.C.IJ). Beide spelers bonden de strijd aan in het bezit van 3 punten uit twee partijen. De Haarlemmer wist voor de D.C.IJ'er een goed verborgen valstrik te zetten en de laatste werd daar ook het slachtoffer van. Zo kreeg deze D.O.S.-speler volkomen ver diend de titel damkampioen tweede klasse. De eindstand der finale luidt nu: gew. gel. verl. pnt Schelfhout 2 1 1 5 H. Leeuw1 1 1 3 Mulder 1 1 1 3 W. de Graaf0 12 1 ANJER-COLLECTE BRACHT BIJNA EEN MILLE OP. De Anjer-collecte, die Vrijdag 29 Juni in Velsen is gehouden, heeft 937.10 opge bracht, dat is ongeveer hetzelfde bedrag als verleden jaar. De activiteit van de collec tanten, wie op deze Anjer-dag geen moeite te veel is geweest, is dus wel beloond. NU OOK VERGUNNING. Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter kennis, dat zij ingevolge de Hinderwet vergunning hebben verleend aan de N.V. Handel- en Industrie Maat schappij H.I.M. te Haarlem, tot het op richten van een verffabriek in het perceel Wijkermeerweg 12 te Velsen-Noord. SCHEEPVAART IJMUIDEN Donderdag 19 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Libelle van Bremen. Wer ner van Rotterdam. Amstelvaart van Gal- vestone. Dalegard Force van Londen. Falcon van Londen. Vechtstroom van Huil. Spica van Boston. Grebbestroom van Londen. Hol- dernene van Goole. Gordias van Bremen Manfrid van Vlekkefjord. Vertrokken zijn: Maaskerk naar Antwer pen. Antilope naar Stockholm. Zelo naar Sunderland. Eemstroom naar Portsmouth. Tromp naar Hamburg. Fail-wood Elm naar Swansea. Matje naar Brunsbuttel. Singarita naar Ixpilla. Nordland naar Landskrona. Brakar naar Rotterdam, Noordkaap naar Esbjerg. Noordland naar Wismar. Wornö n. Rotterdam. Bomma naar Rotterdam. Escaut naar Rotterdam. Roelf naar Rotterdam. Hera naar Hamburg. Spurt naar Georgetown. Sirius naar Oslo. GESLAAGD De Velsenaren J. Wiersma en H. Visser zijn geslaagd voor het doctoraal artsen examen. ADVERTENTIE 'i 150 x 200 COMPLETE WONINGINRICHTING Barlcljorlulr. 13-17-HaarlemTel. 13913 Vrijdag 20 Juli Thalia, 20 uur: „Ultimatum". Rex, 20 uur: „Haaien .in New York". Zaterdag 21 Juli Thalia, 19 en 21.15 uur: „Ultimatum". Rex, 20 uur: „Haaien in New York". Vertegenwoordigers van de Bedrijfsunie voor Voedings- en Genotmiddelenbedrij- ven zullen zo spoedig mogelijk contact op nemen met de Velsense bakkerspatroons, die tot nu toe niet bereid zijn gevonden, hun personeel de twee procent vacantie- toeslag te betalen, die het naar het oor deel van deze bedrijfsunie rechtelijk toe komt. Indien deze werkgevers dit blijven weigeren, zal de Bedrijfsunie zich met de hierbij betrokken georganiseerde werkne mers beraden over de uiterste consequen ties van de aanspraak op een vacantie- toeslag en desnoods een staking procla meren in de bedrijven, waarin de genoem de twee procent niet betaald wordt. Dit werd besloten op een vergadering van werknemers in het bakkersbedrijf welke in café Van der Lem in IJmuiden- Oost was belegd door de Afdelingsunie IJmuiden voor Voedings- en Genotmidde- lenbedrijven, waarin dus de KAB, het NVV en het CNV vertegenwoordigd zijn. De heer G. Smit, die het standpunt van de Bedrijfsunie uiteenzette, zeide het te betreuren, dat de vacantie-toeslag voor de bakkersgezellen nog niet in een bindende regeling was opgenomen. Aanvankelijk waren de patroons en de werknemers het er bij de onderhandelingen over deze aan gelegenheid over eens, dat dit moest ge schieden maar dit stuitte toen af op het college van Rijksbemiddelaars. Daardoor bleef de verlening van de vacantie-toeslag op basis van vrijwilligheid berusten, in tegenstelling tot de bepalingen in vele an dere bedrijven. Dit heeft tot gevolg dat weliswaar enkele de toeslag verstrekken maar de meesten niet. „De Bedrijfsunie heeft zich voorgenomen, dit jaar zo moge lijk overal waar de twee procent nog niet wordt betaald, deze van de werkgevers af te dwingen", zo zeide de heer Smit, „en zij zal daarbij als het moet niet terug deinzen voor een staking, hoezeer zij dit middel ook ongenegen is". Spreker zette vervolgens uiteen waarom er volgens de Bedrijfsunie hier een recht van de gezel len in het geding is. Een paar jaar gele den is er een beschikking afgekomen over de kostprijs van het brood. De bakkers hebben toen verzocht, in de calculatie van de broodprijs ook het arbeidsloon mee te rekenen. En daaronder begrepen zij, naai de heer Smit mededeelde, eveneens de vacanlietoeslag voor hun personeel. Om dat deze dus al doorberekend is in de broodprijs hebben de werknemers er ook recht op, die te ontvangen. Dit jaar hebben de bakkers-patroons in verschillende plaatsen reeds aan de eis van de Uniebond voldaan, doch in Velsen nog lang niet alle. Naar uit de vergadering werd medegedeeld zijn er van de 32 Vel sense werkgevers in dit bedrijf slechts twee of drie, die de toeslag betalen. De heer Smit spi-ak de hoop uit, hei hem onsympathieke stakingsmiddel slechts te hoeven gebruiken als een stok achter de deur. Tot nu toe is er nog bijna ner gens daadwerkelijke actie nodig gebleken, doordat de werknemers toen de eis in een ultimatieve vorm werd herhaald, de vacan tie-toeslag hebben gegeven. Tenslotte riep de spreker op tot eensge zindheid in de houding der verschillende werknemers, welke, naai- hij zeide, de voornaamste voorwaarde lot resultaat is. In de achterkamer op de zolder van een door twee gezinnen bewoond perceel aan de Oranje Nassaulaan te Overveen, ver zuimde de bewoonster Donderdagmiddag om een strijkijzer uit te schakelen waar door dekens en een kindercommode, waar op het strijkijzer stond, in brand raakten. Later vatte ook het houtwerk van het raamkozijn vlam. Aan het snelle ingrijpen van de Vrijwillige brandweer van Over veen was het te danken, dat uitbreiding werd voorkomen. De kamer brandde uit. Er is veel waterschade. De gehele schade beloopt enkele duizenden guldens. „Kampen roept". In Kampen werd de nationale tentoonstelling „Kampen roept" geopend. Als bijzondere attractie is de stand „Zuiderzee wordt land" aanwezig. „Verbazend,!", zei Oepoetie. „Het gaat". „Natuurlijk", zei Rick. „Alles gaat met dit stokje! Nou, de vleugels zijn klaar. zullen we dan maar 'n eindje gaan vliegen?" Eigenlijk vonden ze 't wel een beetje vreemd en gewaagd. Ze hadden nog nooit ge vlogenMaar ja, nu ze dan toch vleugels hadden, zouden ze 't dan maar proberen. Ze schoven het raam open; toen stapten ze één voor één op het kozijn, hielden zich even vast en sloegen hun vleugels uit. Warempelhet ging goed! Vóór ze er erg in hadden, zweefden ze al licht als een veertje de lucht in. „Fijn gaat dat!", riep Bunkie. „Ik voel me net 'n echte vogel!", zei Oepoetie, met z'n vleugels klapwiekend. Als drie vreemdsoortige duiven vlogen ze boven het huis. Wel een vreemd gevoel, zo los in de lucht! Op dal ogenblik verscheen opeens oom Tripje voor het open venster. Toen hij de drie daar zag vliegen, viel zijn mond open van verbazing en zijn ogen werden groot. „Hédaarwat doen jullie nou?!", riep hij verschrikt. „We vliegen even een eindje om, Oom Tripje!", lachte Rick. „We zijn over 'n kwartier tje weer thuis!" Een gezelschap burgemeesters, directeuren van gemeentewerken en waterschapsauto riteiten uit Zeeland, Brabant en Limburg heeft een excursie gemaakt naar de Rhei- nische Kalksteinwerke te Wülfrath bij Düsseldorf. Dit bedrijf is het grootste in zijn soort in Europa. Behalve verschillende andere producten wordt er ook het bij de moderne wegenbouw veelvuldig toegepaste lc&ud-asfaltbeton vervaardigd, dat in de volksmond „wit asfalt" heet en in vele plaatsen in Nederland reeds in gebrxdk is. Een gedeelte van het gezelschap bezichtigt hier de groeve, waar het rotsgesteente met springstofladingen wordt losgeslagen. Amsterdamse Havengebied *UBen ^te- enkele maanden een oranje-wit?®!^ voor gezagvoerders van Krotïï Vla^ie pen en kleinere zeeschenenbinner'S4e. inhoudt dat er daar olm sï?ede^ aanbouw is waar hun schepen *erf L" kunnen worden. Het is dn ge,rePaieerd helling in de hoofdstedelijke dwats- toe konden grote binSche"?-1'1» vaartuigen in de AmstiW en W slechts reparatiemogelHlfheid grote maatschappijen die S VintH üjk niet eens waren ingerkh??®11 geschiedden deze reparaties al terdam en omgeving. Voorat n u Rct- sterdam-Rijnkanaal voor een L gereed is en in 1952 openges den, is het voor de Amsterdam?? groot belang, dat er ook in Am?,Vy goede reparatiemogeljjkiieid is fff* die gekozen is om de werf tflP^ noemde de directeur, ir. W vJV°P* een „palingfuik". Zij liet nam!,?1r knooppunt van de binnenvaart P Op het ogenblik wordt er reedt werkt op de Oranjewerf, hoewelt ciele opening pas in het najaar ,1 oK> Sedert half April, toen het eerste Sta* de helling werd getrokken. zijn 3? schepen gerepareerd en iedere wï er nieuwe klanten. weex komen Het terrein waarop de werf is ongeveer vier hectare groot od5fd rein er naast van ongeveer dezelfde?!" is optie verkregen, zodat mogelij® uitbreiding in de toekomst bestaat thans bezig bij de helling een grot?» tiewerkplaats te construeren. Vmï' he d is evenwel", aldus de directeur t wy voortdurend zoveel werk op deh hebben, dat wij aan de eigenlijke nnï5 van het bedrijf niet toekomen» ADVERTENTIE Een van de twee schepen, bestemd voor Brazilië en gebouwd op de werf van de N.V. Amsterdamse Scheepswerf G. de Vries Lentsch Jr. te Alphen aan de Rijn, het m.s. Guara Puava, heeft Donderdag op de Noordzee een geslaagde proefvaart ge maakt. De Guara Puara is gebouwd in op dracht van de Servico de Navegacao da Bacia do Prata, die een vijfdaagse dienst op de rivier de Parana tussen Porto Mendes en Assuncao onderhoudt. Het schip heeft accomodatie voor dertig eerste klas en dertig derde klas passagiers. De eerste klas passagiers hebben de be schikking over hutten, een ruime eet- en recreatiezaal en een bar, de der-de klas passagiers, volgens Braziliaanse gewoonte, over één ruimte voor het verblijf zowel bij dag als bij nacht. Zij slapen in hangmatten. Een merkwaardigheid op dit schip is de zogenaamde presidentshut. Elk Braziliaans schip moet een luxe hut hebben, waarvan de president der republiek eventueel ge bruik kan maken. Dit is de enige hut met een badkamer. De passagiers kunnen ge bruik maken van douches. De Guara Puava is veertig meter lang, zeven meter breed, heeft een diepgang van 1,20 meter en is uitgerust met drie Ameri kaanse dieselmotoren, elk met een vermo gen van 320 pk. De maximumsnelheid be draagt ruim 23 kilometer per uur. Merkwaardig voor Nederlandse begrip pen is voorts de opgave van de Brazilianen, dat zij op dit kleine schip een bemanning willen hebben van niet minder dan zes en twintig koppen. In het najaar zullen de Guara Puava en zijn zusterschip, dat dan ook klaar zal zijn, in konvooi op eigen kracht naar Brazilië varen. De Amerikaanse minister van Landbouw, mr. Charles F. Brennan, maakt op het ogen blik een rondi-eis door Europa, om op de hoogte te komen van de landbouw in de oude wereld. Na een kort bezoek aan zijn Franse collega in Parijs gebracht te heb ben, kwam hij Donderdagmorgen op Schip hol aan, vanwaar hij onmiddellijk naar de Haarlemmermeer vertrok. Daar heeft hij, in ijl tempo ovex-igens, de vele bloeiende gewassen bekeken. Bij de boerderij van de heer Kistenmaker werd even gestopt om het vijftig bunder grote bedrijf te bezich tigen en een kop koffie te drinken. Een uur lang verbleef mr. Brennan tussen akkers en velden en liet zich door de heer Kisten maker op velerlei gebied voorlichten. En daai-na ging het naar Den Haag voor een lunch en een bespreking met minister Mansholt. Mr. Bi-ennan besloot zijn verblijf in Nederland met een bezoek aan een kleine boerderij in Brabant. 37) „In ieder geval," besloot de politieman opstaande, „is hiermede mijn taak geëin digd. De zaak is opgelost. U moet nu zelf eens rustig overdenken wat u doen zult, juffrouw Baeck. Maar natuurlijk kunt u weer naar huis terugkeren." „En vader is gewoon thuis." „Ja, hij is gewoon thuis." Inspecteur Renkevoort nam afscheid en het meisje legde haar hand in de zijne. „Ik dank u wel," zei ze, „dat u mij dit bent komen vertellen. Maar ook voor de manier waarop u het mij verteld hebt. Ik zal dat nooit vergeten." „Ik hoop," zei de politieman, „dat het u goed mag gaan." Michael ging met hem mee, om hem uit te laten. Ook hij bedankte de inspecteur voor de wijze, waarop hij deze zaak had behandeld, „van het ogenblik af, dat ik als kidnapper voor u gebi-acht werd!", glimlachte hij. En de politieman glimlachte terug. Toen hij weer in de kamer terugkwam stond het meisje voor de haard. De gedachte dat zij nu weer weg zou gaan en dat hij haar dan misschien nooit meer zou zien, kneep zijn hart op een vreemde manier samen. Maar hij zei toch: „Weet je al Kathrientje, wat je nu gaat doen? Het spreekt vanzelf dat je hier kunt blijven als je de zaak nog eens rustig wilt overdenken. Maar ik wil je natuurlijk niet vasthouden, nietzoals gisteren Zij glimlachte nu weer en hij zag met vreugde hoe zij weer bezig was zichzelf te worden, hoe er zelfs iets in haar gezichtje straalde van de glans van vanmorgen. En zij antwooi-dde: „Ik blijf graag nog even hier. Je mag me nog een kopje thee inschenken, Michael. Zie je, ik kan nu weer praten. Nu ik alles gehoord heb, ook van vroeger, is het wer kelijk veel gemakkelijker geworden. Alles, wat ik al die jaren zo moeilijk gevonden heb, kan ik nu begrijpen. Arme vader!" Kind, dacht hij geroerd, zich over het theeblad buigend, wat ben jij een schat! „Als ik straks thuiskom," vervolgde zij, „ga ik naar hem toe. En ik zal hem zeggen dat alles weer goed is tussen ons. Ik ver lang er ook naar Meta een kus te geven, nu ik zo leelijk over haar gedacht heb. Over mijn vader, ik bedoel mijn echte vader, zal ik nog eens met Dick praten. „Ja kind, dat lijkt mij het beste." Zij dronken samen hun thee en praatten. Zij was werkelijk als een bloeiende plant, dacht hij, die dorst geleden heeft en nu eindelijk water heeft gekregen. Hij zag de vreugde weerkeren in haar ogen. En hij zou ook gelukkig geweest zijn, volmaakt gelukkig, als er niet het verschrikkelijke weten was dat zij zo dadelijk weg zou gaan, dat zij zo dadelijk voox-goed uit zijn leven zou verdwijnen en hem hier achter zou laten alleen met die mummie. Alleen in dit grote, holle huis met zijn wetenschap, die zijn hart nu wonderlijk koud liet. Na een poosje stond zij werkelijk op en hij klemde zijn lippen op elkaar. Nu ging ze weg. Het kwam niet in hem op haar iets te vragen, hij, de bescheiden geleerde, een man bovendien die tien jaar ouder was dan zij. Wat had hij voor rechtEn wat moest hij vragen? Of hij nog eens een visite zou mogen komen maken misschien? Hij stak zijn hand in zijn zak en voelde daar ineens weer het rode hoofddoekje. Dat hoefde hij nu ook niet meer te bewa ren, dat diende nergens toe. Hij trok het met een ruk te voorschijn. „Hier," zei hij met een wonderlijk-schor re stem, „hier heb ik nog een doekje. Het is van jou, geloof ik." Er tintelde even iets in de grote, donkere ogen. „Ja," zei ze, „dat is mijn hoofddoekje. Ik dacht dat ik het verloren had. Heb jij dat gevonden?" „Ja, hier op de drempel." „Dank je wel. Ik zal het in mijn tas stoppen. Nu ga ik dan maar. Alleen.zou ik je nog een ding mogen vragen? Ik zou zo graag nog even die mummie zien, de echte Koningin Amentéte. Je hebt mij zo veel van haar verteld." Hij had het gevoel dat hij op dit ogen blik net zoveel om zijn mummie gaf als om een gerookte bokking. Een dood ding! Maar het betekende tenminste uitstel: het meisje bleef nog even hier. „Er is niet veel aan te zien," zei hij. „De eigenlijke mummie is nog niet eens te voorschijn gekomen. Die zit verpakt in allerlei windsels. Alleen de mummiekist is nog maar te zien en die ligt in die andere kist, die kist.waar jij in lag. Misschien vind je dat een nare herinnering." „Helemaal niet naar," zei Kathrientje, „toentoen zag ik jou Er trilde heftig iets door hem heen, maar het kon niet.... het kon immers niet! Dan stond hij samen met haar voor de kist en het dodenmasker, star, grotesk, staarde hen beiden aan. Hij kx-eeg het ge voel dat hij het ding haatte. En hij expli ceerde op de droge, onpersoonlijke toon van een suppoost uit een museum: Slot volgt. Handenarbeii Te Haarlem slaagden op 18 en 19 Juli voor de akte handenarbeid de heren: A. Wiebe- ring, H. Oordijk, P. Koelewijn, D. Kaai, G. Hoekstra, S. Star, W, van Oostveen, J. 0«;. kerk, M. Meents, J. Buisman, A, Beereci, D. Wijtmans, P. Zonjee, J. Wiei'inga, A. Voir- man, H. Verdonk, L. Simons, P. Beyers, P. de Jong, W. Eygenbrood, L. Engelsma, A. Angenent. Afgewezen 3, teruggetrokken 2. Hoofdakte Voor de hoofdakte zijn te Haarlem op IS Juli geëxamineerd voor gedeelte A 8 cadi- daten. Geslaagd zijn de heren: G. A J, Scheek, Th. J. Meyering. Geëxamineerd werden voor gedeelte B 8 candidaten. Geslaagd zijn de dames: L, C. Jansen, H. H. Tijhof en de heren: C. Gr»:, A. W. v. Eijl. ADVERTENTIE JUWELIER - HORLOGES Barteljorisstraat 2. Tel. 13004, Haarlem De minister van Financiën heefUeteö aantal levensverzekeringsmaa.K.a?..- en pensioen- en personeelsfonto onderhandse lening gesloten, In groot 305.536.000 gulden word d g men door houders van 3* pdjJg niet verhandelbare en niet schatkistbiljetten, die zich hebt*n bonden het bedrag der ophunnaain- de 3V2 pet. schatkistbiljetten na sflo P de vijfjarige looptijd in staatechuU leggen. De rente bedraagt 4 pet. per gaat in 16 Juli 1951. Belening^1; gegaan tegen een koer.s_vahQ s;e'25 ja- heeft een looptijd van ten h0 ,g Het recht wordt voorbehoudt W tijde tot versterkte of a!g,h?emioz a pari over te gaan met inac,h!j ..sr;c een opzeggingstermijn van dz£v;. Met een der deelnemende hwen ringsmaatschappijen heeftde. Financiën een vier Perce?j''en L e gaan groot 16.900.000 gulda K koers van 100met eer hoogste 25 jaar. Ook hei j recht voorbehouden te allenij 0 deeltelijke of algehek ^n/van W te gaan. Ook hier zal de storurw verschuldigde bedrag ?'esc'" 'i-jStbiljet|& del van 8* pet vijfjarigesdjjW fl In totaal heeft de staat dernai 0 hands een 4 lening opgenOB» 322.436.000 gulden. ing ho-i Deze 4 pet onderhandse 0. verband met de op 23 J^n g verenifinl eenkomst van de van Financiën van het Leven wezen met de mmustei edrijf waarbij het levensverzekering bereid verklaarde de zicb hatysibil!^ vindende 3 V2 vtKWgg 25-Ja# om te zetten in een onde staatslening rentende 4 pci. vice-admiraal WST pensioen. Aan vice-admiraal F. J- vlagofficier van de Konin Indonesië, is op zyn ndt van 1 Juli eervol ontslag

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6