Alle leerlingen van Bedrijfsschool Hoogovens geslaagd In September kan IJmuidens kalk-zand- steenfabriek met de productie beginnen Santpoorts stationschef in de bres voor Santpoorts charme ■Clowntje Riek Laat het verleden rusten Gevel van de U-hunker is al vrediger geworden HET GESCHENKENHUIS MARKTBERICHTEN Agemda voor Velsee Samenwerking tussen NS, gemeente, VVV en burgerij Voor de Milderen Verbetering van gevaarlijk kruispunt in zicht Beverwijk Weer 2000 slof aardbeien Visserij-va^ Tante Els ziek FEUILLETON door Peter Paul O'Mara Castricum DONDERDAG 26 JULI 1951 Rond de IJ-bunker aan IJmuidens haripghaven is het lawaai der explosies verstomd en de juffrouw, die de direc tiekeet aan de voet van de grijze kolos op gezette uren met koffiegeur vult, hoeft niet langer na elke klap de pan netjes op de plank te zetten, die voor heen driest door haar keukentje hup pelden, als er weer een stuk muur aan de binnenkant van de gigantische ka zemat afkalfde. Het geluid van de ont ploffingen heeft plaats gemaakt voor de stillere nijverheid der monteurs, die de machines van de kalkzandsteen fabriek „IJmuiden" op hun plaats zetten. Tussen het verbrijzelde beton, dat voor de bunker nog in vormeloze stapels ligt op getast, liggen twee enorme glimmende stoomketels, die daar zojuist zijn neerge vleid; de „verhardingsketels" voor de kalk zandsteen arriveerden inmiddels ook al en zo wordt het machinepark in de catacom ben van West-Europa's grootste bunker stilaan uitgebreid, om straks het gebagger de zand, dat tussen de pieren vandaan komt, te verwerken tot blanke stenen, zo hoog nodig voor Eurapa's herstel. De gevel van het ruige monster tussen Haringhaven en strandweg heeft inmiddels als een heel wat vriendelijker aanblik ge kregen: waar enige maanden terug nog de poorten van de duikboothaven gaapten, is nu proper, rood metselwerk opgetrokken met uitsparingen voor de grote ramen en over een kleine maand zullen er schilders bezig zijn, waar nu nog metselaars over de steigers dribbelen. In September draaien De directie van deze grote nieuwe in dustrie sprak de hoop uit, dat het bedrijf in September kan gaan draaien. Voor die tijd zal er nog een dienstwoning gebouwd moeten worden in de Noordwest-hoek van de bunker en tonnen vergruisd beton moeten nog van het voorterrein worden wegge haald. Maar Hitiers scherpe dolk op de borst van de Engelse koopvaardij is hard aan het veranderen in een even scherp mes, waarmee een stukje van de taart der wel vaart voor IJmuiden gereserveerd kan worden. Kinderen van „Watervliet" en „Wijkeroog" op stap Het jaarlijkse zomerreisje van de kinde ren van de buurtverenigingen „Watervliet" en „Wijkeroog" is ondanks het minder mooie weer uitermate geslaagd. De Watervliet-kinderen maakten een tocht naar het Gooi met Hilversum als hoofddoel en de kinderen van „Wijkeroog", althans de groep boven zeven jaar, zochten het wat verder. Hun reis leidde naar Apel doorn met een bezoek aan het Prins Beriv harddal en aan de Julianatoren. De jongere kinderen van „Wijkeroog" maakten een tochtje naar het wandelpark „Groenendaal" in Heemstede. Uit het „Dmond"-kamp De handbalvereniging „IJmond" heeft de vacantie benut om deel te nemen aan en kele handbaltournooien. Het eerste dameselftal heeft inmiddels een uitnodiging ontvangen voor het op Zon dag 2 September in Amsterdam te houden handbaltournooi, dat door de hoofdstede lijke sportvereniging „Tonido" wordt ge organiseerd. Voorts is men bezig te onderhandelen over deelneming van het eerste IJmond- dameselftal aan een tournooi, dat Zondag 12 Augustus door de handbalvereniging J.H.C. te Julianadorp wordt gehouden. Het bestuur van IJmond bereidt zich voor op de jaarlijkse zevenkamp voor de leden. Deze wordt vermoedelijk eind Augustus of begin September op „Water vliet" gehouden. Voor deelneming aan de viering van IJmuiden's vijf-en-zeventigjarig bestaan is „IJmond" eveneens uitgenodigd. In de te Alkmaar gehouden jaarvergade ring van de afdeling Noordholland van het Nederlands Handbal Verbond is aan voor zitter P. Scheerman het diploma voor het behaalde kampioenschap van het eerste IJmond-herenelftal uitgereikt. Voor de afdelingstechnische commissie werden gekozen de heren Beunder (IJmond) en F. Sauer (Beverwijk). Een voorstel van „IJmond" om selectie wedstrijden, georganiseerd door (Je Af- delings Technische Commissie, niet altijd in Haarlem te houden, werd aangenomen. Vrijdagavond na de training zal „IJmond" officieel afscheid nemen van haar trainer, de heer J. J. Thijssen. ADVERTENTIE heeft alle maten Vegta-inmaakgiazen Willemsbcekweg 62—64 - Tel. 5324 25 Juli 1951 Pryzen Heilbot 3,10—1,90; gr. tong 3,15—2,70; gr.m. tong 2,101,85; kl.m. tong 1,801,57; lel. tong I 1,68—1,36; kl. tong II 1,22—1,08; tarbot I 2,10—1,55, per kg. Tarbot II 74; tarbot IV 41; tongschar 46; kl.m. schol 62; kl. schol I 57—43; kl. schol II 418; schar 25,509; bot 21,5018; v. haring 15,50—9,60; makreel 19—.11,20; gr. schelvis 5342; gr.m. schelvis 6543; kl.m. schelvis 4836; kl. schelvis I 3932; kl. schelvis II 30—14; wijting 19—12; gr. gul 53—31: midd. gul 44—25; kl. gul 2911; kl. haai 3022; ham 5250; kl. heek I 47; poontjes 8; pieterman 32: kl. rode poon II 2112.50, per 50 kg. Gr. kabeljauw 192116; gr. kooivis zw. 6560; gr. leng 100—92, per 125 kg. Aanvoer 130 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 5 kisten ham, 8 kisten tongschar en schar- tong, 385 kisten schol, 40 kisten schar, 10 kisten bot, 2530 kisten haring, 985 kisten makreel, 515 kisten schelvis, 245 kisten wij ting, 140 kisten kabeljauw en gul, 10 kisten leng, 5 kisten heek, 20 kitsen haai, 35 kisten poon, 25 kisten kooivis, 50 kisten diversen. Totaal 5140 kisten. Besommintren ÏJM 10 Hattum f17.870; IJM 99 Batavia f 12 900 KW 19 f 3080; KW 162 f 3920; KW 5 f 2830. UM 227 f220; IJM 213 f320; TX 33 f2820; TZ 19 f2450; KW 35 f480: KW 31 f165; KW 12 f640; KW 189 f210; KW 128 f 2940. Een trawler besomde f 17.100. SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 25 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Hagno van Dublin. Spes van Barrow. Gruno van Geffle. Westerdok van Londen. Baltic van Mantyluoto. Berkel- Kyle Queen van Hamburg. Bennekom van stroom van Fowey. Bohus van Vesteras. Antwerpen. Entre Rios van Vigo. Amstel- stroom van Leith. Quirina van Fowey. naar Odense. Visten naar Emden. Cordoba Vertrokken zijn: Frede naar Surte. Marva naar Hamburg. Hafina naar Topila. Martha Arens naar Hamburg. Ardennia naar Ant werpen. Ponza naar Skugsund. Luna naar Rotterdam. Gezina Hendrika n. Portsmouth. Waren naar Rotterdam. Dido n. Rotterdam. ELECTRICIEN KREEG VALLENDE LADDER TEGEN HET HOOFD Bij de bouwwerkzaamheden op het Breed- band-terrein der Hoogovens in IJmuiden liep Dinsdagmiddag een eiectriciën in dienst van de N.V. „Havenwerken", de heer C. J. R. uit Leiden, een ladder omver. Het vallende gevaarte raakte zijn hoofd en de man moest ter observatie in het Rode Kruis-ziekenhuis in Beverwijk worden op- Zeevaart te Amsterdam, behaalde het eind- genomen. diploma B. S. Tn het restaurant van de Walserij Oost van de Hoogovens waren Woens dagavond de leerlingen welke geslaagd zijn voor het bemetel-examen, verge zeld van hun ouders, bijeen om het be haalde diploma in ontvangst te nemen. Het welkomstwoord is hier gesproken door de heer A. Scherer, hoofd van de afdeling onderwijs, die zijn vreugde uitsprak over de bereikte resultaten. Vervolgens sprak hoofdingenieur A. Drijver de 17 geslaagde leerlingen toe. Hij feliciteerde hen met het behaalde diploma en was verheugd dat er dit jaar, in tegenstelling met vorig jaar, geen enkele candidaat hoefde te worden afgewezen. Aan het slot van zijn toespraak bedankte hij de verschillende leerkrachten voor hun medewerking en reikte vervol gens persoonlijk de diploma's uit. Ook een vertegenwoordiger van de Bemetel-vakopleiding, de heer P. Welsing, sprak de jongens toe en hij vroeg hen in het bedrijf te tonen wat zij waard zijn. Nadat de heer B. Nieuwenhuis namens de leerlingen de directie en leerkrachten van de Hoogovens had bedankt, heette de heer S. Slrikwerda, chef van de constructie werkplaats, de jongens welkom in de fa briek en wees er op dat in de techniek goede krachten steeds nodig zijn. De namen van de geslaagde leërlingen die het Bemetel-diploma behaalden voor het vak: Machinebankwerker C. Commandeur, Santpoort; A. Hartog, Wijk a. Zee; M. A. C. Janssen, Velsen; J. W. Kaasenbrood, Santpoort: W, Ket, Alkmaar; J. P. Kuil, Heemskerk; C. J. v. Lieshout, Beverwijk; L. Nieuwenhuis, Velsen-Noord; J. A. Oos terman, Castricum; B. v. d. Outenaar, Be verwijk; A. C. Priester, Beverwijk: P. Stof fers, IJmuiden-Oost; L. W. Tegeler, Vel sen-Noord. Instrumentmaken: A. W. Bruinenberg, Beverwijk; D. v. Dijk, Velsen-Noord; J. Keizer, Beverwijk; J. B M, Pureveen, Alkmaar. Zij die het getuigschrift behaalden voor het aanvullend theoretisch vakonderwijs aan de Gemeentelijke Nijverheidsschool te Beverwijk: Machinebankwerken: H. Bus, IJmuiden; C. Commandeur, Santpoort; M. A. C. Jans sen, Velsen; J. W. Kaasenbrood, Santpoort; J. P. Kuil, Heemskerk; C. J. v. Lieshout, Beverwijk, L. Nieuwenhuis, Velser.-Noord; J. A. Oosterman, Castricum, B. v d. Oute naar, Beverwijk, A. C Priester, Beverwijk; P. Stoffers, IJmuiden-Oost;. L. W. Tegeler, Velsen-Noord. Electrotechniek: P. Gul, Egmond a. Zee; C. Jansen, Velsen; N. C. Kleverlaan, Vel- HARMONIE „DE EENDRACHT" NAAR BREUKELEN. De Harmoniekapel der Koninklijke Pa pierfabrieken „De Eendracht" gaat Zater dag naar Breukelen. Het vorig jaar daar gegeven concert heeft zo voldaan, dat ook nu weer de plaatselijke muziekvereniging „D.e Eendracht" heeft uitgenodigd voor het geven van een open luchtconcert. Hetzelfde programma wordt uitgevoerd als dat van hedenavond in de „Concordia"-tuin. Zaterdagavond om 8 uur- kunnen de Breukelaars „De Eendracht" beluisteren onder leiding van de heer Henri Arends. ZEEVAART-DIPLOMA. De heer J. Leemhuis, die een een-jarige cursus volgde aan de Kweekschool voor de sen; G. Koomen, IJmuiden-Oost; J. C. Looijen, Velsen-Noord; J. N. Oudejans, Uitgeest; H. B. Piepers, Velsen-Noord; H. de Ruiter, Velsen-Noord. Instrumentmaken: E. Blansjaar, Bever wijk: W. E. Joor, Velsen-Noord; W. Kar- renbeld, IJmuiden-Oost; C. J. Kruishoop, Beverwijk; W. A. Loerakker, Haarlem; J. A. v. Tilburg, Beverwijk. AARDBEIEN VEILING VERLEDEN TIJD. Het verloop op de Castricumse groente veiling van Woensdag was niet slecht te noemen. De speciale aardbeienveiling behoort al weer tot het verleden. Er werden nu nog enige sloffen aangevoerd, welke van 200 tot 360 cent opbrachten. Frambozen werden flink aangevoerd. Zij brachten van 20 tot 40 cent per doosje op. Rode bessen haal den een notering van 62Vs tot 100 centen per mand. De eerste snijbonen gingen weg voor 50 cent per kilo. Van dit product wordt de komende weken een flinke aan voer verwacht. Andere soorten groenten brachten de vol gende prijzen op: sla 33l/z, bloemkool 11 17, komkommers 11, capucijners 4155, peulen 1952, tuinbonen 17V240, sjalot ten 5, doperwten 3153, bliserwten 3340, DONDERDAG 26 JULI Thalia, 20 uur: „Madame Curie", speciale voorstelling. Rex, 20 uur: „Drie sterren in één pro gramma". Concordia-tuin, Vélsen-Noord, 20 uur: Con cert van de Harmoniekapel der Kon. Papier fabrieken „De Eendracht". VRIJDAG 27 JULI Raadhuis, 10.30 tot 11.30 uur: Spreekuur wethouder van Financiën. Thalia, 20 uur: „We gaan naar Parijs". Rex, 20 uur: „Dertien stoelen". Burgemeester Rijkenspark, Santpoort, 20 uur: Concert van de Harmoniekapel der Kon. Papierfabrieken „De Eendracht". Het uiterlijk schoon van Santpoort gaat de bewoners van dat deel der gemeente Velsen kennelijk ter harte. Veel is er reeds in de jaren na de bezetting verbeterd. Toch zijn er nog steeds gebreken, die zo snel mogelijk dienen te worden verholpen, wil men Santpoorts charme verhogen. Een van de vooruitstrevenden, die hier volkomen van is doordrongen, is de stationschef de heer A. J. Pracht. Deze heeft zich in ver binding gesteld met „Santpoorts Bloei" en zijn wensen en inzichten bij deze vereni ging voor vreemdelingenverkeer daar ken baar gemaakt. Daar is in de eerste plaats de „grassteppe" die zich ten Zuiden van de woning van de chef uitstrekt tot aan de overgang bij de Wüstelaan. Er staat weliswaar een hek omheen maar het oogt niet en kwetst 'zelfs het aesthetisch gevoel. Na veel geschrijf en gepraat met de heer H. van der Burg, directeur van Velsens plantsoendienst en met de hoogste chef bij de Nedexiandse Spooi-wegen, ir. F. Q. Hol- landex-, alsmede met wethouder J. C. A. Schoff, heeft de heer Pracht toezegging geki-egen dat het hek zal worden verplaatst naar de spoorlijn toe, dat het „dood spooi-" dat de grasvlakte snijdt, zal worden ver wijderd en dat in het najaar, onder leiding van de plantsoendienst het gras zal woi-den verwijderd en bloem- en struikaanplant deze vele vierkante meters grond zullen omtoveren in een lust-voor-het-oog. De heer Pracht, die reeds in Sneek lau weren oogstte bij een wedstrijd in stations- vei-fi-aaiïng, is echter niet zo gauw tevre den. Hij had en heeft nog vele punten op zijn progi-amma. Men heeft namelijk i-eeds een deel van deze wensen in vervulling doen gaan. Enige tijd geleden is de toegang naar de rijwielbewaarplaats bij het station, die eerst uit sintels bestond, keurig bestraat en men deed de heer Pracht toezegging dat de verlichting van het Stationsplein zal worden verbeterd. Op hetzelfde plein zal een papierbak worden geplaatst, zodat gebruikte omhul sels van lekkernijen, die een grote schax-e „Velserend-gangers" in de zomermaanden pleegt mee te nemen, niet meer de straten en wegen rondom het station zullen ont sieren. Inzake de volgende punten heeft de chef thans via „Santpoorts Bloei" de medewer- king van de gemeente gevraagd en deze zal hem zeker niet worden onthouden. In eerste instantie het verplaatsen van de x-echt tegenover het station staande water- plaats. Een object dat niet slechts onwel- x-iekend is, maar tevens een gx-ote ontsie ring voor de omgeving. Vervolgens om een fonteintje op het Stationsplein te plaatsen. In het zomersei zoen heeft de tx-ekkende jeugd vaak be hoefte aan een koele dronk en legio zijn de jongelingen en jortgedochteren, die op Zaterdag- en Zondagmiddagen het stations emplacement oplopen met de stereotiepe vraag: „Meneex-, mag 'k een beetje water?" Dit'is in verband met de veiligheid ontoe- laatbaax-, zo concludeert de chef. In de derde plaats en dit is een kwaad dat zo vlug mogelijk uit de weg geruimd dient, is er de x-ails, die van de Duinweg af naaf het tweede perron loopt. Er gaat practisch geen dag voorbij of er vallen slachtoffers bij het per rijwiel passeren van deze, haast dwars op de weg liggende rails. Ten vierde is het nodig een verkeersbord aan te brengen bij de ingang van het sta- tionsteri-ein. Er komen elke dag auto's het perron oprijden waarvan de bestuurder in de mening verkeert dat hij de hoofdweg op draait. Ten slotte zou het geheel van deze om- Het was een heerlijke maaltijd. Ze aten hun buikjes vol en keken elkaar tevreden aan. „Nou, het is maar jijn, dat Rick dat leuke toverstokje heeft gevonden!", vond Bunkie. „Ja", zei Rick. „Je kunt er echt plezier mee hebben, hè?" Nu ze genoeg gegeten hadden, gingen ze plannen maken. Wat zouden ze nu eens gaan doen? Ja, daar moesten ze eens goed over nadenken. Wie kon iets aardigs bedenken? „Ik zou wel zin hebben, een verre reis te maken", stelde Oepoetie voor. „Hè ja.met 'n boot!", riep Bunkie. „Ik houd zo van varen!" Rick knikte. „Goed, daar heb ik ook wel zin in. Wacht maar even!" Hij bracht hen een eindje verder, waar water stroomde. Toen zwaaide hij het stokje. en opeens lag daar een alleraardigst schip! Het had.een sierlijke voor- en achtersteven en in het midden was een ruime hut. „Alsjeblieft!", lachte Rick trots. „Het schip is klaar!" geving er op vooruit gaan, als de reclames, die geschilderd zijn op de zijmuur van het sigai-enmagazijn op de hoek van de Duin weg-Willem de Zwijgerlaan, konden wor den gecamoufleex-d, dan wel een attractie ver aanzien zouden krijgen. Vele van deze wensen mogen in de ogen van enkelen niet zo urgent zijn, wie dage lijks in deze omgevirig vex-blijft, weet wel zeker dat hier het nuttige met liet aange name gecombineerd is. Moge een dergelijke schoonheidszin ook anderen tot activiteit brengen. Vier jonge Nederlanders zijn vanochtend de haven van IJmuiden uitgevaren voor een tocht om de wereld in een omgebouwde reserve-sloep van het Lïberty-scliip „Baarn" van de K.N.S.M. De bemanning (van links naar rechts) C. J. van Helvert, E. A. Passer (leider), H. Driessen en C. Blommertbij haar notedop. „Velsen-Noord Vooruit" kreeg gunstig antwoord De activiteit van de Vex-eniging „Velsen- Noord Vooruit", het overkoepelend lichaam van de vier Noord-Velsense buurtvereni- gingen, heeft aandacht besteed aan de ge vaarlijke verkeerstoestand op het kruis- punt WenckebachstraatGildenlaanKo ningsweg. Bovendien werd aan het ge meentebestuur verzocht het regelend poli tietoezicht ter plaatse uit te breiden wegens het later eindigen van de dagtaak van administratief- en technisch personeel. De heer J. W. L. Scherpenhuizen, voor zitter-secretaris van V.N.V., heeft op dit verzoek thans van het gemeentebestuur het volgend antwoord ontvangen: „Naar aanleiding van uw brief van 15 Mei j.l. delen wij u mede, dat dezerzijds plannen in voox-bereiding zijn om te komen tot verbetering van de vei-keerssituatie op het kruispunt WenckebachstraatGilden laan te Velsen (Noord). Omtrent het tijd stip, waax-op tot uitvoering van deze plan nen zal worden overgegaan, valt echter nog niets te zeggen. Voor de aanwezigheid van politietoezicht bij het bovengenoemde kruispunt zal worden zorg gedragen, voor zoveel de belangen van de politiedienst zulks toelaten." Een volgend verzoek aan B. en W. van Velsen om voor de bewoners van de „Schoutenbuurt" (Borustraat en omgeving) een einde te maken aan de klacht over de muntgasmeters, welke zich in deze wonin gen in de niet bepaald gunstig gelegen kelderruimten bevinden, wex-d geantwoord dat ook het gemeentebestuur van mening is, dat de gasmeters op een minder juiste plaats zijn aangebracht. B. en W. achten het echter, met het oog op de huidige financiële toestand van de gemeente, niet verantwoord, de kosten van verplaatsing van de meters voor rekening van de gemeente te nemen." Maar het zijn haast de laatste Woensdag was het kwantum aardbeien weer gelijk aan het de dag er voor: 2000 manden. De prijzen lagen iets lager maar toch nog altijd lonend voor de kwekers om de laatste vruchten te plukken. Zonder dop werd er tot 290 cent per mand betaald. Doosjes noteerden van 30 50 cent per stuk. Der traditirgeïoï^ liet prijzen weer aan de stiiv! 0cns^ l schelvis steeg met sprongen'en?6 met minder dan f 65 per Sm kwa* oj de braat ging mee omhoog*1* Ook tot ruim f 30.—, Naar Wjj(i ,kraci'tliei wat meer vraag. Vooral ,iÜ kv'arn Wee ten stegen en konden f 19 2rotere af dingen. Zwarte kool bracht J?10**- pnjs op welke anders voor wordt betaald: f 65.- Jr t J^v; schol was weinig keus, LTj* wendeel bestond uit schol 2 en Ieet' varieerden van f 41.— tot f in 3' naar gelang de kwaliteiten. fe f S^Vpe? kik, 'ZvVï^ waarvan met minder dan Sn werden aangeboden, liep dasS denkelijk terug. Als hoogste S8?be" per kist geboekt, maar ook ÏÏ115,50 prijzen van f 9,60 per kist een opvangregeling nodig eJ iS Zodi! totale aanvoer der WoensdAm, if?' ruim 3100 kisten, *SST&)fh 2500 haring, 900 makreel, 515 2 j' avk piepers en 140 kabeljauw In Vul 0 K Niet slecht. Ondanks de zakk. prijzen voor de haring werden 7 trawlers redelijke besommingen als gevolg van de korte reizen ste aanvoerder werd de Maria turn met een opbrengst van f nmZ. een 12-daagse reis, waarop de in volgde met f 17.100 voor een 5 reis, relatief beter dus, en de toSf met f 12.900 voor een wedSwe ft? ger KW 162 werd de bST» genoten met een resultaat van f 3 -? bi iet veel. Behalve enkele kotters' loggers waren vandaag van de tSl finn°t afn u6 afslaR d0 A1!an Water 600 kisten haring, 350 kisten makreel S diversen; de Limburgia met 460 hl. 240 makreel en 25 varia en de Hol- fe?Sen'teIlmakre<ilrcharingc»IK Morgen markt. Ook voor de Vrii dagmarkt worden nog een paar tra2 verwacht. Reeds bekend is de EliecS viere, die een vangstopgave heeft var h kisten haring, 200 dichte makreel, 200 Z stripte makreel, 70 diversen, 120 K haring cm 50 stüve kabeljauwen. i TA? heJ4koele ^om-den. Volgens de laatste berichten zou de Claes Compaa die op de thuisreis is van de Barend^ niet eerder binnen kunnen zijn dan Vrii- dag. Ook de Bergen is op thuisstoom. en ujt- Woensdag kwamen binnen (tot 16 uur) WR 7 TEX 19 33, KW 162 12 UK 104 44 41. HD 116, UK 202 2 VD 9, UK 73, IJM 210 54 34 73. Naar vertrokken de IJM 249 38, HD 166, UK <4 en naar binnen de WR 7, TEX 19*33 Zoute aan de wal. Van de haring, drijfnetvisserij kwam Dinsdagavond bin nen de KW 23 met 79 k. eigen vangst, G3 k. van de KW 2, 24 k. van de KW 14 3! k. van de KV/ 138, 82 k. van de IJM 75 10 k. van de KW 9, 33 k. van de IJM 283 112 k. van de SCH 36 en 15 k. van de SCH 107. Klaar voor haring. De Katwijk 40, die enige tijd voor revisie in Woubrugge heeft vertoefd, is Dinsdagavond in IJmui den binnengekomen. Ook ;de Haarlem, die in Amsterdam een dokbeurt heeft onder gaan, is weer binnengekomen. De Jacoba, clie reeds lang werkeloos aan de kant heeft gelegen, stond Woens dag in dok. Een verregend uitstapje in een (e zomerse jurk heeft tante Els een zware verkoudheid bezorgd, waarmee zij door de dokter naar bed gecommandeerd is. Daardoor kon zij deze week geen kin- derhoekje maken. Maar de volgende keer komt er een extra dikke brief voor de vriendjes en vriendinnetjes. 4) Dank je, zei zij. Maar je hebt al zo veel gedaan. Daar zullen we dan morgen wel eens over praten, zei hij. Ik veronderstel, dat je nu beter eens kunt gaan horen, wat Spale te vertellen heeft. Toegevend aan een plotselinge ingeving, ontstaan uit een bijna kinderlijk verlangen om de komende moeilijkheden niet alleen onder ogen behoeven te zien, wendde Anne zich tot hem. Wil je met mij mee naar binnen gaan?, vroeg zij. Ik zou graag willen dat er iemand bij was. Mark glimlachte tegen haar en klopte haar op de hand. Best hoor!, zei hij. Ik ga mee. We zullen het spook samen tege moet treden! Spale stond op om hen te begroeten, toen zij de vier treden opklommen', die naar de grote ouderwetse veranda leidden. Anne vond, dat zijn glimlach niet in overeen stemming was met de aangelegenheid, waarvoor hij kwam, maar trachtte in elk geval hem te beantwoorden. Zo, zei hij op joviale toon. Ben je eens een luchtje gaan scheppen met onze dok ter? Dat is uitstekend! Anne voelde, dat zij een kleur kreeg, maar hield vastbesloten de glimlach op haar gezicht. Dr. Lenott was zo vrien- delijk om mij mee uit eten te nemen, zei zij. Ik geloof, dat u enige zakelijke aan gelegenheden met mij te bespreken heeft, meneer Spale? Onmiddellijk maakte zijn glimlach plaats voor een uitdrukking van ernst. Ja, dat is zo, zei hij. Ik geloof zelfs, dat wij de eerstvolgende dagen heel wat zaken te bespreken zullen hebben. Ik ben het na melijk helemaal niet eens met de manier, waarop je vader sommige van zijn zaken behartigde en ik zal je zeer zeker moeten voorstellen daar in verschillende opzichten verandering in te brengen. Anne voelde zich ineens bijna wanho pig moe. Zij voorzag al, hoe het volgende half uur verlopen zou, terwijl de stem van de heer Spale maar voortdurend in haar oren dreunde en hij haar met ieder woord dieper in het moeras duwde. Maar daar viel toch niet aan te ontkomen; vroeg of laat moest zij er toch doorheen en dan kon het beter nu maar meteen gebeuren. Wilt u soms liever binnen komen?, vroeg zij. Maar ik denk, dat/het hier op de veranda koeler zal zijn. Spale keek een beetje dubieus, alsof hij er niet zeker van was, of de veranda wel de juist plaats was om zaken te bespreken, maar ten slotte ging hij toch maar op een van de ouderwetse schommelstoelen zitten. Mark en Anne volgden zijn voorbeeld en nu keek Spale met misprijzende blikken naar Mark. Anne raadde zijn gedachten. Ik heb dr. Lenott gevraagd om hier te blijven, zei zij. Oh, zei de heer Spale. Nu, in dat ge val zullen we maar meteen met de deur in huis vallen. Het testament van je vader is uitermate eenvoudig. zo eenvoudig als het maar bij mogelijkheid zijn kon. Hij zweeg, als wilde hij het gewicht van deze mededeling goed tot hen doen door dringen en Anne wachtte er ongeduldig op, dat hij verder zou gaan. Het testament van haar vader kon haar niet hevig inte resseren, daar hij niets had om na te laten. Hij laat alles aan jou na, zei Spale. Er zijn geen legaten, van welk<j aard ook. Dat vereenvoudigt de zaak aanmer kelijk, zei zij. Er zal dus door de erfgena men niet onderling getwist behoeven te worden. Spale zette een enigszins beledigd ge zicht en Max-k grinnikte eens bemoedigend tegen haar. M'n beste jongedame, zei de advocaat met waardigheid, met dergelijke dingen moet men niet de spot drijven. Geld en bezittingen zijn dingen, die ernstige ver antwoordelijkheid betekenen. Dit keer moest Anne ondanks zichzelf lachen. Wat voor geld?, vroeg zij. Wat voor bezittingen? Bedoelt u soms die paar vierkante kilometer hypotheken, die op het huis liggen? Spale staarde haar met een verbaasd gezicht aan. Hypotheken? Wat voor hypotheken? Ik begrijp je niet, Anne. Dii huis is volkomen onbelast. Dat is onzin!, zei Anne ongeduldig. Het is tot het uiterste vei'hypothekeerd, Dat heeft vader me zelf verteld. Er viel een lange pauze, terwijl de advo caat zijn grote zakdoek te voorschijn haalde en zich het rode gelaat en zijn dikke nek afveegde. Hij staarde haar nog steeds met gefronste wenkbrauwen aan. Ik begrijp het niet, zei hij daarna en zijn stem had een ietwat minder gewich tige klank. Er is ergens een vergissing in het spel. Er ligt geen hypotheek op dit huis. Er ligt geen hypotheek op enige- bezitting van je vader. Hij hield er daaromtrent zeer besliste denkbeelden op na. Anne keek hem aan, trachtend te be grijpen, wat hij zei. Wat voor bezittin gen?, vroeg zij en haar stem klonk in haar eigen oren als komende van een grote af stand. Het huis in Elm Street, het flatge bouw op de hoek van Main en Ash Street en het Leveret Gebouw in Lyncombe. Dit was toch zeker een nachtmerrie, zei Anne bij Zichzelf. Dit was zeer beslist een nachtmerrie. Er moet ergens een vergissing zijn, zei zij hardop. Mijn vader was een heel arm man. Hij bezat niets. Hij had helemaal niets. Zij keek naar Mai'k met een blik, die als liet ware om geruststelling vroeg en hij stond op en ging naast haar staan. Hij legde zijn hand op haar schouder en hield die vast in zijn greep. Wilde u ons vertellen, meneer Spale, vroeg hij met zijn rustige, diepe stem, dat meneer Darford géén arm man was? Spale zat hen met open mond aan te staren, alsof hij dacht, dat zij gek gewor den waren. M'n waarde heer, zei hij tenslotte. Een arm man? Huntley Darford heeft zijn dochter heel wat onroerend goed nagela ten en iets meer dan tweehonderdduizend dollar. Gedurende één minuut nog bleef Anne zich vastklampen aan haar overtuiging, dat hij zich vergiste of er om de een of andere fantastische reden om loog en toen leek het wel of een groot aantal kleinig heden uit het verleden (die op het mo ment, dat zij voorvielen voor haar geen betekenis hadden gehad) in haar geest plotseling op haar juiste plaats terecht kwamen en wist zij, dat hij de waarheid vertelde. Haar vader was helemaal niet arm. Hij was nóóit arm geweest. Om de een of andere reden herinnerde zij zich de kop thee, die nog in de keuken op de tafel stonddie armzalige kop thee, die gezet was van het laatste stoffige schraapsel uit de theebus. Zij kon niet aan die thee blijven denken; zij voelde zichzelf er in verdrinken, hetgeen nogal grappig was, maar verschrikkelijk tegelijk. Anne! Mark's stem kwam als van ver wegeen vaag geluid in haar suizende oren. Zij dacht aan iets anders, aan iets ergers xco»x»ocrocxxx>xo3cccoccccoxcaxcom>XG»Kca£c« Vrijwillige brandweren bestreden een onechte „rode haan" De vrijwillige brandweercorpsen va Castricum, Heemskerk en Akersloot hebben Woensdagavond hun paraatheid getoond. Op het alarm „grote brand" rukten ce corpsen terstond uit naar de boerderij va de heer R. van Duin aan de Bleumeriïcï te Bakkum, welke in „lichter laaie" stort Onmiddellijk werd water gegeven en na rf minuten was de „brand" volledig bedwon gen. Over het verloop van de oefening was de leider, brandweercommandant J. Maleveldt uit Castricum, niet ontevreden. Voor de Castricumse branweermannen was het werk echter nog niet gedaan, want de heer L. Eggers van hötel „De Rustend. Jager" aan de Dorpsstraat had de hulp in geroepen van het corps om zijn keiden welke uit het jaar 1740 dateert, van pl.m. 10 kubieke meter grondwater te ont doen. De kelder leegpompen was het w» van een ogenblik, en het geval werd1 het corps gelijktijdig als een goede beschouwd. Beide keren was de pu belangstelling uiteraard groot. de vreeselijke kousen, die zij op schoo. had moeten dragen, terwijl al de an«-- meisjes zijden kousen droegen, dieziU gooiden, als er een ladder in zat. om to moeten bedenken, cal zij zijden kousen had kunnen he tientallen tegelijk. Nu leek het h< in een zeo van zijden kousen inplaats van in thee en dawas ook pig. Het was erg grappig. Anne deed mond open en lachte en kon ei mee ophouden. - Anne! MarWjtem tteMJ® van nog verder weg.... c geluid aan het einde van een lange g De duisternis werd dichter en ondragelijk te worden. HOOFDSTUK IR De duisternis duurde een ang^ eindeloze tijd zelfs. Som Re minder dicht en kon Ann jgg weging in onderscheiden e altyd werd van stemmen in de veite' en En t^ zij er toch weer m °feP0IJeen in haar werd zij op een zekeiet eigen kamer wakker, tei de ramen scheen. zich afvra- Zij bleef enige tijd stil liggen, d gend, waarom zij zich „oncjer Iich^: zo licht en als. hei» uimte zweefde. alsof zij ergens in de ru be£. fronste het voorhoofd, zij las kon zich niet herinneren, hoe u komen was. vervol

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6