BUREN HORLOGES VAN N Clowntje Riek Chemische Vereniging congresseert in Haarlem Bakkerij Manten Laat het verleden rusten v. Delft Kinderwagen Beverwijk IJmuiden Tuinconcert „De Eendracht" Drie sterren in één Rex-programma Wsserij-varia Voor de kinderen VRIJDAG 27 JULI 1951 Ir. W. Bakker (MEKOG) over grondstoffenproblemen Leden van de Nederlandse Chemische Vereniging zijn naar Haarlem gekomen ter bijwoning van de 106de algemene vergade ring, die tot en met Vrijdag wordt gehou den. In het Kennemer Lyceum te Overveen had Woensdagavond de ontvangst-bijeen komst plaats, waar dr. W. M. Mazee als voorzitter van de regelingscommissie een welkomstwoord sprak. Hij toonde zich ver heugd over de grote opkomst en koesterde de wens, dat behalve de wetenschappelijk- technische onderwerpen ook die over kunst en historie de aandacht van de deelnemers zouden hebben. Dr. J. A. van den Andel, voorzitter van de Haarlemse Chemische Kring die deze ontvangstavond had georganiseerd, hield een beschouwing over Haarlem en het kie zen van deze stad als vergaderplaats. Hij wijdde aandacht aan het verleden en ver heugde zich dat na twintig jaar de verga dering wederom in Haarlem wordt gehou den. Prof. dr. H. J. C. Tendeloo dankte als voorzitter van de Nederlandse Chemische Vereniging de beide sprekers, vroeg zich af wat het meest karakteristieke van Haar lem zou zijn een vraag die overigens onbeantwoord bleef en vertrouwde dat het deze dagen toe te dienen geestelijk voedsel overvloedig mocht zijn. Hierna was het woord aan dr. C. Spoel- der, die zijn bekende voordracht met licht beelden hield over Oud-Haarlem. Een langdurig applaus bewees wel, dat deze zoals immer met humor gekruide voor dracht zeer op prijs werd gesteld. Na de pauze trad op het H.H.V.-cabaret „De Toverlantaarn" onder leiding van Leo van Kuijk en Bob de Buisonjé. Dit cabaret gezelschap bestaat nu ruim een jaar en heeft in die tijd al heel wat programma's verzorgd. Het wist zijn gehoor gedurende lange tijd te amuseren met een selectie uit zijn repertoire. De heer W. Bakker, hoofdingenieur en algemeen bedrijfsleider van de N.V. Mekog te Velsen, sprak Donderdagmorgen in de aula van de Teylers Stichting aan het Spaarne over „Problemen rondom de grondstoffenvoorziening van de chemische industrie". Deze vraagstukken bieden vele aspecten: economische, politieke, weten schappelijke en industriële, welke in zeker opzicht zorgwekkend zijn omdat men bij niet onuitputtelijke voorraden op de lange duur moet uitlopen op gebrek. De heer Bakker besprak de toestand van enige be langrijke grondstoffen: kolen en olie. De kolenpositie vormt nog geen bron van zor gen: men heeft namelijk nog genoeg voor 3000 jaar. De bekende olievoorraden maken ramingen voor ongeveer 1000 jaar mogelijk. Men kan bovendien met vertrouwen rekenen op enige nieuwe vindplaatsen, die deze periode aanmerkelijk kunnen verlen gen. Interessant is de energielevering door hydro-electrische centrales, die van een kringloop profiteren en waarbij, behoudens de warmte van de zon, geen voorraads- probleem bestaat. Van de nieuw atomistische energie valt, volgens spreker, nog weinig te zeggen. Op de duur zal dit echter zodanig tot ontwik keling komen, dat de mensheid zich over het energieprobleem niet al te ongerust be hoeft te maken. Anders staat het met sommige speciale grondstoffen voor de_ chemische industrie. Zo zullen onder meer de indertijd zeer rijke lagen van natuurlijke zwavel in Amerika binnen niet al te lange tijd uitgeput zijn. Men begint zich dan ook nu al te bezinnen op het gebruik van zwavelverbindingen. Ook sommige metalen, lood, tin en nik kel, geven aanleiding tot sombere voorspel lingen, doch thans is de ontginning nog steeds lonend. Wel geldt algemeen dat men bij het slinken van de voorraad genoegen moet gaan nemen met minder rijke ertsen en moeilijker winning door grotere diepten. Voor ijzer is de toestand niet precair, doch wel voor pyriet, waarvan de voorraad over hoogstens twee generaties op zal zijn. Voor stoffen als magnesium, kalium en bromium zal men zeewater moeten gaan exploreren, waarbij zich typische moeilijk heden voordoen vanwege de kleine concen traties. In Amerika verwerkt een broom- fabriek één millioen kubieke meter zee water per dag om daaruit vijftig ton broom te halen. Een nieuwe grondstof voor de zwavel zuurfabricage zou het gips of beter nog het anhydriet (calciumsulfaat) kunnen opleve ren. Het proces is echter minder eenvoudig dan van pyriet uitgaande. Een belangrijke vraag is verder of er met Agenda voor Haarlem VRIJDAG 27 JULI Krelagehuis, Leidsevaart: „Haak-in"-ten- toonstelling, 10-17 en 19-23 uur. Concertge bouw: H.O.V., 8 uur. Rembrandt: Adams Rib", 14 j., 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Korea", 14 jaar. 2,30 en 8 uur. Spaarne: „De Vrijbuiter" en „Duizend en één Nacht", 14 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Dolle Woensdag", alle leeftijden, 2, 7 en 9,15 uur. Palace: „Louise- Lotte", 14 jaar, 2, 4,15, 7 en 9,15 uur. Och tendvoorstellingen: City: „Sneeuwwitje en Rozenrood", 10.30 uur. Rembrandt: „Jody en het hertenjong', 10.30 uur. ZATERDAG 28 JULI Bioscopen: middag- en avondvoorstellingen. Krelagehuis, Leidsevaart: „Haak-in"~ten- toonstelling, 10-17 en 19-23 uur. de grondstoffen wel zuinig genoeg wordt omgesprongen en of ze niet even goed door andere vervangen kunnen worden. Zo is het bij het gebruik van zwavelzuur in enige processen (superfosfaat, zwavel zure ammoniak en Rayonzijde) wel om hét zuur, maar niet juist om zwavelzuur te doen. Al deze problemen vragen intense studie en zullen op den duur dwingen tot allerlei wijzigingen in bestaande methoden. Voor de Nederlandse industrie zijn daarbij vele interessante problemen met veelal gunstig aspecten. Ontvangst ten stadhulze Des morgens werden de congressisten door het college van B. en W. op het Haar lemse stadhuis ontvangen. De burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, sprak daarbij zijn vreugde er over uit dat een zo belangrijk congres in de Spaarnestad werd gehouden. „Het is een eer en een genoegen u te ont vangen, vooral omdat u zo hoffelijk bent geweest ons te willen bezoeken". In een geestige toespraak, waarin de burgemeester onder meer de formule gaf van de erewijn, herinnerde hij er aan dat tal van chemische industrieën in Haarlem werden gevestigd, nadat de chemie enige typische Haarlemse industrieën had ver drongen. Tot slot wenste mr. Cremers de chemici succes met hun congres toe. De voorzitter van de Nederlandse Che mische Vereniging, prof. H. J. C. Tendeloo, zei in zijn darikwoord het bijzonder op prijs te stellen dat de deelnemers van het con gres zo gastvrij in de Spaarnestad waren ontvangen. Naast de onvolprezen BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK Geboorten: Maria G., d. van H. Brasser en A. Alkemade, Leonardus P., z. van P. W. van den Hoorn en M. Lubbers; Elisabeth, d. van A. Metselaar en E. Zweekhorst; Rudolf, z. van B. J. Janse en M. Beentjes. Anna J., d. van H. A. G. Seesink en J. B. Linnenweever; Marry C., d. van H. Bruinenberg en A. Bijl; Willy, d. van J. Jongejans en E. G. Tolman; Wiebe J., z. van M. Akse en M. W. Joor; Hendrik, z. van B. A. Hartkamp en H. W. Kip; Henörikus M., z. van H. Beukman en M. H. Th. Bruijns; Catharina E. M., d. van A. A. Nieuwkerk en H. M. Martens; Anita E., d. van J. P. v. d. Pool en M. C. Winkel; Anna M. J., d. van J. Benders en Fr. A. Bok; Johannes, z. van A. Schots en G. Hilberts; Johannes A., z. yan Schoorl en A. M. Been tjes. Ondertrouwd: H. Merbis en Th. van der Meijs; J. Henneman en C. A. H. Schonk. Getrouwd: J. H. M. Bakker en C. W. Ne- lis; C. R. Wuis en C. B. Voordewind; J. J. Henneman en M. Franken; W. J. Schenk en E. de Wijs; J G. C. Kessens en J. K. Numan. Overleden: Ph. Kotte, 73 j., zonder ber., geh. met H. van Ophoven; P. van den Berg, 48 jaar, tuinder, ongeh.; T. den Hartog, 83 jaar, zonder ber., geh. met A. C. H. v. We tering. Derde zwarte-bessen veiling toont dalende tendenz Donderdag werd in Beverwijk de derde zwarte-bessenveiling gehouden. De oogst wordt steeds groter, want er was nu al 3500 kg aan de markt. Deze aan voer bracht uiteraard een hogere prijs op dan de voorgaande markt; er werd nu 126 cent per kilo betaald. Dinsdag 31 Juli wordt de vierde veiling gehouden. AUTO DOOR FIETS AANGEREDEN Een personenauto, die Woensdagmiddag over de Munnikenweg naar Uitgeest reed, heeft bij het kruispunt van de De Visser straat ondanks veel waarschuwend getoe ter niet kunnen voorkomen, dat een Be- verwijkse scholier, die met grote snelheid uit de zijstraat kwam fietsen, tegen de zij kant van de auto smakte en daarna nogal pijnlijk getroffen bleef liggen. Zijn ver wondingen vielen overigens nogal mee, hij had een kleine hoofdwond en kon na de eerste hulp naar huis terugkeren. GEDIPLOMEERDE HANDELSCORRESPONDENTEN Voor het diploma Franse Handelscorres pondentie slaagden de heren P. Beentjes, Heemskerk en J. Geerling te Beverwijk; voor Engelse Handelscorrespondentie de heer A. Admiraal te Castricum en voor Nederlandse Handelscorrespondentie mej. Atie Vos te Velsen, allen leerlingen van het Instituut voor Practijkopleiding in Be verwijk. Vandaag laatste aardbeienveiling Vandaag worden ook in Beverwijk de laatste speciale aardbeienveilingen gehou den; na 32 veilingdagen is liet seizoen dus ten einde. Donderdag had de aanvoer niet veel meer te betekenen. Ongeveer 200 sloffen en een beperkt aantal doosjes was de oogst van deze dag. De sloffen brachten 280 cent per stuk op. Voor de doosjes werd van 48-60 cent per stuk betaald. De harmoniekapel „De Eendracht" van Van Gelder Zonen begon Donderdagavond met een tuinconcert in het park „Concor dia" een serie van drie uitvoeringen, waar van de laatste Zaterdagavond in Breukelen zal wordèn gegeven. De vertolking van twee composities van Gerard H. Boedijn, die zich met het werk dat hij voor harmonie schreef heeft doen kennen als een der belangrijke Nederland se componisten in dit genre, kenmerkten zich door de grote vlotheid waarmee de blazers hun ingewikkelde partijen lazen. Met name was dit het geval met het sym- phonische gedicht „Halewijn". De klank van het orkest had bovendien een grote bekoring. De door het prachtige musiceren verwekte muzikale spanning deed de mu ziekliefhebbers geboeid luisteren naar deze interessante vertolking. Handel componeerde zijn balletsuite „Watermuziek" ter gelegenheid van de kro ning van koning George I van Engeland. Bij een waterfeest op de Thames werd deze suite voor het eerst uitgevoerd. Het is een hele opgave voor een harmonie dit werk, dat zo typisch voor symphonie-orkest ge schreven is, naar behoren te vertolken. Henri Arends, de dirigent der kapel, heeft er een uitvoering van laten geven, die in het bijzonder in de delen 1 en 2 verzorgd genoemd mocht worden door de fraai af gewerkte nuanceringen. De bassen gaven blijk van een geraffineerde techniek, waar bij het hout niet achter bleef. Voor het hoge koper en de hoorns lag het arrange ment allesbehalve gunstig en dit was dui delijk waarneembaar. Daarbij was er teveel plaats ingeruimd voor de koperinstrumen ten en veel te weinig aan het hout, dat er qua klank vrijwel niet boven uitkwam. Deel 3 gaf de klarinetten meer kans, het geen de afwerking van het geheel ten goede kwam. De suite was echter nog niet „uit de verf". Dit gold eveneens voor het ballet „Le roi s'amuse", dat door Arends sterk in vo lume geknepen werd, maar waarmee men daarom toch nog geen kamermuziek kan benaderen. Hetgeen trouwens niet de be doeling is. De acoustiek van de tent vol doet beter als het corps op normale sterkte blaast. Na de pauze, toen de bij het publiek beter bekende nummers aan de beurt kwa men, was het de voordracht van de eerste Arlésienne-suite van Bizet, die een hoog- UURWERKEN GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM 68 jaar speciaalzaak IJS, ook per 1/1, 1/2, 1/4 liter tepunt vormde van dit musiceren. Vlekke loos geblazen baspassages, tot in de détails verzorgde pianissimo's, voortreffelijk ver tolkte soli van fluit, hobo, klarinet, sax en hoorn alsmede een stevig samenspel waren de treffende bewijzen hoezeer het deze mu zikanten met de studie ernst is. De Elegi sche Melodieën van Grieg en de Hongaarse Dansen van Brahms lieten eveneens horen dat de combinatie van dirigent en corps er een is, die tot goede muzikale resultaten heeft geleid. A. J. VAN DER WEIJDEN De drie artisten Willy Vervoort, Jonglisto en Cas Rus, die enige tijd geleden in Be verwijk al een zaal mensen hebben bezig gehouden, zijn Donderdagavond ook in het Rex-theater ten tonele verschenen. Zij hebben het publiek, dat niet talrijk was, enige uren weten te vermaken met een be scheiden maar alleszins appetijtelijk pro gramma. Willy Vervoort slaagde er, zoals we van hem gewoon zijn, al dadelijk in om van zijn toeschouwers en -hoorders een goedlachs geheel te maken door de snaakse mimiek waarmee hij zijn grappen pleegt te debiteren. Ook al hebben velen sommige van zijn „sneers" al meer kunnen horen, ze blijven vers door de vermakelijke ma nier, waarop hij ze voorschotelt. Dat geldt eveneens voor zijn liedjes, zoals de onver getelijke „vrouw, die spon", de óde op de Hollandse meisjes, die met allerlei kwa liteitsartikelen worden vergeleken en zijn geslaagde „vergelijkende zang" over de verschijnselen, welke aantonen of men jong, dan wel oud is of erger: „piep- oud" of „stok-jong" zoals Willy Vervoort het uitdrukt. Cas Rus kon als accordéonist in het openingsnummer niet helemaal aan de verwachtingen beantwoorden maar als bespeler van de zogenaamde „clavioline" wist hij zich van de aandacht van de toe hoorders te verzekeren. Dit instrument, dat hij met zijn rechter hand bespeelde en met de linker op de vleugel begeleidde, pretendeert de klank van diverse instrumenten, zoals een orgel, een saxofoon, een viool, een cello, een bas, een trompet, een doedelzak en de post hoorn uit de bekende „Posthoorn-galop" weer te geven. Voor enkele uit deze serie bleef het bij een benadering maar met name van alt-viool, trompet en doedelzak bleek de imitatie niet onverdienstelijk. Zeer veel waardering en bewondering kreeg tenslotte de goochelaar en „tele- paath" Jonglisto, die om te beginnen de verdienste heeft, zich als een normaal heer voor te doen en niet gehuld in een soort gewild-ongure pij als wijlen dr. Faust. Niet alleen zijn goocheltrucs vóór de pauze verwierven grote bijval maar ook zijn „te lepathische experimenten" daarna. Opmer kelijk was, dat zijn interesse in de proeven, waar hij mee bezig was, vaak groter bleek te zijn dan zijn streven om voor zijn toe schouwers uit te blinken. Zonder de minste „poeha" liet hij nu en dan verrassende resultaten zien. Vooral in de experimen ten met speelkaarten was het voor hem niet zo eenvoudig om te overtuigen omdat hij in zijn goochelnummer getoond had, uitgebreid met kaarten te kunnen mani puleren. Dat hij niet schroomde, dit er zelf even bij te zeggen, kon een zeer be grijpelijk vooroordeel wegnemen. In het bijzonder door Jonglisto's aandeel in het programma werd het geheel van hem en de twee anderen tot een lang niet te ver smaden avond. SCHEEPVAART Volhouden zo! De vis werden Donderdag S0?if en% grage en dus uiterst WwiH as"- «3 er moest ruim f 63 per k ^6 m geteld voor de grote sno' f Worde" kreeg ook vlot klanten.' Dalu. De hjk de notering tot f 14 pei l t(a?nv% de prijs weer op tot f 18 Wat t rl;^ worden De 1 aanvang schol noteerde f 63, waardoor 2 duur gekocht moest wordp! de^ per 50 kg. De tong hield ge" I kg. voor de lappen en f nn !P ,3% de grove slips. De totale il#'«5 derdagmarkt bedroeg ruimSn waarvan 110 tong en faSL k«e 1300 haring 1100 makreel eS 9ö Twee tegen één. De Allan w f Ivk het Donderdag met een besom f 19200 voor een 8-daagse S"'"* niet slecht. De Limburgia was ki op dreef met f 14000 voor reis maar de Hoop, die f 94 J 555 12-daagse reis incasseerde bWf !°°r maat. De enige logger was de KW een opbrengst haalde van f 4rm •C:i Eenling Eli. Buiten Vemhtin, er vandaag slechts één trawler 2*? slag: de Eli Chénévière. De vangst 500 kisten haring, 200 dichte matt gestripte makreel, 70 diversen ml1 haring en 50 stijve kabeljauïe ft ters en botters die vervroegd hi™ men zorgden voor een en iijnvisaanvoer. Laatste twee. De laatste marto- zullen er weer twee trawlers oreses de Catharina Duyvis brengt' 870 k£ haring 400 makreel en 140 kistjes fi en de Schoorl heeft 550 kisten ha™f- makreel, 30 heek, 40 diversen loL haring en 70 kistjes makreel in'de tuil Verleidelijk. De Tzonne die Dt2 dag te Grimsby marktte na een 24-E reis naar de Barendszzee bracht het totï eindresultaat van 4500. De Claes (V paen, eveneens op thuisreis van dei rendszzee-visserij, zal Zaterdag in' Hui markten en de Bergen komt Maandash Grimsby. 3 en uit- Donderdag kwamen fc- (tot 16 uur) Katwijk 130, 151; UK 60 68; Tex. 49; IJM 240; Tex 11,4; UK2Ifr IJM 227, 32, 239; HD 220; KW 18 zee vertrokken: UK 48; IJM 227, 239- VD 60; KW 128, 189; UK 53, 70; HD 220:UK 161; C.G. 1; HD 184; UK 19, 86,18,85 IJM 213; HD 134; SCH 17; HD 95 Tat UK 60; VD 9; UK 68, 1; IJM 240, 22',ij; 10; Tex 49, 11; IJM 99; KW 66; SCH Ji HD 79; IJM 229; KW 76. Uit elkaar. De haringrederijen welie gecombineerd aan de haringvisserij dei- namen, hebben besloten de combinaties ie ontbinden. Dit in verband met de iuinat vangsten. De meeste schepen zullen fc nu weer eigen vangsten aan de wal in brengen. De zoute aanvoeren. Van de harinj- drijfnetvisserij kwam binnen: de Kata 130 met 97 k. eigen vangst, 50 k. van ce KW 151, 28 k. van de KW 167 en 1231 van de KW 175 en de KD 18 met 711 eigen vangst, 87 k. van de KW 20,116 b van de KW 29, 62 k. van de KW 32,53 b van de KW 49, 132 k. van de KW 67.84 k. van de KW 83 en 77 k. van de KW lil FEUILLETON door Peter Paul O'Mara 5) Er ritselde iets in de kamer en zij wendde het hoofd om, om te zien wat het was, verbaasd over de inspanning, die deze eenvoudige beweging haar kostte. Een haar onbekende vrouw, die de witte uniform van een verpleegster droeg, was bezig met het schikken van bloemen op haar toilet tafel. Wat doet u hier? vroeg Anne. De vrouw keerde zich om en glimlachte zonder enige verbazing te tonen. Zo, zo, zei zij. Dus bent u eindelijk wakker. Dat zal dr. Lenott veel plezier doen. Maar wat dóét u hier? hield Anne koppig vol. U oppassen. U bent erg ziek geweest, weet u. En ik geloof, dat u niet zoveel praten moest voor dr. Lenott u gezien heeft. Hij kan ieder ogenblik hier zijn. Hij komt gewoonlijk 's morgens. Anne hield gehoorzaam haar mond, maar grotendeels, omdat de weinige woor den die zij gesproken had haar reeds doodmoe gemaakt hadden. Zij vroeg zich af hoelang zij wel ziek geweest was; de verpleegster zei, dat Mark „gewoonlijk" 's morgens kwam, hetgeen op een nogal langdurige termijn scheen te wijzen. Zij viel weer in slaap en toen zij wakker werd, zat Mark naast haar bed. Zij keek hem een ogenblik zonder enige verwonde ring aan en glimlachte. Hallo! zei hij, haar glimlach beant woordend. Dus ben je eindelijk weer tot ons teruggekeerd. Het werd dan ook hoog tijd. Hoe lang ben ik ziek geweest? vroeg zij. Drie weken, zei hij prompt. We zou den je wel naar het ziekenhuis gebracht hebben, maar dat zit vol met influenza- patiënten. Wat was er met mij aan de hand? vroeg zij. Blijkbaar had Mark besloten om alle vragen die zij stellen zou te beantwoor den. Allerlei soort afwijkingen, zei hij. Zenuw- en lichamelijke uitputting. En langdurige ondervoeding. De herinneringen aan wat de advocaat haar verteld had kwam nu weer terug en sloeg als een golf over haar heen. Zij be gon hevig te rillen en wendde haar gezicht van Mark af, haar ogen sluitend, zodat hij ze maar niet zien zou. Hij nam haar hand en hield die stijf in de zijne. Denk er maar niet meer aan, zei hij zacht. Geloof nu alleen maar, dat alles in orde zal komen. Je zult binnenkort weer helemaal in orde zijn en dan is alles weer goed. Denk daar maar aan. Zij knikte en na een minuut hield de rilling op. Zij opende de ogen en keek hem aan. Hij glimlachte en zij merkte op, welk een vermoeide uitdrukking er in zijn ogen lagen tevens hoe vriendelijk hij keek. Goed zo! zei hij. Ik moet nu weg, maar ik kom vanmiddag nog even terug. Jij blijft hier rustig liggen en laat me vrouw Block je met alles bedienen. En eet en drink alsjeblieft alles, waar je maar trek in hebt; je moet allereerst lichamelijk wat meer weerstand zien te krijgen voor we aan iets anders beginnen. Hij ging weg en gedurende enige tijd bleef zij maar stil er aan liggen denken, hoe vriendelijk hij was, terwijl zij zich dwong dat andere uit haar gedachten te zetten. Alles kwam in orde had Mark ge zegd en natuurlijk was dit zo. Als zij dat andere lang genoeg uit haar brein zou weten te bannen, zou zij er wellicht nooit meer aan denken. Maar zij kon het niet uit haar gedachten zetten. Gedurende al die jaren van haar jeugd, van haar opgroeien, van haar be staan als jonge vrouw had haar vader al dat geld weggestopt. Hij had er haar toe gebracht om voor hem slavenwerk te doen en te sparen, zodat hij nu eens hier en dan weer daar een stuiver aan zijn schat kon toevoegen. Hij had haar honger laten lij den.... zij kon zich niet meer dan een paar maal in haar leven herinneren, dat zij genoeg gegeten haden had haar kleren doen dragen, die zo kaal waren, dat zij er belachelijk door werd, alleen maar opdat zijn banksaldo hoger zou worden! Maar erger dan dit alles was, dat hij haar er toe gekregen had om medelijden met hem te hebben. Zij had nooit van hem gehouden, zelfs als kind al niet, maar zij had medelijden met hem gehad en hem bijna bewonderd om zijn strijd tegen het spook van de armoede, die, volgens hem, voortdurend dreigde hen te verzwelgen. Zou je een beetje sinaasappelsap wil len hebben?, vroeg mevrouw Block. Anne schudde zwijgend het hoofd, maar de vrouw hield aan. Laten we dan eens een beetje soep nemen. Of wacht eens, ging zij plotseling met opgewekte stem voort: ik weet wat! We hebben een heerlijk suikermeloentje. Zou je daar wat van wil len hebben? Neen, dank u, zei Anne flauwtjes. Een suikermeloen. Toen zij nog op school was, was zij gewoon om iedere middag onder het naar huis gaan boodschappen te doen en zij kon zich nog de geur van de meloenen herinneren, die in de zon voor het raam van de groentenwinkel lagen. Jarenlang had zij zichzelf geplaagd met de gedachte, hoe die wel smaken zouden hoe iets, wat zo verrukkelijk rook, wel smaken zou. Maar zij was er nooit achter gekomen. Plotseling opende zij de ogen. Ik ge loof, dat ik toch graag wat van die meloen zou willen hebben, zuster, zei zij. En een glas lekkere koude melk, voegde de zuster er aan toe. Zij verliet de kamer en Anne sloot we derom de ogen. Zij kon, zo bedacht zij, zich nu vrijwel alles veroorloven wat zij wilde hebben. Er was een zekere bitterheid in de gedachte, omdat er zo heel weinig was, wat zij wérkelijk hebben wilde. Al haar wensen en verlangens waren als het ware uit haar hele wezen uitgebannen. Zij wilde zo graag weer elf jaar zijn en dat mooie, blinkende fietsje hebben, dat zij zo be wonderd had, toen het voor een winkel raam stond. Zij wilde ook weer eens zeven tien jaar zijn en een witte jurk hebben om naar het éind-examenbal te gaan, zoals de andere meisjes uit haar klas. Zij wilde nog eens achttien jaar zijn en op het punt staan te vertrekken naar die onbekende mooie universiteitswereld. Anne's herstel ging langzaam. Gedeelte lijk kwam dit omdat zij werkelijk zeer zwak 'was en gedeeltelijk, omdat zij zo over alles en nog wat tobde. Zij maakte zich bezorgd over het huishoe het onderhouden werd en hoe de huishouding geregeld wasEn toen zij hoorde, dat die opgewekte mevrouw Hoolighan uit Main Street ieder dag het werk kwam doen, peinsde zij ook daar over. Anne at desondanks flink en langzamer hand begon zij ook wel sterker te worden en in gewicht toe te nemen, maar het ging toch veel te langzaam. Tenslotte deed Mark daarom een extra dringend beroep op haar Om 's hemelswil, Anne, kun je de dingen niet wat gemakkelijker opnemen? Kun. je je niet ontspannen en eenvoudig dankbaar zijn voor dit alles? voedsel en mensen om voor je Je hebt zoiets nog nooit Dat weet ik, zei z« eu tegen haar eigen wil los. a veel! Het moet zo geweldig veel 0e Zijn gezicht betrok en ee"°°jfffij zij, dat hij boos op haaL|° haar m echter alleen maar zachtjes de zijne. „„furiën zo te ken, Anne. Je moet goed goeds is.Eal' dat geld op zichzelf niet iets 8 alleen waarde heeft van/7j v00r je je er mee doen kunt^?t e wel, dat& hetzij voor anderenWertJ^ zelfs nu je in deze luxe lee niet eens verbruikt. hte tegen bf' Hij zweeg evenen maar zij zei ,metS Dat betekent, vfr ging hij voort. - Da1 datjeÊ: geval dat je het met wee - tujtsfft;. sneller toeneemt dan F he zelfs terwijl jij er niets je hier ziek ligt. liseren Zij trachtte zich te re ,^0 V°lrEfhe (Wordt ce ADVERTENTIE Komt nu Schous Uw aandacht vragen Voor de complete BABY-UITZET Jurkjes, pakjes, truitjes, schortjes, eenvoudig of luxueus, Oude Groenmarkt 16 heeft de meeste keus. Oude Groenmarkt 16 Haarlem Telefoon 11266 ADVERTENTIE lste klas ZWITSERS FABRIEKSMERK voor Haarlem e.o. uitsluitend bij ADVERTENTIE 9999999999999999999999999999 Drieliuizerkerkweg 70 - Telefoon 4128 Nou, het was een leuke boot! Vol bewondering bekeken ze het mooie vaartuig van alle kanten; toen stapten ze aan boord. Overal was ruimte genoeg en binnen in de hut was het ook prettig; daar konden ze fijn schuilen, als het regende of stormde! „Nou, hoe vind je 't?", vroeg Rick. „Reusachtig!", riepen Oepoetie en Bunkie. Ze kwamen bijna niet uitgekeken. „Zullen we dan maar gaan varen?", stelde Rick voor. „Ja, natuurlijk!", zei Oepoetie. „Maar.... nou moet je me toch even vertellen hoe komt de boot vooruit? Er zitten geen zeilen aan!" Rick lachte. „Welnee, dat is niet nodig. Deze boot gaat vanzelf! Het is toch een tovcrschip?" „O jazei Oepoetie. Dan gaan we vertrekken", zei Rick. En ja, de boot kwam in beweging. Statig gleed zij door het water. Na een poosje voeren ze op een rivier, die bij de zee uitkwam. En toen voeren ze de zee op, het onbekende tegemoet. Aldabi, pass. 25 St. Paulsrock. Amsteldiep, 25 op St. Laurens. Arendskerk, 25 v. Port Said n. Alexandrié. Amstelland, 25 dwars Recife. Alkaid, 25 v. Las Palmas n. Antwerpen. Akkrumdijk, 26 te Teneriffe. Alphacca, 25 te Chester. Annenkerk. pass. 26 Gibraltar. Arnedijk, 24 te New Orleans. Alpherat, 27 te Montreal verw. Aardijk, 25 450 in. ZO. Cape Race. Agatha, 25 v. Makassar na Sorong. Alwaki, 25 400 m. O. Paramaribo. Amstelstad, 25 120 m. W.t.Z. Scilly's. Amstelvaart, 25 360 m. NW. Finisterre. Aletta, 24 v. Port Swettenham n. Pladju. Arkeldijk, 25 v. Hamburg n. Bremen. Arundo, 25 890 m. O.NO. Norfolk. Alamak, 26 v. R'dam n. Bremen. Blommersdijk, 25 te Antwerpen. Boissevain, 25 v. Singapore n. Saigon. Boschfontein, 25 dwars Kp. de Gata. Bantam, 23 v. Semarang n. Djakarta. Bennekom, 25 te Amsterdam. Baarn, 25 1020 m. ZW. Flores. Bloemfontein, 25 230 m. ZW. Cape Palmas. Breda, 25 300 m. W.t.N. Finisterre. Bonaire, 25 1265 m. O.NO. Barbados. Cleodora, 24 500 m. W. Maladiven. Callisto, 24 500 m. O.ZO. Cape Race. Celebes, pass. 25 Kp. St. Vincent. Caltex Nederland, 25 v. Sidon n. R'dam. Coryda, 25 v. R'dam n. Curagao. Cottica, 26 te A'dam. Callisto, 25 680 m. O. Cape Race. Chama, 25 1175 m. O.t.N. La Plata. Castor, 24 v. Ciudad Trujillo. Ceronia, 26 te Santiago verw. Clio, 20 v. Curagao n. Grenada. Delft, 25 v. San Antonio n. Chanaral. Durango, 25 te Antwerp en. Duivendrecht, 25 150 m. W. Kp. St. Vincent. Duivcndijk, 25 300 m. N.NO. Mona Passage. Diemerdijk, 25 180 m. Z.ZO. Tehuantepec. Eemland, pass. 25 Teneriffe. Enggano, 25 nog te Basra. Esso Den Haag, 25 te Aruba. Elmina, 26 nog te Monrovia. Edam, 25 v. New York n. R'dam. Erinna, 25 100 m. O. Natuna eil. Ena, 25 600 m. NO. Sombrero eil. Esso Rotterdam, 25 540 m. ZW.t.W. Flores. Friesland (KRL), 25 dwars Oporto. Felipes, 25 v. Penang n. Pladju. Gooiland, 25 te Ilheus. Gouwe, pass. 25 ten Z. Cp. Palmas. Graveland, 25 dwars Lissabon. Gordias, 25 v. R'dam n. Lissabon. Gadilla, 25 400 m. W.ZW. Ras Fartak. Grootekerk, 25 200 m. Z.t.O. Dakar. Haarlem, 26 Curagao verw. Hersilia, 25 v. A'dam n. Hamburg. Helder, 25 dwars Recife. Helena, 25 660 m. NO. Sombrero. Indrapoera, 25 240 m. O.ZO. Anderhalfgraads- kanaal. Ino, 22 te Cristobal. Ilos, 25 180 m. ZO. Cape Hatteras. Jupiter, pass. 25 Lissabon. Kieldrecht, 26 Singapore verw. Klipfontein, 26 v. Port Said n. Genua. Langkoeas, 25 v. Suez n. Belawan. Lemsterkerk, 25 dwars Khorya Morya n. Bahrein Leuvekerk, 25 v. Karachi n. Bombay. Leersum, 25 v. Charleston n. R'dam. Limburg, 23 te Portland Oregon. Luna, 26 te R'dam. Lekkerkerk, 25 te Marseille Loppersum, 27 8 u. voorgaats IJmuiden verw. Larenberg, pass. 25 Lissabon. Loenerkerk. 25 90 m. W. Minorca n. Marseille. Merwede, 26 Antwerpen verw. Modjokerto, 25 rede Pangkalpinang. Muiderkerk, 26 te Saigon. Mataram, pas. 25 18 u. Kp. Guardafui. Maashaven, 27 v. Rosario te R'dam verw. Maas, 25 720 m. NW. St. Vincent. Maaskerk. 25 240 m. NO. Madeira. Macoma, 25 v. Tunis. Madoera, 25 100 m. Z.ZW. Djedda. Mataram, 25 dwars Ras Hafun. Minjak, 25 v. Djakarta n. Pangkalpinang. Mirza, 25 850 m. ZW. Flores. Nieuw Amsterdam. 28 te R'dam verw. Nestor, 25 v. Piradus n. Istanboel. Nieuw Amsterdam. 25 600 m. W.t.Z. Scilly's. Noord wijk, 25 v. Ceuta. Nieuw Holland, 23 te Malbourne. Oberon, 25 300 m. Z.t.O. Cape Race. Omnia, 25 dwars Masawa. Phrontis, 23 v. Djakarta. Prins Willem V, pass. 25 Fatherpoint. Polyphemus, 25 te Colombo. Papendrecht, 25 180 m. ZW. Flores. Parkhaven, 25 180 m. ZO. Santos. Prins Willem v. Oranje. 25 600 m. NO. Belle Isle. Prins Philips Willem, 25 480 m. W.ZW. Fayal. Prins Joh. W. Friso, 26 240 m. ZW. Belle Isle. Prins Willem II, 26 350 m. O. Belle Isle. Prins Willem IV, 25 600 m. W.NW. Cape Clear. Pygmalion, 24 180 m. ZO. New Orleans. Plato, 19 te Laguaira. Poseidon, 26 te Santiago de Cuba verw. Rijnland, 25 te Santos. Riouw, 24 v. Belawan n. Singapore. Sibajak, 25 150 m. O.t.Z. Massawa. Stad Arnhem, 26 te Huelva. Straat Malakka, 26 Durban verw. Sunetta, 25 v. Congo n. Curagao. Scherpendrecht, 26 te Montreal verw. Stad Maastricht, verm. 26 v. Casablanca n. R'dam Stad Vlaardingen, verm. 26 v. Narvik n. R'dam. Sabang, 25 te Pemangkat. Sloterdijk, 25 120 m. NO. Massawa. Stad Haarlem, 25 v. Savona n. Gibraltar. Straat Soenda, 25 1200 m. W.t.N. St. Helena. Saidja. 22 te Pulubukom. Stad Breda, 25 480 m. W.NW. Tehuantepec. Schie, 26 te Mobile verw. Ternate, pass. 25 Sabang n. Belawan. Tjisadane, 25 v. Port Swettenham n. Singapore. Tarakan, 24 v. Soerabaja n. Djakarta. Themisto, 25 v. R'dam n. Baltimore. Tjikampek, 24 te Singapore. Taria, 25 ter hoogte Port Soedan. Tawali, 25 220 m. NO. Fayal. Trompenberg, 25 150 m. N.NW. Flores. Tankhaven I, 23 v. Port Swettenham n. Palem- bang. Tjibadak, 22 te Soerabaja. Uni, 21 te New Orleans. Utrecht, 25 360 m. Z.ZW. Mozambique n. Tanga. Volendam, 25 180 m. ZW. Belle Isle. Venus, 25 v. Famagusta n. Lattakia. Vulcanus, pass. 25 Algiers n. Gibraltar. Westland, pass. 25 Fernando Noronha. Willem Ruys, 25 13.10 u. v. Southampton. Weltevreden, 25 540 m. ZO. Cape Race. Wieldrecht, 25 200 m. N.NO Curagao. IJsel, 25 120 m. Z. Kingston. Zuiderkruis, 25 v. R'dam n. Halifax. Zonnewijk, 25 540 m. W.NW. Flores. KLEINE VAART Arnoudspolder, 26 v. Lissabon n. Oporto. Beta, 26 v. Billingham n. Bremen. Bree Helle, 25 v. Bremen n. Antwerpen. Brem, 26 te Antwerpen, daarna Oporto. Carpo, 25 te Drogheda. Citadel, 27 te Birkenhead verw. Corona, 25 v. Manchester n. Cardiff. Crescendo, 25 v. Blyth n. Wayle. Crescendo, 25 v. Blyth n. Veyle. Casana, 26 te Antwerpen. Cateli, pass. 23 Ouessant. Depa, 25 v. Halmstad n. Liverpool. Dorinda, 25 v. Antwerpen n. Koge. Eban, 26 te Antwerpen verw. Echo, 25 v. Belfast n. A'dam. Frisia, 26 v. Heysham n. Dublin. Ferocia, 25 te Liverpool. Fraternité, te Ipswich. Gaasterland, 26 te Lcith. Geert Bodwes, 25 v. Marseille. Glashaven, 25 te Gothenburg. Haskerland, 26 te Harlingen. Henrica, 25 v. Wismar n. Norkoplng. Holendrecht, 25 v. Liverpool n. Bordeaux. Hast I, 25 v. Pori n. Gravesend. Hast III, 24 te Londen. Hast V, 26 v. Londen n. R'dam. Hondsrug, 25 dwars Gotland. Houtman, 25 v. Huil n. Middlesbro. Ibis, 26 te Norkopihg. Ingeborg, 25 v. Frederikstad n. Gdynia, Jozina, 25 v. Liverpool n. Rouaan. June, 25 v. Norkoping n. Sundsvall. Kaap Falga, 24 te Delfzijl. Larix, 24 v. Zaandam n. Hamina. Lies, 25 v. Lugnvik n. Sables dOlonne. Marcella, 27 te Pauillac verw. Marietje Bohmer, 25 v. Wargon n. Midaland, 26 op de Type. Merwehaven, 26 te Duinkerken verw. Matar, pass. 24 Gibraltar. Maystar, 24 te Gibraltar. Monica, 24 te Belfast. Mulan, 26 te R'dam. Netta, 25 te Le Pallice. Noord. 26 v. Gronfreville n. La Pallice, Noordland. 21 v. Wismar n. Husum. Nijenburgh, 25 v. Hamburg n. Rdam. Oise, 25 v. Kingslynn n. R dam. Okko B'osker, 23 te Holyhead. Palma, 24 v. Faroer eil. n. Vlaardingen. Pavo, 25 Brunsbutte! gepass. Ponto, 24 v. Kasko n. Zaandam. Ponza, 25 v. Zaandam n. Stugsund. Rika. 26 te Seaham. Ransel, 25 120 m. Z.ZW. Oslo. Rose Marie, 25 te Kopenhagen Saba, 25 v. Esbjerg n. Birkenhead. Servus, 25 v. Grimsby n. l^mar. Sirius, 26 v. R'dam n. Kingslynn Spolanda, 26 v. R'dam n. Bilbao. Spes, 26 v. IJmuiden n. Rdam. Spora, 24 te Londen. Taurus, 26 te R'dam. Marseille. Terschelling. 25 y. Casablanca n. Tyro, 25 v. Dublin n. Rdam. Tilly. 24 te Rostock. Norëopbf Trompenburgh, 25 v. Stockholm m- Trudèk, 25 v. Helsingfors n. Antwerp Vrouwepolder, 25 te Antwei pen- Viking, 26 v. Dordrecht n. Adam- Westlaan, 26 te R'dam verw. Wilpo, 24 v. Zaandam n. Rotteroa» Westkust, 25 v. Stockholm n. Abo. Zwerver, 25 te Landerneau. sleepbedrii? Blankenburgh, 25 15 m. NO. gp Nao. Ebro, met zuiger 25 v. Gibralta.. Eles, 25 dwars Brighton. Rode Zee, 26 te Bombay. Schelde, meteen stoomsclnp- -. Thames, met kraan pass. 26 vnssins__ - Je moet er mee ophouden

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6