Poolzee" en „Perseus" op de slachtbank aan de rand van Amsterdam 1 SECRE TARESSE ADMINI STRATEUR INST. PONT Serviesgoed Luidsprekers Kort en Bondig Nieuwe uitgaven Kajuitzeiljacht Van koperen meevallertj es en duur schrot ff. THALIA IJmuiden Velsen Santpoort-dorp Castricum Santpoort Beverwijk j De dunne kettingen, die duizenden j £®n het commando van de schipper aar de machinekamer overbrachten, m vastgeroest en op de smalle, nu fézmloze brug gapen gaten, waar de Keepsbouwer lange jaren geleden de wtnjgenten vastschroefde, die cle LPoolzee" tot een juweeltje voor zijn I lijd most hebben gemaakt. Een Bach-concert verhuren wij DE VRIES Te koop KDAGl AUGUSTUS 1951 ^cr.HEID VAN TWEE TRAWLERS OOSTELIJKE RAND van Amsterdam het Merwedekanaal langs AANf schoven stukken stad is getrokken en een sluisje de verbinding W de vooruitges vaart» kan het zwaar en wee ruiken vanwege het abottoir, v-vfltt met de ».nie" ]<aiveren verzwelgt als een stenen massamoordenaar. Amsterdam datelkedag.de jonge ejgenci0mmen naar hier verbannen en tussen de Cruquius- hÉaft zij11 mind?r" up buurt liggen aan de gore vaarten talloze bedrijven met de weg en de yan snjjbranders en roestend metaal. Af en toe wolkt er een ondefiniecrbar® 1®u en ]craan een paar duizend kilo ijzerafval op een schrotstapel rode walm omhoog. opgeschrcven kalf loeit vqor het laatst. ^SM,™e,,Cornelis". MM ADVERTENTIE IMIIMIIMIMM8II Presenteert Donderdag a.s. aanvang 8 uur in onze reeks van speciale voor stellingen het grandioze muzikale filmwerk RHAPSODY IN BLUE Whiteman en zijn orkest ë.v.a. Een verhaal vol gloed en romantiek en vooral een waardige herinnering aan de grondlegger der nieuwe Ame rikaanse muziek. is 1*81 $j d M >i I i- 4 ij 8 Ze liggen-daar in profaan gezelschap, de 'oude vechtertjes van de Noordzee, fcic to vele lange jaren voor de trawJ. ge- feen hebben, want half op de wal rust een LJ| „Waterkampioen" uit van zijn tesluktllvén als drijvende poffertjeskraam ieAmstel. In 1945 ging dat nog, met die lertjes. maar lang heeft de „Waterkam- a" het daarna niet uitgehouden, en „mimend schoorsteentje verdween naar sloner. Er lijkt plotseling een ongedachte jeenkómst tussen poffertjes en vis te «taan. 'Door de bakboordreling van de „Poolzee" 'Be 71) flitst de vonkenregen van de snij- mder en even later zeilt een stuk dege- -cheepsolaat rinkelend in de onttakelde hinekamer, waar eens 350 paarden aan •leepnet trokken. Nu staat de ketel n een plattebuiskachel en een koperen mot op de kant misschien kan er een tam lage-drukketeltje of een rcteneservcir uit groeien. Naar de scharen [De stukkèn, dié van de „Poolzee" wor- afgebrancl, verhuizen- naar de zware sen", die ze met een droge knap aan stukjes kappen en zo verdwijnt dit pje, eens een trots bezit van de rie Zee", van schroef tot anker in de van een maand onder de machinale ken, en vandaar naar de schrothoop. Op het stuurboords-gangpad ligt de Zeine telegraaf en hij staat riatuur- j lijk op „stop". Helemaal op stop. Jijk eens wat een ruimen", moet de sbouwer toen tegen cle reder gezegd J tijdens de proefvaart. IJujkeens, wat een best hout nog", zegt Hoper nu, terwijl hij langs het trapje «r reneden kijkt in de dode buik van de Mzee". Schrot: economisch levens elixer ff'. schrot, schrot. Grote stapels f °t' Peperduur schrot, waar de Mvens en de ijzerindustrie om zitten b'J6"; In Nederland alleen al is Ihfenï wvan 375-000 ton per iaar ihet wereldtekort is zo moge- in Nederland, waar de rvsn aJ rede^' Le hele conjunc- 'onÜT ls. vaak af te lezen aan J'wnbare residu der beschaving sa wan* er' staa5Producten stag- Er.lr ,niet genoeS o£ het is te mkt Li ls de Pr'Js kunstmatig 'Wk i! °'J onze Zuiderburen bij- tJiï deVao °t4-bijna goud' 00k al "••rcot daaïu3 'e-Van de °Pk°PerÜ- m Qaar wemig vat op de markt TT heeft, terwijl in ons land een schrotkartel en een coördinatie-commissie regelend op treden. Maar er is tc weinig, zodat binnen afzien bare tijd de onontgonnen bronnen van het zogenaamde „huisijzer" aangesproken moe ten worden: de Nederlandse huisvrouw zal straks mee moeten helpen met haar afge dankte kachel de Hoogovens op gang te houden. Hoe dat „huisijzer" kan meehelpen, is bij Nijkerk in het klein te zien, want daar ligt een mooie berg kachels, ploegen, deur knoppen, toiletstortbakken en duizend dingen meer. Dat zijn de dubbeltjes in de spaarpot van de kinderen, omdat de op koper langs de deur zei: „vijf gulden voor het hele zoodje". Grote posten Maar als het een stapel wordt, waar een magnetische kraan aan te pas moet komen, worden het honderdduizenden guldens. Als er dan nog een paar locomotieven gesneuveld zijn plus een trawlertje of drie en wat er meer terecht komt onder de niets ontziende „beul-apparaten" (peer vormige ijzeren gewichten van som's 1500 kilo, die op den duur alles klein krijgen), is er een leverantie van enige honderddui zenden florijnen aan de Hoogovens of De Muinck Keyzer in Utrecht uit te halen. Er bestaat, ondanks de maximum-schrot- prijs, heel wat concurrentie onder de slopers er wordt wel eens te veel gegeven voor een schip, omdat er een prestige kwestie in het geding is of omdat het be drijf moet blijven draaien en de sloper hoopt wel eens terecht op een mee valler. Maar voor scheepjes ter grootte van de „Perseus" of de „Poolzee" varieert het sloopbod toch tussen de 17 en de 22.000 en de reder probeert uiteraard, door de vliegen rond de honing tegen elkaar uit te spelen, die prijs zo scherp mogelijk te zetten. Sinds de koperprijzen tot onge kende hoogte opliepen, is dit materiaal een speculatief object geworden, wat al in de IJmuidense vissershaven te merken is, waar de opgelegde trawlers niet veilig meer zijn voor het gilde der langvingers. En het is te merken langs de hele weg, die •de trawler verder aflegt tot de smeltkroes. Een „koperen meevaller" kan een sloop- loon goedmaken en veel koper aan boord kan het bod op het schip aanzienlijk op jagen. Om dat te schatten en dan niet mis te tasten, is een vak op zichzelf, waarin een bekende naam als Rijsdijk uit Hen- drik-Ido nog altijd voortklinkt. De directéüf Van dé firma Nijkerk en zijn procuratiehouder, de heer Bouw land, hebben dit alles verteld, laverend tussen ontstekingsdoppen van mijnen en toiletemmers. Zij hebben laten zien, hoe belangrijk ook dit afbrekende werk voor de opbouw der economie is en hoe nauw het verweven is met de industriële potentie van Nederland. De snijbranders hebben geen moment gezwegen op de „Poolzee" en in het ruim ligt een waardevol stapeltje scheepsplaat klaar voor de kraan. I 8vnnTl U"en tWee 'e u-achten n d' "muidense fc-toWiaan hu* de „beul33 die BINNENLAND Het reeds vergrote bureau voor emigra tie naar Australië in Den Haag zal nog aanzienlijk worden uitgebreid. Gestreefd zal worden naar een tijdslimiet van tien weken om aanvragen tot landverhuizing af te werken. -De kapitein van het Nederlandse motor schip June,..de.43rjarige .Rotterdammer G. H.. van Leeuwen, is gisteren in de Noord- Zweedse haven Sundsvall omgekomen bij een ongeval. De kapitein, die toezicht hield bij het laden, geraakte bekneld tussen een kraan cn het contrawicht daarvan cn werd zo ernstig gewond dat de dood korte tijd later intrad. De Wereldliga tot Bescherming van Dieren heeft minister Mansholt verzocht te bevorderen, dat maatregelen worden geno men tegen de aanmerkelijke invoer van catapuften, welke voorwerpen volgens de liga vrijwel steeds worden benut om bal dadigheden te plegen en vogels te doden. Voorts zegt de liga, dat paarden, die uit andere landen worden ingevoerd in Neder land in vele gevallen worden verkocht als werkpaarden. Van 5 tot en met 9 Augustus komt in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam het 17de internationale psycho- analytiche congres bijeen. Ongeveer 400 per sonen, hoofdzakelijk zenuwartsen, uit alle delen der wereld nemen hieraan deel. De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed de aanleg van de aardebaan van een gedeelte van rijksweg no. 2 AmsterdamUtrecht, tussen de Kantonsweg en de spoorweg UtrechtWoerden in de gemeenten Maarssen en Utrecht. Het laagst werd ingeschreven door de N.V. A. J. van Haaften te 's Graven- hage voor f 897.800. De gemeente 's Gravenhage is in do gelegenheid een geldlening aan te gaan van f 7.500.000 voor de financiering van de bouw van woningwetwoningen, zo delen B. en W. de raad mede. De rente van deze lening, die een loopt ijd zal hebben van 50 jaren, zal 4 per jaar bedragen. In de zitting van de Provinciale Staten van Gelderland heeft de griffier, mr. J. J, L. van Heest, wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd afscheid genomen na 37 jaren in dienst der provincie werk zaam te zijn geweest. De Rotterdamse recherche heeft 13 pond opium in beslag genomen. Op het Afrikaan- derplein werd een 34-jarige vrouw aange houden, die deze opium van een schip had gehaald. Zij was er mee op weg haar Chi nezen op Katendrecht. Een hoeveelheid was reeds aan de man gebracht en de opbrengst daarvan, duizend gulden, viel eveneens in handen van de recherche. Het opleidingsschip van de Argen tijnse marine, de 6100 ton metende „Pueyrre- don" zal van 11—17 Augutsus voor een officieel bezoek Amsterdam aandoen. De bemanning van dit in 1897 gebouwde schip bestaat uit 25 officieren, 166 adelborsten en .443 schepelingen. De kantonrechter te Rotterdam veroor deelde de 72-jarige masseur A. B. uit Rotter dam tot tien geldboeten van tien gulden en een voorwaardelijke hechtenis van veertien dagen met een proeftijd van twee jaar. B. was gedagvaard, omdat hij zonder daartoe bevoegd te zijn, een tiental personen genees kundig zou hebben behandeld. Verdachte's raadsman, mr. J. Boekwinkel, merkte op, dat zijn c}iënt geen beroep uitoefende, maar dat mensen een beroep op hem deden. HAARLEM EN OMGEVING De heer W. C. de Groot, hoofdcontro leur ter belastinginspectie le afdeling Haarlem, is op 19 Augustus 25 jaar werk zaam bij de belastingdienst. Als makelaar in bloembollen en aan verwante artikelen werd bij de Haarlemse rechtbank beëdigd de heer P. A. M. Mascini Jr. te Heemstede. Voor het examen handelswetenschappen M.O.-a is geslaagd R. J. Smit te Heemstede. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht: van 31 Juli op 1; Augustus KW 14 met' 70 k.j'KW 23 met 35 k.; KW 2 met 35 k.; KW 3 met 35 k.; KW 47 met 28 k.; KW 54 met 45 k.; KW 144 met 8 k.; KW 83 met 7 k.; KW 67 met 36 k.; KW 18 met 6 k.; KW 20 met 22 k.; KW 32 met 37 k.; KW 49 met. 10 k.; KW 15 met 30 k.; KW 42 met 68 k.; KW 173 met 2 k.; KW 175 met 35 k.; KW 167 met 5 k.; KW 163 met 15 k.; IJM 75 met 5 k.; SCH 353met. 35 k. Trawlharing KW 48 met 5 k.; KW 37 met 15 k.; KW 38 met 20 k.; KW 70 met 5 k.; KW 39 met 30 k;. KW 40 met. 70 k.; KW 85 met 20 k. Geen vangst hadden KW 33, KW 130, KW 44. KW 127. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 16 kantjes. Scheveningen,.14 kantjes. Katwijk: 23 .kantjes. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 31 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Narval van Hernösand. Hedera van' Tollesund. New Forest van Swansea. Teakwood van Hamburg. Bell Betty van Grangemouth. Ton S van Swansea. Renovatie van Helsinki. Nero van La Palice. Erna van Rotterdam. Berkelstroom van Londen. Kumsö van Skugsund. Jagersfontein van Antwerpen. Vertrokken zijn: Algarve naar Hamburg. Valborg naar Gothenburg. Surte naar Lon den. Heriot naar Leitli. Swift naar Londen. Regulus naar Bremen. Echo naar Rotterdam. Warjo naar Antwerpen. Jans naar Londen. Norsita naar Christinastad. Vliestroom naar Hull. New Forest naar Antwerpen. Dr. J. H. Waszink, Bloesemtü der letteren, Het Humanisme van Fran cesco Petrarca Van Loghum- Slaterus, Arnhem. Over een figuur die wel bijna alle lezers onbekend zal zijn behalve van bekoorlijke (en trouwens zelf-gestyleerde) naam heeft professor Waszink voor de serie Gastmaal der Eeuwen een uitstekend boekje géschre ven. Wanneer de beschikbare ruimte zo ge ring is, moet men wel een keuze doen uit de behandelbare aspecten van een persoon, en dat die keuze in dit geval gedaan is voor Petrarca's functie in een ontwikkeling, kan met een beroep op'het karakter van de serie (cultuurgeschiedenis in monografieën) mak kelijk gerechtvaardigd worden. Dat wat méér aanduiding van de kwaliteit van Petrarca's verdiensten, met opoffering dan maar van wat levensbeschrijving, verblijdend ware geweest, is daarmee niet ontkend; maar zoals het er nu staat, krijgt men in ieder geval duidelijk het antwoord van de schrijver op de vragen die hij zelf in het begin stelt: „gaat het bij dit z.g.n. humanisme van de veertiende eemv om een zich verdiepen in de oudheid, dat zich van soortgelijke pogin gen in de middeleeuwen in wezen niet onder scheidt, of is hier sprake van een verder reikende en vooral een nieuwe waardering van de antieke beschaving? En zo ja, welke betekenis heeft Petrarca voor deze ver nieuwing gehad?" Het antwoord 'dan is dat Petrarca, niet door zijn verzamelen van Latijnse teksten en ook niet door zijn tekstcritiek, maar door zijn schepping van een eigen, voorbeeldloze, al leen aan zichzelf verantwoording schuldige stijl inderdaad vernieuwend is geweest; en dat hij verder betekenis heeft gehad door zijn pleidooien voor zelfstandige vereniging van Italië. De verontschuldiging die'.profes sor Waszink daarna nog aanvoert voor de opdringerige zorg, die hij had vóór zijn „public relations", is goed gevonden: hij zag in „dat het voor de zaak. die hij voorstond, en voor degenen, die, wilde zijn ideaal ooit verwezenlijkt worden, zijn voorbeeld moes ten volgen, van het grootste belang was dat hij, de door geen macht gesteunde, zelf een macht, was, en de roem was voor hem het enige middel om een macht te worden"; maar daardoor verlangt men juist te stérker naar een indruk van de kwaliteit van zijn werk zelf. S. M. Slippertjes" met kwade gevolgen Op het kruispunt Engelmundusweg—Vel- serduinpleinKalverstraat slipte gistermor gen omstreeks acht uur een motorrijder met het gevolg, dat hij op een personenauto botste. Beide voertuigen liepen schade op, maar persoonlijk letsel kwam niet voor. Het tweede „slippertje,,f nu in figuurlijke zin, kostte een bromfietser op de Havenkade wat deuken aan zijn vervoermiddel. De jongeman keek om naar een aardige jongedame en merkte daardoor niet, dat een auto lang zaam optrok. Er volgde een aanrijding, die eveneens alleen materiële schade veroorzaakte. Op de Wijkcrstraatweg fietsten een jongen en zijn zusje uit Beverwijk al stoeiend naar de pónt. De jongen kreeg een duwtje en rolde tegen een auto aan, met het gevolg, dat zijn fiets vernield werd. Onderscheidingen posthuum uitgereikt Door de burgemeester van Velsen zijn de onderscheidingen verbonden aan het Oor- logsherinneringskruis uitgereikt aan de na bestaanden van de volgende personen, aan wie de onderscheiding posthuum werd verleend: C. P. J. M. van der Does en N. C. van Kampen. Het Ereteken voor Orde en Vrede aan P. in 't Veld en J. de Gier. De heer H. A. A. Willemse mocht laatst genoemd ereteken zelf in ontvangst nemen. Nieuwe christelijke V.G.L.O.-school De „Elout van Sóeterwoudéstichting" te Velsen heeft zich als doel gesteld, het oprich ten en instandhouden van een Christelijke school voor voortgezet gewoon lager onder wijs in deze gemeente. Zij richt zich thans met het bovenvermelde verzoek tot de raad om dit doel te verwezen lijken. De school zal bij opening door ongeveer 5.6 leerlingen worden bezocht en zal voor lopig worden gehuisvest in één of meer lokalen van de P. Vermeulenschool en in één of meer lokalen van de openbare lagere F. L. Ossendorpschool of de openbare lagere Moerbergschool te IJmuiden., De aanvrage voldoet aan de wettelijke éisen, zodat B. en W. de raad voorstellen, de medewerking te verlenen. ONGELUKJE BIJ DE RINGRIJDERIJ Tijdens de Samtpoortse ringrijderij is Dins dagmorgen bij „De Weijman" een ongelukje gebeurd, toen een „los"paard schrok van een langzaaam voorbijrijdende auto. Het dier steigerde en. verbrijzelde een ruit van de wagen, terwijl' ook een der portieren be schadigd werd. De ruiter kreeg een vlees wond aan de wreef. Santpoort viert feest Woensdag 18.30 uur: Ronde van Sant poort op het parcours Terrasweg, Dinkgrevelaan, Middenduinerweg, Enschedélaan. Donderdag 14 uur: Kortebaandraverij op de Hagelingerweg. RODE KRUIS-OEFENING. Zaterdag 4 Augustus zal de afdeling Castricum-Limmen-Uitgeest van het Ne derlandse Rode Kruis te Limmen een grote middagoefening gaan houden. DE EERSTE BRAMEN. Naar het zich laat aanzien belooft het dit jaar een goed bramenseizoen te worden. De eerste bramen werden Maandag reeds op de veiling „Ons Belang" in Castricum aangevoerd, waar ze 1.70 per slof op brachten. HANDBAL-VAARDIGHEIDSPROEVEN TE VELSEN. Aan de vaardigheidsproeven die op Zon dag 19 Augustus op het terrein van de handbalvereniging „IJmond" te Velsen worden gehouden, zal ook worden deelge nomen door een groep leden van de^Castri- cumse handbalvereniging „C. S. V." UW TOILETARTIKELEN PARFUMERIE JUNG, BUSOMLEGGING BIJ HARDDRAVERIJ Tijdens de kortebaandraverij, die morgen middag in Santpoort wordt gehouden, is de Hagelingerweg voor alle verkeer afgesloten. De bussen van de HZHVM, die de dienst HaarlemIJmuiden v.v. onderhouden, gaan van 10 uur in de ochtend af in de richting IJmuiden van het Broekbergenplein de Hoofdstraat in naar de Rijksweg om vandaar via de Biesenweg op de oude route terug te. komen. Op de terugweg nemen de bussen de Duin en Kruidtoergerweg, de Middenduinerweg en de Enschedélaan, om dan via de bocht, bij café „De Weyman" op de Rijksstraatweg tetug te komen. Deze omlegging zal waar schijnlijk tot 7 uur in de avond duren. Het door de organist G. J. Moed in de Nederlands Hervormde kerk gegeven con cert was dit keer geheel gewijd aan werken van Joh. Seb. Bach. Gedurende de laatste decennia is bijna iedere componist van naam, de grootste niet uitgezonderd, hemelhoog verheven gewor den op een bepaald tijdstip om daarna als „afgedaan" te worden beschouwd. Slechts Bach vormt hierop een uitzondering. Aan hem, aan zijn werk, werd niet getornd. Hij werd door vriend en vijand daarvoor als te verheven beschouwd wegens zijn on betwist grote gaven. Er zijn twee soorten kunstenaars; de subjectieve en de objectieve. Bach behoort ongetwijfeld tot de laatste categorie. De objectieve kunstenaar staat, in tegenstel ling met bijvoorbeeld Wagner, in zijn tijd en schept met de vormen en gedachten, die de tijd hem biedt. Hij aanvaardt wat er reeds bestaat, zijn leven en zijn kunst staan vrij tegenover elkaar. Daarbij komt, dat alles waar van verschillende zijden op dit terrein naar gestreefd wérd in hem is sa mengevat. Voor noch nadien is iets derge lijks in de muziekgeschiedenis voorgeko men. De verschillende scholen, al deze voorgangers, vroegen letterlijk naar de komst van de reus, die al die stijlen in zich opnemen en verwerken zou. Zijn wer ken zijn te vergelijken met bijvoorbeeld de kathedraal van Chartres, gebouwd in verschillende perioden en stijlen, maar vor mend één overweldigend harmonisch ge heel. Daarom is hij als de grootste onder de beroemde mannen op het gebied van de muziek een verschijning, die meer dan een afstand van twee eeuwen nodig had om geheel te kunnen worden overzien en be grepen. De heer Moed kon uit het veelomvat tende werk van Joh. Seb. Bacil slechts een schuchtere greep ten gehore brengen. Maar hij deed het met smaak en overgave, zoals men dit van hem gewend is. Alle werken tot in de onderdelen te-bespreken is niet doenlijk. Volstaan mag worden met te ver melden, dat twee fantasieën die in G- dur en in c-mollde pijlers vormden van dit klassieke programma. Organist Moed speelde ze op zodanige wijze, dat hun stralende schoonheid met behulp van het prachtige Müller-orgel geheel tot hun recht kwam. Eveneens muntte hij uit in de sprankelende begeleiding van de hobo solist in de sonate voor dit instrument. De sopraansoliste beschikt over een buig zaam geluid, dat het midden houdt tussen sopraan en mezzo-sopraan. Hoewel ze de tekst tot vrij onverstaanbare klanken ver smolt en haar articulatie dus duidelijker diende te zijn, interpreteerde mevrouw Emmy Muller-Van Eugen haar Bach- répertoire op een zeer verdienstelijke ma nier, die haar tot een kunstenares met artistieke smaak stempelde. De sonate voor hobo en orgel in g-moll, een vrijwel onbe kend werk, werd door Hans Coolsma met een fraaie toonvorming, een gave techniek en muzikaal van frasering gespeeld. Vooral zijn klankvol legatospel in het Adagio als mede de begeleiding van de zang van me vrouw Muller-Van Eugen in de twee can tates, vormden een aanwijzing, dat van deze solist nog veel mag worden verwacht. A. J. VAN DER WEIJDEN. SCHEEPVAART AFWEZIG 3 —18 AUG. A. Harfong-v. Ark Tandarts. Spoedgevallen op spx-eekuren Tandartsen v. Dalsum en Smeenk. PRAKTIJK HERVAT J. Mac. Daniël Arts te Driehuis. Dr. M. D. A. Arends Vrouwenarts PRAKTIJK HERVAT voor meisjes met opi. H.B.S., Gymn. of Mulo. Voor jongens met opl. H.B.S., Gymn. of Mulo. Dag- en/of avondcursus. Prosp. op aanvr. Inschr. ge opend. Aanv. Sept. Oude Gracht 71 Haarlem TAPIJTEN DEKENS Van fabriek ontvangen opruimingsparty met weeffoutjes: Wiltons van f 150 voor f 97.50; M. Smyrna's, gr. maten f 135, f 198; dekens (iets vuil) f 22.50, f 26.50; kampeer dekens f 9.50. Verkoop slechts enkele dagen v. 9—5 u. TAPIJTHANDEL „MARO" N.V., Gebouw de Nijverheid, Jansstraat 85, bij Gr. Markt, HTem. Voor (Jw feesten GEN. CRONJéSTRAAT 136 Tel. 16627 SMEDESTRAAT 1 Tel. 13216. stalen zeewaardig toren getuigd, 8.50 x 2.35 Mtr. met ingeb. 4 cyl. Universal bootmotor, butagas, W.C., ra dio, het geheel in prima staat Te bezichtigen N.V. Water sport, Amstelveenseweg 752, Amsterdam, Tel. 29514 DE LESSEN VAN A. M. HEPKEMA, spraaklerares, Min. Lelylaan 6, Velsen, wor den 1 Aug. hervat. Gevr. nette KOSTGANGER Kortenaerstr. 21, IJm.-O. Gevr. fl. WERKSTER voor 3 ocht. per week. Tollenslaan 13, Driehuis. NETTE HUISHOUDSTER gevraagd bij man alleen op leeft. Noorderdorpstraat 12, Velsen-Dorp. NET MEISJE P.G. gevr. voor hele of halve dagen. Kanaal straat 236. Gevr. NET MEISJE. Wijk a. Zeeërweg 71, IJmuiden-O. B. z. a. nette WERKSTER, behalve Vrijdags. Bonifacius- straat 25. B. z. a. NET MEISJE, 16 jaar voor hulp in de huish. Brie ven L 3186. VERMIST op kermisterrein Santprt. donkergroene auto ped m. bagagedrager en luchtbanden. Teg. bel. ter. bez. Hofdijklaan 43, Driehuis RUIME KEUZE: wol, trico tages, kousen, sokken, enz. De Nieuwe Wolbaai, Wil- lemsbeekweg 90. H. FIETS ruilen voor auto ped. D. Hartoghstr. 10, IJm. DIERENKLINIEK. Nu ge vestigd: Vereen, gebóuw, Abeeienstr. IJm.-Oost, zij-in gang, Geopend: Maandag, Donderdag 12—12.30 uur. Dierenarts Jongkind, Ned. Ver. t. Bescherming van Die ren, afd. Velsen. Met HART TOURS naar Berg en Dal op Zondag 5 Aug. Sdiitterende vacantie- tocht. Nog enkele plaatsen vrij. Oranjestr. 37, tel. 4454 en Julianakade 6, tel. 4733. WONINGRUIL. Duplex bo ven, Rijnstraat hoek, voor ander huis. Br. L.3187 Te koop: MOTOR D. K. W. 125 c.c. Na 7 uur. Warmen- hovengtraat 70, IJm. Te koop: 2 JONGE HOND JES. Beukenstr. 30, IJm.-O. Te koop: een z. g. a. n. CAR RIER met gesloten bak f 400 en een 3 plaats electrisch fornuis, Inventum f 125. Bloemstr. 51, IJmuiden. Te koop: KIPPENHOK en pl.m. 35 M. gaas. Samen f 30. Sparrenstraat 2, IJm.-O.' Te koop wegens plaatsge brek 2 LEGKIPPEN met haan. Kalverstr. 26, IJm.-O. Te koop: OPKLAPBED met omb. Dirk Hartoghstr. 54. Na 5 uur. IJmuiden. Wegens vertrek: groot DEVENTER TAPIJT f 250. 16 els kleed f 50, 12 els kleed f 45, h. naaimachine f 85. an tiek ronde haard f 50. Brie ven L 3188. SAN SE VIER A's f 1.25. „De Morgenstond", Soendanlein 31. Tel. 19903, Haarlem. Pracht SLEESTOFZUIGER z. g. a. n. geh. compl., 1 jaar gar. f 37.50. Dr. Leydsstr. 22, Haarlem-Nrd. VOORKAMER IN DE KENNEMERLAAN TE HUUR GEVRAAGD geschikt voor kantoorruimte. Brieven IJ 700 bureau van dit blad. laat vallen, i® als'twee, die bang ter slachtbank gaan, liggen ergens in die t Tegen elkaar aa«ë vaart de „Perseus" en de „Poolzee" kleine IJmuidense chaos aan de w tg vgrf d001, de begrafenisondernemer Nijkerk. Straks (het theater met de beste films) Het leven van Amerika's grootste componist George Gershwin mét Ro bert Alda, Joan Leslie, Al Jolsóri; Paul Toegang 14 jaar t A lil si s j! P it f De snijbrander scheurt dc verschansing van cle „Poolzee" uileen. De telegraaf sta'at voorgoed op „stop". ijl ~ijnSCd°'S zal trekken. terug te\l2VChepen ADVERTENTIE VERLANGEN AANVULLING Kennemerlaan 63 - IJmuiden- Telef. 5676. Aagtëdijk, "30 te Victoria. Aagtekerk, 31 v. Manilla. Akkrumdijk, 1 te Antwerpen verw. Alhena, 30 v. Rott. n. Bremen. Alkaid, 1 15 u. Antwerpen verwacht. Anncnkerk, 31 te AntwerPen- Arendskerk, 30 te Genua. Arkeldijk, pass. 31 Vlissingen. Alcyone. 30 1165 m. O.ZO. Kp. Guardafui. Aldegonda, pass. 30 Kota Baru. Alderamin, 30 285 m. Z. Kp. Sable. Amstclland, 30 180 m. O.ZO. Santos. Arundo, 30 320 m. W. Scilly's. Amsteldiep, 30 575 m. O. Belle Isle. Amstelvaart, 30 450 m. Flores. Boschfontein. 31 v. Antwerpen. Britsum, 30 te Baltimore. Baarn. 30 275 m. W. Finisterre. Breda, 30 960 m. NO. Sombrero. Callisto, 31 te Rotterdam. Caltex Nederland, 30 150 m. O.NO. Malta. Caltex The Hague, 30 120 m. O.ZO. Kreta. Caltex Utrecht, 30 60 m. N. Kp. Finisterre. Coryda. 30 120 m. N.t.O. S§n Miguel. Dalerdijk, 29 v. Los Angeles. Delft, 30 te Arica. Diemerdijk, 30 te Los Angeles. Edam, 30 400 m. O.ZO. Cape Race n. Antw. Eemland, 30 180 m. Z.ZW. Ouessant. Esso Den Haag. 30 660 m. NO. Mona eil. Felipes, 31 te Port Swettenham verw. Groote Kerk, 1 te Antwerpen verwacht. Graveland, 30 325 m. N.t.O. St. Vincent. Ganymedes, 31 te Pto. Cabello verw. Hydra, 31 v. Barranquilla n. Cristobal. Hector, pass. 31 Ouessant. Hersilia, 30 te Antwerpen. Heelsum, 30 300 m. NW. Keywest. Jagersfontein, 31 v. Antwerpen. Jupiter, 31 te Rotterdam. Karossa, 30 te Manokwari. Leopoldskerk. 30 v. Rotterdam n. Bremen. Linge, 31 te Rotterdam. Leerdam, 30 200 m. Z.ZW. Cape Race. Leersum, 30 320 m. Z.ZO. Cape Race n. Le Havre Mutderkerk, 30 te Amsterdam. Marisa, pass. 30 ten NW. Mindanao. Metula, 30 275 m. N.NO. Finisterre. Minjak, 30 v. Pangkalpinang n. Penangkat. Mirza, 30 600 m. W.t.Z. Gibraltar. Mitra, 30 320 m. ZW. Azoren. Noordam, 30 180 m. ZO. Sable eil. Oberon, 30 375 m. W. Scilly's. Omala, 30 80 m. Z. Ras al Hadd. Ovula, 30 v. Singapore n. Bahkpapan. Ondina, 28 te Trincomali. Parkhaven, 29 te Montevideo. Prins Willem II, 30 120 m. W. Cp. Clear. Prins Fred. Willem, 30 750 m. O.t.N. Belle Isle. Prins Joh. W. Friso. 30 540 m. W.NW Hebriden. Prins Philips Willem, 30 400 nu W.t.Z. Scilly's. Papendrecht, 30 400 m. NO. Martinique. Poseidon, 31 New York verw. Rondo, 30 100 m. W. Pulu Weh. Salland, 31 te Amsterdam. Saparoea, 31 te Rotterdam. Stad Haarlem, vermoedelijk 1 te Amsterdam. Stad Maastricht, 2 tc Rotterdam verwacht. Samarinda, 30 nog te Menado. Siaoe, 29 te Pangkalpinang. Silindoeng, 30 v. Soerabaja n. Sampit Sinabang, 31 te Singapore verw. Sloterdijk, 30 475 m. W.NW. Minicoy. Straat Soenda, 30 600 m. NO.t.N. Tristan da Cunha. Saparoea, 30 v. Antwerpen n. R'dam. Schie, 30 v. Houston n. New Orleans. Stad Leiden, 30 180 m. Z.ZW. Bermudas. Stanvac Djirak, 27 v. Sambu n. Sungeigerong. Tamo, 30 te Philadelphia. Tiba. pass. 30 17 u. Kaap Finisterre. Talisse, 30 150 m. dwars Bermudas. Tankhaven III, 29 v. Sungeigerong n. Tj. Uban. Taria, 30 140 m. ZO. Oostpunt Kreta. Tero, 30 540 m. Z.t.W. Recife. Tiba, 30 80 m. NW. Finisterre. Tibia, 30 v. Hamburg n. R'dam. Tjikampek, 30 460 m. W. Pulu Nias. Tierius, 30 300 m. N.NO. Abaco. Trajanus, 30 te Laguaira. Triton, 30 240 m. N.NW. Mona eil. Trompenberg, 30 300 m. O. Bermudas. AJtrecht, 30 500 m. Z.ZW. Guardafui. Uni, 27 v. New Orleans n. Cabezas. Westland, 30 660 m. Z.ZW. Las Palmas. Woensdrecht, 30 660 m. NO. Sombrero eil. Waal, pass. 30 ten W. Jamaica. Waiwerang, 26 te Hongkong. Zeeland, 31 te Huelva. Zonnewijk, 30 770 m. W. Scilly's. KLEINE VAART? Bernina, 30 v. Parijs n. Kopenhagen. Bernisse, 31 te Nantes verw. Bree Helle, verm. 31 v. R'dam n. Bremen. Coolhavcn, verm. 31 v. Leixoes n. Londen. Casana, 31 te Malmö. Carpo, verm. 31 v. Fowey n. Antwerpen. De Ruiter, 30 te Oskarskamn. Duiveland, 30 v. Kopenhagen n. Gdynia. Eban, 30 v. Antwerpen te Hull. Evertscn, 30 v. Nakskov n. Kopenhagen. Frisia, 31 te Ardrossan. Geert Bodewes, 30 te Agadir. Glashaven, pass. 30 Brunsbuttel n. Antw. Hada, pass. 30 Olandsrev. Hast II, 30 te Parijs. Helvetia, 31 te Zwolle. Henk, 30 te Manchester. Hagno, 30 te Dublin. Import, 31 te Lissabon verw. Jozina, vertr. 31 v. Rouaan n. Port Lyautey. Koningshaven, verm. 30 v. Rouaan. Kortenaer, pass. 30 Bornholm. Kemphaan, 30 te Hull. Larix. 29 te Hamina. Leuvehaven, 31 te Gothenburg. Lies, pass. 30 Dungnass. Michel Swendcn, pass. 30 Brunsbuttel. Matar, 30 v. Nice n. Casablanca. Merak ,27 te Dakar. Merwehaven, 30 v. Duinkerken n. Casablanca. Marcella, pass. 31 11 u. Casquets. Marne, pass. 29 Holtenau. Merel, 30 v. Antwerpen n. Hull. Mies, 30 v. Oskarshamn. Noordland, 30 v. Husum n. Kasko. Nassauhaven, 30 te Kopenhagen. Nieuwehaven, 31 te Casablanca. Noord, 31 24 u. rede Le Havre. Ntfenburgh, 29 te Hamburg. Oise, 29 te Boston. Peter Swendcn, 30 v. Porsgrun n. Umeja. Pavo, 30 Kiel gepass. n. Walkom. Palma vertr. 31 v. Zwijndrecht n. Vlaardingen. Ponto, 20 te Zaandam. Rijnhaven, SO 80 m. ZW. Ouessant. Spes, 31 te Malmö verw. Spolando, 30 v. Bilbao n. Aviles. Spora, 30 v. La Novelle n. Casablanca. Servus. pass. 30 Terschellingerbank. Sian, 30 te De Lemmer. Silvaplaha, 29 te Kopenhagen. Strijpe, 31 v. Liverpool n. Cardiff. Texel, 30 v. Bremen n. R'dam. Timor, 28 te Liverpool. Tromp, 30 v. Leith n. Goole. Tyro, pass. 30 Lizard. Valbella, pass. 31 Brunsbuttel. Vrede, 30 v. Gothenburg n. Krageroe. Vrijburgh, 30 v. R'dam n. Bordeaux. Vindicat, 25 te Setubal. Westlaan, 31 v. Hamburg n. R'dam. Wickenburg, pass. 31 Burlings. Walenburgh, 29 te Le Havre. SLEEPBEDRIJF Hudson en Poolzee, met zuiger 30 36' 19" Noord 7' 54" West. Blankenburgh, met bak 29 v. Port de Bouc n. Port Said. Witte Zee, met een stoomschip 30 36' 22" Noord 19' 00" Oost.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 3