rt-cultus nabij de Middellandse Zee I E WEK DE GAL IN UW LEVER OP Chefarine „4" doet wonderen Kapitein C. van Marion over zijn ervaringen temidden van een gekastijd volk RUSDAG 1 AUGUSTUS 1951 «Hiniihin öe qeionde. A§euda voor Haarlem Bespreking over de prijspolitiek BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13459 Wl ND)ACKETS Stichting „Ons Recht" opgericht Nieuwe commissaris van N.Z.H. Bloemenhulde aan Haagse bloemenkoningin Gemeentebestuur van Huissen gedagvaard Advocaat tot een jaar veroordeeld Pseudo-vogelpest neemt weer toe Weekstaat Nederlandse Bank Deviezenpositie is iets verbeterd Indexcijfer van de productie is gedaald TERUG UIT KOREA „Internationale strijdmacht werd werkelijkheid" Gewonden uit Korea Voethal Het Zilveren Molen-toumooi van R.C.H. Het Spaarnebeker-tournooi van „Haarlem" Larus S favoriet voor Sanfpoortse kortebaan Italiaan De Santis leide in de Ronde van Duitsland Cricket Test-match verregend ht heeft mr. W. H. Fockema Andreae, de nieuwe voorzitter van de Raad van Bestuur van de Koninklijke Nederlandse kr/Dinsdagmiddag voor de eerste maal de vergadering van het bestuur van de Utrechtse Jaarbeurs gepresideerd. Van links LhtsPrins Bemhard, Koninklijk commissaris der Jaarbeurs, mr. W. H. Fockema Andreae, mr, JMilius, directeur, en nMf ir. M. H. Damme, ondervoorzitter van de Raad van Bestuur. IffttmTIONAAL MUZIEKFESTIVAL TE AIX-EN- PROVENCE (Van onze correspondent ie Parijs) Etn belangrijke factor, die van het be rin if het bijzondere karakter van de mu- Sfeesten van Aix heeft bepaald, schuil- J,kL in de grote zorg en het overleg ;:ee de directie hier te werk ging by S «amenstellen der programma's. Elders 1 we zullen geen namen noemen tót men de naam „festival nog wel jens te rechtvaardigen door een- vri, wil keurige coördinatie van een aantal ook Jvrn willekeurig cycli en se.zoenstaar- t waarbij dan uiteraard een eenheid rf 'iets a's gemeenschappelijke ge dachte pijnlijk moet ontbreken. In Aix v! men ne:- begrip festival echter anders In de rangschikking der namen van componisten en verken komt hier a da delijk een eigen karakter tot uiting, een karakter dat, zoals wij in een vorig arti kel reeds opmerkten, evenzeer door de Provencaalse landstreek ais door de mu ziek geopenbaard wordt. Het is bijvoorbeeld kenmerkend dat men bij het doorbladeren van de pro- gramma's der laatste vier festivals ver- Kis zal zoeken naar de namen van een Beethoven, een Brahms, oen Strauss, een Wagner niet omdat dit slechte of min derwaardige componisten zouden zijn, doch eenvoudig omdat hun geest niet «rookt met het meridionale genie, dat men hier ook door de mUfziek tot uiting wil brengen. De componist die dit ideaal hei dichtst benadert, het als het ware sym boliseert, is natuurlijk Mozart, die dan ook elk jaar het hart van deze muziek talen vormt. „De hartstochten, hoe hevig ze ook mo gen wezen", zo schreef Mozart eens in een van zijn vele brieven aan zijn strenge vader, „mogen toch nooit zo worden uit gedrukt dat de grenzen van'de wansmaak overschreden worden, want nimmer mag de muziek, zelfs wanneer zij uitdrukking zoekt te geven aan de meest afschrikwek kende situatie, het oor beledigen. Kortom: ce muziek dient altijd muziek te blijven". Men zou moeilijk een beknopter en zui verder formulering kunnen vinden voor het ideaal van de meridionale kunst, waarbij ook de heftigste gevoelens toch altijd aan de schone vorm gebonden blij ven, dan in deze enkele volzin door Mo- art, bij wijze van persoonlijk credo, werd uitgedrukt. Ontdekking van het jaar Die verbondenheid met het genie van Mozart komt in Aix ieder jaar onder meer tot uiting door een nieuwe opera aan het btstaandc répertoire toe te voegen. Zo wrat hier, als pendant van Salzburg, een egen Mozart-cultuur opgebouwd, die zich :n verschillende trekken van de Oosten rijkse traditie onderscheidt, De Mozart- stijl van Aix zou men desgewenst het c«l principieel Romaans kunnen noemen, iijtt dien verstande dat hier vooral ge- streefd wordt naar grote bewegelijkheid en spontaneïteit in toon en gebaar, waar- 01) men zeer veel aandacht besteedt aan goed begrip der handeling, Speciale wirn genieten hier voorts de costume- AÜVERTENTIE i. vVi.VJ iWu ^ond 010 ika JSJWi: City' V 5 UUr' SLmO uur c" «ozen- ^•«Ojong" 10.30 uur^ 1 My het en AUGUSTUS 6 en avondvoorstellingen. ring en de décors, voor het ontwerpen waarvan ieder jaar een schilder van naam dit jaar was het Dérain wordt uit genodigd. Een der drie artistieke directeu ren, de Parijse impresario Dussurget, is belast met het engageren der vocale krach ten, voor welk doel hij in het begin van ieder seizoen langs de voornaamste theaters van Europa reist. Hij gaat daarbij met een grote ombevangenheid te werk, door soms voor belangrijke rollen zangers te engageren, die tevoren nog nooit op een opera-podium hadden gestaan. De ontdek king van dit jaar werd de Franse liede- renzanger Gerard Souzay, die thans Aix verraste door zijn natuurlijke en zeer in telligente spel in de rol van de graaf Ro binson in „Het geheime huwelijk" van Cimarosa. Na „Don Giovanni" en „Cosi fan tutte" het meest verwant aan de Italiaanse operacultuur die hier de eerste jaren werden opgevoerd, kon men thans met nieuwsgierigheid „De ontvoering uit het Sérail" tegemoet zien, vooral ook omdat, dit werk in de muziekgeschiedenis bekend staat als de opera waarmee Mozart bewust de beginselen van het Duitse „Singspiel" wilde na streven. Om dit speciale karakter te respecteren heeft men voor het eerst in Aix, zo niet in Frankrijk, het werk in de oorspronkelijke taal (het Duits) opgevoerd, een prestatie op zich zelf, die te meer te loven viel, omdat een aantal medewerkers, regisseur Bertin incluis, deze taal niet of nauwelijks meester was, zodat de rollen ten dele phonetisch moesten worden in geprent. Deze ongewoonheid met de taal stoorde ons beslist in de vele parlando- passages, de rap gesproken teksten, doch hinderde het publick verder niet, aange zien het Duits hier toch niet werd verstaan. De grote verdienste van Pierre Bertin, die ook de komische rol van Salim Bassa ver vulde, werd vooral bepaald door de frap pante onbevangenheid, die de zangers tegenover de dirigent ten toon wisten te spreiden. Eindelijk hing men hier eens niet aan het stokje van de leider van het orkest Hans Resbaud die zich aldus tot zijn taak van accompagneren kon beperken. Het werd een uitvoering, waaraan weken onvermoeid gewerkt was, die uitmuntte door zwier, frisheid, esprit en souplesse. Cimarosa en Menolti Een ander evenement van het festival, dat overigens dit jaar niet rijk was aan moderne premières als enig onbekend hedendaags werk prijkte een pretentieus en onverteerbaar Pianoconcert van Samson Francois op het programma vormde de eerste opvoering sedert onheugelijke tijden •van Cimarosa's „Matrimonio Segreto" (Het geheime huwelijk) dat vooraf werd ge gaan door de kostelijke een-acter „De telefoon" van de Italiaanse Amerikaan Menolti, beroemd door zijn dramatisch tijd- stuk „De Consul". De opera van Cimarosa was weer met zoveel zorgen omringd solisten waren overgekomen uit Milaan, Wenen, Parijs, New York en Rome dat cle opvoering het aanzien kreeg van een rehabilitatie. Na afloop van de avond was iedereen geneigd de componist op één lijn te stellen met Mozart, zijn tijdgenoot, zo niet naar het voorbeeld van Stendhal nog hoger. Inderdaad bevat deze lyrische, genereuze partituur vele kwaliteiten en verdient het werk dus stellig een vaste plaats op het répertoire. Maar de volgende avond, toen op dezelfde plaats Mozarts „Ontvoering" weerklonk, ervoer men tevens liet onder scheid tussen een groot dramatisch talent en een genie: het genie van Mozart, dat zelden met zoveel glans en vitaliteit en ook met zoveel menselijkheid opbloeide als hier in het openluchttheater van Aix, dat door een koele sterrenhemel overkoepeld werd., Op uitnodiging van de Beierse Kunstacademie houdt de befaamde Spaanse filosoof Ortega y Gasset in Miinchen een serie lezingen. De Spaanse wijsgeer tijdens zijn eerste voordracht: „De idee van de natie en de Duitse Jeugd". Overleg tussen minister en commissie uit de detailhandel De minister van Economische Zaken heeft op 31 Juli voor de tweede keer een onderhoud gehacl met de commissie uit de georganiseerde detailhandel over de prijs politiek! in het bijzonder ten aanzien van de jongste ontwikkeling op prijzengebied en het daarmede nauw samenhangende vraagstuk van de liquiditeitspositie der middenstandsbedrijven. De minister zal met zijn ambtgenoot zonder portefeuille prof. dr. A. H. M. Al- bregts, die wegens uitstedigheid de be sprekingen niet heeft kunnen bijwonen, het overleg met de commissie voortzetten. FAILLISSEMENTEN De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 31 Juli 1951 in staat van faillissement verklaard: J. M. Mellef, handelende onder de firma A. P. J. van Daalen, wonende te Haarlem, Pieter Kiesstraat 63. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curatrice: iijej. mr. H. Muller te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: de N.V. Machine- en Apparatenfabriek Panman, gevestigd te Zwa nenburg, Zwanenburgerdijk 351 a. Rechter commissaris: mr, H, G. Rambonnet. Curator: mr. C. Blankevoort te Haarlem. Bij beschikking der rechtbank van 31 Juli 1951 is voorlopig surséance van betaling ver leend aan: Hendrik Meijer, \vonende te Sant poort, Wüstelaan 51, zaakdrijvende te Sant poort, aan de Hoofdstraat 194, onder de firma Manul'acturenhandel-Woninginrichting H. Meijer „Nederland", met benoeming van mr. K. Hugenholtz te Haarlem, tot bewind voerder. SCHEVENINGSE KOTTER NAAR DE WEST De kotter SCH 177 Noordzee, die een ge slaagde proefvaart maakte, is naar Zuid- Afrika vertrokken. Vandaar zal het schip naar de West gaan. Kapitein is de heer A. Blok. ADVERTENTIE cf« I {Jee. riUttKio Difufii ouj/f Dezer dagen is een stichting, genaamd „Ons Recht" opgericht. Het doel van deze stichting is „het behartigen van de belan gen van hen, die tengevolge van toepas sing, hetzij van de z.g. Londen se Ko ninklijke Besluiten, hetzij van andere al dan niet na-oorlogse besluiten of wetten onrechtmatig zijn getroffen, een en ander in de ruimste zin genomen". Het bestuur der stichting bestaat, uit de heren S, Dokter, oud-directeur PTT, Rot terdam, P. J, van den Elshout, bouwkun dige te Breda en B. G. P, Holleboom, par ticulier te Breda. De stichting deelt mede een andere te zijn dan de stichting „Comité 19451950", thans genaamd „Stichting Oud-politieke Delinquenten". De heer T, H. M, van Waveven uit Ben- nebroek is lot commissaris van de Noord- Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij be noemd. Hij neemt de plaats in van mr, dr. J. Versteeg en door zijn benoeming is de band tussen de bloembollenstreek en de vervoermaatschappij nog hechter gewor den. ZOUT 7 CENT PER KILOGRAM GOEDKOPER Het ministerie van Economische Zaken maakt bekend, dat wegens de afschaffing van de accijns op consumptiezout de win kelprijs van zout met ingang van 1 Augus tus is verlaagd van f 0,21 tof f 0,14 per kg. De prijs van gejodeerd zout is vastgesteld op f 0,19 per pak van 1 kg. De bloemenkoningin van Den Haag hield Dinsdagmiddag op de trappen van het ge bouw van de Hoge Raad een ontvangst. Duizenden bloemen werden aan haar voeten gelegd. Deze bloemen werden in de loop van de avond naar zieken in de zie kenhuizen gebracht. Haagse bedrijven zon den grote bloemstukken, kindeven brach ten hun bescheiden ruikers om een kleine vreugde aan de Haagse zieken te bereiden. De bloemenkoningin heeft veel kleuter- handjes moeten schudden, want de kinde ren namen er geen genoegen mee alleen maar de bloemetjes over te reiken. Zo nu en dan wilde een kleuter haar zelfs een kusje geven en natuurlijk werd deze kleu- terwens gaarne ingewilligd.- Haar vier hof dames en enige tientallen verpleegsters hadden de handen vol om alle bloemstuk ken en ruikers op de trappen neer te leggen. Op 9 Augustus zal voor de rechtbank te Arnhem het gemeentebestuur van Huissen in de persoon van burgemeester F. Ter- windt zich moeten verantwoorden over de al- of niet rechtmatigheid van het onlangs genomen besluit, de op de gemeentespaar bank te Huissen belegde geiden ad f 1245 ten name van een comité Ouden van Dagen, te confiskeren en daarna over te dragen aan een vanwege liet gemeentebestuur ge vormd en geïnstalleerd nieuw comité. Het oorspronkelijk comité, dat reeds een paar jaar werkzaam was, had reeds een uit stapje voor ouden van dagen georganiseerd toen het gemeentebestuur het gemeente comité met de organisatie belastte. De penningmeester van het oorspronke lijke comité heeft nu als houder van het desbetreffende spaarbankboekje het ge meentebestuur van Huissen gedagvaard. ADVERTENTIE De Utrechtse rechtbank hééft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 58-jarige advo caat mr. dr. H. A. Th. van H. te Utrecht, tegen wie twee weken geleden wegens uit lokking tot meineed twee jaar gevangenis straf was geëist. De rechtbank veroordeelde hem tot een jaar gevangenisstraf. Vermoedelijk doordat een kippenhande- laar uit Wezep met psuedo-vogelpest be smette kippen op de Groninger kippen- markt heeft gebracht, is in de gemeente Onstwedde (Gr.) op verschillende plaatsen pseudo-vogelpest geconstateerd. Dc kippen waren op de Groningen markt aan ver schillende kippenhouders verkocht, die de besmette kippen bij hun gezonde kippen hebben gebracht. De Veeartsen ij kundige Dienst te Gro ningen heeft 600 kippen afgemaakt en enige pluimveebedrijven ontsmet. In Kesteren is op twee pluimveebedrij ven pseudo-vogelpest geconstateerd. Op advies van het Veeartsenijkundig Staatstoezicht heeft de burgemeester een ophokverbod uitgevaardigd in het dorp Kesteren. D eeigenaars van pluimveebe drijven moeten hun honden en katten ook opsluiten of vastleggen. In de buitenwijken van Nijmegen zijn eveneens enige gevallen van pscudo-vogel- pest geconstateerd. De aangetaste kippen zijn afgemaakt. Op een viertal bedrijven te Leur (West- Brabant) is pseudo-vogelpest geconsta teerd. De besmette dieren zijn afgemaakt. Zoals te verwachten was, is de Juli- ultimo vrij zwaar geweest voor het rijk, hetgeen blijkt uit de verkorte balans van de Nederlandse Bank, opgemaakt per 30 Juli. De post schatkistpapier, rechtstreeks door de bank in disconto genomen, is. met 35 mlllloen gulden gestegen tot 295 millioen. Er zijn voorschotten aan het rijk verleend tot een bedrag van bijna 9 millioen en het kleine saldo van de schatkist ad ƒ2.619.218 is geheel verdwe nen, zodat het rijk totaal ruim ƒ46 millioen nodig had voor zijn diverse betalingen. In de deviezenpositie kan een wending ten gunste geconstateerd worden. Uit de diverse posten, die de netto deviezen reserve bepalen, valt af te leiden, dat deze thans 933.5 millioen bedraagt tegen ƒ911 millioen vorige week. De bankbiljetten- omloop is gestegen met 62 millioen tot 2.806.139.425. Voorts zijn cle voorschot ten in rekening courant met ruim V/i millioen gestegen tot 207.4 millioen en de saldo's van banken in Nederland met ƒ1.5 millioen verminderd tot ƒ41.9 millioen. De bijzondere rekening van 's rijks schatkist steeg, voor het eerst sinds ge ruime tijd, van f 1.547.690.196 tot 1,626.085.809. De andere saldo's, die als tussenrekening fungeren, daalden met 65.8 millioen tot 160.198.673, zodat ook andere boekingen hierop hebben plaats gevonden. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek was de algemene productie-index in Juni (23 werkdag) 142 tegen 145 in Mei (28 werkdagen). De gemiddelde dag productie daalde van 148 in Mei tot 142 in Juni, Per bedrijfstak zijn de volgende index cijfers berekend: bouwmaterialen 133 in Juni (124 in Mei), leder en schoenen 130 (154), rubber 32'3 (369), steenkolen 92 (88), metaalproducten 170 (171), en open bare nutsbedrijven 169 (178). „In één ding ben ik zeker niet teleurgesteld geworden. In Korea is bewezen, dat het mogelijk is een legermacht op te bouwen en te laten samensmelten uit zeer verschil lende nationale elementen. De theorie van Lake Success werd aldus van de schrijftafel overgebracht op de praktijk van het front. En dat is glansrijk gelukt. Die ervaring kan in de toekomst de grondslag vormen voor een rustiger wereld dan wij nu beleven". Dat is dan wat kapi tein C. van Marion uit Haarlem het belangrijk ste en het gelukkigste vindt over de oorlog in Korea, waaraan hij als vrijwilliger van de strijd krachten der Verenigde Volken heeft deelgeno men. Over de militaire ver richtingen, de collectieve en individuele wapen feiten, was hij in het ge sprek dat wij gisteren met hem hadden, uiterst sober. Hij wilde er liever in het geheel niet van horen. Over het land wilde hij wel praten, al gaf hij onmiddellijk toe, dat een verblijf van zeven maan den en dan nog als sol daat, lang niet toerei kend- is om er met gezag over te spreken, zeker niet over de politieke situatie. En vooral: het volk van Korea is even gesloten als het land zelf. Een hard, on herbergzaam, afstotend landschap, dat overigens bij bombardementen wel goede dekking biedt. Een ononderbroken berg landschap met slechts smalle valleien, waarin de huisjes van de onder 35- jarige Japanse heerschappij uitgezogen be volking op de schaarse schaduwrijke plek ken zijn gebouwd. De Koreanen verbouwen rijst en kappen veel hout van de toch al spaarzame bossen en voor het overige vraagt de Europeaan zich alleen maar verbijsterd af: „Hoe be staan ze?" Maar wie in die huisjes een kijkje neemt, zal nogmaals verbaasd staan, want in die armoedige één-kamerwoning neemt het boek, het studieboek vooral, tegenwoordig een voorname plaats in. De Koreanen zijn leergierig en de manschappen en officieren van de U.N.O. hebben in de steden al heel wat pleizier beleefd van de beleefde en voorkomende studenten die gaarne als tolk fungeren. Korea is lilt meest gekerstende land van het Verre Oosten en kapitein Van Marion heeft er dan ook heel wat brave Christenen, zowel Rooms-Katholieken als Protestanten, ontmoet. Waarbij hij tot zijn verwondering merkte, dat de Aziatische Christen het als zijn Christenplicht ziet niet te roken. Over het algemeen was men doodsbe nauwd clat de troepen der Verbondenen zouden wegtrekken en het land aan zijn lottsouden overlaten. Bespeurden de Korea nen dat er weer een communistische aan val op til was, dan stroomde alles bij drom men weer terug. In de barre koude van de Koreaanse winter heeft het volk onnoeme lijk geledon, maar het moet gezegd worden, zo zei de heer Van Marion, dat ze hun lijden vorstelijk weten te dragen. Kinderleed het ergste Het kinderleed is daarbij van alles het ergste om aan te zien. Verweesden waren er bij duizenden, die door de Amerikanen werden opgevangen in reusachtige, goed ingerichte kampen bij de steden. Trouwens over de Amerikanen is kapi tein Van Marion best te spreken. De orga nisatie klopte altijd perfect en er was geen ogenblik dat de soldaten, tot welk detache ment ze ook behoorden, om materiaal, voedsel of medicamenten verlegen zaten. Moest er terug- of vooruitgetrokken wor den, dan reden de grote camions op tijd voor om het transport uit te voeren. Daar bij werd aan de belangen van de vrijwilli gers, om het even of ze nu uit Ethiopië, België, Porto Rico, Nederland, Turkije, Griekenland of Frankrijk kwamen, even grote, ja wellicht zelfs meer, aandacht be- Een aantal ontheemde Koreaanse kinderen, die Nederlanders een nieuw tehuis vonden. steed dan aan die van de Amerikaanse troepen. Bovendien maakte het een uitstekende indruk dat de Amerikaanse legerleiding nooit mensen riskeerde wanneer dat niet strikt noodzakelijk was, zulks in tegenstel ling met de praktijken van de Chinezen die niet op een divisie meer of minder keken. Er werd trouwens al genoeg van de man nen gevergd. Niet minder dan veertig keer is het Nederlandse detachement in die zeven maanden heen en weer geschoven. Soms kwam het bevel om weer terug te trekken vier uur nadat de vrijwilligers zich hadden geïnstalleerd. Dat alles echter zinkt voor kapitein Van Marion in het niet bij de grote winst, dat eenheid van optreden tegen aggressie en woordbreuk een reëele mogelijkheid is ge bleken. ADVERTENTIE ADVERTENTIE U suit 's morgens „kiplekker" uit bed. springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In, uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's LeverpUletjes. Vier Nederlandse, zes Belgische en zes Franse Korea-vrijwilLigers bevinden zich onder de gewonden, die het Deense hospi taalschip Jutlandia naar hun vaderland zal brengen. De Nederlanders zijn: Martin Groos, H. C. M. van Moll, Anton Duyvestyn en Harry van Hurne. De woonplaatsen van deze militairen zijn nog niet bekend. (UP). Het jaarlijkse voetbaltournooi om de Zil veren Molen van Groenendaal, georganiseerd door RCH, wordt dit jaar gehouden op Zon dag 19 Augustus. De deelnemende verenigingen zijn: RFC (Molenhoudster), „Haarlem", EDO en RCH. Het programma luidt: elf uur: RCHRFC. Kwart over twaalf. HaarlemEDO. Kwart over twee heeft de verliezersronde plaats, waarna de finale om half vier wordt ge- si eeld, De burgemeester van Heemstede, mr. A. G, A. Ridder van Rappard zal de Zilveren Molen aan de prijswinnaars overhandigen. Op Zondag 26 Augustus wordt het Spaarne beker-tournooi gehouden op het „Haarlem"- terrein. De deelnemende clubs zijn: RCH, DWS, NAC en Haarlem. Om half elf zal de eerste wedstrijd worden gespeeld, RCH—DWS, waarna Haarlem en NAC in het veld komen. Tevens wordt er een tussenwedstrijd ge speelt. Hieromtrent volgt nog een nadere mededeling. Omstreeks vier uur heeft de finale plaats. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN a F 0.75 Paardensport Ondanks het feit, dat het door de enorme concurrentie van de langebaandraverijen, voor de kortebaanverenigingen steeds moei lijker wordt het hoofd hoven water te houden, blijven de oude verenigingen dit stuk traditie voortzetten. De eerste Donder- in Augustus (morgenmiddag) is de tradi tionele dag voor de Hagelingervveg in Sant poort en het stemt daarbij tot verheugenis, dat deze vereniging de sympathie der eige naren heeft, met als gevolg een groot aan tal ingeschreven paarden, waaronder de beste kortebaners van ons land. Het is typisch, dat van de paarden, die speciaal voor deze afstanden klaar gemaakt wor den, het grootste percentage een figuran tenrol blijft spelen en alleen bij grote uit zondering in aanmerking komt of indien de grote kanonnen op stal blijven. Daar dit voor Santpoort niet het geval is en alle grote kortebaan-koningen present zijn, moeten de uiteindelijke winnaars in dat kleine groepje worden gezocht, dat week in en week uit d'e beste plaatsen bezet. In de eerste plaats gaat dan ook de belang stelling uit naar enfrainement J. van Leeuwen jr., die met Miss A, Laetare A en Limbus tot de favorieten gerekend mag worden. De grootste concurren t van dit suc cesvolle kortebaan-entraineinent is Jan de Vlieger uit de Haarlemmermeer, die in Allouez zijn oude beproefde kracht en nog de nieuwkomers Larus S en Otella heeft. Vooral Larus S belooft een aanwinst te worden voor de kortebaan en een waar dig plaatsvervanger van de nu reeds 18- jarige Allouez, die- in zijn rijke course- carrière bijne een f 100.000,voor zijn baas bij elkaar draafde. Jan Wagenaar komt met Nanda O en Ly- curgus, beide snelle paarden. Nanda O deed het in Stompwi.jk best en werd achter Miss A en Larus S derde. Door deze over winning van Miss A is dit kleine merrietje met 5 meter extra belast, waardoor haar taak er niet gemakkelijker op geworden is. Mede door dit feit en de omstandigheid, dat Miss A haar beste prestaties op gras- banen verricht, is aan Larus S de voorkeur te geven, gevolgd door de definitieve keuze J. van Leeuwen jr. In Johannes en stal Knijnenburg (O Marijke, Nam Brewer en Oranje Nassau) zien wij de overige kans paarden voor deze interessants kortebaan- dr averij. Wielrennen De uitslag van de eerste helft van de tiende étappe van de Ronde van Duitsland Rcichenhall—Berchtesgaden—Reichenhall luidt: 1. De Santis (Italië) 1 uur 47 min. 52 sec.; 2. Schaer (Zwitserland) 1.48.35; 3. Pee- ters (België) 1.50.07; 4. Kirchen (Luxem burg) 1.50.32; 5. Impanis (België) 1.50.35. De uitslag van de tweede helft van de tiende étappe ReichenhallRosenheim luidt: 1. Berger (Duitsland) 2.21.58; 2. Schiitz (Zwit serland zelfde tijd; 3. Hörmann (Duitsland) z. t.; 4, Hendrlkcx (België) z. t.; 5. Weirper (Duitsland) z. t. De Italiaan De Santis heeft do leiding in het algemeen klassement. De hevige regens in de nacht cn de ochtend hebben het gisteren op de vijfde.dag van de test-match EngelandZuid-Afrika onmoge lijk gemaakt verder te spelen. De wedstrijd eindigde dus in een draw. De eindscore luidt: Zuid-Afrika 538 en 87 voor 0, Engeland 505.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5