Engel Wijkervond laatste rustplaats in IJmuidense aarde Roozenburg bijna damkampioen van Haarlem en omgeving Sierlijke dravers „onder de schaats" Gladiolenstoet maakt Zaterdag een lange tocht door Bever Visserij-varia -Clowntje Riek Old Clothes New Goed Autorijden Laat het verleden rusten DRIE DODEN TERUG Joop Germeraad in Driehuis bijgezet Plechtigheid op Westerveld Volgende week gaan wij met vacantie. Breng dus tijdig uw goederen Ageoda voor Velsee Antoon Lute in Castricum herbegraven „Rhapsody in Blue" in Thalia MARKTBERICHTEN Santpoorts feestweek begonnen met ringrijderijen Laros en Sluiter spelen zich fraai op de tweede plaats DUYN's AUTORIJSCHOOL Brederode-tennistournooi verspeeld AgemdavoorBeverwiii Uitslagen „De Reisduif" SfHo,het VliMC Voor de kinderen FEUILLETON door Peter Paul O'Mara WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1951 Zes jaren nadat Engel Wijker Ezn. als slachtoffer van de Duitse razzia's van April 1944 op 14 April 1945 te Essen (Duitsland) kwam te overlijden, heeft het stoffelijk overschot van deze eens bij vele oud-IJmuidenarep bekende jongeman een rustplaats gevonden in de vertrouwde bodem. Opnieuw werd hierdoor een slecht-lielende wonde opengereten, doch het moet de na bestaanden toch een troost zijn te weten dat een rustplaats in eigen omgeving thans de betreurde gegeven is. Slechts enkele naaste verwanten waren getuigen toen Maandagmiddag de droeve last, gedekt door de Nederlandse driekleur, van Amersfoort af werd overgebracht naai de Oud-Katholieke kerk aan de Wilhel- minakade. De vlag was Dinsdagmorgen veranderd in het sombere rouwkleed, tij dens de stille heilige Mis, die door kape laan P. H. Thieme ter gedachtenis van de verscheidene werd opgedragen. Bij de hierna volgende plechtigheden van de be- aarding, die een sober karakter droegen, gaven zeer velen blijk van medeleven en belangstelling. Voor zijn toespraak had kapelaan Thieme tot tekst gekozen: „Zalig zijn zij, die hon geren en dorsten naar gerechtigheid, want hun zal barmhartigheid geschieden". Hoe wel de kapelaan de verscheidene niet heeft gekend, wist hij toch te spreken over de trouw, de toewijding, de aanhankelijk heid jegens de huisgenoten en de hulp vaardige dienstbaai-heid van Engel Wijker, niet alleen aan vele vrienden, maar ook aan Vereniging en Kerk, die hem stempel den tot een jonge man met een goede le venswandel. Terwijl op het kerkorgel het „Largo" van Handel werd gespeeld, werd de kist uit de kerk gedragen. Klokgelui begeleidde de lange stoet naar de Westerbegraaf plaats, waai- zich velen om de groeve schaarden. Pastoor E. Wijker uit Den Helder, neef van de verscheidene, herinnerde aan de dagen van April 1944, toen Engel Wijker ruw werd weggerukt uit het gewone leven en als slachtoffer van Duitse machtswel lust viel. Doch voor de nabestaanden herinnerde de pastoor aan de dood van de jongeling, die tot leven werd gewekt, waarvoor hij de tekst bezigde: „En Hii gaf hem aan zijn moedei- weder". Nadat de heer P. C. Tol een kort gebed had gezegd, dankte pastoot Wijker namens de familie voor de belang stelling bij dit droeve gebeuren. Onder de talrijke aanwezigen waren vertegenwoordigers van de „IJmuider Courant", waar de verscheidene bezorger- was, bestuursleden van de UVV te Sant poort, mevrouw Suwerink-Heykoop en anderen. Onder de bloemstukken waren er van de administratie en bezorgers van de „IJmuider Courant", de Oud-Kath. Jonge- liedenvereniging ,,DGS", mevrouw Suwe- rink en van familie. De sobere plechtigheid maakte op allen een diepe indruk. Gistermiddag is ook het stoffelijk over schot van de negentienjarige Joop Ger meraad in vaderlandse bodem bijgezet. Joop, een geboren en getogen Santpoorte naar, was employé bij de Rijksverzeke ringsbank in Amsterdam, toen hij in Sep tember 1944 door de bezetters tijdens een razzia in Haarlem werd opgepikt en op transport gesteld naar Wupperthal. Hij werd een van de velen, die tengevolge van martelingen en ontberingen in het gevan genkamp om het leven kwamen. Op 21 Maart 1945 gaf hij de geest. In de aula op Westerveld, waar gisteren de kist stond opgebaard, overhuld door de Nederlandse vlag, hebben de allernaaste vrienden met de ouders aandachtig geluis terd naar de Nocturne van Chopin en naar Schubex-ts Litanei. Onder de tonen van het Wilhelmus werd vervolgens de kist uitgedragen. Hoog in de duinen is de met bloemen bedekte kist in het familiegraf neergelaten. ADVERTENTIE Koningsplein 8 IJmuiden - Tel. 4886 WOENSDAG 1 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: Het duistere verleden. Rex, 20 uur: Macbeth. DONDERDAG 2 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: Rhapsodie in Blue. Rex, 20 uur: Macbeth. De heer J. de Koning heeft daar geme moreerd hoe de ouders alles in het werk hebben gesteld om het stoffelijk overschot van hun enig kind aan de Duitsers te ont trekken. „Dit leven is wel heel jong afge sneden", aldus spreker, „temeer daar ex- zoveel van hem werd verwacht. Maar in de woorden van Jezus: „Mijne wegen zijn niet uwe wegen", zullen wij berusting moe ten vinden in dit smartelijk heengaan". De heer J. Germeraad wijdde hierna woorden van herdenken aan de nagedach tenis van zijn zoon, en bracht de regering en de dienst van' „Identificatie en ber ging" dank voor hun werk in deze, als mede de aanwezigen voor hun medeleven. „Mogen thans Joops ziel en zijn stoffelijk hulsel de eeuwige rust vinden". Met deze woorden besloot de heer Geimeraad de plechtigheid. Onder grote belangstelling is Antoon Lute, die eveneens tijdens de ooi-log in Duitsland om het leven kwam, op het R.K. kerkhof van Castricum hei-begraven. Per militaire auto waren de stoffelijke resten Maandagmiddag gearriveerd. In de parochiekerk van de H. Pancratius werd Dinsdagmorgen de Mis van Requiem opge dragen door kapelaan Tesselaar, die op het kerkhof de absoute verrichtte. Aan het graf werden voor de zielerust vijf Onze Vaders en Weesgegroeten ge beden. Donderdag wordt in Thalia in IJmuiden een speciale voorstelling gegeven van het filmwerk dat reeds honderden in vervoe ring bracht. Als een „in memoriam" van de grond legger van de symphonische jazz, Gerhswin, die in 1937 overleed, is de rolprent „Rhap sody in Blue" een vaardig werk. De levens geschiedenis van George Gerhswin, de arme knaap in wie een muzikaal talent school, dgt eenmaal tot volle ontplooiing gekomen, de wereld een schat van melo dieën zou geven, wordt uitgebeeld in de perfecte rolbezetting van Mickey Roth, Ro bert Al da, Joan Leslie en vele anderen. Paul Whiteman dirigeert de Rhapsody, Al Jolson zingt „Swanee", Hazel Scott doet zich horen in The man I love, Fascinating Rhytm en andere songs. Al deze melodieën hebben de wereld ver overd en het is een vreugde ze nogmaals op één avond in een entourage van romantiek te kunnen beluisteren. 31 Juli 1951 Prijzen 1.86—1,70; 1,20—1,04; Heilbot 2,55—2,40; kl.m. tong kl. tong I 1,721,57; kl. tong II tarbot I 2,021,54, per kg. Kl. schol II 3012; v. haring 11.30—10; makreel 15,509,30; kl. schelvis II 3028: wijting 2319,50; gr. gul 38—34; midd. gul 34—30; kl. gul 25—22, pqr 50 kg. Gr. kabeljauw 196—1Ó0; gr. koolvis zw. 53—46; gr. leng 73—68. per 125 kg. Aanvoer 13 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 10 kisten schol. 2780 kisten haring; 1225 kis ten makreel, 12 kisten schelvis, 65 kisten wijting, 118 kisten kabeljauw en gul, 9 kisten leng, 21 kisten koolvis, 10 kisten diversen. Totaal 4275 kisten. Besommingen IJM 183 Vikingbank f 17.050; IJM 43 Dan ser f15.250; IJM 57 Medan f 15.680. KW 66 f75; SCH 17 f120; SCH 62 f40. Santpoort heeft zich door de jaren heen een van die typische dorps feesten verworven, waar de ganse ge meenschap aan meedoet: alle vijf da gen van de feest„week" heeft dit stukje Velsen het beste pak aan; de middenstand zet een aardige étalage voor de avondlijke pantoffelparade langs de Hoofdstraat in elkaar en op een echte kermis schettert tot diep in de nacht de mechanische muziek van „spin" en autobaan. Maar de Harddraverij vereniging, die elk jaar met frisse moed aan de organisatie van deze drukke dagen begint, zou haar naam oneer aan doen, als zij het paard niet een ereplaatsje op het programma gaf. Het paard heeft gistermiddag en -avond al de volle belangstelling op zichzelf geves tigd tijdens de traditionele ringrijderijen voor café „De Weyman", waar 's middags onbespannen dravers in een lange stoet on der de schaats doortrokken en later een sierlijk getuigde rij tilburys met beman ning en vooral „bevrouwing" naar de kijkers en de prijzen dong. Eerst op de fiets Het begon met het ringsteken op de fiets; gedurende de ochtenduren hebben 120 da mes en heren hun krachten beproefd op het stalen ros en de jury, die al om negen uur op de overdekte wagen van elk jaar kroop, kende de dames Femmy v. d. Kolk de eerste prijs toe. Tiny Böhm werd een goede tweede, gevolgd door Joke Rut ten en Pia Sintenie. Van de 56 heren wist Dick Böhm de meeste ringen uit de schaats te prikken, L. Zwanenburg werd tweede, P. Stege- meijer drie en J. Weber vier. In een tropische hitte hebben de ruiters gistermiddag het traditionele ringrijden voor „de Weyman" in Santpoort laten zien. Santpoorts feestweek is met een oud vermaak ingeluid. A. van Eek mende van de 23 deel nemers op het losse paard zijn 14-jarige Oldenburger ruin „Kees" het zuiverst en kreeg daarmee de eerste prijs. Twee drie werden Chr. Dekker en Nico van Schagen. Tot laat in de avond is de jury bezig ge houden door de niet minder dan 67 lief hebbers, die 's middags met hun gerij op de kinderhoofdjes van „De Weyman" ver schenen. Omzoomd door een hartelijk-mee- levende menigte reden eerst om kwart over zeven de prijswinnaars hun laatste rondje. Van de dames was het mevr. Prinsen uit Zaandam, die na diverse herkampen de eerste prijs verwierf, A. van Schagen werd tweede, Lien Braay derde én M. Lemmers vierde (allen uit Santpoort); bij de heren was G. v. d. Kolk uit Haarlem de beste, met Th. v. d. Zwet, Tlx. v. Veen en W. Wenter, respectievelijk uit Haarlem, Sant poort en Spaarnwoude op zijn hielen. De prijzen attractieve gebruiksvoor werpen die in de steeds warmer wor dende gelagkamer van „De Weyman" zijn uitgereikt, maakte een eind aan deze strijd „om de ring". Maar het hele dorp heeft de deelnemers nog moeten zien, zoals ze trots achter de muzikanten van „Wilhelmina" aantrokken en daarmee werd de eerste dag van de festiviteiten afgesloten: een vaak wat al te warme dag voor de toeschouwers maar niettemin een plezierige inzet van deze Harddraverijweek. De overwinning op soldaat Postma, die de leider Roozenburg in de zevende ronde van het damtournooi om het kampioenschap van Haarlem en omstreken in de Ripperda-kazer- ne heefl behaald, kan van beslissende invloed z(jn op het behalen van de titel. Wereldkampioen Roozenburg heeft nu op al zijn concurrenten twee punten voorsprong, en er zijn nog twee ronden te spelen. Wel ontmoet Roozenburg nog Laros en Sluiter, twee erkend geduchte tegenstanders, doch het komt ons voor dat de 26-jarige matador geen steek meer zal laten vallen. Door overwinningen op Willemse en Abe de Jong hebben Laros en Sluiter zich gelijk met Dukel op de tweede plaats genesteld. Vooral de fraaie partij, waarmee Sluiter won was bijzonder mooi. De stand van vier stukken voor ieder was als volgt: Wit: Sluiter, 47, 34, 24 en 12. Zwart: De Jong, 15, 25, 32 en 37. Wit aan zet: 128, zwart: 32—38? en wit (fraai, door een verrassende zet) 4742. Hoe zwart ook slaat, wit behaalt steeds winst. Een fel gevecht hebben de dammeesters Dukel en W. de Jong geleverd, waarin het tenslotte de IJmuidenaar eerst in het eind spel gelukte iets in het voordeel te komen. De strijd eindigde in remise. Ook Sluiter en Laros hebben tot remise in het afgebroken eindspel besloten waardoor de stand nu is: gesp. gew. gel. verl. pt. Roozenburg. OK 6 4 2 0 Laros, DCIJ 6 3 2 1 Dukel, DCIJ 6 3 2 1 Sluiter, HDC 6 3 2 1 Yme de Jong, OK 6 2 2 2 W. de Jong, OK 6 2 2 2 Willemse, St. Bavo 7 14 2 Abe de Jong. OK 5 10 4 Postma, DCIJ 6 0 0 6 10 Woensdagavond worden in het clubgebouw van damclub Oosterkwartier Hof van Hol land te Haarlem voor de achtste ronde de ADVERTENTIE Kalverstraat 20 - IJm.-Oost Tel. 4806 In het Santpoortse Brederode tennistour- nooi werden de volgende resultaten bereikt: Afdeling B. Dames enkelspel: 1. Mej. S, v. Vliet; 2. mej. A. Kwak. Dames dubelspel: 1. Mevr, en mej. Elhorst; 2. mevr. N. Burger en mej. A. Kwak. Gemengd dubbelspel: 1. Mej. E. Schulte en R. Ong; 2. mej. G. Nijssen en J. C. v. d. Bronk. Heren enkelspel: 1. J. C. v. d. Bronk; 2. J. Groen. Heren dubbelspel: 1. R. Ong en H. Paulsen; 2. O. Mohn en H. Nijboer. Afdeling C. Dames enkelspel: 1. Mej. E. Scherpenzeel; 2. mevr. M. Nicolay. Dames dubbelspel: 1. Mej. J. Roodenburg en mej. A. Faase; 2. mej. A. Janninga en mej. A. de Groot. Gemengd dubbelspel: 1. Mevr. Deerenberg en M. Boele; 2. mej. E. Scherpenzeel en J. v, d. Berg. Heren enkelspel: 1. M. Boele; 2. Th. de Rijk. Heren dubbelspel: 1. J. Bolleman en Th. Verhageen; 2. P. de Weerdt en H. Gerssen. Na afloop reikte de heer H. S. J. Elfferich, voorzitter van de tournooi-commissie, de prijzen uit. GESLAAGD De heer F. Raap te Santpoort slaagde voor het examen Handelscorrespondentie. volgende partijen gespeeld: SluiterRoozen burg; T. PostmaW. de Jong; A. de Jong H. Laros; Yme de Jong—B. Dukel. Donderdagavond wordt in het clublokaal van damclub DOS de afgebroken partij tus sen Dukel en Abe de Jong verder uit gespeeld. De laatste ronde heeft dan plaats in het gebouw „Zang en Vriendschap" op Maandag avond 6 Augustus te Haarlem. ZWARTE BESSEN EN RTmT^ Dinsdag is er in BevenS IB% zwarte bessenveiling gehoi^0^- Er werd 1500 kilo aS n' gemiddeld 1.06 per kilo? De bloembollenveiling K!erab^ houdt Donderdag 2 veiling van leverbare veilinggebouw aan de Brees£enH- braak Luxor Theater, UlJt: «Do*. bolhoeden naar Londen".^ Raadhuis Beverwijk,2 fti?' wethouder Sociale Zaken Sprees.-. De route van het gladiolencorso, dat Zaterdag 4 Augustus als onderdeel van de V.V.V.-feestweek door de stad Beverwijk gaat trekken en waaraan een groot aantal praalwagens meedoet, ziet er als volgt uit: Opstellen en keuring aan de Halve Maan en vervolgens Stationsplein, Breestraat, Peperstraat, Torenstraat, Grote Houtweg, Galgenweg, Arendsweg, Populierenlaan, C. Malersweg, Boeweg, Arendsweg, Jan Als- weg, Koningstraat, Zeestraat, Vondellaan, Scheybeecklaan, dr. Schuitstraat, Prins Bernhardlaan, Prinsesselaan, dr. Schuit straat, Groenelaan, Romerkerlcweg, Hen drik Burgerstraat, Moesstraat, Kees Delfs- weg, Kloosterstraat, Koningstraat, Par keerterrein, waar de stoet wordt ontbon den. Castricum doet mee Een flink aantal leden van de afdeling Castricum van „Bloembollencultuur" is gisteravond naar hotel Roosendaal geko men, ter bijwoning van een algemene ver gadering. Hoofdpunt van bespreking vormde het ingekomen schrijven van de V.V.V. te Beverwijk, waarin werd verzocht om deel De Beverwijkse postduivenvereniging „De Reisduif" heeft twee wedvluchten georgani seerd. De jonge duiven vlogen uit Roermond over een afstand van 171 km. 's Morgens om half negen werden de 252 vogels losgelaten. De eerste duif vloog om izes minuten over elf het hok van de heer J. Luntz binnen; de laatste arriveerde om 11.23 uur. De uitslagen luidden: J. Luntz 1, 16; F. Blommaert 2; S. Terbraak 3; P. v. Vuuren 4; R. du Crocq 5; W. v. Wijk 6, 14, 42; J. v. Roon 7; L. Traa 8; J. de Ruiter 9; R. Hen driks 10, 32; C. Castricum 11, 38, 50; C. G. J. Dekker 12; J. C. Amels 13; T. Gravemaker 15, 18; W. Fernee 17; A. v. Son 19; C. West- strate 20, 44, 45; J. Scheffer 21, 47; B. de Smet 22, 24, 33; P. H. v. Minnen 23; M. J. Kok 25; J. de Vries 26; H. Osendarp 27, 35; P. Bruins 28; L. v. Son 29; R. Weststrate 30; P. Luijt 31; A. de Bot 34; H. Beentjes 35; H. Hubers 36; P. v. d. Outenaar 37; P. Vergunst 39; W. Joosten 41; H. Zillig 43; W. v. Driel 46; W. Rijnders 48; G. v. d. Winden 49. Bovendien vlogen 175 postduiven uit Orléans die.'smorgens om 6.10 werden los gelaten, over éen .afstand van 545 k.m. De eerste duif arriveerde om 15.33. De laatste vloog om 17.23 uur binnen. De totaaluitslag was hier: P. v. Dessel 1; J. dé Vries 2, 28, 31; A. v. Son 3; G. v. d. Winden 4. 10, 21, 24; F. Blommaert 5: R. du Crocq 6. 17; Gebr. Gëlderman 7; J. Lotter- man 8, 29; T. Gravemaker 9, 13, 14, 13, 19, 22, 30; C. G. J. Dekker 11, 26; W. Joosten 12; J. Luntz 15, 16, 25, 35; A. C. Schelvis 20, 3; C. We9trate 23; C. Castricum 27, 33; L. Trau 32; L. Veldt 34. te nemen aan het door haar te orear:- bloemencorso. De leden werden Zf® lid-deskundige opgewekt om in ftf meen belang aan dit corso deel t! Na ampele discussies konme fe worden en werd aldus besloten De vergadering stond onder ta schap van de heer C Res. DOOPSGEZIND ZANGKOOR öt, NIEUW SEIZOEN VOOR Het Doopsgezind Gemengd Zangkov - Maandag zijn repetities na de vacaï? vat, treft voorbereidingen V00r he??- Onder de uit te voeren werken hr meuwe seizoen staan onder anderen- programma de Cantate „Wachet uns die Stimme", het Crucifixkoor „Hohe Messe';; het HaHehfcv Der Messias" en meer speciaal 1 1 - 40 <0, 1 t p- 7/\Y v v5* dl O YA e 1 8^9 ,-^ry „i Het was eigenlijk meer 'n heel grote poort. Die zat in de wand van de grot. Er was een brede stenen trap voor, die tot in het water liep. Ze wezen elkaar op die poort. ,,Wat zou dat zijnWaar zou je komen, als je daar door kon?", vroeg Rick zich af. „Hij is dicht!", zei Bunkie. „Ja", zei Rick, „laten we er maar eens naar toe varen." De boot voer verder, tot hij tegen de onderste stenen tree van de trap lag. Ze keken naar boven. Wat was die poort hoog! „Nou", zei Rick. „Zullen we dan maar naar boven klimmen?" „Vooruit maar", zei Oepoetie„Ik ben benieuwd, wat daarachter is!" Toen stapten ze over de rand van de boot op de trap; ze gingen naar boven waar ze voor de poort stonden. „Ziezo. nou zullen we maar eens zien, of we er door kunnen!", zei Rick. Hij stak z'n hand uit en klopte driemaal hard op de zware houten deur Haringhel. De grote haring, r- kreelaanvoeren van Dinsdag stopten a handel en conservenirfdustrieën hehoo® vol, maar ze konden zich nietveiWi- een notering, die de moeite waardwa$D> mooiste makreel kon slechts met rC 14 per kist halen, maar het meren* der aanvoer deed slechts 10 en verdse in grote partijen naar de vismeelfabriZ Ook met de haring was het meer dannk Konden tot gisteren nog prijzen staax' worden gehouden van rond de 12 kist, Dinsdag kwam de klad er dik ine moesten de vismeelfabrieken uitte brengen. Door de grote belangstelling voor de haringvisserij en de schaarse verse vis sr. voeren blijven de noteringen voor de vis zeer goed. De kleine schol II promoveerde tot 30 per kist en de wijtingdeed.fi] per kist. Ook de tong 2 werd „duur be taald" met 1.50 per kilo. De totale, voer op de Dinsdagmarkt bedroeg m 4200 kisten, waarvan 13 fijnvis, 2700 hi ring, 1200 makreel, 65 wijting en 118 ka beljauw en gullen. Met de hakken over de sloot. Voord; trawlers, die Dinsdag aan de afslag kwa men, moest de kwantiteit de doorslag geve; bij een redelijke eindopbrengst. De Viking- bank boekte 17.000 voor een 12-das-e; reis; de Simon de Danser 15.230 vooree; 13-daagse reis en de Medan 15.680 v;:: 10 dagen. Veel te veel. Vandaag was het Hate lijk weer alles haring en makreel wat klok in IJmuiden sloeg: de eenzijdige É- serij van elk jaar draait „vol gas". Aas markt kwamen de Claesje met 775 kte makreel, 25 diversen, 50 haring en IB kistjes haring; de Dirkje met 700 ké: haring, 200 kistjes haring en 25 diverse:; de Norma Maria rnet 1350 haring, 75 es- kreel, 100 heek en 90 kistjes haring es Assan Reis met 800 kisten haring! j* makreel, 300 kistjes haring, 40 stijve kak- j au wen en 30 kisten diversen, Een pa kotters en loggers brachten verder nogs: plat- en fijnvis. Vluggerdje. Schipper Bal van de» tavia zou zijn naam geen eer aan gsa hebben, als hij weer niet binnen ce aan de afslag was geweest. Dontog komt hij met een aanvoer van 950 iffiZ haring en 90 diversen. Verder wows Tubantia nog verwacht, waarvan nog geen vangstopgave is binnenge^ In en uit. Dinsdag vertrokken^ zee (tot 16 uur): RO 2, UK H9> Sch 62, UK 162, KW 66. Binnen kw^ de CG 1, Ts 16, IJM 42, UK 90,18,Sfflj IJM 249, Sch 62, KW 66, RO 08, ft 214, HD 131, UK 119. Vlootvariëteiten. De Tzonne die een surveybeurt ondergaat, is voor dokking naar Amsterdam vera- De RO 3 maakte Dinsdag eerstefflP* vaart alvorens naar zee te verlre.wu De HD 131 kwam MaandagawJ- haven binnen met op sleep een-.J ter hoogte van Castricum onoem" - aange'troffen. Het scheepje isoij dok gemeerd, in de hoop dat de duikt. Zij stond er op de grootste van Ag koffers te nemen en zeulde dusi» - moeite door de donkere vesjib trap op, het aan Anne overlatendli* de andere te volgen. Gedurende da» J snaterde zij onophoudelijk Anne hoorde nauwelijks L; Zij was druk bezig om hwr «g, zich op te nemen en had nu dat zij hier niet lang blijven karaerop Beth opende deur van eenik tweede verdieping en ging P het eerst binnen tei latenu Anneg kamer binnen en bleef nud waarna zij om zich heen was niet overmatig gi'oot er niet al te gemakkehjk leunstoel die er stond, hadf de zitting, maar de kamerra schoner uit dan de vesti men die op licht genoeg door de beide ramen straat uitzagen. jgg Beth, die haar gade!*",jl[8. plotseling te lachen. stekelijke lach. -„^mkwekkend Ziet er niet erg hè Maar het is heuswetz sommige van die hole waar ze tegenwoordig m per week voor durven ma Smedward doet ha js nie! E;ï kan geen hulp krijgen ,0iTnt glimlach. zeer zeker toch enige tyd m en dus besloot zij er Qrd{ 0ervO^' maken. 9) Bijna had hij toegegeven; het zou zo gemakkelijk geweest zijn om zijn arm om haar heen te slaan, de bagage op te pakken en haar in haar huis te brengen, waar zij zich veilig zou voelen. Maar toen dacht hij aan al de redenen, waarom dit niet gewenst was en kwam hij tot de conclusie, dat hij geen erg goede dokter kon zijn, als hij niet bereid was zijn eigen therapie gestand te blijven. Hij nam een van haar handen in de zijne en glimlachte tegen haar. Het zal heus wel meevallen, herhaal de hij. Je gaat maar rechtstreeks naar het pension van mevrouw Smedward zo dra je in de stad aankomt. Zij zal goed voor je zorgen. Ja, zei zij, trachtend zichzelf te kal meren met haar zorgvuldig uitgestippelde plannen. Als zij in New York aankwam zou zij meteen naar het huis van mevrouw Smedward gaan, waar Mark destijds ook op kamers was geweest en waar hij voor haar plaats had besproken. De Maandag daarop zou' zij beginnen met een cursus van drie maanden op een school voor han delsonderwijs. De advocaat zou haar per week vijftig dollar zenden, totdat zij een baantje gevonden had en zij had een chequeboekje in haar tas voor onvoorziene uitgaven. Zij kon zich niet voorstellen, dat er iemand was, die niet van vijftig dollar per week kon levenzij kon zich zelfs niet voorstellen, hoe zij zoveel zou moeten uitgeven, maar Mark had daarop gestaan als het uiterste minimum. Hijgend en puffend kwam de trein het station binnen. Een kruier in een witte kiel nam Anne's koffers op. Haar ogen volgden hem met een angstige uitdrukking en kwamen toen weer in schrik naar Mark terug. Moet ik hem geld geven?, vroeg zij. Een fooi bedoel ik? Weer voelde hij een golf van medelijden in zich opstijgen en weer slaagde hij er in te glimlachen. Ja, zei hij, geef hem maar een dol lar. Bij het horen van dit bedrag keek zij verschrikt op, maar zij had geen tijd meer om te protesteren. Tot ziens Mark. En hartelijk bedankt voor alles, wat je voor me gedaan hebt. Op dat moment werd het hem bijna te machtig. Hij had haar bijna in zijn armen genomen en haar gekust en gezegd, dat zij niet weg behoefde te gaan; dat zij bij hem kon blijven en dat hij haar haar gehele leven zou liefhebben en voor haar zou zor gen. Hij drukte haar hand zo stevig dat het haar bijna pijn deed en toen haalde hij diep adem en kuste haar even op de wang. Dag Anne, zei hij en hij wist een opgewekte klank in zijn stem te hou den. Binnen één of twee maanden zie ik je terug. Ik kom vaak genoeg in de stad. Ze keek hem een ogenblik aan of zij iets niet goed begreep en toen hielp de kruier haar het trapje van het treinrijtuig op en was zij weg. Mark stond de trein na te kijken, lot die om de bocht verdwenen was, keerde zich toen om en liep langzaam naar zijn prac- tijkkamer terug. Hij was nu toch wel een beetje onzeker over de mogelijke resul taten van zijn doordrijven. Zij wist totaal niets van het leven, van de wereld of van de mensen. Hijzelf was de enige man, die zij kende, behalve dan haar neef John, maar die kwam nauwelijks in aanmerking. Het zou gemakkelijk geweest zijn, zelfs al te gemakkelijk om haar liefde op te wek ken, want zij had geen standaard, waar mee zij hem vergelijken kon. Het was dat elledige geld, dacht hij woedend, dat de zaak zo moeilijk maakte. Te voren was zij een zielig verloren kind geweest, waarvan het voor een ieder niet meer dan natuurlijk geweest zou zijn, om het te verwennen en goed te doen. Dat was ook de tijd geweest, dat hij haar lief gekregen had. Maar nu was zij rijk en er waren maar'al te veel mensen, die gaarne bereid zouden zijn een dergelijk verloren kind onderdak te verschaffen, al was zij dan ook nog zo zielig. Zij moest het recht hebben haar eigen keuze te maken, dacht Mark. Zij had er recht op te weten, dat er nog andere man nen waren; mannen, die misschien knap per of ontwikkelder zouden zijn of die haar beter konden amuseren. Bovendien was hij in zijn diagnose volkomen oprecht geweestzij moest leren in de wereld te leven. Hij zou haar een jaar de tijd geven en dan zou hij zien, wat er gedaan moest worden. In New York was het station stampvol. Toen zij die menigte in het oog kreeg, was Anne zo bang, dat zij bijna de volgende trein naar huis genomen had. Er zijn hier meer mensen bij elkaar in die grote hall dacht zij dan de hele stad Valeska bevat, zelfs op Zaterdagavond, als daar de boeren uit de omtrek voor hun inkopen naar de stad gekomen waren. En zij hadden het allemaal blijkbaar druk. Ze renden meestal rond met een uitdrukking op het gezicht, alsof zij elkaar in het geheel niet opmerk ten, zelfs als zij in hun haast tegen elkaar aanbotsten. In zo'n plaats zou zij toch nooit kunnen leven De kruier, die haar tassen droeg, keek geduldig naar haar om. Waarheen mevrouw Zij staarde hem een ogenblik aan, niet in staat helder te denken, en zei toen haas tig Een taxi, alsjeblieft. Terwijl zij naar het adres reed, dat haar door Mark was opgegeven, keek Anne naar die verbazingwekkende jungle van staal en ijzer, die samen Manhattan heet en kreeg er onmiddellijk een hevige afkeer van. Zij had een hekel aan de lawaaierige, vuile straten. Zij vroeg zich af, hoe zij er toch toe had kunnen komen haar eigen nette, met bomen beplante woonplaats voor zo iets chaotisch te verwisselen. Het huis, waarvoor de taxi haar afzette, was hoog en smal en nogal kaal. Het was misschien vroeger nog niet zo kwaad ge weest, maar dat was lang geleden. Ook voor dit gebouw was een andere tijd aan gebroken. Zij bekeek het een beetje twij felachtig en belde toen maar aan, omdat er haar geen ander adres bekend was waar zij heen kon gaan. Het duurde vrij lang voor de deur ge opend werd, maar toen dat gebeurde ging het dan ook met zo'n plotselinge heftigheid, dat zij bijna uit haar piepende hengsels vloog. Tegenover Anne stond een jong meisje. Zij was erg jong zeventien of achttien, dacht Anne en bijzonder knap. Zij had een wolk van zacht glanzend haar, dat bijna zilverachtig van kleur was en haar gezichtje geheel omsloot. Haar bruine ogen waren groot en hadden een vrien delijke uitdrukking en zij glimlachte, terwijl zij Anne aankeek, wachtend tot die wat zeggen zou. Is mevrouw Smedward thuis vroeg Anne een beetje onzeker. Ik geloof dat zij mij verwacht. Ik ben Anne Darford. De glimlach van het meisje werd nog wat breder. O, dan bent u de nieuwe bewoonsterZij stak vriendschappelijk een hand uit, die door Anne aangenomen werd. Ik ben Beth Masfield. Ik heb de kamer naast de uwe, zodat we maar vrien dinnen moeten worden. Ma Smedward is net even uit, maar dat hindert niet. Ga mee.ik zal u met uw koffers helpen.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6