Outsider Nuni Brewer won fraaie kortebaandraverij in Santpoort LAAT LOOSJES LIEVER LEERBOEKEN LEVEREN •Clowntje Riek Laat het verleden rusten v. DUIVENBODEN IJmuiden Castricum Ballet voor de kampeerders van Bakkum Schous vriend van de keukenprinses!! Voor de kimderen „Strandlopers" zwommen de lijn uit Santpoort Driehuis Meubelfabriek is het niet eens met Velsens uitbreidingsplan Baders in de olie Beverwijk Beverwijks Gladiolenfeest 1951 „Sans Atout" schudde de kaarten Velsen-Noord SCHEEPVAART FEUILLETON door Peter Paul O'Mara V R IJ DAG 3 AUGUSTUS 1951 ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 100 - Tel. 13060 Rijksstraatweg 125 - Tel. 25991 Tot verbazing van alle aanhangers van Allouez klopte de kleine Nuni Brewer (rechts op de foto) de oude vosruin van Jan de Vlieger in de eerste omloop van de kortebaan draverij in Santpoort. En na deze zege marcheerde het donkere schimmel-merrietje ■recht op de eindoverwinning af. Santpoort heeft gistermiddag weer zijn traditionele draversfeest gehad en het zomerzonnetje, dat de vlaggen en de kleu rige shirts van de pikeurs nog eens zo fleurig deed schijnen, heeft er wel voor gezorgd dat het inderdaad een feest was, daar op die genoeglijke drukke Hagelin- gerweg, volgestr'ooid met blinkend zand. Niet alleen de entourage was de moeite waard trouwens, want er is opperbeste sport getoond. De dravers hebben werke lijk hun vier beste beentjes voorgezet en dat geldt in het bijzonder voor het on aanzienlijke schimmelt je Nuni Brewer, dat in beste vorm stak en er de grote kanonnen van de korte baan uitliep. Dat was voor velen een verrassing en het was trouwens niet de enige verrassing. Om te beginnen werd Miss A, na haar overwinning van vorig jaar favoriet bij velen, er in de eerste omloop al zonder moeite uitgelopen door Lycurgus van Jan Wagenaar. En eveneens in de eerste om loop sneuvelde de ouwe, trouwe Allouez tegen Nuni Brewer, die daarmede al een voorproefje van haar volgende verrich tingen gaf. In de tweede omloop zorgde de oude Guy Hanover voor een surprise door Larus S, onze favoriet, te kloppen. Larus S had in de eerste omloop overigens ook geen grootse prestatie geleverd en miste kennelijk zijn „vorm", dat zonder linge en nooit te bekijken verschijnsel, dat van zo beslissende invloed is. Toen men aan de finale omloop toe was, resteerden er nog vijf van de twintig starters en wel het entrainement van Leeuwen met Laetare A en Guy Hanover, H. C. ten Hagen met Nuni Brewer, P. Kos ter met Eduard Anvil en Jan Wagenaar met Lycurgus. De overwinning leek voor de Van Leeuwens voor het grijpen te lig gen, maar na de loting zag het er anders uit. Want Laetare A en de oude Guy lootten tegen elkaar en Lycurgus lootte vrij. Daarmee kreeg Wagenaar de beste papieren, want Laetare en Guy, beide paarden zonder veel „stoom", zouden elkander wel leeglopen, dacht men. En zo gebeurde het. Eerst won vader Van Leeu wen met Laetare. En toen zoon Siem met ADVERTENTIE UNIEKE AANBIEDING Fabriekspartij Zuiver wollen PLUCHE TAFELKLEDEN (140 x 170) 39.50 (Zolang de voorraad strekt) EEN PERS. MATRASSEN 80 x 190 39.50 WOLLEN WILTON KARPETTEN 2x3 meter 115. PRIMA COCOSLOPERS 70 cm breed a 3.25 Profiteert van deze LAATSTE Opruimingsweek Groot Speciaalhuis Ged. Oude Gracht 108-110 TEL. 17163 HAARLEM Guy. Zodat er nog een kamprit nodig was, die tegen de verwachtingen in door Guy Hanover werd gewonnen. De ijzeren Guy met het moedige hart moest het meteen daarna, leeggepompt en licht-kreupelend zelfs, tegen de kersverse Lycurgus opne men. Lycurgus won de eerste rit „op stap". De tweede keer spatte de ruin, lastige star ter die hij is, echter weg. Geen nood, dacht een ieder, dat overkomt Wagenaar geen tweede keer. Maar het overkwam hem wel een tweede keer. Weer ging de bruine wild can-canerend van start. Zo dat Guy in de finale tegen Nuni Brewer kwam, die inmiddels Eduard Anvil beslis send geklopt had. Guy verslagen Er bestond toen weinig twijfel meer aan het resultaat. In de eerste rit maakte de vermoeide Guy een zware fout aan de start en Nuni won. Nog gaf de moedige bruine het niet op. Met zijn lange passen ijlde hij in de tweede rit achter Nuni Brewer aan, tot het uiterste aangespoord door de stem van zijn jonge baas, die zijn paard vertwijfeld om hulp vroeg. Het mocht niet meer baten. Met miniem ver schil won Ten Hagen de course en daar mee de eerste prijs van zeshonderd gul den. Guy werd twee, Lycurgus drie en Laetare A en Eduard Anvil deelden de vierde prijs. Al werd onze favoriet Larus S geklopt, zij die in de eerste omloop onze plaats-tips op Lycurgus, Nuni Brewer en het entrainemer.t-Van Leeuwen hebben gevolgd, zullen daar geen spijt van hebben gehad. Totalisator eerste omloop: Winnend (Nuni Brewer) 30,80, plaats: Nuni 9,40, Guy 5,80, Lycurgus 6,40. Tweede om loop: Winnend 8, plaats 1,70, 3,90, 1,40. Beslissende omloop: Winnend 4,40. Plaats ƒ1,50, ƒ2,70. VANGSBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 2 op 3 Augustus KW 23 met 8 k.; KW 2 met 10 k.; KW 3 met 12 k.; KW 37 met 25 k.; KW 54 met 17 k.; KW 144 met 7 k.; KW 67 met 4 k.; KW 18 met 25 k.: KW 20 met 10 k.; KW 32 met 5 k.; KW 49 met 17 k.; KW 33 met 9 k.; KW 42 met 8 k.; KW 173 met 32 k.; KW 127 met 27 k.; KW 167 met 9 k.; IJM 75 met 7 k.; SCH 353 met 4 k. Trawlharing KW 9 met 40 k.; KW 41 met 15 k.; KW 45 met 2 k.; KW 48 met 60 k.; KW 78 met 30 k.; KW 22 met 30 k.; KW 29 met 5 k.; KW 176 met 40 k.; KW 124 met 13 k.; KW 39 met 5 k.; KW 85 met 40 k.; KW 56 met 30 k.; KW 40 met 30 k.; KW 37 met 80 k.; KW 70 met IS k.; KW 168 met 16 k. Geen vangst hadden: IJM 283, KW 86, KW 38, KW 130, KW 43, KW 44. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 15 kantjes. Scheveningen: 16 kantjes. Katwijk: 11 kantjes. BALDADIGHEID MET MISDADIGE INSLAG In een schaftkeet van het bedrijf Open bare Werken in Velsen-Noord heeft de jeugd Donderdag deerlijk huisgehouden. Nadat zij zich toegang tot het gebouwtje had verschaft, werden er een spiegel en drie stormlantaarns aan diggelen geslagen; een waterpasinstrument verdween en ook een bijl en een wekker werden als souve nirs aan deze ergelijke strooptocht be schouwd. De politie heeft het onderzoek met kracht ter hand genomen. De kampeervereniging „Bakkum" heeft voor haar leden een balletavond in petto. Zaterdag 4 Augustus wordt door de gym nastiekvereniging „Lycurgus-Hygiea" uit Krommenie een opvoering gegeven van het „Ballet Egyptien", waarbij het Harmo nie-gezelschap „Onderling Genoegen" eveneens uit Krommenie, zijn medewerking verleent. De opvoering wordt gegeven in het grote openluchttheater „De Pan" op het kam peerterrein. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: 26 Juli, Garardus Petrus, z. van G. Bos en J. C. Visser; 29 Juli, Anna Clara Maria, d. van J. H. Castricum en A. Koppes; Beneóictus Maria, z. van H. Boen dermaker en H. F. van der Kruijf; 31 Juli, Angèle Caroline Sybil, d. van A. van Beest en D. W. M. C. Bremmers; Dirk Pieter, z. van J. J. Hogensdjn en M. Gorter; Adriana Christina Maria. d. van Th. L. van Duin en F. M. Halkes. GEHUWD: 2 Aug., Charles van Aalst, wo nende te Arnhem en Jeannette Wopkje Deichmann, wonende te Castricum. ADVERTENTIE Gasfornuizen en gecombineerde gas kolenfornuizen „Küppersbusch" Twee-, drie- en vier-pits gascom- foren„Haller, Comforta, Küppersbusch en Atag" Keukenuitzetten „D.R.U. en B.K." O. Groenmarkt 16 Haarlem, tel. 112S6 Nog steeds zagen ze niemand. Ze liepen maar verder en waren benieuwd, waar ze terecht zouden komen. Opeens bleven ze staan. „Hela.kijk eens hier! Wat is dat?", zei Rick. Ze stonden voor een grote, ronde opening in de grond. ,,Een put!", zei Bunkie. Pas op.val er niet in!", zei Bunkie. Ze stonden aan de rand en keken naar beneden. De brede put was heel diep. Beneden was het schemerdonker. Toen zagen ze, dat er een stenen trap was die in het rond langs de wand van de put naar beneden voerde. Zullen we eens naar beneden gaan?", stelde Rick voor. Na enig beraadslagen besloten ze 't te wagen. Ze daalden voorzichtig naar beneden langs de stenen treden, waarbij ze zich met de hand tegen de putwand steunden. „Oeials ik maar niet duizelig word!", zei Bunkie. „Ach, wel nee", zei Rick. „Als je maar niet te veel naar beneden kijkt!" Het badseizoen in Castricum verloopt rustig. De reddingsbrigade „De Strand lopers" wier leden verleden jaar vijf per sonen van de verdrinkingsdood hebben moeten redden, heeft tot nu toe niet han delend op hoeven treden. Maar de brigade zit niet stil. Donderdagavond is er onder het wakend oog van de technisch leider de heer J. Kattestaart een oefening gehouden, tijdens welke de haspellijn een 250 meter werd uitgezwommen. De redders ondervonden veel last van de in grote getale aanwezige kwallen, die de oefening nu niet direct plezierig maakten. Niettemin hebben de tien leden zich dapper geweerd en bewezen dat zij op alle eventualiteiten zijn voorbereid. In het strandhuis volgde na afloop der oefening een uitvoerige bespreking. De publieke belangstelling tijdens de „red ding" was groot. PALINGDIEF OP DE KERMIS. Een Spaarndamse palinghandelaar moest Donderdagavond constateren, dat van zijn stalletje op de Santpoortse kermis zeven a acht pond van deze gerookte lekkernij ver dwenen was, zonder dat de kasmiddelen daar enige geldswaarde tegenover konden aantonen. De politie tracht uit te zoeken, wie het verschil niet weet tussen mijn en dijn. JONGEDAME VIEL UIT DE „LUCHT- SCHOMMEL". Op het Santpoortse kermisterrein is Donderdagavond omstreeks half elf een ongeluk gebeurd, dat nog betrekkelijk goed afliep. Een 21-jarige Beverwijkse, C. M. S„ viel, doordat zij zich niet goed meer vast kon houden, uit het schuitje van een lucht- sehommel en kwam op het latwerk van de ombouw terecht. Een Santpoortse arts constateerde enige gekneusde ribben en een inwendige bloeduitstorting. Hij heeft het slachtoffer per taxi naar huis laten brengen, waar zij zich onder behandeling van haar huisdokter heeft gesteld. ADVERTENTIE Gedeputeerden komen er in het gemeentehuis over ver gaderen Zoals wij gisteren reeds meldden, zal Woensdag 8 Augustus der morgens om half tien een commissie uit Gedeputeerde Staten van Noordholland in Velsen een onderzoek instellen naar een bezwaarschrift tegen het uitbreidingsplan voor de gemeente Velsen bezuiden het kanaal. Wij vernemen nader, dat het hier een bezwaar van de meubel fabriek „Het Westen" betreft tegen de be stemming van de grond naast het nieuwe V.S.V.-terrein, schuin tegenover het Mis siehuis in Driehuis, waar oorspronkelijk een aantal woningen zouden verrijzen, maar welk perceel thans bestemd is voor recrea tiedoeleinden. De commissie zal W.pensdagmox-gen na het onderzoek ter plaatse een formele open bare zitting ten gemeentehuize beleggen, waar de, reclamant, in dit geval een ver tegenwoordiger van de meubelfabriek, ge hoord wordt. Deze vergadering, die volgens de wet openbaar moet zijn, begint om on geveer 10 uur of kwart over tien. Bij de berging van het Engelse tankschip „War Diwan" dat tijdens de oorlog in de Wielingen op een mijn liep en zonk, is een hoeveelheid olie ontsnapt die zich over het wateroppervlak verspreidde. De Zuid- Westenwind dreef de olie naar de Walcherse kust, zodat de talrijke baders gedwongen waren het water te verlaten. Men hoopt nu op een verandering van windrichting opdat de olie zeewaarts ge dreven wordt. ZATERDAG 4 AUGUSTUS 14.30 uur: Gladiolencorso 17.30 uur: Windhondenrennen in het Sportpark. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: G. P. Aalbregt, Romer- kerkweg 59 a, Beverwijk en C. E. M. Hul- scher, Populierenlaan 57, Beverwijk; N. Manshanden, Wervershoof B 163 en A. Cl. Vessies, Zeestraat, 45 Beverwijk, toek. adres: Wervershoof A 30; T. W. Nijman, Zeestraat 267 en C. J. Buis, Koningstraat 149, Bever wijk, toek. adres: Peperstraat 43. Beverwijk; C. Speelman, Creutzberglaan 124, Beverwijk en W. E. Peters, Creutzberglaan 124, Bever wijk. GEBOORTEN: Willy H. A., d. van W. van Opzeland en A. Hoeks, Alkmaarseweg 99; Willem, z. van W. Schipper en M. A. Spilker, Wiligenhoflaan 32; Bastiaan, z. van M. Thiele en A. C. Swager, Groenelaan 42; Grietje, d. van J. Bjjl en W. Hagedoorn, Galgcnweg 5; Maria S., d. van G. Schröduer en M. J. Vergouw, Graafwijkstraat 17. De Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" heeft Woensdagavond voor de groepen I, III en V de zomercompetitie voortgezet. De uitslagen luidden: Groep I. 1. heren BerléeHoogeboom 4014 m.p.; 2. heren BosBloemendaal 39 m.p.; 3. heren v. d. LindenHoogeboom 3314 m.p.; 4. heren TabakHoogeboom 3014 m.p.; 5. heren Hamers—Groen 2914 m.p.; 6. heren Schelvis- Zoontjes 29 m.p.; 7. heren SpruitBakker 27 m.p.: 8. heren De KruifHoogeboom 23 m.p. Groep III: 1. heren WorstWegman 40 m.p.; 2. heren KlesserHart 3514 m.p.; 3. da mes HamelSchaafsma 3514 m.p.; 4. heren KrabTabak 3314 m.p.; 5. mevrouw Tabak —heer Biben 3214 m.p.; 6. heren HoenGroot 30 m.p.; 7. heren v. Zutphen Geldermans 26'4 m.p.; 8. heren Oosterhout—Groen 1814 m.p. Groep V. 1. Mevrouw Braamheer Kuis 3914 m.p.: 2. heren v. ZonAdmiraal 3414 m.p.: 3. heren TuinmanTabak 3314 m.p.; 4. heren Grootv. Groningen 33 m.p.; 5. dames TabakAdmiraal 3014 m.p.: 6. heren v. d. Vlugt—Ocstervecn 2914 m.p.; 7. heren Staltz Luttik 26 m.p.; 8. dames Reijmer— Schaafs ma 2514 m.p. ADVERTENTIE BROMFIETS OVER HOND Een bromfietser overreed gistermiddag op de Beecksanglaan in Velsen-Noord een loslopende hond met het gevolg, dat hij viel. De mans rechterknie werd gewond en hij liep schade aan kleding en fiets op. Aardijk,, 1 v. Le Havre n. Antwerpen. Abbedijk, pass. 1 Scilly's n. Antwerpen. Abbekerk, 1 v. Durban n. Lorenzo Marquez. Almkerk, 1 v. Aden n. Singapore. Amstelland, 2 Montevideo verw. Arendsdijk, 1 v. Rio Grande do Sul n. Montevideo Arcndskerk, 1 v. Marseille n. Antwerpen. Arnedijk, 1 v. Tampa. Alblasserdijk, 31 v. Golfhavens n. R'dam. Annenkerk, 1 te R'dam. Aalsdijk, 1 900 m. W. Lands End. Alcyone, 1 60 m. N. Chagos. Alnati. 1 200 m. Z. Bahia. Amsteldiep, 1 500 m. W. Valencia. Amstelstad, 1 375 m. NW. Finisterre. Antonia, pass. 1 Singapore. Alderamm, 1 340 m. Z. Cp. Race. Amstelvaart, 1 750 m. O.NO. Bermudas. Atlantis, 31 te Colombo. Andijk, 1 te Hamburg. Billiton, 2 v. te Soerabaja verw. Bloemfontein, te Kaapstad verw. Boissevain, 1 v. Manilla n. Hongkong. Bonaire, 1 v. Trinidad n. Paramaribo. Borneo, 29 le Belasan. Bcnnekom, 1 v. A'dam n. Chili. Breda, 1 270 m. NO. Guadeloupe n. Curagao. Ceram, 1 v. Bombay n. Aden. Cleodora, 1 v. Djibouti n. Aden. Coryda, 1 420 m. ZW. Fayal. Castor, 1 v. Port of Spain n. Georgetown. Duivendijk, 1 660 m. W.ZW. Ouessant. Elmina, 1 dwars Dakar n. Le Havre. Enggano, 1 te Bahrein. Esso Rotterdam, 1 v. Aruba n. R'dam. Eemland, 2 te A'dam. Edam, 1 480 m. N. Flores n. Antw. Esso Den Haag, 1 925 m. ZW.tW, Flores. Graveland, 1 bij St. Paulsrock n. Rio de Janeiro. Grootekerk, 2 te Antwerpen. Gaasterland, 1 te Antwerpen. Helder, 1 v. St. Vincent. Hestia, 2 Laguaira verw. Haulerwijk, l te R'dam. Hector, 1 te R'dam. Heelsum, 1 te Savanna Hercules, 2 te R'dam. SeS:\2„vpSXhiajapan' Indrapoera, 1 ter hoogte v Hos, 30 v Port au Prince n; Japara (KR.L), pass. 2 4 u n«», Hecuba, 28 v. Demerara n A'dim Japara (KPM), 1 v. Tjilatjap n V. Kertosono, 30 te Djakarta "kmbaq Kota Agoeng, 29 te New Órleam Kieldrecht, 2 v. Singapore Lombok, 29 te Vancouver' Loosdrccht, 2 te Calcutta verw Loppersum, 1 te R'dam. Lindekerk, 2 te R'dam Leersum, 1 630 m. O. Kp. Rar., IoU Lindekerk, 1 v. Londen n. R'dam Te Luna, pass. 1 Kp. St. Vincent Maaskerk, 1 v. Freetown n. Motnov, Madoera, 2 Koeweit verw Manoeran, pass. 1 Kp. St. Vincent Mariekerk, 1 v. Aden. nt Mataram, 1 v. Port Said Meerkerk, pass. 1 Brothers Meliskerk, 1 te Karachi. Merwede, 1 v. Antwerpen n Hamh„„ Modjokerto, 1 te Sungeigerone Mentor, 2 te R'dam. Marisa, 1 500 m. NO. Manilla Marpessa, 1 v. Algiers n. Zahrani Metula, 1 420 m. NO. San Miguel Mirza, 1 100 m. W. Gibraltar Maetsuycker, 31 v. Djakarta n Frem-»u, Mitra, 1 1100 m. W. Bermudas Nieuw Amsterdam, 1 v. Souïiiamoton Notos, 30 te New York. POn' Omala, 2 te Rastanura verw. Overijsel, 2 te Sydney verw. Oberon, 2 te A'dam. Ovula, 1 150 m. NW. Madoeva Pygmalion, pass. 31 Curagao. Prins Willem v. Oranje, pass. 28 Eelle M. Prins Maurits, 30 v. Toronto n. Clevelrt Prins Fredenk Hendrik 28 v. Montre=l7U. Prins Willem II. 2 te A'dam. omreal!,a^ Prins Frederik Willem, 1 320 m OtN Prins Joh. Willem Frlso, 1 80 m. èo'od^T Prins Willem V. 1 350 m. W.KW. Soil* Radja, pass. 1 Colombo. Raki. pass. 1 Port Soedan. Rondo, 1 bij Dondrahead. Ruys, 30 te Singapore. Rossum, 3 R'dam verw. Reyniersz, 2 te Menado. Roebiah, 1 te Antwerpen. Rotula, 1 140 m. ZO. St. Paulsrock. Samarinda, 2 te Balikpapan. Sarangan, 1 v. Genua n. Port Said. Sibajak, pass. 1 Pantelaria. Stad Schiedam, 1 v. Safi n. R'dam. Sibajak, pass. 1 16 u. Kp. Bon, Stad Breda. 1 v. Balboa. Stad Maastricht 2 te R'dam Sumatra, 28 te Seattle. Stad Alkmaar, 1 v. Narvik n. R'dam, Saidja, 1 te Pladju. Saroena, 2 te Balikpapan, Scherpendrecht, 1 450 m. N.NO, Bermuda. Sloterdijk, 1 200 m. W.NW. Dondrahead, Soestdijk, 1 dwars Kp. de Fer. Stentor, 2 te Kavalla verw. Sunetta, 1 540 m. O.ZO. St. Paulsrock. T.iimenleng, 1 v. Singapore n. Lorenzo :Ur.a Tamo, pass. 1 Scilly's. Taria, 1 200 m. O.ZO. Malta. Tiba, 1 200 m. N. Madeira. Tiberius, 3 te Port au Prince venv Utrecht, 1 300 m. ZO. Socotra n. Bombar. Volendam, 2 te R'dam. Veendam, 1 v. New York n. R'dam. Westland, 1 te Las Palmas. Weltevreden, 1 te New York, Willem Ruys, 1 v. Suez. Waal, 2 te Curagao verw. Zuiderkruis. 2 Halifax verw. Zeeland (SSM), pass. 1 Kp. Finistene. KLEINE VAAS! Barendsz, 1 v. Kjoge n. Stettin. Bianca, 31 v. Brest n. Nantes. Claes Compaen. 1 v. Middlesbro n. Newcastle. Cornelia, 2 v. Hanmia n. Ostenae. Corona, 2 te A'dam. Deneb, 1 v. Exeter n. St. Malo. Depa, 2 te Leverpool verw. Elisabeth, 1 te Gothenburg. Frisia, 2 te Stanlow verw. Geert Bodewes, 31 te Agadir. Glashaven, vertr. 3 v. Antwerpen n. Kopa^i: I-Iebe Nobel, 2 v. R'dam n. Londen. Import, verm. 2 v. Lissabon n. R'dam, Ingeborg, 31 v. Frederikstad n. Gdynia. Jozina, pass. 1 Casquets. June, 1 v. Sundsvall n. Zaandam. Koningshaven, pass. 1 Ouessant. Leny, 2 te Wismar. Maartje Bohmer, 2 v. Skoghall n. Cardiii Marne, 1 v. Stockholm n. Ornoe. Merel, 1 te Hull. Nassauhaven, 2 v. Kopenhagen n. smar. Nieuwehaven, verm. 3 v. Casablanca n. --- Noord, vertr. 2 v. Brest n. Le Kane. Nijenburgh, 1 v. Hamburg n. R'dam. Palma, 1 v. Vlaardingen n. Helsinki. Remmert, 2 te Antwerpen. Sambre, 1 te Parijs. Sandenburgh. pass. 1 Burlings. Sirius. 1 te R'dam v. Kingslynn. Soemba, 1 te Maldon. Terschelling, 1 v. Port St. Louis n. Crf»*- Texel, vertr. 2 v. R'dam n. Hamburg. Timor, 1 v. Liverpool n. Partington. Tromp, 31 te Goole. Van Brakel, 1 te Kopenhagen. Veenenburgh. 1 te A'dam. Vrede, 1 v. Kragero n. Par. Walenburgh, 1 v. Le Havre n. Adam. Westlaan, 2 te R'dam verw. Wickenburg, 1 te Casablanca. Wim, 1 v. I-Iudixval n. Rdarn. ADVERTENTIE 11) Ik ben er blij om dat je ze mooi vindt, zei Beth. Zij had zich al omgekeerd voor Anne de moed vond om haar eerste spontane vriend schappelijke geste te maken. Impulsief legde zij haar hand op de arm van het an dere meisje. Wil je niet binnenkomen en een tijdje blijven praten? vroeg zij. Ik heb geen thee of zoiets, maar je kunt dan tenminste naar de bloemen kijken, die je zelf gekocht hebt. Het was in het eerst niet gemakkelijk. Anne kon niets bedenken, waarover zij praten konden; zij voelde het als haar plicht om te praten, daar dit het programma was dat zij aangekondigd had. Zij dwong Beth in de enige leunstoel te gaan zitten en zat zelf stijf rechtop op de rand van haar bed, trachtend opmerkingen te lanceren over het v/eer of over mevrouw Smedward of over een van de-andere zeer weinige on derwerpen waarin zij beiden geïnteres seerd waren. Maar dat was alleen maaar het begin en daarna werd het gemakkelijker. Binnen enkele weken was het een vaste gewoonte geworden, dat zij iedere dag samen aten. En Anne kwam tot de conclusie, dat zij kleinigheden, die gedurende de dag gebeurd waren, probeerde te onthouden om die later aan Beth te kunnen vertellen. Het was haar eerste ervaring van vriendschap met een andere vrouw en zij was verbaasd over het gemak, waarmede zij zich tegenover Beth kon uitspreken en over de onge dwongenheid waarmee ze wederkerig el- kaars kamers in en uit liepen. Soms maakte het haar werkelijk bang. het scheen niet juist om zoveel op een ander te gaan reke nen. maar over het geheel maakte het haar gelukkiger dan zij ooit geweest was. Ik begrijp er niets van, zei zij op zekere avond. Jij bent zo'n knap meisje en je hebt geen bewonderaars! Beth, die op een miniatuur-strijkplank een nachthemd stond te strijken, grinnikte over haar schouders even tegen haar. Ik heb er een. Hij is bij de marine. Wil je zijn portret eens zien? Natuurlijk! Beth zette haar strijkijzer rechtop, ging naar de bovenste lade van haar schrijftafel en nam er een portret uit. Ik heb het weggestopt, legde zij uit. Het zou me gek maken, als ik er altijd tegenaan moest kijken. Hij is nu al meer dan zes maanden weg. Anne bekeek het portret. Beth's bewon deraar was niet bijzonder knap en hij kon niet veel ouder zijn dan Beth zelf, maar zijn gezicht had een uitdrukking van levenslust, die, tezamen met zijn jeugd, hem een bijzondere charme verleende. Hoe heet hij? vroeg zij. Jimmy. Jimmy Cresley. Hij ziet er aardig uit. Ga je met hem trouwen? Dat weet ik niet, zei Beth. Er lag een zekere strakheid in haar stem, die Anne verbaasd deed opkijken. Tege lijkertijd voelde zij zich echter bevreesd, dat zij zich schuldig gemaakt had aan het geen zij in anderen juist zo verafschuwde: nieuwsgierigheid. Maar Bath zag het ge baar en begreep wat zij dacht. Zij glim lachte geruststellend tegen haar, hoewel haar glimlach de gewone opgewektheid miste. We zijn als kinderen al erg op elkaar gesteld geweest, legde zij uit. Jimmy wil met mij trouwen, maar hij komt de vol gende maand uit de dienst en dan gaat hij naar een herscholingscursus. Anne fronste de wenkbrauwen. Ik dacht, dat men ook voor de vrouwen van de oud-strijders zorgde, zei zij. Dat gebeurt ook, maar dat js het niet. We zouden er op de een of andere manier wel kunnen komen Maar tegenwoordig zend ik iedere week tien dollar naar huis, dat is wel niet veel, maar het betekent het verschil tussen „net genoeg" en „niet ge noeg" voor mams en de kinderen en dat zou ophouden als ik trouwde. Ik kan tegenover hen nu niet te kort schieten. Uit de manier waarop Beth dit vertelde, kon Anne opmaken dat het een onderwerp was, dat meermalen ter sprake was ge komen in haar gesprekken met Jimmy. Er klonk geen bitterheid in haar stem, alleen maar berusting en vastbeslotenheid en een groot verdriet. Jullie zijn beiden nog erg jong, zei zij troostend. Jullie kunt het je veroorloven te wachten. Beth glimlachte een beetje droevig, toen zij Anne het portret uit de hand nam om er zelf nog eens naar te kijken, voor zij het weer weglegde. Dat is wat hij ook zegt.af en toe •tenminste, zei ze Maar we hebben al een lange tijd gewacht en Jimmy is geen erg goede „wachter". Hij is.... nogal onge duldig. Dat kan ik me voorstellen. Toen zij later op die avond op haar eigen kamer terug was, trachtte zij zich voor te stellen, hoe het wel zijn zou als zij net was als Beth en er een Jimmy was, die verliefd op haar was. Zij dacht er aan, hoe zij dan samen naar school gegaan zouden zijn en in de zomer samen zouden hebben gezwom men en samen naar de bioscoop zouden zijn geweest en misschien af en toe naar een danspartij van de school, waarna ze dan samen door de stille straten in het maan licht naar huis zouden zijn gewandeld. Dat was de grens, waartoe haar verbeel ding gaan kon, want dat had zij jongens en meisjes in Valeska ook zien doen. Maar verder strekte haar voorstellingsvermogen niet en zij wist dat zij het belangrijkste miste en die wetenschap stemde haar bit ter. Zij kon zich niet voorstellen, wat voor diep gevoel er tussen dit tweetal was op gebloeid, al had zij de weerschijn er van op Beths gezichtje gelezen. Het moest een gevoel zijn, dat het verlangen en verdriet en die innerlijke extase veroorzaakte, die zij te voren in de ogen van Beth had ge zien. Maar zij kon het zich niet voorstel len en nü was het voor haar voor altijd te laat om dat nog te leren, wamt het waren alleen de veel jongeren die op deze wijze door de liefde werden beroerd. Het was mogelijk, dat zij zelf nog eens de liefde zou leren kennen, maar jonge liefde had zij gemist, omdat zij haar jeugd gemist had. En weer was er in haar geest een bittere herinnering aan haar vader. HOOFDSTUK IV. Na die eerste maanden ging het beter. Anne's tegenzin in de school begon te slijten, toen zij er meer aan ge wend raakte, evenals aan de menigte jon gens en meisjes, die haar de gehele dag omringden. Zij kwam zo ver, dat zij er in slaagde om goedenmorgen te zeggen en een glimlach terug te geven, zonder zich hevig verlegen te gevoelen. Zelfs de straten en de ondergrondse spoor verschrikten haar bijna niet meer, evenmin als de zin neloze haast van die altijd jachtende menigte. Zij kreeg dikwijls bericht van Mark, korte, vriendelijke briefjes, die zij zoveel mogelijk in dezelfde geest beantwoordde. Voor zij uit Valeska vertrok, had hij al gezegd, dat hij naar New York zou komen, maar zij had hem toch niet werkelijk ver wacht. En toen vond zij hem op zekere middag, dat zij uit school kwam, pratend met mevrouw Smedward in de dek salon van het pension. e Zij had juist de voordeur ff® wilde de trap opgaan, toen zyaj hoorde. Zich met een oagdortl omkerend, zag zij hem u«te dgj van de salon staan, teiwijl d stalte van mevrouw Smedward «.c opdoemde. Anne vprh£i Mark! zei zij en was® 0 over, hoe blij zij was hem Wat kom jij hier doen Hij nam de hand die drukte die stevig, terwijl hu i M r lijk toelachte. Hij zag er «Jt als de laatste keer dat zu j^j^ts en hij had iets jeugdigs over m zich niet herinneren kon. O, het een en ander, zei.m woord op haar vraag. Alfcdö Onder meer heb ik met ja zitten vrijen. De rest zal ik je vertellen. empdwari De lach van mevrouw Sine luid en hartelijk door de hau. Als het de hefoe fc je* Lenott, zei zij vrolijk, dan De.i p om die te vinden. Ik bier frouw Darford, dat toen hJ r> de meisjes hem eenvoudig konden laten. Ze fladd1 Ie(ieTe als vliegen om de str f c;u. minuten ging de telefoon. (Wordt vi

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6