De nieuwe motorspuit voor Velsen-Noord staat klaar en de ladderwagen is op komst Het Hek van de Dam Lellende Achter een conservenfabriek stond de wieg rlpr bekendste athletiekclubs van eeii j ?UeoeSgr°~ï SPOrt-en dus voor Vclsen Velsen beschikt over „grootsteeds" brandweer-materiaal Castricum In de hoofdstad uit Santpoort jilEHD TIEN JAAR „SU0M1" „wen" bleek een niet-te-volgen parool te zijn Geen vrouwen Het zal 20Au«ustus ^J^^ereni- zijn. de ^senu K.A.v. „Suomi ^•Se^ aardig uit de kluiten ge- f!c«n is, opgencht wct hebben ie BeVC ïrkt met zelfvervaar- gewerkt me zijn er *erd Mrihutën en toen zijn £S Jeestdriftigen wakker -"f athleuetr gee beginnen (tributen en toen etiek-g' tcraaak' e" ^"^„"Ëen enorm ver- Lt zestien ieae». neer de grote kring, die zich nu fi'npaf het ontbreken van een goede, P? a '\2oefening dezer sport, waar- men onder andere op de Haarlemse a-VSefde^Stselijke gymnastiek- - «n «tracht ook athletiek te doen angingen. get niet.Eerst -konden «Sjü^ct vinden om de l^iJv?der uit te slaan, doch toen dit Ida' SSchtmg OP 20 Augustus 1941 verste bestuur werd gevormd door voorzitter; P. Gruteke, secie- L l Kwaak, penningmeester, J. van •sparden J. v. d. Klooster en is later -1,-uld met C. Dekker en P. C. Bais, die erkennen. op 1 September 1941 werden de eerste orapioenschappen gehouden en de ende opdracht tot het organiseren van ■vijlde Mulier-veldloop, nu nog een ;-aar- hoogtenunt, werd op 19 April 1942 ;rd in „Rooswijk". Het eerste sei- gal al direct goede hoop op een zon- toekomst, want niet alleen deden sen zich op de verschillende wed- janen gelden, maar de twee- en drie- met D.E.M. (Beverwijk) en Zaan- (Zaandam) droegen mede bij tot een die na een jaar een ledental van over veroorzaakte. „Geen vrouwen" 5b een afspraak, dat er nooit dames de vereniging zouden komen, moest i" zich laten welgevallen, dat op 9 iber 1942 een geheel zelfstandige tiekclub voor het zwakke geslacht met lie naam werd opgericht, waarin mej. eker een groot aandeel had. Aange- ïd door de successen van de H.A.V. wist ook de H.D.A.V. „Suomi" spoedig een goede plaats in de aflhle- ld te veroveren en het was dus heel wonderlijk, dat tussen beide ingen op 28 September 1943 een ie tot stand kwam. Dit kon niet anders ce athletiekbeoefening in eigen om- ten goede komen. zou te ver voeren om de „gevulde" ris van „Suomi" op de voet te volgen, toch diénen de terrein-moeilijkheden ie bezetting even te worden gememo- In 1943 en 1944 was „Watervliet" en dus werden oefen- en sportterrei nen gezocht. Hiertoe dienden zowel Beverwijkse sportpark als het terrein Sport Vereent te Santpoort, ie bevrijding stond „Watervliet" eld) weer „open" en het is aan door eigen werkzaamheid plus de van „Hoogovenstaten" te danken, dat er één van de mooiste sintelbanen rit kreeg. De bevrijding deed nog r, want zij ontsloot de poort tot inter- rale sportuitwisseling: Edmonton (En- in 1948 en in 1949 zelfs een drie- in ontmoeting, Toen kwamen Alosjö uen) en Edmonton op bezoek in Vel- JMg „Suomi" zelf op de Noorse reis urserum in Zweden. In 1950 weer iUitsfapje naar Engeland en in 1951 de 'Pitder Edmontonse vrienden, ieze periode mocht „Suomi" de eer Nederlandse sporten, de heer W. (hm) Muiier als haar beschermheer psens burgemeester, mr. M. M. Kwint ----- ^re-voorzitter noteren. Kn zeer korte onderbreking is één '«oprichters, de heer P.Grüteke, thans J™ev® secretaris. De heer P. C. zich vele jaren een ijverig r r ?ns en voorzitter. Ook. de v. d. Ree. eerst trainer van de hanteerde met vrucht enkele -•voorzittershamer, daarin trouw a beer H- J- Klaver, de ttafsnk i6r' deze bestuurders senoemd worden de heren N. Ade- 01thoff- E. v. d. Werf w !-enige dames- die zich hebben °e- verder In a stuwende krachten fc5?nP?!°0rgr0nd de trainers '•S£S,ÏÏma1Sr welke Matste PM, - kogelstoten en discus- Jubelreis en Watervliet-feest en leden geven op Hr,g"oo steeds hopCraCh^n °m "hun" •8hts'om te brengen. maa?vLT00nlijke ^uitaten te Heit te met geestdrift cn iSe^nt? 4 ACUGUSTUS uur: De verin' Schateüand. ZONDAvulk^. ^U9en2,5,5GU|TUS 20 uur- paSchatciland. „JAANDAGI I?irCTr^lvu!kaan °i!10-12 uur c GUSTUS uur' Spreekuur j&T' De kl°kkenlUider De ved°ren vulkaan. burge van de De sportuitwisselingsreis naar Graz (Oostenrijk) en de op Zondag 19 Augustus op „Watervliet" te houden nationale atle tiekwedstrijden kunnen dan ook als een prettige jubileumviering van tien goed be stede jaren worden beschouwd. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Trawlvisserij Zaterdag 7 Juli: &t. Bergen IJM 16. Dinsdag 24 Juli: st. Mary IJM 61; ml. Ber tha KW 38, Voorwaarts KW 140. Woensdag 25 Juli: st. Zeelandia IJM 38; ml Martha IJM 74, Kees KW 124, Bali KW 129, Gezin-a Geertrui KW 176, Janny VL 30. Donderdag 26 Juli: st. Herman SCH 92; mt. Maria van Hattem IJM 10, Batavia IJM 99, Excelsior III KW 76; ml. Everard Chris tina KW 40. Tonny VL 74. Vrijdag 27 Juli: st. Limburgia IJM 54, De Hoop IJM 73; ml. Alkmaar IJM 31, Thorina IJM 33, Allan Water IJM 34; ml. Fierman Eduard KW 5, Dirk KW 19, Nederland VI KW 37, Helena KW 39, De Vier Gezusters KW 162. Zaterdag 28 Juli: mt. Chénévière IJM 32; ml. Nederland VII KW 130. Maandag 30 Juli: st. Vios I IJM 24, Schoorl IJM 39, Catharina Duyvis IJM 60, Sumatra IJM 62; mt. Johannes Polderman IJM 20; ml. Verwachting IJM 204, Willem Cornelis KW 16, Arie Nico KW 17, Cornelis KW 24, De Verwachting KW 28, Aafke Jacoba KW 41, Cornelis Marinus KW 48,Hen KW 56, Flo- ris KW 59, Saturnus KW 69, Nelly Maria KW 70, Jan KW 84. Huiberdina Gijsbertha KW 85, Willempje KW 89, De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Gebroeders KW 108, Rijnmond V KW 110, Avontuur KW 114, Pe- tronella KW 125, Arie KW 155, Katwijk III KW 161, Eendracht KW 168, Aleida KW 169, Zeemeeuw KW 170, Bruinvis RO 1, Adjo- wico RO 9; mk. Texel IJM 5, Poolster IJM 11, Nelly v. B. IJM 23, Twee Gebroeders KW 27, Vios I IJM 52. Rex IJM 228, Dageraad IJM 229, De Jonge Willem IJM 230, Magda IJM 272, Haarlem I IJM 276, Marianne KW 10, Anna Marie KW 27, Rein KW 30, Pieter Cornelis KW 31, Tiny KW 34, Prinses Mar griet KW 51 Hermina IV KW 53, Tv/ee Ge zusters KW 77. Jacob KW 92, Willem KW 94, Koningin Juliana KW 133, Jana KW 210, Hendrikje BU 33. Dinsdag 31 Juli: st. Vikingbank IJM 183; ml. De Arend KW 7, Hubertha Gerarda KW 9, Orion KW 22. Volharding KW 65, Excel sior II KW 78, Vooruit KW 151, Gebroeders KW 166, Dolfijn RO 2. Woensdag 1 Augustus: st. Simon de Danser IJM 43: mt. Medan IJM 57: ml. Martenshoek IJM 283, Wilhelmina I KW 25. Margrietha Maria KW 29..Neptunus KW 45, Sumatra KW 86. De Vrouw Jacoba KW 122. Donderdag 2 Augustus: st. Norma Maria IJM 6. Assan Reis IJM 42; mt. Claesje RO 46. Dirkje RO 53; si. Nelly VL 200; mk. Wiron I IJM 210. Haringdrijfnetvisserij Woensdag 4 Juil: ml. Noordster KW 67. Maandag 9 Juli: ml. Grietje KW 20. Woensdag 11 Juli: ml. Nederland IV KW 167. Donderdag 12 Juli: ml. Wilhelmina V KW 144. Vrijdag 13 Juli: ml. Anna en Cornelia KW 14. Zaterdag 14 Juli: ml. Mr. Dirk Donker Curtius KW 2. Maandag 16 Juli: ml. Gorredijk IJM 75, Machiel KW 33, Elizabeth KW 49. Dinsdag 17 Juli: ml. Rijnmond IV KW 15. Woensdag 18 Juli: ml. Zeezwaluw KW 83, Janna KW 163. Donderdag 19 Juli: ml. Rijnmond I KW 42. Zaterdag 21 Juli: ml. Sa kina K W32. Maandag 23 Juli: ml. Annie KW 54, Ever- dina Jacomina KW 173. Dinsdag 24 Juli: ml. Noordzee KW 48, Borneo KW 127. k Woensdag 25 Juli: ml. Piet en Leendert Huibert KW 3. Rijnmond III KW 44. Vrijdag 27 Juli: ml. Margaretha en Maria KW 23. Maandag 30 Juli: ml. Hollandia KW 18. Woensdag 1 Augustus: m.l Rijnmond II KW 43. Thalia draait in de eerste helft van de filmweek het bekende kaperverhaal „Schat- eiland". Daar zijn ze nu, de ruige boekaniers uit het befaamde boek „Treasure Island" die zich als eerzame schepelingen laten aan monsteren op de „Hispanoléa", waarmee een rijke blaaskaak uitvaart om te proberen de schat van een legendarische kaperkapi tein te vinden, die deze op een afgelegen eiland heeft begraven. Dat draait natuur lijk uit op muiterij en later, als het eiland bereikt is, op veel sabelgekletter en gepaf uit musketten en er vallen doden bij de vleet. De aanvoerder der muiters gaat nog met de schat strijken ook, maar de overle venden laten hem rustig gaan, want zo zeg gen zij: „de haaien zullen wel raad met hem weten". Walt Disney heeft van dit avontuurlijke zeeroversverhaal een kleurig en boeiend schouwspel gemaakt dat de liefhebbers van romantiek het volle pond geeft. De jeug dige Bobby Driscoll speelt er de heldenrol in en Robert Newton is een zo griezelige eenbenige boekanier, dat u de koude rillin gen over de rug lopen telkens als hij op hét doek verschijnt. In de tweede helft van de week komt „De klokkenluider van de Notre Dame" IJmuiden in spanning houden. Deze romantische film, gemaakt naar het meesterwerk van Victor Hugo heeft als hoofdster de beroemde karakterspeler Charles Laughton. De romantische sfeer en het pakkend gegeven komen in de film goed tot hun recht. Rex vertoont tot en met Maandag het verfilmde verhaal van Roy Rockwood: „De verloren vulkaan". Het zijn de avonturen van de kleine David Gordon, het inlands meisje Nona en de jungle-jongen Bomba, die enige uren de aandacht van de bezoe kers gevangen houden en hen een blik doen slaan in de Afrikaanse oerwouden, waar tenslotte, evenals overal elders de snoden het loodje moeten leggen en de deugd wordt beloond. Woensdag en Donderdag komt Kalina, het Zuid-Marokkaanse danseresje in Rex op het doek in de fiim „De danseres van Marrakech". Kalina is van Europese af komst, maar nadat haar ouders bij een mas samoord om het leven kwamen, heeft de zwarte Taraore zich over haar ontfermd en haar opgevoed. Taraore wil Kalina in Parijs laten optre- De brandweergarage achter de Velsene „gasfabriek" wordt haast te klein voor het grootsteedse materiaal, dat daar opgeborgen staat nu de tweede motorspuit, bestemd voor Velsen-Noord is gearriveerd op door reis naar de definitieve standplaats bij de papierfabriek, is het er aardig benauwd geworden. Met haar drie motorspuiten (Santpoort, IJmuiden en Velsen-Noord), de twee ladderwagens (IJmuiden cn Vel sen-Noord, het laatste althans in de naaste toekomst) en de gereedscliappenwagen, de trekken-manschappenauto en de com mandowagen kan deze gemeente bogen op een corps, dat het materiaal heeft om de rode haan zo nodig met harde hand aan te pakken. Als alles dan ook aan de Wijk aan Zeeër- weg in IJmuiden stond, zou de garage al lang te klein zijn, maar het materiaal is of wordt uiteraard over de gemeente gespreid. De nieuwe Bedford-motorspuit, die zo gauw mogelijk naar het nieuwe onderko men op het terrein van de papierfabriek verhuist, is bijna dezelfde als het glim mend-rode gevaarte op Dodge-chassis dat voor IJmuiden is aangeschaft: 2500 liter water komen er desgewenst elke minuut uit, tot een maximale hoogte van tachtig meter ofwel de Haarlemse Bavo en dat waterbombardement kan met maximaal 12 slamgen tegelijk worden uitgevoerd. Schuimblussers, koolzuur-sneeuwappara- ten, handbrandblussers en zuurstof appa ratuur maken deze nieuweling tot een for midabele vijand van het vuur. Als de lad derwagen in September klaar is en ook naar de Noordkant van het kanaal gaat, kan Velsen-Noord rustig slapen: een brand heeft daar al even weinig kans als in meer Zuidelijke regionen. De „koppeling" van de apparatuur is uiteraard een kwestie van het grootste be lang; IJmuiden en Santpoort kunnen heel gemakkelijk samenwerken met Bloemen- daal en Haarlem, Velsen-Noord zal Be den, maar de blanke kapitein Portal gooit roet in het eten en een zeer ingewik kelde intrige bereikt haar hoogtepunt als Kalina door Taraore's dolk getroffen, het leven laat. verwijk kunnen bijspringen. Daarom is de nieuwe spuit voor „Noord" straks ook vrij honkvast; tenzij er zich exceptionele ge vallen voordoen, zal men haar wel niet maar aan de Zuidelijke oever van het ka naal zien tot de tunnel er eindelijk is. Dit „Machinepark" voor Velsen, dat een enorm bedrag vertegenwoordigt, wamt een motorspuit loopt al mooi tegen de f 35.000, is natuurlijk alleen berekend op normale tijden; de burgerlijke verdediging zou voor Velsen als A-gemeente meer materiaal vra gen. Maar voor de normale taak van de brandweer mag Velsens uitrusting gezien worden. Sinds een oude Engelse motorspuit al gauw na de bevrijding „in de soep" draaide, toen er op het Sluiseilamd brand uitbrak, heeft dat geïsoleerde stukje IJmui den een eigen, op de electrische centrale gestationneerde spuit gekregen de zware wagens van IJmuiden kunnen het eiland niet op. HONDEN ZETTEN HUN BESTE POOTJE VOOR In de week van 6 t/m 10 Augustus wordt op het terrein van de honden-dressuur- vereniging Oefening Baart Kunst de jaar lijkse grote keuring voor het verkrijgen van het certificaat Politiehond gehouden. Aan deze keuring, die elke dag om 9 uur aanvangt, zullen in totaal 37 honden deel nemen. De vereniging O.B.K. komt uit met drie dieren op Vrijdag 10 Augustus. Zaterdag 11 Augustus neemt O.B.K. met drie honden deel aan de selectie-wedstrijd voor het kampioenschap van Nederland. SCHEEPVAART IJMUIDEN Vrijdag 3 Augustus kwamen de haven van IJmuiden binnen: Antilope van Geffle. Pinda van Middelburg. Coulgarve van Swansea. Martha van Fowey. Assiduity van Londen. Myra van Fowey. Croonenburgh van Bilbao. IJstroom van Londen. Vertrokken zijn: Svanesund naar Rotter dam. Assiduity naar Selby. Arathon naar Emden. The Duce naar Londen. Agamemnon naar Barbados. Wota naar Kopenhagen; Taloa naar Duinkerken. Nagu naar Gdansk. Bomma naar Oslo. Karei naar Antwerpen. Tom S. naar Liverpool. Texelstroom naar Manchester. Tuterruiy naar Huil. Caribia naar Bohus. Deo Fevente naar Kopenhagen. Nero naar Rotterdam. Iris naar Gothenburg. Strabo naar Rotterdam. Twee „feest-elftallen" tegen elkaar in het nieuwe Vitesse-sportpark Ter gelegenheid van de opening der nieuwe Vitesse terreinen wordt de voetbal wedstrijd VitesseC.S.V. gespeeld. Vitesse verschijnt in het veld met K. Zonneveld; H. van Velzen en W. de Wildt; N. Lute, A. Hollenberg en J. Tool; Fl. Twisk, A. v. d. Valk, H. Eickhof, N. van Weenen en F. Zonneveld. C.S.V. heeft de volgende opstelling: G. de Heer; A. Docter en J. Docter; J. Jacobs, C. Blei en C. Boot; H. Riethorst, H. van Velt- huizen, B. Beumer, H. Hartog en J. Kim- melaar. Zondagmorgen om 11 uur wordt het sportcomplex plechtig ingezegend en ge opend door pastoor G. Goes. Het gezamenlijk bestuur der afdelingen recipieert om 11,30 uur in hotel Roozendaal aan de Dorpsstraat. AGENDA VOOR CASTRICUM EN UITGEEST Corso theater, Castricum. Vrijdag, Za terdag en Zondag: „Bad Boy". Zondag middag, Maandag tot en met Donderdag: „The Barkleys of Broadway". Bioscoop „De Ooievaar, Uitgeest. Zater dag en Maandag: „O.S.S. Mensenjacht". Zondag: „Voor wien de klok luidt". Zo'n tentje niet Het kan lastig worden ontkend, dat 's Rijks hoofdstad Nederland in velerlei opzicht voorgaat. Zelfs de inwoners van Den Haag, een aardig voorstadje van Wassenaar, moeten dat erkennen, al kunnen zij met trots wijzen op het merkwaardige verschijnsel, dat hun telefoonnummers zes cijfers tellen, waartegenover Amsterdam er slechts vijf kan stellen. Op één gebied, en dan nog wel een domein dat in hoge mate een van de belangrijkste zaken van het leven be treft, kan Amsterdam echter in generlei opzicht wedijveren met de stemmige buitenwijken van Scheveningen. Wij doelen op de zogenaamde gezellige eet- gelegenheden. Wij zullen ons nader verklaren. Heeft Den Haag zijn Petit Chalet Suisse, zijn Lapin Agile en zijn Chez Eliza, kleine gezellige zaakjes, waar men in een gemoedelijke atmosfeer van houten banken en stoelen, papieren tafellakens en andere niet-deftige attri buten, de kostelijke zaken van de Fran se, Zwitserse en Italiaanse keuken kan laten opdraven, in Amsterdam treft ge niets van dat alles. Houdt ons ten goede, wij willen aller minst beweren, dat men in de Amster damse restaurants slecht eet. De bief stukken zijn er doorgaans mals, de tongen groot en goed, de piepers glad of kruimig naar believen, de levers sappig en de groenten overvloedig. De Amsterdamse keuken is een prima keu ken, een eerlijke keuken, een gezonde keuken,, een hygiënische keuken en een keuken, die voldoet aan de eisen van ons klimaat. Maar soms zou men voor de afwisse ling tóch wel eens een andere keuken willen. Zo de keukens, zo de eetzalen. De stoelen zijn er prima gecapitonneerd, de tafels zijn er gedekt met smetteloos damast en de obers gehuld in stemmige rok. Maar wij behoren tot de zonderlin gen, die graag rechtop-gezeten op een harde stoel zitten en die altoos vrezen een vette aardappel over het damast te zullen laten schieten. En wij vinden het niet prettig, wanneer de obers er zo verschrikkelijk veel deftiger uitzien dan wij, zo'n overwicht hebben op ons en zo dreigend-zwijgend de goed-behaarde wenkbrauwen fronsen, wanneer wij zo als altijd onze lepel op de grond laten vallen. En dan nog te bang zijn om een nieuwe te vragen en met rood hoofd onze soep lepelen in het schuldig besef van onze onwaardigheid. In zo'n restaurant voelen wij ons haast zo droevig als op een goederen station in de mist. Natuurlijk zijn er dan ook nog de eethuysjes, waar de populaire eigenaar bij u aan het tafeltje komt zitten om een praatje te maken en uw menu van zijn handtekening te voorzien. Deze eet- huysjes zijn charmant en ongemeen geschikt om aan buitenlanders te tonen, maar de binnehuysje-architect moet ook leven en goedkoop zijn ze niet. En tenslotte zijn er dan nog de hele dure restaurants, waar wij wel eens door vrienden uitgenodigd worden en waarop wij dus geen aanmerkingen durven te maken, uit vrees beschouwd te zullen worden als iemand, die het thuis slecht heeft en dan nog praatjes heeft op de koop toe. Zo'n morrende oproerkraaier dus. Zo'n tentje wel Maar wat er dan in Amsterdam ook allemaal mag zijn, óns eettentje hebben we nog niet gevonden. En daarom treu ren wij 's avonds in de stilte der straten. Want we zijn echt de koks een beetje moe, die menen dat met biefstuk-met- doperretjes, lever-met-appelmoes, tong met sla, en schnitzel-met-groente-van- de-dag de ganse lijst der voor mense lijke consumptie geschikte voedingsmid delen is uitgeput. Wij zouden zo graag en velen zou den dat mét ons zonder twijfel zo af en toe de atmosfeer van die brave Hol landse keuken eens verlaten. En wij denken niet zonder weemoed aan die kleine Franse bistro's, waar de stoelen hard en ongemakkelijk en de tafeltjes wankel zijn, maar waar de restaurateur stralend van trots de specialiteit van het huis op tafel brengt. Waar men geen oude, plechtige en loodzware wijnen hoeft te drinken, maar waar een luchtig wijntje van de streek de dorst lest en de zon, die de wijngaarden koesterde, het verhemelte kust. Waar het vlees niet een trieste verdrinkingsdood sterft in de vette jus, maar zich gelukkig acht, te mogen toeven temidden van zijn vrien den: de kruiden, het tikje knoflook (fa cultatief), het scheutje wijn en de dui zend andere versregels van de Franse keuken. Waar champignons op tafel komen, die nog geuren naar een weide, nat van dauw, en waar van alle goede dingen dezer aarde een dankbaar ge bruik wordt gemaakt. Een keuken, die licht verteerbaar is en natuurlijk. Laten uw Hollandse lange messen-dragers dan maar beweren, dat de Franse keuken leeft van de geraffineerde liflafjes. Maal laten zij dan schielijk hun flessen aro ma, ketchup en slasaus onder de tafel zetten. Zo'n tentje zoeken wij vrienden. Zo'n héél gewoon tentje, waar het goed en niet te duur eten en drinken is. Waar goedgemutste gasten, die de kunst van het plezierig eten nog verstaan, met opgewekte eerbied de kok begroeten, wanneer hij zich persoonlijk van de zegeningen zijner arbeid komt overtui gen in de aanzienlijk wit-bejaste majes teit van zijn veelbelovende omvang. Zo'n tentje waar de baas de patriarchale gastheer is en waar een ieder met liefde, ijver en fantasie' in de weer is om de gasten bij te staan in dat gezonde en onbedorven vermaak, dat lekker eten nu eenmaal is. En nu vrienden, hebben wij zo'n on bedaarlijke honger gekregen, dat wij er weer op uit trekken. Dat wij als onver vaarde ontdekkingsreizigers, zij het dan met een blaffende maag inplaats van sledehonden, door de Amsterdamse straten zullen trekken op zoek naar dat tentje van ons. Of naar de man, die aan die ijver, liefde en fantasie het zakelijk inzicht paart, dat hem zal doen beseffen, dat zo'n tentje hem geen windeieren, maar omelettes zal leggen. Aux fines herbes. Het lijkt ons een zegenrijke tocht. Joh an" is niet meer Zo maar plompverloren stond daar gisteren op de telex een kort berichtje, waar wij een beetje stil van zijn ge worden. „Johan van Scheltema" is overleden, stond er. Eergisteravond. Als gij onze Johan nooit gekend hebt, zal het u mogelijk weinig zeggen. Maar zij die weten, wie en wat deze man was, die eigenlijk J. Wartena heette en die 22 jaar lang als kellner in het journa listencafé Scheltema aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal in het hart van de Amsterdamse krantenwijk het lief en leed van dat wonderlijk vak van ons heeft meegemaakt, zal met ons een momentje aan hem denken. En wanneer hij een volgende maal bij Scheltema onwillekeurig „Johan" zal roepen, zal de lege stilte, die daarop zal volgen, hem doen beseffen, dat er een vriend van hem is heengegaan. Johan wordt Dinsdag om één uur op zijn de Nieuwe Oosterbegraafplaats in Amsterdam ten grave gedragen. BOEDA Een legende van de zee: de Zeeliederig- heid der Zeelieden. Zijn zeelieden zoveel anders dan landlieden? De kok, die zijn maatje de aarpels laat schillen en zelf een pijp staat te roken, zegt: „Waarom gaat u naar Algiers? Het is er zo heet as de dinges. Ik ben er zestig keer geweest. Ik ben er éénmaal aan land gegaan. De Kashba stinkt as de verdinges. Er is maar één Amsterdam. Geeft u mij Amsterdam. Ten allen tijde". Zijn zeelieden zo anders? Zij spreken over New York en Izmir, over Cyprus en Montevideo, over Smyrna, Damascus en Trondjem, zoals u en ik over Zandvoort en Voorschoten, Sittard en Wil lemstad. Ge luistert daarnaar met waterige tan den en een droge keel. Totdat de eerste stuurman zegt: „Ik vind het brood in Haarlem het lekkerste; misschien is dat een idéé van mij, maar dat finniknau". Totdat de eerste machinist zegt: „Over veertien dagen zit ik te vissen in Pur- merend". „Wat ik in New York altijd doe?", zegt de electricien. „Nou, 't is er knap duur met de dollar; azzik van boord ga zal ik misschien 'n bioskopie maken, maar die films komen ook in Rotterdam". Dat zijn zo van die ontgoochelingen. 't Moet heb ik me laten vertellen met cowboys precies zo zijn. Er moet in heel Texas maar één cowboy wonen die een onschuldig meisje uit de klauwen van een fielt heeft gered. En er zijn er die zeggen dat hij dat verzonnen heeft, omdat hij het op de film gezien heeft. „Als u mij vraagt", zegt de kok, „dan is er maar één Amsterdam. Ten allen tijde". De legenden der zee zijn vele. „Bent u ook zo lui?" zoals de lui paard tegen de luiwagen van de luitenant zei. Ik wel. Ik lig nu zes dagen op een luie stoel op zee. Lui zijn is verschrikkelijk moeilijk, dat merk ik wel. Zo zit ge u zelf zes dagen te verwijten dat ge niets doet, maar er is niets te doen. Wanneer ge geen zeeman zijt of multi- millionnair in een plezierjacht met dames aan boord is er niets te doen op zee. Zes dagen niet. Weet u dat je daar reuze slaperig van wordt? Ik doezel maar voort in eindeloze dei ning. Wanneer ge de hele dag geslapen hebt valt ge, na het eten, om van de slaap. Dat heb ik ook ontdekt: slapen maakt slaperig. Wat doe ik dan een uur na het eten, als u zegt: „hè, 't is pas acht uur. Nog lekker een hele avond voor me?" Wat doe ik dan? Dan zeg ik: „Nou kapitein, zo'n hele dag zeelucht dat maakt slaperig, kapitein. Ik ga maar es naar kooi, kapitein. Nacht, kapitein". Maar acht uur slapen 's nachts is mijn maximum. En wie staat er dan iedere morgen op z'n sloffen in z'n pyjama te wachten op 't opkomen van de zon? En wie heeft zich daardoor bij het scheepsvolk de renommé van de scheeps- gek-bij -uitnemendheid verworven? Die zonderlinge dikke, oude heer, die elke nacht om vier uur op de zon staat te wachten? Om zes uur lig ik dan, geschoren en wel, op mijn stoel. Om half negen komen ze me wekken voor 't ontbijt. Mijn hele leven nooit pap bij 't ontbijt gegeten. Maar je bent op zee of je bent 't niet. Wat krijg je een slaap van pap, hé? „Niets prachtiger dan een zonsopgang op zee", zeg ik als ik weer thuis ben, „wil je wel geloven dat ik iedere morgen om vier uur al-uit de veren was?" ELIAS VERKIEZING IN DE GEREFORMEERDE KERK Ter voorziening in de komende vacatures van ouderling en diaken heeft de Gerefor meerde kerkeraad van Castricum de vol gende dubbeltallen gesteld: voor ouderling de heren J. v. d. Meulen en J. Verhulst. Voor diaken de heren G. Kelder en K. Bakkei\ De verkiezing heeft Zondag 12 Augustus na de morgendienst plaats. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Gemeente. 10 uur: ds. J. Cannegieter. Ger. Kerk. 10 en 17 uur: ds. Zwaan, van Brielle. Herv. Evang. Ver. 10 uur: ds. H. v. d. Pol, van Weesp. ZONDAGSDIENST ARTSEN De Zondagsdienst wordt van Zaterdag middag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de arts J. v. d. Werff, Bakkummerstraat 48. De wijk- en kraamverpleging is in han den van zuster J. van Dijk, Torenstraat 29. Hervormde predikant beroepen De kerkeraad van de Nederlands Her vormde Gemeente in Santpoort heeft een beroep uitgebracht op ds. D. ter Steege van Weesp. Plezier bij boegspriet en mast Volksvermaken in de feest- week De volksspelen, die Vrijdag aan bod kwa men in Santpoorts feestweek, hebben heel wat belangstelling getrokken en zowel de deelnemers als de toeschouwers een mach tige hoop plezier bezorgd. Zestien knapen probeerden 's middags de „boegspriet" te bewandelen en ondanks het feit dat zij hun beste beentje voor zetten, plaatsten ze het er tot vermaak van de omstanders even vaak naast. Om de gladde paal was liefde rijk een zeil gevuld met water gespannen, zodat de hilariteit telkens nieuw voedsel kreeg in de dwaze situaties. Met taai geduld veroverde Antoon Boon tenslotte de eerste prijs, de tweede was voor Wim Uitendaal en de derde voor Chris Dekker. Als num mer vier werd G. Ploeg geklasseerd. 's Avonds is er braaf mastgeklommen door de ouderen. Twintig potige mannen hebben elkaar de eer en de prijzen be streden en het ontbrak uiteraard niet aan aanmoedigingen door de supportei-s op de begane grond. Het resultaat was hier, dat Piet v. Tiche len met een Edammer kaas „van boven" kwam, Jan Wighert bracht een fles advo caat mee, J. Porck kon een muis rookvlees bemachtigen, Piet Waasdorp plukte het zelfde uit de top en een paling van respec tabele omvang was D. Post's deel. Ten slotte zagen D. Post en Joop Maas hun prestaties beloond met een stevige worst. ir. 4 AUGUSTUS 1951 ^lD Wijngaarden. Piet Gruteke J'8P^ Tncen gestaan; achter er. B* jggf conservenfabriek ïette St'groepje een fikse L«da op-touw en werd de tiaining ■^idgenomen, zodat beoefening buiten Ss in feite overbodig werd. De F orosaganda ging uit van de drie rtcningen van de Olympiade-film 1936, S voor een uitverkochte zaal draai- De bostraining m „Rooswijk waai Iraimte in het „lusthuis" beschikbaar an de zaaltraining hielpen mee de goe- eeest en sportiviteit te verstevigen. 4" was één van de grondlegsters van •yjreau voor Medische Sportkeuring en 1 Januari 1942 mocht het ijverige be- in de heer L. J. Vreeling zijn club- Propageren. Kip voor Tito. Ter gelegenheid van de viering van de tiende verjaardag van de revolutie in Bosnië heeft maarschalk Tito een bezoek gebracht aan dit gebied. Te Kozara werden maarschalk Tito (met sigarettenpijpje) geschenken aangeboden, waaronder een kip. Deze maand viert de kleinkunst hoogtij. In het Leidseplein Theater houdt Wim Sonneveld „Herhalings oefeningen" met Lia DoranaConny StuartEmmy Arbous, Diny de Neef, Albert Mol en Guus Verstraete. Het programma is een bloemlezing uit de cabarets van de laatste tien jaren. In Hypokriterion, het zaaltje boven de studentenbioscoop in de Roeter- straat, vertoont Dick Gabel met zijn gezelschap de revue „In Zomertoilet". Daaraan werken mede: Emmy Huf, Tine van Leer, Phyllis Lane, Flip van der Schalie, Frans Muriloff en de pianist Woute Denijs. Carré heeft iedere avond de Extra Editie" van René Sleeswijk op de plankenmet onder anderen Willy Walden en Piet Muyselaar, het dans paar Eva en Nick, het Spaanse trio Paco Reyes. Verder treden in deze revue op: Lizzy Valesco, Phyllis van Anrooy, Aase Rasmussen, Jenny Si- monis, Herbert Joeks en Jean Smits. Het Negerballet van Berto Pasuka treedt nog steeds in het Centraal Theater op en het blijspel Potasch en Perlemoer(met Johan Kaart en Johan Boskamp in de titelrollen) is in de Kleine Komedie aan de Amstel geprolongeerd. Hedenavond begint het Amsterdams Toneelgezelschap, terug van vacantie, een nieuwe reeks voorstellingen in de Stadsschouwburg van het blijspel „Zij kregen wat ze wilden" met Louis Saalborn, de regisseur van „Het dubbel leven van Sir William" dat voor Woensdag en Donderdag op de agenda staat. Van de nieiLwe films moet de ge kleurde tekenfilm Dombovan Walt Disney worden genoemd. De Neder landse tekst werd gesproken onder leiding van Cruys Voorbergh. De film is in Tuschinski te zien. Alastair Sim speelt in De Uitkijk voor „De leukste thuis", Bob Hope in Cultura voor „Lord Wanhoop". In kunstzaal Van Lier aan het Rokin wordt een tentoonstelling gehouden van schilderijengoaches en aquarel len van Hanna Lerner onder auspi ciën van de Israëlische legatie. Deze duurt tot 15 Augustus.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 7