Dertig knapen een week lang heer en meester in de duinen -Clowntje Riek Spitse discussies over geringe zaken Visserij-varia Laat het verleden rusten DINSDAG 7 AUGUSTUS 1951 „Theorie en praktijk" Tempoverlies in de nieuw bouw Agenda voor Vel sen Tuinbouw of cultuur „Felisenum" op de wip Half ei Examens Voor de kinderen de „IJmuiden op het witte doek" Openluchtbioscoop op 1 Sep tember laat zien hoe het was en is Santpoort Velsense raad in vacantie-stemming Bos rond de ruïne van Brederode en Felisenum" voor Velserbeek Een ogenschijnlijk dorre raadsvergadering heeft de Velsense vroedschap Dinsdagavond tot een fantasie-volle vergadering geïnspireerd, die weliswaar meermalen de splinter problemen der gemeentelijke huishouding op het tapijt bracht, maar aan de andere kant stof voor een vaak amusante gedachtenwisseling opleverde en het motto van de heer Lips (a.r.) voor deze raadsvergadering: „Gaat heen en wordt warm" een paar keer aangenaam deed vergeten. De vijftien agendapunten lieten deze plezierige uit stapjes nauwelijks voorspellen, maar toen een zeer simpele verandering in Santpoorts herbouwplan en de naamgeving van het gemeentelijk gymnasium ter sprake kwamen, bleken daarin ongedachte mogelijkheden tot discussie te schuilen. En een weigering van Gedeputeerde Staten om de gemeente 4000,toe te staan voor de uitbreiding van de fietsenstalling aan het eind van de IJmuidense strandweg kreeg zelfs een prin cipieel staartje door het verzet daartegen van haast de hele raad. De heer Boersma (Arbeid) bond de kat de bel aan, door de weigering van Ge deputeerden ongezouten te critiseren. „En dan moeten wij van IJmuiden iets groots maken", riep hij in oprechte vertwijfeling uit. Wethouder Visser, (Arbeid, O. W.) kende de motieven van Gedeputeerden, die aan deze weigering van zulk een geringe en wel te besteden som ten grondslag lig gen, niet, maar het zal wel de huidige in vesteringspolitiek zijn, meende hij. Er mee eens was hij het echter lang niet, vooral, omdat de onderhavige, in de raad voet stoots aangenomen uitbreiding niet geringe financiële baten met zich brengt. „Krente rig" was het woord, dat de wethouder op deze beslissing toepasselijk vond. De heer Tonino (Kath.) was het daar roerend mee eens en meende, dat er zo al heel weinig van de gemeentelijke zelfstan digheid overblijft, daarbij schamper herin nerend aan de schone woorden, die minis ter Van Maarseveen en de heer Oud on langs over dit onderwerp via de radio wereldkundig maakten. „Het verschil tus sen theorie en praktijk" zei de voorzit ter, mr. M. M. Kwint koeltjes. De heer Boersma verzocht het college zich bij deze oekase van Gedeputeerden niet „zo maar" neer te leggen en op een nadere verklaring aan te dringen of er tegen in beroep te gaan. Toen wethouder Visser er nog eens zijn verwondering over had uitgesproken, kapte de voorzitter verdere discussie af, door de raad te adviseren, op het college te vertrouwen, dat, steunend op de duidelijke ontstemming van de raad, opnieuw wil gaan praten over deze geweigerde vier mille. Na een tweetal hamerstukken kwam een herziening van het Santpoortse wederop- bouwplan aan de orde en de heer V e r- beek (Arbeid) vroeg lichtelijk ironisch, of de raad zulke plannen in het vervolg misschien tijdig zou mogen inzien. „Als het college elke verandering in de bebouwingsplannen door de zeef van de raad moest laten gaan", aldus wethouder Visser in zijn repliek, „zou er heel wat vertraging ontstaan. Er zijn al zo'n dertig veranderingetjes in het wederopbouwplan gekomen, die de raad straks in één klap voorgelegd worden, maar de kern van het plan is niet aangetast." Bovendien merkte hij op, dat niet de raad, maar „Wederop bouw" dit plan heeft vastgesteld, zonder dat de raad bezwaar maakte. Zijn redene ring kwam er tenslotte op neer, dat de raad nu merkte, een verandering te moe ten goedkeuren in een reeds verandei'd plan, waarvan de verandering indertijd door de raad niet gemerkt is Het werd de heer Verbeek er niet duidelijker op, naar hij zei, maar hij had wel zoveel begrepen, dat de raad dus wei nig te zeggen heeft en er eigenlijk net zo goed buiten gelaten kan worden. Hij wilde daar nu wel eens haring of kuit van heb ben: dertig keer is er dus veranderd en dertig keer werd er in feite gezondigd. Nee, zei de wethouder, het college wil de raad niet bij de neus nemen, want de leden mogen heus wel alles zien, maar dan moeten ze niet gaan mopperen als het een eindeloze zaak wordt. Daar kon de heer TenBroeke (C.H.) veel voor voelen: de procedures inzake de wederopbouw duurden hem toch al lang genoeg, een standpunt, dat door de Katho lieke fractie-voorzitter, de heer Maas in principe gedeeld werd. De heer Verbeek evenwel zette zich schrap en wilde deze affaire nu maar eens aanhouden tot de volgende vergadering, om haar terdege uit te pluizen, of, zoals hij zelf zei: „om te zien, hoe groot de paskwil is." Daar was geen bezwaar tegen, zodat dit voorstel inderdaad aangehouden is. DINSDAG 7 AUGUSTUS THALIA 20 uur: De klokkenluider van de notre Dame. REX Geen voorstelling. WOENSDAG 8 AUGUSTUS RAADHUIS 1415 uur: Spreekuur wet houder van Onderwijs. THALIA 20 uur: Zelfde programma. REX 20 uur: De danseres van Marra- kech. Inmiddels is de verandering al een feit geworden, zodat het hele geval naar de smaak van de heer Van Leusen (Ar beid) ook nog wel een jaar kan blijven rusten. Een uitgebreid debat ontspon zich al even vlot rond twee bezwaarschriften van landeigenaren bij de Ruïne van Brederode, die hun percelen tuingrond bedreigd acht ten door een voorstel van het college, om die stukken grond voor bebossing aan te wijzen. De heer V a n V e e n (Kath.), zelf land bouwer, kon het met de beide adressanten volledig eens zijn, maar de heer Ten B r o e k e zag meer in het voorstel, hoe wel hij ook de bezwaren van de grond eigenaren Bleeker en Hoenderdos heel goed kon aanvoelen. Des heren Van Veen's fractiegenoot T o- nino echter sprong in de bres voor het natuurschoon en het culturele bezit, dat Velsen in Santpoorts oude ruïne het zijne mag noemen. Hij had zich allang geërgerd aan de „samenzwering" tegen het monument der Brederodes, waar allerlei weinig sierlijke bouwsels omheen verrijzen en waar nu zelfs een bollenschuur met een reclame plaat bij is gekomen. En als er toch zoveel groente doorge draaid wordt, zo redeneerde de heer Toni no, waarom zou er dan niet allereerst ge zocht worden naar een meer economische exploitatie van de bestaande tuinbouw- grond, voor er met een werkelijk cultureel eigendom der gemeenschap gesold wordt? De heer Van Leeuwen (eveneens Katholiek) sprong bij de heer Van Veen in het schuitje, zodat er bij de P.v.d.A.- fractie een scheuring in de K.V.P. veron dersteld werd, die echter door de „scheur makers" glimlachend werd aanvaard: „dat kan onze partij best velen." Nadat ook de heer Lips (Arbeid) zich ten gunste van de „pro-tuinbouwers" had geuit, kwam de heer Van Leusen aan bod met een verdediging van het college standpunt: er is hier volgens hem geen sprake van benadeling van twee kleine tuinders, maar veeleer van twee groot grondbezitters, waarvan er één zijn kansen op gemeentelijke inmenging al berekend kan hebben, toen hij de grond in kwestie kocht. Voor de werkelijk gedupeerden, de pachters, zou een schadeloosstelling al heel makkelijk te vinden zijn. Ook de heer Maas nam de omgeving van de ruïne tenslotte in bescherming en wethouder Visser stortte heel wat olie op al deze golven, door te vertellen, dat niemand door het college-voorstel brode loos gemaakt wordt en dat niemand ver plicht wordt, tuingrond in bos te verande ren. Het plan is alleen bedoeld, om te voor komen, dat er tuinderswoningen op de per celen gebouwd worden en om het pad te effenen in een verdere toekomst de om geving van de ruïne aan te passen bij het landschap. De tegenstanders bleken door deze uitspraak stuk voor stuk bekeerd te zijn, zodat het voorstel er zonder hoofde lijke stemming door kwam. Nog minder vlot kreeg de naam „Felise num" voor Velsens gymnasium het fiat van de raad. De heer Van Leusen wilde zelfs een andere naam, die begrijpelijker is en voor de gemeentenaren meer aanspreekt, voor stellen, ook al, omdat deze nieuwe naam volgens hem kennelijk in het college van curatoren bekokstoofd is en nu aan de raad wordt voorgelegd, waarbij de curatoren net doen alsof de raad het zo verschrik kelijk graag wou. Hoe gevaarlijk dat „Fe lisenum" zijns inziens overigens was, bleek wel uit de vergissing, die zelfs het college in de officiële stukken er mee maakte, zo dat er later een rectificatie moest volgen. Bovendien is nooit helemaal duidelijk ge worden, wie de sierletters op de gymnasiale gevel, die de nieuwe naam al lang en breed vermelden, betalen moet, al heeft de v o o r z i 11 e r bij de begroting verteld, dat hij geloofde, dat deze een geschenk van de Nijverheidsschool vormden. Summa sum marum wilde de heer Van Leusen zich accoord verklaren met elke duidelijke naam duidelijker dan dit Latijnse adjec tief die voor de arbeidersbevolking van Velsen verstaanbaar is, om te voorkomen, dat het gymnasium van de bevolking ver vreemdt. Bovendien merkte hij op, dat de nieuwe naam in de onderwijscommissie niet behandeld kon worden, omdat de be- ADVERTENTIE op te knappen! trokken wethouder hem niet kon verdedi gen. Op de naam zelf had de heer Tonino niet zoveel aan te merken, des te meer echter op de manier, waarop hij de raad bereikt heeft, want gymnasia staan wel meer vol onbegrijpelijke teksten. Burgemeester Kwint nam zelf de ver dediging van het voorstel op zich, zeggen de, dat de procedure in de boezem van het college van curatoren inderdaad weinig elegant is geweest. Hij merkte daarentegen op wat de heer Van Leusen als tegen-argument niet ter zake doende vond dat het gym zich goed ontwikkelt en dat er in September vier klassen met 70 leerlingen te tellen zijn. Er is over deze kwestie nog lang ge praat; andere gymnasiale namen werden als voorbeeld aangehaald en de heer Van Leusen betoogde nog, dat dit gymna sium door een overwegend rode raad („nou ja, infrarood") is gesticht, zodat een demo cratische naam hem wenselijker had ge leken, maar tenslotte viel de voorzitters hamer toch over de naam „Felisenum", die van dat moment af dus legaal op de muur van de school staat in het sierlijke schrift van de nabije Nijverheidsschool. Over de uitbreiding van de ULO aan de Platanenstraat met drie inplaats van vijf lokalen, waren noch raad noch college erg gesticht: ook hier hebben Gedeputeerden een investeringsspaak in het onderwijswiel gestoken en de heer Tonino wond er in een verklaring geen doekjes om, dat hij zulks financieel erg dom vond: om 15.000 te sparen is er een dure opzet gemaakt, die zich later zal wreken. Nadat de heer Kruisman (Comm.) de kans had gegrepen, de oorlogsvoorbe reidingen er even bij te halen, zette de heer De Boer (wethouder van Onderwijs, Ar beid) uiteen, dat Gedeputeerden hier niet de enige schuldigen zijn, want de school zou oorspronkelijk van binnen uit ver bouwd zijn, waarbij een aantal kostbare vaklokalen verloren waren gegaan. Het is dus een kwestie van „liever een half ei" consumeren en bovendien zijn de drie lokalen, die er nu komen, uiteraard duur der, omdat ze de onderbouw vormen van de klassen, die er mettertijd (goedkoper) bovenop komen. Met een aantal benoemingen, waaraan die van een nieuwe leerkracht-aan de ir. Krijgerschool werd onttrokken, werd de zitting besloten, echter niet nadat de voorzitter bc-kend had gemaakt, dat de raad tót September op zomerreces gaat. Ter hoogte van „Beeckensteyn" viel een dame, die achterom keek naar haai- man, op het fietspad langs de Rijksweg, met het gevolg, dat zij schaafwonden en een ont wrichte schouder opliep. Ook zij kon naar huis keren. Peperdure vis. De rondvis werd Maan dag alweer duurder dan de vorige week; de vraag lijkt toe te nemen naarmate de ha ringkoorts hoger oploopt en er dus minder rondvis in de hal verschijnt. De grote schelvis deed niet minder dan f 73 per kist en voor de kleinmiddel betaalde de handel grif tot f 50 per kist. Ook voor de dikkop pen was veel animo. Goede kwaliteit ka beljauw noteerde gemiddeld f 200 per kist. De makreel kon door het teruglopende aanbod ook betere prijzen maken, zodat goede soorten ruim f 20 per kist noteerden en de mindere kwaliteiten de f 16 haalden. Verse haring varieerde van f 12 tot f 10. Er moesten echter flinke partijen naar de vis- meelfabrieken verdwijnen. De fijnvis daal de aanmerkelijk, waardoor de grote tong nog slechts f 2,50 per kg noteerde en de grove slips f 1. De totale aanvoer op de Maandagmarkt omvatte 565 kisten tong en tarbot, 680 schol, 4800 haring, 355 makreel en 235 ka beljauw en gul. Geen strop. De Herman, die Maandag aan de afslag was, wist door de kwantiteit (2000 kisten haring) een goede opbrengst te halen met f 21400 voor deze 10-daagse reis. De Eli Chénévière, die onverwacht aan de afslag kwam, besomde f 15000 voor een 9-daagse reis en de Zeelandia f 10200 voor een 11-daagse reis. De HD 79 werd de hoogste aanvoerder van de loggers met f 5910. De overige loggers behaalden ge middelden van f 2000 a f 4000. Wat rustiger. Behalve de KW 140 en de KW 159, die vandaag aan de afslag kwa men met 50 kisten haring, 60 makreel, 60 wijting, 25 koolvis en 250 stijve kabeljau wen, kwamen van de trawlervloot de Alk maar met 920 kisten haring, 90 schelvis en piepers en 150 kistjes haring en de Lim- burgia met 1100 kisten haring, 80 diversen en 20 makreel aan de markt. En dan weer volop. Voor Woensdag zijn de binnenkomsten van de volgende schepen reeds bekend: Johannes Polder man met 110 kisten haring en 100 diver sen en Vios met 1800 haring en 80 diver sen. Verder zal ook de Hoop Woensdag pre sent zijn, maar een vangstbericht ont breekt nog. Er komen verscheidene Noord- loggers. Daar beter? De Thorina, die de 27ste Juli naar de visserij vertrok, is vandaag in Huil aan de afslag. Het ligt in de bedoeling van daaruit weer naar de haringvisserij te vertrekken. In en uit. Maandag kwamen binnen (tot 16 uur) IJM 74, UK 161, KW 140, IJM 31, KW 37, KW 159. Naar zee vertrokken: IJM 240 202, HD 220. CG 1. IJM 11, KW 189 35. UM 229, VD 60 en KW 50. Zoute. Zondag kwamen van de ha ringvisserij te IJmuiden de KW 7 met 80 kantjes eigen vangst, de KW 40 met 415 k. eigen vangst, de KW 129 met 294 k. eigen vangst en de KW 38 met 217 k. eigen vangst. Vlootvaria. De KW 104 vertrok Maan dagmiddag naar Amsterdam om te repare ren. De IJM 75 ging met hetzelfde doel naar Spaarndam en do Abi-aham vertrok voor een dokbeurt naar Amsterdam. Goed zo. De Allan Water die Zaterdag nog net, aan de afslag kwam besomde voor een 7*-daagse reis f 16300 en de Maria van Hattum maakte f 18530 voor een 9-daagse reis. Van de loggers was de Katwijk 24 de hoogste met f 5520. Voor het examen hoofdakte, gedeelte A, slaagden de dames M. Wenting, C. A. Mek ken en E. Kassies. Voor gedeelte B slaagden de dames C. M, Neijzen en J. M. Pruijn en de heren J. Busser, B. Ouwerkerk en H. J. Settels. Maar de koning keek erg kwaad. „Zo!", riep hij, met z'n schelle stem. „Zo! Dat is wel erg toevallig, niet? Er is hier anders nog nooit iemand aangeland. Wil ik je eens wat zeggen? Jullie bent hierheen gekomen om de boel af te kijken, overal rond te sluipen en te proberen, onze lekkere suikersoezen uit de provisiekast te gappen en op te eten! Dat is het!" „Nee, Sire.heus niet!", zei Rick verbaasd. „We kwamen alleen maar heel toevallig hier!" „Met ons bootje!", piepte Bunkie, die zich helemaal niet op z'n gemak voelde bij die boze koning. „Jawel, jawel.maak dat de kat maar wijs!", riep de koning. Jullie komt op onze suikersoezen af.ik laat me niks wijsmaken!" Ze schudden hun hoofd en probeerden duidelijk te maken, dat ze van geen suiker soezen afwisten en dat ze alleen maar toevallig hier waren aangeland. Maar de koning geloofde hen niet en werd steeds nijdiger. „Pak ze beet, en sluit ze op in de gevangenis!", schreeuwde hij toen opeens tot de mannetjes. „Komt mee, jongens, we moeten er vandoor!", riep Rick. In het duinterrein van IJmuiden naast het plateau heerste gistermorgen vroeg een ongewone bedrijvigheid. Dertig knapen uit Oud-IJmuiden passeerden er bepakt en bezakt het groene hek, waarop waar schuwend het onsympathieke bord: „Ver boden toegang" prijkt. Eén week lang is deze toegang voor hen niet verboden, één week lang zullen zij zich vermaken in hun „paradijs", want zij zijn lid van de jeugd vereniging „Jongensland". Het kleine clubgebouwtje heeft sedert enige weken concurrentie gekregen van een „grote broer", de cementen bunker er schuin over, aan de buitenzijde nog ver sierd met doodskoptekeningen, uit de tijd van de bezetters, is ingericht als tweede clubhuis. Een eetzaal, een keuken en spe ciaal voor deze week een paar vertrekken met strobedekking, hebben er een comfor tabel kampement van gemaakt. Aan de zijde van het bestrate duinpad werd een viaggestok geplant en daar was het dat Maandagmorgen de heer Van der Tuuk, agent van politie in IJmuiden en leider van Burgemeester mr. M. Af. Kwint hij,., vlag als teken dat „Jongmkrf» geopend. De grootste vissershaven van Neder land, IJmuiden, viert dit jaar haar 75- jarig bestaan. Waar ongeveer tachtig jaar geleden zand en zee in ongerepte schoonheid, maar ook in stille verlatenheid de Westkust van Noord-Holland bepaalden, daar is, dank zij een machtig initiatief, in driekwart eeuw een plaats ontstaan, die het oude, landin waarts liggende dorp Velsen, volkomen overschaduwt. Om de Zuid zijn er de yissershavens en de hallen verrezen, om de Noord breiden zich de industrieën uit, steeds verder, steeds meer-omvattend. In IJmuiden zelf kent men uiteraard de geschiedenis van de kanaalgraverij en wat daar mee samen hangt op z'n duimpje, maar weinigen we ten dat de vissersplaats IJmuiden geen op zet is geweest, dat dit bedrijf zo maar, in alle argeloosheid is gegroeid. Wie heeft tientallen jaren geleden, toen een doodge wone handelaar op uiterst primitieve wijze een „afslagje" ging houden op het strand, ook maar kunnen bevroeden, dat dit zou uitdijen tot een zo omvangrijk vissersha venbedrijf? En het is goed even stil te staan bij het feit, dat in het hoofd van één enkele man het plan is gerijpt om aan de Noordzijde van het kanaal een terrein te egaliseren voor een „staalfabriekje". Vol harding en grenzenloze ijver, gepaard aan verstand en doorzicht hebben bewerkt dat IJmuiden in 75 jaar op meer historie kan bogen, dan menig stadje dat zijn leeftijd bij eeuwen telt. Als over enkele weken, op 1 September de herdenkingsfeesten zullen worden inge zet, zullen in de vallende duisternis van de avond de inwoners van Groot-Velsen gaan zien hoe dit alles is tot stand geko men. De openluchtbioscoop zal „IJmuiqlen zoals het was en is" op het witte doek brengen. Er zullen films worden vertoond over het visserijbedrijf, over de Hoogovens, over de papierindustrie, over sluizen en sluisbouw, afgewisseld door geestige teken filmpjes. Het festijn dat IJmuiden gaat vieren, is een feest rijk aan zin en betekenis. In ongelofelijk korte tijd is uit het niets een der meest markante plaatsen van Neder land verrezen en zelfs de verschrikkingen van de oorlog en de grote afbraak hebben IJmuidens hart niet kunnen treffen. IJmui den leeft en zolang er de stoere werkers in de beide havengebieden, aan de sluizen en in de industrieën zijn, zal het blijven leven en steeds hoger vlucht krijgen. de nieuwe club heette. Burgemeester mr. M. M. Kwint heeséi Nederlandse driekleur, freule H A r Kretschmar deed uit naam van Pro Ja-- tute de knapen een „kanjer-van-eeC cadeau, F. C. H. baron van Tuyii va Serooskerken, die het terrein afstond -T mede aanwezig. De wethouders van Sociale Zaken van Onderwijs, de heren F. J. A, Strfa en H. de Boer, gaven van hun beland', ling blijk, alsook de inspectrice derkjofe politie, mejuffrouw A. E. RosendahUÜ sociaal werkster mejuffrouw M.E.LSÏ Wachtmeester J. van Doorn vertegen^- digde de Koninklijke Maréchaussee. Vermist meisje terecht De commissaris van politie verzie! Maandag per radio de opsporing van -f. 21-jarig meisje A. P. uit Santpoort. Zij Zondagmiddag per fiets van huis guu: en Maandag nog niet teruggekeerd, Het meisje is gisteren in Amsteria aangetroffen en door de politie naar hr ouders in Santpoort teruggebracht. SPEL MET ONGELUKKIGE AFLOOP. Zondagavond waren knderen op de Ver plaats in Santpoort-dorp aan het sp&. De 16-jarige F. I-I. maalde een ongelukkige val en brak het onderbeen. Dr. Hekna verleende eerste hulp, waarna de patik: naar het Antonius-ziekenhuis werd ge bracht. De bogen worden Zondag in Santpoort gespannen De Santpoortse vereniging van handboog schutters VZOS, zal ter gelegenheid van til 60-jarig bestaan der vereniging schietó strijden houden, waarvan de eerste Zond-J plaats heeft. Negen van de beste schutte! van district I zullen elkaar dan bekaape op een open bosterrein aan de Willem t! Zwijgerlaan. Maandag 26 Augustus, za! d banen van VZOS achter het Statiorskd- fiehuis een grote schietwedstrijd plat hebben, waaraan alle schietverenigingen - district I gaan deelnemen. JONGE DUIVEN TERUG UIT MAASTRICHT De postduivenvereniging „Snelle Wide1 heeft Zondag een wedvlucht voor jonp® ven uit Maastricht gehouden. De vluchtt een goed verloop gehad. De wind was M west. 's Morgens om 8.30 zijn de duiven t gelaten en om 11.3 was de eerste inSti- poort; de laatste arriveerde om 11.9 uur. De uitslag was: 1, B. Jenninga; U.K Rozemeyer; 3, mevr. Gorter; 5, J. de neer.v 6, M. Jansen; 7, gebr. Kaasenbroot. SCHEEPVAART IJMUIDEN Maandag 6 Augustus kwamen de ju™ van IJmuiden binnen: Roelf van Kop-.-* gen. Ostro Botnia van Kotka. Heno. Grangemouth. Jura van Helsinki. j; Kalmar. Hondsbosch van Wasa. WotM™ Stockholm. Heerengracht van Rafsö. Arens van Hamburg. Ga aster kerk v an werpen. Sumatra van Newport, Baara Antwerpen. Gezina Hendrika van Holland met Kyle Queen van »- Vertrokken zijn: Sumatra naar Hedera naar Wasa. Helvetia naar ive. en Bison naar Oslo. Virgo naar BoWg Signality naar Hull. Mouse naar 0ÖMJ vity naar Selby. Somme naar Wio. Coast naar Rotterdam, yiiestroom^^ terdam. Security naar Huil. LindeKe Antwerpen. David Gaillard naar - News. Surse naar Kingslyn. Belte - Duinkerken. Ostro Botnia naar Margol naar Sundsvall.- Ik doe het niet!, zei zij doe het niet! Het leek wel of nj iemand over debatteerde. De hele zaak was, behave bjjj nog belachelijk ook. Wat Icon ha of andere onbekende onderzoeker - - die al of niet misschien het mo„ del kon ontdekken tegen een lijke" kwaal? i Dat woord, dat vreselijke w neeslijk", deed haar mei e zichzelf komen. Toen Mark he ^'te ken had, had het haar geest z pervlakkig beroerd, daar haari^ vervuld waren geweest vannaar ring. Maar nu klonk het plotsea l geest. i. trtBS Wie behoorde het zich aan als zij het niet was. Het ^ge neeslijke" kwaal, waaraan haar storven was! FEUILLETON door Peter Paul O'Mara 14) Hij bleef een ogenblik op haar neer kij ken, tot zij eindelijk de ogen ophief en hem aankeek. Zij kon zijn gezicht maar flauw tjes onderscheiden en was er niet zeker van, wat voor uitdrukking er wel op lag. Zeker, er waren boze trekken, maar er was toch ook nog iets anders, waarvan zij niet zeker was, tot het plotseling tot haar doordronge dat het medelijden was. Zoals je wilt, zei hij tenslotte. Goe denavond, Anne. Goedenavond, Mai'k, zei zij op effen toon. En hartelijk bedankt voor het diner. Het genoegen was geheel aan mij. £ij zag hem zich snel tussen de kale bomen verwijderen en een ogenblik werd zij zich bewust van een bitter gevoel van vei-latenheid, zo sterk zelfs, dat zij hem wilde terugroepen en hem om vergiffenis vragen en hem alles geven wat hij hebben wilde. Hij was de enige vriend, die zij ooit gekend had en hij was de rots, waarop zij getracht had een nieuw leven te bouwen. Zij had het gevoel, of zij hem voor eeuwig kwijt zou zijn, als zij hem nu liet gaan. Maar toen werd haar gevoel van verlaten heid weer snel verdrongen door een nieu we golf van verontwaardiging. Zij stond van de bank op en liep naar huis, zich plotseling ongelooflijk moe voe lend, te moe zelfs om te denken. Thuis gekomen, klom zij langzaam de trap op, zich als een zieke aan de leuning vasthou dend. Zij liep op haar eigen deur af, maar voor zij die bereikt had, was die van Beth al open gegaan. Is hij weg, Anne? Ik vind hem wer kelijk een schat. Kom binnen en vertel me alles over hem. Was dat goedje wat was het ook weer, dat dessert? niet verrukkelijk? Kom binnen! Anne keek haar aan of zij haar nog nooit eerder gezien had. Beth ook al!, dacht zij. Misschien dat Beth, als zij van dat geld wist, ook zou willen proberen er iets voor zichzelf van te krijgen. En toen schoot haar plotseling een andere gedachte door het hoofd. Misschien weet zij het wel. Mis schien is zij er op de een of andere manier achter gekomen. Misschien is dat de reden dat zij zo vriendelijk voor mij is. Wat voor andere reden kon er ook zijn? Neen, zei zij, en haar stem klonk harder en ruwer dan haar bedoeling was. Ik kan niet binnenkomen. Ik ben moe en ik ga naar bed. Zij liep Beth voorbij naar haar eigen deur en ging haar kamer in. Zich om draaiend om de deur te sluiten, ving zij nog een glimp op van het gezicht van het andere meisje, dat haar met een uitdruk king van gekwetste verbazing nastaarde. HOOFDSTUK V. Anne viel bijna onmiddellijk in slaap, zodra zij zich te bed had gelegden een half uur later werd zij weer wakker met een afschuwelijk gevoel van angst, alsof er iets vreselijks gebeurd was of op het punt stond te gebeuren. Het duurde enige tijd voor zij zich herinnerde wat er gebeurd was en toen kreunde zij even, draaide zich om en begroef haar gezicht in het kussen. Zij trachtte weer in slaap te komen, maar het scheen wel of die hele maal weg was en zij alleen was in de duis ternis met haar boosheid en verbittering. Zij was bang ook; meer nog voor de heftigheid van haar emoties, dan voor iets anders. Zij wilde zo niet voelen; zij tracht te zichzelf aan het verstand te brengen, dat een normaal mens de gehele zaak als een grap terzijde zou schuiveneen beetje wrange grap misschien, maar dan toch een grap, al was zij dan ook tegen jezelf gericht. Maar zelfs terwijl zij zich dit trachtte voor te houden, kwam het beeld van Mark haar weer voor ogen en verdubbelde zich haar verbittering. De dolende ridder!, dacht zij. Sir Galahad in een witte jas! De plaltelandsdokter, die zowel voor de zielen als voor de lichamen van zijn patiënten zorgt, onzelfzuchtig, idealistisch, onbekend met dergelijke wereldse dingen als geld! Het was nog maar enkele korte maanden gele den, dat dr. Lenott haar gezegd had zich niet druk te maken over de rekeningen betreffende de laatste ziekte van haar vaderwaarschijnlijk, aldus bedacht zij nu, omdat hij meende dat hij het geld toch nooit zou krijgen. En nu wilde hij alleen maar twintigdui zend dollar hebben. Dat was een aax-dige rente op een doktersrekening van vierhon derd dollar, die in elk geval reeds lang betaald was. O, ja! Zij moest het diner van hedenavond ook niet vergetenhij had dat vermoedelijk als een noodzakelijk deel van het katvisje beschouwd, dat hij moest uitwerpen om een kabeljauw van twintig duizend te vangen. Toegevend aan een plotselinge impuls, stond zij op en trok een kamerjas aan. Zij liep naar het kleine tafeltje dat zij als les senaar gebruikte en noteerde op een stukje papier het bedrag dat hij, voor zover zij zich herinnerde, aan het diner en de fooi had uitgegeven. Zij bei-ekende, wat twee derde van dat bedrag zou zijn en haalde toen het chequeboekje te voorschijn dat zij nog nooit had gebruikt. Zij schreef een cheque uit, betaalbaar aan dr. Mark Lenott, voor een bedrag, dat precies dekte wat hij voor haar en Beth uitgegeven had. En toen schreef zij op een vel papier: Beste Mark, Ik vond het niet prettig je op zulke hoge kosten te jagen zonder enige ver goeding. Derhalve stuur ik je deze cheque. Ik geloof, dat die ons deel van deze avond wel dekt. Zij ondertekende het briefje en stopte het met de cheque in een enveloppe, die zij adresseerde en van een postzegel voor zag. Gedux-ende enige tijd dacht zij, dat deze geste haar woede misschien voldoende zou hebben verlicht, zodat zij weer in slaap zou kunnen komen, maar zodra zij het licht uitgedaan had, wist zij al, dat dit niet het geval was. Zij bleef in de duisternis lang stil liggen, trachtend tot rust te ko men, maar iedere keer als zij een zekere •muur van kalmte in haar geest had opge bouwd, kwam er weer een golf van bitter heid opzetten, die er overheen sloeg. Eindelijk stond zij op en stak het licht weer aan. Zij ging in de schamele leun stoel bij het raam zitten en staarde naden kend over de spaarzaam verlichte, vex-laten straten. Zij was een x-ijke vrouw; zij diende aan dat idee te wennen, evenals aan de verant woordelijkheid die rijkdom met zich mee brengt. Een van die verantwoox'delijkheden was zeer zeker het bewaren van het geld en er voor zorgen, dat het niet wegsmolt als sneeuw voor de zon. Het lag zeker niet op haar weg om twintigduizend dollar er vaneen tiende van het geld, dat haar i vader haar had nagelaten!weg te gooien voor de een of andere onderzoeker, die Mark ergens opgeduikeld had. Zij trachtte die SedachteüSl zetten, maar er was Als haar vader een tiend'3 yjjjpfc duizend dollar of missehi en yj et- of een veertigste had gebrmlAW»,, voor het eerst ziek begon hij misschien niet zo heD voortS lijden. Maar het geld had m j^sfCe betekend dan de eers geda®- pijnen en hij had er niet - was gestoi'ven met zijn nu had zij het allemaal. (Wordt vent#1'

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6