Nieuw-Zeeland, rustig land met indrukwekkende natuur Clowntje Riek Nieuwe uit Laat het verleden rusten De 9 Muzen Vele mogelijkheden voor intelligente emigranten Gewassen ondervonden geen grote schade Jamboree ten einde Voor de kinderen DINSDAG 14 AUGUSTUS 1951 WELLINGTON (Nieuw Zeeland). Emigreren is een précaire onderneming, we weten het allemaal, maar eenmaal verzeild geraakt in het langdurige proces om toe lating te verkrijgen tot het land, dat men zich als bestemming heeft gekozen, vergeet men gemakkelijk hóe précair emigratie eigenlijk wel is. Wij doen het natuurlijk allemaal om er beter van te worden. Wij proppen ons brein vol met wetenswaardig heden betreffende het nieuwe land en ont leden, vergelijken, rekenen en verlangen in Nederlandse maatstaven. Dit is logisch, want het zijn de enige maatstaven, waar over we beschikken. Hoe anders wordt het als de fundamenten van onze fantasie wor den vervangen door de werkelijkheid. Let wel: wij zeggen niet, dat we er op achteruit gaan. Het is alleen allemaal anders dan we hadden gedacht, en vooral op cultureel ge bied missen wij zo het een en ander! Niet temin, wie Nieuw Zeeland als nieuw vader land betreedt, vindt zoveel compensaties dat hij in elk geval een rijke voedings bodem vindt om een nieuw leven te begin nen. De natuur is van een verrassende schoonheid die wij Nederlanders nauwe lijks kennen. Nieuw Zeeland bevat zowat alle natuurschoon van de wereld. Achtmaal zo groot als Nederland strekken zich het Noorder- en het Zuider-eiland in oneindige variaties boven de Stille Oceaan uit. We vinden er eeuwig met sneeuw bedekte bergen als in Zwitserland, fjorden als in Noorwegen, laagland als in Nederland, be boste bergen als in Frankrijk en Duits land, tropische wouden als in India. En aan alle zijden is er het eeuwig ruisen van de zee Men kan er uren en dagen rondlopen zonder een mens te ontmoeten, als men dat wil. Het is bovendien een Dorado voor de sportman. Waar men in Afrika vergunning moet hebben om op bepaald wild te jagen, krijgt men hier van regeringswege een be loning uitbetaald als men een hert schiet, omdat deze dieren, voornamelijk op het Zuidereiland, in zo grote getale voorkomen, dat ze een gevaar vormen voor de culti vering van het bos. Herten, wilde zwijnen, zwanen, ganzen, eenden, en vooral wilde konijnen, vormen de buit van de jager. En voor de enthousiaste hengelaar is het er al net zo mooi. Men kan er forellen vissen in fie binnenlanden en honderd en een vreemdsoortige vissen met Maori-namen langs de kusten. Bovendien staan de wate ren rondom Nieuw Zeeland bekend om hun zogenaamde „bis-game-fishing". To nijnen, dolfijnen en zwaardvissen vormen de hoofdschotel er van. Natuurlijk zijn dat allemaal genoegens, waar de gemiddelde emigrant voorlopig van verstoken blijft. Hij is tenslotte gekomen om geld te verdienen, en daarvoor moet hij een baan accepteren, die uiteraard geen gelegenheid biedt om de dagen met vissen en jagen door te brengen. Niettemin is het een troost te weten, dat de mogelijkheid tot het uitoefenen van deze ontspanning bestaat. Vooral omdat er officieel slechts vijf dagen in de week wordt gewerkt en men dus als regel een hele Zaterdag en Zondag vrij heeft om te genieten van dit prachtige land en om het beter te leren kennen. Rustig land De avonturier zal tevergeefs in Nieuw Zeeland naar buitensporige opwinding zoe ken, en de grote-stadsmens vindt er geen grote stad. Naar Engelse traditie is de Nieuw Zeelander kopschuw voor al te veel enthousiasme. Paardenrennen en rugby, de sporten voor het grote publiek, verwekken heel wat minder uiterlijke opgewondenheid dan soortgelijke sportmanifestaties in Europa. De krantenventer schijnt de enige te zijn, die hier zijn stemgeluid boven hei normale verheft. Buiten de hotels zijn er geen gelegen heden, waar men 's avonds na zessen alco holhoudende dranken kan gebruiken en van een gezellig zitje in een café, zoals we dat in Europa kennen, is geen sprake. Daarentegen is het gezinsleven zeer hoog ontwikkeld. Het vormt een van de steun pilaren in de moraal van de Nieuw Zee lander. Daarbuiten bestaat het ontspan ningsleven in de avonduren voornamelijk uit bioscoop, partijtjes, theater en concert. In de week-einden trekt men er op uit om van de schoonheid van het land te ge nieten. De uitstekend onderhouden hoofd wegen hebben dan heel wat verkeer te ver werken. Bijna één op de tien inwoners van Nieuw Zeeland bezit een auto. De Nederlander wordt in het algemeen als het beste type emigrant beschouwd. Velen stellen hem boven de Engelse emi grant, hoe groot het respect voor dit moe derland overigens ook is. De werkwillig heid van onze landgenoten, gepaard aan hun vakkennis en het aanpassingsvermo gen, waarover zij beschikken, hebben hun een goede naam bezorgd. In het kort samengevat kunnen wij zeg gen, dat Nieuw Zeeland voor intelligente emigranten die niet speciaal omzien naar een beter Nederland mogelijkheden inhoudt, welke zij in het overbevolkte va derland niet of nauwelijks kunnen vinden. Leraar-raadslid Minister zoekt naar oplossing der moeilijkheden Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Hoogcarspel (CPN) over de zijns in ziens bestaande tenachterstelling van leraren aan HBS'en bij leraren aan gym nasia en lycea in geval van een eventuele benoeming tot gemeenteraadslid heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen geantwoord, dat hij heeft kennis genomen van een besluit van 5 Juli, ge nomen door de raad der gemeente Gro ningen, om een benoemd verklaard raads lid niet tot de raad toe te laten op grond van artikel 25 der Gemeentewet, aangezien haar echtgenoot leraar is aan de rijks hogereburgerschool te Groningen. De minister acht de regeling van artikel 25 der Gemeentewet ten aanzien van het onderwijzend personeel niet bevredigend. Het bepaalde in dat artikel leidt tot een verschil in behandeling van de leraren bij het middelbaar onderwijs en van die bij het voorbereidend hoger onderwijs. Ook heeft de toepassing van dat artikel moeilijkheden gegeven in de gevallen, dat een leraar aan een school voor middelbaar en voorberei dend hoger onderwijs (lyceum) tot lid van de raad ener gemeente wordt benoemd. Met zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken pleegt de minister overleg over de wijze om in dezen tot een oplossing te geraken. De minister mist de bevoegdheid het be doeld besluit van de raad der gemeente Groningen aan d'e Kroon ter- vernietiging voor te dragen. De ztvare regenval Staking op Aruba duurt nog voort De staking bij de L-ago op Aruba duurt nog steeds voort en omvat thans circa 4000 arbeiders. De regeringsraad van de Neder landse Antillen overweegt de mogelijkheid van bemiddeling door een officiële bemid delaar op Aruba. De veiligheidspolitie van de Lago neemt uitgebreide voorzorgsmaat- regelen ter voorkoming van sabotage. De zware regenval en stormachtige win den van de laatste dagen hebben hier en daar de mening doen postvatten, dat het er met de gewassen te velde niet best voor staat. Gelukkig kon bij een bezoek aan de Haarlemmermeerpolder en na informatie bij landbouwexperts worden geconstateerd, dat over het geheel genomen het vele hemelwater tot heden van weinig invloed is geweest op de oogst. Een dergelijke weersgesteldheid berokkent altijd schade, doch dat betekent thans nog uitsluitend meer bewerking bij het oogsten. Anders wordt het echter, wanneer het ook de komende dagen of weken regent. Dan kande schade inderdaad een cata strofale omvang aannemen. Momenteel is de situatie echter nog goed te noemen, het geen in het vroege voorjaar geenszins het geval was. Toen waren de verwachtingen namelijk abnormaal somber. Immers door het zeer natte najaar en de dientengevolge moeilijke bietenoogst was de bodemstructuur aan merkelijk slechter geworden. Toen daarop nogmaals een langdurige regen-periode volgde was men algemeen pessimistisch ge stemd en kwam men pas laat aan het zaaien toe. De vrij behoorlijke voorzomer maakte echter nog veel goed en allengs kregen de velden in de Haarlemmermeer weer het vertrouwde aanzien. Vooral de granen doen, gezien het boven staande, nog een behoorlijke oogst ver wachten. Bij de aardappelen zullen de resultaten wellicht iets minder gunstig liggen, terwijl de verwachtingen van de suikerbietenopbrengst niet hoog zijn. Er is momenteel dus nog geen reden tot pessi misme, maar dan moet er mooier weer karnen. Mus pleegrvader van drie zwaluw-weesjes In Hierden bij Harderwijk verdween plotseling een zwaluw-ouderpaar uit een nest met drie jonge zwaluwen. Een man netjesmus merkte de hongerende kleintjes op en nam de zorg voor de zwaluw-weesjes op zich. Zij voelen zich best bij deze pleeg vader, die regelmatig met voedsel komt aanvliegen. Dooyewaard. Ter ere van.de Zondag 75 jaar geworden Larense schilder Jacob Dooyewaard wordt in November in het Ste delijk Museum te Amsterdam een overzichts tentoonstelling gehouden van hetgeen hij in een halve eeuw op het gebied der beeldende kunst tot stand heeft gebracht. Dooyewaard werd geboren in Amsterdam als zoon van een huisschilder. Lange tijd was de Jordaan zijn voornaamste onderwerp. Hij vestigde zich later in het Gooi en maakte talrijke buitenlandse reizen. Veel heeft hij geschil derd in Noorwegen, waar hij placht te loge ren bij zijn Amerikaanse vriend Singer in Olden aan de Nordfiord, waar hij geduren de de oorlogsjaren woonde in ballingschap. Het Proces. De toneelbewerking door André Gide. kort voor diens dood gereed ge komen, van de roman „Het Proces" van Franz Kafka zal dit najaar in verscheidene Oostenrijkse theaters worden vertoond. Jacobsladder. De Oostenrijkse compo nist Karl Rankl, thans verbonden aan de Covent Garden Opera te Londen, kreeg van zijn leermeester Arnold Schönberg kort voor diens overlijden de opdracht diens onafge maakte oratorium „De Jacobsladder" te voltooien. Rankl zal aan deze wens voldoen. Kust en gezin. In Den Haag is de stich ting „Kunst en Gezin" opgericht, die ten toonstellingen zal organiseren van werken op het gebied der beeldende kunst en der kunstnijverheid op plaatsen waar grote groe pen der bevolking geregeld samenkomen, zoals in verenigingslokalen of cantines van belangrijke bedrijven. Men hoopt hierdoor een nieuw publiek te kweken. Ter verhoging van het begrip zullen tijdens de exposities lezingen worden gehouden. Door verlotingen en een spaarsysteem zal worden getracht de verkoop van kunstwerken te bevorderen. De stichting zoekt contact met organisaties van werkgevers en kunstenaars, waaruit voor aanstaande figuren zullen worden gevraagd in een raad van toezicht zitting te nemen. Bruegelfilm. Van de zich in het Kunst historisch museum te Wenen bevindende werken van de Vlaamse schilder Pieter Bruegel is een documentaire kleurenfilm opgenomen, die te Amsterdam voor vertoning gereed zal worden gemaakt in drie versies; een Franse, een Duitse en een Nederlandse. De eerste voorstelling heeft in October te Salzburg plaats tijdens een daar te houden aan de culturele film gewijd congres. Uitwisseling. Tot Zaterdag 1 September wordt in het rijksmuseum „Het Huis Lam bert van Meerten" te Delft de tweede uit wisselingstentoonstelling van werken van Bergense schilders gehouden. In het Prinsen hof wordt op 23 Augustus de jaarlijkse beurs van oude kunst en antiek geopend. Deze duurt tot 17 September. BAD ISCHL. (A.N.P.) De zevende We reldjamboree is weer achter de rug. Gis termorgen is zij officieel gesloten. De con tingenten padvinders treffen reeds de voorbereidingen voor het vertrek uit Bad Ischl. Het weer was de laatste dagen slecht: het regende onophoudelijk. Zo was het beeld op de Wereldjamboree Donder dag, Vrijdag en gedeeltelijk ook Zaterdag. Een groot deel van het kamp veranderde in een modderpoel en door deze glibberige massa zochten de padvinders zich een weg. Tot grote vreugde van het internationale gezelschap fleurde het weer Zondag echter op. Het werd warmer en verscheidene modderplekken verdwenen weer. Maar in middels hadden sommigen hun schoenen verloren in de taaie bagger en verschei dene padvinders togen naar Bad Ischl om zich een paar rubberlaarzen aan te schaf fen. De Zwitsers en Oostenrijkse padvin ders werden door alle buitenlanders be nijd, omdat zij als bergbewoners be kend met de nukken van het weer in hun landen hun tenten en bedden op verho gingen hadden gesjord. Daardoor hadden zij minder last van het neerstromende re genwater. Ondanks het slechte weer, is het aantal bezoekers aan de Jamboree groot geweest. Zondag bezochten ruim 55000 mensen her kamp, waardoor het totaal aantal bezoe kers op 100.000 is gebracht. Omstreeks elf uur kwamen gistermor gen alle deelnemers aan de Jamboree op het grote terrein in het kamp bijeen. Dit maal evenwel niet zoals bij de opening van de Jamboree, toen men zich per con tingent op het terrein opstelde, maar allen door elkaar. Als één verbroederde massa zong men nog eenmaal tezamen het Oostenrijkse' Jamboreelied. Kampleider Klarer dankte daarna alle deelnemers aan de Jamboree voor de ge toonde geest. Mr. Wilson, de directeur van het internationaal padvindersbureau sloot zich. bij deze woorden aan. „Toen we op deze zevende Jamboree aankwamen wa ren we allen in contingenten ingedeeld", zei hij, „thans is alles tezamen gesmeed". In lange rijen schaarden de padvinders zich na deze toespraken arm in arm om de houten toren in het midden van het ter rein. Na het zingen van „For Auld Lang Syne" trokken de padvinders achter de Nederlandse band het terrein af. Morgen thuis De Nederlandse padvinders vertrekken hedenavond om 7 uur uit Bad Ischl. Mor gen om 15.55 uur zal de trein in Arnhem arriveren. In Utrecht komt de trein om 16.52 uur aan. Nederlandse schuld aan de E.B.U. 730 millioen De Nederlandse Bank deelt mede, dat het tekort van Nederland in het betalings verkeer met de aan de Europese Betalings Unie deelnemende landen in de maand Juli 99.909.600 heeft bedragen. Van dit tekort is overeenkomstig de gel dende bepalingen een bedrag van 37.145.000 in dollars afgedekt. Met het restant ad 62.764.600 is de schuld van Nederland aan de E.B.U. toege nomen. Deze schuld bedraagt thans 730.040.800. Meer zonne-uren door klokhervorming Minister stelt een studiecommissie in Deskundigen op het gebied van medische aangelegenheden, landbouw, astronomie, financiën, de Nederlandse Spoorwegen en anderen hebben, naar Het Parool meldt, zitting in een commissie die zal nagaan in hoeverre het wenselijk is, een „klokhervor- mingsplan" in te voeren zoals de Amster damse hoogleraar prof. mr. dr. G. van den Bergh dat heeft voorgesteld. De commissie is ingesteld door de minis ter van Binnenlandse Zaken. Aan hem moet advies worden uitgebracht. Het „Klokhervormingsplan"-Van den Bergh wil van Maart tot October de bevol king méér profijt laten trekken van de zonne-uren en voorkomen dat men in de zomermaanden 's morgens pas opstaat na dat de zon al uren heeft geschenen en 's avonds kunstlicht moet ontsteken. Dit is volgens prof. Van den Bergh te vermijden door een kleine manipulatie met het uur werk, waardoor van 10 Maart tot 17 Octo ber het. tijdstip van zonsopkomst onveran derlijk op half zeven 's morgens wordt vast gesteld. Als gevolg daarvan zal in de zomer maanden de zon schijnen tot ongeveer elf uur 's avonds. Voorzitter van de commissie is prof. dr. Th. Limperg Jr. te Amsterdam, secretaris mr. J. van Schaik te Amsterdam en ad junct-secretaris jhr. mr. H. F. van Kinschot, werkzaam op het ministerie van Binnen landse Zaken. Huiseigenaar „woont" in een tent naast zijn huis Op las*, van de burgemeester van Ödoorn, Drente, is de heer A. Mooibroek met zijn echtgenote en hun baby van twee maan den uit een hem in eigendom toebehoren de woning in Tweede Exloërmond geze"., meldt de N.R.C. Sinds enige dagen bewoont het gezin nu een in allerijl uit dekkleden vervaardigde tent met een oppervlakte van 3x2 meter welke naast de ontruimde en thans onbe woonde woning is geplaatst. Ruim een jaar geleden is de heer Mooi broek getrouwd en heeft toen zijn intrek genomen in de door hem ontruimde wo ning. Zulks geschiedde op verzoek van de vorige bewoner, wiens vrouw kort tevoren was overleden en die gaarne zou zien dat de verloofde van de heer Mooibroek, die bij het echtpaar in dienst was, hem tot na haar huwelijk zou blijven verzorgen. De huisvestingscommissie der gemeente had tegen deze oplossing geen bezwaar, mits het echtpaar zich bereid verklaarde de woning te verlaten wanneer de toen malige bewoner zou vertrekken. Deze is ongeveer een half jaar geleden bij zijn schoonzoon gaan inwonen. De heer Mooi- j broek kreeg toen aanzegging de woning te verlaten. Hij meende echter dat de huis vestingscommissie dat niet meer van hem mocht eisen aangezien hij inmiddels eigenaar van het pand was geworden. (Vol gens de geldende voorschriften is het feit van eigendom niet als doorslaggevend te beschouwen). Ongeveer een half jaar duurde deze toestand. Toen echter de ge meente Odoorn een woning nodig had voor een nieuw benoemde ambtenaar, werd het ontruimingsbevel uitgevaardigd. De woning staat nu leeg en daarnaast woont in regen en kou in een provisori sche tent het echtpaar met het jonge kind. Peter Howard, De weri>t,i i. De geschiedenis van Frank r^*1 en van de mannen en de Morele Herbewapening Sijthoff, Leiden. p mng-U Peter Howard, auteur van benen", beschrijft de uitwerkt, fdeeen van de Morele Herbpv/iÜLVjn heen de Oxford groep. Met d* F«l houd, hij zich weini/bc™ dd de vier pijlers van de nieuwe S** waaraan hy werkt: eerliikhL EnIsTs het gelijk zo onvoorwaardelijk zijde heeft gehad als men meende Ar heilzame gevolgen in de politiekenï" verhoudingen onmiddellijk en afdtffi wil Howard aantonen met talrijke den en met getuigenissen van S werkgevers en staatslieden Howard wil de Christelijke gronde ten tot nieuw leven brengen enSRS dat in dit boekje op een wijze, dieS mag hetendoor een democratisch narifr in het vooruitzicht te stellen Nieuwe levens moeten tegenwoordig ooi begane grond beloond worden en veler V' len Howard's verlangen delen'om dewS wat harmonischer te laten werken' daarmee is men nog niet ontroerd doo- geschreide verontschuldigingen die Het Augustus-mem Het voorlichtingsbureau van de vowii raad meldt: Citroenvla. Uit Rusland terug I BERLIJN, (AFP) - De67 terugkerende Nederlanderszi] S dag in Oost-Berlijn aangeKomen, - met vijftien Fransen. FEUILLETON door Peter Paul O'Mara Toen zij uit de paskamer kwam, zag zij aan de uitdrukking op de gezichten van Beth en van de beide verkoopsters, dat'zij gelijk had gehad. Het was inderdaad haar japon. Zij liep naar een van de drieledige spiegels en hapte bijna naar adem, toen zij zichzelf bekeek. Zij was niet ijdel, maar zij wist onmiddellijk, dat zij in deze japon bijna een schoonheid was. Ik neem haar, zei ze onmiddellijk. Zij keerde zich naar Beth en zag, dat die haar tegelijk verschrikt en bewonderend aankeek. Vind je ze mooi?, vroeg zij. Natuurlijk vind ik ze mooi!, zei Beth. Zeze is werkelijk prachtig! En je ziet er mee uito. ik weet zelf niet hoe, maar in ieder geval buitengewoon. Toen keek zij ongemerkt even naar de beide verkoopsters, die schijnbaar druk bezig waren met iets anders. Maar Anne, je bent gek, om zoveel geld uit te geven! Ik had rneer van dat cursusgeld over gehouden, dan ik verwachtte, zei Anne, er zich zelf over verbazend met welk een gemak zij had leren liegen. Zij wendde zich tot de verkoopster. En wat kost die japon?, vroeg zij met heldere stem. De jongste van de twee, die haar gehol pen had, glimlachte. Honderd-vijf-en- zeventig dollar, zei zij. Plus natuurlijk de stedelijke omzetbelasting. Anne voelde, nog meer dan zij hoorde, de gesmoorde uitroep van Beth bij het ver nemen van dit hoge bedrag. Ook zij knip perde even met de ogen en achter in haar hoofd scheen de kleine grijze geest der voorzichtigheid dodelijk verschrikt rond te rennen.... Weer keerde zij zich naar de spiegel en bleef zichzelf lange tijd zwijgend bekijken. Toen hief zij het hoofd op. Ik neem 'm, zei zij bedaard. U zult een cheque moeten accepteren. Ik zou de japon graag morgenochtend afhalen. Dat is uitstekend. We zullen zorgen, dat ze voor u klaar ligt. Toen ze weer buiten stonden in het waterige lentezonnetje begaven zij zich weer op weg naar kantoor. Gedurende enige tijd bleven zij zwijgen en toen keerde Anne het hoofd om en zag dat Beth haar met een zeker ontzag, maar toch ook met ongerustheid, aankeek. Zij slaagde er in een glimlach te voorschijn te toveren, die, rtaar zij hoopte, nonchalant genoeg was, ofschoon er op de plaats, waar haar maag zat, een grote kille holte scheen te zijn ge komen. Dat was nogal buitensporig, hè?, zei zij met een poging om opgewekt te schij nen. Wil ik je eens wat zeggen, zei Beth met overtuiging, ik geloof dat je gewoon weg stapelgek geworden bent! Langzamerhand was Anne er helemaal niet zeker meer van, dat dit inderdaad niet het geval was, maar zij schudde vastbera den het hoofd. Neen, zei zij, ik wilde die japon wer kelijk hebben. Dat zal wel waar zijn!'Beth haalde diep adem. Maar ik begrijp het niet. Je bent altijd nogal een beetje voorzichtig geweest met geld. Dat ben ik zelf ook. Dat moeten we wel zijn. En nu gooi je het plotseling weg, als een dronken matroos en spendeer je het aan een jurk, die je niet meer dan een keer of vier in een jaar aan zult hebben! Je zult nu nog heel wat andere dingen moeten kopen die er bij horen, weet je.... niets van hetgeen je hebt is er chique genoeg voor! Dit was iets waaraan Anne nog niet ge dacht had, maar zij slaagde er in om een zorgeloze glimlach om haar mond te laten spelen. Er zijn nu eenmaal ogenblikken dat wij er op gesteld zijn om er goed uit te zien, zei zij. En zoals ik je zei, ik had het geld over en ik wilde er nu ook eens plezier van hebben. Plotseling sperde Beth haar ogen wijd open en keek zij Anne met beschuldigende blikken aan. Dus dat is het! Die Alkerbcrg! Tk had helemaal niet meer aan hem gedacht! Anne keek haar een ogenblik in stomme verbazing aan en toen mengde zich onder haar verbazing een zekere in haar eigen geest opkomende twijfel. Had zij inderdaad die rode japon gekocht terwille van Lars Alkerberg? Zij wist, dat zij in ieder geval op het eerste gezicht reeds door de jurk bekoord zou zijn geworden, maar de vraag was of zij ook bereid zou zijn geweest om er al dat geld voor te betalen, als zij niet geweten had, dat zij met die man ging dineren? Wel trachtte zij zichzelf diets te maken, dat zij de japon onder alle omstan digheden zou hebben gekocht, maar in haar binnenste wist zij zeer goed, dat dit niet het geval was. Misschien wel, gaf zij met een wat beschaamd gezicht toe. En ben je van plan om verliefd te worden op.... op die blonde baviaan?, vroeg Beth. Om de een of andere reden leek deze kwalificatie Anne buitengewoon komiek. Zij wierp het hoofd achterover en lachte. Nou, dat weet ik niet! Wat weet ik van de liefde af? Ik ben nog nooit van m'n leven verliefd geweest behalve eens toen ik nog pas zeven jaar was en wel op de plaatselijke voddenraper. Zij bleef glimlachend staan en werd toen plotseling ernstig. Ik weet het niet, Beth. Ik weet het werkelijk niet. Het enige wat ik weet is, dat er iets belangrijks en in grijpends met mij gebeurd is. Èr zal nog wel iets anders gebeuren en ik wacht er op en ik ben totaal niet bang meer. Beth schudde het hoofd en een grimmige frons trok over haar mooie gezichtje. Ik weet niet, waarom ik dat denk, zei zij, maar ik heb zo'n idee, dat je beter verliefd zou kunnen worden op een ratelslang. HOOFDSTUK VII. Anne stond die Woensdagavond om zeven uur geheel klaar. Zij droeg de nieuwe japon en nieuwe nylons en nieuwe schoen tjes, die in overeenstemming waren met de zwarte handtas die op de tafel stond. Je ziet er perfect uit!, zei Beth. Anne hoorde haar nauwelijks en wierp een blik op de klok. Het is tien minuten over zeven, zei zij. Denk je, dat hij het vergeten heeft? Helaas nietzei Beth. Hij zal wel ko men opdagen! Dat deed hij dan ook, maar niet voor het reeds ruim over half acht was. Hij maakte geen enkele verontschuldiging voor zijn te laat komen, toen zij de trap afkwam en lette in het geheel niet op haar kleren. Hij scheen zelfs nauwelijks naar haar te kijken. We zullen in een Zweeds restaurant gaan eten, midden in de stad, zei hij. We zullen er heen wandelen. Dat is goed voor onze eetlust. Daar het reeds bijna een uur na Anne's gewone etenstijd was, had zij een extra opwekking tot eetlust nauwelijks nodig. En het vooruitzicht van een zo verre wan deling lokte haar allerminst aan. Zij begon met een woord van protest, maar zweeg, toen zij hem even aankeek. Hij was nog knapper en arroganter dan zj innerde en zij kon hem m Buiten gekomen, negeerd daDP3s totaal. Hij nam lange «ft zij trachtte met de moed der hem bij te houden. kkeB Nadat zij zo tien huuenblavj y seerd waren, veroorf a^f oi)D w W* schoentjes haar eenhevige J zij als een vermoeide hona achter hem aan. Eindelijk bleet protest staan. ,jj, Meneer Alkerberg-, m Hij bleef staan, draaide naar haar, alsof zy een lastige was. Maar hij zei nurder kan -Ik vrees, dat ik net zei zij. Het is te yeel v ogenMf' Onmiddellijk gingen zyn nalatige ledematen en met lijk gebaar wees hy naf en Die belachelijke scg jbö berggeit neg g»* Het geen er nogJa"h in verzet- over was, kwam 1iu 0m eej ik werd niet aj reis te ondernemen, koud. maar om mee ui m bromde ets ma aa!,ehijd{=.. ontschuldigmgen. Toen ders op. ADVERTENTIE De besprekingen in Kaesong hebben weinig succes tot nu toe. De UN O-delegatie staat tegenover een muurZwijgende, ondoorgrondelijke Oosterse gezichten iv eer spie gelen het geduld en de vasthoudendheid van Azië bij het verzet tegen het Westen. Een recente joto van de Noordelijke delegatie. Bunkie, die zich al wanhopig voelde meegesleept door de soldaten, stond opeens helemaal alleen. vrij! Want de mannetjes waren plotseling verdwenen. „Rick!" riep hij verheugd. Rick en Oepoetie waren al bij hem. „Kom maar gauw mee, Bunkie", zei Rick. „We gaan weg met de boot, want hier is 't niks gezellig, met die rare kereltjes en die vervelende Koning!" Ongehinderd liepen ze met z'n drieën weer terug naar de uitgang. Nu stonden ze samen op de boot. En die voer de grot uit, de wijde zee tegemoet. Ze stonden aan de verschansing en keken naar het vreemde eilanddat langzaam uit het gezicht verdween. „Tjongewat was ik geschrokken!"zei Bunkie. „Ik dacht, dat jullie me in de steek hadden gelaten!" „Dat nooit!", zei Rick. „Maar we wisten niet, dat je achtergebleven was. Dacht je, dat we anders zonder jou waren weggegaan naastenliefde, onzelfzuchtigheid minder belang dan df!2 en „veranderen". De communis' een sterke ideologie, waarvoor zin?, willen offeren. Wat kunneïï „2? daar tegenover, stellen? Een ov?h J;~ de Christelijke en de democratiSïr nieuw leven geeft, en die zich richt nt13 het wijzigen van het systeem mÏÏ" andering in ieder mens persoon IV' neer men zich de moeite geef be zoeken voor zijn tegenstanders S gaat vragen of men in zijn twisten^ anderden" elkaar aanbieden, en door dc-V king van het tover-toneelstuk The w gotten factor", dat de mensen bij scte burg-bezetting tegelijk „verandert" Hf i. een onpersoonlijke procédure, zijn moraali» te kiezen op grond van dozijnen tenth getuigschriften; al is het werk van deMotó Herbewapening klaarblijkelijk van gró:e'£ tekenis, in deze vorm beschreven is het fee verbazingwekkend dan inspirerend, U Voor velen valt de vacantietijd in maand Augustus, een tijd die maakt ditos straks weer fris en uitgerust aan het niïïï! werkjaar begint. Natuurlijk zijn rust, buitenlucht en Et- spanning op hun tijd alle heel belanjnji voor onze fitheid en werklust, Maar «nasi minder groot aandeel daarin heeft een s«a voeding, het gehele jaar door! Bij iedet warme maaltijd behoort bijvoorbeeld ts flink portie verse groente èn een eiwi!r$ gerecht (vlees, vis, kaas, ei, een melk- t! peulvruchtengerecht). Een halve liter mei karnemelk of yoghurt per dag en geregtH kaas en zo mogelijk fruitdat zal ook obk gezondheid ten goede komen, méér dan on matig snoepen! Wij geven hier als voorbeeld he: m~: voor een Augustus-week, waarvan élke ma!- tijd evenwichtig en volledig is in vteditp waarde: Zondag: (soep van verse tomaten - a-ri- appelen, sperciebonen, vlees - (vrudate* sla). s Maandag: (aardappelen), sla, witte te zure saus chocoladevla. Dinsdag: witte bonensoep mei gerasjö kaas gebakken aardappelen, snijbonen. Woensdag: rijst, tomatensla, ragout ffi lever (yoghurt). Donderdag: aardappelen, bloemkool Et gelei (citroenvla). Vrijdag: aardappelen, gebakken wjt stoofde komkommer (griesmeelpap ts peren). Zaterdag: aardappelen, wortelen, karmemelkvla). Recepten voor 4 personen. Ragout van ine 200 g. lever, 6 dl. water, 1 ui, 50f. «f lepels) bloem, 100 g. of meer boter garine of vet, aroma, peper, zout. De lever in het water in la minuten s» koken en in blokjes snijden. De oo:=v margarine of het vet m een te? smelten, het uitje snipperen en even» fruiten. De bloem in een koekenpan bruin roosteren en aanmengen n.. ;- scheutje afgekoeld kooknat van de le rest van het kookvocht inde bi* aan de kook brengen met de gefm^u binden met de aangemengde bloem. ies lever hierin heel even meesiö ragoüt op smaak afmaken met pepera- aroma. 2 citroenen, *4 1. water, oO g- e 90 g. (5% eetlepel) suiker De citroenen uitpersen Het wattf kook brengen met een dur swge schil. Het griesmeel, vermengdI met d aan het kokende wat» Mwoegj- 5 min. laten doorkoken. De soul deren en het citroensap toevoegt laten afkoelen en meteen garde go», mig kloppen. .1 20) (Wordt «I**"'

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6