Tante Els {J.bunker volgende maand al stenenproducent '"maakpotten wmaakglazen (*t PastoorA. F. J. Goossenshartelijk door zijn parochianen gehuldigd i) Visserij-varia j Sporthuis iVIOOY Voor jonge hersens Opslagplaats voor regeringsgraan niet door USt£ „Bevrijdingsbeker" als inzet van voefbaltournooi Prominente Velsense clubs op IS en 25 Augustus present ïennemer Rode Kruis laterdag actief ■aê* dc'z Ijssel- ^pGteeZM. voor Velseo thjlmoe uu^gvt] 6 augustus 'l5". speciale voórS??6*1 «an JongGns" dark mirror" Rex' 20 uur: hïïjim0gti? augustus „Hector" en „Stentor" naar Engeland vertrokken Voetbaltournooi voor juni oren vraagt wegafsluiting Drukke houtvaart voor de papierfabriek Stoommachine uit twee op gelegde trawlers gehaald Jaarvergadering „Sans Atout" „NESTOR DER VELSENSE PASTOORS" Priesterjubileum met luisterrijke kerkelijke viering en drukbezochte receptie Uitgestelde jubileum viering bij de papierfabriek Beverwijk 14 Beverwij kers onder scheiden voor „bloedgift" Het hoekje van tante els feliciteert: tiëKlelnc Ontmoeting in Parijs kermis ten einde j)ONfER dAG 16 AUGUSTUS 1951 „r wens gaat. kan de Kalk- Als 3llef5abriok „iJmuiden". die een ruim gevonden in de voormalige "nderdau ?aan de haringhaven, nog in rlJ-bunker aa ctje beginnen. De Sej^JThet voorfront van de „vak- a'dnl'f de „ieuwe fabriek worden ken", die .d0H«na voltooid en als het glas gebruikt, is Ju hp( uitffebreide machine- ,iilf zai men bij de aanmaak Ajn?JfiJenen duinzand gaan gebrui- van kal^n^ te Velsen in grote hoe- d?dS dig heeft bij de realisatie ^"Sdïfgsplannen. Er hoeft dus duin te worden ge- kr.abbdd- organisatie wor- Imiwd om het door de Rykswater- "n°b d Pieren opgebaggerde zand te Kruiken - de basis, waarop deze j^engebruiKen werd opgezet. WSrUhet in debedoe- r!ï overblijvende vakken van de bun- l 'pn dele voor de visserij te reserveren. keï Siik heeft de regering het plan JÏÏStl'an de bunker, dat ySor- f t nL niet voor industriële doeleinden 3, «eb«igd, een greanopslagplaal. in Ook dit jaar worden wederom de door TemUels georganiseerde wedstrijden cra de BevTÜdingsbeker gehouden. Deelnemende ploegen zijn ditmaal de tweede elftallen van VSV en Stormvogels Se de eerste elftallen van Velsen en Terrasvogels. Als bijzonderheid moet ver- Beid worden. dat de wedstrijden voor het £e-stoo het hoofdterrein van het sportpark Sehoonenberg" zullen worden gehouden De loting had het volgende resultaat 18 Augustus: a. Velsen-Terrasvogels, 5.30 uur: b. VSV 2—Stormvogels 2 6.45 uur. 25 Augustus: c. Verliezer aVerliezer b, 5 uur: d. Winnaar a-Winnaar b. 6.15 uur. De wedstrijden a, b en c duren 2 x 30 minuten; voor de finale wordt 2 x 45 mi nuten gespeeld. Hettournooi lijkt o.a. daarom interessant, oadat Velsen en Terrasvogel; voor het komende seizoen in dezelfde afdeling zijn ondergebracht, zodat hier reeds van een «rste krachtmeting tussen beide clubs ge sproken kan worden. De wedstrijd tussen VSV 2 en Stormvogels 2 lijkt van niet min eer belang, vooral als we aan het afgelopen seizoen denken, toen beide clubs een tita nenstrijd om het afdelings-kampioenschap voerden. Wij verwachten daarom dan ook spinnende wedstrijden in het sportpark Sehoonenberg". Omvangrijke oefening in de IJmuidense haven De gezamenlijke oefening van Rode Sraiskorpsen uit het district Kennemer- kd, die Zaterdagmiddag in IJmuiden wordt gehouden is bedoeld als een hulp verlening aan enige bij een schermutseling :er zee getroffen schepen, die met gewon den aan boord de haven zijn binnenge- l:pen. Acht colonnes zullen de gewonden ven boord van de schepen halen, een er van zal daarbij gebruik kunnen maken van een kabelbaan. In de Moerbergschool wordt een noodhospitaal ingericht. De oefening vordt geleid uit een commandopost die is ingericht in het kantoor van de Verbin- Jngsdienst der Koninklijke Marine op de Kanaaldijk. Zij begint des middags om drie Sjh Onder meer „doen mee" de Douwe Atikes en de Neeltje Jacoba. Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: T. van éakel—van Ginnekcn, Man wassenaerstraat 56. IJmuiden-O.; E. c-it-Broek, z., Sabastraa: 20. Santpoort; A. SI? 4» Kommer, d.. Westerwijk- p'n"N,; E' Verhoef—Oortwijn, ^i!r o raal 1 Velsen-N.; J. M. van <=-<• vaaiv badderbeekstraat 24. Vel- r..y'' w- van SabbenSchouten, d., vjfvo. agenplantsoen 10. Velsen-N.; J. M. V'Sn'v ii"".3, ,d," Stratingplantsoen 63 rd.. z Vcnw van Beusekom—Bakkex-, »ss,raat I8' "muiden; E. M. Hee- •^-Heeremans z„ Terras weg 32. San- Bniuidcn O r ekkai> d- Kastanjestraat 29, G' van Rixel—Webbe, d. Frans Geur«p SpV1 13, IJmuiden-0.; W. C. P. b'cord" E Meikiaan 32, Velsen- «ntgsnooi van1 C Spaatlrman' 29 L öfngswèg 9, Velsen-N Renkes> Verbin- advertentie Voor even naa, DE JAGER uit'rste prijzen en gratis bezorgd. ydompsto.60 MIDDENOOST TEL. 5557 ^ouder van Finane "'30 ^reekuur l'^srdehV-'"01^- Thalia, 20 ae nachi"ReX' 20 uur: s"> te richten, maar dit plan is weer van de baan, daar de daarvoor nodige voorzienin gen te omvangrijk zouden worden. De regering zal dus naar een andere opslag plaats voor haar graan moeten omzien. De sleepboot „Hector" van het bureau Wijsmuller, die enige dagen geleden met een voor Milford Plaven bestemde sleep van twee trawlers terug moest keren we gens een ongeluk van een der opvarenden, is Woensdag weer uitgevaren. Zoals reeds gemeld zijn de twee trawlers, de „Maria R. Ommering" en ..Rotterdam", die door de V.E.M. werden verkocht. Ook de „Stentor" van Wijsmuller is Woensdag naar Engeland vertrokken. Deze sleept een bak met zwavelkoolstof, een zeer explosieve lading, naar Huil. Zondag 12 ploegen in het veld Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de Tols- duinei'laan, alsmede de wegen en paden, die toegang geven tot de bij-velden van het sportpark „Sehoonenberg" te Velsen, op Zondag 19 Augustus van 12 tot 17 uur voor het publiek zullen zijn afgesloten. Die dag begint daar om 12 uur het door de R.K. S.V. ..Velsen" georganiseerde junioren-voetbaltournooi, waarin uitkomen Velsen A, DWS. Stormvogels, Volendam, Laakkwartier, Den Helder, DEM, VSV. Terrasvogels, Haarlem, R.K. WA en Vel sen B. ..ST. CAECILIA" CONCERTEERT IN HET RIJKENSPARK De R.K. harmonie „St. Caecilia" uit Velsen- Noord geeft op 21 Augustus in het Burge meester Rijkenspark te Santpoort om acht uur 's avonds èen concert. Het programma vermeldt de volgende nummers: 1. Steadfast and True. mars. C. Feike 2. Ouv. Die vier Menschen Alter. E. Méhul 3. Fantasie Pastorale, 4. Humoresque, 5. Death or Glory, mars, Pauze 6. Sinfonia. 3 delen. 7. Dichter und Bauer, 8. Klankfestijn, mars, G. H. Boedijn M. Poot R. B. Hall Joh. Chr. Bach F. v. Suppé T. Hannush uur: uur: „Schadu- De Perzische, leider van de olie-nationalisatie, de religieuze leider Sayad Abolghassevi Khashani (links) neemt een sigaret tijdens zijn besprekingen met de leider van dc Engelse olie-delegatie Sir Richard Stokes. Het verluidt, dat Khashani Stokes heeft meegedeeld, dat de vastbeslotenheid van het Perzische volk in zake de nationalisatie van de olie-winning dusdanig is. dat wie ook van de Perzische regering zou afwijken van de huidige olie-politiek, hetzelfde lot zal ondergaan als de vroegere premier Ali Razmara. Thorina-succes. De VEM-trawler Thorina maakte Woensdag een korte 6- daagse reis (Woensdag vertrok het schip uit Huil) tot een succes, door eventjes 24.000 te besommen. De „flamingo" deed het evenmin slecht met 20.000 voor 11 dagen en de „Tubantia" maakte 14.000 na een 11-daagse Noordzeetrip. Vismeel-redder. De positie van de vismeelfabrieken, die na de geregelde op- vangregeling niet langer nadelig voor het visserij-bedrijf is en wier bemoeiingen met de markt meermalen zelfs „reddend" heeft gewerkt, wordt de laatste dagen als het waren verdedigd door de forse prijs, welke er voor de „vismeelharing" wordt betaald. Mede dank zij deze bodem in de markt kunnen de meeste haringtrawlers een redelijke besomming boeken. Vandaag en morgen. De „Assan Reis" was vandaag de enige trawler aan de markt met 1200 kisten haring en 50 diversen. Vrijdag wordt de „Antje" verwacht, welke Piscator-boot haar eerste reis maak te na een omvangrijke motorreparatie. Het schip heeft 700 kisten makreel onder de luiken. Zaterdag zal de „Allan Water" voor minstens 1600 kisten haring zorgen, de vangst, die gisteravond binnen was. De Haarlem gaat na een reparatie aan de machine vermoedelijk begin vol gende week weer tussen de pieren uit. „Postboy" bijna reisrêe. De nieuwe VEM-trawler „Postboy" is danig opge knapt na de grote beurt, die het schip heeft ondergaan. Er is in- en uitwendig heel wat aan deze voormalige Engelsman verbouwd: de schoorsteen werd bijvoor beeld veranderd en kwam dichter tegen de brug aan en in het laatst van deze of in het begin van de volgende week zal de herboren „Postboy" zijn maiden-reis voor de nieuwe IJmuidense baas maken. IVIarktoverzicht. Prijzen: heilbot 2,80- 2,45, gr. tong 3,50-2.85, gr.m. tong 2,30- 2,08, kl.rn. tong 2,02-1,80, kl. tong I 1,78- 1.44, kl. tong II 1,42-0.98, tarbot I 2.35-1.80 per 1 kg.; gr.m. schol 62, kl.rn. schol 67-61, kl. schol I 57-39, kl. schol II 50-14, schar 25-16, bot 26,50-22, v. haring 15,50-10, ma kreel 22,50-10,60, gr. schelvis 86-76. gr.m. schelvis 83-75, kl.rn. schelvis 61-50, kl. schelvis I 55-46, kl. schelvis II 41-23, wij ting 25-14. gr. gul 61-53. midd. gul 46-38. kl. gul 32-22 per 50 kg.; gr. kabeljauw 252- 124, gr. koolvis zw. 72-67, gr. leng 80 per 125 kg. Aanvoer: 175 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 350 schol, 35 schar. 8 bot, 3765 haring. 435 makreel, 210 schelvis, 80 wijting, 55 kabeljauw en gul, 5 leng,, 40 koolvis, 25 diversen, totaal 5185 kisten. - Besommingen: IJM 37 Tubantia 13.880, IJM 25 Flamingo 20.900, KW 64 4230, TX 83 2800, IJM 11 290, IJM 213 360, IJM 227 800, HL 17 505, I E 93 440, KW 65 570, KW 166 3630, KW 189 410, KW 12 440, SCH 62 290. De Thorina besomde f 24,740. De houtcampagne bij de papierfabriek Van Gelder Zonen wordt gekenmerkt door een druk scheepvaartverkeer. Er kwamen nu weer drie Finse zeeschepen binnen, al len van de Finse haven Yxpila. Het s.s. „Sally" voerde een lading van 1295 vadem hout aan; het s.s. „Ramsdal" bracht 918 vadem hout mee en het s.s. „Iniatra", dat in 1938 voor de laatste keer Velsen aan deed en Woensdag aan de Kanaaldijk meerde, heeft een lading van 1800 vadem geschild hout aan boord. Casco nog goed genoeg voor een motor Uit de twee Marezaten-trawlers „Bruin- visch" (IJM 97) en „Maria Elisabeth," (IJM 114), die ruim drie jaar in de haring haven opgelegd zijn gefeest, is de machine en de ketel gehaaid om verkocht te worden voor de sloop. Deze schepen, die dateren uit 1930 en dus nog een „gezond" casco bezitten, zouden desnoods met een motor uitgerust kunnen worden, maar daarom trent was bij de rederij nog" geen definitieve beslissing te vernemen. Na het uithalen van machine en ketel gaan de beide schepen voorlopig weer terug naar de Haringhaven. De Beverwijkse bridgeclub ..Sans Atout" zal op Woensdag 5 September haar jaar vergadering houden in het „Witte Kruis" badhuis aan de Baanstraat. Op deze vergadering zal tevens het ko mende winter-competitie programma be sproken worden. In de feestelijk met gladiolen versierde kerk van O.L.V. van Altijddurende Bij stand te Santpoort is Woensdagmorgen in een plechtige Hoogmis ric dag herdacht, waarop pastoor A. F. J. Goossens, die twintig jaar de Santpoorter parochie heefi gediend (niet 26 jaar zoals gisteren abu sievelijk door ons werd medegedeeld), vóór 40 jaar tot priester werd gewijd. Pas toor Goossens werd bij het celebreren van de mis geassisleerd door dc weleerwaarde heren J. van Ingen, W. Zwitzar, H. de Graaf. J. Plantingan en de zeereerwaarde zeergeleerde heren J. J. van Rek en Th. Straathof. Voor de mis zong het paro chiaal zangkoor „Pius X" de mis van Jan Nieland „St. Theresia a Jesu Infante" en daarna de Priestercantate van dezelfde componist. De weleerwaarde heer B. A. Pronk, ka pelaan te Schagen, hield de feestpredicatie, waarin hij de priester de middelaar tussen God en de mensen noemde, „uit het mid den van de mensen genomen en ten bate van de mensen aangesteld ter wille van hun betrekkingen met God". „Heel de Westerse cultuur", zo zeide spreker, „steunt als het ware op het pries terschap in de kaïholieke kerk". Hij wekte de vele parochianen, die zich in de kerk hadden verzameld, op om zich onder de mis zoveel mogelijk te verenigen om God te danken voor het werk dat Hij door- pastoor Goossens in de parochie heeft ge daan. Receptie In de middag recipiëerde de jubilerende herder in de zaal van café Zomerlust waar vele parochianen en belangstellenden hem kwamen gelukwensen. Onder hen bevon den zich ook de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint en de wethouder van Sociale Zaken de heer F. J. A. Strijbosch die het gemeentebestuur vertegenwoordig den. De eerste,, die hier de jubilaris toe sprak was de voorzitter van het feest comité de heer P. van Zijl. Deze wees niet alleen op de verdiensten van deze priester als bouwpastoor maar ook op de vele geestelijke arbeid, die in de voorbije twin tig jaar door hem werd verricht. „Door uw werk ontplooide zich hier gedurende deze periode een parochieleven, dat vele paro chies jaloers op u zou kunnen maken". Een grote behoefte waarin nog niet werd voorzien noemde spreker de bouw van een R.K. jeugdcentrum in Santpoort. Het ca deau, dat hij dan ook namens de parochie aan pastoor Goossens aanbood was een gift van 3000, bedoeld als bijdrage voor de bouw van dit jeugdcentrum. Hij voegde daaraan een geschenk onder couvert voor de jubilaris persoonlijk toe. Vervolgens werd het woord gevoerd door burgemeester M. M. Kwint, die na mens de „wereldlijke overheid" zijn blijd schap uitte over het priesterjubileum van „de nestor onder de Velsende pastoors". Hij wenste pastoor Goossens toe, dat deze zijn zegenrijke arbeid „nog vele jaren zal kimnen blijven voortzetten onder de ze gen van de Almachtige". Voorts werd pastoor Goossens gecom plimenteerd door de nestor van het kerk bestuur, de heer J. P. Nijssen, die hem een vierdelig boekwerk over de katholieke religie aanbood, de heer J. Westerhoven namens het katholiek gemengd koor „Da Pacem" en de katholieke sportvereniging „Velsen", de heer L. Blom namens de K.A.B., de heer J. Westrop namens de ADVERTENTIE TASMANSTRAAT 24 TEL. 4795 Uw adres voor alle SPORTARTIKELEN R.K. Verkenners, de heer H. van Kuieren nemens het R.K. zangkoor „Pius X" en door pastoor Van der Meer, die vroeger voor de komst van de jubilaris de parochie Driehuis diende. Pastoor Goossens sprak na deze toespra ken een kort dankwoord waarin hij de hoop uitsprak ook het feest van zijn 60- jarig priesterschap in Santpoort te zullen vieren. Vervolgens werd alle aanwezigen de ge legenheid gegeven om de geestelijke leids man van de parochie van O.L.V. van Al tijddurende Bijstand geluk te wensen. Lof De kerkelijke viering werd des middags om vier uur gesloten met een plechtig Lof, waarbij de jubilaris nogmaals zijn paro chianen toesprak en hel zangkoor de wer ken „Te Deum" van Ph. Loots en „Halle luja" van Handel uitvoerde. In de avonduren bracht de R.K. harmo nie „Soli Deo Gloria" een serenade voor de pastorie waarop een défilé volgde van rie R.K. jeugdorganisaties te Santpoort, een gebeurtenis die velen op de been bracht. De heer P. J. Kroone, die reeds op 15 Mei veertig jaar in dienst was bij Van Gelder Zonen Papierfabriek en wie des wege een Koninklijke onderscheiding ten deel viel. had toen van een huldiging na mens het personeel van de electrische werkplaats afgezien wegens de onvolledig heid van zijn gezin op dat moment. Nu was er Woensdag gelegenheid de uitgestelde huldiging alsnog te doen plaats hebben, waartoe het personeel van de electrische werkplaats zich in het teken lokaal van de afdeling verzamelde. De heer P. Krabbendam, chef, sprak hierbij de jubilaris en zijn familie toe. Hij merkte op, dat de heer Kroone zich in de afgelopen veertig jaren vrienden heeft ge maakt en dit te danken had aan zijn per soonlijke opvatting van het leven. De heer Krabbendam had bewondering voor de manier, waarop de verschillende moeilijk heden, die zich wegens het zeer verzwakte gezichtsvermogen in het" leven van de heer Kroone hebben voorgedaan, door hem wer den opgelost en de plaats', die de-jubilaris als magazijnbeheerder thans in de werk plaats heeft, is hij ten volle waard. De heer Krabbéndiik kon als stoffelijk blijk namens het gehele afdelingspersoneel een tafelkleed aanbieden en mevrouw Kroone ontving bloemen. Daarne heeft de fabrieksdirecteur ir. B. Verdoorn op het directiekantoor de jubi laris gecomplimenteerd. Aan een veertiental vaste Beverwijkse donores van de bloedtransfusiedienst is wederom, in verband met het feit dat zij vijfmaal hun bloed aan hun medemens hebben afgestaan, door het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis de „Land- steiner penning" toegekend. De penningen met de bijbehorende oorkonden zijn dezer dagen door het bestuur van de afdeling Beverwijk aan de betrokkenen uitgereikt. In aansluiting op dit bericht kan nog worden medegedeeld, dat binnenkort, ver moedelijk in September, te Beverwijk we derom bloed zal worden afgenomen voor de bloedplasmadienst. De afdeling Beverwijk van het Neder landse Rode Kruis mocht dezer dagen een legaat, groot f 1000.ontvangen van wij len mevrouw A. Felgines-Kaper. Beste kinderen Donderdag 16 Augustus '51 Voor de meesten van jullie komt de schooltijd al aardig naderbij, hoewel er ook gelukkigen zullen zijn, die pas in September de bekende houten banken weer zullen voelen. Zij, die overgegaan zijn, vinden eigenlijk dat de vacantie nu wel lang genoeg ge weest is en ze verlangen in hun hart naar het ogenblik dat ze hun plaats in het nieuwe lokaal bij de nieuwe juf frouw of meester aangewezen zullen krijgen. Of niet soms? Die eerste dagen in een onbekende klas zijn zo heerlijk, ik weet het nog van vroeger. En dan weet ik me ook nog goed te herinne ren, dat het lang niet zo leuk is voor een zitten-blijver om na de grote vacantie weer naar school te gaan. Ja, want ook jullie Tante Els is in haar schoolleven één keer blijven zitten! Eigen lijk schaam ik me daar nu nog voor, hoe wel het toch al zoveel jaren geleden is. Maar ik vond het toen zó vreselijk om weer in hetzelfde lokaal bij die „kleine" kinde ren (zo noemde ik de jongens en meisjes die een klas lager zaten dan ik) een jaar lang te moeten zitten, dat ik heb daarna mijn uiterste best gedaan om verhoogd te worden. Dat is me dan ook gelukt, met glans, want toen al merkte ik de waarheid van het gezegde: wie wil, die kan. Ik hoop dat het ook zo gaat met alle zitten- blijvers van dit jaar. Jongelui, ik wens jul lie bij voorbaat een goed schooljaar toe! En nu onze correspondentie: Als eerste is hier HOEPELTJE, die mij berichtte, dat de jonge hondjes een plaats gevonden hebben. Nu, daar ben ik echt blij om. meisje, want het is altijd prettig om te weten bij wie ze komen, dan kun je later nog eens gaan kijken als ze groter worden. jullie vlindervangst kan ik niet zo erg bewonderen. Je hebt ze op jouw manier natuurlijk zo goed mogelijk verzorgd, dat heb ik uit je brief wel gelezen, maar ik weet niet of je wel eens gehoord of gelezen hebt, dat vlinders op hun vleugels een soort héél fijn stof hebben, dat bij aanra king door mensenhanden loslaat en hun onherroepelijke dood tengevolge heeft? Na tuurlijk gaan de vlinders door opsluiten in dat potje ook al gauw dood, want je kunt nooit de vrije natuur in zo'n kleine ruimte nabootsen. Een vlinder heeft ruimte nodig om te kunnen dartelen en spelen in de zon. Voortaan kun je deze mooie dieren dan ook beter bewonderen als ze op een zonnig plekje zich zitten te koesteren in de warm te, maar dan: handjes op je rug!!! Een nieuwelingetje is deze keer GEER TJE W. uit IJmuiden, die als schuilnaam MICKEY MOUSE wilde hebben. Je zult echter nog eens naar een andere moeten zoeken meisje, want die olijke muis is al in ons midden. Schrijf maar een heel rijtje op. dan kan ik de naam uitzoeken, die er nog niet is. Fijn. dat je meteen je geboorte datum hebt geschreven, zodat ik je op die datum gelukwensen kan in de krant. Ik hoop dat ik spoedig van je hoor! Na deze nieuweling een oude vriendin van me, die haar Tante Els toch niet ver geten kan. Fijn, ASSEPOESTER, dat je me weer eens op komt zoeken. Ja hoor, ik heb nog veel nichten en neven van die leeftijd, maar niet allemaal schrijven ze even trouw. Ben je overdag thuis om moeder te helpen en bevalt het je op de naaischool? Vertel me eens wat je op het ogenblik aan het maken bent. Ook moet je me in je volgende brief eens schrijven hoe het met Goud haartje, Tom Poes, Ukkebumpie en Gie- geltje gaat, want dat zijn allemaal broers en zusjes van je, is het niet? Ik ben ze niet vergeten hoor. Jij bent deze maand jarig, maar ik weet niet precies de datum. Alvast van harte gefeliciteerd, hoor! PARMENTIER schrijft me een lang ver haal over het wonderland. Ik geloof, dat je daar wel elke dag naar toe zou willen, want er is een massa te zien en te doen. Een waar jongens-paradijsje, merk ik. Alleen vertel je me niet waar dat heerlijke land te vinden is, want dan ging ik er ook vast goed afgelopen is, want een ongelukje kan toch alles bederven, vind je niet? Wanneer moet je weer naar school? En tot slot is hier HARDLOPER, die ook al blij is dat hij weer naar school gaat. Het wordt nu wel moeilijker, schrijft hij, want de H.B.S. is natuurlijk veel zwaarder dan de Lagere School, maar ik ben toch erg nieuwsgierig naar de nieuwe omgeving. Nu jongen, ik hoop, dat je het daar goed naar je zin krijgt en niet al te druk, zodat er ook nog wat tijd voor een briefje voor je Tante Els kan overschieten zo nu en dan. Vertel je me eens hoe de eerste schooldag je is bevallen en welke lessen je gehad hebt? Dit was de laatste brief. Tot volgende week TANTE ELS (Kcnnemerlaan 154, IJmuiden of Briefjes aan dc bezorger meegeven). DUIZENDSCHOON, Lorentzstraat 24, IJmuiden, die vandaag jarig is, AFRIKAANTJE, Spieghellaan 14, Drie huis, die Zaterdag de feestelinge thuis wordt, en MOPPIE. Rijksweg 450, Santpoort, die volgende week Woensdag haar ca deautjes krijgt. Van harte nichten en prettige dagen! xx»ccooo300cx3cooococoooococcooocoMc<xx»ooa«c30oecoocoo De oplossing van het vorige weekraadsel is: FEESTTIJD (luik, eend, ezel. ster, trek, taak, ijsco, dorp). Goede oplossingen kwamen van: HOEPELTJE, PARMENTIER en HARD LOPER. HET NIEUWE WEEKRAADSEL is een zogenaamd magisch vierkant. In onder staande figuur moet je van links naar rechts en van boven naar beneden dezelfde woorden invullen volgens bijgaande be- Het leven geeft zijn schoonste dingen en kel aan hen, die er op uittrekken om ze te nemen. Dat is een wijsheid die ge pas bij liet ouder worden leren kunt, als ge rondom u ziet wat er van de veelbelovende manne- kes en meiskes uit uw jeugd geworden is. Er waren van die gladjanussen op onze school, van wie gezegd werd: Zij zullen het ver brengen in de wereld. Dat werd gezegd als zij met hun rappox-ten thuis kwamen, die blonken van de negens en tienen. Het waren de ventjes die in de klas gedurig met hun wijsvinger zaten te zwaaien omdat ze alles wisten wat er geweten moest worden. Maar als ik wel eens in mijn vaderstad terugkom dan zie ik die vingerzwaaiers in de eindeloze rij van de brave bui'gers mar cheren. Zij zijn gelijk geworden aan de dui zenden van wie niets bijzonders te ver tellen valt. Zij zouden het ver brengen, wei-d gezegd. Nu wonen zij in een zedig middenstandshuisje met rozen rond een stok in het voortuintje en Zondagsmiddags wandelen zij naast een gezette vrouw die trots een kinderwagen duwt. Ge zoudt kunnen zeggen dat zij het ver hadden gebracht, wanneer zij de enigen waren die een vrouw met een kinderwagen begeleidden. Maar zij wandelen in een rij van duizenden dezelfde mensen met Zon dagse pakken aan die welgedane vrouwen niet kindei'wagens bij zich hebben. Waar heeft dat vingergezwaai op school voor gediend? ■i: Er waren op onze school ook kereltjes van wie de meester met droevig gezicht zeide: Er zal niet veel van tei-echt komen. Dat waren de deugnieten die gingen vis sen inplaats van te komen rekenen leren, of die hun wijsvinger altijd bij zich hielden omdat er toevallig nooit iets gevraagd werd waar zij raad mee wisten. Ik heb er zo een gekend, die trok er op een dag in Mei met een woonwagen op uit omdat hij zijn strafregels vergeten had te schrijven. Dc meester gaf hem voor vijf honderd keer een schone leerrijke zin: Op school behoort het kind vlijtig te leren en het spel te vex-geten. Het manneke zal dat misschien tien of twintig keer met moeite hebben opgeschreven, maar hij zal hebben gedacht: Het kind kan wel plezieri ger dingen doen dan dat. Die woonwagen was een heel wat plezie riger ding om zo te zeggen. De meester kon wél hoofdschuddend zeg gen dat er van dat ventje niets zou terecht komen, maar toen. ik in Parijs omhoog liep te kijken naar de nijpende schoonheid van de Sacré Coeur, reed hij mij met zijn glan zende auto bijkans over de tenen. Hij stopt en komt er uit. Aha. zegt hij met een lach als van e.en vesperklok, dat ge me nu hier in Parijs voor de wielen móet komen lopen. Ik heb u in jaren niet gezien, en nu ik u terug vind had ik u in mootjes kunnen rijden. Ge kunt in Parijs beter op de auto's dan op de x'enaissance letten. tekenis: 1 1. Lange dikke stok. 2. Geen rijke. 3. Laatste woord van een gebed. 4. Geslepen glas van fototoestel. Wie het tovervierkant goed kan saxnen- stellen krijgt natuurlijk weer een vermel- eens kijken. Gelukkig, dat jullie reis zo ding in de krant. Bij zulk een ontmoeting moet een fles wijn onderste-boven gezet wox-den, en dan hoor ik het verhaal van dit ventje waar niets van terecht zou komen. Het is een verhaal als een boek, vol kleuren en ple zier, vol tranen van lachen en verdriet. Een historie die blinkt en geurt van de verven, want hij is schilder geworden. Hij is het mooie weer achterna getrokken in een vroege herfst, naar Italië, naar Afrika, op een schoen en een slof, als een pelgrim van de kulist waarvan zijn hart vol en zijxi portemonnaie leeg was. En hij is in Parijs blijven steken omdat Parijs hem heeft ontdekt en vast gehouden. Hij schildert met armen en benen, hij kan de opdrachten niet af en hij rijdt er een dure auto van. Er zijn duizenden arme schilders in Pa rijs, zegt hij, wij zullen er nog een fles op nemen. Maar er zijn ook rijke, en ik ben er een van, al weet ik niet waar ik het aan te danken heb. Ik heb in mijn jonge jaren xnijn liefhebberijen achterna gelopen en mijn plichten links laten liggen, dat weet ge, op school mocht ik op den duur niet meer komen. Maar ik heb het toch wel klaargespeeld, zoals ge ziet. Het leven geeft zijn schoonste dingen als ge niet bang zijt om ze te komen halen, al is het op uw blote voeten. Ge moet eens met me mee gaan, naar mijn huis. A Hij woont in een lief klein villatje ergens buiten, er staan daar tientallen van die rechtschapen poppenhuisjes tussen het groen. Hij heeft een voortuintje met rozen rond een stok. en in de hal staat een blin kende kinderwagexi. Een gezellige, gezette vrouw zegt bon jour monsieur tegen mij als hij mij binnen- voert. Met die vrouw en die kinderwagen zal hij Zondagsmiddags wel in het bos van Boulogne wandelen. Hij heeft het een heel eind gebracht. Tot in Parijs, om zo te zeggen. Maar waar heeft die woonwagen voor gediend? J. L. De jaarlijkse Castricumse kermis behoort tot het vex-leden: Woensdag was het de laat ste der vier dagen, tijdens welke de exploi tanten over gebrek aan belangstelling niet te klagen hebben gehad. Een ongevalletje deed zich Woensdag middag voor, toen een klein meisje te roe keloos uit een autoscoter stapte en zodanig kwam te vallen dat zij een hevig bloeden de neus en een hoofdwond opliep. Zij werd- bij een' der exploitanten binnengedx-agen, waar zij van de schrik kon bekomen. Dit incidentje was gelukkig de enige narigheid die de kennis met zich bracht. Niet alleen de kei-misexploitanten hebben de laatste dag goede zaken gedaan, de cafés deelden eveneens in het groot aantal bezoekers.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5