Weer twee branden te Leuth in de Ooypolder %Jie8ttotaai Uitstel van belastingbetaling in bepaalde gevallen mogelijk Sukarno herhaalt eis tot teruggave van West-Irian Weerbericht Amerika deelt de Sovjet-Unie mee: Géén dispuut over J apans verdrag' Viking-raket steeg bijna tot het plafond van de dampkring Ondanks boerenwacht en politiebewaking: Stokes' missie dreigt 'eWon mislukken Hoxha moet wijken voor nieuwe „sterke man" Conferentie van San Francisco. Minister Lieftinck antwoordt MiddenstandL* Het woord is aan Europa moet per jaar millioen mensen kwijt INDONESISCHE ONAFHANKELIJKHEIDSDAG Straffe maatregelen tegen rustverstoorders aangekondigd Minister Lieftinck en dr. Holtrop naar V.S. Met negenduizend kilometer per uur omhoog Waardevolle gegevens uit mysterieuze hoogten Nieuwe arrestaties in Indonesië 88e JAAKCANG NO 33 VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1951 M 5 uur; 8061 (K2560)> T'li^?Lr-Ha,rlem:Gr.HoutStr.93, T^llto<kctieenalloafdelingenl5295 Jetwni Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. .erlaan 154,Telef. Adm.5437. Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant Directeur velser Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 295e JAARGANG No 197 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman politie voortdurend surveilleert in de Ooypolder Nijmegen en de Hoewel de rij nacht hun eigendommen bewaken, brak Donderdagavond omstreeks landbouwers twee grote hooibergen welke op het erf van de landbouwer XV. half tien bra stonden> Nauwelijks was het vuur ontdekt of Keukens ui t politiehonden, omsingelden het terrein van "dc»' tientallen politie- de brand. Hoewel dat de hooibergen in brand waren gestoken, werd geen D, brandweer uit Nijmegen en die uit van halftien tot ver over het Uobergen j 'Dezjg geweest met S Sngswerk. De districtscommandant fr ksiiolitie uit Nijmegen kapitein 5l2S5«n mening dat de brand- S door de uitgestrekte weilanden J£ten van Leuth naar de boerderij S reer Keukens gekomen moet zpn. Deboeren zijn van oordeel dat de branden ,w het werk van één man maar van een He zijn. Sommigen nemen aan dat de Es uit het Duitse grensgebied komen. In Persingen bij Nijmegen ontstond gis tsrmorgen enige opschudding toen rook wees opstegen uit de hooischuur van de Stouwer stappers. Tot ieders gerust- 'filing bleek weldra, dat hier sprake was Sooibroei. Door de activiteit van de lakers werd voorkomen dat het smeulen de hooi oorzaak werd van brancl. De brand- -;!r die reeds gewaarschuwd was, heeft jft hooi uit de schuur gehaald. "intussen is de onrust onder de landbou- ws in de Ooypolder weer sterk toegeno- ia iedereen vreest dat zijn eigendommen nl eens het doelwit van de brandstichter- Hen kunnen zijn. Zelfs zij. die de gehele iai op het land werken, blijven 's avonds a's nachts de wacht houden bij stalien en schuren. Schuur afgebrand in de Noord-Oostpolder Donderdagavond omstreeks negen uur is breid uitgebroken in het staatslandbouw- reciiif van de directie van de Wieringer- rteerin de Noord-Oostpolder aan de Uiter- ïjkeöwëg dicht bij Blokzijl. De brandweer van Blokzijl bond zeer spoedig de strijd hfai de vuurzee aan. De brandweerlieden lm hun uiterste best om de tegen de lafióuwschuür aangebouwde woning van ia bedrijfsleider 0. Jouwsma te behouden, tor een misverstand werd de polder- ssüdweer uit Marknesse te laat gewaar- tó'jwd. i later nam de brandweer van Marknesse ""ibossadeur van Zuid-Afrika in M°nd als opvolger van D. B. Bosman W*«d kolonel P. I. Hoogenhout, thans van het mandaatgebied 1 M-Afrika. Hij was vroeger secre- I -raai van het Zuid-Afrikaanse m mn Binnenlandse Zaken. Perzen houden voet by stuk In officië,e Britse slaeen 1" men Pessimistisch die-kwestieNaar e®Preki"gen over de Wise delegatie' verwacht de ZiJVf Per7p" dp voor- 3le% zullen vprri vergadering; van ^t-doorW ,,Wij hebben ,i,Ie 'Ms' en met i!,00/^1 op c°mmcr- ^'blijke toestand acllt'ieming van de MÏÏer v-n«d.e °,ie-industrie 20 rerklaarrtn 0 's "iet moge- betrekkin? FTa functionaris, die «üL "g tot de Britse delegatie Kvoer?meteftpSèrzeraiVOnd besPre- ;:.:antal van hen zo,Sw senatoren- dat overeen li n Verklaard Vfft" mmmg zou wor- •5reking fe?al1SRSn bijeenkomst ter ;°;fc!eerd, doch I d voorstellen 5® voorstellen was ^erzische reactie Wordi. dat L 0ngUnstig' dat tlün jmpaïse eSprekingon h< ge- op ge- hope- ,>ier geraakt- rS„aai1 desl i°hti,gisteren een len uit te leggen de Britse 2ijnUTenr)gev0iIplgens de laat" e--.J cn Maandag >1 Van de aard- CSllen- Er'^iin ,BNn00rd"Turkije 74 fa^'gOUcht gewondl Prnst'g gewon- de blussingswerkzaamheden over. Het woon huis en de stallen konden behouden blijven. De schuur ging bijna geheel verloren. Als oorzaak van de brand wordt broei aangenomen in de zestig ton hooi, welke in de schuur was opgeslagen. Een aantal land bouwmachines ging verloren. Een koe kwam in de vlammen om. LONDEN. (United Press?) Generaal Enver Hoxha, de premier van Albanië, heeft definitief de gunst van Moskou ver speeld en heeft alle macht overgedragen aan Mehmed Shehu, de nieuwe „sterke man" van Albanië. Diens functie is mi nister van Binnenlandse Zaken. De oppositie van de bevolking tegen de regering groeit, volgens goedingelichtc bronnen, met de dag. Iedere week vinden ergens ongeregeldheden en gewelddadig heden plaats. Gewapende benden Albaanse bergbewoners trekken vechtend door het Noorden van het land op weg naar de Zuidgrens van Griekenland Meer dan 100 Albaanse vluchtelingen komen per dag de Griekse grens over. Ongeveer hetzelfde aantal neemt dagelijks de wijk naar Joego slavië. Strenge maatregelen tegen de bevolking worden persoonlijk door Mehmed Shehu geleid, die behalve minister van Binnen landse Zaken ook nog de posten bekleedt van vice-premier, chef van de politie, lid van het Albaanse politburo. luitenant-ge neraal van het leger en secretaris van de communistische partij. WASHINGTON, (Reuter). De V. S. hebben de Sovjet-Unie Donderdag meege deeld, dat de inhoud van het Japanse vre desverdrag geen onderwerp voor bespre kingen op de conferentie te San Francisco zal uitmaken. In een op het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken overhan digde nota wordt de Russische regering er aan herinnerd, dat de uitnodiging tot bij woning van de conferentie geldt voor „het sluiten en tekenen" van het ontwerpver drag. dat reeds door de Verenigde Staten en Engeland is rondgezonden. Voorts wordt gezegd, dat de inhoud van het huidige ontwerp tot stand is gekomen door middel van besprekingen, die elf maanden hebben geduurd en waaraan door talrijke landen is deelgenomen. Aan deze besprekingen,^ zo zegt de nota, heeft de Sovjet-Unie zowel mondeling als door het zenden van tien ontwerpen of memoranda deelgenomen. Hierdoor heeft Rusland een zelfde gelegenheid als de andere betrokken landen gehad, bij te dragen tot de verschil lende herzieningen. De Amerikaanse regering zegt tenslotte, dat zij de gelegenheid zal aangrijpen om de aard van het verdrag te San Francisco volledig uiteen te zetten. Iedere delegatie zal de gelegenheid hebben voor een „uit eenzetting en een verklaring". „Wij zijn verheugd over de deelneming van de Sovjet-Unie aan deze conferentie", aldus de Amerikaanse nota, die een ant woord vormt op de Russische nota van 12 Augustus, waarin Rusland meedeelde dat het de Russische voorstellen inzake het vredesverdrag zou indienen op de confe rentie te San Francisco. President Truman heeft Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de regeling voor het ondertekenen van 't Japanse vredesverdrag te San Francisco door niemand zal kunnen worden ver stoord. Hij zei dit naar aanleiding van de vraag, of het verrassende besluit van de Sovjet- Unie om een delegatie naar San Francisco te zenden enige wezenlijke schade zou kunnen berokkenen aan de getroffen re geling. Toen een correspondent de president een vraag stelde over geruchten, als zou de vroegere opperbevelhebber te Tokio, gene raal MacArthur, zijn uitgenodigd op de conferentie het woord te voeren, verklaar de Truman hier niet van te weten. Hij voegde er echter aan toe, dat hij er geen bezwaar tegen zou hebben, dat MacArthur door het ministerie van Buitenlandse Za ken zou worden uitgenodigd. Frankrijk zal, samen met de Verenigde Staten en Engeland, tot de eerste landen behoren die het ontwerp-vredesverdrag met Japan zullen ondertekenen, zo wordt in Parijs vernomen. De Franse regering is bereid om terwille van de eensgezindheid onder de landen van het Atlantisch pact over bepaalde bezwaren, die zij zou kun nen maken tegen sommige aspecten van het voorgestelde verdrag, heen te stappen. Geen geheime regeling De Japanse minister-president Sjigeroe Josjida heeft, volgens Reutei-, in het par lement meegedeeld dat het veiligheidsver drag, waarover thans met de Verenigde Staten wordt, onderhandeld, geen geheime regeling bevat van een Japanse herbewa pening. „De herbewapening van Japan is onmogelijk", zo zei Josjida. De commissie van overleg van de Mid- denstandsvakcentralen heeft onlangs een adres gericht tot de minister van Financiën, waarin de minister verzocht werd bij de invordering der belastingen soepelheid te betrachten, daar volgens de commissie dooi de cumulatie van aanslagen, welke de middenstanders thans ontvangen en de huidige liquiditeitsmoeilijkheden, een al te stringente invordering fatale gevolgen zou hebben. De commissie heeft thans antwoord ont vangen van minister Lieftinck. Voor de gevallen, waarin moeilijkheden bij de betaling der Inkomsten-, Vermogens- en Ondernemingsbelasting uitsluitend haar oorzaak vinden in inhaling van de achter stand in de aanslagregeling, zijn slechts de aanslagen over 1948 en volgende jaren van belang, zo zegt de minister. De belasting schuldigen komen doorgaans te staan voor de betaling van drie aanslagen per kalen derjaar, namelijk één voorlopige en twee definitieve aanslagen. Met het verlenen van uitstel van betaling moet grote voorzichtigheid worden betracht omdat een verlichting voor het ene jaar zou leiden tot veel grotere moeilijkheden in een volgend jaar. Slechts indien door een sa menvallen van de betalingstermijnen van vei'schillende aanslagen liquiditeitsmoei lijkheden zouden ontstaan, kan enige ver schuiving van de betaaldagen verlichting brengen. Anders ligt het met de gevallen, waarin de aanslagen niet met regelmatige opeen volging worden vastgesteld. Dan kan het voorkomen, dat in enig jaar niet drie, doch vier aanslagen worden opgelegd. In het volgend jaar zal dan het aantal aanslagen tot twee beperkt blijven. De minister is bereid op verzoek van de belanghebbende de regelmaat te herstellen door in het eerste jaar voor een der vier aanslagen uitstel van betaling te verlenen. Dit uitstel zal dan echter niet langer dan tot het einde van het volgende jaar mogen duren en wordt slechts verleend in die gevallen, waarin de moeilijkheden uitslui tend voortspruiten uit het inhalen van de achterstand in de aanslagregeling. Veelal moeten de moeilijkheden ook aan andere oorzaken worden geweten. De minister noemt het zeer veel voorkomende geval, dat naast aanslagen over 1948 en volgende jaren ook nog belastingschulden, betrek king hebbende op het daaraan voorafgaan de tijdvak, moeten worden voldaan. Bij oude schuld of algehele sanering van de fiscale positie kunnen volgens de minis ter onmogelijk algemene maatstaven van invorderingsbeleid worden vastgesteld. Hier kan slechts baat worden verkregen door ieder geval individueel grondig te onder zoeken en na te gaan of het mogelijk is, en zo ja op welke wijze, tot een'algehele sa nering van de fiscale positie te komen. Men is thans doende alle gevallen van oude belastingschulden, welker invordering moeilijkheden oplevert, systematisch en stuk voor stuk te bestuderen, teneinde vast te stellen welke van deze oude schulden alsnog kunnen en behoren te worden be taald. Er wordt naar gestreefd om met deze omvangrijke saneringsarbcid nog voor het einde van het jaar gereed te komen. In ieder geval zullen thans op korte termijn de belanghebbenden weten, welke fiscale prestaties zij nog zullen hebben te leveren. Zelfs de huidige nood der schatkist vormt voor de belastingdienst geen reden om het pad der gerechtigheid en redelijkheid te verlaten door andere dan zuiver zakelijke factoren bij de invordering van de belastin gen een rol te doen spelen, zo verklaart de minister tenslotte. Jerome K. Jerome: Het is niet mogelijk van ledig gang volkomen te genieten als men niet volop bezigheid heeft. (Uit Idle Thoughts of an Idle Fellow) Volgens een rapport, dat door het secre tariaat-generaal van de UNO is uitgebracht aan de Economische en Sociale Raad, die thans te Genève in zitting bijeen is, lijkt het niet waarschijnlijk, dat het probleem van de overbevolking van Europa opgelost zal kunnen worden indien voor dit doel niet meer middelen beschikbaar worden ge steld. In het rapport, dat getiteld is „methode voor de internationale financiering van de emigratie uit Europa", wordt gezegd dat wil het probleem van de overbevolking van Europa uitsluitend door emigratie opgelost worden in de komende vijf jaar per jaar naar schatting 1.000.000 mensen uit Europa moeten wegtrekken. Dit cijfer berust op gegevens over de emigratie uit West- Duitsland. Italië, Griekenland, Malta, Ne derland, Oostenrijk en Triest, doch hierbij is geen rekening gehouden met de emigra tie uit Engeland. In het rapport wordt er op gewezen dat ruim de helft van de 600.000 emigranten, die in 1949 uit Europa wegtrokken, vluch telingen waren die financieel geholpen werden door internationale organisaties en dat de andere 300.000 geholpen werden door verwanten. Er mag niet op worden gerekend, dat men nog 5 of 10 jaar op deze basis door kan gaan. Binnenkort zullen de minister van Fi nanciën, prof. mr. P. Lieftinck, de presi dent van de Nederlandsche Bank, dr. M. w. Holtrop en de directeur-secretaris van déze bank, prof. mr. A. M. de Jong, naar de Verenigde Staten vertrekken. Minister Lieftinck zal de jaarlijkse algemene verga deringen te New York van de Internatio nale Herstelbank en die van het Interna tionale Monetaire Fonds bijwonen. De mi nister en dr. Holtrop reizen per vliegtuig, prof. De Jong vertrekt op 30 Augustus met de „Queen Mary". DJAKARTA (Aneta). „Wij hebben onze eerste doelen bereikt", zo was de con clusie van bet overzicht, dat president Su karno heden inzake de zes jaar onafhanke lijkheid gaf in een rede bij de herdenking van de uitroeping der onafhankelijkheid. Sprekende van de trappen van zijn paleis, betoogde hij, dat de strijd nog niet geëin digd is, aangezien West-Irian nog onder Nederlands beheer staat, terwijl de Unie nog niet verdwenen is. De jongste gebeur tenissen hebben het respect voor Indonesië afbreuk gedaan en tenzij wij deze fouten van onze geest herstellen en onze daden verbeteren, vrees ik verlies van het respect der ganse wereld," aldus de president. Sprekend over Irian haalde Sukarno de leuze „van Sabang tot Merauke" aan. Hij (Van een technisch medewerker) Dinsdag, 7 Augustus, zo heeft men in de dagbladen kunnen lezen, steeg van uit de White Sands-woestijn in New Mexico een Vikingraket op, die een recordhoogte van 210 kilometer bereikte. Dit was sinds 1948 de zevende raket van dit type, die de aarde verliet. In totaal worden er tien van gefabriceerd door de Glenn Martinfabrieken, met als voornaamste doel wetenschappelijk onderzoek in de hoogste luchtlagen. Wij weten hoe het op die dag is toegegaan, alvorens de brand er in werd gestoken en de reusachtige vuurpijl met een oorver dovend geloei en gedonder in het blauw van de hemel verdween. Zeker een half jaar van voorbereiding is er aan vooraf gegaan, waarvan de laatste paar weken in de woestijn zelf. De Viking stond verticaal overeind op haar vier staartvinnen, geheel los op de „starttafel". Gedurende de laatste dagen, toen de raket nog was omgeven door een op rails verrolbare steigerstellage van verscheidene étages, was de gehele gecompliceerde appa ratuur van A tot Z en van Z tot A door gemeten en de werking van alle kranen en kleppen bij herhaling gecontroleerd. Op het beslissende moment was de gehele omgeving ontruimd alles wordt geregeld en gecontroleerd van een betonnen bunker uit op een paar honderd meter afstand. Eindelijk: uur X een dreigend gerommel nadert, nadat een hand in de bunker een schakelaar heeft omgedraaid. Het zwelt aan tot een ondragelijk lawaai, een gedonder dat nergens mee verge leken kan worden. Over de vlakte drijven gigantische stoomwolken, ont staan door de uitlaatstraal, die door een opening in het platform onder de starttafel in een beneden gelegen water bassin slaat. Dan gebeurt het: Het ge vaarte werd opgeheven, zo langzaam dat het eerst gezichtsbedrog lijkt, dan al gauw sneller. Niet ingewijden onder de toeschouwers zouden misschien verwacht hebben de ra ket onmiddellijk met grote vaart te zien wegschieten, vergetende dat het hier niet om een vuurwerkraket ging, maar om een massa van vier ton. Intussen nam de snel heid toch nog gauw genoeg toe en weldra was zij uit het gezicht verdwenen, slechts een langzaam vervagend rookspoor achter latend. Maar in de eerste ogenblikken balan ceerde de lange raket inderdaad letterlijk op de vuurstraal, waarbij zij toch verticaal gericht bleef, zoals men een wandelstok op een uitgestoken vinger kan laten balan ceren. Dat balanceren geschiedt hier door een gyroscoop-inrichting, die bij een kleine afwijking van de raket onmiddellijk de richting van de straal iets verstelt, waar door de afwijking wordt gecorrigeerd. De gehele verbrandingskamer achter in de staart kan namelijk bij deze raket iets in alle richtingen gekanteld worden. De Viking heeft de vorm van een reus achtig potlood, 15 meter lang en 80 centi meter in diameter. De brandstof bestaat uit alcohol, welke met vloeibare zuurstof wordt samengebracht. Deze vloeibare zuur stof is een lastig goedje om mee om te gaan, want het kookt bij 180 graden onder nul. Een temperatuur, die alles in de buurt wil doen bevriezen en allerlei materialen ongunstig beïnvloedt. „Potlood" van vier ton De gehele raket weegt, startklaar, vier ton, waarvan drie ton alcohol en zuurstof is, een massa van 3000 kilogram die in 75 seconden vlammend door de straalpijp verdwijnt. De snelheid neemt daarbij voortdurend toe tot 9000 kilometer per uur op 60 kilometer hoogte, waarna de raket op de verkregen snelheid nog doorstijgt tot 300 kilometer alvorens terug te vallen. Dit zijn althans de theoretische waarden, waarop de Viking is berekend en die tot dusverre nog niet zijn bereikt. Maar men komt er al aardig dicht bij en men ziet dat er kracht genoeg schuilt in dat onschuldig uitziende, grote, glanzende potlood! Wat is nu het doel van dit alles? Kort Wat er overbleef van het sierlijke glanzende ..potlood". De brokstukken verbergen echter waardevolle gegevens. Een exclusieve foto van de start. Met don derend geweld spuit een vuurstraal uit de staart van de raket en het gevaarte stijgt langzaam op. gezegd: Exploratie van de dampkring, die nog zovele onbekendheden verbergt. Druk en temperatuur op verschillende hoogten worden gemeten en de gegevens door een ingebouwd radio-zendertje automatisch naar de grond doorgegeven. Belangrijk is ook het bestuderen van de kosmische stra ling op grote hoogte, het gedrag van radio golven en het verschijnen van metereo- mieten. Men is in staat op ingenieuze wijze op verschillende hoogten luchtmonsters te nemen om de samenstelling van de damp kring na te gaan. Men kan ook spectro- grammen van de zon opnemen, van betere kwaliteit dan op de grond, waar zij wor den bedorven door misleidende sporen van elementen, die niet op de zon maar in de aardse dampkring zelf voorkomen. Van verschillende richtingen uit wordt de raket met radar gevolgd om de baan te bepalen, want zelf is zij natuurlijk op grote hoogte niet zichtbaar. Na een kwartier viel de Viking, op 60 kilometer van de startplaats, met een dreu nende donderslag neer en de overblijfse len ziet men op de foto. Maar de belang rijkste resultaten waren toen al vastgelegd als lange, golvende grafieklijnen op een dikke rol papier. Het interpreteren en uit werken daarvan zal een grote groep ge leerden maanden lang werk verschaffen en stof leveren voor lijvige rapporten, die het hunne er toe zullen bijdragen om uit de diepten van de luchtoceanen de geheimen der schepping te ontsluieren. vroeg zich af ul een vriendschappelijk deel genootschap mogelijk is, indien Nederland een deel van Indonesië nog koloniseert. Hij drong aan op opheffing van de Unie. Sedert tientallen jaren, aldus Sukarno, maken wij rumoer over de eenheid, maar wij hebben een en ander nog niet in prac- tijk gebracht. Vervolgens besprak hij de geestelijke en morele schade, die door de jarenlange strijd werd toegebracht en waardoor de moeilijkheden van Indonesië nog groter zijn dan normaal na een oorlog het geval zou zijn geweest. De president vroeg zich af, waarom er mensen zijn, die die voortdurende onrust verwekken. Hier bij maakte hij onderscheid tussen twee soorten van onruststokers: degenen, bij wie de misdaad drijfveer is en degenen, die handelen uit het subjectief verlangen van sommige politieke groepen tot verstoring van de vrede. De regering verklaart na drukkelijk, dat tegen de verstoorders van orde en rust maatregelen genomen worden. Een andere keus is er niet, want indien het volk de eigen vrede verstoort en tracht een staat in een staat te vormen, is een straf optreden nodig. Sukarno riep vervolgens alle Indonesiërs op tot samenwerking tot herstel van de orde. Hierbij waarschuwde hij tegen het prediken van een denkbeeld, dat niet be sloten ligt in de Pantja Sila (de grondbe ginselen van de Indonesische staat) en dat het volk op een dwaalspoor brengt. Een ideologie, die inhoudt, dat welvaart bereikt kan worden zonder hard te werken, is een valse ideologie. De president besloot zijn rede met de dringende oproep om hard te werken. De Indonesische premier, dr. Sukiman, heeft gisteravond in een besloten vergade ring van het parlement een summiere ver klaring afgelegd over de veiligheidsactie te Djakarta. Deze vergadering heeft tien mi nuten geduurd. Enkeie der gearresteerden zijn in de loop van Donderdag weer in vrijheid ge steld, onder anderen Maruto, Pandu en Mustafa. Er worden echter ook nieuwe arrestaties gemeld, zoals van de fractie voorzitter van de P.K.I. (de communisti sche partij) in het parlement, ir. Sakirman, het P.K.I.-lid Peris Pardede, het parle mentslid voor de S.O.B.S.I. Werdojo. Zij zijn evenals de andere arrestanten onder gebracht in de gevangenis te Tjipinang. Volgens het „Nieuwsblad van Sumatra" zou tot de drie bij razzia's te Medan aan gehouden Nederlanders behoren kapitein Geus van het Leger des Heils, directeur van de leprozerie Pulau Sitjanang nabij Belawan. OPKLARINGEN NA REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen en een overwegend matige Zui delijke wind. Morgen naar Westelijke richtingen draaiende wind en in de loop van de dag opklaringen, het eerst in het Westen van het land. Vannacht minder koud, morgen overdag onge veer dezelfde of iets lagere tempera tuur dan vandaag. 18 Augustus Zon op 5.27 uur, onder 20.00 uur. Maan op 20.31 uur, onder 7.00 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 18 Augustus Hoog water: 4.15 en 16.45 uur. Laag water: 0.04 en 12.27 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1