gsspss UDENTENST AD jjet Kasteel Brederode werd viermaal verwoest en driemaal herbouwd ill Studeren is er goedkoop, maar het leven is duur rUoe is het ontstaan? N Een Eeuw Celeden Een vernieling is juist 600 jaar geleden, een andere 525 jaar m*enmTLTerkante toren> uoor Invoer in Juli was voor 65 pet. door uitvoer gedekt De 9 Muzen Nederlandse studenten bij Lyon in een ravijn gestort Vragen over treinbotsing te Gouda beantwoord Conferentie in Genève over golflengten-verdeling Encyclopedie in celluloid Dit woord: STOK Namen van uit Rusland terugkerende Nederlanders ▼rijpac l7 AUGUSTUS 1951 die aantoont, dat na de verwoesting van het kasteel door de Spanjaarden Ier. gravure, meer was overgebleven dan nu nog aanwezig is. De Ruïne van Brederode te Santpoort is «n bezienswaardigheid, die elk jaar vele Senten bezoekers trekt. Het is ook een S en bovendien voor de vele scholieren, K in de vacantie komen, ook leeraaam Sen door het restant van dit eens zo tnitse kasteel. Met enige voorlichting is het niet m°ei- Hikzich een voorstelling te maken van het leven der kasteelbewoners. Wij zien voor ons geestesoog de ridders in hun kleurige kledij aan de rijk-voorziene feestdis in de ridderzaal geschaard, om terwijl zij ge nieten van het aan het spit gebraden wild fn de schuimende wijn in de roemers te 'uisteren naar de opwindende krijgsverha len en heldendaden die de minnestreels be zongen. De kale muren doen nu koud aan, maar die indruk is verkeerd. In de zaal is nog duidelijk het restant van een schouw te zien. Daar moeten wij ons dan in de win tertijd en op kille voorjaars- en herfst dagen een gezellig knappend houtvuur denken. De muren waren behangen en de vloeren belegd met kostbare tapijten. Zware eikenhouten meubelen vulden de zaal. Zij weerspiegelden bij avond de tin telende kaarsvlammen, evenals de zware eiken zoldering met moer- en kinderbalken dit deed. De ramen waren klein, dat was nodig met het oog op de verdediging, maar toch was elk raam, dat door de dikte der muren als-het-ware in een nis gebouwd was, een brok schoonheid. In de nis waren banken gemaakt zodat de kasteelvrouw zich daar op donzen kussens rustig kon neervlijen om uit te zien of haar ridder en lijn gasten al van de krijg of de jacht vederkeerden. Wij maken ons ook een voorstelling van de waarde van zo'n kasteel als versterking inde oorlogen der middeleeuwen. Nu hou den grachten en ophaalbruggen aanvallers niet buiten een versterking en bieden zelfs meters-dikke muren geen veiligheid, maar eertijds, toen met stormrammen, zwaar den, lansen en pijl-en-boog gevochten werd, was het anders. Als wij de Donjon, de vierkante toren, die het belangrijkst voor de verdediging ren het kasteel was, langs de wenteltrap pen beklimmen, worden wij beloond met een schitterend panorama van Kennemer- Iffli Daar stonden vroeger de schildwach ten, tie hun blikken lieten dwalen over het landschap om te speuren of zich moge lijk ergens vijanden verzamelden om het kasteel aan te vallen. De Ruïne van Brederode is het enige kasteel in ons land waar de Donjon be waard gebleven is. Van de bijgebouwen is slechts een deel gaspaard gebleven. Vroeger waren er veel Keer, wat ook begrijpelijk is, want het osted moest gelegenheid bieden voor het onderdak brengen van een bezetting van <me a vierhonderd soldaten. is niet veel. over de geschiedenis van wot deel weer hersteld. Agenda v°or Haarlem fflKS17 AUGÜSTUS Pas. 8 uu 'Tal JIanmaVOnd Theo LuS!acS "Tea fot' two", Svan Waker Mitt? u !l verborSen le- insPecteur.genpraai" 7 en 915 u- City: boem» V.7 en 8 30 uur n woudsprookje", ®}ïe ieef, 7 'l Q^embra»dt: „Papa ZATFRnan 9-la uur. .^mbrandt; Rami AlJGUSTUS Brederode bekend. Het mag evenwel aan genomen worden dat Graaf Arnoud om streeks 990 begonnen is het eerste kasteel te bouwen. Vermoedelijk was dit nog geen versterking van steen gemaakt, maar van leem. Later is het leem door steen ver vangen, waai-door het kasteel gemakkelij ker weerstand kon bieden aan een belege ring en aanval. In de kronieken vonden wij de volgende aantekeningen over Brederode: 1204 (Melis Stoke noemt in zijn rijm kroniek dit jaar, maar een andere bron stelt dit feit in 1221): Graaf van Loon be legert Brederode, verovert het en vernielt het. Later is het kasteel weer herbouwd, want wij lezen in 1351: Gijsbrecht van Nijenrode, veld maarschalk van Willem V, verovert Brede rode. Ook daarna herrees Brederode weer uit zijn as, want dan komt: 1426: Kabeljauwen uit Haarlem en Am sterdam verwoesten Brederode. Ook toen is het weer herrezen, want nog eenmaal klinkt het sombere lied der ver woesting. 1573: De Spanjaarden die Haarlem be legerden vernielen Brederode. Een der schilderachtige vensternissen. Toen is het niet meer herbouwd. Het is een ruïne gebleven. Maar er was in die tijd toch meer van over dan nu. Dit blijkt uit de gravure uit die tijd, die wij hier repro duceren. Het kasteel Brederode is dus niet minder dan vier maal verwoest. Een vernieling is nu juist 600 jaar geleden, een andere 525 jaar geleden gebeurd. Driemaal is het kasteel herbouwd. Maar na de vernieling door de Spanjaarden in 1573 is het een ruïne gebleven. In de loop der eeuwen werd de ruïne steeds kleiner van omvang, waardoor het gevaar kwam daft er niet veel meer van zou overblijven. Maar in 1874 heeft de regering' maat regelen genomen tot herstel. Natuurlijk niet om het kasteel in oude glorie te her stellen, maar om het zover op te bouwen dat men een indruk kon krijgen hoe het vroeger geweest is en de ruïne voor verder verval te vrijwaren. Dat was een gelukkig besluit! Die restauratie was in 1876 voltooid, dus nu 75 jaar geleden. Ook nu wordt de Ruïne nog steeds onderhouden, waardoor het voortbestaan verzekerd blijft. Elk jaar wordt een bepaald bedrag aan de restauratie besteed. Dit jaar is het geld besteed aan een herstel van muren, die uit de slotgracht omhoog rijzen. Het volgend jaar wordt met dit werk voortgegaan. Volgens voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de invoer in Juli 1951 907 millioen (in Juni ƒ950 millioen), ter wijl voor een waarde van 593 millioen (in Juni 618 millioen), werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 65 even als in Juni. Ofschoon het dekkingspercentage in Juli zich ten opzichte van Juni op 65 wist te handhaven, kan men, wanneer dit percen tage vergeleken wordt met dat van dezelf de maanden van de voorafgaande jaren, een opmerkelijke teruggang constateren. De uitvoer daalde in Juli 1951 ten opzich te van Juni met 25 millioen. Het tekort op de handelsbalans vermeerderde in Juli met ƒ314 millioen en bereikte ultimo Juli een hoogte van. ruim 2 milliard. Ons Nuus. Voor de eerste keer is er een journaal in het Afrikaans vertoond. Dit geschiedde bij de première van de nieuwe film „Alles sal regkom" in het Capitol- theater te Pretoria. Minister-president en mevrouw Malan woonden de voorstelling bij. De minister van Binnenlandse Zaken, dr. T. E. Donges, wenste de Verenigde Afrikaanse theaters geluk met de vervaardiging van een eigen journaal, waartoe zij vrijwillig waren overgegaan. De titel van het journaal luidt „Ons Nuus". Naar de Antillen. In September zal het Haags Blaaskwintet onder auspiciën van de BPM 'n concertournée maken naar Curagao, Aruba en Venezuela. Het kwintet bestaat uit solisten van het Residentie-Orkest, te weten Jan Prins (fluit), Jaap Stotijn (hobo), Jolle Huckriede (klarinet), Louis Stotijn (fagot) en Riet Schijf (hoorn). Twee Nederlandse studenten, de 24- jarige J. Willing en de 23-jarige M. Kruit, beiden uit Amsterdam, zijn in de nacht van Woensdag op Donderdag nabij St. Laurent de Mure, op ongeveer 20 kilometer van Lyon, met hun motorfiets geslipt en in een ravijn gestort. J. Willing, die slechts lichte kwetsuren opliep, kon hulp halen. Kruit was er ernstiger aan toe. Hij werd met een schedelbreuk naar een ziekenhuis in Lyon overgebracht. Te Veenendaal is (le eerste paal geheid voor de bouw van een Zweedse kogellager- fabriek. De oppervlakte van de gebouwen zal ongeveer 2000 vierkante meter zijn. ADVERTENTIE Dit bruidje kreeg van haar moeder een goede raad mee. Alkalivrij betekent vooral niet: Geschikt voor alles en nog wat. Veilig wart U indien U speciaal alkalivrij wast. Speciaal alkalivrij voor wol is Echfalon en speciaal alkalivrij voor zijde is Vivalon. Op vragen van het Eerste-Kamerlid de heer Schoonenberg (C.P.N.) over het treinongeluk, dat op 21 Juli te Gouda is gebeurd, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat geantwoord, dat onmiddellijk na het ongeluk door vier deskundige hoofdambtenaren van de Nederlandse Spoorwegen een onderzoek naar de oor zaak is ingesteld. Daarbij is gebleken, dat vóór het vertrek van de trein uit Den Haag alle vereiste voorzorgs- en controlemaat regelen waren genomen en dat het treinstel daarbij in orde was bevonden. Na het ongeval is het materieel nog eens aan een nauwkeurig onderzoek en bepaal de proeven onderworpen. Daarbij zijn evenmin gebreken aan het licht gekomen. Als enige oorzaak kan als resultaat van het onderzoek dan ook slechts worden aan genomen een bedieningsfout van de bij het ongeval helaas omgekomen machinist- motortractie, welke fout ten gevolge had, dat bij het naderen van het station Gouda over onvoldoende luchtdruk voor afrem ming van de trein beschikt werd. De omschakeling van stoom- naar elec- trische en Diesel-electrische tractie bij de Nederlandse Spoorwegen gaat gepaard met tal van maatregelen op materiaal- en per soneelsgebied. Bij al deze maatregelen staat het behoud van de grootst mogelijke veiligheid op de voorgrond. Strenge eisen ten aanzien van de toestand van het mate riaal en van de dienst- en rusttijden van het personeel zijn daarbij onvermijdelijk. Aan deze eisen wordt stipt de hand gehou den. Een onderzoek in dit opzicht is over bodig. zo verklaart de minister. In Genève is de wereld-radio-conferen tie begonnen, die in de plaats is gekomen van de conferentie, welke in de afgelopen winter in Scheveningen zou zijn gehouden. Deze wereldconferentie vloeit voort uit de in 1947 te Atlantic City in de Verenigde Staten gesloten overeenkomst om een nieu we indeling van beschikbare radiogolven te maken ten behoeve van telefonie en tele grafie, scheepvaart, luchtvaart, strijdkrach ten, wereldomroep en nationale omroepen. De wereld is toen in sectoren verdeeld. Af gesproken werd, dat iedere sector een zo danige verdeling der golflengten zou ma ken, dat men elkaar niet zou hinderen. Zulks is, voor zover het Europa en het Nabije Oosten betreft, reeds vrij snel tot stand gekomen. Na veel wikken en wegen is in April 1950 een nieuwe verdeling in gevoerd, die tot dusverre geen klachten heeft gegeven. Voor scheepvaart (radar), luchtvaart en televisie blijft echter inten sief contact noodzakelijk. Vooraanstaande Franse schrijvers, kunste naars en geleerden werken op het ogenblik aan een merkwaardige encyclopedie. Het bijzondere van deze encyclopedie is dat in- plaats van papier celluloid gebruikt zal worden; de lezer zal geen bladzijden be hoeven om te slaan doch slechts een bios coopkaartje te kopen want de trefwoorden van het werk zullen in de vorm van films op het witte doek verschijnen. Hoewel zij zich ervan bewust zijn dat de bioscoopbe zoeker in het algemeen slechts voor ont spanning naar een film gaat kijken, hebben de scheppers zich herinnerd dat het succes van Dide-rots Encyclopedie voor een groot deel te danken was aan de illustraties erin. Medewerkers aan de encyclopedie zijn onder andere Jean Cocteau. mevrouw Georges Bidault, René Clair en Jean Marin. Men moet zich de films voorstel len als begrijpelijke, aanschouwelijke uit eenzettingen door beroemdheden, die ieder een onderwerp op eigen terrein behande len. Tegen het einde van dit jaar verwacht men met de letter A gereed te komen. Als iedere encyclopedie, heeft ook deze zijn voetnoten, waarin verwezen wordt naar andere hoofden. Zo wordt hier aan het einde van één van de films verwezen naar de film „Liberté". „De letter L is nog wel ver weg, maar zoveel mensen zijn eraan gewend, lang op vrijheid te wachten", voegt de spreker er dan nog spottend aan toe ADVERTENTIE ©O** U bWjft opgewekt en onvermoeibaar K met de heerlijk verfrissende De vreemdeling, die voor enkele dagen in Parijs vertoeft, zal zeer zeker niet de indruk krijgen in een typische studentenstad te zijn. In Neder landse studentensteden, als Leiden, Delft en Utrecht, drukken de studenten hun stempel op het stadsleven, maar in Parijs gaan zij geheel op in de meer dan drie millioen inwoners. Die vreemdeling zal dan ook vreemd opkijken als men hem vertelt, dat het aantal studenten in Parijs bijna 70.000 bedraagt. Hiervan studeren er ongeveer 56.000 aan de Université de Paris, waarvan 24.000 alleen aan de faculteiten van Letteren en Wetenschappen, de Sorbonne. De rest is verdeeld over de Katholieke universiteit, de Polytechnische school en de tientallen andere hogescholen en academies. Van die bijna 70.000 studenten wordt ongeveer 10 procent, dus 7.000, gevormd door vreemdelingen. De Amerikanen en Engelsen zijn verreweg in de meerderheid, het aantal Hollanders is daarentegen zeer gering. Parijse zomeravond-idylle onder de bogen van een Seinebrug. Het leven van de Parijse student is vol komen verschillend met dat van zijn col lega in Holland. Daar is allereerst het wel zeer in het oog lopende verschil van de kosten der studie: Het collegegeld bedraagt in Parijs twaalf tot twintig gulden! Voor het doen van een examen betaalt men 25 ct. a één gulden; wel een heel verschil met de zeventig gulden die men daarvoor in Holland moet neerleggen. Dit heeft tot gevolg dat in Frankrijk vrijwel ieder, die hiervoor geestelijk capabel is, een univer sitaire opleiding kan volgen. Voor hen, die desondanks toch niet in staat zijn hun stu die te bekostigen, stelt de staat beurzen beschikbaar. Behalve de goedkoopte van de studie heeft de Parijse student nog andere voor delen: Zo kan hij eten in verschillende, door de staat gesubsidieerde, universiteits- restaurantsf waar hij voor zestig franc een prima maaltijd, compleet met hors d'oeuvre, vlees (tweemaal per dag) en dessert krijgt opgediend; de „economische zwakke" stu denten betalen zelfs nog veel minder. Ver der heeft hij recht op belangrijke reduc ties voor de meeste theatervoorstellingen en concerten, in musea en zelfs in som mige cabarets. Ondanks al deze voordelen is er toch nog een zeer groot percentage studenten, dat niet of heel moeilijk kan rondkomen, want het leven is en blijft duur in Parijs. Voor hen is de mogelijkheid geschapen werkstudent te worden. Enkele, alweer door staat of gemeente gesubsidieerde, bureaux en comités hebben hiervoor de zorg op zich genomen: Zij bezorgen aan talrijke studenten werk: vertalingen, gids- werk, lessen, brochures verspreiden; affi ches aanplakken etc. Anderen verkopen de studentenkranten „Le Quartier Latin" of de zeer humoristische „Casserole", het geen hun gemiddeld een vier- a vijfhon derd franc per dag opbrengt. Werken is geen schande voor een Parijse student: hij is er trots op zelf zijn studie te kunnen verdienen en pakt dan ook alles aan wat hij maar kan krijgen, al was het vloeren schrobben! Geen corpsleven Er is nóg een groot verschil met het stu dentenleven in Holland: een corpsleven is in Parijs volkomen onbekend. We kennen hier slechts de grote, alle andere studen ten-associaties overkoepelende „Union na tionale des Etudiants de France", een machtig lichaam dat eigenlijk meer een soort syndicaat is en dat zelfs in staat is stakingen te organiseren, zoals nog enkele weken terug gebeurde. Aan ontgroening wordt veel minder ge daan dan in Holland. Op de grote facul teiten is het zelfs geheel onbekend, maar verschillende schelen passen het nog toe. Berucht zijn de ontgroeningen van de Ecole Normale Supérieure en ook van de medische faculteit. Bekend is het geval van de student, die naar President Auriol werd gestuurd om 's presidenten pijp te lenen. Vijfmaal werd de ongelukkige eerstejaars door de wachten van het Ely- sée teruggestuurd, maar tenslotte gelukte het hem toch de pijp in handen te krijgen. De vriendelijke president deed er een briefje bij met het verzoek niet alle stu denten om zijn pijp te sturen! De Parijse student is over het algemeen niet veel kalmer dan zijn Leidse of Delftse collega; hij houdt er even zeer van de boel zo nu en dan eens op stelten te zet ten. Toen laatst een van de professoren van de juridische faculteit een college over het dwangarbeiderswezen begon, kwamen drie als dwangarbeiders geklede studen ten de conferentiezaal binnen. De profes sor werd pas ernstig kwaad, toen even la ter ook nog enkele politie-agenten de zaal kwamen binnenstormen, die dachten met échte, ontvluchte dwangarbeiders te doen te hebben. Moeilijk is voor de student in Parijs het woningvraagstuk (waar is dit geen pro bleem?) Sommigen wonen bij hun ouders; ruim vijfduizend gelukkigen hebben een plaats kunnen bemachtigen in de prach tige Cité Universitaire, die nog steeds wordt uitgebreid en waar ook een Hol lands paviljoen te vinden is. Om aan de moeilijkheden het hoofd te bieden heeft de regering plannen opgevat om in An tony, even buiten Pai'ijs, een nieuwe uni versiteitsstad te stichten, waar ook een reusachtig restaurant voor drieduizend personen per dag, zal komen. De meeste andere studenten wonen in een van de vele kleine hotelletjes in het Quartier Latin, waar zich, zoals ieder weet, al sinds eeuwen het gehel# studentenleven heeft geconcentreerd. Hoe brengt nu de student zijn dag door? Wel, hij gaat min of meer trouw naar col lege, of hij werkt in een van de vele tien tallen bibliotheken, die tot zijn beschik king staan. Als het mooi weer is, pakt hij zijn boeken en gaat wat studeren in de tuin van het Luxembourg. Studeren, dat wil zeggen, hij doet pogingen daartoe. Want de Jardin du Luxembourg is ook het rendez-vous van alle mooie meisjes van het quartier, en onder die omstandighe den komt er dus meestal van studeren niet veel terecht. Tegen de avond gaat hij een apéritief drinken in een van de vele stu- dentencafé's op de boulevai'd St. Michel: Capoulade. le Biarritz, La Source etc. en daarna volgt de traditionele pantoffel parade op de Boul'Mich', zoals hij „zijn" boulevard noemt. De studenten houden er onder elkaar een apart taaltje, het studentenargot, op na; de student houdt vooral van afkor tingen: hij vindt iemand „sympa", studeert „sciences-po" (politiek), gaat naar „la fac", treedt het „amphi" binnen en eet daarna in het „restau". De politiek speelt in het studentenleven een nogal voorname rol, heel wat belang rijker dan in Nederland. Ten eerste inte resseert de Franse student zich sterk voor politiek en ten tweede is de politiek een middel om zijn zin voor een relletje af te reageren. De grootste politieke groeperin gen zijn die der communisten en die dei- Gaullisten. Zaterdagsmiddags lopen op de Boul'Mich' hele groepen communisten met hun bladen „Clarté" en „Etincelles" t.e venten, en even later komt dan de RPF erbij, die het „Rassenblement, porte- rapole du Général de Gaulle" verkoopt. Beide groepen doen al hun best elkaar te overschreeuwen en brullen elkaar hun di verse politieke slagzinnen toe Andere stu denten, die grappig willen zijn, komen er soms bij en gaan met een of ander kinder blad, zoiets als Bruintje Beer, venten en schreeuwen zo mogelijk nog harder. Ook de politie is dan present met een tiental overvalwagens (of „sla-mandjes", in het argot), want niet zelden loopt het op flinke vechtpartijen uit. Daarom is niet lang ge leden alle manifestaties verboden, hetgeen een aanzienlijke teleurstelling was voor alle op sensatie beluste studenten. HA.S.1 Het is heel begrijpelijk dat men van iemand die plotseling geen beweging meer maakt, zegt: stokstijf bleef hij staan, 't Is al een beetje vreemd om te spreken van stokdoof. Niemand zegt: stokstom, maar wij kennen weer wel: stekeblind. In oudere taalvormen kende men nog: stokstil en stokdood. Voor ons gevoel is stok alleen een versterkend voorvoegsel geworden, zonder eigenlijke betekenis. In een enigszins andere vorm keert het terug in woorden als: stik donker, stikvol en het reeds genoemde stekeblind. Precies hetzelfde gebeurde met dood. Doodziek leidde tot: doodmoe, doodarm, doodgewoon en een reeks an dere samenstellingen. Dat zulk een ont wikkeling ook nu nog voorkomt, bewijst een schooljongenswoord als: steengoed, klaarblijkelijk gevormd naar steenhard. Uw zoon of dochter maakt tegenwoor dig steengoede proeven op school en kan blij zijn dat steenslechte proeven niet ^bestaan. In Oldenzaal zijn gistermiddag 54 door de Russen vrijgelaten Nederlanders aan gekomen. Zij gaan naar kamp Amersfoort, waar van Zaterdag 14 uur tot Maandag 14 uur één familielid van elke gerepatrieerde tot een kort bezoek kan worden toegelaten. Hieronder volgt een lijst der namen: Jan Baltus, geboren Vledder (Dr.) 1913; Lambertus Henricus Everhardüs Bouman, geboren Amsterdam 1923; Johannes Cor nells Corvers, geboren Rotterdam 1919; Hendrik van Eijk, geboren Haarlem 1925; Simon van der Eist, geboren Den Haag 1927: Jan Luitje Faber, geboren Winsum 1907; Willy Fels, geboren 1915 (verdere ge gevens niet bekend); Johannes Ferwerda, geboren 1914 in Overijsel (verdere gege vens niet bekend), Bernard Albertus Pieter de Haan, geboren Groningen 1925: Adria- nus Jacobus Hagens, geboren Arnhem 1921; Theodorus Jozef Hardorff. geboren Den Haag 1920; Marinus Helms, geboren Medan 1919; Jan Hemelaar, geboren Amsterdam 1921; Antonius Pieter Henkes, geboren Den Haag 1925; Wilhelm Arnold Herpertz, ge boren Leiden 1923; Johannes Wilhelm Fre- derik Hilgersom, geboren Rotterdam 1925; Willem Hilgersom, geboren Den Haag 1904; Gerrit van der Horst, geboren Putten 1918; Geert Hendrik Houttuin, geboren Gronin gen 1922: Jan de Jong, geboren Ooststel lingwerf 1921: Johannes van der Kallen, geboren Den Bosch 1922: Arie Knijff, ge boren Den Haag 1914: Cornells Johannes Kok, geboren New York 1926: Johan de Kooter, geboren Zoetermeer 1922: Herma- nus van Meurs, geboren Leiden 1925: Henri Pierre Mulders, geboren Besankusa (Bel gische Congo) 1922: Johannes Gertrudis Oonk, geboren Aalten 1922: Karl Heinrich Ossenbruggen, geboren Mühlheim 1903; Johan Hendrik Pelt, geboren Rotterdam 1921; Frits Wilhelmus' Plas, geboren Utrecht 1912: Herman Post. geboren En schede 1927: Lambertus Pot, geboren Am sterdam 1916: Wilhelmus Gerardus Jose- phus Pijnenburg, geb. Tilburg: Gerardus Adrianus Reinhard(t). geboren Den Haag 1916: Hendrik Rikkers. geboren Weltevre den 1916; Hendrikus Roosen. geboren Haar lem 1911; Theodorus Albert Roosendaal, geboren Antwerpen; Jan of Johan de Rui ter, geboren Amsterdam 1922: Petrus Rijt hoven, geboren 1917. plaats onbekend: Johann Leonard Schepers, geboren Keilers- berg (Duitsl.) 1910; Gerardus Martinus Schoonewil. geboren Rotterdam 1923: G'js- bertus Schouten, geb. Maartensdijk 1923; Johannes Slotboom, geb. Rotterdam 1916; Petrus Cornells Smits, geboren Den Bosch 1926; Theodorus Smoor, geboren Enschede 1927: Jan Simon Snieder, geboren Amster dam 1921: Josephus Hendrikus Spronck, geboren Gronsveld (L.) 1922: Pieter Jan Louis Spijker, geboren Utrecht 1920; Theo dorus Stam, geboren Grootebroek 1922; Gerardus Stelbrink. geboren Haarlem 1917; Willem Johan Storms, geboren Hoensbroek 1923; Lodewijk Marinus Sweers. geboren Haren 1919: Frederik van Diermen, gebo ren Doorn 1922: Joannes Christianus Hen ricus Tilman, geboren Amersfoort 1929; Cornells Frederik Zieck. geboren Rotter dam 1921: Henri Boudewijn Tuinman, ge boren Rotterdam 1919: Jacob Tukkers, ge boren in Overijsel 1915: Johannes van der Tuuk. seboren Vledder (Dr.) 1923; Hen drik Willem den Turk. geboren Rotterdam 1925: Willem van Uden. geboren Middel- harnis 1924; Gerardus Johannes van der Ven, geboren Waalwijk 1917; Nicolaas Johannes Verbeek, geboren Den Haag 1922; Dirk Verboom, geboren Waarder 1923: Jo hannes Hubertus Vertommen, geboren Maastricht 1929: Albertus Vis. geboren En schede 1924: Willem van 't Vlie, geboren Haarlem 1921: Martinus van Vliet, geboren Soest 1905: Johannes Vriesema, geboren Sneek 1922 en Pieter van Vuuren, geboren te Delft. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 16 Augustus 1 85 1 PARIJS. De plegtigheid der ter aardebestelling van den maarschalk Sebastian! is door een groot oniheil ge kenmerkt geworden, nademaal hei in wendige van de Kerk van de Invaliden door een brand is verwoest. Het grootste gedeelte van de door Frankrijk bij ver schillende gelegenheden op vele volken vermeesterde vlaggen en vaandels is daarbij eene prooi der vlammen ge worden. Het inwendige der kerk was geheel met draperieën behangen ten behoeve van de uitvaartdienst. Een gordijn vatte eenige minuten voor het begin van dezen dienst vlam, doordat eene waskaars te dicht bij hetzelve geplaatst was geworden. Het tooneel van schrik en verwarring, dat alstoen ontstond, Iaat zich niet beschrijven Het publiek trachtte in allerijl het gebouw te ver laten, soldaten die voor de kerk stonden opgesteld, drongen naar binnen om den brand te blusschen, maar in de verwar ring gaf iede-een bevelen en dacht nie mand er aan te gehoorzamen. Lang zamerhand heeft Iedereen zich in een lange rij geschaard tot het aanvoeren van emmers water. Dit heeft er niet toe kunnen strekken, eene menigte kostbaarheden en onschatbare nationale eigendommen voor het vuur te vrij waren. De Raad der Ministers, Intusschen in spoedvergadering bijeen, besloot, on danks de gegevene omstandigheden, de uitvaar t.plegtigheid toch doorgang te doen vinden. Dit geschiedde hierna in een doorgang naast de kerk, dewelke nog vol rook was en waar de aanwe zigen in het water stonden, dat uit d® kerk stroomde

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5