Cricketwedstrijd eindigde in draw Sport in het kort Clowntje Riek Sportinstructeurs maken kennis met de nieuwste oefeningen Laat het verleden rusten HORLOGES Haarlemmer volbracht tocht over het Kanaal Ro,£i3n;.rasti WAT KAN KAN, KAN KAN ALLEEN Voor de kinderen VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1951 Sportuitwisseling Haarlem-Derby Ook de tweede wedstrijd van Derby is in een draw geëindigd, al verkeerden de En gelse gasten het grootste deel van de wed strijd tegen „Haarlem" in een winnende positie. Met het oog op de vrij sterke aanval van Derby koos Kleefstra na het winnen van de toss eerst fielden, een beslissing die in derdaad heel juist bleek te zijn. Onder goede weersomstandigheden en op een levendige pitch openden Max Maas en Peschar de aanval. Beiden bowlden uitste kend en runs kwamen in een zeer lang zaam tempo van het bat van Poyser en Hunt; de eerste verdween op 20. Van der Hey- den nam het bowlen en kreeg op 44 Hunt door Voogd gevangen voor 22 runs. Toen Max Maas, die zeer snel bowlde, daarna twee maal de stumps deed duikelen, was de positie van Derby met 4 voor 65 niet zo rooskleurig. West evenwel, die reeds meer lauweren geoogst heeft op de Haarlemse velden, begon de bowlerij aan te vallen. Weliswaar bleef deze bowlerij op behoor lijk peil, doch het fielden, anders Haarlems sterkste wapen, zakte snel af en een groot aantal vangen werd gemist. West (43) en James (39 n.o.) profiteerden hiervan en brachten de stand op 5 voor 155, Collard sloot op 162 voor 5. Smithurst scoorde nog 16 en Akers 14. Een fraaie vang van Van Bueren mag zeker niet onvermeld blijven. Bowlingcijfers Haarlem: W. Peschar 1-35, M. Maas 2-27, J. Fortgens 0-24. A. Ruiter - man 1-31 en B. v. d. Hevden 1-38. De start van Haarlem op het zuivere bowlen van Derby was matig; op 9 waren al 3 wickets neer. Van der H^yden (19), Maas (12) en Ruiterman van Hermes DVS (10) brachten door snel scoren enige ver betering, maar bij de stand 57 runs voor 6 wickets leek de match voor Haarlem toch verloren. Voogd (10) en Peschar hielden toen echter geruime tijd stand; toen eerst genoemde uitging waren nog 25 minuten te spelen. Fortgens en Kleefstra zorgden toen voor een spannend slot. De eerste, die met 17 not 'out bleef, gaf een aantal aantrek kelijke harde slagen, w.o. een zes, terwijl Kleefstra zijn wicket intact hield, ondanks het feit dat zes fielders biina op zijn bat stonden. Zij wisten de score tot 100 runs (voor 9 wickets) op te voeren, zodat het resultaat een draw werd. Behalve het bat ten van West was dit slot nog het meest aantrekkelijke van deze voor het overige weinig excellente wedstrijd. Bowlingcijfers Derby: Leigh 2-25, Tacey 3-26, Baldwin 2-18, James 0-6, Smithurst 2-14. Opnieuw heeft een Haarlemse tennis- CM 8-ttO Tennis Verrassingen by de enkel spelen te Scheveningen Ook Donderdag werden de wedstrijden te Scheveningen om de nationale tennisiitels door goed weer begunstigd en het talrijke publiek heeft sommige zeer goede wedstrij den kunnen aanschouwen. Bij de enkelspelen voor heren kwamen verrassende resultaten voor. daar enkele cracks, die deze dag voor het eerst moesten spelen, het onderspit dolven tegen geklasseerde spelers. Zo ver loor Dehnert met 64 en 61 van de uiterst snelle Jos Windt, die ook de vorige dag in het gemengd dubbelspel samen met mejuf frouw Ten Bosch een goed figuur had gesla gen tegen mevrouw Schmier en Wilton. Vooral de tweede set. door Dehnert kansloos met 61 verloren, liet aan duidelijkheid niets te wensen. In de kwarteindstrijd zal Van Dalsum. die nu ir. Tönjes moeizaam overwon (75, 36. 63) alle krachten moe ten inspannen om tegen Windt enige kans te maken. Een tweede verrassing eveneens in het herenenkelspel - was de nederlaag van onze Daviscup-speler Krijt tegen de zuide lijke speler Van Gasselt. Ook hier gaf de tweede set (Krijt verloor deze met niet min der dan 61) een duidelijke afspiegeling van het overwicht van Van Gasselt. Taminiau moest een zware strijd leveren tegen Van Swaai, doch zegevierde tenslotte toch (6—0. 3—6, 6—3). Bij de dames hadden de vrijgestelden het heel wat gemakkelijker. Geen enkele geklas seerde speelster overleefde deze ronde en slechts mejuffrouw Hooghoudt had enige moeite met mevrouw Vlielander Hein (86, 64). Alle andere vrijgestelden wonnen met flinke cijfers. Een aardige partij speelden Van der Lely en A. Bouwer in het heren-dubbelspel tegen Borren en Cooke. Na 64 en 26 hadden laatstgenoemden nog alle moeite om de vol gende ronde te bereiken. Dat de b-spelers Van Renesse van Duivenbode en Elink Schuurman de prominenten Breukink en Klinkspoor versloegen mag in deze categorie ook nog als een verrassing worden aan gemerkt. Programma voor Zaterdag 11.00: cricketwedstrijd Haarlems Elftal Derby op het terrein van Rood en Wit. 14.00: roeiwedstrijden op het Zuider Buiten Spaarne. 15.30: basketballwedstrijd im de Sta-ds- 3 doelen (bij slecht weer iin het 3 gebouw Badhuisstraat). ooooc ploeg een overwinning behaald op Derby. Gisteren werd op de banen van de Haar lemse Lawn Tennis Club gespeeld. De Haarlemmers bestonden uit spelers(sters) van de tweede klassen. Het resultaat was een zege van 13-2. Derby won een gemengd en een heren dubbelspel en de Haarlem mers vijf gemengde spelen, drie dames dubbelspelen, drie heren dubbelspelen en twee heren enkelspelen. Basketbal] De basketballwedstrijd tussen de jeugd- ploegen van Derby en Haarlem is in een overwinning voor de gastheren geëindigd. Aanvankelijk hadden de Engelsen een voorsprong van 8-0. Langzamerhand wer den de Haarlemmers sterker. Zij waren schotvaardiger dan Derby en wonnen met 27-22. Internationaal zwemfeest De kring Haarlem van de K.N.Z.B. houdt vanavond zwemwedstrijden in het natuur bad „Velserend", waaraan de zwemmers (sters) uit Derby deelnemen. Het pro gramma ver-meldt 100 meter vrije slag, 100 meter rugslag, 100 meter schoolslag voor dames en heren, 3 maal 50 meter wisselslag (met dertien ploegen) en 5 maal 50 meter vrije slag dames (acht ploegen). Na afloop volgt de polo wedstrijd HaarlemDerby. Cricket Flamingo's in Engeland In de laatste wedstrijd van de tour van de Flamingo's tegen de Royal Air Force wer den de Nederlanders ingestuurd en waren voor 97 uit. Stolk 14. Gallois 36 en v. d. Luur 11. Het wicket nam steeds meer „spin"' aan en ook de Engelsen hadden er moeite mee. Zij kwamen tot 152 runs. Andrews batte uitstekend en scoorde 63, verder Sharp een gelukkige 29 niet uit. Van der Luur had weer het meeste succes met 671 in 25 overs, Bijleveld 338 in 14 overs, De Waard 030. Er moest nog drie kwartier gespeeld worden en er werd getracht geen wickets te verlie zen. Alleen Planten ging uit en met 20 voor 1 gaat de laatste dag in. Waterpolo Waterpolo-uitslagen Militair zeventalHVGB 8-3 (rectificatie). Promotie-competitie derde klasse dames: HZC 2—DWT 3 7—1. Kringcompetitie meisjes: DWR—-HVGB b 2—3. Jongens: HPC—DWT 9—1; DWR— Haarlem 14. H.P.C. blijft tweede klasser In de promotie-competitie voor een plaats in de eerste klasse heeft Zwemlust uit de drie te spelen wedstrijden vijf punten be haald, zodat Zwemlust promoveert en HPC tweede klasser blijft. Beslissingswedstrijd HVGB—-DWR (dames) De wedstrijd HVGBDWR waarin beslist moet worden welk zevental degradatie-wed strijden moet spelen, wordt Dinsdagavond in Groenendaal gespeeld. Dammen Haarlemse Damclub speelt in Limburg Ter gelegenheid van het vijftien-jarig be staan van de Limburgse Dambond speelt het hoofdklasse-team der Haarlemse Damclub een vijftal wedstrijden in Limburg. Te Tree beek is de eerste wedstrijd gespeeld tegen de Damvereniging „Treebeek". Na zeer fraaie strijd wonnen de Haarlemmers met 137. De uitslag luidt: F. Okrogelnik—P. J. van Dartelen 2—0; E. Elbersen—J. W. van Darte len 02; J. Spoelstra—J. P. van Eijk 2—0; J. SonsJ. H. Blom 11; P. Oosterhout—Nico Blom 11; J WassingA. Smit. 02; A. van Oenen-^G. Eising 1—1; L. Schaepkens—G. Bakker 0—2; J. Moureaux—D. Schrijnemae- kers 02; P SlobC. B. de Laat 02. In de strijd tegen het Kerkeraads tiental zegevierden de Haarlemmers met 128. De uitslag was: J. HabetsP. J. van Dar telen 20: J. GeurtsJ. W. van Dartelen 0—2; F. ZawialskowskiJ. P. van Eijk 11; P. Kuiipers—J. H. Blom 20: J. Kraussen Nico Blom 02; W. HabetsA. Smit 11; J. Den,ier—G. Eising 0—2; J Hanssen—G. Bak ker 20; H. Beijer—D. Schrijnemaekers 0—2; C. Niewierra—C. B. de Laat 0—2. A.S. ZATERDAG BIJZONDERE AANBIEDING IN I. KAN Juwelier - Horloger Barteljorisstraat 2 - Haarlem Telefoon 13004 VOETBALWEDSTRIJD FINLAND—NOOR WEGEN 1—1. Te Helsinki werd de voet balwedstrijd Finland—Noorwegen gespeeld, welke in een gelijk spel tl1) eindigde. Met rust had Finland de leiding, door een door Vaiheaa in de 39ste minuut gescoord doel punt. Acht minuten na de pauze bracht Bredsen de partijen op gelijke voet. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIEL RENNEN. Tot nu toe zijn voor de wereld kampioenschappen wielrennen op de baan en op de weg te Milaan voor de verschillende nummers de volgende inschrijvingen binnen gekomen: sprint amateurs 67; sprint profs 28; achtervolging amateurs 52; achtervolging profs 27; stayers 25; wegkampioenschao amateurs 121; wegkampioenschap profs 77. Oostenrijk. Denemarken, Duitsland, Zwitser land en Italië zullen aan het kampioenschap cyclo-ball deelnemen. ASPIRANTEN EN JUNIORENTOURNOOI VAN EDO. Zaterdag houdt EDO het jaar lijkse tournooi voor aspiranten en Zondag voor junioren (om de Bas Timmerman beker). Aan het aspirantentournooi nemen deel drie ploegen van HRC (Den Helder), Bloemendaal, Schoten en EDO en aan het juniorentournooi HRC, De Kennemers. Scho ten, Bloemendaal, Zandvoortmeeuwen, RCH (bekerhoudster) en EDO. FALCON REGENKLEDING mSmm IBKlm <976 GECONCENTREERDE TRAINING OP „DUINLUST Niet alleen brute kracht, maar vooral verfijnde techniek en ijzeren discipline spelen een rol op het buiten „Duinlust", waar een vier-en-veertigtal sportinstruc teurs en -instructrices bijeen zijn, om on der leiding van de heer J. B. Rosenboom, technisch bestuurslid van de Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Vereniging, op de hoogte gebracht te worden van de nieuwste vindingen op dit gebied. Zeven dagen lang wordt er de hele dag en zelfs een gedeelte van de avond getraind om de vaak lang niet eenvoudige oefeningen onder de knie te krijgen en de aanwezig heid van de heer Klaas Boot Jr., nationaal kampioen toestelturnen, en de heer John E. Thomsen uit Kopenhagen, één van De- nemarkens beste instructeurs voor de langmattechniek, verzekert het succes van de bijeenkomst. Het buiten, met zijn mooie tuin en uit gestrekt grasveld, is de ideale omgeving voor deze sportmensen om in volle concen tratie zich te wijden aan wat de beste technici op dit gebied hun kunnen bieden. Ook de vader van onze toestelturn-kam- pioen, de heer Klaas Boot Sr., was geko men en zette in enkele woorden uiteen, hoe de aanwezigen eerst wordt geleerd, hoe zij tot een bepaalde oefening kunnen komen, en voorts, hoe zij hierop weer ver der kunnen bouwen. Ook legde hij er de nadruk op, dat de instructeurs wordt ge wezen, hoe zij hun leerlingen moeten aan pakken als het niet erg wil lukken. De heer Thomsen, een fabrikant van heren- onderkleding, geeft 's avonds leiding in de langmat-cursus. Deze nieuwe techniek be heerst men in Nederland nog niet. Aan het begin van de avond gaf de heer Thomsen een demonstratie, waarbij wij de vrij klei ne, uiterst veerkrachtige man als een bal over de mat zagen stuiten, waarna hij dan, rechtop en ongedeerd, naast de mat zijn verbaasde -publiek glimlachend aankeek. Daarna leidde hij zijn leerlingen met drif- Zwemmen Donderdag is de zwemwedstrijd van de Daily Mail over het Kanaal gehouden, welke gewonnen is door de Egyptenaar Mareek Hassan Hamad. De Haarlemmer Van Hems- bergen is er in geslaagd de tocht te vol brengen. Van de dames kwam de Engelse Brenda Fisher het eerst aan. De zwemsters en zwemmers waren des ochtends om halfacht te water gegaan. Na vijf en half uur zwemmen lagen de drie Egyptenaren Hammad, Rehim en Araby aan de kop en bij de dames had Brenda Fisher de leiding van Winnie Roach overgenomen. De temperatuur van het wate- bedroeg 16 graden, hetgeen een grote handicap voor de Argentijnen betekende. Hamad verkreeg daarna een voorsprong. Na zeven uur zwem men en de krijtrotsen van Dover in zicht hadden zich twee groepen gevormd. Een zwom westwaarts en de ander oostwaarts. Van Hemsbergen bevond zich op dat ogen blik ten oost-zuid-oosten van Dover. De vier en dertigjarige Mareek Hassan Hamad kwam als eerste van de twintig zwemmers (sters) in Dover aan. Dicht bij de haven zette hij voet aan land en werd luide toegejuicht door de aldaar wachtende menig te. Vorig jaar was hij derde geworden. Zijn tijd was 12 uur 12 minuten. De Fransman Le Morvan is tweede ge worden. In het laatste gedeelte zwom hij uit stekend en had nog fraaie kans de leidende Egyptenaar in te halen. Hij bleef echter vijftig meter achter en arriveerde een minuut later dan Hamad. Vorig jaar was Le Morvan tweede. Zijn tijd was toen 11 uur 3 minuten. Derde was Hassan Abdel Rehim en vierde de een en twintig jarige Engelsman Godfrey Chapman, de jongste deelnemer. Later be reikten de kust Winnie Roach, een vijf en twintigjarige Canadese moeder van drie kin deren, Lars Bertil Warle (Zweden), Jan van Hemsbergen, Morand (Frankrijk), Sally Bauer (Zweden), Enriqueta Duarte (Ar gentinië), Capio (Peru), Said el Araby de twee en veertigjarige Hassal Abd el Rehim (beiden Egypte), die vorig jaar de wedstrijd in recordtijd gewonnen had, Erleen James (Groot Brittannië), majoor Zirganos (Griekenland) en de vijf en vijftig jarige Schot Barnie. Laatstgenoemde heeft op 29 Juli ook het Kanaal overgezwommen. Braziliaan bij aanrijding in Bolnes omgekomen De 52-jarige Braziliaan José Alves Vilho is Donderdagmiddag op de ringdijk te Bol nes door een autobus aangereden. Hij was op slag dood. De heer Vilho, die afkomstig is uit Rio de Janeiro, was vader van zeven kinderen. Hij behoorde tot de opvarenden van het motorschip „Carioca", dat bij een scheepswerf in Bolnes ligt. Omstreeks kwart over vijf verliet de heer Vilho op de fiets de scheepswerf. Hij reed de toegangs poort door naar de ringdijk op het ogen blik dat een autobus naderde. De chauffeur van de bus kon een aanrijding niet meer voorkomen. De wielrijder werd aangereden en was vrijwel op slag dood. lig handklappen in een serie zware oefe ningen, die zij zonder morren volbrachten. Van groot belang, aldus de heer Rosen boom, zijn deze jaarlijkse bijeenkomsten voor de Nederlandse sportverenigingen, waar een groot gebrek aan leiders wellicht zo verholpen kan worden. De Rotterdamse gemepnt gistermiddag met algeS (aad Ne voorstel van B. en W. touL men ti de schenking van het h! u dinS re Stad" van de Parijse Zadkine goed. DeeWhouwer 0i!- Als antwoord op een vraag deelde burgemeester Ona het beeld alleen in Frankrijk worden, omdat er in ons hnrigoteii:re heid voor bestaat. bijzondere dank a„n de o5b3££j»! De Deen J. E. Thomsen kijkt nauwlettend toe of zijn leerlingen zijn aanwhinr Strandschap wijzigt zwemverbod niet Het bestuur van het Strandschap Zand- voort heeft gistermiddag weer vergaderd. Besloten werd geen wijziging te bren gen in de voorschriften betreffende het baden en zwemmen op het strand tussen de Van Galenstraat en de Hugo de Groot straat. Wegens klachten over het venten met tweedehands lectuur op het strand, werd aan de ordemaatregelen een bepaling toe gevoegd, die luidt: „Het venten met ge drukte stukken is verboden op de door de voorzitter van het Strandschap aan te wijzen openbare wegen en/of strandge- deelten." Luchtschip verongelukt Het Britse luchtschip „Bournemouth" is gisteren verongelukt, doch de vier inzit tenden werden niet gewond. Het luchtschip, dat pas vdbige maand de luchtdoop onderging, maakte een proef vlucht van de RAF-basis te Cardington. Een van de sleepkabels raakte vast aan de gymnastiekzaal van het vliegveld. Het schip verloor hoogte en het achterste deei zakte op een huis. Het omhulsel werd opengereten en terwijl het gas ontsnapte, vleide de Bournemouth zich neer op het gebouw. De vier leden der bemanning slaagden er in uit de cabine op het dak van het gebouw te kruipen en vandaar ongedeerd de grond te bereiken. De 34-jarige Egyptenaar Mareeh Hassan Hamad won de zwemwedstrijd over het Kanaal, door om 19.40 Donderdagavond als eerste in Dover aan te komen. Hij kwam dus in het bezit van de prijs van 1000, die voor deze tocht was uitgeloofd. Hij had voor de overtocht precies 12 uur en 12 minuten nodig. Prof. Supomo gearriveerd ..SCHIPHOL (A.N.P.) - Vergezeld va zijn adviseur, mr S. Zain, is half zeven op Schiphol gearriveerd ui dr. Raden Supomo, die in Nederland iZ mele besprekingen komt voeren ore FEUILLETON door Peter Paul O'Mara 23) Jimmy kwam Zaterdags aan en Anne ontmoette hem een ogenblik, toen zij van een boodschappenexpeditie thuis kwam. Geheel tegen haar verwachting in was hij nogal verlegen tegenover haar; een feit, dat hij trachtte te maskeren door een over matige jovialiteit. Hij en Beth gingen juist uit, toen Anne thuis kwam, en zij bleef enkele ogenblikken met hen praten, waar bij zij hem zo vriendelijk mogelijk behan delde. Hij vroeg haar om met hem en Beth mee te gaan; ze zouden ergens gaan eten en dan naar een theater. Maar Anne schudde glim lachend het hoofd. Oh, kom nu toch mee!, zei Beth. Ik ben ook wel met jou en Mark uit geweest, toen hij in de stad was. Dat is niet precies hetzelfde, zei Anne droogjes. Nee, wel bedankt, maar het gaat niet. Een andere keer misschien. Wanneer u maar wilt, zei Jimmy royaal. Een zeeman kan nooit genoeg knap pe vrouwen in zijn gezelschap hebben. Toen hij dit fraais gedebiteerd had, oloosde hij hevig en Beth, die achter hem stond, knipoogde even tegen Anne. Deze glimlachte en stak hem de hand toe. Het is mij werkelijk aangenaam ge weest u nu toch eens te ontmoeten, nadat ik maandenlang vrijwel over niemand an ders heb horen praten. Amuseren jullie je maar goed vanavond. Ik hoop u voor uw vertrek nog te zien. Zij keek hen na, terwijl zij de straat af liepen in de lentezon. Beth leek bijna be lachelijk klein naast haar lange minnaar. O, dacht Anne, om nog zo jong te zijn en zo erg verliefd.was dat niet alles waard, zelfs het verdriet en de opoffering? Ver goedde de glorie van de liefde dan niet het leed? Zij liep naar boven en ging op haar bed liggen, daar zij moe was van het winkelen. En onmiddellijk dook in haar geest weer de vraag op, die daarin al drie dagen lang had rondgespookt. Was zij zelf bezig met verliefd te worden op Lars Alkerberg? Of was zij al verliefd op hem? Zij wist het niet. Zoals zij een paar dagen te voren reeds tegen Beth had gezegd, wist zij niets van de liefde. Zij wist, dat hij voor haar een belangrijke persoonlijkheid was en dat iets in haar binnenste sterk door hem aangetrokken werd, ofschoon zij over het geheel gen-omen een hevige afkeer van hem had. Zij zou er graag eens met iemand anders over gesproken hebben, maar zij kon er niet toe komen het met Beth te be praten. Zij dacht plotseling aan Mark Lenott en de wens kwam bij haar op, dat hij in de buurt zou zijn. Zij kon zich niets voorstel len, dat zij niet met Mark zou kunnen be spreken. Behalve misschien, zoals zij zich plotseling realiseerde, juist het onderhavige onderwerp, omdat hij het met Lars' opvat tingen niet eens was, al mocht hij hem dan ook wel lijden. Zij was er zelfs niet geheel zeker van of hij hem wel lijden mocht; zij wist alleen zeker, dat hij hem bewonderde om wat hij beschouwde als een briljante geest. In ieder geval kon zij hem er niet over schrijven, daar dit niet iets was, wat men op papier kon zetten. De volgende dag zou misschien wel een beslissing brengen, dacht zij hoopvol. Mis schien zou zij morgen wel van haar wan deling terugkomen met een gevoel van on gereserveerde afkeer tegen hem. Misschien zou iedere bekoring, die hij voor haar had, dan wel volkomen verdwenen zijn. Dan zou alles eens voor goed opgelost zijn. Die wandeling loste echter in het geheel niets op, omdat hij weer volkomen anders was dan de vorige twee gelegenheden, dat zij met hem in contact was geweest. Toen zij er later over nadacht, vond zij het moeilijk om te zeggen, waarin hij an ders was geweest. Oppervlakkig gezien had hij even ongeduldig en arrogant geleken als ooit en had ieder voorstel van haar vrijwel volkomen genegeerd. Toch had zij nu dingen, in hem ontdekt, die zij nooit eerder vermoed had. Zacht heid en geduld bijvoorbeeld; hij had krui mels van hun lunch op zijn uitgestrekte hand laten liggen en die zo onbewegelijk stil gehouden, tot een vogel op zijn pols was komen zitten om ze weg te pikken. En daarna had hg de vogel zo vast gehouden, dat zij het wilde kloppen van dat kleine hart kon voelen, voor hij het diertje weer de lucht inwierp, de vrijheid tegemoet. Ook had zij een glimp gekregen van de schitterende geest, die Mark hem toe schreef. Hij had nu meer met haar gepraat dan hij onder het diner had gedaan. Met een wrange glimlach herinnerde zij zich, dat zij op dit ogenblik zijn enige gehoor was geweesten er waren heel wat dingen, waarvan hij goed op de hoogte was. Zij waren overgestoken naar Jersey en naar een groot park met zware bomen ge gaan, dat aan de Hudson lag. Anne had niet geweten, dat er zo dicht bij New York zo iets prachtigs te vinden was. En even min had zij geweten, dat New York er, wanneer men er zo uit de verte naar keek, zo mooi kon zijn. In het gouden licht scheen het een droomstad van betoverde torens en vage kantelen aan de andere zijde van een schitterende zee. Zo iets heb ik nog nooit gezien, fluis terde Anne, nog nooit van mijn leven! Vóór ons, dat wil zeggen vóór onze tijd zei Lars rustig, heeft ook niemand zo iets gezien.behalve dan in visioenen, en dan noemden zij het het Paradijs. Ondanks zichzelf moest Anne even glim lachen. Dat is het anders helemaal niet, zei zij. Het Paradijs, bedoel ik. Dat is geen enkele plaats, behalve als men haar uit de verte ziet, zei hij. Toen rilde zij even, meer nog om zijn woorden dan om de nog kille lentelucht en daarna waren zij verder gewandeld lang? een van de vele paden die het bos door kruisten. Er was slechts één ogenblik geweest dat er iets onaangenaams gebeurd was en dat was ook nog op een zeer onschuldige ma nier begonnen. Zij zaten op een rots, die hun een fraai uitzicht gaf over de rivier. O, over die tienduizend dollar.zei hij plotseling langs zijn neus weg. Anne, die onmiddellijk op haar qui vive was, hief het hoofd op en bij het zien van haar gelaatsuitdrukking trok hij even de wenkbrauwen op. Ik zal ze van jou niet nodig hebben, besloot hij kalm, ik heb zevan een andere kant gekregen. Anne slaakte een kleine zucht van ver lichting. Daar ben ik blij om, zei zij. Het speet mij, dat ik ze niet missen kon. Het zou ook dom zijn geweest om in het kapitaal in te grijpen, zei hij. Dat is de manier om arm te worden. Hij zweeg even en vroeg toen achteloos; Heb je een groot kapitaal? Anne bewoog zich een beetje onrustig op haar plaats heen en weer en wenste, dat hij van onderwerp zou veranderen. Voor één persoon in ieder geval ge noeg, gaf zij koeltjes ten antwoord. Je hebt er ook waarschijnlijk vast goed bij?, ging hij voort. Ja. Toen glimlachte hij en stak de hand uit om even haar hand met zijn bruine vingers aan te raken. Zij keerde zich om, teneinde hem aan te kijken en zgn glimlach was zo omzetting der Unie in een normaal fe nationaal verdrag. Prof. Supomo werd J. welkomd door mr. N. S. Blom, staafcm tans van buitenlandse zaken en mr, Dm. hana waarnemend hoge commissaris re Indonesië in Nederland. Tegenover de pers legde prof. Supomo volgende verklaring af: „Ik ben naar Kt- derland gekomen om besprekingen te va ren met de Nederlandse regering over de omvorming van de Unie tot een gewoon In ternationaal verdrag. Ik stel er prijs op te verklaren, dat het niet in onze bedoek? ligt de samenwerking met Nederland op te zeggen. Wij willen de gehele samenwerking tussen onze beide landen zuiveren van de formaliteiten, die in de praktijk blijken ko loniaal-psychologische reacties bij het In donesische volk te wekken, en de goed; verhoudingen te verstoren. De Unie immers blijkt als vorm van samenwerking psycho logisch voor het Indonesische volk moeilijk aanvaardbaar. Daarom moet zij worden vervangen door een andere vorm van sa menwerking, die vrij is van psychologische gebreken en die aan de werkelijkheid der samenwerking geen afbreuk zal doen, Ook de aan het Uniestatuut gehechte overeen komsten zullen om dezelfde reden aan de levende werkelijkheid moeten worden aan gepast. Ik heb het volste vertrouwen, da' men in Nederland niet star zal blijven vast houden aan de formeel-juridische inkleed; waarin onze samenwerking is vervat Kat gaat bovenal om de fundamentele inhoud niet zozeer om de formele vormgeving. Ik vormen moeten worden aangepast aan ia levende werkelijkheid, die in Indonesië zes dynamisch is. Wij hebben verder nog onze national! eisen op West-Irian. Wij kennen het Neder landse standpunt en het Indonesische stand punt is in Nederland bekend. West-Iria vormt nog een serieus politiek pro'oiee dat beide volkeren gescheiden houdt AU wij ook hiervoor een oplossing kunnen vin den, geloof ik, dat de laatste obstakels re: een goede samenwerking zijn wegge® men". Op een vraag of de kwestie-Inantö door hem zou besproken worden zeioe p'-- Supomo, dat aangezien het gaat om ea zuivering der wederzijdse verhouding West-Irian ongetwijfeld ter sprake alt- men. „De opzet is een bespreking te muh met de Nederlandse regering, maar se- natuurlijk niet uitgesloten, dat Ik nol® dere Nederlandse politici zal wtoJJ: Mr. Zain deelde nog mede, dat het vtW in Nederland op ongeveer drie weken bt- groot. HERMAN LEYDENSDORFF DERTIG JAAR HOOFDLERAAR Op 29 September zal de violist Hark- Leydensdorff in het Co"serva-, Amsterdam gehuldigd worden, omdat hij die dag zest g jur-jg tevens omdat hij daar dan de h leeftijd hoofdleraar is, on verwacht vriendelijk, dat zij kon weerhouden die te^beantw om Je denkt, dat ik bezig Jto neus in jouw zaken te s.eke hij. Misschien wel... ik ben altWL gierig. Maar ik vroeg het ,v°S?datea omdat ik mij er over veJ"w°ndefer'00r:ovö jongedame, die het te geven,op twintigduizend dollar weg J kantoor werkt en leeft- - - - Onder zijn directea te- Ik heb een zeer eigMaardig^ had, zei zij eenvoudig-E teler«iitc ongezond leven. Nu tra Z, te leven, zoals andere TOcf glimlachte flauwtjes. H schrift van je vriend koU(i, £(- Mark is een dwaas, zei - hce j? rijke vrouw bebo^ mzoals zij deren leven; zij kan Maar zij kon het toch tela* tig vinden om een normgd W» protesteerde Anne zac J Normaal! woord uit of het iets onf Wat is tenslotte "n°"Leeft, belfj macht hebt, die geld je J v0or niet „normaal" te zijm Ik niet wat, dat }k het. h?L hem Een ogenblik keek An" {g lachem aan, maar toen begon staarde haar wo<2dend yrolffif bracht door haar on vgr ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE l 'f' êiJf/ï&w*- Dat werden benauwde ogenblikken voor de jongens, op hun kleine boot in die hevige storm! Van alle kanten werd het bootje opgenomen en geslingerd en zij rolden tegen de vloer, want ze konden zich niet op de been houden. „Ik.ik voel me zo naar'.", kreunde Bunkie. „Ik geloof.dat ik zeeziek wordt als 't nog lang zo doorgaat!" Maar de anderen waren er al niet veel beter aan toe en konden hem niet troosten. „Kun je die storm niet laten ophouden, met je toverstokje?", vroeg Oepoetie. „Ik denk het niet", zei Rick. „Tegen storm zal ik niet veel kunnen uit richten!" Hij probeerde het, maar het lukte niet, de storm liet zich niet bezweren. Zonder dat ze het zagen, werden ze door de woeste golven naar een grote rots ge dreven, die boven de kokende golven uitstak. Met een smak werd het bootje opgetild en boven op die rots gekwakt. 99 goed opvolgen. JC w gebruikelijke terughoudendheid

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6