Voorkom dat roesten Succes Schotels f2.50 Restaurant Lion d'Or Restaurant 't Heerenhek Hoeden gaan naar achteren De nieuwe Franse mode: Hoge halzen en smalle schouierj Laat het verleden rusten Niet al het vlees is even duur Verkooplokaal NOTARISHUIS Ingezette mouwen in mantels beginnen laag De waarde van brood Bel K 2500 10570 voor «n „BITTAC'-KUUR Iedere dag vlees op tafel, dèt kan bruin in de meeste gezinnen niet trekken. Geluk kig is dit uit gezondheidsoogpunt ook niet nodig: een flink bord pap toe of een portie goedkope vis of een eitje bij de warme maal tijd doen dezelfde dienst als het stukje vlees: zij leveren ons eiwit. Toch kan men wel eens behoefte hebben aan een smakelijk vleesgerecht èn aan vleesjus, die de maaltijd zo'n pittig aroma geeft. En het behoeft ook niet beslist bief stuk of ossehaas te zijn: goedkopere vlees soorten kunnen eveneens smakelijk klaar gemaakt worden en bevatten dezelfde bouw en beschermende stoffen als de duurste stukken vlees, n.l. eiwitten, vitamines en voedingszouten. Het vet dat in sommige soorten voorkomt, is uit gezondsheidsoogpunt van minder be lang; daarom kan men spek. vooral vet spek, crök niet met vlees op één lijn stellen, dit is n.l. arm aan eiwit. Het goedkoopst is in het algemeen het vlees van oudere dieren èn de gedeelten die gesneden worden uit veelgebruikte spieren. Dit vlees heeft n.l. een sterker ontwikkeld bindweefsel, waardoor het taaier is. Door een juiste bereidingswijze kunnen echter ook deze soorten wel zacht en smakelijk worden gemaakt. Als voorbeelden hiervan noemen wij: runderlappen, schenkelvlees Cpoulet) en gehakt. Organen, zoals lever en nier, die men tot zeer smakelijke gerechten kan verwerken en die bovendien meer voedingszouten en vitamines bevatten dan het spiervlees, zijn soms eveneens vrij goedkoop. De prijs van paardevlees, ook van de malse stukken, is steeds lager dan die van rund- en varkens vlees; met lamsvlees is dat soms het geval. Bij worstsoorten moet men er rekening mee houden, dat deze ook andere ingrediënten dan vlees bevatten, bijv. meel en spek, waar door hun waarde als eiwitrijk voedingsmid del achterstaat bij die van vlees. Om het de huisvrouwen gemakkelijk te maken is voorgeschreven, dat in iedere sla gerswinkel twee prijslijsten opgehangen moeten zijn. waarvan er één van de straat af en de andere voor de kopers in de winkel goed leesbaar dient te zijn. Wanneer U daarop let, zult U ook merken, dat de ene slager duurdere waar verkoopt dan de andere. Blijft dus altijd prijzen en kwaliteit vergelijken. Wij laten hier enige recepten volgen voor de verwerking van deze goedkopere vlees soorten (voor 4 personen). Vleesgoulash 250 gr. taai rundvlees of meer, 1 grote ui, margarine of vet, zout, paprikapoeder (knof look), 1 grote tomaat, aardappelmeel of bloem. Het vlees in dobbelsteentjes snijden. De ui snipperen en met het vlees en een thee lepel paprikapoeder (en de knoflook) bruin bakken in de margarine of het vet. Dan de in stukken gesneden tomaat toevoegen, zout en voldoende water voor saus en het vlees gaar en mals stoven. De saus desgewenst bijbinden met iets aangemengd aardappelmeel of bloem. Het gerecht geven met rijst of aardappelen. Gehaktschot el m kg. gekookte aardappelen. 200 gr. ge hakt. 250 gr. uien, 500 gr. tomaten, M; 1. melk of melk met water, 60 gr. (4 eetlepels) mar garine, fijngehakte peterselie, peper zout nootmuskaat. Van de fijngestampte aardappelen met de melk, nootmuskaat. 1 eetlepel boter of mar garine en desgewenst nog zout een luchtige purée maken. De rest van de margarine smelten en hierin de gesneden uien en het gehakt fruiten 15 min.). Peterselie, zout peper en nootmuskaat toevoegen. De toma ten wassen. desgewenst ontvellen,'in plakken snijden, met wat peper en zout bestrooien en even meesmoren. De purée en de gehakt- massa laag om laag in een schaal opdienen. ADVERTENTIE Dir W N WOLTERINK Bilderdijkstraat la HAARLEM Tel (K 2500) I192R MEUBILAIRVEILING 4/5 SEPTEMBER Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen Eigen afhaaldienst FEUILLETON door Peter Paul O'Mara 24) Ik vroeg me alleen maar eens af, hoe veel exentrieker je wel zou zijn, als je in derdaad geld had, zei zij. Hij begreep haar niet en keek haar met verwonderde blikken aan. Excentriek? Wat bedoel je? Er is hele maal niets excentrieks aan mij; ik gedraag me net als ieder ander. Als betoverd staarde zij hem aan en kwam toen tot de conclusie, dat hij dit werkelijk geloofde. Hij geloofde, dat hij inderdaad op deze aarde rondwandelde zo als andere mensen, in nederigheid en vrees. Zij stak de hand uit en klopte hem eens op de arm. Doet er niet toe, zei zij. Maar moeten we nu niet eens verder? We hebben niet veel tijd meer, als we die bus nog willen hebben. Het was tenslotte met een vrolijke noot geëindigd, maar toch had dit incident een onaangename klank in Anne's herinnering van een overigens zeer aangename dag achtergelaten. Zij vond het niet pi-ettig, dat hij zo geïnteresseerd was in haar fortuin en er zo openlijk jaloers op was. Zij vond het zelfs niet prettig, dat hij er van wist en zij kon zich niet voorstellen, hoe hij er achter gekomen was. Waarschijnlijk door Mark, daar hij degene was, die Lars haar adres had gegeven. En toch leek het haar niet waarschijnlijk en niet in overeenstem ming met Mark's karakter, dat deze zoveel over haar zaken gezegd zou hebben. Zeker niet daar het hem bekend geweest moest zijn, dat zij inzake die twintigduizend dol lar anoniem had willen blijven. Zij had hem dit wel niet met zoveel woorden ge zegd, maar hij kende haar genoeg om dat zelf te kunnen begrijpen. Voor Anne ging de maand April als in een droom voorbij. Het weer was prachtig met een blauwe hemel en kleine wolken, die als witte zeilbootjes langs de torens van Manhattan dreven, terwijl af en toe eens een flinke regenbui de lucht weer kristalhelder scheen te maken en de hoog ste punten van de stad deed spr-ankelen en schitteren in het op de bui volgende zon licht. Anne zelf was in een eigenaardige stem ming. Soms scheen het haar toe, of zij haar dagelijkse werk als een automaat afdeed en alleen maar de oppervlakte van haar geest daarvoor aan het werk zette. Zij deed haar werk goedzeer goed zelfs volgens haar chefmaar zij deed het automa tisch, zonder dat zij er, voor zover zij kon nagaan, bij behoefde te denken. Met anderen dingen was het al net zo. Zij at, maar het kon haar totaal niet sche len, wat zij at. Zij schreef antwoorden op de briefjes, die zij van Mark ontving, alleen maar omdat het beleefder was om corres pondentie onmiddellijk te beantwoorden. Maar vijf minuten nadat zij de enveloppen had dichtgeplakt, wist zij niet meer, wat zij geschreven had. Zij ging winkels binnen en kocht daar achteloos verschillende din gen, vrijwel zonder er bij te denken, ter wijl het haar een maand te voren een week van angst en transpireren gekost zou heb ben, voor zij de moed bijeen geraapt zou hebben om het geld uit te geven. Met Beth was het al net zo. Zij zagen elkaar vrijwel evenveel als vroeger en lie pen voortdurend bij elkaar de kamer in en uit, maar in feite was Anne zich van het bestaan van het andere meisje nauwelijks bewust. Alleen Lars was voor haar werkelijk heid. Als zij zich in zijn gezelschap bevond, scheen zij eerst goed wakker te worden. Soms vond zij het prettig en soms onaan genaam. Op zekere keer, nadat zij een heel on aangename scène met hem had doorge maakt, vroeg zij zich af, of hij haar soms op de een of andere manier hypnotiseer de.of hij haar soms in een soort trance toestand bracht, waarin zij bleef leven tus sen de ogenblikken, dat zij hem sprak. Maar zelfs terwijl zij het zich afvroeg, kwam zij al tot de conclusie, dat het dwaas was. Lars had geen macht over haar. De macht, welke het ook was, kwam uit haar zelf voort, uit haar eigen ziel. Hij kon haar niet tot iets dwingen, dat zij zelf niet wilde. Op een keer was zij bij hem in zijn labo ratorium in de flat in Jersey. Nadat over enige gewone onderwerpen was gepraat, had hij plotseling gezegd: Stel je eens voor dat ik zei, dat ik met je trouwen wil. Anne had even het hoofd gebogen, maar zij was eigenlijk helemaal niet verbaasd over zijn woorden. Zij was er integendeel wel een beetje op voorbereid geweest. Des alniettemin wilde zij ze nu niet beantwoor den; daar was zij nog niet gereed voor. Na een moment hief zij het hoofd op en keek hem recht aan. Dan, zei zij, zou ik zeggen, dat je de vurige wens had om getrouwd te zijn met een rijke vrouw. Lars had de beschuldiging niet ontkend. Dat was één van de dingen die bij hem zo verwarrend waren.... hij ontkende nooit iets, als men hem ergens van beschuldigde als het tenminste waar was. Er is helemaal niets verkeerds in om met een rijke vrouw getrouwd te willen zijn, zei hij autoritair. Een man zoals ik, die zich geheel aan de wetenschap wijdt, moest zich niet voortdurend met financiële kwesties behoeven te bemoeien. Hij moest volkomen vrij staan van dergelijke kleine en onbelangrijke zorgen. In een verstandi ger wereld zou de regering daarvoor zor gen. Zoals de zaken nu eenmaal geregeld zijn, is het voor ons het enige om met een rijke vrouw te trouwen.als we daar- ZATERDAG 18 AUGUSTU ADVERTENTIE met soep en toespijs naar keuze ƒ3.50 Zondag z/2 gebraden kip, appelmoes. Maandag Macaroni met ham en kaas. Dinsdag Kalfsoester - Tyrolienne. Woensdag Nassi Goreng - Kroepoek. Donderdag Lamscotelet - pommes frites - 3 snijbonen. Vrijdag Gepocheerde eieren, rijst en kerrysaus. Zaterdag Duitse Biefstuk - groenten - aardappelen. In de grote modehuizen heeft de laatste tien dagen weer die roezige drukte ge heerst, die kenmerkend is voor de opening van het nieuwe modeseizoen. Modekonin gen als Dior, Fath en Balenciaga werden overstroomd door aanvragen om een plaats en samengeperst op vergulde stoeltjes in zwaar geparfumeerde zaaltjes heeft mon dain Parijs dan de nieuwste creaties ge zien, die voor de komende winter de lijn in de mode zullen bepalen. Die nieuwe modelijn is niet zo revolu- tionnair als de eerste berichten ons had den doen geloven. Het gebeurt niet vaak dat het modebeeld in een paar maanden tijd volkomen is veranderd en ook deze keer kan men niet zeggen, dat er een vol komen nieuwe en andere mode is ge creëerd. Toch zijn er wel degelijk veran deringen. Een van de eerste dingen die in het oog springen is het feit, dat verschei dene ontwerpers werden geïnspireerd door de mode uit de negentiende of zelfs de achttiende eeuw. Pierre Balmain bijvoor beeld, houdt van de ingepende middeltjes en de bewerkelijke corsetjes van de dames uit de tijd van Lodewijk XVI. Het verschil is echter, dat Balmain geen baleinen ge bruikt om de corsetjes de nodige stevigte te geven, maar de stof laat bewerken met duizenden steekjes, waardoor een uitste kende coupe en een grote soepelheid be reikt worden. Vooral zijn pompeuze avond japonnen herinneren vaak aan de char mante mode van de tijd der Franse konin gen. Bij zijn japonnen en mantels is duide lijk een andere inspiratiebron merkbaar. Grote opstaande kragen en boordjes uit de tijd van de eerste daguerreotypes roe pen de ouderwetse foto's van de familie albums voor de geest. Deze# kragen-mode is bijzonder flatteus en maakt meteen, dat de haarmode een verandering heeft on dergaan. Bij een opstaande kraag kan nu eenmaal geen haar gedragen worden dat half lang is en zo zagen we de mannequins van Balmain rondwandelen met haar dat van achteren was opgestoken. Balmain heeft langzamerhand bekend heid verworven om zijn bijzonder opval lende fantasiecostuums, waarvan de bedoe ling schijnt te zijn dat ze na het skiën ge dragen worden. Een lange broek van ocelot met een bijpassende mof was zowel opvallend als flatteus, maar we betwijfe len wel of dit luxe-materiaal vaak voor het doel gebruikt zal worden. Jaques Fath heeft met zijn eerste collec tie voor het winterseizoen enig stof doen opwaaien. Zijn enorm wijde rokken en nauwe middeltjes deden het gerucht ont staan, dat de newlook weer terug was. Zo'n vaart loopt het evenwel niet, hoewel inderdaad zijn modellen, evenals de new look destijds herinneren aan de mode uit grootmoeders tijd. Zijn rokken hebben het model van omgekeerde klok, een silhouet dat ontstaan is door de enorme wijdte en de grote hoeveelheid stof die er voor ge bruikt is. De mantels hebben het swaggermodel met ingezette mouwen, of het capemodel, voor tenminste snugger genoeg zijn en er de gelegenheid toe hebben. Een maand geleden zou Anne stom ver baasd zijn geweest over zijn onbeschaamd heid, maar nu knikte zij alleen maar ge ïnteresseerd. Ik kan me volkomen begrijpen, dat je zo denkt, zei zij en glimlachte plotseling tegen hem. Maar desalniettemin geloof ik toch niet, dat ik met je trouwen zal. Ten minste nu nog niet. En waarschijnlijk nooit. HOOFDSTUK VIII. In het midden van de maand Mei dwong Beth haar, eigenlijk tegen haar wil, om uit haar droomtoestand te ontwaken. Beth kwam op een avond Anne's kamer binnen, ging op het bed zitten, zwaaide met haar benen en praatte met een ongewone leven digheid. Zij lachte ook meer dan gewoon lijk en na enige tijd fronste Anne de wenk brauwen, keek haar met aandacht aan en overwoog bij zichzelf, of zij ook koorts kon hebben. Beth was zich blijkbaar van de plotse linge strakheid van de op haar gerichte blik bewust geworden en werd opeens heel kalm. Voor het eerst merkte Anne op, dat het meisje er moe en afgetobd uitzag, alsof zij niet genoeg slaap kreeg, en dat er een ongelukkige trek om haar mond lag. Ik kom bedelen, zei Beth plotseling en bijna uitdagend. Ik zou graag je rood fluwelen japon willen lenen. Automatisch schudde Anne bijna weige rend het hoofd, maar zij wist dit gebaar S 1951 Ziehier een hoed van berenbont in tola van absinthgroen en paars. Hij wri- rechts op het hoofd gedragen en heeft golvende rand. Een zeer charmante droolil voor uitgaande dames. Daarvoor ij hoed dan ook door een Fransman, CbJi St. Cyr, ontworpen. waarbij de mouwen zeer laag aan j- schouders zijn gezet. Deze mouwen jijt heel klein en beginnen vaak pas ter hos te van de elleboog. Ook het klassieke re dingote-model is nog in de mode. Ze hec- ben deze winter een klein boordje, vs-i van marter of een andere dure bontsoci Japonnen hebben, in tegenspraak tot geruchten, nog dikwijls een strakke rcfc ze zijn dan echter zo geconstrueerd cat er toch enige wijdte is ontstaan, bijvoorbeeld door de panden over elkaar te slaan. In het kort kan men zeggen dat de hal zen hoog zijn en dikwijls gedrapeerd. De schouders zijn smal. De mouwen meestal aangeknipt. De heupen zijn smal en natuurlijk. De rokken zijn voor overdag matig wijd De handschoenen zijn kort nu het sei zoen van de korte mouwen voorbij is. |jy Het is op zichzelf al een komische film geweest, toen het blonde kind de voorbereidingen voor haar vacan- tie aan het treffen was. Eerst werden alle mogelijke spullen uit alle mogelijke en onmogelijke hoeken en gaten te voor schijn gehaald en werd ernstig nagegaan Heel jeugdig van allure is de grijze breton links. De grijze cloche rechts is met oude penningen versierd. of ze in aanmerking kwamen de eigena resse te vergezellen. Daarbij werd ieder stuk speelgoed vermenselijkt en plechtig toegesproken. Zo bijvoorbeeld: „Nee, poppebedje, jij hebt me laatst met een spijker pijn gedaan. Voor straf mag je niet met het vrouwtje mee!" Of: „Jurkje, jurkje, wat zie je er „rottig" uit. Je moet thuis blijven". Toen alles was uitgezocht, bleef er zoveel mee te nemen over dat er een verhuiswa gen aan te pas moest komen. Lilibeth zuchtte ervan, want er moest opnieuw keus gemaakt ivorden. Tot overmaat van ramp hielp kleine zusje haar van de wal in de sloot door verkeerde dingen op een ver keerde stapel tè leggen en wat een keurig geordende zaak was, was in een oogwenk een janboel. Het slot was de inhoud van een klein koffertje met de liefste schatten, popjes incluis. „Die stikken van dat endje toch niet, hè Pap?" Lilibeth is, van opgewondenheid stra lend, vertrokken. Papa kreeg een dag later al een kaart: of hij alsjeblieft dit en dat óók en niet te vergeten zus nog even wilde opsturen. Toen moest de arme op zijn een tje het kinderspelletje over doen....! ADVERTENTIE Herinnert U zich nog de stijve matelots, die dit voorjaar tot ver over het voorhoofd werden getrokken? Welnu de hoedjes ma ken weer een stapje achterwaarts. De stand is nu veelal recht achter het hoofd, hetgeen heel wat flatteuzer is. Veel aandacht wordt er besteed zowel aan de vorm van de bol als aan die van de rand, die klein en gol vend is. Een uitzondering op deze regel zijn de baretten, die nonchalant op één oor wor den geplakt en wel op het rechter. Water valachtige creaties noemen de Fransen deze hoofddeksels, maar die benaming slaat waarschijnlijk in hoofdzaak op de garne ring van afhangende strikken en linten, die we ons nog heel goed herinneren van en- Een eenvoudige toque van zwart fluweel. kele jaren terug. Het blijkt voor de zoveel ste keer: er is niets nieuws onder de zon! Dezelfde neerwaartse stijl vertonen som mige diepe cloches, die ook schuin over het rechteroor worden getrokken, terwijl de linkerkant van het hoofd vrij blijft. Ook hier zijn het weer afhangende garneringen van veren en linten die de schuinse lijn ac centueren. Een genre op zichzelf vormeft de drie hoekige toques die Claude Saint Cyr lan ceert. Deze modelletjes zijn gemaakt van satijnachtig vilt en gegarneerd met drape rieën van fluweel in een contrasterende tint. Het is de rijkdom aan kleuren, warm en tintelend van leven die deze collectie tot een opmerkelijke maakt. Geliefde materialen voor de komende winter zijn fluweel, harig vilt en kostbare bontsoorten als marter, hermelijn, astrakan en ocelot. Voor overdag wordt er op een sobere wijze met garneringen gewerkt, maar in de modellen voor 's avonds leven Zonder vleugels de lucht in. Larry Schwanzer, lid van de Square Boys Club in New vleugels ver boven de daken de - krabbers vliegt. Met behulp springplank doet hij gymnasia- - ningen op het dak van :,j" 1 nog net bijtijds in te ho"d^i,iC rode japon dan speciaal héér jap - voelde zij er niets voor om die ander te zien dragen. j Wanneer heb je haar nodig-, hardop. Ik geloof, dat ze eerst gestoomd mag worden. _arzelde eve Niet voor Vrijdag. Beth aanej en legde toen uit: - Ik ga na meneer Perthron naar een feestaW-^ zegt, dat het nogal chique - heb eenvoudig niets om voo heid aan te trekken. ,ioIlprei£- Anne's voorhoofd trok in t pels. De heer Perthron was onder-directeuren van de werkte. Hij was een knappe n. uitziende man van in de df zekere reputatie had als i "-Is Perthron niet getrouwd?,** A GDaar heeft hij geen J^SJsï de punten van haar scho j, bekijkend. Ze zijn al jaren elkaar. „„ïig aand"' Anne gaf haar nu haar 0 e Dit was nu helemaal niets het stond haar niet aan. - Dat zal Jimmy wel niei vinden, als hij het h°°rt> en haar Beth sloeg even de ogen P zichtje had een bittere, 2JB,. - Dat gaat Jimmy met M zij. We zijn niet lang^0^ Een stijlvolle baret van tabaksbruine vilt. de modistes zich volkomen uit. Dan is er een weelde aan bloemen, veren, fonkelende borduursels van steentjes en pailletten en strikken van mousseline. Er zal deze winter weinig zwart worden gebracht en dat is wellicht maar goed ook. Waarom zouden wij het niet eens wagen bij een zwarte mantel een hoed in een an dere tint te kiezen? Waarom niet grijs of bleu of rood of dat doorgloeide goud, dat zo onverbrekelijk verbonden is met de herfst? Het is nauwelijks een kwestie van durven, het is enkel maar een kwestie van doen. En misschien raken we dan eindelijk eens verlost van die sombere figuren in ons stadsbeeld, die zwart als schaduwbeelden rondwandelen; zwart van kruin tot aan de neus van de schoen! ARLETTE De Staatscourant van Vrijdag bevat regelingen van lonen en andere arbeidsvoor waarden voor de tuinbouw in de provincies Groningen, Drente. Overijssel, Gelderland, Utrecht, Noordholland, Zeeland, en Limburg. Brood is in ons land hoofdvoedsel naast aardappelen en het is dus niets bijzonders er eens wat meer aandacht aan te besteden. Juist omdat brood zo'n ruime plaats in neemt in 't dagelijks menu moeten wij er zuinig mee omgaan. Niet, dat U er niet ge noeg van mag eten, maar wij bedoelen hier het zuinig inkopen, het doelmatig bewaren en het goed verwerken van oud brood. Be denk even goed hoeveel brood U nodig hebt en koop niet „maar raak". Bewaar brood goed, dat is in gesloten trommel met enkele gaatjes voor de ventilatie. Wij zien bij onze kennissen wel eens koek en roggebrood in de trommel liggen. Dat is niet goed. Koek trekt vocht uit het brood, maakt dit dus droog en wordt zelf zacht en brokkelig en roggebrood gaat schimmelen. Doe koek liever in een apart trommeltje en leg rog gebrood op een bord op een koele droge plaats. Wees zuinig met brood! Wij kunnen het niet genoeg aanraden. In de grote steden ziet men zo dikwijls halve broden uit de vuilnisemmers steken, pakken brood in grachten of parken liggen en wij vragen ons wel eens af hoe dit toch mogelijk is. Weet men niet, dat ons land jaarlijks voor bergen geld granen uit het buitenland moet betrekken? Is er door onvoorziene omstandigheden toch wat brood overgebleven dan zijn er diverse manieren om dit te verwerken. Een brood, dat in zijn geheel is overgebleven, kan natgemaakt en even in een over wor den gelegd gedurende een kwartier. Het is dan. mits U het direct gebruikt als vers. U kunt oud brood ook in sneetjes snijden en roosteren. U kunt dit ook zonder speciale broodrooster, door het brood in een droge ijzeren koekepan te leggen op een kleine vlam en onder regelmatig keren verwar men. U kunt ook geroosterd brood fijn- rollen met deegrol of fles voor paneermeel. Dan zijn er nog de talrijke gerechten met brood, maar die geven wij eèn volgende keer. A. D.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6