„Sakina" - schip dat als eerste en laatste Noordwijkse logger diende J. R O M E IJ N Kennemer Lantaarn Predikbeurten OM Clothes New Culturele „overkoepeling"zou voor Velsen de uitweg uit een slop zijn Kinderen gaan spelen op 1 September Goed Autorijden r Visserij-varia Stormvogels dingt mee de „Zilveren Bal" naar GASVERWARMING naar Agenda voor Veüsen VRAAGT PRIJS H. M. KOOYMAN EN ZN. „Suomi" houdt nu maar clubkampioenschappen Eerste bouwstenen gisteravond aangedragen Vaeantie-toeslag voor Velsense bakkers nu met Visserijband ƒ160.-, f2l8 FA. PBVis Hulp van groten echter noodzakelijk Gezouten haring naar Duitsland Bokking naar Griekenland Watervliet-korfballers naar serie wedstrijden ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1951 REVUE VAN DE ZUIDZIJ Na de bommenperiodeheeft Noordwijk een korte vreugde aan de loggervisserij beleefd IN VERGELIJKING met Scheveningen en Katwijk heeft Noordwijk een be- scheideai plaats ingenomen van de aan de Noordzeekust gelegen visserijplaatsen. In dat opzicht is Noordwijk te vergelijken met Egmond. Toen de bommen hoogtij vierden telden deze twee plaatsen nog' mee, maar zodra er steeds meer loggers kwamen wa? het gedaan. Scheveningen kreeg een haven en de loggervloot kon zich geleidelijk uit breiden. Katwijk is verstoken van een zee haven doch is met de tijd meegegaan en verwierf zich een flinke loggervloot: Noordwijk heeft slechts enkele loggers ge teld. De eerste kwam er in 1888, heette „Noordwijk" en was gemerkt NW. 136. Als eigenaar wordt E. Smit genoemd. Onze visserij vloot telde toen 194 kielschepen en met het oog op wat de andere plaatsen toen al aan kielschepen hadden stond Noord wijk gelijk met Katwijk en 's-Gravenhage met elk 1 schip. Vlaardingen had er 79, Maassluis 69. Scheveningen 30, Amsterdam zelfs nog 10 en Schiedam 2. De rederij Smit verdween in 1900 met haar ene logger van het toneel. Een vijftal jaren stelde Noordwijk zich tevreden met alleen een elftal bommen totdat in 1906 een nieuwe rederij werd gesticht. Het was de heer W. van Beelen die met de houten Johanna Jacoba (NW. 1) de Noordwijkse loggervloot nieuw leven inblies. A. van der Luyt was er schipper op. Wat bommen be treft had Noordwijk toen nog vier exem plaren overgehouden. L. van der Deyl had de Vijf Gezusters (NW 25), schipper Jac. Plug Jr. en de Twee Gebroeders (NW. 31) waar Arie van Duijn mee voer. Dan was er nog de Rederij „Noordwijk", waarvan P. L. van der Deyl de boekhouder was met De Vrouw Adriana (NW 32) onder com mando van Dirk Duindam en De Hoop (NW. 36) met schipper Jan van Roon. De bommen zijn verdwenen en ook de houten Johanna jacoba. Later is de houten logger Cornelia (NW 2) er nog bijgekomen en in 1916 kwam de eerste ijzeren Noord wijkse logger gereed. Bij Schouten in Mui den gebouwd werd deze nieuwe aanwinst Hugo (NW. 3) gedoopt. A. van der Luyt, die de „commodore" van de rederij gewor den was mocht dit splinternieuwe schip „uithalen". Een paar jaar later werd weer tot nieuwbouw overgegaan. De opdracht verstrekte men aan Gebr. Boot in Leiden en in 1919 was het vaartuig gereed en hier mede verscheen de tweede Johanna Jacoba (NW. 1), want die naam werd er aan ge geven. Schipper Van der Luyt ging hierop over en Arie Duindam Jr. kreeg de Hugo (NW. 3). Een kleine tien jaren nam de Johanna Jacoba „op de zeilen" aan de haringvisserij deel. In 1928 werd er een 80 PK. Krom hout in geplaatst, maar toen was het ook ge daan met de logger„vloot" van Noordwijk. Opgericht werd de N.V. Visserij Mij. Ken- nemerland, een Katwijkse rederij die in het begin kantoor hield in IJmuiden en als eer ste schip werd de „Johanna Jacoba" aange kocht. De naam veranderde in Sakina KW. 32 en' op de foto maakt het vaartuig zich gereed voor het maken van een proeftocht. Zoals het er toen uitzag bedroeg de inhoud 110 bruto en 75 netto reg. ton en was 25,48 m. lang 6,70 m. breed en 2,95 m. diep. De „Cornelia" was al uit de vloot ver dwenen, de Hugo is eveneens naar Katwijk gegaan en is tegenwoordig de Rijnmond II (KW. 43). Wimpelwinnaar Hoewel motorlogger is bij de Sakina KW. 32 het type zeillogger met zijn lange mas ten en kleine stuurhut achterop lang be waard gebleven. Gedurende wereldoorlog II was de Sa kina ook van de partij in IJmuiden. De be- A D VERTEN TIE CHEMISCHE REINIGING is sneller, is beter. DRY CLEANING ONLY Koningsplein 8 - IJmuiden - Tel. 4886 Zondag komt Stormvogels" in het Zilve ren baltournooi tegen BW zonder Broek- huysen en Van den Oever als volgt uit: Kraak Venus. Tol H. Snoeks. G. Snoeks. Goedhart Deuling, J. Snoeks, v. Onselen, Freriks. De Boer. VERLOREN EN GEVONDEN Opgave van gevonden voorwerpen van 10 tot 17 Augustus 1951. Inlichtingen aan het hoofdbureau van politie. Tiberiusplein no. 1, kamer 4, uitsluitend op iedere werkdag van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uitzonde ring van Zaterdagmiddag. Regenjas, gehaakt zakje, portemonnaie met inhoud, shawl, sleutel, broche, autoped, vul pen, kinderschoen, kano, overhemd, bood- schappenmandje, padvindershoed, bootje (soort jachtje), hoedje, dameshorloge, ball point, motorhandschoen, kindertasje, koralen ketting, motorketting, regenkleding, gym nastiekschoen, hondenriem en komen aan lopen 2 honden. ADVERTENTIE Voor ideale ZEESTRAAT 34, BEVERWIJK - TEL. 3537 Nieuwste modellen gashaarden. ZATERDAG 18 AUGUSTUS Moerbergschool, Kerkstraat, IJmuiden, 3 uur: Begin van een oefening van het Rode Kruis in het district Kennemerland. Thalia, 19 en 21.15 uur: „Voorwaardelijk". Rex, 20 uur: „Schaduwen der nacht". ZONDAG 19 AUGUSTUS Thalia, 15 uur: „Houdt er de rnoed maar in"; 19 en 21.15 uur: „Vaarwaardelijk". Rex, 15 en 20 uur: „Schaduwen der nacht". MAANDAG 20 AUGUSTUS Raadhuis, 10 tot 12 uur: Spreekuur Bur gemeester. Thalia, 20 uur: „Houd er de moed maar in". Rex, 20 uur: „Schaduwen der nacht". zetter liet het schip met rust en in Juni 1945, we waren dus maar nauwelijks be vrijd verscheen de Sakina alweer in IJmui den. Later werd er alleen de drijfnetvisserij mede beoefend en tijdens IJmuidens eerste Vlaggetjesdag' stond de Sakina in het mid delpunt van de belangstelling. Alle voor vertrek liggende loggers waren gepavoi- seerd, maar deze logger had een wimpel méér. Het schip had in 1947 van Katwijk de beste gezouten haring aangebracht en ter gelegenheid hiervan werd op 15 Mei 1948 de Bedrijfschapswimpel gehesen. Sedert enige tijd is het evenwel de Sa kina van vroeger niet meer. Inmiddels heeft een verlenging plaats gehad waardoor de tonnemaat van 110 steeg tot 145 ton en voor de 80 paards motor is er eentje van 100 in de plaats gekomen. Dat is dan ook alles. Andere loggers werden gemoderni seerd, zover heeft de „Sakina" het nog niet gebracht. (Nadruk verboden) ARIE VAN DER VEER ADVERTENTIE Keukengeysers, closets, centrale- en gasverwarming en alle dak. en huisreparaties Driehuizcrkerkweg 108 Driehuis-Westcrvcld - Tel. (K2550) 4468 Als vervanging voor het nationale festijn Hoewel het grote plan van de K.A.V. „Suomi" voor het houden van nationale atletiekwedstrijden ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan niet kon worden uitgevoerd, zullen bestuur en leden zich niet geheel aan dit deel van de jubileum viering onttrekken en zij trachten thans op een andere wijze hieraan uiting te geven. De beste manier om in de ontstane leemte te voorzien is gevonden in het hou den van de eigen clubkampioenschappen, die niet alleen kunnen zorgen voor een vergoeding van de tegenslag, maar boven dien het voordeel hebben het jubileum „in eigen kring" zo aangenaam mogelijk te maken met onderlinge wedstrijden. Deze clubkampioenschappen worden nu Zondagmiddag op „Watervliet" gehouden. mi De ..Sakina" in haar vroegere staat, gereed voor een proeftocht. Na eindeloze discussies is Vrijdagavond in een daartoe uitgeschreven vergadering besloten, het culturele leven van de ge meente Velsen een nieuwe injectie te geven. Het wordt namelijk in brede kringen als een gemis gevoeld dat Velsen de coördina tie ontbeert, welke op een goed moment alle culturele verenigingen kan samenbren gen, wanneer er een gezamenlijke culturele manifestatie wordt verlangd. Amersfoort bijvoorbeeld kent zijn „Gemeenschap", maar in Velsen wordt nog al te vaak „naast elkaar" gewerkt; al zijn er op dit punt een paar contacten gelegd, die vooral in de regionen van het amateur-toneel een basis zouden kunnen vormen voor verdere uitbouw. Een aantal muziek-, zang- en toneelver enigingen was ter vergadering vertegen woordigd, maar daar er vooraf geen over leg in de diverse besturen is geweest, kon men zich niet verder dan principieel uit spreken. Uiteraard waren alle aanwezigen persoonlijk vóór een nauwer contact, zoals de „sportstichting Velsen" reeds zo vrucht baar laat zien. Twee hunner zullen, zodra de nieuwe culturele ambtenaar in de gemeente Velsen in functie treedt, contact met hem zoeken en hem de verlangens-in-grote-lijn van de zich op cultureel gebied bewegende organi saties voorleggen. Het zou onder meer mo gelijk moeten zijn, volgend jaar, met in schakeling van diverse andere instanties, een voortzetting te geven van het toneel concours, dat dit jaar door de directie van het Rex-theater op eigen kosten en risico wordt georganseerd. OPNIEUW IN BESPREKING De Bedrijfsunie voor arbeiders in Voe- dings- en Genolmiddelenbedrijven heeft, zoals reeds eerder vermeld, een onderhoud gehad met het bestuur der Bakkers- patroonsvereniging in Velsen aangaande de vacantietoeslag. Tijdens dit onderhoud bleek zeer duidelijk dat het bestuur in deze een zeer ruime en sociale blik had voor de verlangens van de gezellen in de bakkers bedrijven, hoewel het uiteraard geen bin dende toezegging kon doen voor de leden. Het bestuur der Bakkerspatroons heeft alle medewerking toegezegd om dit jaar ook in Velsen de vacantietoeslag le doen uitbetalen en zal dienaangaande zijn leden adviseren. De bedrijfsunie toonde haar erkentelijk heid voor de loyale medewerking en hoopt dat de leden der patroonsvereniging het advies van het bestuur zullen volgen. Op 21 Augustus zal er in café Snijders over deze kwestie vergaderd worden. SCHEEPVAART IJMUIDEN Op Vrijdag 17 Augustus zijn de volgende schepen de haven van IJmuiden binnengeko men: Petertown van Newport. Berkelstroom van Leeds. Yvonne van Rotterdam. Haarlem van Antwerpen. Rijn van Expylla. Hardan- ger van Lulea. Delfin IV van Hamburg. Hen- rica B. van Kot ka. Banana van Stockholm. Vertrokken zijn: Penmarch naar Caen. Banana naar Oslo. Pucyrredon n. Le Havre. Klipfontein naar Hamburg. Wilja naar Rot terdam. Bavo naar Masklot. Sally naar Blyth. Greif naar Halmstad. Stadskanaal naar Ca sablanca. Eskout naar Parijs. Theo Favente naar Bordeaux. Draco naar Gothenburg. Grote Beer naar Trinidad. Buugsberg naar Sundvall. Ebonhart Ehbergen naar Hamburg. Bore naar Hamburg. Nero naar Lissabon. Iris naar Gothenburg. Flevo naar Kopen hagen. Birgitte Skou naar Tornay. ADVERTENTIE ZANG MUZIEK - TONEFI LESSEN - CURSUSSEN - NttÜWg p0llT|Q "DiI Alles In Uw huiskamer te horen dank z(j W(j hebben PHILIPS en Frri.c BetllfngTo"gsWh"U/* KOOPT UW RADIO by een erkendvpn Electr. wasmachines v.a. 225.-. •"'■ttdtlü, uit voorraad levèrhaar 00Ver. (4 Wringers, strijkbouten. electr. kacheu apparaten en verlichtlngs-artikelen r' "h- WILLEM BARENDSZSTRAAT 21 Tr,r ^bEFOONflj, TONEELCLUB „WATERVLIET" DENKT AAN NIEUW SEIZOEN De toneelclub van de buurtvereniging „Watervliet" heeft weer voorbereidingen getroffen voor het nieuwe seizoen. Voor de eerste uitvoering, die is vastgesteld op Za terdag 20 October in hel Kennemer Theater le Beverwijk is in studie genomen het vro lijke toneelspel in drie bedrijven „Mijn vrouw verlangt, salaris" door Wim Dumont. De regie is thans in handen van mevrouw Hoefman. TE VEEL HAAST Op de hoek van de Broerslaan en de Princestraat had Vrijdagavond het 13-jarig meisje E. S. zoveel haast om de bocht te nemen, dat zij met haar fiets slipte en er onder viel. Het liep goed af. want toen het kind van de schrik was bekomen, bleek dat zij slechts wat ontvellingen had opge lopen en haar weg naar huis lopende kon vervolgen. DRIEKWART EEUW IJMUIDEN ADVERTENTIE DUYN's Kalverstraat 20 AUTORIJSCHOOL IJm.-Oost - Tel. 4806 De feestelijkheden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Noord zeekanaal en IJmuiden zetten op 1 September in met kinderspelen. On der auspiciën van het comité, dat. de feesten van 1 tot en met 8 September organiseert, zal de jeugd van IJmui- den-Oost, wier leeftijd tussen 6 en 13 jaar ligt kunnen deelnemen aan de spelen, die in samenwerking met de verenigingen „Vrij en Blij" en „In Veige Haven" worden gehouden op het terrein van de Rijks Hogere Bur gerschool aan de Troelstraweg en op deze weg zelf. De kinderen gaan in optocht van de St. Franciscusschool aan de Zeeweg af des middags om twee uur naar het feestter rein, via de Velserduinweg, waar de groep van I.V.H. staat te wachten tot ze zich kan aansluiten. Tal van wedstrijden worden gehouden, zoals hardlopen, autoped-races, zaklopen, bakkruien, doelschieten, touwtrekken, wa- terdragen en balwerpen. Voor de win naars zijn prijzen beschikbaar en alle deelnemerties worden getracteerd. De kinderen die mee wensen te doen kunnen zich opgeven via de scholen. Voor de leerlingen van de christelijke scholen zal dit moeilijker zijn, daar hun vacantie eerst later eindigt. Ér zijn echter de club huizen van „Vrij en Blij" en van „I.V.H." waar de jeugd zich kan melden en wel op Zaterdag 25 Augustus van 1517 uur. Er zal dan speciaal iemand aamyezig zijn, die de namen en leeftijden noteert. Vrijwilligers gevraagd Het zal echter ondoenlijk zijn voor de organisatoren al deze honderden kinderen leiding te geven zonder extra hulp. Op Maandag 27 Augustus zal in het Patro naat aan de Zeeweg een vergadering wor den gehouden waar allen die zich geroe- Anonieme brieven kunnen onder geen voorwaarde in be handeling ivorden genomen. Onhandige plaats De argeloze automan, die uit Amsterdam het dorp Sant poort het vlugst wil bereiken en daartoe vroeger het kron keldijkje van Halfweg naar Spaarndam bereed, stoot sinds kort gevoelig de bumper. Als het hem overkomt, dat de spoorbomen aan het Halfweg- se begin van die dijk gesloten zijn er hij na enig morrend wachten weer van wiel wil, merkt hij direct achter de overgang een uitgestrekt bord, waarop gecalligrafeerd is, dat de Spaarndammer kom voor alle autoverkeer is afgesloten. Dat bord staat daar echt handig, want draaien op die dijk en via Velsen of Haarlem rijden, gaat maar nauwelijks voor een kleine en haast helemaal niet voor een grote auto. Zou er niet wat voor te zeggen zijn, het schilderstuk wat meer naar de grote weg Amsterdam- Haarlem op te stellen? En in het vervolg dergelijke waar schuwingen wat meer over dacht op te richten? Als poes weg is Het zij verre van mij, de die naren van Hermandad onzer goede gemeente te vergelijken met poesen, noch zelfs met ka ters, al zijn er bij, die schone snorren laten opstaan als mar tiale gevelversieringen en ter opluistering van de corpsgeest. Maar de vergelijking gaat wèl op, zodra ze van honk zijn, want dan dansen de muizen. Dinsdagmiddag was de pont- pleinagent in zijn donkere uni form nauwelijks moedig ach ter de Westelijke horizon ver dwenen, of de automobilisten- muizen braken los en maakten er een knus potje van op de steentjes voor de kanaalover gang. Waar ze zo gauw van daan kwamen, is nog niet op gehelderd, maar ze waren er, drie rijen dik en luide foe- en toeterend, omdat de ander niet de beleefdheid nam, de een vóór te laten gaan en die vent in die sléé poddorie dacht, dat hij alleen wegenbelasting be taalde. In gesloten gelid en met vliegende vaandels storm de het automorrie de pont te gemoet en pas op de klap merkten d'e deelnemers aan deze ralleye-der-onwellevend heid, dat er toch iets scheef ging met deze spontane orga nisatie. En toen er een half uur na de slag een agent zijn neus om de hoek van het oude dorp stak, stonden er welgeteld drie automannen zoet achter elkaar. Opvallend zoet. Ze konden niet meer mee met die pont vol bellingerenten. Scharreltje De vorige baas was vast geen stevige dierenvriend, an ders had hij dat kleine mor mel op z'n zestigste dag niet de wijde wereld ingestuurd. Ouder was hij beslist niet, toen hij Velserbeek binnen- wankelde en prompt haast on der een kast van een fiets ver zeilde. De kapitein van die fiets kon nog maar net een half pond hondegehakt voor komen: de schamele jongeling stoof piepend opzij. Mevrouw Van Gameren heeft zich over het wit-zwarte gevalletje ont fermd, want mevrouw Van Gameren kon dat niet langer aanzien. Ze heeft de hele om trek afgelopen om de baas te rug te vinden, maar vergeefs. En nu slaapt dat scharreltje op een warme stoel boven de garage aan de Stationsweg. Wie hem graag hebben wil moet er maar eens heen gaan. Als hij maar beter op hem past dan de vorige baas. „Niet mee bemoeien" Nu de houtboten in rijen naar Van Gelder optrekken om hun lading papiergrondstof af te leveren ten bate van de Kennemer Lantaarn en hare neven-edities, wil het 's avonds voorkomen, dat de Scandi- naafse opvarenden dezer sche pen verpozing zoeken aan de wal, meestal met behulp van bevriende herbergiers. Het wil dan gebeuren, dat deze zeerob ben aan geringe evenwichts-, spraak- en fatsoensstoornissen gaan laboreren, zoals Donder dagavond voor het Thalia- theater geschiedde, waar een vijftiental schepelingen van Zweedse origine zich onledig hield met het schoppen van een heibeltje onder het uitsto ten van klanken, waarin vele doorgestreepte o's te beluiste ren waren. Ook later dook er hier en daar een rumoerende zeeliedenvergadering op in het nachtelijk IJmuiden en de po litie moest met zachte hand meermalen deze robben aan boord terug geleiden. IJmuidens burgerij is geluk kig wel wat gewend op dit punt, maar er zij toch nog maals op gewezen, dat het be ter is er zich niet mee te be moeien, als zulk een groepje in de landstaal aan het schelden gaat. Stiekum laten ruziën, zo als onze grootmoeder reeds zo terecht placht op te merken, als er bij de buren weer eens wat was. Heemskerk krijgt er tabak van Wie dacht, dat zijn „extra mild Virginia cigarettes" uit Noord-Amerika kwamen, moet maar eens in Heemskerk gaan snuffelen; daar kunnen hem dezelfde zoete toebacks-geuren in de beluste neusgaten waaien als in de gouden landstreek van Kentucky en Maryland. Want bij meneer J. Neeft in Heemskerk op het erf kunnen ze het net zo mooi: in een tien meter hoge droogschuur met een toren van een toren er bovenop rijpen de tabaksbla ren, merk „Heemschurch" tot gele, knisperende vellen zuig- kruid. Heemskerk levert heel wat sigaretten en sigaren, want verscheidene stukken land dra gen de groene blaren, die straks aangeprezen worden als concurrenten van de echte Amerikanen. Dat wij, verslaafden, het niet merken ligt slechts aan de fijne kneepjes van het tabaks vak, welke ons destijds pijnlijk ontbraken, toen we in oeroude tijden uren in de wind ston ken met een eigenteeltje op de lip. In de gouden gloria Het zal Pieter van 't Padje Woensdag de 29e niet meeval len, een hele dag stil te zitten en de feestvreugde van de gou den bruiloft over zich te laten komen, want voorwaar, deze Petrus heeft wat werk verzet in zijn bezig leven en dan valt het zwaar anderen te zien zwoegen. De „anderen" doen het graag, want het echtpaar van 't Padje-Pirovano, dat in 1901 te Beverwijk de boot des huwelijks losgooide, heeft een warm plaatsje in menig Vel- sens hart veroverd. Of is het geen verdienste, dat de bruigom, die de zeven kruisjes alweer een heel eind achter zich heeft (op 9 April 1879 werd hij in Wormerveer geboren) in zijn lange leven een soortement „bouwpastoor" is geweest voor de St. Joseph- parochie, voor de R.-K. Volks bond, voor het schoolbestuur en wat niet al. Daar heeft pastoor Vollaerts met ere van kunnen spreken, toen hij de vieve baas in April het gouden kruis „Pro ecclesia et Pontifice" mocht overhan digen en daar heeft de Ko ningin bij haar bezoek aan Vel sen in Juni 1949 ook aan ge dacht, toen zij het huisje van de oudelui in Noord binnen ging. Zondag de 26e wordt de brui loft kerkelijk gevierd, de 29e gaan de bloemetjes in huise lijke kring buiten de deur. Alvast proficiat, ex-stoom- man bij de papierfabriek en bruid! LAMPENIER pen voelen mede toezicht bij het spelen uit te oefenen, welkom zijn. Men hoopt dat een honderdfal mannen en vrouwen zich vrijwillig zal melden, zo dat deze spelen tot hun recht zullen kun nen komen. De West-Duitse autoriteiten hebben een bedrag van 100.000 dollar toegewezen voor invoer van gezouten haring uit Nederland en van 10.000 dollar voor invoer van zaad voor veevoederplanten uit Nederland. Bij de afsluiting van een eerste handels- en betalingsovereenkomst tussen Neder land en Griekenland, die van 1 Augustus 19.51 tot 31 Juli 1952 loopt, is voor export naar Griekenland opgenomen een contin gent van 2000 ton bokking. Bovendien mogen er 50 ton visconserven worden uit gevoerd. De korfbalvereniging „Watervliet" zal Zondag met twee twaalftallen deelnemen aan de seriewedstrijden, die door de korf balvereniging „Oosterkwartier" te Haar lem worden gehouden. Ingeschreven is met een ploeg voor de wedstrijden tussen twaalftallen van de derde klasse KNKB en een ploeg voor de tweede klasse Erkende Bonden. Het eerste Watervliet-twaalftal zal be staan uit de dames T. Waagmeester. D. Schelling, R. Weymar, W. Jansen, J. Kluft, G. Kluft, S. Meyer (reserve) en de heren H. Mol, A. de Vries, W. Berghuis, S. Hart man, M. Veerbeek, F. Vos, J. v. Strien (re serve). Het andere team wordt gevormd door de dames R. Leyenaar, L. Leyenaar, C. Dem- mers, C. v. Lodesteyn, C. v. Dongen, C. v. Zutfen, D. v. d. Molen (reserve) en de heren J. v. d. Berg, A. Verkerk, J. Koning, B. Ducrocq, F. Allan, At. Verkerk en A. Redeker (reserve). IIOOGOVENEMPLOYéS VERRIJKTEN HUN KENNIS Volgens het maandblad „Samen" van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. en aangesloten bedrij ven zijn de volgende personen voor een examen «geslaagd: J. C. H. Joost en van Mekog wist het examen voor Landmachi- nist A met goed gevolg te doorstaan, terwijl de volgende personen het diploma van de Mekogcursus behaalden: W. Kraak en H. Miggels van Amm. fabr. Mekog, A. Wig- nand en W. B. van Wooning van Nitr. fabr. Mekog en W. •Anthonijsen van Kernpl. Mekog. J. de Waal en N. Scholtens, werk zaam in de C.W., behaalden het MULO- diploma. STRAATPREDIKING De Evangelisatie-commissie van de Ge reformeerde Kerk in Santpoort organiseert Zaterdagavond op het Broekberger plein een straatprediking. Spreker is ds. A. Don- dorp, Gereformeerd predikant te Heem stede. Marktoverzicht. Prijzen: heilbot 2.60 2.05, gr. tong 4.603.35, gr.m. tong 2.60 2.35, kl.m. tong 1.76—1.66, kl. tong I 1.66 1.51, kl. tong II 1.22—1.04, tarbot I 3.60— 2.35 per 1 kg.; tongschar 6360, gr. schol 6662, gr.m. schol 6762, kl.m. schol 62 57, kl. schol I 5142, kl. schol II 318, schar 3214, v. haring 14.5010, makreel 2013, gr. schelvis 6259, gr.m. schelvis 5651, kl.m. schelvis 5843, kl. schelvis I 5734, kl. schelvis II 30.5012, wijting 26—11, gr. gul 46—36, mid. gul 41—29. kl. gul 26—16, kl. haai 22.50—18 per 50 kg.; gr. kabeljauw 184124, gr. koolvis zw. 62 per 125 kg. Aanvoer: 205 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 6 tongschar en schartong, 505 schol, 40 schar, 2525 haring, 945 ma kreel, 215 schelvis, 200 wijting, 60 kabel jauw en gul, 10 haai, 3 koolvis, 20 diversen, totaal 4735 kisten. Besommingen: RO 15 Antje 13.030, IJM 32 Elie 18.090, IJM 38 Zeelandia 13.730, KW 16 5130, KW 70 2070, KW 73 2420, TX 31 KW 128 610, KW 66 260, KW 12 770, KW 189 490. Cornells exit. De IJM 15, Cornelis is Vrijdag door twee sleepbootjes naar Am sterdam getrokken om daar gesloopt te worden. e, a DE verse haring, die dag-in h-,. hal instroomt, heeft voor hot""3 seizoen bewezen, hoe voos het drijf in wezen is en op de ene kaart van de haSj» DU is de reders niet euvel te du£2 voor alles gaat het aar de Zuil redelijke exploitatie, een massale verse,haringva.aU zacht opvangprijsje in de markt t. ken lijkt. Het bewijst slechts de opzet van een bedrijf, dat zelf 1 naar de klant toe te willen werk? zich intussen van de consul vreemdt door dat ene product «- weer aan de wal te zetten eTK schromelijk te verwaarlozen, Goed een gladde organisatie opgezet m' alles tegelijk In de ha! K zijn uitwijkmogelijkheden naar En- v maar het gevaar blijft aan deze eeS gespecialiseerde visserij kleven, dat zetgebieden mee verloren gaan die heel makkelijk terug te winnen safe de vis heeft in de loop der jaren we' ie. wezen, dat ze eerder teruggedrongen ij' h dat ze terrein veroverd heeft Het lijkt opzettelijke wrangheid, rende dit haringseizoen, dat niet cnaJ verloopt, met de keerzijde van de te komen, maar het is slechts ongeil Ongerustheid om deze haring-invaé p elk jaar, waarmee IJmuider een dreigt te verspelen, zowel bij dt vrouw, die maandenlang niets danha kan krijgen als bij de buitenlands voor wie geen sortering overblijft h soorten verse vis. ZONDAG 19 AUGUSTUS IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 15 5 ds. J. van den Berg; 19 uur: ds. D van Wijngaarden. Geref. Kerk. Ichthuskerk, 9 en 10.fi ds. G. I-Ioornvliet, van Amsterda; en 17 uur: ds. C. W. Thijs. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), Kerkgd» van Doopsgezinde Gemeente, Hekéi 8.30 en 17 uur: ds. A. Jagerak Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. bering, van Assen. Doopsgezinde Gemeente, Helmstd 10.30 uur: dr. H. Luikinga, van Zaari Oud-Katholieke Kerk, 8uur: Vrcea 10 u.:: Hoogmis; 19 uur: Vespers. Wk dag, 9 uur: Heilige dienst. Doms 19.30 uur: Vespers. Vrijdag, 9 uur:E lige dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heüip# menkomst; 19 uur: Openlucht: komst; 20 uur: Verlossingssamafc Maandag, 2.15 uur: Gezinsbond. Te derdag, 19.30 uur: Straatzang. Zave.-^ avond, 19.30 uur: Straatzang. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Hercesl 10.30 uur: ds. D. C. van van IJmuiden; 19 uur: ds, Wiersst Beverwijk (Evangelisatie»), Geref. Kerk, Goede Herderkerk' 16.30 uur: ds. K. A. Scheeres.nu- Ver.' v. Vrijz. Herv., 10.30 uur: de C. Termaat, van Beverwijk. Evangelisatievereniging „Elon broot-zijstraat, 10 uur: de bee£ vensma, van Amsterdam. 19.30 uur: OpemuchtsamenkOEi weg (hoek Groeneweg). Vergadering van Gelovigen, straat 30. DRIEHUIS: Geref. Kerk, koffiekamer We.. •- 10.30 uur: ds. K. A. Scheercs, vanW Evang. Luth. Gemeente, kg Wester veld, 9 uur: ds. J.J.* van Bodegraven. VINedEHerv. Kerk, 10.30 uur: Huisman; 19 uur: ds. G. Koch, <- lem-N. (Jeugddienst). VELSEN-NOORD: Jt{« Geref. Kerk. 10 en 17 uur. d.. huis, van Watergraafsmeer Hervormde Kerk. (Schoo 9 uur: ds. H. P. Huisman. BEVERWIJK: .(bC Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, F. C. Willekes. Populierenlaan, 10 uur: ds, (H. Doop). ijngBhi Doopsgezinde Gemeen Alb. Vis. ninstond: lM; Maranatha, 9.30 uur: de heer Is. Kuipei: Kerksl"*5 Leger des Heils. gebouw uur: Heiligingsd.ens12^^ school; 20 uur. y e leidster: sergeante C. van de kweekschool in Amstelveen- WIJK AAN ZEE: Voorm. 10 uur: ds. J. ds. J. O. Norel. SANTPOORT: j.detkï Ned. Herv. Kerk, 10 uur. van Haarlem. tfaS®30' De Toorts, 10 uur: ds. G. IJmuiden-Oostv fl.gi Kapel, 17 uur: de heem van Hilversum. ulir; ds. Geref. Kerk, 9.3° e" ptf Harrestein, van Broekbe:sy avond, 18 Au^.Lg.sam#^ 20 uur: A. Dondorp, van HM" Geref. Kerk (Art. 31 ds. N. Bruin. CASTRICUM jc'wtfk Ned. Herv. Gemeenie, Cannegieter. 111ir. ds, A. G- :Kf^ Geref. Kerk, 10 uur a*o Herv. Evang. y Snaayer, Evangelist,

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 8